Grote milieuwinst bij 100 km in Randstad Binnenland /D heeft grote bezwaren ien 'eigen' stalkerwet Zestiende veroordeling voor dronken automobilist Haagse verpleger wil deel erfenis afstaan Paars 2 stoeit over verdeling van geld Een tikkeltje, een ietsje en een beetje, maar te weinig Gratis groeten. Midden in de motorgekte 4AC26JUNI 1998 lie pa Iet dii net ei ristelijk succes tegen blote folders Het postorderbedrijf Pabo in Hulst mag geen eroti- Ifolders meer via de post versturen. De Reclame Code Com- ■e heeft dat bepaald. De firma is tegen de uitspraak in be lgegaan. Het is de tweede keer dat het bedrijf voor een der- Ie zaak wordt veroordeeld. In 1997 gebeurde dat door het |ge van Beroep van de commissie. Beide zaken zijn aange- nen door leden van de groep 'Christenen voor de Waar- J. De commissie denkt dat een „niet onbelangrijk deel van «derlandse bevolking niet wenst te worden geconfronteerd moor derden aangeboden seks en erotiek". bezitters krijgen helft premie terug Branden en storm hebben in 1997 opmerkelijk weinig de aan de bossen veroorzaakt. De 2727 bosbezitters die hun d verzekerd hebben tegen brand en stormschade bij de On- nge Bossenverzekering in Arnhem krijgen daarom de helft le betaalde premie over 1997 terug. De meeste bosbranden n zich in april voor. Tijdens de hete zomermaanden zijn er velijks grote branden geweest. De schade door bosbranden daardoor lager dan gemiddeld genomen over de afgelopen dg jaar. ie jaar cel geëist wegens ontucht y elburg Tegen een 40-jarige man uit St. Jansteen is gisteren de rechtbank in Middelburg wegens ontucht met jongens ;evangenisstraf van drie jaar geëist, waarvan een jaar voor- delijk. De man was leider van de scoutingvereniging De Ja- jjjes uit Hulst. Hij zou in de jaren 1995 en 1996 tijdens diverse ,n pen ontucht hebben gepleegd met jongens die toen rond de jen jaar oud waren. Ook mochten de jongens met de man, ls vrachtwagenchauffeur werkt, meerijden op een van zijn Ook dan zou de man zich aan de jongens hebben vergre- De rechtbank doet uitspraak op 8 juli. r uin; ïzoge Maar loudl ^°llenaren bekennen mishandeling °P i het a meij 50-ji ïardn ïalve maa ïaar ilx He sldde een p aar w idegi re be\ leed ie of; midi le. De drie Zwollenaren (16,18 en 19 jaar) die eerder deze s, wee czijn aangehouden op verdenking van zware mishandeling een 23-jarige student uit Groningen hebben ieder hun aan- in de mishandeling bekend. Ook bekenden zij eerder die zonder aanleiding op de Geldersedijk onder Hattem een er met een ketting te hebben geslagen. De Groninger stu- liep een zware hoofdwond, twee gebroken ribben en een klapte long op. De drie verdachten hadden de bewuste id/nacht veel alcohol gedronken. Zij zijn al eerder veroor- d wegens geweldsmisdrijven, aldus de politie. Het openbaar isterie in Zwolle wil de drie poging tot doodslag ten laste leg- of als dat niet te bewijzen valt in elk geval zware mishande en openlijke geweldpleging. ppelingswet geldt toch per 1 juli iaag De Koppelingswet, die beoogt het illegaal verblijf in erland te ontmoedigen, treedt toch op 1 juli in werking. De ede Kamer verwierp gisteren een PvdA-voorstel om de in- ing met twee maanden tot 1 september uit te stellen. D66 aanvankelijk samen met de PvdA op. Maar de Democraten den uiteindelijk toch op hun schreden terug. Behalve PvdA iden Groenlinks, SP, RPF en GPV voor uitstel. De Koppe- >wet sluit illegalen uit van collectieve voorzieningen, zoals ringen, gezondheidszorg en onderwijs. Om na te kunnen wie er recht heeft op deze voorzieningen, worden de com- ;rbestanden van de uitvoeringsinstanties gekoppeld. rbeti keiijl eerdfraganp Viag VD heeft grote bezwaren een wetsvoorstel dat zij iamen met PvdA en D66 01 ingediend. Het gaat om oorstel dat stalkers straf- podstelt, mensen die iemand L bleven onmogelijk maken hem of haar voortdurend itervolgen. 