OLLAND O 9 Geen klok loopt op tijd Het geheim van TOTAL LOSS IN ENGELAND? TROUBLES IN AMERIKA? n s N TURKIJE? Toerisme 9 >at vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Bel voor meer informatie: 071 - 5 791 217. lorg en Zekerheid )at vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. lorg en Zekerheid ]Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 -5 791 217. "lorg en Zekerheid De tijd is volkomen van slag in het Utrechtse museum 'Van Speelklok tot Pierement'. Wie binnenstapt bij de expo sitie 'Zingende klokken van de lage lan den' hoort op willekeurige tijdstippen ca rillonmuziekjes en het slaan van klokken. Is Vadertje Tijd gek geworden? Nee. Om bezoekers de gelegenheid te geven in één uur tijd zoveel mogelijk carillons te horen, loopt voor de gelegenheid geen enkele klok op tijd. Ook de bezoeker, die steeds weer deuntjes uit een andere hoek hoort, raakt al snel ontregeld. Tenminste, als hij of zij het gebodene keurig stuk voor stuk bekijkt. Blikvanger van de expositie is het oude to renuurwerk uit de kerktoren van Goede reede, door het museum aangekocht en gerestaureerd. Dit rode carillon, met tien klokken en zeventien hamers, is groot ge noeg om de werking van uurwerk, slag werk en speelwerk goed te bestuderen, en klein genoeg om er van alle kanten om heen te lopen. Het Goereese carillon, uit ongeveer 1580, speelt afwisselend 'Kort jakje' en de psalm 'Gelukkig is het land'. Het museum verwierf het klokkenspel uit het piepkleine Zuid-Hollandse stadje be gin jaren tachtig, toen Goedereede een nieuw carillon ophing. Ongeneerd 'Van Speelklok tot Pierement' bestaat veertig jaar. En grijpt dat jubileum onge neerd aan om te pronken met zowel eigen bezit als een paar bruiklenen. Om alles goed te laten glinsteren en glanzen, wer den de ramen Verduisterd en zijn er rijen kleine halogeenlampjes opgehangen. Het oudste exemplaar op de expositie is de Jacquemartsklok uit ongeveer 1500. De naam komt van 'Jacques-marteau'. Dat betekent 'Jaap met de hamer'. Boven op de wijzerplaat staan twee houten manne tjes die met hun hamers op bellen slaan. Een grappige klok met een nog duidelijk middeleeuws aanzien. De 17e - gouden - eeuw was de bloeiperiode van het caril lon. Elke stad en elk dorp wilde zijn status benadrukken met welluidend klokgelui. De volgende eeuw, de 18e, was de tijd van rijke kooplui, die zelf zo'n carillon in huis wilden hebben. Zo kwamen de staande klokken de wereld in. Vooral in Amster damse grachtenpanden stonden deze uurwerken luidkeels te pronken. In de noordelijke provincies daarentegen werd muziek in een klok als overbodige luxe beschouwd. Dat ook armoe tot heel bijzondere klok ken kan leiden, bewijst een lief Glasg- löckchenuhruiX het Zwarte Woud. Omdat de klokkenmakers in het Schwarzwald geen geld hadden voor metaal, is dit uur werk gemaakt van hout, met klokjes van glas. Als ze gestemd moesten worden, werden er heel voorzichtig stukjes van de bellen afgebroken. 'Speelklok' zou 'Speelklok' niet zijn als be zoekers niet zelf aan de slag konden. Er is een groot puzzelbord met raderen die verplaatst kunnen worden. De kunst is, een klok via dit raderwerk rond te laten lopen. Op een enorme bronzen, met wa ter gevulde klok, kan de bezoeker zich uit leven met hamers. Wie hard genoeg slaat, ziet trillingen op het wateroppervlak ver schijnen: 'buiken' en 'knopen' geheten. Er is ook een oefenbeiaard te zien. Daarop kunnen carillonspelers - beiaard is Vlaams voor carillon - thuis oefenen zon der dat ze meteen de halve stad laten meegenieten. Ongeweten feest trouwens heel Utrecht deze zomer een beetje mee met het jarige Nationaal Museum. Zolang de expositie duurt, is óp het carillon van de Domtoren ieder uur het Museumlied te horen. Het is gecomponeerd door Romke