Ailtuur Kunst Het verloren paradijs Nog geen handicammetje voor het Von Sieboldhuis Spectaculaire Disney-show bij Oosterhoff schone Schijn AANMELDING GEGEVENS VAN UW KANDIDAAT VOOR DE ZILVEREN VEER 1998 Omschrijf zo volledig mogelijk met welke activiteit uw kandidaat zich onderscheidt op cultureel gebied en welke speciale be tekenis uw kandidaat heeft voor de regio Rijland. Uw gegevens: Naam Adres Naam persoon of gezelschap Postcode Naam contactpersoon Woonplaats Telefoonnummer Postcode Stuur deze bon op naar; LEIDSCH DAGBLAD ZILVEREN VEER Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden Woonplaats (Een postzegel is niet nodig) JDAG 27 JUN11998 Grote overzichtstentoonstelling Gauguin in Essen dans recensie maarten baanders Voorstelling: leerlingenuitvoering Ballet school Ellen Oosterhoff. Gezien. 26/6 Leidse Schouwburg. Aan de tiende uitvoering van Balletschool Ellen Oosterhoff deden 160 leerlin gen mee. Het programma was in vieren ge deeld om iedereen en alle soor ten dans tot hun recht te laten komen. De opening bestond uit klassiek ballet. Het aardige was dat de verschillende leeftijd groepen en niveaus afwisselend en ook met elkaar gecombi neerd op het toneel verschenen: van de kleintjes, nog onge dwongen en met duidelijk de smaak te pakken, tot de gevor derden, die de bewegingen netjes en met een goede pre sentatie uitvoerden. Ook in de folkloristische dans waren jong en oud van de par tij. Vrolijkheid was troef bij de Hongaarse dans, waarbij de kin deren ook zongen, en bij de Russische dans met de lichte sprongen en het lopen met de handen in de zij. Grappig deden de kleintjes het in de Ierse dans. Spectaculair waren de ingehou den bewegingen, knap gecom bineerd met tik-ritmes in de Turkse lepeldans. Zwier en ele gantie kenmerkten de Spaanse dans. Black White Show bestond uit moderne dansscènes, alle in zwart/witte kostuums. Origineel waren de Pierrots die begonnen als marionetten, daarna vrij be wogen en tenslotte melancho liek op de grond zaten. Na een vlot swingende D.I.S.C.O. volg de de dromerige dans van de slavinnen. De pinguins waren net zo aandoenlijk als echte pinguins. De tapdans was een leuke show met rieten hoeden en in 'Copacabana' zagen we danseressen die goed in hun li chaam zaten en een onderhou dende show weggaven. De balletschool was op zijn spectaculairst in een bonte show met bekende figuren van Disney. Er is geweldig veel werk gemaakt van de kleurige kos tuums, die de figuren heel goed typeerden. Jazz-, tap- en klas sieke dans en scènetjes van de kleinsten wisselden elkaar af. Klassiek hoorde natuurlijk het meest bij sprookjes. Vooral de rollen van Alice in Wonderland en van Assepoester en de fee vielen op door beheersing en stijl. In de moderne dans vielen vooral Football Rock Roll, Cheerleaders en Sport Mickeys op door de soepele bewegingen. Disneys wereld wemelt van de dieren. Er waren er dan ook veel van te zien. Katten, beren, slan gen, apen en andere werden leuk uitgebeeld met gebaren die de dieren kenmerken. De wereld van Mary Poppins kwam tot leven in de groep dansende gouvernantes met paraplu's en bewegingen die goed pasten bij de ietwat stijve vlotheid van Poppins. Er ge beurde te veel om op te noe men. Dat bleek vooral bij de fi nale, waarin alle deelnemers kleurrijk en uitbundig afscheid namen van het publiek. ip-antiekbeurs in De Prinsenhof In de glazen zaal van het Museum De Prinsenhof in Delft t morgen de eerste strip-antiekbeurs van Nederland plaats, e beurs zullen standhouders en collectionneurs uit Neder- en België aanwezig zijn voor in- en verkoop van antieke s. Dat er 'handel' zit in stripboeken bewijst de catalogus- [de van bijvoorbeeld een Blake en Mortimer uit 1950. In bracht een dergelijk exemplaar 800 gulden op. Anno 1998 t de liefhebber 10.000 gulden neertellen voor Het geheim tte zwaardvis. De beurs