1 regeringsfracties presen- n het en eind vorig jaar geza- °s- D ijk dit voorstel, waartoe Best Kamerlid Dittrich de aan- Joksl gaf. Toenmalig Kamerlid zette er namens de WD handtekening onder. Het Dal ve WD-Kamerlid Niederer 10/ ilt er nu echter sterk aan of Iraaid lanpak Van stalking via het >nd o echt jujst is Het wetsvoor- ie ani voorziet in een maximale •y W' ngenisstraf van drie jaar. JHmi belager lijdt aan een zieke- diosl achtervolgingsdrift en is nettp,- patiënt dan delinquent, rd. H js een psycho-sociaal pro- ato li| n jat je moet oplossen in naatschappelijk werk of de elijke gezondheidszorg, bij beeld via gedwongen opna- De strafrechter moet je arnhem gpd Een 34-jarige man uit Tiel is voor de zes tiende maal in evenzovele jaren met justitie in aanraking gekomen wegens rijden onder invloed. Boetes, dienstverlening, gevange nisstraffen en ontzeggingen van de rijbe voegdheid, niets heeft geholpen om de man tot beterschap te brengen. Op 14 augustus vorig jaar plukte de politie hem voor de zo veelste keer met een forse slok op uit de au to. En dus stond de man, die zichzelf nau welijks van een drankprobleem bewust is, gisteren opnieuw voor de rechter. In het Arnhemse Paleis van Justitie werd hem duidelijk gemaakt dat hij zijn krediet had verspeeld. Politierechter Kester legde hem 3,5 maand celstraf plus een ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar op. ,,U heeft niets geleerd van eerdere sancties. U heeft uw kans gehad", motiveerde Kester haar vonnis, dat overigens een tikje lager uitviel dan de eis van officier van justitie Grimbergen. Ook die had al vastgesteld dat „het de verdachte allemaal geen donder in teresseert. Hij toont geen enkel respect voor andere verkeersdeelnemers en gaat gewoon met alcohol in het lijf in zijn auto zitten. Hij mag God op zijn blote knieën danken dat hij geen doden op zijn geweten heeft. Hard Veel minder benzineverbruik, veel minder broeikasgas den haag anp Een verlaging van de maximumsnelheid van 120 naar 100 kilometer per uur kan voor het milieu een enorme winst opleveren. Zowel het brandstofverbruik als de uit stoot van het broeikasgas kooldioxide kan op de snelwe gen zelfs met een kwart afnemen. De verkeersveiligheid gaat er bovendien fors op vooruit, meldt het Centrum voor Energiebesparing en Schone Technologie (CE) in Delft. rie van VROM kan nog niet aan geven wat de exacte milieu winst is van het formatievoor- stel. Volgens het departement zijn er rond de grote steden nu al veel 100-kilometerwegen en bovendien is niet helemaal dui delijk waar precies de grens van de Randstad is bedacht. In de periode waarin de lagere limiet geldt, wordt bovendien door gaans al minder hard gereden, omdat het dan ook drukker is. Volgens het Delftse centrum Woensdag kwamen de onder handelaars voor een tweede paarse kabinet overeen de maximumsnelheid in de Rand stad tussen zeven uur 's morgen en zeven uur 's avonds te verla gen van 120 naar 100 kilometer per uur. Volgens het centrum biedt een dergelijke maatregel goede mogelijkheden voor een schoner milieu. Zowel het CF. als het ministe- laten deze onzekerheden onver let dat lagere snelheden een fors groen potentieel herbergen. Wil de milieuwinst echter ook kun nen worden verzilverd, dan is het bijvoorbeeld wel noodzake lijk dat er streng door de politie