Alkemade houdt klein miljoen over Rijn Veenstreek Buurt verbaasd over hennepkwekerij Tien maanden cel voor verkrachter 'Wat we hebben gevonden, is boven verwachting' IPs :s dl' Sport heeft veel te danken aan De Wit GROOTS IN OUTDOOR TOP IN KWALITEIT SCHERP IN PRIJS Voor: 199,- [ATERDAG 27 JUN11998 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 [[Vergaderingen verzet wegens WK j^lkemade/aiphen aan den run De conferentie Inwoners en Be stuur, bedoeld om de Alphense burger te betrekken bij de be- I stuurlijke vernieuwing in de gemeente, is vanwege het WK-voet- bal uitgesteld. De conferentie was gepland op maandagavond, wanneer Nederland tegen Joegoslavië speelt. De nieuwe datum wordt nog bekendgemaakt. Ook de Alkemadese gemeenteraads- ifergadering is voor deze wedstrijd verzet. De vergadering gaat Kvel door op maandagavond, maar begint een uur eerder, om fl9.00 uur. 7 LeijSpel zonder Grenzen bij LOA 'hen aan den rijn» De verrichtingen en belevenissen van het earn Alphenaren in Spel Zonder Grenzen zijn vanaf vandaag in Alphen op televisie te zien. De reportage die de lokale omroep (LOA) in opdracht van de gemeente in het Italiaanse Trento maakte, duurt ruim een half uur. De Alphenaren eindigden vori- rond 8e wee'c vijfde, maar dongen lang mee om de eerste plaats r(* tijdens de competitie. De reportage van de LOA wordt vier keer per dag uitgezonden op het CAI-informatiekanaal (kanaal 52) en het LOA-kanaal (68). De uitzendtijden zijn 12.00,15.00, 18.00 en 20.00 uur. De uitzending wordt herhaald tot en met zondag 12 juli. De Tros zendt de prestaties van het Alphense team komend najaar uit op TV2. Gemeente wil overschotten in de toekomst beperken sgr/a A.N.V :UW* i/Bali I !/7 Zoel 30-2445 ortente stet vc 172- nlt Rijnland uit Hazerswoude-Rijndijk heeft vier weken de tijd om een boomstronk uit de voorsloot bij haar monumentale pand weg te halen. Dat heeft rechter F. Robbers de vrouw gisteren op gedragen. Buurman W. Smits spande een kort geding aan tegen Vonk omdat zij de boomstronk niet wilde weghalen en het water door een open sluisje uit de sloot langs de Rijndijk liet lopen. Daardoor dreigde zijn huis te gaan verzakken. Vonk zegde vorige week tijdens het kort geding reeds toe het water in de sloot op peil te houden. Zij kreeg toen van de rechter het advies haar plan om een kunstwerk te plaatsen op de boomstronk op te ge ven. i uitger 25/7 9p 6, 20, I 070-3< ave Special n offert (SGR i/el G Ghana1 i/Bot! 1 dgn. 0 dgn. >er, etc Lid AN 5,-. Ma Lid AN n. 37S vertra IVR/SG 1 dgn vertrel IVR/SG tober LTA-fll LIVOR periofl ipagnf jt-roya -Ned.i :OLDE; >7 12! kets. RAVEL 33177 HIT Alkemade houdt op de begroting van vorig jaar 935.340 gulden over. Dit overschot is deels ontstaan omdat de ge meente minder geld heeft uitgegeven dan zij van plan was. Een aantal werkzaamheden was wel in de begroting opgenomen maar zijn niet in 1997 uitgevoerd. alkemade marun krampplan aan het maken is. Andere plannen zoals de nieuwbouw De gemeente heeft bijvoorbeeld van de brandweerkazerne, het nauwelijks geld uitgegeven voor onderhoud aan de openbare baggerwerken en baggeronder- verlichting en de investeringen zoek omdat zij hiervoor een in de reconstructie van De Las so vielen goedkoper uit dan be groot. Een andere meevaller voor de gemeente was het totaal bedrag aan bijstandsuitkeringen. Alke made ging uit van het bedrag dat zij hiervoor in 1996 had uit geven maar het aantal bij standsgerechtigden daalde ten opzichte van dat jaar met veer tig personen tot een totaal van vijfenzeventig. Als gevolg daar van keerde de gemeente vorig jaar 153.000 gulden minder uit. Het overschot van een mil joen wordt onder meer gebruikt voor het indicatie-orgaan. Een deel wordt gebruikt om de rioolheffing gelijk te houden. Tegenvallers kende de ge meente vorig jaar ook. De kos ten van de afvalverwerking ste gen en de gemeente moest sub sidie uitkeren omdat de oud- papierprijs inzakte. In totaal kostte