In greep van 'muisarm' Kampeerder kan de boom in Het Gesprek van de Dag VRIJDAG 26 JUNI C O Scoren met bitterballen 'Hé, gringo! Weet je: ik dood mensen voor geld. Jij bent mijn vriend, jou dood ik voor niets.' Als ik het goed heb, is dat één van de vele markante uitspraken uit de western The Good, the Bad and the Ugly. Met hetzelfde lef als deze goedgebekte premiejager betrad Oranje gistermiddag de grasmat. De Mexicanen zouden wel eens even als een Taco Speciaal worden opgevouwen. Maar dat pakte dus anders uit. Toen de stand nog 2-0 was voor onze jongens van stavast en Mexico eet1 prachtig doelpunt scoorde, krijste een van de vrouwen in ons gezelschap: Valse bingo! En dat op een manier die Alie Cyaankali uit Rotterdam haar niet zou hebben verbeterd. Gisteren heb ik in de kantine van deze krant gekeken naar de wedstrijd. Terwijl de kantinedame scoorde met haar bitterballen, zag een deel van de redactie het drama op een groot scherm. Bij sommige dames vielen de Mexies goed. 'Wat een lekker stuk, zeg, die blonde met die haarband. Net de Condor uit de Andes!'De he ren toonden zich wat minder ontvankelijk voor de charmes van die hangsnorbijters. Maar ook de Hollanders kwamen er niet best vanafin de tweede helft. Toen Jonk een bril-versplinterende bal richting tribune joeg, luidde het commentaar: 'Hé, mafkees, we spelen geen rugby!' Wat opviel tijdens de voorstelling, was het applaus voor de jon gens op het scherm. Dat wil zeggen: in het begin. Gek, zo'n eerbe toon op afstand. Net alsof Overmars, Cocu en de andere jongens dat zouden horen. Het deed me denken aan oma Buys. Toen pa ter Leopold Verhagen, een dagsluiter uit de jaren zestig, eens op de televisie was en mijn moeder voor de grap zei dat de eerwaar de haar kont kon kussen, zei oma: 'Ssst! Kijk toch uit, meid. Die man hoort je. Ik schaam me dood. Trainer Guus Hiddink had het na het gelijk spel tegen de Mexica nen in de nabeschouwing over een ..verwachtingspatroon, die te hoog was". Let op dat die. Je zou af en toe wensen dat Hiddinks snor onmiddellijk zou wegbezemen wat er aan zijn lippen ont snapte. Even zagen we tijdens de wedstrijd ook Neeskens zitten in de dug-out. Hij had een notitieblok en een pen in zijn hand. Dat doet mij het ergste vrezen. Voetballers die gaan opschrijven hoe het moet, nee, dat kan nooit goed gaan. Oranje heeft zich de over winning dom laten ontfutselen. Een eenvoudige Hollandse huis vrouw weet dat je tijdens het winkelen in de drukte nooit je tas moet openlaten. Dat heeft Oranje wel gedaan. Wil Buys Aanhoudende neerslag M E N T A A R Eindelijk beter belastingstelsel Groener en socialer. Die twee voorwaarden stelde de kiezer vorige maand aan een voortzetting van het paarse kabinet. Met het deze week bereikte akkoord over een nieuw belastingstelsel hebben de onderhandelaars een flinke stap in de goede richting gezet. Het be lastingstelsel wordt eenvoudiger en rechtvaardiger en daarmee be ter uitvoerbaar en minder fraudegevoelig. Kernpunt is dat de lasten voor iedereen worden verlicht in ruil voor een grotere individuele verantwoordelijkheid. De nieuwe logica ziet er als volgt uit: wie het milieu belast, betaalt meer maar wie werkt betaalt minder. Wie leningen sluit om zijn consumptie te verhogen, doet dat straks voor eigen rekening. Wie flink verdient en een tweede huis financiert, raakt zijn aftrekpost kwijt, maar het hoogste tarief daalt van 60 naar 52 procent. Dat zijn allemaal aanzienlijke verbeteringen. Ook komt de tegen strijdigheid te vervallen dat aan de ene kant het eigen woningbezit wordt gestimuleerd door de aftrekbaarheid van hypotheekrente voor het eerste huis, maar een eenmaal afbetaald huis vervolgens onder de vermogensbelasting kan vallen. Een zegen zijn ook het inperken van het reiskostenforfait en de be roepskosten. natuurlijk staat het iedereen vrij om op afstand van zijn woonplaats te werken, maar daar staan aanzienlijke maat schappelijke kosten tegenover. Het is dus onzin om woon-werkver- keer bij wijze van spreken fiscaal te