wordt gecontroleerd. Uit onder zoek van de stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) blijkt dat automobilisten slechts vaart minderen als de politie dat af dwingt. In 1988 daalde de ge middelde rijsnelheid tijdelijk, ten gevolge van verscherpt poli tietoezicht, en een uitgebreide voorlichtingscampagne. Het zelfde onderzoek geeft aan dat langzamer rijden het verkeer wel veiliger maakt. Een speciaal projectbureau van het CE ontwikkelde eerder een aantal scenario's waarin de hiermee niet belasten", aldus Niederer. Hij wil eerst een on derzoek naar de ervaringen die in het buitenland zijn opgedaan met de strafbaarstelling van stalking. Dittrich is verbaasd. Hij wijst erop dat gevangenisstraf vol gens het voorstel als laatste red middel om de hoek komt kijken als bemiddeling en psychiatri sche behandeling niet helpen. Het D66-Kamerlid vindt het kri tisch kijken naar het wetsvoor stel overigens geen punt. „Dat past in het dualisme, al is het in dit geval geen wetsvoorstel van de regering maar van Kamer fracties. Vos was er erg enthou siast over." Niederer zei niet met zijn voorganger te hebben overlegd. Pikant, want Vos keert vrijwel zeker terug in de Tweede Ka mer. Hij is de eerste die aan bod komt als er een plek vrijkomt in de fractie. En dat gebeurt wan neer de WD opnieuw in de re gering komt en WD-Kamerle- den, onder wie een aantal de missionaire ministers en staats secretarissen, (weer) in het ka binet zitting nemen. afstraffen is de enige oplossing voor iemand die het leven van anderen zo vaak in de waagschaal stelt". Advocaat Brand suggereerde nog een re- classeringsrapport, maar daar wilde de rechter niet van weten. Brand vond de eis van de officier, vier maanden cel plus vijf jaar niet rijden, buiten proporties. „Ik vraag me af wat hij in de zaak tegen Marco Bak ker had gevorderd", zei hij. De zanger, die in dronken toestand een jonge moeder doodreed, werd deze week veroordeeld tot 240 uur dienstverlening plus een jaar in trekking van het rijbewijs. potentiële milieuwinst van lage re snelheden is uitgewerkt. Uit de uitkomsten blijkt dat op het brandstofverbruik met 14 pro cent daalt op wegen waar de snelheid teruggaat van 120 naar 100 kilometer. Voor de uitstoot van kooldioxide gelden dezelfde percentages. De wetenschappers gaan bij er bij hun voorspellingen vanuit dat lagere snelheidslimieten ook leiden tot minder gereden kilometers. Door een snelheids verlaging neemt namelijk de ge middelde reistijd toe. Hierdoor gaan mensen minder gebruik maken van hun auto. Ze gaan dichter bij hun werk wonen of maken afspraken die minder rij tijd vergen. Het totaal aantal ki lometers kan afnemen met 6 tot zelfs ruim 14 procent. den haag gpd De 38-jarige Haagse verple ger, die eind maart in hoger beroep werd vrijgesproken van moord op zijn 94-jarige echtgenote, is bereid een deel van de erfenis van 3,6 miljoen gulden af te staan aan de oor spronkelijke erfgenamen. Dat zijn twee verre neven van de overleden miljonaire, alsme de de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en stichting De Paardenkamp in Soest. Mr. 1. van Zwieten, raads vrouw van de verpleger, is in onderhandeling met de we derpartijen over het bedrag dat wordt afgestaan. De verre neven en de beide organisa ties werden aanvankelijk in het testament van de hoogbe jaarde Haagse vrouw ge noemd. Ze werden geschrapt toen de miljonaire in januari 1996 trouwde met de 56 jaar jongere man en haar testa ment ten gunste van haar bruidegom wijzigde. De vrouw zou volgens haar arts en een notaris bij haar volle verstand zijn geweest toen