Niemand wordt hier ergens toe gedwongen' 9delrisjlnl[ve£ Leiden Regio Vlaaien voor geslaagden bosgezicht Leiden - Breestraat 159 - 071-5127010 "5AG27JUN11998 Wopke Hoekstra. Zoon van het lommerrijke Zeist. Dit jaar presesvan de eerbiedwaardige, maar vaak bekritiseerde, studentenvereniging Minerva in Leiden. Een student die met zijn tweeëntwintig jaren al is doorkneed in het diplomatieke antwoord. Studeert rechten en geschiedenis, maar heeft, nu hij voorzitter is van Minerva, een studievrij jaar. Hoekstra: „Ik moet eerlijk zeggen: ik heb nog nooit zo hard gewerkt." Het Leidsch Dagblad publiceeit regelmatig de namen van ge slaagden. Elke dag dat de krant de opgaven van scholen afdrukt, wordt uit de lijsten een aantal namen getrokken. Zij krijgen van het Leidsch Dagblad gratis een vlaai aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Gerry Broxterman (071 - 5356401/5356402). Zij nemen het adres op en versturen de brief waarmee de vlaai kan worden opgehaald bij Multivlaai, Breestraat 159 in Leiden. De winnaars van vandaag zijn: Mark Bollen (Het Hoge Land). Nina Colijn (Groene Delta College) en Nam Nguyen (Emilie Knappert). Slagen doe je bij IVlulfi-Vlaai Bodry, Martijn de Boer, Mark Bol len, Aad Borst, Floris Brunt, Bob Elsgeest, Marty de Jong, Jerry Kloor, Wim Knijnenburg, Johan La- gerberg, Dennlevan Leeuwen, Cor- nee Matheysen, Albert van der Mey, Stefan Miog, Robert Over- duin, Casper Ramp, Wim Turk, Bas Vink, Jos van Vliet. Koken/Serveren Arjan Blokland, Esmeralda Hoever. Mark Jansen, Robert Kroon, Gladys Laterveer, Ilse Laterveer, Sander de Leeuw, Carla Opdam, Martin Paats, Corine Schoneveld, Karin van Werkhoven, Marjolein Wielin- ga- Elektrotechniek Vincent Bol, Marwin Brauns, Hil- bert van Driesum, Martijn van Eg- mond, Rudy Noordermeer, Kees Schouten, Olaf Schrumpf, Wijnand Trippenzee, RogierTurk. Motorvoertuigentechniek Mischa Boting, Richard Gommans, Rutger Kraijenoord, Maarten Pas- schier, Erik Rust, Arend Scheep maker, Martijn Stigter, Rogier van der Weyden, Marcel Zwaanswijk. Verzorging Mabel de Bloeme, Patricia Bodijn, Angelique van der Boog, Marja Cor net, Corina Delver, Maritsa Grave- kamp, Alice van de Hulst, Daisy van den Oever, Mariska Polane, Brenda van der Steen, Marga van Stijn, Astrid van de Velde, Vanessa Vermeulen. Verkooppraktijk Daniël Badal, Danielle Kromhout, Dennis Neuteboom. Emilie Knappert Aan de Emilie Knappers Scholenge meenschap te Leiden zijn geslaagd: Tandartsassistente Liselotte Bentvelzen, Judith Boon stra, Ingeborg Donk, Svenne Oppe- laar, lenny Sierat, Lizet van Voorst. Schakelprogramma (certificaat) Eden Gzataw Teka, Kim van Kralin- gen, Daniëlle Kramp, Sarpira Barg- haoul, Natasja Cornelisse, Asmae Elfarh, Lisa Leito, Eniola Babadudu, Jamila Bouras, Judy Koko, Rachida Lakdimi, Elmer v.d. Lee, Yvette Pont, Natacha Regeer, Laura Buijs- man, Joost van Rooyen, Jane Re- wijk, Payman Sadek, Debby v.d. Berg, Milou Jonker, Ines van Segge- len, Krista Roos, Chantal v.d. Valk, Suzanne Dekker, Sophie van Eg- mond, Pui Ling Chan, Brigitte Ohlenschlager, Sandra Charles, Christa Dalmeyer, Sabrina Koegler, Ingrid de Jager, Nam Nguyen, Arjan v.d. Holst, Yvonne van Leeuwen. Chris van der Eeze, Gerard Baars, Charony Egberts, Linda Duivenvoor den, Marieke Volwater, Kittyvan Ruiten, Astrid v.d. Krogt, Umilgeijr Abdulkadir Mohamed, Jessica van Dijk, Karin Meeuwissen, Yvonne Huisman. Groene Delta Aan het Groene Delta College, loca tie Oegstgeest zijn geslaagd: Michele Jacinto, Nina Colijn, Patri cia Scheffer, Leonie Chaudron, Wendy Belt, Helga Disseveld, San dra Gijsman, Jolanda de Haas, Bian- ca Versteden, Suzan van Wieringen, Stephan Montfoort, Elske de Haas, Esther Geijer, Maikel van Schraven- dijk, Andre Hofmann, Angela de Bruin, Martijn Disseldorp, Eva