Leiden Regio Failliet LISC doet pand van de hand 'Er ontstaat een verstopte groep in onze samenleving' Hertje in Leidse Hout avontuur snel te boven 'We voelen ons behandeld als mensen' :env" O, :SJ ionkvaste Swiebertje woont straks in Leiden RDAG 27 JUN11998 n preenen. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 lis VS voor Leids onderzoek Een onderzoek van wetenschapper drs. M. Hogeman is [Verenigde Staten bekroond met de prestigieuze Notting- Prize. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend voor het beste jiotieonderzoek in de oppervlaktefysica. Hogeman promo- je deze week aan de Rijksuniversiteit Leiden op onderzoek jde 'ruwheid van oppervlakken op de schaal van afzonderlij- pmen'. Hij ontdekte dat oppervlakken van materialen bij [temperatuur vaak spontaan ruw worden. Bij afkoeling wor- te vanzelf weer vlak. Waarnemingen op atomaire schaal, ker vaif*e zogeheten rastertunnelmicroscoop, vormden het eerste de|jjk jte bewijs voor dit wonderlijke verschijnsel. arderpark stuk kindvriendelijker Het Noorderpark gaat er anders uitzien. De speelweide f op de plaats van de schooltuinen, de schooltuinen komen te plek van de speelweide. Daarmee denkt de gemeente het [kindvriendelijker te maken. De hoven worden bij het park Akken. De Mamixstraat wordt ter hoogte van het Noorder- jvoor alle verkeer afgesloten. De volkstuinen zijn in het ver- lleen nog bereikbaar via de Pieter Bothstraat. Buurtbewo- jkunnen maandag 29 juni in de kantine van Ons Buiten praten over de herinrichting van het park. De aanvang van Ijeenkomst is 20.00 uur. bezoekt Rivierenbuurt Li De gemeenteraadsfractie van de Socialistische Partij en '-hulpdienst komen maandagavond 29 juni op bezoek in thuis Matilo aan de Zaanstraat. Vanaf half acht houden de emeenteraadsleden daar een open spreekuur. Daarna is er ogelijkheid om de voetbalwedstrijd Nederland-Joegoslavië n groot scherm te volgen. De SP wil van de bewoners van vierenbuurt horen hoe zij denken over de voorzieningen in buurt, de busverbindingen, de toekomst van de wijk en de vvbouw op Roomburg. De hulpdienst beantwoordt vragen ;eft onder meer advies over huursubsidie, juridische zaken roblemen rond wonen en werken. Een apart agendapunt is uurverhoging van zes procent die de Woningbouwvereni- Leiden haar huurders in de Rivierenbuurt per 1 juli heeft )RGEN GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR leiden Het slaapt veel, drinkt veel en staat nog wat onvast op de benen. Zo wankel zelfs dat het donderdagmiddag ter wereld gekomen dam- hertje vlak na de geboorte pardoes in de vijver van het hertenkamp in de Leidse Hout terecht kwam. Bij zijn pogingen om overeind te komen gleed het beestje uit op het schuine grastalud en viel in het water. Maar beheerder Gerard Jansen was op tijd ter plaatse en wist de pasgeborene weer op het droge te krijgen. Door het incident was de moeder zo geschrokken dat zij aanvankelijk niets meer met haar spruit te maken wilde hebben. Dat kwam ook om dat haar 'kind' door mensenhanden was aangeraakt. Pas na ruim een uur zocht de hinde weer toenadering en begon het hertje schoon te likken. De kleine liet zich daarop ook niet onbetuigd en begon te drinken, tot grote vreugde van Jansen. „Veel slaap en voeding zijn momenteel het beste voor dit jonge dier." Het damhertje is de eerste 'kleine' van dit seizoen. Of de boreling een mannetje of een vrouwtje is, weet Jansen niet „Ik wil het beestje zo veel mogelijk met rust laten na al die toestanden na de geboorte, dus heb ik verder niet gekeken. Daarom is er ook nog geen naam bedacht." Momenteel lopen