Politieagenten voelen zich onveilig op straat Niet pompen, maar nat houden in de Randstad Luchtig boekje over gebruik en misbruik van Anne Frank BAI g geen parlementaire iquête Bijlmerramp Binnenland Zie Mitsubishi. Middeleeuwse zeilvaart herleeft Drinkwaterbedrijven en Duinbehoud sluiten vrede \G 26 JUN11998 >ND$y' joenenbrand keukenfabriek lEen uitslaande brand heeft gisteravond de grote opslag- I n keukenbedrijf Hom in Sittard verwoest. Bij de miljoe- v and zijn geen slachtoffers gevallen. Eigenaar Michel Hom de tribune in Saint Etienne bij de voetbalwedstrijd Neder- llexico, toen hij de onheilstijding per mobiele telefoon l doorgebeld. In de verloren gegane opslaghal bevonden i'n tweehonderd complete keukens, honderden keukens bouw, ijskasten en andere elektrische apparatuur. Ook de ïistratie was in de hal ondergebracht. Overigens zijn niet jevens verloren gegaan, want ze worden ook bijgehouden hoofdkantoor in Echt. De oorzaak van de brand is nog ekend. landelijke' tegenvaller Dijkstal iag» De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt het 'schan- dat minister Dijkstal van binnenlandse zaken de politie- en de afgelopen jaren per agent te weinig geld heeft uitge- „Ook hier heeft Dijkstal zijn zaakjes afgeraffeld", aldus )PRU woordvoerder Van de Camp. Uit het rapport „Blauw in het '"van een extern adviesbureau blijkt dat de zogenoemde 'ergoeding - die politiekorpsen voor elke agent krijgen - de 6000 en 12.000 gulden te laag is. Volgens Van de Camp rfdat neer op een structurele tegenvaller van tussen de 233 8 miljoen gulden. eindentbomen terug in Overijssel •51491 Lt Het provinciebestuur van Overijssel wil de kakakteris- appel- en perenbomen langs de landwegen in de provincie De bomen zijn in de loop van de jaren opgeofferd aan het rkeer en uit het landschap verdwenen. Overijssel verloor lee een deel van haar landschappelijke identiteit. Die ver- ig wil het provinciebestuur nu ongedaan maken. Dat bete- ïiet dat Overijssel een tweede Betuwe zou moeten worden, wel dat op speciaal aangewezen plaatsen nieuwe ffuitbo- worden aangeplant. De provincie ziet de bomen niet alleen id! temg als een waardevol landschappelijk element, maar anwege de gebruiken die er mee samenhingen, zoals ver van de opbrengst onder de dorpbewoners. De landinrich- r dienst gaat de provincie adviseren waar de fruitbomen te- ïoeten komen. >e nden verminken driejarig kind gen» Twee agressieve honden hebben gisterochtend een lirig Nijmeegs jongetje gegrepen. Het kind ligt zwaargewond ^ziekenhuis en moet plastische chirurgie ondergaan. In i juni kreeg de politie al vijfmaal klachten over het agres- Igedrag van de herder en de boxer. De honden liepen vaak hererp straat. De 31-jarige vader van het kind wilde met zijn 1 8rer[tje op bezoek bij de hondenbezitter. Toen deze de deur laaicte grepen de honden het kind en sleurden het de jt op. De vader probeerde zijn kind te redden, maar telkens j een hond de baas was begon de ander opnieuw te bijten, 'nd liep over het hele lichaam en in het gezicht bijtwonden 1 honden zijn naar het asiel gebracht. Hun eigenaar heeft nd gedaan van de beesten. ntraal meldpunt 'foute' ambtenaren idam Er komt in Rotterdam een centraal meldpunt voor Ie en corruptie van gemeentelijke ambtenaren. Zowel amb- model ren als burgers kunnen bij het meld- en steunpunt Integer leien terecht, ook als ze vermoedens hebben van niet-inte- 'n eer andelen. Volgens burgemeester en wethouders is ambtelij- tegriteit en de bestrijding van