Auto van de Eeuw start in Amsterdam Paauw Weg en wiel SLf °1° wijkt voor Lupo en Audi bepaalt TT-prijs Vleer luxe Peugeot 306/406 WE WERE IN A TOTAL STATE OF SHOCK! BUT THE CURE WAS QUICK AND PAINLES «CAR THE CEMTÜRY Isolerende bidon met thermometer JDAG 26 JUN11998 ïmers t ruimelKFl klantel 1.300 tot 1.500 auto's per dag. VW-dochter Audi heeft de prij zen bekendgemaakt van de ko mende Tourist Trophy Coupé. Deze aansprekende kleine sportcoupé met trekjes van de Porsche 911 en de New Beetle, komt in oktober op de markt voor 82.800 gulden. Daarvoor krijgt men de TT 1.8 liter 4-ci- linder Turbo met 180 pk. De vierwielaangedreven Quattro- versie met 225 pk komt op 99.200 gulden, maar die komt pas in het voorjaar van 1999. saDRAfswagen verplaatst de pro- 0350. jie van de zeer succesvolle ft geheel naar Spanje om in 8071 island ruimte te kunnen ten voor de bouw van het iwe compacte model Lupo. imeldt de Frankfurter Allge- gevjne. De Lupo zal worden ge- in de fabriek in Ifsburg, de hoofdvestiging VW 'n Nedersaksen. De ductie van de Polo zal in tnje worden opgevoerd van Automobielbedrijf ofweg 29 - 2253 AJ Voorschoten °9Qe'1L Beurten v.a. 125.- K,""itee8) 0+ dirf 8rote beurt gratis) Reparatie - onderhoud 0906P Gratis haal en breng service (f) Autoglasservice m 071 - 576 22 20 Werkplaats 071 - 576 88 90 igeot heeft het uitrustingsni- lu van 306 en 406 °P" .uw verhoogd. De 306 staat jte beginnen voortaan altijd kkeliii ïstens op 14 inch wielen en 'ft verchroomde logo's. Aan 's van de 306-serie staat die voortaan een toeren- ;en digitaal klokje, een in igte verstelbare bestuurders- n dakstangen op de versie heeft. Deze versies 1500 gulden meer dan Irheen en beginnen nu bij 190 gulden. "•06 XR krijgt buitenspiegels [arrosseriekleur, andere wiel- ander stuur. De in XSi krijgen andere bekle- Ig op deurpanelen, in de XT aaa joortaan voorzien van ABS en I utafwerking op de midden- jisole. De XT wordt daardoor ■PO gulden duurder. De Peu- Ncdclt 306 GTi gaat 800 gulden in loedkopere libaru Vivio ri Citroen Saxo (rt geleden meldde Lada dat basis-modellen van de Sa ra, die in Rusland worden louwd, in prijs zijn verlaagd 17.995 gulden. De duurdere sies hebben de toevoeging tic en worden gefabriceerd :inland. [ar het kan nog goedkoper pt de Japanse producent Su- p heeft een forse prijsverla- g doorgevoerd voor het inste model, genaamd Vivio. 3-deurs versie kost voortaan 995 gulden, 2.000 gulden nder dan voorheen. Voor deuren meer betaalt de nt 600 gulden extra. De Su il Vivio heeft een 44 pk ster- 4-cilinder motor. Standaard :ft de auto onder meer een tenwisséï- en sproeier op de iterruit, radiovoorbereiding halogeen koplampen. Door g prijsverlaging wordt de Vi- 2en van de goedkoopste au- die in ons land te koop zijn. ik Citroën maakt melding van voordelige aanbieding en betreft de Saxo. Het gaat om Saxo First, een zomers actie- Ddel dat in een gelimiteerde lage van slechts 300 stuks te op is. De First is de eerste die onder de 20 mille ikt, meldt Citroën trots. Okee, maar een tientje en met afleveringskosten erbij zit hij veer boven de 20 mille, maar ch.is het een leuke aanbie- Er zit een 1.0 liter 50 pk ator in, een airbag voor de be- ïurder, elektronische start- akkering en een neerklapbare hterbank zijn standaard. prijs omhoog en heeft voortaan bekJeding in leer en alcantara. De Peugeot 406 wordt ook wat completer. Het SR-uitrustings- niveau heeft voortaan ABS en een tweede airbag standaard. Die tweede airbag is er voortaan ook op de ST, die bovendien airconditioning en mistlampen heeft. De 406 SR is er met 1.8 li ter benzinemotor voortaan van af 40.400 gulden, de ST 1.8 16V kost 46.200 gulden. verzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, mengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen i ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden n dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders .vermeld. WEGWERKZAAMHEDEN Amstelveen - Diemen (A 9) i knooppunt Holendrecht en Aalsmeer. Den Helder - Alkmaar (N 09) De Kooy en Julianadorp. Overdag. Den Oever - Zaanstad (A 7) issen Purmerend en knooppunt Zaandam, avond en nacht. Utrecht - Den Bosch (A 2) r de Lekbrug en knooppunt Everdingen. Muiderberg richting Lelystad (A 6) i knooppunt Muiderberg en Almere-buiten. Hengelo richting Apeldoorn (A 1) issen knooppunt Beekbergen en Apeldoorn. Honderd auto's komen nog in aanmerking voor de titel Auto van de Eeuw. Deze selectie betekende een halvering van de lijst die vorig jaar op de Am sterdamse Auto RAI werd gepresenteerd. Die 200 auto's waren weer overge bleven van een startlijst van 716 modellen. De selectie van honderd, waar de organisatie nu de boer mee opgaat, is nog altijd een zeer diverse ver zameling auto's. Naast ge doodverfde kanshebbers als de Kever, Golf, Eend, Mini, DS, Fiat 500 en T- Ford staan ook exclusieve auto's van bijvoorbeeld Aston Martin, Bugatti, Rolls-Royce, Lamborghini, Porsche, Jaguar en Ferrari op de lijst. Peperduur en spotgoedkoop, bijna een eeuw oud en gloednieuw, alles zit er nog bij. Wat uiteindelijk de Car Of The Century zal worden is moeilijk te zeggen maar een groot deel van de honderd kandidaten lijkt bij voorbaat kansloos. Want een Alfasud, Honda Civic, Lexus of BMW M3 als Auto van de Eeuw, dan is toch vrijwel ondenk- baar. Veel zal afhangen van de juryleden. Wordt het het begeerlijkste mo del aller tijden, of het meest revolutionaire, of de allerbeste auto, of wel licht het type dat de groot ste invloed heeft gehad op 'het automobilisme'? Om alle auto's een kans te geven en geen appels met peren te vergelijken wor den de gemotoriseerde paardenkrachten beoor deeld op verschillende cri teria. Er wordt gekeken naar het ontwerp en naar de historische betekenis van de auto. Verder wordt er gelet op het rijgedrag en de prestaties van de auto in vergelijking met zijn tijdgenoten. En uiteinde lijk wordt de technische de betreffende tijdsperio de beoordeeld. Hierdoor ontstaat er een redelijk helder beeld en heeft de Volkswagen Kever even veel kans als de Hispano Suiza Alfonso, om maar Ook de keus van het pu bliek zal echter zwaar we gen. De Fransen bijvoor beeld zullen massaal voor hun auto's kiezen en dat geldt natuurlijk ook voor de Britten en de Duitsers. Wat dat betreft kunnen we in Nederland lekker objec tief zijn. want ons Dafje zit allang niet meer bij de keuzemogelijkheden. Bezoekers van de Auto van de Eeuw-tentoonstel ling kunnen een stem uit brengen op hun tien favo riete modellen. Ook kan gestemd worden via bla den en kranten en via In ternet (http:/www.cotc- .com). De uiteindelijke publiekskeuze na alle ten toonstellingen levert tien kanshebbers op en de vakjury, die ook de lijst van 100 heeft samenge steld, zal haar kandidaten lijst indikken van 100 naar 25 auto's. Die worden ge voegd bij de publiekskeu ze van tien auto's. De 25 tot 35 overblijvers (in ver band van mogelijke 'dub belen') worden bekendge maakt op de autosalon van Genève in maart 1999. Vervolgens kiest de jury hieruit vijf finalisten, waarvan er dus een in de cember 1999 de Auto van de Eeuw wordt. Eerste tentoonstelling van de honderd kandidaten Morgen start in Amster dam de eerste grote ten toonstelling in het kader van de prestigieuze verkie zing Car of the Century. Honderd overgebleven au to's staan een dikke week opgesteld in de Amster damse RAI om daarna een reis over de aardbol te gaan maken. Uiteindelijk wordt hieruit in december volgend jaar de Auto van de Eeuw gekozen. AMSTERDAM Het idee voor de verkiezing van de Auto van de Eeuw is oor spronkelijk van Bentvelder Dick Holzhaus. Deze autofreak en naar eigen zeggen ideeënbe- denker vroeg zich twaalf jaar geleden voor het eerst