dit de gemeente 85.000 gulden. Boomstronk moet weg den haag/hazerswoude Galeriehoudster M. Vonk van Hoeve Waterspektakel op Aderweg roelofarendsveen De Aderweg in Roelofarendsveen werd gis terochtend vergast op een waterspektakel. Bij werkzaamheden aan de leiding ter hoogte van de camping Rekra Stee Wijde Aa spoot ineens een fontein omhoog van een meter of vijf hoog. De mannen die de leiding repareerden waren in de veronderstelling dat er geen druk stond op dat deel van de buis. Toen ze de lei ding open maakten kwamen ze er achter dat die wel in gebruik was. Binnen enkele minuten hadden de mannen de buis weer dicht. Muziekfestival bij Zegerplas alphen aan den run De dagcamping bij de Zegerplas in Alphen vibreert zaterdag op de swingende klanken van muziekfestival The Vibe en op gedans van tienduizend bezoekers. Van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds komen diverse muzieksoort ten aan bod. Er zijn optredens van onder meer T-spoon, Venga Boys, Trafassi, Arabian Roots en verschillende dj's. Versnaperin gen zijn er uit Nederlandse, Surinaamse, Marokkaanse, Egypti sche en Griekse keuken. Voor kinderopvang is gezorgd. Kaartjes (27,50 voor volwassenen, 10,50 voor kinderen) zijn onder andere te koop bij snackbar 't Geveltje, de Filmclub en grillroom Jerusa lem. Laura beleeft 51ste edititie en aan den run» De 51e Laura wordt van dinsdag tot en met vrijdag gefietst. Er kan gekozen worden uit afstanden van 60, 100 en 150-kilometer. De start is elke ochtend tussen zeven en elf uur bij gebouw Nabij. Iedere deelnemer krijgt een herinnerings medaille. De Laura eindigt volgende week vrijdag in Avifauna. Maandagavond om acht uur is de officiële opening van de fiets vierdaagse bij gebouw Nabij. Eeuweling in Langeraar langeraar» Ter Aar heeft vanaf zondag een honderjarige in woonster. Mevrouw P. de Rijk viert dan in Huize Aarhoeve haar honderdste verjaardag, 's Ochtends is er een mis en een feeste lijk samenzijn voor de bewoners van het verzorgingshuis, 's Middags is er een feestje voor de familie. Burgemeester B. van den Berge komt de jarige aan het eind van de middag feliciteren. De Rijk is geboren in Roelofarendsveen en woonde het grootste deel van haar leven in Leimuiden. Vlak na de oorlog hielp ze bij de wederopbouw van de Zuid-Nederlandse dorpen Mare, Kessel en Alem die destijds door Leimuiden waren geadopteerd. Jongeren vinden stek in BOC benthuizen De vereende krachten van het Benthuizer Ontmoe- roelofarendsveen gerard van der geest Met zes man heeft de politie gisterochtend in alle vroegte een inval gedaan in een pand aan de Langeweg in Roelofarendsveen. Om half zeven werden de tijdelijke bewoners, een man van 41 en een vrouw van 33 jaar van hun bed gelicht. Aanleiding voor de in val was het vermoeden dat er op nummer 80 een illegale hennepkwekerij is gevestigd. Dat Vermoeden bleek juist. Over de volle breedte van de zolder wer den kweekbedden aangetroffen met dui zend hennepplanten. Deels volwassen planten en deels jonge aanplant. Ook werd een partijtje reeds geoogste bloemtoppen aangetroffen. De straatwaarde van de vondst wordt geschat op vijfenzeventigdui zend gulden. Volgens woordvoerder J. Nelemans van de politie Rijn en Braassem is er sprake van een professionele aanpak. Ook de aanwe zigheid van een dertigtal assimilatielampen met tijdsinstelling en een grote ventilator wijst daarop. De aangehoudenen, die het huis tijdelijk huurden, zijn geen onbekenden voor de po litie. Begin juni werd op een Veens bedrij venterrein een container met 1400 kilo hasj aangetroffen. Nelemans wilde bevestigen noch ontkennen of er een verband bestaat tussen die vondst en de ontdekking van de hennepkwekerij aan de Langeweg. De hennepplanten worden vernietigd bij de Roteb in Rotterdam. Een meteropnemer van het energiebedrijf EWR heeft de meter standen opgenomen. Op die manier hoopt de politie te kunnen achterhalen, of er ille gaal stroom is afgetapt. Enkele omwonenden