ze dat deed. Drie maanden na het in besloten kring gesloten huwelijk overleed de vrouw. De verpleger liet de verzor ging van mevrouw Sloos na genoeg geheel over aan zijn 42-jarige zwager en collega. In ruil daarvoor zou deze de helft van de erfenis opstrijken. Tijdens de crematieplechtig heid kwam een bejaardenver zorgster erachter dat een van de verplegers met de vrouw getrouwd was. Ze sloeg alarm. Twee maanden later werden beide mannen gearresteerd. Ze werden ervan verdacht de bejaarde om het leven te heb ben gebracht door haar vocht en voedsel te onthouden en haar te grote hoeveelheden van een slaapmiddel toe te dienen. De rechtbank veroordeelde vorig jaar de zwager tot le venslang en de echtgenoot tot acht jaar cel. In hoger beroep werden de straffen eind maart van dit jaar verminderd tot respectievelijk 24 maanden, waarvan acht voorwaardelijk, en twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk. Het ge rechtshof achtte de moord op de bejaarde vrouw niet bewe zen. De uitspraak betekende dat de man toch de zilvervloot kon binnenhalen om deze met zijn zwager te delen. De oorspronkelijke erfgenamen gaven echter hun pogingen niet op om langs de civiel- rechterlijke weg alsnog de er fenis te bemachtigen. Hun rechtszaak zou gisteren die nen voor de Haagse recht bank. De verpleger en zijn raadsvrouw besloten zich echter terug te trekken uit pleidooi, waarmee de proce dure ten einde kwam. De ver pleger eist nog wel een scha devergoeding voor de tijd die hij in het huis van bewaring heeft doorgebracht. Wallage: 'Spannendeonderhandelingen den haag anp assen Ietwat verloren zoekt een motorfan temidden van duizenden motorfietsen naar zijn tweewieler op het parkeerterrein bij het TT-circuit van Assen. Morgen worden daar de jaarlijkse grote wedstrijden verreden, maar al dagen tevoren trekken de fans naar Assen. De politie deelde gisteren ook al direct de eerste bekeuringen uit. Het ging deze keer niet om stuntende verkeersdeelnemers, maar om bezitters van zogeheten lawaaimachi- nes en illegale kampeerders. De politie nam op een parkeerplaats bij het TT-circuit zo'n lawaaimachine in beslag. Er waren 's nachts veel klachten over de oorverdovende herrie bij de politie binnengekomen. Van de motorfiets bleek de uitlaat gedemonteerd. foto anp jasper juinen De onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en De Graaf (D66) zijn gisteren niet dichter bij elkaar gekomen over het budget voor Paars 2. „We hebben er een fundamenteel en spannend debat over gehad", zei Wallage na afloop van de formatiebesprekingen. De drie onderhandelaars be nadrukten gisteren dat het niet verwonderlijk is dat er nog geen overeenstemming is. De verde ling van het geld is immers het hart van de formatiebesprekin gen. Daarbij wordt beslist wat er mogelijk is aan nieuw beleid in zorg en onderwijs, hoeveel er aan lastenverlichting wordt be steed en wat er wordt uitgetrok ken voor het financieringste kort. Ook wordt daarbij inge vuld voor hoeveel geld er moet worden bezuinigd. Woensdagavond ontstond onrust in de PvdA-fractie over een stuk van de informateurs waarin de eerste bouwstenen voor dat financieel kader in kaart waren gebracht. Diverse PvdA-Kamerleden kwalificeer den dat stuk als te mager waar bij er vooral de nadruk op werd gelegd dat er te weinig financië le ruimte zou zijn voor nieuw beleid ten aanzien van onder meer zorg en onderwijs, met name in het eerste jaar van het volgende kabinet. Wallage gaf gisteren toe dat de PvdA vindt dat Paars 2 'een andere start' moet maken dan bij Paars 1 het geval was. Hij herinnerde