leerburg verweegt hadeclaim In de Herensociëteit kan je je sterke verhalen kwijt NG TO RIALT0 Warmondse Sportprijs voor Henk van Velzen Leiden Regio Modelspoorvereniging gelaten over opzegging huurcontract 'Rekeningrijden kan soelaas bieden bij aanleg van de A4' Dit zijn de sleutels van uw nieuwe Volkswagen. Voorschoten: Hofweg 39 Tel (071) 5.794.795 Fax (071) 5.794.744 Alphen a/d Rijn: Hoorn 174 Tel (0172) 44.59.41 Fax (0172) 43.61.05 Internet: www.kamsteeg.nl Kamsteeg DAG 27 JUNI 1998 en ntie-, UBTF 58/341 I). Omt looser1 '11 tennisclub langer uit roulatie svereniging Meerburg in Zoeterwoude overweegt chadevergoeding te claimen bij aannemer Heij- uit Woerden, onder meer wegens misgelopen kan- hkomsten. Maandagavond komt het bestuur van NGEjurg in een spoedvergadering bijeen om de gevol- uurcaran de blunder van wegenbouwer Heijmans te in- .riseren. De vier gloednieuwe, door Heijmans aan- jeudle, tennisbanen van Meerburg zijn afgekeurd en veel Jians moet ze opnieuw aanleggen. Door die tegen- kan de tennisclub de banen pas weken na de zo- ikantie weer gebruiken. vs TE sven ele fouten van Heijmans n nogal wat gevolgen", ezelli ecretaris G. Alsemgeest- sanit hof van tennisclub \ATSE)urg. „We moeten kijken elders banen moeten hu- f we tennisleraren moe- jen en dat soort din- en ander gevolg is dat we ___Jie-inkomsten missen, 2E21 er geen trainingen en rijden zijn. Ze waren al te iet de aanleg van de ba- Nu duurt het allemaal nger. En dat kost geld en 615 houder S. Stuijt jessief Zoeterwoude) ver dat Meerburg een goede der, 04|maakt op schadevergoe- „De gemeente wil wel i om schade op Heij- te verhalen. Als Meer- kan aantonen dat ze ■cht' 0- e heeft geleden, dan ;n ze de kat de bel aan- )ER? 0 11 Weversbaan 12 Leiderdorp It. 071 -5417 493 van deze week werd bekendge maakt dat Heijmans de asfalt- laag, die onder de tennisbanen ligt, verkeerd heeft aange bracht. Water blijft daardoor op de banen staan, de palen waar de netten aanzitten, zak ken weg en er ligt een greppel vlak langs de banen. Heijmans heeft schuld bekend, zei Stuyt tijdens de raadsvergadering. Volgende week worden de vier hardcourt-banen opnieuw aangelegd. De kosten bedra gen 4,5 ton. De banen waren nog niet helemaal klaar, want er moest nog een toplaag over. De ver wachting was dat die tijdens de bouwvak aangebracht kon worden, zodat het complex di rect na de schoolvakanties in gebruik kon worden genomen. Dat zal nu dus weken later worden. De secretaris vreest dan ook dat het geduld bij sommige leden op begint te raken. Tennisvereniging ZTC heeft inmiddels aangeboden om een aantal tennisbanen vrij te ma ken voor Meerburg. Ook zou den de tennissers van Meer burg kunnen uitwijken naar het tenniscomplex van bier- ^rèüwe'VÈeineken.- - Meerburg wil, nel als ZTC nu al, in de toekomst volledig zelf standig worden. De pluspun ten daarvan zijn deze weken weer gebleken, vindt AJsem- geest-Dofferhof. „Wij zijn niet de opdrachtgever voor de aan leg van de banen. Dat is de ge meente. Daarom kunnen we niet zoveel druk uitoefenen op de aannemer. *We staan een beetje aan de zijlijn." WARMOND ERNA STRAATSMA Atleet Henk van Velzen heeft gisteravond de Warmondse Sportprijs '98 gekregen. De Reeuwijkse Wouter van Catz werd winnaar van Sloepie Wisselprijs voor talentvolle jonge zeilers. Beide prijzen werden uitgereikt door bur gemeester I. van der Wel, bij de opening van de Kaagweek in het gemeentehuis. Van Velzen is dit jaar twee maal Nederlands kampioen geworden en behaalde één keer een zilveren plak bij een nationaal kampioenschap. In februari werd hij eerste bij de nationale crosskampioen schappen voor veteranen (categorie 40+), net als in 1994 en 1995. Begin deze maand haalde hij een gou den medaille op de 5000 me ter, tijdens de nationale kam pioenschappen voor vetera nen. Bij de nationale kam pioenschappen op de weg, de Zilveren Molenloop, won Van Velzen in april een zilve ren medaille. De Warmondse Sportpijs in een wisselprijs, gemaakt door de Warmond se beeldend kunstenaar Fons Versluijs. Van Catz is 17 en lid van de roei- en zeilvereniging Gouda. Hij begon op 8-jarige leeftijd met zeilen in de opti mist-klasse. In 1993 bereikte hij de zevende plaats bij de open Franse Kampioen schappen. In hetzelfde jaar kwam hij in de nationale kernploeg en het jaar daarop kwalificeerde hij zich voor het Europees kampioen schap in Turkije. Daar ein digde hij op de negende plaats. In 1995 nam hij we derom deel aan het Europees kampioenschap en schakel de hij over op de Europe- klasse. Penningmeester C. van der Voort weet niet of het wel zo'n ramp is, dat de gemeente de Oegstgeestse modelspoorvere niging geen contract wil geven voor het gebruik van een deel van de zolder van de Gevers- DeutzTerweeschool. Deze week besloot de gemeenteraad on verwachts om geen contracten af te sluiten, en het 'mede-ge bruik' van een deel van de zol der door de modelbouwers en schilder Gerard de Wit, te be ëindigen. Van der Voort rea geert gelaten. Want volgens hem waren de modelbouwers mét een contract niet beter af geweest. „Het concept van het contract dat we van de gemeen te hebben gekregen, was zó an ti-modelclub, zó eenzijdig. Als we dat hadden ondertekend, hadden we over een jaar zeker op straat gestaan." De penningmeester betreurt het wel dat de modelbouwers niet eens de kans hebben gekre gen om in overleg met de ge meente het concept-contract bij te stellen. „Er zou overleg over komen. Maar dat is tot twee keer toe door de gemeente uit gesteld." Van der Voort gaat er van uit dat de gemeente met een andere ruimte komt voor de hobbyvereniging. „Zo niet, dan is dat het einde van de vereni ging." Dinsdag wil hij met zijn club overleggen over eventuele stappen. Schilder Gerard de Wit is di rect na het besluit van de raad druk gaan zoeken naar een an der atelier. „Maar ik krijg overal nul op rekest." Hij heeft make laars gebeld en bij de gemeente Leiden aangeklopt. „Leiden doet tenminste wat voor kun stenaars. Helaas herbergen ze geen niet-Leidse kunstenaars." Ook liet hij zijn oog vallen op de 'kindercrèche' achter op het ter rein van het Zendingshuis. De eigenaar beloofde de schilder 'in zijn achterhoofd' te houden. De Wit is nog steeds beduusd van het besluit van de raad om hem geen contract te geven. „Met een contract had ik meer kans gehad. Dan had ik wel weg gemoeten als de school de zol der nodig heeft voor vérdere uitbreiding, maar het is nog maar de vraag of de school blijft uitbreiden." Volgens de kunste naar zijn de tijden veranderd. „Vroeger vonden ze het bij de gemeente leuk dat er een schil der in de school zat. Maar alles wordt verzakelijkt, alles moet geld opbrengen. Maar kunst brengt geen geld op: het loon der kunst is slechts klein geld en groot verdriet." stamCarla de Glopper 1043-4 d: 43 jaar p/functie: archivaris ge- te Oegstgeest, tijdelijk ar- ambtenaar in Wasse- docent bij onder andere chting Welzijn Ouderen jeest en de Volksuniver- K O, bestuurslid Ver- Oud Leiden, lid van de wjische afdeling van de - iging Oud Oegstgeest. rlijke staat: gehuwd, drie ;ren j plaats: Oegstgeest mburg, lelde ïl ;llan jalows achtig 'ven zijn stoffig en saai. /aar! Het leuke van archie- dat ze je een blik geven mensen uit het verleden, iet je neus bovenop aller- vé-zaken. Als je in een