begint om 11.00 uur en duurt tot behoi ho niet op Parkpop |aag» De groep Echo The Bunnymen komt morgen niet nhet Parkpopfestival in het Haagse Zuiderpark. De band t afgezegd wegens ernstige familieomstandigheden van één de leden. De Australische formatie The Saints beklimt nu jodium. Parkpop-programmeur Ben van Vueren noemt The ts een „stevige rockband, die in eigen land net zo populair is MXS in hun hoogtijdagen". Op Parkpop '98 treden behalve Saints op: Anouk, Robbie Williams, Paul Weller, Matchbox The Suburbs, The Dave Matthews Band, Andrew 2280b The Hoax, The Hellacopters en Buju Banton. FOTO G PD ziek en berooid, terug naar Frankrijk. Zijn bagage bestond uit 66 schilderijen. In Parijs vol tooit hij Noa-Noa en in novem ber wordt er een grote tentoon stelling gehouden van drie Bre tonse en 41 Tahitiaanse schilde rijen. De belangstelling is groot, de kritiek slecht en Gauguin verkoopt uiteindelijk maar 11 schilderijen, niet eens genoeg om de kosten te dekken. Er is eigenlijk niets meer dat hem aan Frankrijk bindt en in 1895 vertrekt hij voorgoed naar Tahiti. Het tweede verblijf zal een reprise van het eerste wor den. Alle ellende herhaalt zich, meestal in nog versterkte mate. In 1901 vertrekt hij naar het 1200 kilometer verder gelegen eilandje Hiva Oa, waar het leven goedkoper is en zijn aftakeling zich versnelt. Op acht mei 1903 blaast hij de laatste adem uit. Zo'n leven schreeuwt om le gendevorming. Gauguin werd, met Van Gogh, het schoolvoor beeld van de door het leven ge teisterde. geniale, miskende kunstenaar. Dat klopt ook wel. Gauguin was tot zijn vertrek naar Tahiti een goed, maar geen groot schilder, een voetnoot, geen hoofdrolspeler in de anna len van de moderne kunst. Daar kwam zijn talent volledig tot ontplooiing en ontwikkelde hij het revolutionaire kleurgebruik, dat zijn handelsmerk werd. De grootste erkenning die een kun stenaar kan krijgen, is dat hij door andere kunstenaars als de Grote Wegbereider wordt be schouwd. De grootste kunste naars van deze eeuw, Matisse en Picasso, de Franse fauvisten en de Duitse expressionisten staan bij hem in het krijt. Paul Gauguin. Het verloren paradijs. Tot 18 oktober in het Folkwang-museum in Essen. De catalogus kost 48 mark. bouw/(lc]er Pechtold, de D66- n9 fotjuder van kunst en cultuur be-pjden moet deze week wel aan imd jaloers zijn geworden fi collega in het Bodegraaf- t°t ons als wethouder van een [ie heel 1997 voor cultuur- Au'100*11 d°orgaan en te allen (oor museumstad, kan wel H naar uitbreiding van de [hal en ook die tweede ij de Stadsgehoorzaal wil piet van het papier af ko- Blijkt zijn collega uit een ladje te beschildcen over ultureel centrum 'met 28 voor elke denkbare activi- ig in lat in al die vertrekken van Ddegraafse Evertshuis nu met een hoofdletter K t geschreven. Er wordt ook pis gewoon een kaartje ge pen kaasje gekeurd, een akje gevouwen of een e gemaakt. Het is al snel jrin Bodegraven. Moet Linnen. De Leidse Laken- slt ook wel eens een jurk Ie Zangeres Zonder Naam kassa van Peter Labruye- en BZN wordt in de met open ar- bntvangen. er de Servische oorlogs- adiger D. Tadic, die op last bij deet Haagse VN-Tribunaal Ig jaar moet brommen in vangenis in Scheveningen, t currijechtold nooit geweten van 'tentieperthuis, zeg maar: het Bo- afse antwoord op het e Antonius Zalencentrum, ympathisanten wilden er riilderijen ophangen die in gevangenschap heeft te twijk eert Duitse schilder uk» Zestig jaar na zijn overlijden eert het Katwijks Museum jiiitse schilder German Grobe (1857-1938) met een grote m htstentoonstelling van diens werk. Vijftig zomers lang leef deze kunstenaar uit Hanau am Main in het vissersdorp tte Noordzee waar hij schilderde in de traditie van de Haag- (hool en zijn inspiratie vooral onüeende aan de zee. Bom- IYi jn Jten 'n de branding, schelpenvissers en de visafslag waren "favoriete onderwerpen. De expositie wordt geopend op za- jg 4 juli door Jan Ubbens, hoofd afdeling 19e eeuwse kunst iet veilinghuis Christie's. De tentoonstelling duurt tot 3 ok- Paul Gauguin (1848-1903) is beroemd geworden als de schilder van een paradijs, dat hij op Tahiti had hopen te vinden. Dat paradijs bestond natuurlijk niet. Gauguin was er voornamelijk ziek en berooid en had het vaak aan de stok met het gezag. Maar hij schiep zijn eigen Tahiti, een paradijs in prachtige kleuren. Ruim 50 van de be langrijkste schilderijen uit zijn Tahitiaanse periode kun nen nu in het Duitse Essen bewonderd worden. werd of socialist of verlangde naar een bestaan in de schaduw van een palm, of, wat natuurlijk ook voorkwam, deed beide. Bij Gauguin versterkte het zijn hang naar het exotische. Als kind had hij met zijn moeder in Peru gewoond, hij was zeeman geweest en ook toen hij een succesvol beursmakelaar was, bleven onbekende streken hem trekken. Die hoefden niet aan de andere kant van de wereld te liggen. Voor hij naar Tahiti ging, woonde en werkte Gauguin veel in Bretagne. Ook in Bretagne waren de mensen voor Gauguin niet zo door de beschaving ver ziekt als de Parijzenaars. Deze factoren hebben onge- essen peter van nuusenburg/gpd Paul Gauguin had Tahiti nog nooit gezien, maar hij kon ie dereen wel precies vertellen hoe het eiland er uitzag. 'Onder een hemel die geen winter kent, en op grond die wonderbaarlijk vruchtbaar is, hoeft de Tahiti- aan alleen maar zijn arm op te tillen om aan zijn eten te ko men, zodat hij nooit hoeft te werken. Voor deze gelukkige bewoners van een nauwelijks bekend paradijs in Oceanië is het leven alleen maar prettig. Voor hen betekent leven zingen en beminnen'. Waarschijnlijk omdat hij besefte dat hij dit aan haar niet kon verkopen, voegde hij er in een brief aan zijn Deen se vrouw Mette 'en sterven' aan toe. Een paar maanden later, in februari 1891, laat hij in Parijs zijn schilderijen veilen. De op brengst houdt niet over. Hij krijgt 10.000 francs voor 30 schilderijen. In maart gaat hij naar Kopenhagen om afscheid te nemen van Mette en hun vijf kinderen. Aan het einde van die maand organiseren vrienden een afscheidsdiner voor hem en begin april vertrekt hij naar het paradijs waar 'de vrouwen zacht en willig zijn'. Het wordt een van de opzienbarendste avon turen in de geschiedenis van de moderne kunst. Het zoeken naar het 'verloren paradijs' is een van de oudste en populairste thema's in de kunst. De zoon van een journa list met revolutionaire sympa thieën en een Peruaanse vrouw uit de hoogste kringen was ont vankelijk voor religieuze senti menten, maar die waren, geheel overeenkomstig de mode van die tijd, nogal vaag en onbe stemd. Van groter invloed was de romantisering van de 'onbe dorven natuurmens'. De 18de- eeuwse filosoof Jean Jacques Rousseau dacht dat de 'be schaafde' westerse mens heel wat kon opsteken van de 'nobe le wilde'. Tijdens de industriali sering in de loop van de vorige eeuw verliet die doctrine de sa lons van de elite en bereikte ook een groter publiek. Wie zag hoe hetproletariaat moest leven, twijfeld een grote rol gespeeld bij zijn besluit om Europa de rug toe te keren. Maar de be langrijkste was ongetwijfeld de kunst. Gauguins leven heeft al tijd in het teken van de kunst gestaan. Ook toen hij nog het grote geld op de Parijse beurs verdiende, wilde hij vooral schilderen. Hij gold als een 'zondagsschilder' met talent en kreeg les van de impressionist Pissarro. Toen hij 35 was, waag de hij de sprong in het onbe kende. Hij gaf baan, rijkdom en status op en werd schilder. Voor zijn huwelijk was dat fataal. De keuze voor Tahiti werd vooral ingegeven door de dis cussies met Vincent van Gogh. Van Gogh had Gauguin in 1888 uitgenodigd naar Arles te ko men. De Nederlander speelde met de gedachte om een nieu we school te