de Waard, een van de oprichters van "Van Speelklok tot Pierement'. Zingende Klokken van de Lage Landen. Jubileum- expositieVan Speelklok tot Pierement, Buurkerk hof 10, Utrecht. Open di za 10-17 uur, zon- en feestdagen 12-17 uur. T/m 27 sept. ERDAG 27 JUN11998 i op te rijden, is meteen ook jnbekendste. En de lastig- In het tussen hoog opge- oten struikgewas verstopte delpad dat de fietser vanuit kale symmetrie van de Wie- germeer rechtstreeks naar ystieke genoeglijkheid het voormalige eiland zitten twee smerige e bochten plus een smal, iten bruggetje. Wie er niet beducht is en met verbaas- ogen naar het plotseling zich opbollende land riskeert een valpartij. En cht wat schaafwonden, zelfs dèt zou je er voor moeten hebben. Wierin- ïs Noord-Hollands grootste im. Heuvellandschap bij Westerland. Op de achtergrond het kerkje. enden, tienduizenden au- snorren jaarlijks over de die het voormalige eiland armhartig in twee stukken En bijna niemand van de tuurders, die de buurtschap Hoelm kent. Of aan de voet de Nicolaaskerk (Wester- diep beneden zich het stelmeer heeft zien glinste- Of bij Stroe over de dijk de matglimmende slikpla- van Waddenzee heeft ge- deld. Of over dat eerderge- mde fietspad peddelde, de nding tussen de Wieringer- _.dweg en de Zuiderkoogweg. jt gerucht gaat, dat langs Jerszijden van de Stroeërweg ■t 'sammelkes' moeten heb- Ti gewoond, aardmannetjes. 1 niet anders dan waar zijn. lor feeën, kabouters en trollen let er in Nederland geen be- e schuilplaats bestaan dan leringen. Bochtige, met mei- prnhagen afgezoomde weg getjes, tot ruim dertien meter boven zeeniveau oplopende heuvels, dwars door het groen strepende windwallen... Ierland in Madurodam-formaat als er geen Wieringer boerderijen op de ruige ruggen van het golven de land hadden gestaan. Hongerrijwieltocht Wieringen ligt ver weg. In het oosten de Afsluitdijk, in het westen de Amsteldiepdijk, in het noorden de zee en in het zuiden de uitgestrekte einde loosheid van de Wieringermeer. Een uithoek in een uithoek. Niet onlogisch daarom, dat er van het ex-eiland nauwelijks iets wordt vernomen. Alleen im port-inwoner Max Teeuwisse haalde af en toe het nieuws. De zichzelf'diversionist' noemende waard van 'Neerlands enige vrouwencafé waar ook mannen mogen komen' haalde onder meer de kranten toen hij in de jaren zeventig als leider van de Maxistische Partij in de ge meenteraad van Wieringen werd gekozen. Vooral zijn cam pagne ('Stem op Max, want dan weet je tenminste zeker dat er niets gebeurt') schijnt de kiezers diep in de ziel te hebben ge raakt. Helaas, Teeuwisse aanwezig heid in de raad duurde slechts vier jaar. Druk, druk, druk. In die periode immers stelde hij ook nog de vermaarde cursus 'Leer Stom Lullen in Tien Les sen' samen, zwaaide hij met ijzeren hand de scepter over zijn multifunctionele 'Jazzfiets- theatermuseumboerderij' in Den Oever en trof hij voorberei dingen voor de 'Hongerrijwiel tocht'. Wie fietst het snelst met een halve mud aardappelen op z'n bagagedrager van Wieringen naar Amsterdam? Max - ook faam genietend als de 'The Sin ger Unlimited' MaxTeawistle - haalde er zo'n beetje alle kran ten mee, maar geen mens die inschreef. Waarna hij teleurge steld achter de horizon van het nieuws verdween. En met hem Wieringen Even was er voor het ex-eiland een oprisping in 1996. Bij Wes- terklief vonden twee jongens met een metaaldetector een pot met onder meer zes zilveren armbanden, zestien zilverbaren en achtenzeventig Karolingi sche zilveren munten. Toege snelde archeologen waren het er na onderzoek snel over eens: de schat moest daar omstreeks 850 door een Deense Noorman zijn begraven. Waarna Wierin gen voor de media plotseling het 'Land van de Vikingen' werd. Niet voor lang echter. Binnen enkele maanden zakte het voormalige vissersbastion opnieuw weg in de vergetelheid en werd het op de Hoelmer Kruisweg, de Noorderlaan en de Bierdijk weer net zo aangenaam stil als vroeger. Of daar ooit verandering in komt? Sinds kort slingert zich vanaf het 'Huis van de Aarde' (met replica van de Vikingschat - de echte ligt in het Rijksmuse um van Oudheden te Leiden) in Den Oever een magnifieke, goed bewegwijzerde fiets- en wandelroute langs alle hoeken en gaten van het Vergeten Ei land. 