Jazz Jackrabbit zorgt voor doorbraak Orange Games Multi Media Helicopteropleiding s s C KUfehersê 160 Gamesproducenten zijn in ons land dun gezaaid en Nederland se spellenmakers die internatio naal scoren al helemaal. Eigen lijk is er maar een Hollandse ga mesproducent die wereldwijd mee telt en dat is het Haarlemse Orange Games. Wat in 1993 op een zolderkamertje als een manszaak begon, groeide in vijf jaar tijd uit tot een bloeiend be drijf met zes man personeel. Op dit moment ligt hun platform- spel jazz Jackrabbit II overal ter wereld in de winkels. En voor hun nieuwe Role Playing Game (RPG) Core bestond er op de E3-beurs in Atlanta, eerder deze maand, belangstelling van een aantal internationale pu blishers. Volgens Arjan Brussee, oprich ter en general manager van Orange Games, valt het eenvou dig te verklaren waarom er wei nig Nederlandse gamesprodu cent internationaal mee tellen. „Er heerst hier totaal geen ga- mes-cultuur. In de VS willen veel jonge programmeurs dol graag games maken terwijl in ons land defmeeste capabele mensen naar de IT-branche verdwijnen. Daar valt simpel weg meer geld te verdienen. Helemaal ongelijk kan ik ze niet geven, want er zijn hier natuur lijk erg weinig gamesproducen ten waarvoor ze kunnen wer ken. En de paar bedrijven die je hier dan al hebt, die richten zich of alleen op de Nederland se markt (Davilex) of zijn niet goed genoeg voor een wereld wijde doorbraak." Deze mindere kwaliteit wordt meestal veroorzaakt door een gebrek aan geld. Brussee: „Acht jaar geleden kon je nog in je eentje op de Commodore of Amiga een game bouwen. Dat kostte niets. Toen had je ook veel Nederlandse spellen die in ternationaal bekend waren. Wil je tegenwoordig echter nog meetellen, dan moet je mini maal over een ontwikkelings budget van een half miljoen gulden beschikken en acht man personeel in dienst hebben. Al lés wordt tegenwoordig immers in 3D geprogrammeerd en er moeten minimaal 30 levels en een multiplayer-optie in het spel zitten. Games produceren is in tien jaar tijd een stuk com plexer en vooral erg veel duur der geworden: Zo duur dat de meeste Nederlandse bedrijven dat niet meer kunnen opbren gen." Het Haarlemse succesverhaal begon in 1994 met Jazz Jackrab bit I. Brussee slaagde er als eer ste in om een platformgame op de PC te maken, die net zo soe- ren voor een leuk bedrag verko pen. Hierdoor ontstond er een budget om een nieuwe game te ontwikkelen. Een game die qua graphics en gameplay met top pers als Quake 2, Tombraider 2 en Unreal moest kunnen con- En zo zag Core het licht. Een bikkelharde action-strategy- shoot em up-game, die volgens Brussee wat meer diepte aan het genre moet geven. "Het gaat bij veel action-games vaak alleen maar om het knallen. Ik bedoel, achter Quake 2 of Un real zit niet echt een grandioos verhaal. Core kent wel een dui delijke verhaallijn. In Core voer je als speler het be vel over een bende, die zich op houdt in een futuristische stad. Langzaam maar zeker krijgt de speler door dat hij met zijn gang de totale macht in de stad kan grijpen, mits hij de tegenstan ders op de juiste manier uit schakelt. Vechten en schieten spelen in Core duidelijk een grote rol, maar de correcte stra tegie bepalen is net zo belang rijk. Het spel biedt een combi natie van de brute actie uit shoot ém ups en het betere strategische werk van Com mand and Conquer en War- craft. Core is vooral