stimuleren. Dat geldt evenzeer voor beroepskosten. Het is nauwelijks een ge heim dat daar in Nederland veel mee gesjoemeld wordt. Wie echt kosten voor zijn werk maakt, moet daarvoor niet bij de overheid, maar bij zijn baas aankloppen. Die kan beter dan wie ook overzien of die kosten reeël zijn en als ze dat zijn, dan moet hij daar ook voor betalen. De boomtent zweeft anderhalve meter boven de grond. Met een trapje kun je erin. Scheerlijnen en tentharingen. Menig kampeerder is er in de nach telijke gang naar het toilet al vloekend en tierend over gestruikeld. Op camping De Hertshoorn in Garderen hebben ze daar wat op gevonden: de boomtent. Niks haringen, niks scheerlijnen. Gewoon ophangen aan een dikke boom. Drie tenten bungelen er sinds deze maand in de dennen. Ze zwe ven. De ingang zit anderhalve meter boven de grond. Alleen met behulp van een trapje kun je erin. „We wilden wel eens wat an ders", zegt campingeigenaar Janneke Selderijk. „Een alternatieve manier van overnachten". Alledaags zijn de ballonvormige aan hangsels inderdaad allerminst. Ze ogen als regelrechte kunstwer ken. „Dat zijn het ook", zegt Selderijk. Het zijn creaties van de beeldhouwers Wapenaar Wapenaar. Verschil met veel andere kunstwerken is, dat hun scheppingen functioneel zijn. In de boomtenten kan worden overnacht. Door vier personen twee volwassenen en twee kleine kinderen. Je kan er met gemak in staan: de gevaartes zijn vier meter hoog. „Er is volop belangstelling om er een nachtje in te slapen", zegt Selderijk. Angst voor een doorwaakte nacht hoef je volgens haar niet te heb ben „Nee, de tent schommelt niet heen en weer. Ook niet bij een stevige bries. Ik kan het weten, want ik heb er zelf in geslapen. Het is absoluut veilig." Voor 55 gulden is het een nachtje uit te proberen. Voor wie 's nachts hoge nood krijgt, blijft het wel oppassen. Wie slaapdronken de rits openmaakt en uitstapt, kan immers een lelijke smak maken. Kamperen blijft behelpen. RSI bedreigt eenderde van beroepsbevolking Vijf jaar geleden had nog nie mand van RSI gehoord. Nu is de 'muisarm' een van de groot ste bedreigingen voor het werkzame deel van de bevol king. RSI is de verzamelnaam voor lichamelijke klachten die ontstaan door repeterende be wegingen. Het gaat om pijn, tintelingen, doofheid en krachtverlies, vooral in nek, schouders, armen, polsen en handen. Drie jaar geleden ging grafisch vormgever Rik (39) over naar een nieuw systeem van werken. De computer verving potlood en papier. Bijna acht uur per dag 'hanteerde' Rik de muis. Na verloop van tijd kreeg hij last van 'tintelingen' boven in de palm van de hand. Hij sloeg er geen acht op. Na het werk had hij geen last. Een jaar later ging het niet meer over. Ook 's avonds en in de weekeinden niet. Rik ging naar de huisarts. „Ik moest veel rust nemen". Maar dat ligt niet echt in z'n karakter en de aard van het werk was er ook niet naar. Hij werkte ge woon door. Zo goed en zo kwaad als het kon. Tot de va kantie van 1997. „In die hele vier weken ging het niet meer over. De tintelingen waren in middels pijn geworden. Ook bo venin de hand en in de onder arm. Rik hield het niet meer en meldde zich 'ziek'. De huisarts stelde de diagnose: RSI, een aandoening van pezen, zenu wen en spieren. Rik is één van de velen. Naar schatting van de vakbeweging FNV zijn 200.000 werknemers door deze aandoening geheel of gedeeltelijk in de WAO terecht gekomen. En onderzoek wijst uit dat twee miljoen mensen, eenderde van de werkzame be roepsbevolking, risico loopt. Zo heeft bijna de helft van de circa twee miljoen beeldschermwer kers klachten die wijzen op RSI. Het verhaal van Rik staat voor vele andere, weet ergonoom en bedrijfsfysiotherapeute Moni que Filart van EEGA in Borne. EEGA houdt zich in hoofdzaak bezig met de re-integratie van mensen in het arbeidsproces. Steeds vaker gaat het om men sen met RSI, heeft Filart ge merkt. En het is lang riiet altijd de computermuis die het leed veroorzaakt. „RSI is een verzamelterm die meer omvat dan de bekende