fraude en corruptie in princi- m zaak van elke dienst zelf. De meeste gemeentelijke dien- ;n deelgemeenten hebben inmiddels een contactpersoon, het kan voorkomen dat een ambtenaar liever niet bij zijn dienst maar bij een onafhankelijke instelling 'zijn hart uit- aldus B en W. terdam subsidieert thuiswerken ;n om een scheiding tussen het wonen en werken in zijn oenen rlaan te brengen. Met de zogenoemde Premie-W-Woning 'et pt de gemeente het wonen en werken aan huis te bevorde- kortinjjDat hebben burgemeester en wethouders van Rotterdam ESMAljoten. De Premie-W-Woning is een proefproject in de deelge- ite Delfshaven. Hoe hoog de subsidie wordt, moet nog uit larktonderzoëk blijken. Maar zij zal maximaal de helft van isten van de werkruimte bedragen. raten ^5-1 ering moet eerst vragen ophelderen ;ering moet een laatste ijgen om de vele vragen g over de Bijlmerramp 992 bestaan op te heide en S3nj Als die antwoorden niet lières ende duidelijk zijn, kan de de Kamer alsnog besluiten Dijjj arlementaire enquête naar enheidpp in te stellen. is nu nog te vroeg voor zwaar onderzoek, vindt verkgroep van de Tweede ir, die onderzoekt of er een nentaire enquête moet n. De werkgroep consta- gisteren in een tussen- ;rslag wel dat er nog veel onduidelijkheid bestaat Bijlmerramp, liggen nog honderden i," aldus werkgroepvoor- Meijer (CDA). De Kamer- issie voor verkeer en wa lt is het daarmee eens. De ig krijgt nu gedurende het CPD Geassocieerde Pers Adviesraad bepleit een andere manier van omgaan met water Wat hebben het op stal houden van het melkvee, het verdwijnen van de bollenteelt uit de binnenduinrand, het niet aanleggen van een nieuw glastuinbouwgebied in Zuid-Holland en een hogere waterprijs met elkaar te maken? Antwoord: het zijn alle maal manieren om te voorkomen dat Nederland binnen enkele decennia 's winters verzuipt en 's zomers uit droogt. Zaken waar volgens de Raad voor het Landelijk Gebied een ad viesraad van de regering nu over moet worden nagedacht, simpelweg omdat we anders te laat zijn. amersfoort monica wessel1ng Door de klimaatverandering stijgt de temperatuur en neemt de neerslag in de winter met tien procent toe. De zo mers zullen over een eeuw veel droger zijn; zes procent minder neerslag. Zó droog dat er een werkelijk tekort aan water is, zo zegt onderzoeker A. Den- neman. „De echte problemen komen pas als wij er niet meer zijn, maar dat betekent niet dat we er niet nu al aan moeten werken. In Noord-Holland zal het met de ver droging in de zomermaanden nog wel meevallen, mits het IJsselmeer als zoetwaterbuffer blijft bestaan. Zuid- Holland heeft die buffer niet en krijgt wel met ernstige verdrogings- en dus verziltingsverschijnselen te maken. In de wintermaanden zullen beide laag gelegen provincies veel natter zijn. „Vernatting en verdroging zijn tot in lengte van jaren met kunstgrepen op te vangen. Zo kun je het watertekort voor de bollenteelt aanvullen door de aan leg van een enorm bassin. Het Hoog heemraadschap van Rijnland heeft be rekend dat dat 1.000 hectare groot moet zijn. Dat kost nogal wat. En door extra bemaling kun je de weilanden best droog houden. Maar ook daarvoor is de prijs gigantisch. En bovendien opereer je op het scherpst van de sne de. Een ramp blijft altijd mogelijk." De Raad bepleit een andere manier van omgaan met water. We moeten niet langer het water naar onze hand willen zetten, maar ons naar het water richten. Die opvatting heeft gevolgen voor zowel de inrichting van Neder land als voor