stichten, die hij het 'atelier van het zuiden' noemde. Tahiti was volgens Van Gogh daarvoor de aangewezen plaats. Hij had net een roman van de Fransman Loti gelezen, die zich Nave Nave Moe, zoete dromen (1894) van Paul Gauguin vervaardigd. De directeur, G. van Rossem, heeft een stokje gestoken voor de expostie. In deze krant zei hij dat zijn besluit niet van ethische aard is maar louter pragma tisch. Hij is bang voor een ver storing van de openbare orde, precies op de dag dat Bodegra ven het eerste festival voor dweilorkesten afwerkt. Voor de camera's van Nova zei hij heel andere dingen. Daar liet hij merken dat hij de gedachte dat de hand waarmee Tadic zijn schildersgereedschap vasthoudt dezelfde is waarmee hij gruwel daden heeft verricht, onver draaglijk is. Geloofwaardig kwam dat niet over. Wedden dat als Marco Bakker na z'n dienstverlening weer gaat zin gen, Van Rossem de galmende brokkenpiloot naar het Everts huis wil halen? Wat Van Rossem werkelijk heeft bewogen, blijft mistig maar hij wist in elk geval niet hoe snel hij het college van burgemeester en wethouders moest alarme ren. De wethouder cultuur stel de zich direct vierkant achter hem op. Nu burgemeester Bram Peper heeft geroepen dat Tadic' kunstuitingen ook in de wereldstad Rotterdam niet wel kom zijn, zwellen ze van trots, daar in Bodegraven. Een plek in het rijtje Belgrado-Londen, ste den waar de Tadic-expositie zonder problemen is verlopen, zit er niet in voor het kaasstadje maar het is ook niet verkeerd als de media je in één adem met Peper en Rotterdam noemen. Die 28 zalen van Van Rossem, daar kan tot diep in de volgende eeuw geen dweilorkest meer bij. Ook dat steekt Pechtold. Al die schijnwerpers op zo'n uit z'n voegen gebarsten bingohol en nog niet één handicammetje voor 'zijn' Von Siebold-huis aan het Rapenburg. Pechtold kan de situatie geheel omkeren door die schilderijen van Tadic binnen de stadspoor ten te halen. Kunst is per defini tie immoreel, het sterft in de muziek, beeldende kunst en de literatuur van de moordenaars, verkrachters en ander geboefte. En wat dacht de Bodegraafse wethouder van al die in de ge vangenis vervaardigde wasknij pers aan die langgerekte waslij nen boven de bleekvelden op de kaasboerderijen? Ook zijn onderbroek hangt aan het pro duct van een crimineel. wim koevoet FOTO CPD De hand waar mee Tadic zijn schildersge reedschap heeft vastge houden, is de zelfde als waarmee hij zijn gruwel daden heeft verricht. Maar kunst is per definitie im moreel. FOTO CPD iolen van Katwijk volgens German Grobe daar afspeelde. Dat 'atelier der tropen' is nooit van de grond gekomen, omdat de heren de beroemdste ruzie uit de kunst geschiedenis kregen, waarna Van Gogh de laatste twee jaar zonder linker oorlel door het le ven moest. Toen hij in 1891 in de hoofd stad Papeete voet aan wal zette, wachtte hem een enorme te leurstelling. Tahiti was een Franse kolonie, waar de over heid en de kerk de zaken vol gens beproefd recept verdeeld hadden. Het bestuur buitte de bevolking uit en de kerk hield haar dom en waakte over de ze den. Dat laatste is niet helemaal gelukt. De dagen mochten dan christelijk zijn geworden, de nachten bleven polynesisch. Het paradijs lag voor Gauguin voornamelijk in de schaduw. Hij was vaak ziek; de eerste symptomen van syfilis staken de kop op. Het werk ging aan vankelijk niet zoals hij wilde. Hij zat meestal krap. En met de da mes was het ook niet altijd koek Barbaarse sprookjes (1902) en ei. Ze waren vaak lui, eigen zinnig of 'kletsten teveel'. Maar aan het thuisfront schreef hij enthousiaste brieven en in zijn autobiografie Noa-Noa (letter lijk: aangename geur) leverde zijn fantasie wat de werkelijk heid weigerde te bieden. Het boek leek verdacht veel op de roman van Loti. In augustus '93 keerde hij,

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25