muisarm. Onder RSI vallen alle klachten in nek, schouders, elle boog, polsen en handen die een relatie hebben met werk. De klachten ontstaan doordat mensen heel vaak dezelfde be weging maken. Dat gebeurt veel bij computers, maar ook in de productiesector komen dat soort klachten voor. Koekjes in pakken, plantjes verspenen, keuren in een kippenslachterij. Ook bij lassers, musici en kap pers komt de aandoening voor." De 'Repetitive Strain Injuries' grijpen verradelijk om zich heen. De eerste symptomen lij ken zo onschuldig, maar als je er niet snel bij bent en maatre gelen neemt vormen ze de voorbode van de WAO. „Het aantal mensen in de WAO met RSI wordt steeds groter en dreigt het aantal mensen met rugldachten zelfs te passeren", zegt Filart. RSI openbaart zich in het begin als pijn op een duidelijk door de patiënt aan te wijzen plek. Fi lart: „Vaak een plekje in de arm of schouder. Ook weten mensen vaak na welke werkzaamheden die pijn optreedt. De tweede fa se is al ernstiger. De pijn breidt zich uit en houdt langer aan, maar is nog steeds gerelateerd aan het werk. In de derde fase ondervindt de patiënt ook pijn als hij rust. Behalve pijn treden tintelingen en een doof gevoel op." De eentonigheid van het werk en een hoge werkdruk vormen samen de voornaamste oorzaak voor de RSI-problemen. Filart noemt het kantoor als voor beeld. „Vroeger waren mensen aan het schrijven, lezen, reke nen, bezig op de type-machine. Daar zat afwisseling in. Nu ge beurt alles op de computer." Bovendien wordt er steeds meer werk van mensen geëist. Dat kan zich uiten in hoofdpijn, buikpijn, maar ook in een ver hoogde spierspanning. Die spanning verhoogt het risicio op RSI-klachten. Ook sociale spanningen, bijvoorbeeld in de relatie met de werkgever en/of collega's kunnen 'provocerend' werken. „Het zijn dan ook vaak de gemotiveerde mensen, de beste krachten, die last krijgen. Het is een van de redenen waar om werkgevers in toenemende mate bereid zijn RSI preventief te bestrijden." Bij EEGA bepleit men een inte grale aanpak voor het pro bleem. Want een enkel arm- steuntje voor de beeldscherm werker is niet genoeg, weet Fi lart. „In de eerste plaats moet je kijken naar de functie zelf. Daar moet afwisseling in komen. Taakverbreding heet dat. Daar naast kijken we naar de werk druk. Je moet piekbelastingen voorkomen en mensen leren beter om te gaan met de werk druk. Ten derde kunnen regel matig rustpauzes ingelast wor- Voetbaltheater Met juli in het vooruitzicht lijkt de zomer verder weg dan ooit. Tijdens het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een depressie op weg van de wateren ten noordwesten van de Britse eilanden naar het noordelijk deel van de Noordzee. Rond het lagedrukgebied circuleren onstabiele luchtmassa's waarin (rand)storingen met buien tot ontwik keling komen. Na het weekeinde trekt de depressie naar het Oostzeegebied. Boven West-Europa komt echter weer een nieuwe depressie tot ontwikke ling. Dat betekent aanhoudende neerslagkansen maar een koele noordwestelijke stroming wordt waarschijnlijk buiten onze landsgren zen gehouden. Ondertussen blijft het hogedrukgebied bij de Azoren, een van de be langrijkste hoofdrolspelers op de Euro-Atlantische weerkaart, tamelijk honkvast. Er worden weliswaar uitlopers geëtaleerd maar zo lang deze met kunnen uitgroeien tot blokkerende filialen boven de Noordzee en/of Scandinavië blijft het aanmodderen met de zomer van 1998. Na een op de meeste plaatsen droge vrijdag moeten we morgen reke ning houden met buien. De buienactiviteit is het grootst aan het ein de van de ochtend en tijdens de middaguren. Toch is er ook enige tijd zonneschijn en de temperaturen komen uit op 21 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is matig, aan zee nu en dan krachtig. De passage van een koufront is gisterochtend gepaard gaan met inkt zwarte luchten waaruit in korte tijd plaatselijk flink wat hemelwater werd uitgestort. De buien waren het zwaarst in de Kop van Noord Hol land. In Winkel werd maar liefst 44 