van der Weel, Alie Bopon, Bob Immer zeel, Boy Sciarone, Perry van der Geest, Kim de Mooij, Anton de Mooij, Eline de Vries, Sascha Wo- wijs, Christiaan de Vries, Paul Groe- neveld, Steven Heemskerk, Chris van den Berg, Hans van Klaveren, Bram Martin van Veen, Maaike van Leeuwen, Nicole van Stijn, Charite Kuiken, Paul de Vreugd, Dave La- brujère, Michiel Heideweg, Robert van Kampen, Wouter Velthorst, Mar tin de Kier, Jim van 't Veer, Michiel van der Veek, Justin Davis, Floris Eggengoor, Roxana Islam van Zan ten, Hugo van den Eijkel, Frank Zoontjes, Jeroen Kramp, Niels Ra- vensbergen, Niels Vermei), Marcel Oomen, Leendert Koning, Paul van der Holst, Dick van Schooten, Henk van Veen, Yannick Ostwald, Chris van der Horst, Niels van Wijk, Stella Knijnenburg. Het Hoge Land Aan het College Het Hoge Land lo catie Mondriaan sg te Leiden zijn geslaagd: Vbo/Mavo Maikel van den Brink, Bianca Troost. Mavo: Alexandra Akerboom, Sandra Bink, Peter Bleijenberg, Jessica Dijkxhoorn, Dennis van den Hoek, Ronald van Rijt, Leontine Slegten- horst, Karin Stephanus, Michael van Wissen. Mechanische techniek Marco Hinnen, Ronald Juffermans, Rachid Pol, Koos Schreuder, Vikram Singh, Martijn van den Berg, Guy Davis, Mansour El Mous- saoui, Robert de Groot, Peter Kooi- stra, Bas van Putten, Ben de Rooij, René van Wissen. Bouwtechniek - Stukadoren Djim Bakker, Damoon Jawadnya, Chris Pret, Bert de Bruin, Mark van der Pluym, John Rietkerken, Johan Vermond, Leo Zandvliet. Bouwtechniek - Timmeren Michael Bekooy, Jaap Bussema- ker, Bastiaan Dool, Jeroen van der Veer, Maarten Barendse, Raymond Wopke Hoekstra (22), preses van Leidse studentenvereniging Miner\>a ei stra is zo'n student waar de ge laat heid vanaf spettert. Niks geen ranzerig type dat gedurende tudiejaren bezig is om achter de de horlogeketting een embon- te kweken. Slanke jongeman, aid lichaam. Jasje, dasje, U"| m: keurig in het pak, ook al val- e mussen in de zomerhitte bijna van het dak. t begin van het gesprek en ook ivigen ang daarna houdt hij zich wat ft zijn uitspraken behoorlijk op ikte. ,,Ik heb wel eens met ie- van De Telegraaf gesproken. itraal. komt reken urlijk over de ontgroeningen. Ik 1de hem dat sommige zaken vluc 1 ludiek zijn bedoeld en nie- n mo 1 echt ergens toe wordt gedwon- 'Dat kunt u nu natuurlijk wel :n', zei die journalist. 'Maar ik jf toch mijn eigen verhaal'. Ja, ieb ik geen zin meer om te pra- chtste )at is vechten tegen de bier- ens mijn bestuursperiode heb ik erschrikkelijks meegemaakt. Mffll een meisje dat lid bij ons was, I werd aangetroffen, vermoord, vond voor haar dood was ze nog iciëteit geweest. Er heerste grote agenheid hier. En dan komt er as een journalist de bestuurska- binnen en die houdt me een mi- lon onder de neus en zegt; 'Dat vel een spektakel, hè?' Dat is ongehoord. Ik heb die man te aan gegeven dat hij onmiddellijk st weggaan." ke Hoekstra is in 1975 geboren ist, als zoon van een internist, erinner me van mijn jeugd voor- landelijke, rustige omgeving. Je :r op straat voetballen, zonder door een auto op de hielen gereden. Een leuke en be- rmde jeugd. Ik had goed contact mijn vader en moeder, dat ging ig verstre het aborr r betaiinc11 dramatische dingen heb ik niet gemaakt. Ja, één keer is er iets gevallen dat op mij als jongen grote indruk heeft gemaakt. On tslecht Jren waren weg- Ik wilde met tdere iee> zoontje gaan spelen en zag dat n het reg eur open was. Ik ging naar bin- Boven hoorde ik iemand stom- «rtifaw !n- Ik rieP- maar er kwam geen roord. Na een tijdje ben ik weg- an. Later bleek dat er op dat mo- net een inbreker bezig was. Die lor mijn komst dus op de vlucht igen. Het is gek, maar daar heb jongen nog lang over nage- lit. Dat iemand zomaar ander- lllii s territorium kon binnendrin- Ongezien