Alkemade verbrandt hout huttenbouw )e Lange raakt brandweervirus nooit meer kwijt Rijn Veenstreek ïpermarkt Langeraar maandag weer open Steen met inscriptie in het Alphens riool Politie Alkemade rolt hennepkwekerij op Sympathie voor verzet tegen programmaraad JAG 26 JUNI 1998 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta kroft. 071 -5356411 kemade duldt geen illegale berging ofarendsveen De eigenaars van tien bergingen op camping itsaf ïtdoor f>; "TJraassem in Roelofarendsveen moeten hun bouwsels g ltelijk afbreken. Als ze dat niet binnen twee weken doen, de gemeente dat, aldus gemeentesecretaris J. van Elk. Vol- Van Elk zijn de bergingen groter dan volgens het bestem- plan is toegestaan. De eigenaren krijgen binnenkort een van de gemeente Alkemade. eisje 14) mishandeld brugge» Een meisje (14) uit Woubrugge heeft bij de politie jifte gedaan van mishandeling. Ze kreeg afgelopen zaterdag en feestje in haar woonplaats ruzie met een leeftijdgenoot, slachtoffer werd bij de haren gepakt en kreeg een branden- igaret tegen haar oor gedrukt. itomobilisten gewond 5 B 112 0 eraden en geld gestolen vetering Sieraden en geld zijn vannacht gestolen uit een ïing aan de Oud Adeselaan in Rijpwetering. De inbreker kon m oordeur open krijgen omdat die niet op het nachtslot zat. uiden Bij een aanrijding op de provinciale weg N207 ter gte van Leimuiden zijn afgelopen nacht twee gewonden ge in. Omstreeks half een reed een 29-jarige inwoner van met zijn auto in de richting van Amsterdam toen hij plot- ng in de berm terechtkwam. Na een stuurcorrectie kwam hij irs op de weg tot stilstand. Een 30-jarige man uit Amsterdam de auto niet meer ontwijken. Beide bestuurders zijn met fdletsel overgebracht naar het Bleuland Ziekenhuis in ïda. Brandweer en kwekersorganisatie niet blij Alkemade laat het hout dat deze zomer bij de hutten- bouw wordt gebruikt, opnieuw verbranden. „Verbranden is goedkoper dan afvoeren"zegt gemeentesecretaris I. van Elk ter toelichting op het besluit van burgemeester en wethouders. „Een bijkomend voordeel is dat de brandweer kan oefenen. alkemade marieta kroftdienen er een algemeen belang mee. Bij een kweker is er alleen Van Elk weet dat het verbran- maar een bedrijfsmatig belang." den in de open lucht gevoelig Van Elk schat dat het afvoeren ligt bij de kwekers. Die krijgen de gemeente tussen de 15.000 immers een flinke boete aan en 20.000 gulden kost. Verbran- hun broek als ze dat doen. „Wij den kost nagenoeg niets. Voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO)-Roelofarendsveen J. Klein zegt moeite met het col- legebesluit te hebben. „Het feit dat een overheidsorganisatie zo iets doet, komt op de tuinders vreemd over. Als tuinders schoon hout willen verbranden, moeten ze daarvoor een ver gunning aanvragen. Die wordt meestal niet gegeven." De WL TO dient echter geen protest in. omdat B en W officieel het recht hebben om de houtverbranding toe te staan. Ook de brandweer is ver baasd en staat niet te springen om deze oefening. „Ik begrijp het besluit van B en W niet. Een tuinder wordt immers op zijn vingers getikt", reageert onder commandant T. van Rhoon. „Maar ja, het is een collegebe- sluit. Wij hebben het maar uit te voeren." Van Rhoon ziet het nut niet in van de oefening 'gecon troleerd laten afbranden'. „We hebben meer behoefte aan hulpverleningsoefeningen met autowrakken." Volgens gemeentesecretaris Van Elk is de houtverbranding aan strikte voorwaarden gebon den. „Er mag alleen maar schoon hout worden verbrand. De hoeveelheden moeten be perkt blijven. Een ondernemer mag bijvoorbeeld niet zijn over tollige pallets erbij gooien. Bo vendien gebeurt de verbranding in goed overleg met brandweer en politie op een gunstig tijd stip." Na vele protesten uit de kwe kerswereld, besloot Alkemade het hout twee jaar geleden te la ten versnipperen. Burgers kon den de snippers gratis afhalen. „Maar dat werd een fiasco", herinnert Van Elk zich. „Er was nauwelijks animo. Wij moesten daarom de snippers alsnog la ten afvoeren." Toen vorig jaar het hout op het huttenbouwterrein aan de Sotaweg opnieuw in vlammen opging, leidde dat opnieuw tot commotie in het dorp. raar saskia buitelaar ageilaö Lange raarse Extra-markt na een sluiting van vier we- veer