er in het dierenparkje in de Leidse Hout acht hindes en één bok rond, de jongste telg van de familie niet meegerekend. Drie hindes zijn nog drachtig en Jansen verwacht de komende week nog meer 'gezinsuitbreiding'. Het kleine hert is de hele dag buiten. Jansen verwacht dit weekeinde veel kijkers. Eén verzoek heeft hij aan mogelijke toeschouwers die hun viervoeter meenemen. „Hou de honden aan de lijn. Loslopende honden gaan namelijk met hun snuit tegen de afrastering staan. De instinctieve reactie van de herten is dan om pal aan de andere kant van het hek op een rij te gaan staan om de kleine te beschermen. En dat is zowel voor de volwassenen als voor de baby niet goed." foto mark lamers De Stichting Leiden International Students' Club, LISC, is failliet. De Leidse gezelligheidsvereniging voor buiten landse studenten moet haar onderkomen aan de Stille Rijn 11 vóór woensdag verlaten. Het pand is verkocht aan de gemeente Leiden. leiden caroline van overbeeke De gedwongen verkoop kost de universiteit een ton. De ge meente wil in het pand waar vroeger bruidshuis Sloos was gehuisvest, winkels vestigen en de ruimte erboven verbouwen tot appartementen. Bovendien onderzoekt de gemeente of er in het gebied rondom de Aal markt een nieuw winkelcen trum en een parkeergarage kun nen verrijzen. „De aankoop van het pand komt ons goed uit", zegt wethouder Tj. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) Het bestuur van de vereniging weet nog niet of LISC 'zonder eigen onderkomen' verder gaat. „Daarover moeten onze hon derd leden zich volgende week uitspreken", aldus bestuurslid Marlies Hildenbrant. LISC kocht het monumentale pand aan de Stille Rijn in 1992 voor een bedrag van 560.000 gulden en vroeg een vergunning aan voor een verbouwing. Maar er volgden slepende juridische gevechten met de buurtbewo ners die de studenten liever za gen gaan dan komen. Op ver zoek van de bewoners van Ma- redorp/De Camp die vreesden voor geluids- en parkeeroverlast schorste de bestuursrechter de bouwvergunning. LISC kon het gebouw pas in november 1996 betrekken toen haar gehuurde onderkomen aan de 1ste Bin nenvestgracht was afgebrand. De rechter had de bezwaren van de bewoners inmiddels on gegrond verklaard. Maar LISC had na jarenlange dubbele woonlasten nauwelijks geld voor een verbouwing. Door het getouwtrek, ondui delijkheid over de toekomst en de brand in het clubhuis is LISC veel leden kwijtgeraakt. De oud ste internationale studentenver eniging van Nederland die 30 jaar geleden in Leiden is opge richt, telt nog maar zo'n hon derd buitenlandse en Neder landse student-leden. Hildenbrant: „Ons pand aan de Stille Rijn was steeds minder vaak open omdat er steeds min der actievelingen waren om de zaak draaiende te houden. Daardoor daalde ook onze bar- omzet. Uiteindelijk ging het zó slecht dat de stichting de schul den niet meer kon betalen." LISC heeft nog wel gepro beerd andere studentenvereni gingen voor haar pand te inte resseren. Hildenbrant: „We hadden een koper op het oog die ruimte aan ons wilde verhu ren, maar er waren toen al af spraken gemaakt met de ge meente. Dan houdt het op. Wel willen we naar alternatieve mo gelijkheden zoeken om elders onze verenigingsactiviteiten voort te zetten." Stichting De Binnenvest blij met extraatje Laurier: in de te Wi oor- wor- ien rvin ;ns, zovi 'inde rdoe og en zwerver met subsidie onneboiler aanschaffen? n lekke doos met over- steun herstellen? Krijg je p van Zalm als je twee- -één-boom woont? En dan eigenlijk niet een voordeurdeler? Bestaat er als huurbescherming 'gebruikers van een