ar- zoekt, ben je net een de- zoals een van mijn col- het eens omschreef. Met rschil dat bij ons iedereen is, terwijl bij de detective tieproc het slachtoffer dood is. s broei 3- (gee over heeft u zich de afgelo- LAND Jvee^ ^et meest opgewon- kuur! :4e supportersrellen in en rijk en de andere uitwas- osrijke ie het voetbalfestijn voort- Het kon ze niet eens 'n of ze hadden gewonnen N Mgloren. Blijkbaar ging het ze om het rel trappen. Als peerplimoet, hoeft zo'n WK voor veel lu ilemaal niet meer. een avond- of een och- i ens? moeilijk te zeggen... We altijd redelijk vroeg op. En aat heel behoorlijk. Maar ond vind ik ook een heel grijk deel van de dag, om- dan tijd voor jezelf hebt. er in Oegstgeest niet goed geregeld? Ik wil voorop stellen dat ik Oegstgeest een bijzonder ple zierige gemeente vind, waar het goed wonen is. Alleen zou het goed zijn als de geméente be sefte dat een gemeente-archiva ris in vaste dienst geen overbo dige luxe is. Ik zit hier nog steeds op contractbasis. Nederland-Mexico, een soap-se rie of een natuurdocumentaire? Doe mij dan maar de natuurdo cumentaire. Soaps vind ik het ergste wat er is. Daar kijk ik uit principe niet naar. En voetbal, ach... Het oranje-gevoel is aan mij niet besteed, ik kijk liever naar Wimbledon. Wat klinkt dit antwoord eigenlijk elitair, zeg! Welk archiefstuk is u het meest dierbaar? (Na zeer lang nadenken) Dat is misschien een lijst met uitgaven van de Sint Willibrord Broeder schap uit het begin van de zes tiende eeuw. Die lui organiseer den elk jaar een grote maaltijd. En het is ontzettend leuk om te zien wat ze dan zoal inkochten. Al is het maar omdat de schrij ver van het register zo onbe houwen spelt. Hij heeft het bij voorbeeld over 'wilde wogelen' in plaats van gevogelte en over 'erreveten' in plaats van erwten. Worden er in Oegstgeest wel eens archeologische vondsten ge daan? Ja, er zijn wat kannetjes en scherven gevonden bij de aan leg van de Lange Voort. En uit de slotgracht van kasteel Ende geest is ook wel eens wat opge diept. Maar ik heb niet de in druk dat er in Oegstgeest syste matisch wordt gegraven. Wanneer kwam u nier meer bij van het lachen? Ik meen me vaag te herinneren dat er dit jaar Sinterklaasge dichten bij waren, waarvan ik... Maar ik weet het niet zeker. Ik lach wel veel, maar ik ben niet zo'n bulderend type. Wat is uw mooiste historische ontdekking in Oegstgeest? Ik ontdek zoveel leuke dingen! Het leukste vond ik de geschie denis van de Oegstgeester dak pan. Die dakpan is zo speciaal, dat het een bekende term is in de bouwwereld. Ik heb ontdekt dat daar in het verleden ver keerd over is gepubliceerd. Ie dereen dacht altijd dat hij ge bakken werd in een dakpan- nenbakkerij bij het Valkenbur ger Veer. Maar het is me duide lijk geworden dat de Oegstgees ter dakpan oorspronkelijk af komstig is uit een andere bak kerij, op de plek waar nu Wer- nink Beton zit in Leiden. Wat zou u in het theehuisje bij de Jelgersmakliniek tentoon wil len stellen? De dingen die in Oegstgeest zijn opgegraven. O ja, we hebben ook nog wat oude martelwerk tuigen. Verder denk ik aan de oude glas-in-loodramen die in 1949 uit het oude gemeentehuis zijn gehaald, wat plaquettes en gedenkstenen, een aantal histo rische foto's... O, en de Oegst geester dakpan natuurlijk. TEKST: MAARTEN KEULEMANS FOTO: HIELCO KUIPERS LEIDERDORP/DEN HAAG AFKE VAN DERTOOLEN De Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer is blij met de over eenkomst van de 'paarse' on derhandelaars over het reke ningrijden. Die verkeersmaatre gel brengt geld op, dat mis schien kan worden ingezet voor tóch een ondergrondse aanleg van de A4 ter hoogte