aan dingen kon zitten 'an jou waren. Dat had toch iets moeder is twee jaar geleden leden. Jong nog, 48 jaar. Ze was n tijd ziek. Een hele lieve en bij- lere vrouw. Als ik wel eens wat uitgehaald, zei ze nooit tegen de okkenen: 'Je hebt gelijk: het is af ae ook een rotjongen. Nee, ze ledigde me altijd. Maar ze las me o'n geintje wel de les, onder vier ogen. Naar buiten toe bleef ze echter altijd solidair met me. Ik denk nog dagelijks aan haar. Natuurlijk heb je er verdriet van, maar die gedachten aan haar zitten me niet in de weg bij andere zaken. Ik vind het fijn om aan haar te denken. Het lijkt me ver schrikkelijk als je iemand gaat verge ten." „Voor mij is het met de dood niet af gelopen. Zeker niet. Stel je eens voor dat je over de grens van het heelal zou kunnen stappen. Wat ligt daar dan achter? Het absolute niets? En wat is dat dan? Wat er na dit leven is, weet ik niet. Maar mijn moeder leeft in mijn gedachten nog steeds. Mis schien is die herinnering wel een soort hiernamaals. „Zulke dingen hebben met liefde te maken, met liefde voor je ouders. Wat ik denk over de liefde waarbij erotiek om de hoek komt kijken? Tja, ik denk daar heel vaak ironisch over. Het woord liefde heeft zoiets plech tigs. Ik moet dan altijd denken aan die dichtregel: 'Laten wij niet het ho ge woord van liefde spreken'. Maar de liefde tussen twee mensen kan natuurlijk wel heel bijzonder zijn. Hier op Minerva ontstaan ook wel re laties tussen jongens en meisjes. Maar vaak zijn die, voordat de studie is afgerond, alweer over. Sommige Minervanen trouwen met elkaar. Maar dat het hier een potentiële hu welijksmarkt zou zijn, is een mythe. Het praatje dat hier allemaal plooi rokjes zitten te wachten op een jonge chirurg moet ik echt naar het land der fabelen verwijzen. Zo zit het stu dentenleven bij Minerva niet in el kaar. Daarmee zou ik de dames stu denten tekort doen." Minerva is een studentenvereniging met tal van tradities en gewoonten. Die zaken worden in ere gehouden, al heeft een en ander volgens Hoek stra vooral een 'ongedwongen karak ter'. Zo ga je in de sociëteit niet met elkaar staan zoenen, hoe verliefd je ook bent. Dat wordt gezien als 'klef. Wie zich daar toch aan bezondigt, moet koffiemelk drinken. Nou ja, móet - laten we zeggen dat hij het spelletje kan meespelen. Een Minervaan heeft het over dingen die hij op Sociëteit heeft beleefd. Hij zal daar nooit iets bij de bar bestel len, maar altijd bij het buffet. En dat is dan geen pilsje maar een biertje. Daarnaast is het een ongeschreven regel dat je de sociëteit niet betreedt op gymschoenen. Wie dat toch doet, moet het pand verlaten. Wil hij blij ven, dan moet hij op een dienblaadje gaan staan. Maar als er feest is of dis co, tijdens Sine Regno bijvoorbeeld, een feest dat wordt georganiseerd als het bestuur op vakantie is en de mui zen kunnen dansen zonder de kat. dan mogen gymschoenen weer wel en krijgt de uil een blinddoek omge hangen. „Ach, dat zijn allemaal van die ludie ke zaken", zegt Hoekstra. „Maar van die sterke verhalen over de ontgroe ning, word ik soms niet goed. Toen ik hier kwam heb ik ook wel gehoord dat ze peuken hadden uitgedrukt op de hand van een eerstejaars, maar dat zijn allemaal geruchten. Er is trouwens helemaal geen ontgroening meer. We noemen die periode tegen woordig de kennismakingstijd, de KMT. Je blijft hier als student, als het goed is, zo'n vijfjaar. Dan is het be langrijk datje mensen goed leert kennen. Dat gebeurt natuurlijk toch al, omdat je met meer jongens of meisjes in een huis woont. Je doet heel veel dingen dan samen, maar het is niet zo dat als iemand niet van voetballen houdt hij toch gedwongen wordt om te kijken." „Veel studenten komen niet uit Lei den. Het is dan belangrijk dat ze mensen