het gebruik van ons land. Zo wordt nu nog in de natte tijden wa ter op het platteland en de stad zo snel mogelijk afgevoerd. Daardoor krijgt het water geen kans om in de grond te zak ken en in de bodem dus een zoetwa terbuffer te vormen. „Als je accepteert dat recreatiegebie den en weilanden een deel van het jaar door nattigheid ontoegankelijk zijn, kun je de waterafvoer geleidelijker la ten verlopen. Zo voorkom je overstro mingsproblemen (het waterpeil in de rivieren stijgt minder snel. red.) en be strijdt je verdroging in de zomer", zegt Denneman. Hij begrijpt best dat melk veehouders niet direct zitten te wach ten op zulke maatregelen. „Je voert zo'n nieuw regime ook niet in een keer door. In een aantal decennia verhoog je langzaam het waterpeil. Daar heeft de melkveehouder van nu geen pijn van." Die geleidelijkheid bepleit hij ook bij uitplaatsing van de bollenteelt uit de binnenduinrand. „Die ligt daar ver keerd. Bollen hebben zoet water nodig en door de verdroging zal juist de zou te kwel in het duingebied alleen maar toenemen." De Raad hoopt met een tijdige onderkenning van de proble men die er onvermijdelijk aan zitten te komen, nu al foute beslissingen te voorkomen. Zo heeft Zuid-Holland plannen voor de aanleg van een nieuw glastuinbouwgebied in de Hoeksche Waard. „Niet doen. Zuid-Holland ver droogt en glastuinbouw slurpt zoet wa- Of het plan om in de uiterwaarden van de grote rivieren spontaan, als natuur ontwikkeling, ooibossen te laten groei en. „Ook niet doen. In de winter moet de afvoercapaciteit van de rivieren groot zijn. Daarom ook bepleiten wij bredere of diepere winterbeddingen." Voor niet-agrariërs lijken deze zaken ver van het bed. De Raad bepleit echter ook een forse prijsstijging van zowel het drinkwater als allerlei produkten die bij de vervaardiging veel water no dig is. Niet alleen industriële produk ten, maar ook 'simpele' voedingsmid delen als melk en vlees. Landbouw en industrie zijn gezamenlijk verantwoor delijk voor 90 procent van het water verbruik. Overigens studeren Noord en Zuid-Holland zelf ook al op hun wa terhuishouding. Noord-Holland heeft zelfs grootse plannen om waterbek kens aan te leggen. Vakbond: Agressie in Amsterdam neemt ontoelaatbaar toe De agressie tegen de politie in Amsterdam neemt steeds ernstigere vormen aan. Elk weekeinde raken dertig agenten licht gewond. Dat stelt de Amsterdamse Politie Vakor ganisatie (APV), die 2000 leden telt. Vakbond en de Ondernemingsraad vinden het ge weld tegen agenten ontoelaatbaar en eisen maatregelen van de korpsleiding. amsterdam anp Politiepersoneel op straat voelt zich onveilig. Agenten lopen bij schermutselingen vaak bijt- -snij- en schaafwonden op. Vol gens voorzitter G. Cevat van de APV zijn op korte termijn maat regelen nodig om te voorkomen dat politiemensen het bijltje er bij neergooien. In het weekeinde vormt ge welddadig uitgaanspubliek op met name het Rembrandtplein en Leidseplein een steeds groter probleem. Volgens Cevat zijn daar zowel Marokkaanse jonge ren als anderen bij betrokken. „Bij onderlinge vechtpartijtjes keert het geweld zich dan tegen de politie. Cevat maakt korpsleiding en politiek het verwijt dat ze te weinig doen aan de problemen. Amsterdamse agenten voelen zich in hun hemd gezet door een onderzoeksrapport over de rellen in Overtoomse Veld. Daarin adviseren de onderzoe kers dat agenten een hogere op leiding moeten krijgen. „Je ver liest je autoriteit. Het publiek denkt: wat een stelletje sukkels, die