eraan dat bij de start van Paars 1 in 1994 zwaar moest worden bezuinigd. Maar, aldus Wallage, we leven nu een periode van forse economische groei. Paars 2 zal daarom duide lijk moeten maken dat zij die ruimte benut om de toegeno men welvaart* te verdelen en grote maatschappelijke proble men aan te pakken. De onderhandelaars spraken gisteren ook over de akkoorden die een dag eerder door fractie specialisten van de drie partijen waren bereikt over het belas tingstelsel en het beleid rond werk en inkomen. Wat het be lastingstelsel betreft is afgespro ken daarbij twee varianten door het Centraal Planbureau te la ten doorrekenen op onder meer koopkracht- en werkgelegen heidseffecten. In de ene variant wordt uitgegaan van een lasten verlichting van 5 miljard en in de andere variant van 3,5 mil jard. De fractiespecialisten spra ken woensdag overigens una niem hun voorkeur uit voor de variant met 5 miljard lastenver lichting. Belastingspecialisten blijven steken in bloedeloos compromis moe )e TNT Post Groep, de holding waaronder TNT en PTT Post zijn ondergebracht, krijgt maandag ;bbe van 9 juni een eigen beursnotering. En dat viert PTT Post met heel Nederland. In de postcatalogus ie iedereen in januari thuis heeft ontvangen, vindt u op pagina een zegel van o cent. Deze zegel =rop nam. i alleen op 29 juni 80 cent waard. Iedereen mag die dag dus met die zegel een kaartje of brief naar n ro) ndalfie dan ook in Nederland sturen. Gratis. Van ons voor u. Wij zorgen ervoor. „De marges zijn smaller dan veelal op de tekentafels van ontwerpers van nieuwe belastingstelsels wordt aangenomen. De effecten daarvan op onder meer de koopkracht van burgers, de economie en de werkgelegenheid nopen tot een afwe ging van belangen en tot compromis sen". Zo stond het al in de belastingverken ning van staatssecretaris Vermeend en minister Zalm. En zo is het ook precies gebeurd. Want vóór alles valt het plan van de belastingspecialisten van Paars 2 te kenschetsen als een keurig voltooide balanceeract op het slappe koord. De Partij van de Arbeid krijgt zijn heffings korting en zijn speciale belastingschijfje voor de minima, de WD ziet het hoogste belastingtarief flink dalen en behoudt de fiscaal vriendelijk behandeling van ver mogen en vermogenswinsten. En het milieu heeft als immer het onderspit ge dolven tegen de terreur van de inko* mensplaatjes. Qua richting, dat mag gezegd worden, zit het allemaal wel goed met het belas tingplan. Door her en der een beetje te schrappen in wat aftrekposten, en belas tingen als BTW en milieuheffingen wat te verhogen in ruil voor lagere belasting tarieven, wordt het stelsel minder frau degevoelig. Door de werkenden-aftrek af te splitsen van de arbeidskostenaftrek en fiks te verhogen, wordt het iets aantrek kelijker om voor het minimumloon aan de slag te gaan. En door de ecotaxen te verdubbelen, wordt het wat duurder om er maar op hjs te kopen zonder op het milieu te letten. Maar het is allemaal een tikkeltje, een ietsje en een beetje. Het gemorrel aan de aftrekposten, de BTW-verhoging en de verdubbeling van de milieubelastingen leveren bij elkaar een miljard of tien op. Dat is niet overdonderend veel op bijna 180 miljard gulden aan belastingop brengsten en zo heel veel stabieler wordt de belastingstroom er dus niet door. Het verschil tussen een bijstandsuitke ring en het netto-minimumloon komt met de speciale werkendenaftrek op on geveer 150 gulden per maand uit. Dat is ruim het dubbele van nu, maar zal dat écht mensen over de streep trekken om aan de slag te gaan? Natuurlijk niet. Dat staat ook zwart