Landbouwsubsidies hoger ondanks verzet Nederland Economie Productschap hoopvol gestemd >ver daling besmetting kipfilet Toast op open kolenmijnen Koopjes jagen loont, maar kost veel tijd Europese Hof keurt steun Air France af Staking bij Volkswagen na fout van bedrijfsarts Wegener Arcade snijdt weer in muziekdochter Bedrijven in de rij voor plaats op visitekaartje van Nederland -5-klJDAG 26 JUNI 1998 9 omputergigant VS naar Heerlen Heerlen De Amerikaanse computerdistributeur Ingram Micro i distributiecentrum in Heerlen vestigen. Op termijn Terken daar bijna duizend mensen. In Nederland heeft het be- ftrijf al vestigingen in Den Bosch en Vianen. De komende jaren ^^Jnvesteert Ingram Micro tientallen miljoenen in de Heerlense pestiging. Het is de omvangrijkste investering in de provincie in 2pjf jaar. Limburg betaalt de hele infrastructuur op het bedrijven terrein. Ingram Micro noteerde in 1997 een omzet van ruim 33 cfiiiljard gulden. Het bedrijf is actief in 31 landen. Lang leven Nederlanders 'tegenvaller' Amstelveen Nederlanders genieten langer van het Zwitserleven- sevoel dan de verzekeraar aavankelijk had gecalculeerd. Ze ster ken namelijk op steeds hogere leeftijd. Door de hogere levens verwachting heeft levensverzekeraar Zwitserleven, dochter van 3tentenanstalt/Swiss Life, vorig jaar een voorziening ten laste J3ran het resultaat moeten treffen van 36 miljoen gulden. De pre- cjnies van een groot deel van de klanten zijn vastgesteld in de tijd Mat de levensverwachting lager lag dan nu. De gemiddelde leef- Jijd in Nederland wordt steeds hoger. Opnieuw gesprek over CAO Thuiszorg ^oetermeer De bonden en de werkgevers onderhandelen van- 3tlaag over de CAO-Thuiszorg. De leden van Abvakabo en CFO wezen het eerder bereikte akkoord af en stuurden hun onder handelaars terug naar de onderhandelingstafel. De thuiszorgor- 53eanisatie LVT is na de raadpleging van de aangesloten instellin gen eergisteren bereid om weer met de bonden te gaan praten. 7Het in april afgewezen principeakkoord behelsde een loonsver hoging van 3,5 procent per 1 juli 1998 en een eindejaarsuitkering jgVan 0,5 procent. Werknemers in ziekenhuizen krijgen per 1 april 263998 een loonsverhoging van 3,6 procent en een eindejaarsuit kering van 0,75 procent. 2?jMinder afval Akzo door slibdroger ^Rotterdam Akzo Nobel opent op haar locatie in de Botlek bij Rotterdam een 'slibdrooginstallatie', waardoor de hoeveelheid 3afvalslib van de fabriek tot een derde wordt teruggebracht. Voor Ope zuivering past Akzo Nobel een nieuwe methode toe, die de 4verwerking vergemakkelijkt. Tot nog toe werd het slib tot een sicoek samengeperst, waarin nog zo'n zeventig procent water zat. ®Pat kostte bij verbranding veel energie. Nu wordt het afval in o'pen combinatie van een verwarmde cilinder en een centrifuge 7gedroogd. Daardoor slinkt de hoeveelheid afval van 1600 tot 650 aon afval per jaar. De installatie heeft 2,1 miljoen gulden gekost. IMF geeft lening Rusland vrij Washington Het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds heeft gisteren ingestemd met het vrijgeven van 670 mil joen dollar (1,36 miljard gulden) aan Rusland. Eerder had het fonds de kredietverstrekking geblokkeerd omdat de regering bij*- de economische hervormingen onvoldoende vorderingen had gemaakt. Deze week heeft de Russische president Jeltsin ha cri sisberaad met zijn premier Kirijenko het parlement opgeroepen aantal vergaande maatregelen aan te nemen. Het bedrag 670 miljoen dollar is een deel van een driejarig programma 9,2 miljard dollar waarover beide partijen in maart 1996 jvereenstemming beréïkten. 