ontstaan in het hoofd van lead-designer Roy Postma. Deze zeer begaafde Haarlemse tekenaar is vanaf jongs af aan verslaafd aan SF- en cyberstrips als ABC Warriors en Juddge Dredd. Deze invloe den kun je in Core goed terug vinden. Het spel speelt zich af in een duistere cyber-omge ving, die af en toe verassend veel weg heeft van Haarlem. Postma: „Als Haarlemmer vond ik het leuk om enkele aspecten van de stad in deze game te ver werken. Zo kun je naar café Het Melkwoud toe gaan en heeft het standbeeld van Laurens Jans- zoon Coster ook een plaatsje gekregen." Op de enorme E3 beurs in At lanta, waar gamesproducenten hun nieuwe producten aan de uitgevers presenteren, viel Core erg in smaak. Brussee: „Eep aantal grote en middelgrote producenten wil Core graag uit brengen. Ik moet nu het beste aanbod er uit te pikken." Het beschikbare budget voor de marketing gaat een grote rol bij de keuze spelen. Brussee: „Al leen games die op grote schaal gepromoot worden halen hoge verkoopcijfers. Kijk maar Tom braider 2, FIFA World Cup en Quake 2. En het zou toch leuk zijn als een Nederlands bedrijf ook een keer zón topper maakt..." bij de helicopter vanzelf in de lucht blijft hangen zijn er ge noeg, maar na een week heb ben de meeste spelers het alle maal wel gezien. Apache Long bow II, de meeste recente heli- coptersimulatie van Jane's, blijft vele maanden boeien. Het is net alsof je met de grote jongens in een echte oorlog rondvliegt. Apache Longbow I van Jane's is nog steeds zeer de moeite waard en ligt nu voor 30 gulden in de winkels. Maar deel II is natuurlijk weer mooier en beter. Nieuw is de ondersteuning van de 3DFX/Voodoo-chip, waar door er een prachtig driedimen sionaal beeld ontstaat. Verder kan er behalve met de 'tankkil- ler' Apache AH 64D Longbow ook met de Kiowa verkennings- helicopter worden gevlogen en met de Black Hawk transport- helicopter, voor spelers die lie ver (gewonde) militairen ver voeren dan vijanden uitroeien. Overigens is dit toestel wel nog voorzien van een mitrailleur, want er zijn in een oorlog na tuurlijk altijd onsportievelingen die het niet kunnen hebben dat er gewonden naar een MASH- ziekenhuis worden afgevoerd. Ook nieuw is dat je in elk toestel op de tweede plaats (navigator- /schutter) kunt gaat zitten. En zo kun je via een netwerk sa men in een Apache gaan zitten: de een vliegt, de ander schiet. En zo kan oorlog voeren dus ook nog 'gezellig' zijn. Apache Longbow II heeft enorm veel mogelijkheden waar je in een mensenleven wellicht nooit meer aan toekomt. Piloten die toch liever schieten dan denken zijn beter af met Extreme As sault of G-Police. Min. systeemeisen: Pentium 133, 16 Mb Ram, SVGA, Windows95. Joystick en 3DFX aanbevolen. Prijs: 98 gulden. Beschikbaar ge steld door: Electronic Arts. pel draaide als de games op de consoles. Vooral dankzij de vele shareware-versies van het spel (een aantal losse levels op een floppy) leerden tienduizenden mensen over de hele wereld het maffe konijn Jazz Jack kennen. Er onstonden zelfs Japanse en Amerikaanse fanclubs op het Internet. Het lang verwachte vervolg, Jazz Jackrabbit II, ligt sinds deze maand in de winkels. De recensies in de internationa le gamesbladen varieerden van lovend tot zeer enthousiast. In de eerste week vlogen er al een paar duizend kopieën over de toonbank. Brussee: „Dankzij het succes van Jazz Jackrabbit I en II kun nen we ons als gamesproducent verder ontwikkelen. We kregen royalties binnen en konden de engine van Jazz een aantal ke- Arjan Brussee toont trots Jazz Jackrabbit 2, dat voor de internationale doorbraak van zijn bedrijf zorgde. Rechts ontwerper Roy Postma. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL INK BUURMAN e de oorlogssimulaties van fensie-expert Jane's kent weet t het bij dit bedrijf nooit een restie is van even in een vlieg- jg stappen, opstijgen en aan (lopende band vijanden ver- pgen. Jane's staat bekend h haar gedetailleerde over aten van militair materieel ide simulaties, gemaakt door ftwarehuis Origin, zijn al net i zorgvuldig in elkaar gezet. En It betekent dus dikke hand teken doorworstelen en stevig fenen met toetsenbord (bijna je knoppen hebben een func- i) en joystick om je oorlogs- kchine aan de gang te krijgen, lel computerspelers haken af een dergelijke hoge drempel dat is jammer, want wie de peite neemt om de besturing p bijvoorbeeld een Apache ngbowgevechtshelicopter Ider de knie te krijgen wordt jmschoots beloond. Diepgang de grote kracht van dit soort pulaties. Schietspellen waar- NU BIJ ONS: Simple Compact Flashcard 12RMB incl. PC-Card-adp p u z z 1 P D L I E N E T 2 B O R D V A E M 3 K R A I B E N L 4 G V I L O S E R 5 T D A M E P O N 6 T E S G O E M N 7 S V L A O N O T 8 O T N I A A Z R 9 E N T O E O D 10 L H E A A R 11 B U A R R O S N 12 T N E O R L I A 13 S L P I O E N D 14 V R G E O N O M )PGAVE OPLOSSING ITAAT treep op elke regel de letters eg, die samen het woord vor- len dat overeenkomt met de inschrijving. De resterende let- Irs vormen van boven naar be- eden en van links naar rechts Bn citaat. Vloerlijst; 2. grondvlak; 3. dik- B staaldraad; 4. grondvlak; 5. opje watten; 6. anti; 7. greppel; driekroon; 9. boosaardig; 10. lipwerktuig; 11adellijke titel; ketting zonder einde; 13. last; 14. godvruchtig. KRUISWOORDRAADSEL geletterd ore-i-nee --gerst-- zo-nop-os w^gelei-t ober-knie e-klink-e li-ere-eg - - zieke-- mie-n-set inspectie HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Tom Poes had de erasor met beide handen omklemd en was er al bijna in geslaagd om de geleerde het in strument te ontfutselen, toen de ro bot met dreunende passen binnen trad. Zijn galmend hulpgeroep deed de retorten wankelen en vermeerder de de onrust in het vertrekje. „Hier heen!" riep heer Ollie op de achter grond. „M-maak er een eind aan! Z- ze willen mij kwaad doen!" De stalen figuur zweeg plotseling. Het was dui delijk, dat hij hpt bevel elektronisch verwerkte, want in zijn oogcellen ging een rood lampje branden en in zijn tors klonk een aanzwellend ge zoem. „Eind maken..." kon men hem horen mompelen. „Eind maken... eind... klik... eind..." Toen schoot on verwacht zijn hibbel open en met bulderende stem voer hij voort: „Kwaad doen!" Tom Poes wrong de erasor los en draaide zich om. Hij zag, dat de grootdoener met iets dreigends in zijn houding op heer Bommel toestapte - en zonder zich te bedenken haalde hij een hendeltje over. „Niet doen!" riep professor Sickbock nog. „Dat is gevaarlijk! Ge zult het toestelletje ontladen!" Het was echter reeds te laat. Met het ge luid van een donderslag schoot er een vonk over, die de robot in een felle gloed zette en hem zijn even wicht deed verliezen. Microsoft en de wingdings De lancering van de Neder landse versie van het veelbe sproken Windows 98 staat g mand op een verkeerde