'Volg de Vikingen' heet het traject ietwat bevelend. Het leidt de gebruiker onder meer langs het pas gerestaureerde Michaëlskerkje, museumboer derij Jan Lont, het Kooibos, de Hoelmer Wierdijk en natuurlijk de door Staatsbosbeheer ge bouwde observatiepost van het Vogelreservaat Normerven, iets ten noordwesten van Hippoly- tushoef. Geen mens Het was zondagochtend vroeg, maar de zon was al warm en er stond een weldadig briesje uit het noorden dat zowel lucht, land als wad had schoongebor- steld. Mooier kon het zelfs op Wieringen niet zijn, maar toch... toch was er zelfs door de verre kijker geen mens te zien. Als er al wat bewoog waren het scha pen. Of - meer nog - vogels. Een wemeling van bonte steltlopers op het Normerven, parmantig stappende grutto's bij de Mars- kepoeltjes en als absolute vedet te van dit openluchttheater, die betrekkelijk kleine, maar niette min majestueuze kiekendief hoog boven de Stroerkoog. Vlie gen zonder ook maar een tip van je vleugel te laten trillen. Het bleek te kunnen. Zelfs de altijd krijsende kap- meeuwen bij Vatrop hielden uit pure bewondering voor even hun snavel. Informatie: Het Huis van de Aarde, te lefoon: 02 27 - 51 11 91. Ook kan men zich met begeleiding van een gids van de Historische Vereniging Wieringen per touringcar over Wieringen laten rondrijden. Informatie hierover bij Hotel-Restaurant De Haan, Oeverdijk 4,1779 AA Den Oever, telefoon: 02 27 - 51 12 05. 31 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN IJsland-marathon In augustus liggen de temperaturen in de IJslandse hoofdstad Reykjavik overdag tussen de twaalf en veertien graden Celsi us. Ideaal voor het afleggen van een lange afstandsloop. Re den ook waarom nu al sinds vijftien jaar op de op één na laatste zondag van augustus de Internationale Stadsmarathon van Reykjavik wordt gehouden. Deze zomer wordt het evene ment gehouden op 23 augustus en om de feestvreugde te ver hogen kan er ditmaal ook worden deelgenomen aan een halve marathon of een 10-kilometer wedstrijd. Informatie: IJslands Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 - Scheepjes geflest Flessen en flesjes met alle scheepstypen van de Nederlandse visserijvloot zijn te zien op de tentoonstelling 'De Visserij ge flest'. De expositie staat nog tot en met 1 november in het IJmuider Zee-en Havenmuseum 'De Visserijschool', Havenka de 55. Informatie: 02 55 - 53 80 07. Mexicaanse maskers In het Tropenmuseum aan de Linnaeusstraat 2 in Amsterdam is tot en met 15 november de expositie 'Mexicaanse Maskers' te zien. De uit 200 exemplaren bestaande collectie - verza meld door Willem van Roon - geeft een uitgebreid en goed beeld van maskers zoals deze worden gebruikt tijdens Mexi caanse dansfeesten. Ook kan in het Tropenmuseum tot en met 3 januari 1999 'Indië omlijst' worden bezocht, een ten toonstelling over 4 eeuwen schilderkunst in Nederlands-lndië. Informatie: Tropenmuseum, telefoon:020 - 56 88 20 0 Busboot Parijs Ook deze zomer vaart er weer een busboot door Parijs. Het in korte tijd razend populair geworden vervoermiddel (dat pas in 1996 z'n eerste trip maakte) vaart langs zo'n beetje alle grote bezienswaardigheden in de Franse hoofdstad en heeft zes op stapplaatsen: de Notre Dame, het Hötel de Ville, het Louvre, de Eiffeltoren, het Musée d'Orsay en St. Germain