af of het leuk zou zijn een Auto van de Eeuw te benoemen. Samen met een vriend, Machiel Kalf, werkte Holzhaus een plan uit en eind 1995 zag autonestor Fred van der Vlugt brood in het idee. Van der Vlugt is geestelijk vader en initiatiefnemer van de in 1963 opgerichte Europese verkiezing Auto van het Jaar. Via deze ver kiezing was het mogelijk de Au to van de Eeuw verkiezing tot een grote internationale happe ning te maken. Hij zette het geheel groots op, stelde een wereldwijde vakjury samen van 135 autojournalisten en liet die een keuze maken uit tweehonderd geselecteerde au to's. Tevens riep Van der Vlugt, om het geheel extra cachet te geven, een prestigieus 'Honou- rary Committee of Experts' in het leven, met als voorzitter Lord Montague of Beaulieu (ei genaar van het wereldberoemde National Motor Museum in Brockenhurst, Engeland). En verder bedacht Van der Vlugt dat de daadwerkelijke ver kiezing van de Auto van de Eeuw een wereldwijd recht streeks uitgezonden televisie spektakel moest worden, een soort songfestival op autoge bied, met muziek, zang en dans en als klapstuk de verkiezing. De datum voor die finale is al geprikt: 4 december 1999, de lo catie is ook bekend: Las Vegas, VS en de show zal worden ge produceerd door het Neder landse Endemol, in samenwer king met de Amerikaanse gigant William Morris. Maar voordat het zover is wordt er eerst op een aantal manieren naar de finale toegewerkt. Een belangrijk hulpmiddel daarbij is de tentoonstelling van de hon derd overgebleven kandidaten. Het is de bedoeling dat die ex positie de hele wereld over gaat, al staan op dit moment nog slechts enkele locaties vast. Na Amsterdam reist de tentoon stelling naar Toronto (augus tus), waarna onder meer Johan nesburg, Lissabon, Parijs en het Australische Melbourne op de kalender staan. Met exposanten in tal van andere landen wordt nog druk onderhandeld (Van der Vlugt noemde in dat kader Seoul, Bangkok, Tokio en 'enke le Amerikaanse steden'). De tentoonstelling in Amster dam, mede mogelijk gemaakt doordat de RAI de Hollandhal gratis ter beschikking stelt, is voor het organisatiecomité van de Car of the Century dan ook van groot belang. Met de expo sitie in de RAI zal wórden ge probeerd andere kandidaten voor het houden van de ten toonstelling over te halen. Die betalen in principe een miljoen Alle honderd auto's staan in de RAI op deze manier opgesteld, als een soort 'schilderijtje'. Foto links: Bij de Cars of the Next Century komen we uniéke proto types, designstudies en concept- cars tegen, zoals deze Pronto Cruizervan Chrysler. dollar (twee miljoen gulden) voor het mogen exposeren van de honderd auto's, waarna er nog tal van uitbreidingsmoge lijkheden zijn. Zoals de exposi tie The Car of the Next Century (met een flink aantal prototy pen), de Famous Cars of the Century Cinema (met filmbeel den van beroemde auto's als de Kever Herbie, de Batmobile en James Bond's Aston Martin met schietstoel), een selectie van su persportwagens (Le Mans, Day- tona) en een presentatie van bekroonde autocommercials. De tentoonstelling van de honderd overgebleven Car of the Century-kandidaten wordt gehouden van zater dag 27 juni tot en met zon dag 5 juli in de Hollandhal van de RAI te Amsterdam. Toegang kost 25 gulden, voor kinderen van 5 tot 12 jaar 12,50 gulden. De show is op werkdagen open van 10 tot 21 uur en in de week einden van 10 tot 17 uur. Het bijeen krijgen van de hon derd auto's is in elk werelddeel een flinke klus, want de wagens vormen geen vaste collectie. Van de auto's die nu in de RAI staan komen er tachtig uit Ne derland, drie uit Zwitserland, twaalf uit Engeland, een uit Zweden, twee uit Duitsland en twee uit Amerika. Bij die laatste twee gaat het om een unieke Tucker en om de Cadillac Self- starter uit 1912, waarvan nog maar een exemplaar bestaat. Dat wordt