van de Eri calaan. „We gaan dit zeker meenemen in ons overleg met Rijkswaterstaat." De onderhandelaars voor Paars II werden het gisteren eens over de invoering in de Randstad van rekeningrijden in de spits. De WD is altijd tegen de maatregel geweest, maar haalt nu - onder voorwaarden - bakzeil. De liberalen willen dat de automobilisten via de belas tingen in ieder geval voor een deel worden gecompenseerd en dat er meer geld vrijkomt voor nieuwe wegen. Onlangs heeft minister A. Jor- ritsma van verkeer een besluit genomen over de verbreding van de A4, waarmee Leiderdorp niet tevreden is. Jorritsma wil dat de rijksweg de Ericalaan (midden in het dorp) over een viaduct kruist, omdat dat goed koper is. Leiderdorp zelf strijdt ondanks het ministeriële besluit nog steeds voor een onder grondse kruising. Daar is alleen kans op, als het financiële gat tussen het ene en het andere plan wordt gedicht. Over de mogelijkheden om dat te berei ken, zijn Rijkswaterstaat en Lei derdorp nog steeds in overleg. „Het rekeningrijden zou wel eens één van de instrumenten kunnen zijn die wat dat betreft soelaas kunnen brengen", zegt Molkenboer. Rijkswaterstaat en Leiderdorp spreken beide van mogelijkheden op het gebied van toepassing van innovatieve technieken, en van alternatieve manieren van financiering. Hoe groot het financiële gat precies is, is nog niet bekend. Rijkswa terstaat laat dat momenteel be rekenen. Voorschotense heren hebben niets te verbergen VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Iedere Voorschotenaar heeft er tijdens het winkelen vast wel eens nieuwsgierig naar gekeken: het plakkaat aan de gevel van Voorstraat 7 dat in chique let ters 'Voorschotense Herenso ciëteit' meldt. Een geheimzinni ge aankondiging. Onduidelijk is wat er achter deze muur ge beurt. De gordijnen aan de straatkant zijn immers altijd ge sloten. Vreemde rituelen in dik ke sigarenrook, misschien? Ta ferelen die het daglicht niet ver dragen? Welnee. Twee vriende lijke heren ontzenuwen die vra gen graag en geven een rondlei ding. „We hebben niets te verber gen", zegt voorzitter Frans X. Cremers (61), „Maar we zijn wel besloten én zoeken zelf de le den bij elkaar. We hebben de behoefte om met deze mannen onder elkaar te zijn." Hij is lid sinds 1977 en wordt tijdens het gesprek bijgestaan door een clubgenoot met nog meer erva ring: lid van verdienste Stef Miezenbeek (69). Hij is lid sinds 1971. De twee moeten wel lachen om de nieuwsgierigheid naar de 'geheimzinnige' herensociëteit achter de gesloten gordijnen. Voorstraat 7 is onbekend terrein voor de meesten, beseffen ze, want alleen de 130 Voorscho tense leden mogen immers het pand betreden. De jongste van de leden is 'niet jonger dan 35 tot 40 jaar.' Err dat is niet-voor niets: „Je moet dit leuk vinden. En daar voor moet je waarschijnlijk wet eerst 'gesettled' zijn. Je moet maatschappelijk meedraaien. In het verenigingsleven of de poli tiek. Het zijn die relaties in het dorp die je hier in de club bren gen." De leden van de herenso ciëteit dragen zelf nieuwe kan didaten voor. Van jezelf aan melden voor de club is geen sprake. Op de benedenverdieping De Voorschotense Herensociëteit vierde gisteravond de jaarlijkse Midzomernacht-avond in hun pand aan de Voorstraat. Speciaal voor deze gele genheid waren de dames binnen uitgenodigd. van het pand, dat de club be trok in 1976, zit op dinsdagmid dag een handvol leden aan de bar. De aanwezigen praten rond de klassiek houten bar in het midden van het lokaal. Aan de muur hangen schilderijen en fo to's van Koningin Beatrix, het gemeentewapen van Voorscho ten en de Blauwe Tram van vroeger. „Die