Italië hoort nog niet echt thuis in Economische en Monetaire Unie Ghana geliefd buitenbeentje in woelig Afrik; Buitenland Voetafdrukken 'Eva' behouden Skiën in Warschau 'Trotski liet Jesenin vermoorden Diana-comité kiest herdenkingstuin Commissie: Beter geen kinderen halen uit arme landen VRIJDAG 26 JUN11998 IIJDAC langebaan ap Het oudste paar menselijke voetafdrukken is met behulp van een helikopter en een vrachtwagen van vandalen en erosie gered. Geologen en tech nici groeven de 117.000 jaar ou de. versteende afdrukken, bijge naamd 'de voetafdrukken van Eva', het afgelopen weekeinde uit de laag zandsteen waar zij in 1995 werden ontdekt. Begin de ze week werden de voetstappen naar een restauratiewerkplaats gebracht. Sinds hun ontdekking in het Langebaan Lagoon, ongeveer 120 kilometer ten noorden van Kaapstad, had de archeologi sche vondst ernstig te lijden van bezoekers die hun voeten in de afdrukken plaatsten of dichtbij hun naam in de zandsteenlaag krasten. Ook hadden regen en wind een schadelijke invloed. De ontdekker van de voetstap pen. de geoloog Dave Roberts, waarschuwde: ..Als menselijke wezens de voetafdrukken niet krijgen, dan de natuur wel." De 20 centimeter lange afdruk ken werden gemaakt door ie mand met een lengte van onge veer 160 centimeter, wat geleer den doet vermoeden dat het een jonge vrouw moet zijn ge weest. Er zijn veel oudere voetafdrukken bekend, maar die zijn van aapachtigen. Eva's afdrukken zijn de eerste van ie mand die niet te onderscheiden is van de moderne mens. Voor het transport werd een stalen kist gebruikt. De afdruk ken worden eind deze week overgebracht naar het South Af rican Museum in Kaapstad. Ge hoopt wordt dat zij ooit terug keren naar het moerasgebied Langebaan, om daar in een spe ciaal museum te worden ten toongesteld. londenanp justitie een onderzoek in naar Jesenins dood. Een aanklager ging zo ver dat hij zichzelf aan een touw hing om te onderzoe ken of de wonden die op het lijk van de dichter zijn gevonden, door ophanging kunnen zijn veroorzaakt. Dat bleek inder daad het geval. Aanhangers van de opvatting dat Jesenin is vermoord, base ren zich onder meer op het ge dicht van acht regels dat hij kort voor zijn 'zelfmoord' in zijn ei gen bloed zou hebben geschre ven. Koeznetsov bestrijdt de le zing van de Russische justitie dat het werkelijk om het bloed van de dichter gaat. Hij sugge reert dat het gedicht is geschre ven door de moordenaar: Jacov Bloemkin, medewerker van de geheime dienst en kennis van Jesenin. De Russische autoriteiten wei geren het onderzoek naar de dood van de dichter Sergej Aleksandrovitjsj Jesenin (1895- 1925) te heropenen. Een nicht van de auteur heeft hierom ge vraagd, omdat een recent ver schenen boek de geheime poli tie van de toenmalige Sovjetu nie ervan beschuldigt de dichter in opdracht van Leon Trotski te hebben vermoord. Jesenin wordt beschouwd als één van de belangrijkste Russi sche dichters. Hij pleegde vol gens de officiële lezing op 28 december 1925 zelfmoord in een hotel in Leningrad. De schrijver Victor Koeznetsov be weert in zijn boek 'Het geheim van de moord op Jesenin' vol gens de Britse krant The Gu ardian echter dat Trotski de ge heime politie opdracht had ge geven de dichter een lesje te le ren. Jesenin, van boerenaf komst, was teleurgesteld in zijn verwachting dat het communis tische regime tot verbetering van de situatie van de boeren zou leiden. Hij verzette zich te gen Trotslci's ideeën over ver spreiding van de wereldrevolu tie. Koeznetsov denkt dat Trotski Jesenin wilde intimideren, om dat de dichter naar Groot-Brit- tannië wilde emigreren. Trotski was bang dat hij daar zou gaan ageren tegen het Sovjet-com- munisme. De geheime politie vatte de opdracht zo op dat Jesenin werd vermoord. Zij pro beerde vervolgens de zaak in de doofpot te stoppen. Vorig jaar stelde de Russische Commissie w nieuw onderzo dood Machel igota n, het e pres: iren be B: warschau Heerlijk skiën bij zo merse temperaturen in het cen trum van Warschau. Dat kon kort geleden toen in de Poolse hoofd stad een negen-meterschans met echte Oostenrijkse sneeuw werd neergezet, bedoeld ter promotie van de