open. Maandag opent oorspronkelijke eigenares rbeek voor enkele weken g\ ?ur, daarna neemt de nieu- igenaar haar plek in. De vijf meelsleden van de super- tt kunnen hun baan behou- Of ook het postagenschap ;keert is nog onzeker, winkel moest begin juni in wegens personeelge- Langeraar raakte daardoor inige supermarkt van het kwijt. Dat bracht vooral iren in een lastig parket. het verdwijnen van de erbinding naar Aardam zijn elemaal aangewezen op de iraarse winkel, lis, de Haagse leverancier Ie supermarkt die bemid- issen de eigenaren, wil de n van de nieuwe eigenaar noemen als het koopcon- is getekend. De officiële irtekening laat nog even op wachten, omdat de nieuwe naar - van wie bekend is dat matievüt de regio komt - met de ;dorke5' oop van zijn oude zaak be is. Vanwege vakantie van Gerzm leiderd ocht lai >p issei vie dat' ïld, Ben dier d. berichl Den Ha zijn personeel kan hij de boel niet zomaar achterlaten. Ver beek verwacht dat zij nog hoog uit twee weken de Extra-markt moet runnen. Over het postagentschap be staat nog onduidelijkheid. Vol gens Codis-woordvoerder N. van Dijk moeten de nieuwe eigenaar en de postagenten daarover nog overleg voeren. „Maar hij staat er welwillend te genover om alles zo snel moge lijk in de oude staat te herstel len", zegt Van Dijk. Verbeek is opgelucht dat de verkoop rond is. Het duurde ge ruime tijd voor zich een ge-_ schikte kandidaat aandiende. Toen die er eenmaal was, verlie pen de onderhandelingen vol gens Verbeek in goede harmo- Desondanks baarden de stress rond de verkoop en de slechte gezondheid van haar echtgenoot Verbeek en haar ge zin grote zorgen. „Ik ben blij dat we er een streep onder kunnen zetten. Ook al moeten we wel afkicken, want we hebben hier toch zes jaar lang dag en nacht gewerkt", zegt Verbeek, die op zoek gaat naar een andere baan. Ontrafeling mysterie stap dichterbij alphen aan den run robbert minkhorst Archeologen van de universi teit in Nijmegen (KUN) hebben bij opgravingen in het centrum van Alphen een belangwekken de vondst gedaan. Tijdens rio leringswerkzaamheden zijn ze gestuit op een stuk kalksteen met een Latijnse inscriptie en mogelijk op de resten en de fundering van één van de poor ten van de Romeinse leger plaats Albanianae. Die vondsten duiden erop dat dat castellum is gevonden. Als dat blijkt, hebben de ar cheologen in één klap het mys terie rond Albanianae ontra feld. Hoewel tussen de jaren '50 en nu op meer plaatsen op gravingen zijn gedaan, is nooit de plek van het fort gevonden. Wetenschappers en historici verschillen ook nog altijd van mening waar dat castellum moet hebben gestaan. De wetenschappers J. Wildenberg en P. Franzen en de tijdelijk door de gemeente aangestelde stadsarcheoloog R. Kok houden nog wel een paar slagen om de arm. Bewij zen die aantonen dat de Ro meinse kazerne tussen de Castellumstraat en het post kantoor moet hebben gestaan, kan het drietal nog niet geven. De opgravingen op de plek van het vroegere bankgebouw van AMRO geven, zo hopen Wil denberg, Franzen en Kok, die waar een garantie wel. Daar gaan de drie vanaf vol gende week maandag verder. In de Julianastraat en de Castellumstraat, nieuwe riolering is konden ze slechts globaal on derzoek doen. De snelle werk wijze van de buizenleggers stond uitvoerig werk niet toe. Wel hebben de opgravingen een schat aan informatie en enkele bijzondere overblijfse len uit de Romeinse tijd opge leverd. Het meest spectaculair is de steen met inscriptie, vol gens Wildenberg de eerste ooit in Alphen gevonden. Franzen: „Voor West-Nederland is dit een hele grote inscriptie, met vijf regels tekst. De kans is niet zo groot dat zo'n steen elders opduikt. En dat is een under statement." De inscriptie stam©rit het jaar 193 na Christus. Op de eer ste regel staat de naam van de keizer, hoogstwaarschijnlijk Helvidius Pertinax. Hij was in Rome slechts drie maanden aan de macht, tijdens de oude jaarsnacht van 193 werd hij vermoord. Pertinax was eerder in zijn carrière vlootcomman- dant in Neder-Germanië, het noordelijke deel van het Ro meinse rijk. Uit de andere tekstregels lei den de archeologen af dat de plaat mogelijk een gedenksteen was bij één van de poorten van het castellum. Die zou pas ge bouwd of verbouwd kunnen Op