knop. De url's kregen een apart let tertype: wingdings. Wie wel- pland voor de eersté week van eens door de lijst met letterty- juli. Omdat de productie lek- pes is gewandeld, is ze onge- ker liep besloot Microsoft Be nelux de 'grote dag' iets voor uit te schuiven en wel naar 25 juni, het moment waarop het kan worden programma zijn wereldwijde soort codetaal kan worden première beleefde. Maar afge- geschreven. twijfeld een keertje tegenge komen, die vreemde tekens 1 grappig lijntje lopen donderdag lag Win dows 98 NL nog niet in de winkels. Een drukfout in de handboeken was de reden van de vertraging. In het boek staan de nodige url's (internet-adressen) en die moesten worden afge drukt in een apart, opvallend lettertype. En toen drukte ie- Nationale webdesign wedstrijd Vele duizenden handboeken verdwenen in de papierver nietiger en Windows 98 NL komt nu gewoon rond 8 juli uit, want van opdrachten als 'surf nu naar 'appeltje', 'ster', 'golfje', 'pijltje' kan nu een maal niemand chocolade ma ken.... Het maandblad Computer! Totaal en Internetprovider Demon organiseren samen de eerste nationale webdesign wedstrijd. Iedereen die we bpagina's ontwerpt kan deel nemen en een gooi doen naar de hoofdprijs van liefst 25.000 gulden. De finale van de wed strijd vindt plaats tijdens de HCC-dagen, eind november in de Jaarbeurs te Utrecht. Deelnemers dienen een com plete pagina te maken, die wordt geplaatst op de server van Demon. Er zijn drie cate gorieën: een site voor een fic tief bedrijf, een site voor een vereniging en een publicatie van een webzine. Behalve de hoofdprijs van 25.000 gulden bestaat het prijzenpakket uit twee Compaq-computers ter waarde van 3.500 gulden, twee monitoren, 2 scanners en de nodige softwarepakket ten. Informatie bij Computerto taal (Hans Doorn, 023 - 546 11 22) of Demon Internet (Dave Langezaal, 020 - 530 42 06). Publisher 98: snel en fraai Zelf een advertentie met wee- kaanbiedingen ontwerpen, of een nieuwsbrief die eigenlijk vandaag nog af moet: dat zijn klusjes die geen enkel pro bleem meer zijn met de nieu we versie van Microsofts DTP-pakket Publisher. Erva ring met vormgeving hoef je helemaal niet te hebben als je met dit programma aan het werk gaat. Het gaat om de in houd: en dat die ook nog eens aantrekkelijk verpakt moet worden, dat wordt met een pakket iets waar je je nauwe- nadat de basisopmaak door zo'n ingebouwd tovenaartje is gemaakt, zelf wijzigingen a Publisher, dat in vergelijking met 'grote' desktop publis- hing-programma's als Adobe Pagemaker of Quark Express toch al een heel gemakkelijk te bedienen programma v met een wizard. Wie bijvoor beeld in één keer het voorge- definieerde kleurenschema wil aanpassen, die doet dat met één of twee muisklikken. De Nederlandse versie van is in de 98-versie nog een stuk Publisher 98 ligt voor 295 gul- aantrekkelijker geworden. Het den in de winkel. Geregi- pakket barst haast uit zijn voegen van de zogenaamde wizards, waarmee snel een basisopmaak kan worden ge genereerd voor nieuwsbrie ven, briefkaarten, uitnodigin gen, briefpapier, program ma's, advertenties en noem maar op. Van al die basis- vormgevingen zijn per cate gorie meerdere varianten be schikbaar, zodat er altijd wel een ontwerp bij zit dat de ge bruiker aanspreekt. Natuurlijk is het mogelijk om, streerde gebruikers v dere versies van het program ma krijgen 50 gulden korting. Publisher 