park- e? in zomaar wat onschuldi- j ïgen die op kwamen bor- toen de Leidse politiek de- t ek besloot daklozen in de nd een woonkostentoeslag t wei aa li KE r IS e -jirun worn omecn uaip IIÓCAMje diAWA&NE il IITEeest&tEN -Hm is er natuurlijk niks mis lat de overheid daklozen geld geeft. Kun je tenmin- i inder schuldgevoel een 'er afwimpelen die een :n voor een kopje koffie [t. Maar als dat extra geld rm krijgt van een bijdrage een dak boven het hoofd nensen die geen dak boven oofd hebben, kun je nog ivat beleven. eigenlijk de parkeemorm en beetje comfortabel itenbruggetje? ttig was het om te horen an Laurier betoogde dat logere uitkering er niet toe iden dat zich nieuwe dak- in Leiden komen melden, rers zijn heel erg gebon- lan hun verblijfplaats, weet ithouder. ier heeft zijn kennis over vers waarschijnlijk van de Swiebertje bleef zijn hele isie-leven inZoeterwoude n. Waarmee maar is aan- ind dat daklozen bijzonder ast zijn. moet Swiebertje, wil hij na nog voor een uitkering in aerking komen, zich in Lei- nelden. Vanaf die datum rekken alleen de grotere tenten nog bijstand aan >zen. Swieb mag in z'n berg blijven slapen, maar straks wel een postadres >en in Leiden, je daar nog huursubsidie krijgen, dan? )aar maanden geleden nog dat zwervers zonder bereid zijn om voor een e hun handtekening te in onder de kandidatenlijst le Centrum Democraten, in zullen ze niet voor 375 en per maand een verkla- leiden robert montanus „Verheugd, maar niet verrast." Dat is de eerste reactie van di recteur Wilbert Bots van Stich ting De Binnenvest op het plan van wethouder J.Laurier (Groen Links/sociale zaken) om dak en thuislozen vanaf 1 juli bo venop hun uitkering een extra woonkostentoeslag te geven van 375 gulden. Laurier verde digde dit voornemen door te wijzen op de hogere kosten die het leven op straat met zich meebrengt. Bots verduidelijkt dit met een eenvoudig reken voorbeeld: „Thuis zet je een kopje koffie voor twee dubbel tjes. Op straat ben je het tien voudige kwijt." De Binnenvest is de maat schappelijke organisatie die de belangen van de daklozen in Leiden behartigt. Bots zegt blij te zijn dat Leiden deze stap na Amsterdam als tweede gemeen te heeft gezet. De laatste jaren gebeurt er veel in Leiden op dit gebied. Hij wijst op het slaap- huis dat de afgelopen winter ge opend was, het sociaal pension en de nieuw gerealiseerde cri sisopvang in de Rembrandt- straat. Bots zegt niet echt bang te zijn voor een massale toeloop van dak- en thuislozen uit de regio. „Maar als dat toch het ge val is, moeten de buurgemeen ten maar bijspringen. Leiden is niet voor niets aangewezen als centrumgemeente voor deze doelgroep." Stichting De Bin nenvest gaat in elk geval 'scherp in de gaten houden of een on verwacht grote toestroom van nieuwe daklozen de huidige dienstverlening niet in gevaar brengt'. In het dienstencentrum voor dak- en thuislozen De Bakkerij, onderdeel van Stichting De Bin nenvest, reageert Albert (34) en thousiast. „Eindelijk, ik krijg zo weer wat inzicht in mijn leven. De gemeente geeft ons weer een kans. Misschien uitzicht op een kamer." Albert heeft alleen maar posi tieve geluiden opgevangen uit zijn omgeving. „Leven op straat van 800 gulden is een 24-uurs- baan. Door deze steun hebben we misschien een beetje de ge legenheid om over onze proble men na te denken en naar op lossingen te zoeken." Peter Florijn is als sociaal me dewerker werkzaam in de Bak kerij. Ook hij reageert positief, maar voorziet ook problemen. „Nu al kloppen veel klanten bij ons aan voor inkomensonder steuning. Die vraag zal alleen maar