waren stomver baasd. dat in hun doorgaans rustige buurt een hennepkwekerij was gevestigd. De soci ale controle is er groot. ..Ik dacht, dat dit een keurige buurt was", zei de een. ,,Ik vond het wel een beetje raar, dat we hier telkens andere kerels zagen lopen. Maar ja, je gaat niet vragen wie ze zijn", zei een an der. tingscentrum (BOC) en Stichting Bovos Jeugd- en Jongerenwerk lijken resultaat te hebben opgeleverd. De jongeren die tot begin dit jaar nog overlast veroorzaakten, onder méér in het Beelaertspark, hebben de weg naar het jongerencentrum gevon den. In het park is het weer rustig, meent J. McCrystal van Bo vos. Op dinsdag en donderdag organiseren vrijwilligers speciaal voor hen activiteiten. De rivaliteit die tussen twee groepen jon geren bestond, heeft ze niet kunnen weerhouden het BOC toch het voordeel van de twijfel te geven. „De brug is geslagen." Van middag tussen twee en vier uur is er een prehistoriefeest in het BOC. Het voorlopige slotfeest luidt de zomerstop van het BOC alphen aan den run robbert minkhorst De 47-jarige Alphenaar die had bekend dat hij zeven jaar lang ontucht pleegde met zijn stief dochter, heeft een gevangenis straf van vijftien maanden ge kregen, waarvan vijf voorwaar delijk. De Haagse rechtbank legde de man de straf gisteren op. De rechter vond ook een bijzondere voorwaarde nood zakelijk. Hij vonniste namelijk tevens dat de man voor zijn seksuele driften in behandeling moet. Verder kreeg de Alphe naar een proeftijd van twee jaar opgelegd en moet hij een scha devergoeding betalen van 1.500 gulden. Met de uitspraak over trof Quadekker de eis van de officier van justitie. Deze had twee weken geleden een jaar gevangenisstraf (waarvan zes maanden voorwaardelijk) ge- eist. De man heeft zijn nu 27-jari- ge stiefdochter tussen haar ze vende en veertiende geregeld proberen te verkrachten. De ontucht had plaats in de ou derslaapkamer. Daar sliep de dochter wegens ruimtegebrek tussen 1979 en 1986. Wanneer de moeder van het meisje be neden ontbijt ging maken ver greep de man zich aan zijn stiefdochter. Volgens het slachtoffer pro beerde hij het meerdere keren per week. De man zei tijdens de zitting dat het om enkele malen per maand ging. Toen het meisje veertien was, trof haar moeder beiden in bed. De man is vervolgens een maand uit huis gegaan. Na zijn terug keer vertrok het meisje. Ze is tussen haar vijftiende en twin tigste in behandeling bij het Rechter Quadekker tilde in zijn vonnis zwaar aan het psy chologisch rapport over de man. De Alphenaar heeft last van een verhoogde seksuele drang en niet uit te sluiten valt dat de man in herhaling valt. De dader zei twee weken terug dat hij zijn behoeften inmid dels onder controle had. Voor archeologen breken maandag spannende tijden aan alphen aan den run» robbert minkhorst 19 ,We krijgen met de opgravin gen in de Alphense Julianastraat :n Castellumstraat halve infor matie", zegt archeoloog Jeroen Wildenberg van de Katholieke Universiteit Nijmegen. „Maar aan de hand van wat anderen eerder hebben gezien en zijn te gengekomen, krijg je bepaalde mogelijkheden." Hij wijst op een kaart naar de omgeving van le St. Jorisstraat. „Hier ligt dan le gracht, daar de wal en daar iet kamp van het Romeinse iastellum. Dit smaakt naar 2^tneer." Is het team wetenschappers van de Nijmeegse universiteit in Alphen aan den Rijn gestuit op overblijfselen van het Ro meinse fort Albanianae? Wat Wildenberg en Paul Franzen tussen de rioolbuizen vonden, wijst heel duidelijk in de rich ting van het castellum. „We denken dat als we op de plek van het voormalige AMRO-ge- bouw gaan graven, we midden in het fort zitten." Wildenberg en Franzen, hun collega's van de universiteit en Tuurd Kok (coördinator van alle •pgravingen in het Alphense centrum) staan mogelijk aan de vooravond van een spectaculai re ontdekking - en dat beseffen ze maar al te goed. In hun uit valsbasis aan de Kerkstraat pra ten ze over de vondsten