'EU geeft verkeerd signaal aan Europese burger' Nederland wijst voor het eerst sinds jaren alle verhogin gen van de Europese landbouwsubsidies af. Minister Van Aartsen (landbouw) betitelde het subsidiepakket afgelo pen nacht als een 'gedrocht'. Het landbouwbudget van de Europese Unie stijgt komende jaren met ruim 575 miljoen gulden om de overige EU-lidstaten tevreden te houden. De totale landbouwuitgaven slokken nu al negentig miljard gulden op, bijna de helft van het jaarlijkse EU-budget. Volgens Van Aartsen is het de afgelopen twintig jaar niet meer voorgeko men dat Nederland het zoge naamde landbouwprijzenpak ket afstemde. „Wij zijn altijd het meest meedenkende EU-lid geweest. Als je dan Nederland tegen je krijgt, is dat een hele prestatie", sneerde de minister richting Eu ropees commissaris (landbouw) luxemburg marcel peperkoorn correspondent Van Aartsen toonde zich na vi< dagen en nachten met zijn EU-collega' leurgesteld. „Dit is een duur pakket, precies het verkeerde signaal aan de Europese bur ger." De minister vreest dat de kosten nog verder zullen oplo pen. Omdat naast Nederland al leen Frankrijk tegenstemde, kregen de prijsvoorstellen toch de vereiste meerderheid. en tijdelijk EU-\ Fischler. Van Aartsen verweet zijn collega's met hun subsidie verhogingen buiten de werke lijkheid te staan. De lobby van Spanje, Italië en Portugal om de gesubsidieerde olijfolieproductie te verhogen was evenwel aanzienlijk effec tiever dan de Nederlandse jam merklacht. De zuidelijke landen sleepten er 427.000 ton extra olijfolie uit, ruim dertig procent mee. De extra kosten worden grotendeels door de noordelijke EU-landen betaald. Landbouwcommissaris Fischler zwichtte wel onder druk van Van Aartsen en zijn Duitse collega om de premieda ling voor hennep te verzachten. De subsidie (1575 gulden per hectare) gaat niet met 25 pro cent maar met 7,5 procent om laag. Volgens de minister kan dat de Groningse henneptelers voor een faillissement behoe den. Nederland was ook tegen het voorstel om de bananenprodu- centen in de EU (Madeira, Ca- narische eilanden) en de voor malige Europese koloniën in Afrika en de Caraïben te blijven beschermen. De EU blijft haar 'eigen' producenten bevoorde len. Voor de consument is dit allerminst voordelig: de dollar bananen (Dole, Chiquita) zijn niet alleen groter maar ook goedkoper. Volgens Van Aartsen zal de werelhandelsorganisatie WTO de EU binnenkort weer op het matje roepen. „Daar kun je ver gif op innemen. Er is een dikke kans dat we dan weer veroor deeld worden." Ouderen krijgen meer zeggenschap in pensioenfonds Gepensioneerden krijgen bin nenkort een zetel in het bestuur van een pensioenfonds. Dat staat in een gisteren getekend convenant van de Stichting van de Arbeid en de samenwerken de ouderenorganisaties COS, waarin de zeggenschap van ou deren wordt verbreed. CSO-voorzitter Sturkenboom verwacht dat de belangstelling onder gepensioneerden om zich actief te bemoeien met de fondsen groot is. „Nu onze rechten en plichten duidelijker zijn, is het voor ouderen aan trekkelijker om mee te doen", zegt Sturkenboom. Hij voegt er aan toe dat het convenant in zijn ogen een begin is. „Wij wil len uiteindelijk een veel grotere inbreng van gepensioneerden. et Productschap voor Vee, Vlees en Eieren 'VE) is niet blij met de cijfers die de Consumen- nbond gisteren publiceerde: bijna driekwart de kipfilet is niet vers of besmet met de sal- lonella- of campylobacterbacteriën. Maar het roductschap put hoop uit het feit dat het bij het i irige onderzoek - twee jaar geleden - nog erger De daling is het bewijs dat de sector erin slaagt besmettingsrisico's aan te pakken, zoals de 3 verheid eist. Pluimveebedrijven investeren ruim ertig miljoen gulden in hygiënemaatregelen. Dat 106 jn bijvoorbeeld sluizen en bufferzones zodat rikens niet direct met viezigheid van buiten in 4 anraking kunnen komen. Bovendien wordt jaar- 125 ks ruim tien miljoen gestoken in analyse en ontroles. In 1999 moet de besmetting met campylobac- zijn teruggebracht tot maximaal vijftien pro nt, voor salmonella geldt een maximum van 3 en procent. Wat de laatste bacterie betreft, ligt preventie op schema. Volgens de Consumen- inbond is de salmonellabesmetting van kipfilet edaald van 23 naar 