98 maakt overigens deel uit van de programma - bundel 'Office 97 voor kleine en middelgrote bedrijven', die zojuist is verschenen. In dit combinatiepakket zitten ver der Word 97, Excel 97, Out look 97, Internet Explorer 4.0 en AutoRoute Express Euro pe 98. Het complete pakket kost 1.399 gulden, een upgra de 595 gulden ex-btw. Body Works nog mooier Als de medische wetenschap zich even snel ontwikkelt als de snelheid waarmee waar mee TLC Domus de medische interactieve encyclopedie Body Works uitbrengt, moet er binnen enkele jaren gene zing van allerlei akelige ziek ten mogelijk zijn. Versie 6.0 ligt al weer op de planken - mooier, beter, uitgebreider en interactiever dan ooit. Body Works (subtitel: Kruip in de wereld onder uw huid) is ingedeeld in elf 'hoofdstuk ken', die de stelsels (zenuw-, skelet-, spier, cardiovasculair stelsel enzovoort) van het om te weten uit hoeveel bot- menselijk lichaam beslaan. Ze jes, spiertjes, kliertjes, zijn vervolgens onderverdeeld knoopjes etc. in vele honderden onderwer pen en onderwerpjes. 3D-n lichaam be staat, en je vraagt je in lichte paniek af hoe het toch moge dellen geven precies aan waar lijk is dat het allemaal func- het gezochte lichaamsdeeltje zich bevindt en vaak wordt dat ook weer afzonderlijk ge toond, terwijl op hetzelfde scherm tekst en uitleg wordt gegeven. doneert en samenwerkt. Dat doet het niet altijd, dus is er ook aandacht voor ziektes, van aambeien tot kanker. Body Works is een prachdg staaltje van informatievoor- Die tekstblokjes staan bol van ziening voor de pc en vanzelf- hyperlink-achtige verwijzin gen, zodat je al surfend sprekend door TLC Domus geheel 'vernederlandst'. Dat s maakt langs de wonderen wil'zeggen: als je je weg kunt s lichaam. Uitgebreide vinden in termen als nervus zoekopties ondersteunen ge richte vragen over alles op, in, en onder uw huid, zodat het een makkie is om er snel ach ter te komen waar de sacral- plexus zich bevindt en wat het ding daar zo nodig doet en moet. Het is bijna angstwekkend Krachtige portables HP blijft actief op het gebied van draagbare computers. De fabrikant introduceerde on langs enkele nieuwe model len, die wat capaciteit betreft niet onderdoen voor krachti ge desktop-pc's. Voor de 'mobiele professio nal', zoals HP de doelgroep zelf omschrijft, is de HP Om- niBook7100 bedoeld, een compacte draagbare compu ter die is uitgerust met Intel's nieuwste Pentium II-proces- sor en een grafische versneller van het type ATI Rage LT Pro. Het apparaat heeft een tft- beeldscherm van ruim 14 subcostalis, brachiocephalia, pharynx en tonsilla lingualis. Dat blijft voor velen potjesla tijn. Min.systeemeisen: PC 486, 8 Mb RAM, 12 Mb vrije ruimte op de harddisk, Windows 95 of 98. Prijs: 99,95 gulden. inch. De koper kan kiezen uit harde schijven van 6,4 of 8,1 GB. Optioneel zijn ook acces soires als DVD-speler, ZIP- drive of LS-120 SuperDisk te koop. De dunste en lichtste note book ter wereld is de HP So journ, een draagbare compu ter die slechts 1,8 cm dik is en maar 1,4 kilo weegt. Toch gaat het om een krachtige computer, met een 233 MHz Pentium met MMX en een harddisk van 2,1 GB. Stan daard heeft de machine 64 MB aan werkgeheugen. A/S 0£ &PAArr. [/E&WC&ZT DS y<AP>/T£//V /A/ XV /A/E&s PAPE' <&AA/ SA/ WET SCs-//A> \SEPAA'P0ZT OC*C WOS £&vS [/A/V A/AA/A 2DPPA SP lAAc£> //V Z/CA/T/S.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35