speciaal overgevlo gen uit het Cadillac-museum in Warren, Michigan. De unieke collectie wordt dag en nacht be waakt en dat moet ook wel want hij vertegenwoordigt een waar de van minimaal 50 miljoen gulden. Voor Canada heeft het organi satiecomité de honderd auto's ook compleet, net als voor Pa rijs, maar landen als Korea en Japan zullen grotere problemen opleveren. Om maar niet te spreken over Bangkok of Pe king. Daar zal het bijeenbren gen van de honderd auto's (de oudste is een De Dion Bouton uit 1895, de nieuwste een Audi A8 van 1994) een aanzienlijk grotere kluif zijn. In elk geval zijn de exposities van groot belang, omdat de be zoekers ervan (mits 18 jaar oud) mogen meestemmen in de ver kiezing. Uiteindelijk op 4 de cember 1999 moet dan in Las Vegas het verlossende woord gesproken worden. Voordat het zover is, zal er ech ter nog heel wat water door de Rijn stromen. Want de exposi tieronde van de honderd Car of the Century-kandidaten mag dan aardig op poten staan, de organisatie van de verkiezing zelf is (zeker in financieel op zicht) nog lang niet rond. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Utrecht richting Amersfoort (A 28) hoogte van knooppunt Hoevelaken. en gewone plastic bidon heeft j geen isolerende werking. In de zomer wordt koel getapt wa ter, fris- of vitaminedrank al snel een lauwe, smakeloze plens. Elite presen teert de isolerende bidon Cioi, waarin drankjes urenlang koud kunnen blijven. Deze onbreekbare bidon bestaat uit een binnenfles van aluminium en een door- zichte plastic buitenfles. Een luchtlaagje tussen beide flessen fungeert als isolatie. Bijzonder is een ingebouwde thermo meter die aangeeft hoe koud het drankje blijft. In de winter kan de bidon anders om werken en het drankje warm hou den. Er zijn twee maten: 0,45 en 0,65 li ter, respectievelijk 29,95 en 39,95. Verkrijgbaar in de rijwielhandel en bij sportzaken. Fietsen in 2000 Tweeduizend fietsers, waaronder Neder landers, zijn welkom op de allereerste T *^7^77 fietstocht in het jaar 2000. Om 04.46 uur in de vroege ochtend van die eerste ja- s de kleine isolerende bidon nuari is de zonsopkomst van het nieuwe 0 45 liter millennium het eerst te zien in Gisborn, 'foto stichting fiets Nieuw Zeeland. Dat is twaalf uur eerder dan in Europa. Wie inschrijft voor de Millennium Ride maakt het spektakel mee. Het gaat om een fietstocht van 18 december 1999 tot 7 januari 2000. Infor matie over de tocht is op te vragen bij 2000 First to The Sun, 47 Palmerston Street, Bollington, Cheshire SK 10 5LD, Groot-Brittannië. Megastalling Als het plan van de Nederlandse Spoor wegen doorgaat krijgt het Centraal Sta tion in Amsterdam de grootste fietsen stalling ter wereld. Het moet een onder grondse bewaakte stalling worden voor 9.000 fietsen, gelegen aan de oostzijde van het station met ingangen aan stads en IJ-zijde. Vanuit de stalling kan de fiet ser direct de perrons bereiken. De be doeling is dat daarmee eindelijk vol doende stallingsruimte voor fietsen bij het CS komt. Als het zover is komt er een verbod op het wildstallen yan fietsen aan palen en brugleuningen in de wijde om geving van het station. De stalling wordt gekoppeld aan de bouw van de Noord- Zuidlijn van de metro en zal zeker nog een aantal jaren op zich laten wachten. Een kostbare verzameling auto' gelopen zondag te zien in Beverly Hills, California. Naast de Cadillac 1951 ta Hayworth, de Mercedes 300 SL1953 van Clark Gable en de Ford Thunderbird 1956 van Frank Sinatra stond ook deze Bugatti Type 41 Royale Coupé de Ville uit gulden op. 1931 op het 'Concours on Rodeo'. Het ruim zes meter lange Type 41 Royale Ri- geldt als de grootste en duurste auto op aarde. Er bestaan slechts zes exemplaren van. Een Bugatti 41 Royale brengt tegen woordig gemakkelijk 30 tot 40 miljoen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29