Alpen-streek Tirol. De la ding sneeuw uit Oostenrijk was hiertoe Polen binnengebracht als diplomatieke bagage om invoer- belastingen te omzeilen, foto ap JOHANNESBURG. DPA-Rtr De Zuid-Afrikaanse Waaonaire en Verzoeningscommis aardde misdaden onder het apa olitiek bewind onderzoekt, hei oden. week een nieuw onderzo bevolen naar de dood Mozambikaanse presid J mora Machel in 1986. was een fervent tegen van het apartheidsregir 3orcle vliegtuig, met 33 inzit u verongelukte toen het u Zuid-Afrika vloog. Volg0l toenmalige autoriteiten c een ongeluk, veroorzaan een fout van de piloot. De huidige presidei Zuid-Afrika, Nelson M"' die een relatie heeft m chels weduwe Gra<;a, aan deze verklaring en feiten over de toedrachl water krijgen. Zo is ge 5 jaar dat de Zuid-Afrikaanse g lag die dienst betrokken was dood van Machel. Graga Machel raakte deze week overmandpkonc emoties tijdens haar voor de commissie. Fui rissen die bij het verho wezig waren zeiden dat duwe ruime tijd haar fanwe de baas bleef maar pl(endst instortte. Later herstelde en informeerde zij de ci aar sieleden uitgebreid. ..H lilitaii een helder verhaal. Ze h< entiei goed geheugen", zei 4iense hen. De Waarheidscommis schikt al enige tijd ove matie die wijst op beti heid van het Zuid-Afrikaz ger bij het vliegtuigongelt an het ior 10 od op iana r an lan :eft gi 15 j2 )e exp oor ee bach; an 40 en aa m te jstere ekost aeesti leiden pieter van schie Begin mei maakte de Europese Raad van Ministers bekend welke lidstaten mochten deelnemen aan de Econo mische en Monetaire Unie (EMU). Verrassend genoeg heeft Italië zich ook gekwalificeerd. In 1996 had het land aan nog geen van de economi sche voorwaarden van de EMU vol daan, maar onder leiding van pre mier Prodi heeft het zich tot een wa re inhaalslag kunnen zetten. Tot voor kort trokken Duitsland en Nederland de Italiaanse inhaalslag echter nog in twijfel. De vrees bestond namelijk dat Italië de noodzakelijke stabiliteit van de EMU met boekhoudkundige trucs en incidentele maatregelen zou ondermijnen. Nu het politieke spel rond de Itali aanse toetreding tot de EMU is afge rond, is het goed om objectief te Rij ken hoe Italië er ten opzichte van de EMU werkelijk voor staat. Om een toegangsbewijs van de EMU te be machtigen moesten de landen aan vier economische voorwaarden vol doen. Ten eerste moet de inflatie laag zijn. Zij mag niet hoger dan anderhalf procent boven de inflatie van de drie EU-landen met de laagste cijfers over het afgelopen jaar zijn. Verder moet de lang lopende rente niet te hoog zijn. Het rente-criterium bepaalt dat de nominale kapitaal marktrente niet meer dan twee pro cent boven het niveau ligt van hoog stens drie lidstaten die voor wat be treft prijsstabiliteit het best preste ren. Vooiwaarde nummer drie heeft be trekking op de overheidsfinanciën. Deze moeten op orde zijn. Als maat staf worden twee waarden gebruikt. Ten eerste moet het financieringste kort lager zijn dan drie procent van het nationale inkomen, of het tekort moet in 'aanzienlijke' mate en voort durend zijn afgenomen en die grens naderen. Ten tweede moet de staats schuld lager zijn dan zestig procent van het nationale inkomen, of de staatsschuld moet in 'voldoende' mate zijn afgenomen en de grens in een 'bevredigend' tempo naderen. De vierde voorwaarde voor toetre- ding is dat de wisselkoers stabiel moet zijn. Dit betekent dat de natio nale munt ten minste twee jaar, zon der koersaanpassing, binnen de 'nor male' fluctuatiemarges van het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS) moet zijn gebleven. Vergelijking van genoemde voor waarden en de feitelijke prestaties van Italië leidt tot de volgende con clusies: Het Italiaanse macro-econo mische beleid van de jaren zeventig, dat leidde tot enorme inflatie-deva luatie spiralen, werd verlaten in het streven naar een duidelijk anti-infla tie beleid. De inflatie werd zodoende van 19,5 procent in 1981 terugge bracht naar 4,4 procent in 1996, om uiteindelijk in 1997 met 2,7 procent voor het eerst onder de EMU-refe- rentiewaarde (2,9 procent) te duiken. Dit percentage is op Griekenland (6 procent) na wel het hoogste van alle