en doen ze daarom erg hun best om hun eigen enthousiasme te temperen. Er is (nog) geen en kel onomwonden bewijs, dus de bewering dat het fort deels on der het huidige stadskantoor ligt, durven de wetenschappers niet aan. Maandag gaat het graafwerk verder op het terrein tussen de St. Jorisstraat en het postkan toor. „We verwachten veel", al dus Franzen. De vondsten in de twee straten geven daar ook alle aanleiding toe, menen de we tenschappers. Ze kwamen fun deringen van huizen tegen, on gewoon sjiek aardewerk, een steen met een Romeinse in scriptie uit 193 na Christus en mogelijk enkele tufstenen uit een van de poorten van Alba nianae. Interessant is ook het bodem profiel dat Wildenberg en Fran zen ontdekten. Juist ter hoogte van het kruispunt van de Juli anastraat en de Castellumstraat (waar ook de tufstenen en de inscriptie zijn gevonden) veran- Archeologen Jeroen Wildenberg, Paul Franzen en Ruurd Kok op de hoek van de Alphense Castellumstraat en de Julianastraat, waar zij hun be langrijkste vondsten deden. foto hielco kuipers fotoprodukties dert de bodemsoort. Er ligt geen (en dus droger) gedeelte langs klei meer, maar zand. Een hoger de Rijnoever, concluderen de archeologen. Franzen: „Daar waar het droger is, kun je een fort verwachten." „Aanvankelijk dachten we dat we door de aard van de werk zaamheden niet veel zouden kunnen doen", vervolgt Fran zen. „Wat we uiteindelijk heb ben gevonden is boven ver wachting." De archeologen moesten in het kielzog van de buizenleggers werken. Tijd voor een uitgebreide studie van de bodem was er niet. Vanaf maandag krijgen ze wel de ruimte. De komende jaren zullen de archeologen op meer plaatsen in het centrum in de bodem spitten. Het is de laatste (grote) kans voor de wetenschap. De bouw van het nieuwe stadshart maakt de grootscheepse opgra vingen mogelijk, maar daarna is het afgelopen. Juist daarom ook hecht de gemeente veel waarde aan het archeologische onder zoek. zegt Kok. Alphen heeft 750.000 gulden beschikbaar ge steld. Kok: „De grote vraag die ik moet beantwoorden is: Wat kan er op de verschillende plaatsen zitten? Het grote nadeel is dat tot nu toe jan en alleman hier is komen graven en daarna weer is weggegaan. Er is geen over zicht. De vondsten zijn versnip perd." Tussen de 18e eeuw en nu is genoeg Romeins materiaal op gegraven. Alleen heeft niets daarvan geleid tot de vindplaats van het castellum. Franzen: „Af en toe sloegen de mensen bij wijze van spreke eikaars koppen in waar dat fort zich nou be vindt." Een theorie is dat Alba nianae niet op de Hoge Zijde, maar aan de Lage Zijde heeft gestaan. Een tweede, meer ge loofwaardiger versie, aldus Kok, is dat de resten van het fort on der de Adventskerk liggen. Twijfel Ook over die laatste theorie be staat evenwel gerede twijfel. „Want", zegt Kok, „dat idee lijkt nu bijgesteld te moeten wor den. In de jaren '50 vond een Groningse hoogleraar iets dat duidde op een Romeinse gracht. Bij het laatste onderzoek naast de kerk (zo'n half jaar ge leden - red.) is daar niets van gevonden. Geen resultaat is in de archeologie ook een resul taat. Het is onderzocht en het zit er niet. Dan weet je dat. Zo'n gegeven is alleen niet zo specta culair." Naast het overschot op de ge meenterekening van een klein miljoen ontvangt Alkemade over 1997 ook nog eens een kleine drie ton rijksuitkering en ruim twee ton dividend uit aan delen Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Alkemade heeft nu 40,1 mil joen gulden in verschillende spaarpotjes zitten. De gemeente bekijkt of handhaving van deze potjes noodzakelijk is en hoe veel geld er dan in moet zitten om de toekomstige werkzaam heden te kunnen betalen. Alkemade hoopt in de toe komst minder grote overschot ten op de jaarrekening te boe ken door tussentijds te rappor teren. Zo kunnen budgetten die bij nader inzien niet nodig blij ken te zijn op tijd worden vrij gemaakt zodat er niet onnodig beslag op de middelen wordt