toenemen, terwijl de mankracht nu al bijna ontoerei kend is." Inkomensondersteu ning wil zeggen dat daklozen geholpen worden bij het behe ren van hun geld. Een keer per week krijgen ze een deel en worden de uitgaven van de week daarvoor onder de loep genomen. Zo moet worden voorkomen dat het geld in een mum van tijd op is. „Om in aanmerking te komen voor een kamer moet je eerst gespaard hebben. Je betaalt contractkos- ten, borg, soms twee maanden huur vooruit. Dat is zo duizend gulden." Onze klanten hebben veel moeite met spaargedrag. Willen wij ze echt daarbij hel pen, dan zullen er absoluut mensen bij moeten komen." Albert laat zijn geld zien voor de komende week. Hij heeft het net gekregen. 120 gulden. „Zon der Peters' hulp was mijn uitke ring altijd zo op. Nu gaat het be ter. Straks misschien nog beter. Door die toeslag voelen wij ons nu eens behandeld als mensen. We moeten de gemeente laten zien dat wij ons best gaan doen om uit deze rotzooi te komen." ring willen tekenen dat ze in Leiden wonen? Kom nou! Voor 375 gulden moet je om de dag een handtekening zetten voor de CD. En zo vaak komt ronse laar Daan Meijer echt niet langs. Al is het maar omdat het voormalige Leidse CD-raadslid helemaal in Rotterdam woont. Daar zouden ze nou eens een OV-zwerverskaart voor moeten invoeren. Saté Wat hebben Kamerleden toch een heerlijk leven. Dat je op donderdagmiddag even alle ge doogde illegalen in Nederland aan de bedelstaf helpt, om ver volgens lekker samen een satee- tje te gaan eten. Spiesje happen, stukje stokbrood erbij en lekker glaasje rode wijn. Zo luiden on ze volksvertegenwoordigers na een jaar van hard werken hun zes weken zomervakantie in. Nog even rondhangen op de jaarlijkse barbecue en dan met een gratis tuinfakkel en een bierglas naar huis. De spreekwoordelijke Neder landse gastvrijheid wordt lang zamerhand vervangen door nieuwe strengheid. Grenzen dicht, vluchtelingenquota om laag en mensen die nergens meer terecht kunnen - slachtof fers van Nederlandse vrouwen handelaren bij voorbeeld, of asielzoekers die 'technisch niet uitzetbaar' zijn omdat geen land ze wil opnemen - zonder geld en zonder toekomst in ons land laten ronddolen. Proost. Als wij de deksel op de pappot doen gaan die vervelende vluchtelingen vanzelfweg, denkt men in Den Haag. Dus krijgen ze geen geld meer, mo gen hun kinderen niet naar school, en als ze ziek worden kunnen ze niet naar de dokter. Een ferm besluit van de Tweede Kamer. Doe mij nog maar een shaslickje. In die politieke wereld begint GroenLinks-wethouder Jan Laurier steeds meer op Robin Hood te lijken. Omdat hij niet de soepelheid van geest heeft om met zijn tijd mee te gaan. Den Haag kan toeteren wat het wil, Laurier gaat niet opzij. Die begrijpt maar niet dat flexibili teit het toverwoord van de jaren negentig is. tekening maarten wolterink Als Laurier eens een keertje naar Den Haag gaat leest hij nog die tekst op het muurtje voor het nieuwe Kamergebouw, dat 'allen die zich in Nederland bevinden voor de wet gelijk zijn'. Een tekst waar de Kamer leden allang geen acht meer op slaan, want die lopen daar bijna elke dag voorbij. En dus ver strekt de gemeente Leiden straks als enige uitkeringen aan gedoogde illegalen. Wordt Lei den pas echt stad van vluchte lingen. Wat de gemeente onge twijfeld weer op een ferme be risping van Den Haag komt te staan. Maar ja, niet alleen asielzoekers, ook Kamerleden hebben zo hun problemen. Hun leven gaat ook niet over rozen. Zo kunnen zij de komende weken niet eens onbekommerd op vakantie. De formatie is nog niet afgerond. Dus blijven ze voorlopig