lidstaten. De Italiaanse lang lopende rente volgde hetzelfde spoor als de inflatie. In 1995 was deze nog 11,9 procent om in de volgende jaren telkens met twee procent af te nemen tot onder de EMU-referentiewaarde van 9,1 procent. Alleen Groot-Brittannië (7,5 procent) en Griekenland (10.8 pro cent) deden het slechter. Bij de bovenstaande economische voorwaarden heeft Italië een succes volle inhaalrace voltooid. De over heidsfinanciën zijn echter een groot probleem. De Italiaanse centrale bank besefte maar al te goed dat de inflatie niet permanent laag kon worden gehouden zolang de over heidsfinanciën niet op orde waren. Een staat kan namelijk, met of zon der de euro, nooit lang boven zijn stand leven. Het financieringstekort werd in de jaren negentig teruggebracht van 10,9 procent (1990) naar 6,8 procent (1996) van het bruto nationaal pro- dukt (BNP). Nu blijken de voorlopige cijfers over het jaar 1997 het finan cieringstekort plotseling onder de EMU-referentiewaarde van 3 pro cent te brengen. In september 1997 gaf de Miljoenen Nota voor Italië nog 3.2 procent aan, om vervolgens in ja nuari 1998 op 2,8 procent uit te ko men. Incidentele maatregelen en boek houdkundige trucs lijken dit te heb ben veroorzaakt. Een concreet geval: een goudtransactie van het 'Ufficio Italiano dei Cambi' (een instelling die in de jaren tachtig de kapitaal stromen van en naar Italië regelde) naar de Italiaanse centrale bank le verde de eerstgenoemde acht miljard op, waarop door de staat ongeveer vier miljard vermogensbelasting werd geheven. De twee instellingen opereerden volgens Italië onafhan kelijk van de staat, het kwam echter wel buitengewoon goed uit in het proces naar de EMU. Minister Zalm en premier Kok plaatsten daarom te recht vraagtekens bij de duurzaam heid van die cijfers. Als Italië daadwerkelijk het financie ringstekort heeft kunnen terugdrin gen, dan is er nog altijd de nationale schuld. Dit is de molensteen om de nek van Italië. Was in 1990 de over heidsschuld 97,9 procent van het BNP, in 1997 is deze inmiddels be land op 122,4 procent. Ten opzichte van 1995 is dat slechts twee procent minder. De EMU-referentiewaarde staat echter op 60 procent. Dat is dus twee maal zoveel dan toegestaan. De nationale schuld houdt in dat elke Italiaan die nu 15 jaar oud is, zijn le ven start met een schuld van 240 miljoen lire. Normaal gesproken zou de nationale schuld alleen al een te groot obstakel moeten zijn om tot de harde kern van EMU-landen door te dringen. De vierde economische voorwaarde heeft betrekking op de wisselkoers. Op 16 september 1992 kreeg het EMJ> een grote klap te verwerken. Op 'black Wednesday' werd de pond sterling uit het EMS gehaald, de vol gende dag gevolgd door de terug trekking van de Italiaanse lire. De re- gering-Prodi is er weliswaar recente lijk in geslaagd om de lire terug te brengen in het EMS, maar deze pe riode is minder dan twee jaar en de lire stond door de scheuren in de re gering-Prodi ook weer onder druk. De realiteit leert dat Italië gew<(oslav weg te weinig progressie heeft boekt om te kunnen voldoen a p, economische voorwaarden die steld zijn voor toetreding tot di EMU. In de formulering van dLini nomische voorwaarden zijn tei als 'bevredigend', 'normale', 'v 'zashii doende' en 'aanzienlijke mate' vinsk bruikt. Deze termen geven een Ie Air paalde vrijheid van interpretativeek' zijn uiterst geschikt voor het pi oekt ke spel dat is uitgevochten en I ;ehad ben Italië een enkeltje EMU op leeft verd. De bekering van Rome to verks nomische stabiliteit en de in de lager gers staande hervormingen zijl met al nog niet van dien aard d voor Italië een voorkeurspositiirj^. rechtvaardigen valt. HUI )e dr Pieter van Schie studeert dezeie mer af aan de Rijksuniversitei v den op een scriptie over de po n jar i van Italië in de Europese Unie en (F iche 1 canberra» ap Kinderen uit arme landen als Roemenië weghalen met het doel ze elders een beter leven te bieden moet worden afgera den. Twee Britse parlementari ërs hebben dit deze week ge zegd op grond van de ervarin gen met Britse kinderen die na de Tweede Wereldoorlog naar Australië zijn gehaald. De twee