laatste hebben we pas aangekocht. Die prenten horen erbij", zegt de voorzitter. Achter, in een aangebouwd Zaaltje, staat een biljarttafel voor het spelletje 'tien over rood', hangt een dartbord en staan de kaarttafels klaar. In de tuin is een jeu-de-boulesbaan aangelegd. Cremers: „Dit is een schitterende ambiance, toch? Het gaat ons er om dat je na je werk even kan relaxen. Dat is het enige. Pilsje pakken, horen hoe het staat met andere leden. Hier kan je je sterke verhalen kwijt." De herensociëteit, opgericht in 1954, kent per week drie vas te 'sessies.' Dinsdagmiddag, vrijdagavond en donderdagoch tend. Die ochtend is speciaal voor de gepensioneerden onder de leden. Cremers: „Speciaal voor hen die eens per week wat anders willen dan het traditio nele kopje koffie met moeders. Dan komen zo'n twintig leden. Heel gezellig en om elf uur gaat de fles witte wijn open." De leden van de sociëteit, die 285 gulden per jaar aan contri butie betalen, zijn stuk voor stuk Voorschotenaren die hun sporen verdiend lijken te heb ben. Shell-mensen, een voor malig directeur Financiën van de gemeente Den Haag, make laars en bijvoorbeeld de drie huidige wethouders lopen de deur plat aan de Voorstraat. „Wij hebben zoveel expertise in huis", zegt Cremers, „Daardoor kunnen we alles zelf oplossen. Wij leven zonder steun van bui tenaf. Dat willen we ook niet, we willen per se onafhankelijk zijn." En Miezenbeek schept gek scherend op over de invloed van de herensociëteit in 'het Voorschotense.' „Men zegt wel eens dat hier de Voorschotense politiek wordt gemaakt. Dat ontken ik ten stelligste", maar zijn glimlacht bewijst het tegen deel. „Vroeger werden de raads vergaderingen op vrijdag ge houden en werd er hier nage kaart. Daar hebben we dat imago aan te danken. Maar sinds begin jaren tachtig is 'de raad' verschoven naar donder dagavond. Sindsdien is die in vloed niet meer zo groot, maar de naam hebben we nog steeds." Belangrijker vinden de heren de jaarlijkse evenementen van de sociëteit. Op nieuwjaarsdag, Koninginnedag en tijdens de Paardenmarkt is er een borrel. Net als bij andere verenigingen: „En allemaal mèt de dames, hè." Hoogtepunten zijn het jaardiner en de Mosselmaaltijd. Dan worden alle vrouwen van de heren i'n de sociëteit getrak teerd op mosselen. Voor de mannen is Voorstraat 7 dan ver boden terrein. Cremers: „Je ziet, we hebben geen problemen met af en toe de aanwezigheid van de dames. Zij participeren ook mee in het leuke. Trou wens, de dames organiseren onderling ook van alles. En die vriendschap is hier ontwik keld." Maar de heren zijn het liefst onder elkaar. De vrijdag voor kerst staat voor hen bijvoor beeld in het teken van 'kienen', met geschoten wild als hoofd prijs. „Dat is echt mannen on der elkaar", zegt Miezenbeek, „Vroeger schoten we de dieren nog zelf. Dat doen we niet meer. Maar iedereen gaat op zo'n avond met twee, drie prij zen naar huis. Dat is echt volks vermaak. We doen ook veel se rieuze dingen, als lezingen en uitstapjes. Maar als er iets te feesten is laten we het niet voorbij gaan. Daar is het leven te kort voor." Vervelend, lang wachten op uw nieuwe leaseauto? Niet bij Kamsteeg Auto Lease. Want als u nu een Volkswagen least, rijdt u tijdens de levertijd in een nieu we Audi. Zonder meerprijs! Bestel een VW Golf en rij enkele maanden in een Audi A3. Of een VW Passat en u rijdt weg in een Audi A4. Met metallic lak en air conditioning, conform de meer prijs van VW. Bel nu Kamsteeg Auto Lease voor een snelle en concurrerende leaseofferte voor 'n VW. Dan zijn dit voorlopig uw nieuwe autosleutels.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17