gelegd. En ook bij dreigende te korten kan de gemèêhtë dan sneller maatregelen nemen. J.D. de Wit (1915-1998) Oud-wethouder van Hazers- woude J.D. de Wit is don derdag op 83-jarige leeftijd overleden. De Wit was van 1974 tot 1983 wethouder openbare werken en ruimte lijke ordening. Vanaf 1958 was hij raadslid voor de Anti Revolutionaire Partij (ARP), die later opging in het CDA. De geboren en getogen Groenendijker overleed na langdurige ziekte. Onder zijn wethouderschap keeg Hazerswoude tal van recreatieve voorzieningen. Vooral op het gebied van sport wist De Wit, die de be stemmingsplannen in zijn portefeuille had, veel te be reiken. De komst van het openluchtzwembad De Ha zelaar en de Landvliethal worden op zijn naam ge schreven. Evenals veel ver beteringen aan accommo daties en clubhuizen bij Ha- zerswoudse sportvelden. Buiten de gemeente was De Wit bijzonder actief in het maatschappelijk leven. Tij dens en na de Tweede We reldoorlog vervulde hij ver schillende functies bij gerer formeerde jeugd- en kerkbe- wegingen. Vanaf 1964 was hij bestuurslid van de Wo ningbouwvereniging Volks belang, waar hij elf jaar een voorzittersfunctie vervulde. Verder heeft hij zich ingezet binnen de speeltuinvereni ging Groenestein. Ook had hij zitting in regio nale agrarische belangenor ganisaties. Bijna dertig jaar was hij voorzitter van de verscheidene afdelingen van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond. Tot onge veer vier jaar geleden was De Wit zelf eigenaar van een melk- en pluimveebedrijf. Voor zijn verdiensten in de gemeente werd in De Wit in 1983 tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau be noemd. Maandagavond is er om ze ven uur een gedenkdienst in de gereformeerde kerk in Koudekerk aan den Rijn. De Wit wordt dinsdagochtend om half twaalf begraven op de algemene begraafplaats in Koudekerk aan den Rijn. saskia buitelaar Bergwandelschoen SALOMON AUTHENTIC 6 Categorie B. Leer/Leer Damesmaten 4,5 t/m 8 Herenmaten 7 t/m 12 van 329,- KOMPAS Telefoon 023-52S8528 Donderdag- en vrijdag ko 2500 m' winkelplezier Ruime parkeergelegenheid ma: 13.00-18.00 uur, di/wo: 10.00-18.00 uur. do/vr: 10.00-21.00 uur, za: 9.00-17.00 uur. Met duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis roelofarendsveen Appartementen 'Jacobus' verkocht De wooneenheden gaan tus sen de 100.000 en 280.000 gul den kosten. De kamers worden verbouwd tot één- en tweeka- merwooneenheden. Op het dak worden nieuwe apartementen gebouwd. Sommige kleine ap partementen krijgen naast een eigen keukentje een gezamen lijke grote keuken en een was ruimte. Alle 53 toekomstige apparte menten in het oude Huize Jaco bus in Roelofarendsveen zijn verkocht. Aannemer J. Jansen uit Rijpwetering begint na de bouwvak met de verbouw en nieuwbouw van het voormalige bejaardentehuis. De klus duurt maximaal een jaar. 2-daags Sprookjesarrangement: lx overnachting lx uitgebreid ontbijt lx 3-gangcn diner in Restaurant Charlemagne (alleen bij drie-daagse arrangement) 1 x toegangskaartje voor de Efteling gratis tennissen en squashen (op basis van beschikbaarheid) gratis gebruik van overdekt zwembad, whirlpool, sauna, dompelbad en stoomcabine entreekaartje voor Holland Casino Eindhoven informatiemap op de kamer Prijsarrangement 125,- per persoon Dit arrangement kan uitgebreid worden tot een vierdaags arrangement 2-daags sprookjes- arrangement 3-daags sprookjes- arrangement 4-daags sprookjes- arTangcment 125.- 80,- 25,- Informatie over dit arrangement Tel. 040- 286 75 10 Totaal 230,- Prijs kinderen, indien bij de ouders op dc kamer (eventuele extra kosten worden wel in rekening gebracht); - 0 t/m 3 jaar gratis - 4 t/m 11 jaar 50% per persoon Boekingsvoorw aarden: - geldig op basis van beschikbaarheid, dagelijks in dc maanden juli en augustus - toeslag eenpersoonskamer 45,- p.p.p.d. (indien gewenst). Worldwide Hospitality Goi.dkn Ti li.ip - Geldrop-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19