parlementariërs, Da vid Hinchcliffe en Howard Stoate, maken deel uit van een commissie die in Australië is om de voormalige Britse kin deren naar hun ervaringen te vragen. Veel van hen blijken op latere leeftijd psychische pro blemen te hebben gekregen en soms zelfmoordpogingen te hebben gedaan. Ook waren er verhalen over seksueel mis bruik en mishandeling door pleegouders. Commissievoorzitter Hinch cliffe zei dat burgerlijke en ker kelijke autoriteiten in Groot- Brittannië na de oorlog sterke druk hebben uitgeoefend op arme jonge moeders om hun baby's en kinderen op te ge ven. „Dat mag destijds een no bel idee hebben geleken, maar achteraf is duidelijk dat er in Groot-Brittannië zelf iets had moeten worden gedaan aan de armoede en problemen", zei Hinchcliffe. „In Europa is er nu veel druk om arme kinderen uit landen als Roemenië weg te halen en in rijkere landen te plaatsen", zei hij. „Er vallen lessen te trekken." Stoate zei tot tranen te zijn gebracht door een aantal verhalen die hij te horen kreeg. Eén persoon die op jonge leeftijd uit Engeland was weggehaald vertelde dat hij in Australië goed had ge boerd, maar al zijn successen zou willen opgeven voor nog eens tien minuten in de armen van zijn natuurlijke moeder. Hinchcliffe zei dat het aantal Britse kinderen dat naar Australië en andere Engelstali ge landen als Zuid-Afrika, Ca nada en Nieuw-Zeeland zijn gebracht, waarschijnlijk bo SENTEF de 150.000 ligt. Hij zei dati" overheid destijds meendel, te doen met het beleid, dat ichei angs 'rant mote voor de oorlog was begonn nuej en tot 1970 heeft geduurd. ra; Australië zelf kampt met di fenis van een soortgelijk 'g( wer^ bedoeld' beleid - aborigina^ kinderen die. ongeveer in zelfde periode, bij hun nati lijke ouders werden wegge- t haald om te worden grootg le^* bracht in het 'beter' geacht TQ| milieu van blanke Australië In\ ORMC rOrm <C oelcr( kom' line londen Het officiële Diana-co- mité heeft de plannen bekendge maakt om de herinnering aan de verongelukte Britse prinses levend te houden. In het park bij Ken sington Palace, het paleis waar Diana woonde, komt voor dertig miljoen gulden een herdenkings tuin. Het comité negeert met de Memorial Garden de protesten van omwonenden, meldt de Britse omroep BBC. De bewoners vrezen een invasie van toeristen. Andere plannen van het comité zijn een munt van vijf pond, speciale ver- pleegprogramma's om zieke kin deren thuis te verzorgen en een Diana-medaille voor schoolkinde ren. Ook komt er een Diana-wan- delroute door Londen. Het her denkingscomité selecteerde de ideeën uit 10.000 inzendingen. Voorzitter van het Diana-comité is de Britse minister van financiën Gorden Brown. foto ap dave thompson accra frans van den houdt correspondent Eén van de weinige landen in Afrika die alsmaar geprezen worden en overladen met su perlatieven, is Ghana. Sinds het land in 1957 onafhankelijk werd, is flinke vooruitgang ge boekt op politiek en econo misch terrein en zijn vrede en stabiliteit zo goed als onaange tast gebleven. Niet verwonder lijk daarom dat Westerse bedrij ven graag in Ghana neerstrij ken. Zij beschouwen het land als de toegangspoort tot de rest van West-Afrika. De Amerikaan se president Bill Clinton, in maart een dag op bezoek in het land, kon niets anders doen dan al die voor Mrika ongekende pluspunten nog eens onderstre pen. Maar valt er voor de gewo ne, arme bevolking van ghana ook zoveel te prijzen? Toegegeven, maar weinig lan den in Afrika zijn zo plezierig als Ghana. Overal heerst een relax te sfeer, Ghanezen zijn vriende lijk en gastvrij. Nergens is die onaangename spanning aanwe zig die een bezoek aan veel an dere Afrikaanse landen soms meteen al bij aankomst op het vliegveld tot een nachtmerrie maakt. Niemand valt je onge wenst lastig en veiligheidsper soneel doet zo onopvallend mo gelijk haar werk. Het enige on aangename aan de hoofdstad Accra en andere plekken langs de kust is eigenlijk het klimaat. De drukkende hitte maakt dat de hele dag door, langs al je li chaamsdelen onafgebroken het zweet gutst. De straathandel in handdoekjes, om voortdurend het zweet van in ieder geval je voorhoofd te kunnen