14 procent. Het besmettings- 3 ercentage van Campylobacter slonk van 74 naar procent en zal dus volgend jaar in één klap 'het 50 procent moeten dalen om de doelstelling halen. Dat gaat lukken, verwacht PVEwoordvoerder Westendorp. „Je moet eerst investeren voordat de dalende trend zich kan doorzetten. Dat zal volgend jaar gebeuren." De PVE benadrukt dat fokkerijen, broederijen en de houderijen van vleeskuikens slechts één schakel in de kippen vleesketen vormen. „Slachterijen, slagers en de consument zelf kunnen met slechte hygiëne nog een heleboel verpesten. Goed doorbakken van kipfilet alleen is niet ge noeg, hygiëne in keuken of slagerij is ook van be lang. Het gevaar van kruisbesmetting via handen, messen en snijplanken is groot na aanraking met kip. Afwassen met heet water is het devies. De slagers hebben hygiëne hoog in het vaandel staan, zegt Ton Lindeman, woordvoerder van de Koninklijke Nederlandse Ambachtelijke Slagers organisatie en de Vereniging van Grootslagersbe- drijven. „Bovendien is de keuringsdienst heel alert. De consument hoeft bij de slager dus niet bang te zijn voor besmetting." Het gevaar zit 'm volgens de slagers vooral in wat de consument daarna met de Idp doet. „Wie ergens koffie gaat drinken of de kip in een knet- terhete achterbak legt, vraagt om moeilijkheden. Bij steeds meer slagers en supermarkten kun je het gekochte vlees achterlaten in de koelcel of een gekoelde kluis. Je kunt natuurlijk ook zelf een koeltas meenemen. Maar de meeste mensen ge bruiken die alleen om een biertje koud te hou den. Kip en vlees vinden ze blijkbaar minder be langrijk." Sheffield De Britse kompel Jason Day neemt er een pint op in zijn pub in Maltby bij Sheffield. De Britse regering kondigde gisteren plannen aan om de nog resterende kolenmijnen te beschermen. De maatre- Wie gericht op de aanbiedingen in supermarkten afgaat, is ge middeld twee procent goedko per uit. Dat blijkt uit peilingen van de Consumentenbond. De koopjesjager heeft wel bijna een dagtaak aan het napluizen van reclamefolders en het afstrui nen van winkels. Wie snel wil winkelen, kan het best terecht bij de supermarkt met vaste la ge prijzen. Aanbiedingen, kortingsacties en klantenkaarten maken de prijzen steeds onoverzichtelij ker. Wat bij de ene supermarkt in de aanbieding prijsvechters als n den Broek tegen e prijs verkocht. „Supermarkten zijn geen fi lantropische instellingenzegt Koen van Tankeren, woordvoer der van de Consumentenbond. „Bovendien zijn de marges laag. Als het ene product in de aan bieding is, betaal je voor het an dere meer. Per saldo kun je dan zelfs duurder uit zijn. Ook om dat je door de aanbiedingen producten koopt die je niet echt nodig hebt." De bond doet onregelmatig onderzoek in de supermarkten. De samenstelling van het bood- schappenmandje (waarop het wordt bij Dirk van aste lage gemiddelde prijspeil is geba seerd) varieert steeds van sa menstelling. Van Tankeren: „Toen we nog dezelfde bood schappen deden, gingen super markten daarop anticiperen. Bij de peiling eind mei bleek dat Vomar gemiddelde prijzen rekent. Bijvoorbeeld 7,69 gul den voor een pondspak DE- koffie Aroma Rood, 1,82 gulden voor een kilo suiker en 2,49 gul den voor tien Iglo-vissticks. De winkels van Dirk van den Broek zijn gemiddeld zes procent goedkoper. Nettorama en Hoogvliet zitten respectievelijk vijf en vier procent onder de ge middelde prijs. Bij de bovengemiddelde su permarkten valt Super De Boer op. De nieuwe formule, die april startte, zit één procent bo ven de gemiddelde prijs. Terwijl Super en De Boer afzonderlijk nog drie procent meer vroegen. „Ze maken dus hun beloften waar", constateert Van Tanke ren. Ook de prijzen bij C1000, Konmar, en A&P liggen één procent boven het gemiddelde, wat voor de meeste supermark ten een daling betekent verge leken met april. Albert Heijn is met 4,5 procent boven het ge middelde het duurst. Edah en Plusmarkt rekenen drie procent