rond het Binnenhof zwerven, met de mobiele telefoon aan de broek band. Want stel je voor dat ze je tot het ministerschap willen roepen, en dat je dan net op safari bent in Kenia. ruud sep en aap rietveld Laurier denkt dat gedoogde illegalen onderduiken leiden aad rietveld Het moest een 'krachtig signaal' zijn aan de Tweede Kamer in de discussie over de Koppelings wet: het besluit van Leiden om bijstandsuitkeringen aan 'ge doogde' illegalen te gaan ver strekken als het rijk daar over drie maanden mee stopt. Het signaal had geen effect. En dus staat Leiden nu voor een extra uitgave van ongeveer 70.000 gulden per maand. „De Kamer is op zijn standpunt gebleven. Dat is jammer, maar daar had den wij rekening mee gehou den", zegt wethouder J. Laurier (GroenLinks/sociale zaken). Volgens de wethouder heeft Den Haag te weinig oog voor de gevolgen van de Koppelingwet, die tot doel heeft illegaal verblijf in Nederland te ontmoedigen. De ene illegaal is de andere niet, zegt Laurier en hij onderscheidt ook gedoogde illegalen. „Dat zijn bijvoorbeeld mensen die al wel uitgeprocedeerd zijn, maar van de Vreemdelingenpolitie nog geen last tot uitzetting heb ben gekregen. Of mensen die technisch niet uitzetbaar zijn, die niet door andere landen worden opgenomen. Bewijsstukken ,,Als iemand illegaal is is 'ie nog niet weg. Je hebt ook mensen die al uitgeprocedeerd waren, maar later met aanvullende in formatie komen en alsnog een status krijgen. Als je gevlucht bent, heb je niet zo een-twee- drie alle bewijsstukken boven water." Er zijn meer regels waar de wethouder moeite mee heeft. „Neem nou vrouwen die door vrouwenhandelaren naar Nederland zijn gehaald. Die moeten straks volgens de regels ook een beroep doen op de asielzoekersregeling. Laurier denkt niet dat de ge doogde illegalen verdwijnen, maar dat ze onderduiken. „Dat wordt een verstopte groep in onze samenleving, die uiterst kwetsbaar is. Voor inkomen zijn ze aangewezen op zwart werk of op familie of vrienden en ken nissen. Van onderwijs en ge zondheidszorg zijn ze uitgeslo ten. Toekomstperspectief heb ben ze niet meer. Dat hebben wij tegen de Kamer willen zeg gen: besef in godsnaam wat je doet." Garantie Maar zowel de Eerste als de Tweede Kamer hebben de wet nu goedgekeurd. Over drie maanden moeten sociale dien sten stoppen met het betalen van uitkeringen aan illegalen. Leiden doet dat niet. Laurier: „Wij garanderen een stukje in komen voor die mensen. Voor onze eigen rekening." De wet houder kan voor zijn plan reke nen op de steun van bijna de hele gemeenteraad. Alleen de WD wil zich maandagavond nog beraden op het voorstel. Cadeau Goekoop computerlokaal voor ouderen leiden Een plek waar ouderen kun nen leren met computers om te gaan: dat moet het af scheidscadeau worden van de Leidse bevolking aan de vertrekkende burgemeester Cees Goekoop. Zelf, heeft Goekoop laten weten, hoeft hij niet zo nodig een cadeau te hebben. Dus gaat het geld dat mensen storten op de gi ro van het comité Afscheid Goekoop naar een goed doel. Goekoop en het comité, dat wordt voorgezeten door loco-burgemeester Tjeerd van Rij, hebben samen de bestemmingen voor de giften gekozen. Behalve het 'digi taal lokaal' voor ouderen is dat Club '58, de stichting die zorgt voor sociaal-culturele activiteiten en sport voor ver standelijk gehandicapten. Club '58 zit midden in de verhuizing naar een nieuw pand aan de Gabriel Metzu- straat en kan wat extra geld goed gebruiken. De feestelijkheden rond het afscheid van burgemees ter Goekoop beginnen op 3 oktober.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13