wissen, en plastic zakjes ijskoud water is daarom levendig. Wat Ghanezen verder kenmerkt is het enorme respect dat ze to nen voor blanken, soms op het onderdanige af. „Soms is het wel een beetje gênant, ja", zegt een Westerse zakenman, „Je wordt hier gezien als een heel speciaal iemand die op handen gedragen moet worden. Het waarom is moeilijk te achterha len, ik hou het maar op een aangename karaktertrek van het Ghanese volk. Je wordt altijd met open armen ontvangen, maar tegelijkertijd wordt er ook veel heil van je verwacht." Vandaar dat Clinton op zijn rondreis door Afrika alleen in Ghana op een ongekend eufori sche en uitzinnige wijze werd onthaald door honderdduizen den burgers, die hem allemaal als een grote vriend maar vooral ook belangrijke steunpilaar van de natie prezen. Op eenzelfde wijze werd Jerry Rawlings als een nieuwe mes- siah ingehaald toen hij achttien jaar geleden aan de macht kwam in Ghana. Toen een idea listische legerofficier, nu een al om geprezen, met beide benen op de grond staande burgerpre sident. Een charismatische fi guur die van zijn land een in Westerse ogen modelstaat heeft gemaakt, waarnaar graag ver wezen wordt door donoren als andere j^frikaanse landen dui delijk gemaakt moet worden hoe ze hun economie en poli tiek moeten aanpakken. De pers is redelijk vrij en opponenten van het regime krijgen de ruim te om zich te manifesteren. Rawlings kleedt zich in traditio nele, prachtig gekleurde Ghane se kledij, zet graag enthousiast en met voorbeelden gelardeerd, zijn ideeën uiteen. En hij is niet te beroerd een trainingspak aan te trekken en een rioolbuis in te kruipen, zoals hij onlangs deed, om actief deel te nemen aan een schoonmaakoperatie in een van de sloppenwijken van Ac cra. Soms gaat Rawlings echter een beetje te ver. Zo sloeg hij eens met 'n harde klap zijn vice-president tegen de grond. Rawlings vrouw Nana heeft zich als president van de 31 Decem ber Vrouwen Beweging (DWM) door de jaren heen sterk ge maakt voor de positie van de vrouw in Ghana. Met behulp van externe donaties en winsten van eerdere projecten heeft de organisatie in heel het land kleinschalige, inkomen genere rende zaakjes opgezet voor vrouwen. En met succes, waar door mevrouw Rawlings een flinke populariteit en hechte aanhang heeft verworven. Ge speculeerd wordt dat ze ook po litieke ambities heeft en in het jaar 2000, als de laatste ambts termijn van haar man verstrijkt, zelf een gooi wil doen naar het presidentschap. Toch zit aan alle succesverhalen keerzijde. Voor de meeste Gha nezen is het leven er namelijk, ondanks het economische suc ces, niet of nauwelijks beter op geworden. „De gemiddelde Ghanees is op dit moment het toonbeeld van neerslachtigheid en misère", meent advocaat Kwame Poku. „De bendes be delaars, zakkenrollers en andere criminelen die onze steden en dorpen bevolken, zijn een te duidelijk bewijs van de neer gang van dit land. Er is niet ge noeg voedsel en de medische zorg laat veel te wensen over, ondanks alle mooie beloften van het Rawlings-regime." De critici van de regering nen dat het helemaal niet goed gaat met het land. Z(verP zen op de energiecrisis mee Ghana nu al maande kampt. Vanwege aanhoud j?rari droogte is het waterpeil in n' Voltameer dusdanig gezal de omringende landen dit op zijn aangewezen voor! elektriciteit, gedwongen zi drastische rantsoeneringi stellen. Maatregelen die, z meent de arme meerderh h vooral hen treft. Een andere kwestie die ve Tok] tiek oplevert, is de invoert bou: van BTW. „Hoe kunnen m ven sen BTW betalen als ze ge ner; werk hebben", vraagt Anti Baffo van de Universiteit Cape Coast zich af. „En bc dien geen geld hebben en nog maar een maaltijd pei kunnen veroorloven? Maa blijkt dat deze regering zie niets aantrekt van de posii waarin het volk verkeert, dag uit worden meer arbei ontslagen, waardoor de m werklozen groeit en groeit in plaats dat onze leiders ken naar blijvende oplossi lijken ze alleen maar geint seerd in hun eigen welzijn het verder uitkleden van wone man". VS ivasr deft geze '.'ere vvap lm mos mei Nalt raai strij mei wer het 'dsP°

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6