politie. De APV pleit voor meer agen ten en ondersteuning door de ME in de weekeinden. H. van Rijn van de Amsterdamse afde ling van de Nederlandse Politie bond heeft ook zijn zorg over de toename van agressie gemeld. Volgens hem zouden de onbe wapende surveillanten niet meer in risicovolle wijken moe ten werken. Een woordvoerder van de korpsleiding stelt dat agressie tegen de politie niet wordt geto lereerd. Een relatief kleine groep zorgt voor overmatig veel poli- tie-inzet. De korpsleiding heeft woensdag na overleg besloten 45 agenten vrij te maken die snel moeten kunnen ingrijpen op momenten dat collega's worden bedreigd. Over verdere maatregelen wordt nog nage dacht. Een aulo waaraan u op elk terrein plezier beleeft? Die L200. Deze stoere, multifunctionele doorzetter is compleet uilj; 2.5 liter dieselmotor of een 2.5 turbodieselmotor met intercoo Verkrijgbaar met 2WD of 4WD. als Single Cab, Club Cab. o Double Cab. Alle op grijs kontekei 27.995,- De Mitsubishi dealer veri De L200 i :li u er graag zomerreces (dat duurt tot 24 augustus) de tijd om met ant woorden te komen. De Kamer beslist vervolgens na de vakan tie of een enquête nodig is. De betrokken instanties heb ben tot nu toe wel geprobeerd op alle wagen antwoord te ge ven, maar de informatie was 'meer dan eens onvolledig of onjuist' of werd door andere be trokkenen tegengesproken. „Slachtoffers, hulpverleners, ge tuigen en politici waren er lang niet altijd van overtuigd dat de gegeven informatie correct en volledig was," constateert de werkgroep. Een parlementaire enquête is echter een zwaar middel en dus moet de regering nog een laatste kans krijgen haar ver zuim goed te maken. De werk groep heeft een waslijst van vra gen opgesteld waar naar haar oordeel nog een antwoord op moet komen. Natuur- en milieugroepen gaan samenwerken kampen Met heel bijzondere gevoelens hijsen vandaag twaalf mannen op het IJsselmeer het zeil op hun schip. Zij zijn zich er zeer van bewust dat ze na 600 jaar de middeleeuwse zeilvaart op de voormalige Zuiderzee laten herleven. Voor het eerst vaart na grofweg zes eeuwen hier weer eeri kogge. Eén van de twaalf zeilers is Gerald de Weerdt (50), conservator van het museum het Behouden Huys op Terschelling. Hij is één van de initi atiefnemers van de stichting De Kamper Kogge, de organisatie die het schip uiterst nauwkeurig heeft laten nabouwen aan de hand van een wrak uit de 13de eeuw. „De kogge", zo legt De Weerdt uit, „was voorde middeleeuwse mens, wat de computer is voorde hedendaagse. Het was een van belangrijkste technische innovaties die de samenleving van toen net zo drastisch heeft veranderd, als de computer de onze". De kogge was re volutionair, omdat het schip voor het eerst in de geschiedenis uitgebreide internationale handel mogelijk maakte. „Met de schepen tot aan de tijd van de kogge kon men hooguit wat rondscharrelen vlak onder de kust. Ze konden maar weinig vracht meenemen. De handel was vooral aangewe zen op vervoer over land." foto anp jacob melissen haarlem theo van der kaaij Stichting Duinbehoud en de drinkwaterbedrijven begraven de strijdbijl in het duinzand. Sa men met een twintigtal groepe ringen voor natuur en milieu ondertekenen zij op 30 juni in Overveen een convenant om met elkaar samen te werken. „De drinkwaterbedrijven zijn meer onze richting op geko men, ze zijn ecologischer gaan denken" zegt Henk Wijkhuisen van Duinbehoud in Leiden. „Het duidelijkste bewijs daar voor is dat er voortaan nog maar twee en geen tien