op wit te lezen in de ver kenning van Vermeend en Zalm. Daarin zijn ook varianten opgenomen die veel méér eenvoudige banen zouden opleve ren en uitzicht bieden aan langdurig werklozen. Maar dat zou dan ten koste gaan van de hogere inkomens, die net als ieder een plusje moeten krijgen. Dat is een van de belangrijkste redenen waarom er maar liefst vijf miljard gulden aan smeergeld nodig is. Had dat geld nou echt niet beter besteed kunnen wor den? Stroom, brandstof en andere energie worden opnieuw ietsje duurder. Maar betekent dat écht dat een halt wordt toe geroepen aan de opmars van tuinver- fichtingen, droogtrommels, afwasmachi nes en andere volstrekt overbodige ener gievreters? Of dat mensen de fiets pak ken öls ze een kilometer verderop moe ten zijn? Niemand die dat serieus ge looft, zelfs niet de politici die het heil van hun plannen de komende tijd te vuur en te zwaard zullen verdedigen. Prestatie Natuurlijk zitten er ook goede elementen in het plan. De tariefsverlagingen zijn bijvoorbeeld groter dan iedereen had verwacht en dat is een prestatie die op waarde geschat moet worden. Lagere ta rieven zorgen ervoor dat een stapje har der lopen meer wordt beloond en dat de premie op handig gebruik van aftrekpos ten als hypotheekrente en het hele clus ter van levensverzekeringen kleiner wordt. De heffingskorting is de tweede échte plus: de korting heeft zoveel voor delen boven de huidige belastingvrije som, dat het eigenlijk een schande is dat we er tot 2001 op moeten wachten. Ten slotte valt het toe te juichen dat de lagere inkomens er meer op vooruit gaan dan de hogere. Dat is overigens niet meer dan eerlijk. Bij de vorige grote belasting herziening, het plan-Oort, waren de ho gere inkomens met een plus van vier miljard gulden de grote winnaars. Toch blijft alles bij elkaar een katerig ge voel overheersen. De richting is goed, maar de durf ontbreekt. Misschien om dat de noodzaak voor die durf lijkt te ontbreken. Anders dan bij de start van Paars 1 heeft Nederland immers de wind in de rug. Het belastinggeld komt toch wel binnen, ook al lekt er her en der on nodig veel weg. Werklozen komen toch wel aan de slag, ook al is het misschier later dan zou kunnen. En de bomen zijn ook deze lente weer groen geworden en lucht en water zijn ontegenzeggelijk een stuk schoner dan tien jaar geleden. Waarom zou je dan op gevoelige tenen gaan staan? Dan is het veiliger, makkelij ker en wellicht ook beter passend in het Nederlandse consensusmodel om wat muizenstapjes te zetten met een enorme zeik geld als ÉHBO-doos. Maar net als voor het begrotingstekort en de staatsschuld geldt voor een belas tingherziening dat je die moet aanpak ken op het moment dat het niet zo nodig lijkt: als het goed gaat. Dan kun je, zon der dat het al te veel gemor geeft, be langrijke stappen zetten. Zoals een échte vergroening van het belastingstelsel om het zieltogende milieu te redden, een échte prikkel geven om aan de slag te gaan, en het écht aanpakken van vol strekt uit de hand gelopen fenomenen als de hypotheekrente-aftrek. De eerste twee kabinetten Lubbers heb ben geleerd hoeveel pijn het doet als je moet doorpakken als alles toch al tegen zit. Maar die moeizame jaren tachtig hebben ook geleerd hoeveel profijt je daar later van kunt hebben. Die les is blijkens dit bloedeloze staaltje politieke evenwichtskunst vergeten. Ja, maar hier is tenminste draagvlak voor, zullen de partijen zich verdedigen. Misschien is dat zo, maar de teleurstelling is er niet minder om. haarlem sjaak smakman

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3