des Prés. Een tocht met de 'batobus' kost ongeveer 20 francs, afhanke lijk van het gekozen traject. Een dagkaart kost 60 francs. Duinen van Six In het noordelijk deel van de Wimmenummerduinen tussen Egmond en Bergen aan Zee (plaatselijk beter bekend als de Duinen van Six) heeft het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) twee voormalige tuintjes teruggebracht in hun oorspronkelijke staat. Door afgravingen en herbeplan ting hoopt het PWN op herstel van de flora en fauna zoals die voor komen in de omringende vochtige duinvalleien. Langs het heringerichte gebied is een voetpad aangelegd met uit zichtpunt en informatiepanelen. Super retour De Zwitserse Spoorwegen introduceert in samenwerking met de NS de komende zomer een zogenoemd super-retour voor treinrezigers. Een retourticket 2e klas gaat voor de eerste per soon 399 gulden kosten (le klas: 599) en voor de tweede 200 gulden (300). De aanbieding is geldig vanaf en naar elk station in Nederland en Zwitserland. Informatie: Zwitserland Toerisme, telefoon 020 - 62 22 03 3. Veer naar Cuba Nog voor het eind van dit jaar - zo is het plan - begint een Zweedse rederij een veerdienst tussen de ook bij Nederlan ders populaire Mexicaanse badplaats Cancun (Mexico) en Cu ba. De ruim 230 kilometer lange overtocht zal worden uitge voerd met schepen die een capaciteit hebben van 1200 pas sagiers en 250 auto's. Over de prijzen is nog niets bekend. Passiespelen Hoewel het evenement pas in 2000 plaatsvindt (van 21 mei tot 1 oktober), is nu al begonnen met de kaartverkoop voor de vermaarde Passiespelen in het kleine Beierse bergdorp Oberammergau. Er kan worden gekozen voor zowel een dag- bezoek als meerdaagse arrangementen. De Passiespelen wor den sinds 1632 eens in de tien jaar opgevoerd en werden voor het laatst gehouden in 1990. Ze trokken toen honderdduizen den bezoekers. Informatie: Verkehrs- und Reisebüro Gemeinde Obberammergau 0HG, Eu- gen Papst-strasse 9a, D-82487 Oberammergau, telefoon: (vanuit Neder land) 00 49 -88 22 92 31 0. WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het In ternet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een on uitputtelijke bron van infor matie en mogelijkheden om een reis te plannen. Voor deze aflevering blijven we dicht bij huis. Heel dichtbij zelfs. Noord-Hol land is op het Internet niet zo geweldig vertegenwoor digd. Wel via diverse steden, maar dat betreft vaak ge meentelijke mededelingen. Uiteraard is de provincie van de partij, maar echt in teressant voor de gewone man is die site niet. Er zou veel meer toeristische infor matie op kunnen staan. Omdat het openingsverhaal van deze pagina over het Huis van de Aarde in Wie ringen gaat, hebben we ook de naam van dat plaatsje maar eens ingetikt bij een zoekmachine. Dat werd on middellijk afgestraft, want 'Wieringen' biedt veel meer dan alleen het dorp in de 'kop van Noord-Holland. De gemeente heeft overigens ook een aardige site met een leuk stukje informatie over het heden, verleden en de toekomst van Wieringen. Voor wie alles over de pro vincie Noord-Holland, op toerisch gebied dan, wil we ten, is er maar één adres: dat van de provinciale VW. Een werkelijk prachtige site met een enorme lading we tenswaardigheden in een duidelijke, rustig opmaak. Of je nu iets wilt weten over hotels, musea of evenemen ten, alles staat erin en is ge makkelijk te vinden via een perfect werkende database. Actuele zaken worden extra onder de aandacht gebracht via een soort advertenties, zoals momenteel het Rei zend Zomerfestival Kara vaan, dat de komende maanden door de kop van Noord-Holland trekt. http://www.noordholland.nl http://www.wieringen.nl http://www.noord-holland- tourist.nl/nl/welcome.html

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31