miljoen kubieke meter water uit de Ken- nemerduinen wordt opge pompt. Daar hebben wij lang durig actie voor gevoerd. Totaal schuiven volgende week 25 organisaties aan tafel om hun bereidheid tot samen werking te tonen. Naast Duin behoud, het Noord-Hollandse waterleidingbedrijf PWN en Ge meentewaterleidingen Amster dam zijn dat onder meer Het Noordhollands Landschap, ver eniging Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, directie Noord-Holland van Rijkswater staat en hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen. Het Drinkwaterleidingbedrijf Zuid- Holland blijft voorlopig aan de zijlijn staan, maar staat positief tegenover samenwerking. Doel van dit landelijk samen werkingsverband is om voor lichtingsprojecten te ontwikke len over drinkwater, oppervlak tewater, duinen en kust. In de praktijk zullen de bestaande be zoekers- en informatiecentra samenwerken om het publiek beter van dienst te kunnen zijn. De samenwerking is een vervolg op het in 1996 gehouden pro ject 'Water, te kust en te keur' van diverse bezoekerscentra aan de kust van Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. „Het gaat hierbij om de zach te kant van de natuurbescher ming zoals milieu-educatie en voorlichting", zegt Wijkhuizen. „Stichting Duinbehoud heeft weliswaar geen bezoekerscentra maar wel lespakketten. De orga nisaties blijven hun eigen beleid voeren. Dat is de harde kant van de natuurbescherming." Duinbehoud zegt nog steeds voor de troepen uit te lopen, maar vindt zich onderhand meer adviesgroep dan actie groep. Ooit riep een PWN-di- recteur in deze krant 'Duinbe houd denkt ongenuanceerd-, nu is het zelfs voor het waterlei dingbedrijf geen taboe meer om te overwegen nóg minder water uit de duinen te pompen. Vol gens Duinbehoud kunnen de waterpompen in de Kennemer- duinen al uit bij 600.000 liter per jaar. Dat zou een explosieve groei van de natuurwaarden te zien geven. Wijkhuizen: „Toch hebben wij nog steeds bestaansrecht. Zo blijkt bijvoorbeeld dat het PWN geweldig 'groen' denkt, maar niet buiten het eigen hek. Onlangs is in Beverwijk een bre de duinzoom finaal kaalgekapt voor een pijpleiding. Dat had ook anders gekund zonder schade aan de natuur". idam monique van hoogstraten ichenschreeuwt een barse Duitse man- Item. Dan volgt het geluid van een roestige nvare voetstappen op de trap, gebonk op leur, een gierende sirene. Zo werd Anne [kin 1944 uit haar Achterhuis gehaald. Al ts, volgens een Amerikaanse geluidscassette, ind met special ejfects wordt gebruikt door urtoneelgezelschappen en scholen die het lstuk over Anne Frank opvoeren - en dat t vaak in Verenigde Staten. Dat Anne fcniet door Duitsers, maar door Nederlan- sverd gearresteerd, doet er voor Amerika- hiet toe. Dit past nu eenmaal beter in het IJ dat ze aan de overzijde van de oceaan Jen van de Europese geschiedenis. ■Frank is in vijftig jaar tijd razend populair Irden. Hoe wist het de harten van Japan- |ltalianen, Russen, Amerikanen en zelfs jers te veroveren? Dat is de vraag die David louw, medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD), wil beant woorden in het deze week verschenen Anne Frank voor beginners en gevorderden, een boek je even luchtig als de titel doet vermoeden. Meer dan 25 miljoen exemplaren zijn er over de hele wereld van Het Achterhuis verkocht (en misschien gejezen). „Waarschijnlijk iets minder dan de bijbei en het rode boekje", zegt Bar- nouw. „Maar die waren gratis verkrijgbaar.