luxemburg «anp/afp Het Europese Hof van Justitie keurt de miljardensteun af die de nationale luchtvaartmaat schappij Air France in 1994 van de Franse staat kreeg om te re organiseren. De steun is in strijd met de Europese concurrentie regels. De steun was een doorn in de ogen van o.a. KLM, British Air ways en SAS, die spraken van oneerlijke concurrentie. Deze en enkele andere maatschappij en stapten naar het Hof met het verzoek de steun in te trekken. Het Hof draait nu de goed keuring terug die de Europese Commissie destijds gaf voor de steun van 6,7 miljard gulden. Van het geld kocht Air France onder meer zeventien nieuwe toestellen. Volgens een woordvoerster in Brussel is er van terugbetaling voorlopig geen sprake. De Com missie schort een reactie op tot uiterlijk eind juli, Brussel het zomerreces begint. Het gaat om complexe materie in een zaak die al vier jaar loopt en waarbij het hof veertien maanden nodig had voor zijn oordeel. Air France maakt zich geen zorgen en denkt dat de miljar densubsidie helemaal niet hoeft te worden terugbetaald. De uit spraak is gebaseerd op een ge brekkige motivatie en dus een vormfout. De grond van de zaak staat niet ter discussie. De KLM sprak in een eerste reactie van een 'verheugend besluit'. De Franse regering kijkt er ook zo tegenaan. De commissie moet de komende weken een beter gemotiveerd besluit ne men om zijn instemming te be tuigen met de staatssteun, al dus het ministerie van financi en. De Europese Commissie heeft twee maanden om tegen die uitspraak weer in beroep te gaan. gelen houden onder meer in dat de bouw van gasge stookte stroomproductiebedrijven wordt beperkt ten gunste van de kolengestookte. FOTO AP» JOHN GILES brussel anpeiste een meerderheid gisteren ontslag op staande voet van de bedrijfsarts. Een voorstel van de directie om hem vier weken met verlof te sturen, werd afge- Onder zware druk van de di rectie ging de grote meerder heid van het personeel gister middag laat toch aan de slag. De leiding dreigde met ontslag op staande voet voor alle mede werkers die 's avonds het werk niet hadden hervat. Oqk circu leert binnen het bedrijf een zwarte lijst yan 130 medewer kers die worden gezien als aan stichters van de staking. Op de achtergrond spelen de slechte verhoudingen tussen directie en personeel een rol. Een hersenbloeding bij een 27- jarige werkneemster heeft ge leid tot een staking in de Volks wagenfabriek in het Belgische Vorst. De bedrijfsarts stuurde haar - zonder onderzoek - met een aspirientje naar huis. Uit woede over deze handelwijze staakten honderden collega's van de vrouw, die in coma ligt, sinds woensdagmiddag. De bedrijfsarts deugt in hun ogen niet. Twee jaar geleden stuurde dezelfde arts een man met de bus naar huis, die enkele uren later overleed aan een hartinfarct. Tijdens een verga dering, bijgewoond door drie kwart van de 7.000 werknemers, Verzelfstandigde activiteiten naar De Liefde Mediaconcern Wegener Arca de stoot opnieuw een deel van zijn muziekactiviteiten af. De radiozender Classic Radio, platenmaatschappij Vanguard Classics, de platenwinkels van The Music Store en tijdschrif ten als Hifi Video Test, Luister, Concert Radio Magazine en Fauteuil komen op eigen be- ?n te staan. Bert de Liefde, nu nog lid van de raad van bestuur, wordt eigenaar van de verzelf standigde activiteiten. Hij treedt per 1 juli af. Het gaat een omzet van 65 miljoen gulden en 140 personeelsle den. Wegener verwacht dat de activiteiten beter zullen gedij- in een kleinschaliger orga- )ver 1997 noteerde Wege- Arcade een slechts 'mage- winstgroei met twaalf pro cent (tot 78 miljoen gulden). Dat werd vooral aan Arcade geweten. De muziektak zette vorig jaar vijftien procent min der om aan cd's en video's dan in 1996. De Liefde is afkomstig van Arcade, het muziekbedrijf uit Nieuwegein, dat twee jaar ge leden werd overgenomen door krantenuitgever Wegener. De Liefde, de rechterhand van di