mm opgevangen. Voor de buien uit kwam Schiphol nog op 22,4 graad, daarna was het veelal niet meer dan 16-18 graden. Even nog de maandneerslag: in Stompwijk nu 102, vorig jaar 105 mm, jan visser Bijna dertig jaar gelden heb ik voor 't laatst met ple zier naar een voetbalwedstrijd gekeken. Feyenoord tegen AC Milan voor de Eurocup Eén. In de uitwed strijd was het 1 -0 geworden. Thuis moest Feyenoord dus met twee doelpunten verschil winnen om naar de volgende ronde te gaan. Daar AC Milan het jaar daarvoor Ajax met 4-1 in de finale van de Europa- Cup had verslagen, leek het op voorhand weinig waarschijnlijk dat Feyenoord die reuzendoder op de knieën zou krijgen. In de eerste helft gaf Wim Jansen vanaf de zijlijn een voorzet. Nog steeds zie ik voor me hoe die bal door de lucht zeilt en hoe hij miraculeus neerdaalt bij de doelpalen. De in het zwart geklede keeper, bijge naamd de Spin, probeerde die carambolerende bal te grijpen en draaide daarbij tussen de palen rond als een reuzenrad. Het was 1-0 voor Feyenoord! In de tweede helft kreeg Coen Moulijn op links de bal. Hij speelde hem naar voren, liep een Milanese verdediger voorbij, gaf een afgemeten voorzet en de aanstormende Willem van Hane- gem kopte d&bal in. Ongelofelijk, 2-0. Feye noord ging door naar de volgende ronde en won ten slotte zelfs als eerste Nederlandse club de Europa Cup. Na die wedstrijd was ik de volgende dag nog zo opgewonden dat ik er, stom genoeg, op het laboratorium in de koffiepauze over be gon. 'Hou jij van voetbal?', vroeg één van mijn collega's schamper, 'ach, man, dat is allemaal doorgestoken kaart. Ze kunnen mekaar over een afstand van vijftig, zestig meter de bal haar- zuiver in de voeten spelen. Dus moet 't een koud kunstje voor ze zijn om de bal vanaf vrijwel elke willekeurige plek op het veld tussen de doelpalen te schieten. Want die doelpalen staan veel verder uit elkaar dan de benen van een medespeler. Maar dat doen ze niet, want dan is het spel niet leuk meer. Het spel bestaat bij de gratie van 't feit dat 't zo moeilijk lijkt om een doelpunt te maken. Hef je die il lusie op, dan is het voetbal nergens meer.' Sindsdien knaagt bij mij de twijfel. Wat mijn collega zei, daar was geen speld tussen te krijgen. Iemand als Ruud Krol kon de bal zowat vanaf de eigen achterlijn diagonaal over het hele veld bij de achterlijn van de tegenstander in de voeten van Sjaak Swart depone ren. Waarom schoot hij, als hij dat kon, de bal dan niet meteen in het vijandelijke doel? Het is. als je er op let. wonderlijk om te zien hoe al die voetballers elkaar, soms over grote afstanden in de combinaties blindelings weten te vinden, terwijl ze als ze vlak voor een open doel staan vaak hoog over schieten. Zouden ze dat expres doen? Zouden ze ook expres af en toe op de doelpalen of de bovenlat mikken om 't spannend te houden? Zo'n smalle lat raken, dat is pas moeilijk, dat is oneindig veel moei lijker dan in zo'n breed doel schieten! Zou 't allemaal nep zijn, bedrog? Zouden al die mil joenen die nu verslaafd naar de buis staren, bezwen deld worden? Is het van a tot z doorgestoken kaart? Staan de uitslagen al van te voren vast? Is er stiekem afgesproken dat een haarzuiver doelpunt van Ka meroen zou worden afgekeurd omdat 't lucratiever is om in de tweede ronde Brazilië tegen Chili te laten uitkomen dan Brazilië tegen zo'n armAfrikaans land? Is het ook afgesproken dat de scheidsrechter in de wedstrijd Brazilië - Noorwegen voor een piepklein overtredinkje een strafschop zou geven om 't even eens arme Marokko uit de tweede ronde te houden? Vanwege de kolossale geldbedragen die ermee ge moeid zijn, kunnen de uitslagen niet meer aan het toeval kunnen worden overgelaten. Wat we te zien krijgen is puur theater, 't zijn spektakelstukken, be dacht door sluwe scenarioschrijvers! den, om werkenden zowel fy siek als mentaal er even uit te laten gaan." En dan pas, op de vierde plaats, benadrukt ze, gaat het om fysieke aanpassing van de werkplek. „Die moet optimaal zijn, maar dat is op zich