® Hoe is het mogelijk dat een dagboek van een pubermeisje in de verste uithoeken van de we- reld terecht is gekomen? In juni 1958 wordt op het Kremlin een brief uit Oost-Duitsland bezorgd. Walter Ulbricht, secre taris-generaal van de communistische partij SED, verzoekt Rusland om filmbeelden van con centratiekampen, SS'ers en gruwelijkheden die door nazi's zijn begaan. Het materiaal is be stemd voor een documentaire over Anne Frank. Aan het einde van datzelfde jaar was de film klaar. 'Een dagboek voor Anne Frank' luidde de titel, maar in de film zelf kwam zij nauwelijks voor. Wel werden beelden getoond van razzia's, de portaties en stapels lijken in Auschwitz en Ber gen-Belsen. Gevolgd door beelden van ex-nazi's die in het na-oorlogse West-Duitsland hoge posten bekleedden en luxe villa's bewoonden. De boodschap? West-Duitsland is schandelijke erfgenaam van nazi-Duitsland. En Oo$t-Duits- land, dat heeft zich van het nazisme kunnen be vrijden, dankzij de heilzame werking van het communisme. Met Anne Frank had dat alle maal weinig van doen. Zij fungeerde slechts als pion in de Koude Oorlog. In dezelfde jaren vijftig werd Anne aan deze zij de van IJzeren Gordijn gekneed tot een ontroe rend Hollywood-meisje. Gedetailleerd beschrijft Barnouw de wordingsgeschiedenis van het to neelstuk en de film die in Amerika werden ge produceerd, en korte tijd later naar Nederland en andere West-Europese landen werden geëx porteerd. De reacties waren hier niet onverdeeld enthousiast. 'Heiligschennis' noemde Vrij Ne derland (dat in de oorlog als verzetskrant was ontstaan) de toneelvoorstelling. Anne is te „sexy, met behulp van truitjes en dergelijke". In de film ging naar goed Hollywoord-gebruik veel aandacht uit naar de liefdesgeschiedenis tussen Anne en (mede-onderduiker) Peter. Jam mer is het dat Barnouw nauwelijks ingaat op de ideologische beladenheid van deze 'kapitalisti sche' Anne. Zij fungeerde in Amerika als sym bool van 'het vrije Westen'. Terugkerend thema was de strijd tussen goed en kwaad. Ofwel: tus sen democratie (Amerika) en dictatuur (nazi- Duitsland, maar ook de Sovjetunie). Het on schuldige meisje gaat ten onder aan het kwaad, maar het goede zal overwinnen, zo luidde de Amerikaanse boodschap. Het is niet toevallig dat Barnouws boek nu ver schijnt. De grote ideologieën zijn verdwenen. De tijd lijkt rijp om Anne te bevrijden uit de keurslijven die zij kreeg aangemeten. Bovendien sluit Barnouw aan bij een soort geschiedschrij ving dat in de mode is: nogal wat historici schrijven tegenwoordig liever over het beeld dat latere generaties zich van een persoon of gebeur tenis hebben gevormd, dan over de persoon of ge beurtenis zélf. Zo zijn over het 'gebruik en mis bruik' van Anne Frank en de holocaust vooral in de Verenigde Staten tal van boeken en artikelen verschenen. Betekent dat, dat de 'echte' Anne Frank weer te voorschijn komt? Barnouw betwijfelt dat. Nog steeds wordt zij gebruikt voor goede doelen, of het nou de bevrijding van homo's, vrouwen of zwar ten betreft. Zelfs voor natuurbehoud wordt zij in gezet. En de Anne Frank Stichting heeft anno 1998 nog altijd de doelstelling 'de idealen aan de wereld uit te dragen, zoals nagelaten in het dagboek'. Maar droeg zij eigenlijk wel idealen uit? Tekende Anne Frank niet gewoon haar leven op, zoals zij dat leidde op haar onderduikadres? Advertentie in het programmaboekje bij de toneel première van de Diary of Anne Frank in New York op 5 oktober 1955. foto riod

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5