recteur Herman Heinsbroek, bezat op dat moment 29 pro cent van de aandelen Arcade. Verkoop leverde hem naar schatting 90 miljoen gulden op. Wegener heeft tot dusverre nauwelijks plezier gehad van Arcade. Met name de inzak kende verkoop van verzamel- cd's speelt het mediaconcern parten. Om de resultaten van Arcade op te krikken, werd eerder al het mes gezet in de zwaar verliesgevende activitei ten in Frankrijk en Duitsland. Vorig jaar deed het concern ook al de distributie van ge luidsdragers in Europa over aan Docdata. producent van cd's. Deze activiteit was goed voor een omzet van enkele tientallen miljoenen guldens. Vision Square Schiphol officieel geopend schiphol rudolf kleun Het is het 'visitekaartje van Ne derland'. Ondernemer Marcell Ham (36) zit niet om woorden verlegen als hij het nieuwe Vi sion Square op Schiphol moet beschrijven. Ham is de man die met het idee kwam om tegen over winkelcentrum Schiphol Plaza een honderd meter lange en acht meter hoge reclame- wand te bouwen, gecombi neerd met een videoscherm van veertig vierkante meter. Het project heeft zo'n tien mil joen gulden gekost en wordt vanavond officieel in gebruik genomen. Met dat investeringsbedrag wekt het weinig verbazing dat adverteerders een gepeperde prijs moeten betalen voor een plaats op Vision Square: onge veer 4,5 ton per jaar. Toch kost te het volgens Ham weinig moeite om de borden vol te krijgen. „Ik heb inmiddels al een wachtlijst. Maar dit is dan ook een project dat bij de meeste bedrijven buiten de ge bruikelijke reclamebudgetten om gaat. Hier gaat toch het on derbuik-gevoel van onderne mers spreken. Heineken is hier omdat het voor hen baar is als Corona uit Mexico aan onze nationale entree zou staan. Net zo goed als Cor Boonstra vindt dat Philips ge woon hier moet staan." Het hele project is trouwens meer dan alleen maar een re clame-uiting. Op het beeld scherm worden straks veertien uur per dag programma's ver toond met sport, lucht- en ruimtevaart, reizen, cultuur en nieuws. Speciaal voor het WK voetbal staat een tribune met tweehonderd zitplaatsen op het plein voor de aankomsthal, die al een paar keer helemaal vol heeft gezeten. Voor de nieuws programma's is samenwerking gezocht met de NOS en met CNN. Ham legde daarvoor per soonlijk contact met CNN-top- man Ted Turner. Het multi-mediafeest is daar mee nog niet compleet. Op Vi sion Square wordt ook nog ac tuele beursinformatie geprojec teerd voor de beleggers. Via een multi-mediazuil kunnen in een later stadium intemet-pagina's van adverteerders en een aantal charitatieve instellingen wor den bezocht. Marcell Ham richtte voor de uitvoering van het project een nieuw bedrijf op, 'Schiphol Ap proach' dat samen met de luchthaven het idee realiseerde. Voor Ham is het bepaald niet zijn eerste onderneming, maar wel zijn tot nu toe grootste sprong in het diepe. Ham die zijn carrière begon als stagiair bij Schiphol Horeca kwam ook met het idee van re clame op de parkeerslagbomen op Schiphol. Recent haalde hij de Amerikaanse 'Donkin' Do nuts' naar Nederland. Inmid dels staat er in Hoofddorp al een complete donut-bakkerij en is hij bezig een keten van do nut-zaken op te bouwen. Een paar jaar geleden publiceerde hij een fotoboek over voetballer Dennis Bergkamp dat aanvan kelijk in Italië flopte, maar in middels in Engeland bijna uit verkocht is. Ham lijkt daarmee iemand die alles wat hij aanraakt in goud weet te veranderen. Maar dat bestrijdt hij. „Als je iets wil ondernemen, moet je ook klap pen kunnen incasseren. Ik heb een aantal bloedneuzen gehad. Dat vergeten mensen die ach teraf zeggen dat een bepaald idee eigenlijk maar een koud Marcell Ham (vierde van links) met zijn medewerkers voor het n Voor de nabije toekomst lijkt Ham in ieder geval niet om ideeën verlegen te zitten. Vision Square is inmiddels gepresen teerd bij luchthavens in New York en Peking.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9