niet voldoende. Daarbij past ook een goede werkhouding bij de mensen zelf. Ook die moeten leren om goed te gaan zitten, de juiste werktechniëk aan te nemen. Je ziet bijvoorbeeld heel vaak dat mensen met twee vingers tik ken. Dat geeft een veel grotere belasting van nek, schouders, pols en vingers dan als je met tien vingers het toetsenbord hanteert." Verder is het volgens Filart zaak dat mensen zelf hun belasting doseren.Als je op je werk de hele dag achter het beeld scherm zit, kun je na het werk beter de echte surfplank pakken dan op het Internet te surfen." Rik heeft na een periode van 'kwakkelen' en halve dagen werken de draad weer opge pakt. Hij werkt sinds kort weer volledig. Maar doet het anders. Zijn werkplek is aangepast. Hij hanteert nu verschillende mo dellen muizen en wisselt links en rechts af. Ook dwingt hij zich regelmatig pauzes te nemen. „Even een sigaretje roken, een krantje lezen, een praatje ma ken." De klachten zijn sterk ver minderd, maar hij is nog steeds in behandeling bij een osteo- paat. Gerust is Rik er nog steeds niet op. „Het gaat nooit helemaal over. Als ik een dagje door stoom, moet ik het meteen be zuren." Om te voorkomen dat hij ook thuis nog eens uren aan de 'muis' hangt, heeft hij zijn privé-abonnement op Internet opgezegd. Zelfs z'n favoriete sport heeft hij eraan gegeven. „Volleybal. Dat had er volgens de fysiotherapeut niets mee te maken. Maar ik wil hoe dan ook zo veel mogelijk risico's uitslui ten." alphons huiskes Piloot vliedt-, n zich oor van pa'Si dg jaar. Een 31-jarige Haagse zi ger van Aero Club Salla door de Luchtvaartpoli IC J3 keurd omdat hij in een vlucht met de vleugel v ^BURGI toestel het oor van een ae re heeft gesneden. Het dit in een wei bij het vlieg\ delijk. melerveld, nabij Ommies Ult moet voortaan met éénPer!on door het leven. en jaai De piloot raasde met ei 's Y*aG heid van 200 km per uin- ^°'c beneden voor een zoge rec 'wedstrijdfinish'. Maar van een minimale hooj rollc 150 meter aan te houdt hij zijn toestel pas op 1 le D( ter, oorhoogte dus, wei ^zijn a Volgens getuigen is het een 23 wonder dat paard en pi in de r botsing overleefden. N< n zond voorval is de Hagenaar er met Sallandse vliegclub gen i liep ei klapte Een erectie Yd wegt lil isterie anderhalve Een Nederlandse vakan ger is in Benidorm opgt na het gebruik van het middel Viagra. Een met ingreep moest de 50-j; afhelpen van een har dn erectie, die anderhalve i hield. De man zei dat hij maai letje had geslikt, maar bij hem een ontembare ving. Na 36 uur meldde ten einde raad bij een p niek in Alicante. Daar w met een spuitje op de gi:l plek van zijn misère be\ Volgens de artsen leed niet aan impotentie of i ziekte. Hij had het midd slechts genomen om ele prestaties te verbete Priapisme (een ziekelijk tietoestand) is niet eerd *ag bijverschijnsel van Viag constateerd. of als i en ope ippe Geen recofï voor Bors VD hi een amen inget oorstt stelt, H |ev hem De simultaan-première nervo nieuwste single van Mai Borsato komt niet in het en °ej ness Book of Records. D ^i doeling was om De Best ming gisteren om kloksl gaf uur op minstens zestig r zenders tegelijkertijd als meur te laten horen. Dative yy lukte doordat Radio 10 Gqt er plaatje iets eerder draaid ianpa Het oude record stond o van Charly Lownoise ani tal Theo met Fantasy W( ngëni; juni 1996 werd dit numr1 - eerste keer op 22 radiost 1 tv-zender en Internet t fr pat kertijd gepresenteerd. H js eer we album van Borsato lij n jat augustus in de winkel. naatsi elijke jee ld ACHTERK LA Hè, getverderrie! 'Hebben MARILèNE en EMILY nu al ruzie?' meent van wel. Dat de 'prinses van de achterdeur' (EMILY, du huwelijksplechtigheid in Apeldoorn 'als een haas wegvluchtte' geen actie om alle aandacht op het stralende bruidspaar te do ten, maar juist om zelf maar te blijven opvallen. Volgens getuij GEERDE en ONTWEEK ze MARILèNE ook tijdens het besioteP lijksfeest. Niettemin, meent Party, dat Nederland klaar is voor LY.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2