leren kennen, mensen op wie ze een beetje kunnen terugvallen als dat nodig is. Wij zien die KMT als een soort vormende periode, waarin je leuke dingen met elkaar doet en intensief met elkaar omgaat. Zo'n periode zorgt voor het cement onder ling. Wij proberen dat als bestuur door het organiseren van allerlei eve nementen te bevorderen. Het is wat overdreven om te stellen dat Miner vanen een soort old-boys-network opbouwen, waarbij ze elkaar later al lemaal de bal toespelen, maar de co hesie onderling is groot." „We zijn als vereniging met onze tijd meegegaan. Het type Minervaan dat, zoals de geschiedenis wil,.vroeger de arme bevolking van Leiden gloeiend heet gestookte centen toewierp, be staat niet meer. Dat komt omdat er tegenwoordig veel meer mensen in staat zijn om te studeren. Een specia le adellijke afdeling is er ook niet meer. De kloof tussen de Leidse be volking en de studenten is veel min der groot geworden. En daar zijn wij als bestuur blij mee." Hoekstra houdt zich vooral bezig met het overkoepelende toezicht op het reilen en zeilen binnen Minerva. Sa men met tien andere bestuursleden coördineert hij de verschillende acti viteiten. Daar heeft hij dagwerk aan. Hij is altijd tussen negen en half elf aanwezig. Om zo'n uur of elf is de eerste eerste vergadering en in de middag gaan de bestuursleden nog een keer met elkaar om de tafel. Elke avond eet men gezamenlijk. Als wij door het pand aan de Breestraat lo pen, is bediende Henk, die een snor als een fietsstuur heeft, al bezig om de met wit damast gedekte tafel nog wat te perfectioneren. De houten vloer in de sociëteit is donker, lijkt geïmpregneerd met bier. Er wordt door de heren en dames studenten, zoals bekend, een aardig vaasje getild. „Natuurlijk drinken we van tijd tot tijdeen biertje", zegt Hoekstra. „Maar het is niet zo dat ie mand hier in het eerste studiejaar zijn rug tegen de stoelleuning aan schurkt, zich installeert en dan zijn hele studietijd blijft zitten. Dat kan niet meer. Daarvoor is de druk achter de studie te groot geworden. De so ciëteit blijft wel lang open. Als er nog zo'n man of vijftien aanwezig zijn, gaan we niet dicht. Ach, er zijn wel mensen die de gezelligheid niet we ten te doseren. Als het gaat om een eerstejaars, stap ik wel op zo'n stu dent af en probeer ik hem aan het verstand te brengen dat hij maat moeten houden. Maar ja, iedereen heeft natuurlijk zijn eigen verant woordelijkheid. Wij gaan niks dicte ren." Het bijna drie uur durende gesprek, waarbij menige borende vraag af ketst op de gepantserde meningen van Hoekstra, wordt afgerond in een bovenzaaltje van Minerva, een zaal tje dat grenst aan een dakterras. In de ruimte staan wat opblaasbare strandstoelen met koe-motief, stoe len van waaruit de Minervanen ken nelijk wat zonnestraaltjes hebben verschalkt. Het zaaltje ziet er vrolijk- studentikoos uit. De tafel waaraan we zitten, voelt wat plakkerig aan. Buiten geeft een regiment lege wijn flessen acht. „Kunst", zegt Hoekstra, „of ik van kunst hou? Jazeker. Ik kan genieten van een schilder als Mes dag, van zeeschilders in het alge meen. Misschien om die horizon, waar je altijd overheen moet zien te komen. Steeds verder, steeds verder. Dat trekt me. De studie aan de uni versiteit heeft ook ten doel om de maatschappij verder te helpen. Daar om schuw ik het competitieve ele ment onder studenten niet. Maar als hier je kop boven het maaiveld uit komt, gaat-ie eraf. Dat is echt Neder lands. Dat soort jaloezie zie je in an dere landen toch minder. Daar is men trots op wat iemand wat pres teert. Bij Minerva ook. Tja, zeege zichten zeggen me wel wat. Die dy namiek van de zee, dat voortdurende gewoel. Dat spreekt me aan." ïjdra} jestraat

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15