de vierde regel zijn de letters O, R en T goed te lezen. Ook een deel van de P is te zien. Het Latijnse woord Porta betekent poort. FOTO HIELCO KUIPERS FOTOPRODUCTIES zijn. Verder vermoeden ze dat ze sporen hebben gevonden van één van de grachten die om het fort hebben gelegen. De Nijmeegse wetenschap pers en Kok zijn onder de in druk van enkele grote brokken tufsteen (vulkanisch gesteente uit de Duitse Eifel) die ze te genkwamen. „Te denken valt dat die stenen deel uitmaakten van een grote, verstevigde poort", aldus Franzen. „Als we op de plek van het AMRO-gebouw gaan graven, denken we dat we midden in het fort zitten." alphen aan den run» Prijs voor mooiste foto van Archeon kunnen maximaal twee kleu renfoto's van minimaal 13 bij 18 centimeter worden ingestuurd. Een jury beoordeelt het mate riaal. De bezoekers van Archeon kiezen de foto voor de publieks prijs. Alle kleurenfoto's zijn van 1 tot en met 30 oktober op een expositie te zien. Bezoekers kunnen op een stembiljet hun voorkeur aangeven. De winnaar van de publieksprijs wordt op 31 oktober bekendgemaakt. Dan reikt de jury ook de overige prijzen uit. De mooiste foto van het ver maak in Archeon is de Vereni* ging Vrienden van Archeon (W- vA) 750 gulden waard. De ver* eniging heeft een fotowedstrijd uitgeschreven. De WvA reikt ook een publieksprijs (550 gul den plus een seizoensabonne ment en een gratis diner) en een derde prijs (250 gulden) uit. Motto is het vermaak in Ar cheon. Beroepsfotografen mo gen niet meedoen. Per gezin roelofarendsveen iudekerkse bevelhebber moet na dertig jaar 'afkicken 1ekerk aan den rijn» imer' noemt Teun de Lange 'ertrek als brandweerbevel- ber in Koudekerk. Volgende ind wordt hij 55 dan is hij zijn 'houdbaarheidsdatum' L Althans, dat vindt de ge- Lnte Rijnwoude. Leeftijdsli- is leeftijdslimiet en voor de ïdweer ligt die op 55 jaar. ctioneel Leeftijds Ontslag men ze dat. Twee weken ge- n vierde De Lange zijn der- irig jubileum. J indaag demonstreert De e dat hij een manusje van is. De brugwachter van de idekerkse brug moest op zie- bezoek en dus neemt de .j igplusser het even waar voor uur. „De laatste keer dat ik leed is alweer anderhalfjaar den. Ik doe het heel weinig, het is één van de dingen ik er in de loop van de jaren )en ga doen." Behendig sluit de bomen en opent hij de voor de vrachtboten die zo in de tien minuten langs- ïn. Dertig jaar geleden ben ik bij brandweer gekomen voor volle dag in de week. Ik was nog monteur en had niet ambitie om voltijds brand- rman te worden. Het was dat ik er bij wilde doen. Het ndweerkorps werd toen in keer verjongd. Vlak daarna ik bij de technische dienst de gemeente gaan werken. ir werk ik nog steeds, nu als •te medewerker." oen hij eenmaal bij de :ul ndweer zat, raakte hij er 's gefascineerder door. is net een virus, je raakt niet meer kwijt. En dat ter- het toch vaak geen leuk k is. Je komt geregeld in raking met ellende en men- jke tragedies. We hebben eens iemand die onder een was gekomen bijeen moe- rapen. Dat gaat je niet in je le kleren zitten. Of nog niet ng geleden, een jong kind is verdronken in de Rijn. heeft weken geduurd voor- ik daar overheen was." e Lange praat dan ook niet ag over 'mooie' branden. De die hij heeft meege- Teun de Lange, brandweerman, bedient van tijd totl maakt was de brand in het oud geleden. papier van Scherpenzeel, maar De Lange was de eerste in dat is alweer meer dan 25 jaar Koudekerk die duikles nam. Buiten Leiden was er geen enkel brandweerkorps in de regio dat duikers had. Hij werd dan ook vaak bij andere gemeenten in gezet. In die tijd, zo'n acht jaar geleden, solliciteerde De Lange ook naar een volledige baan als brandweerman in Gouda. Hij hoefde alleen nog ja te zeggen, maar zijn collega's in Koude kerk wisten hem toch nog om te praten. Nu hij daarop terugkijkt heeft hij er nog een beetje spijt van. „Ik hield toen zo veel van het vak dat ik er mijn beroep van wilde maken. Uiteraard is er in de loop dei- jaren veel veranderd bij de brandweer in Koudekerk. Maar helaas, vindt De Lange, meestal niet ten goede. Zo vormden de gemeentelijke herindelingen een aanslag op het korps. „We hingen vaak aan de bel bij de gemeente voor materiaal, maar Rijnwoude liep altijd achter de feiten aan. Toen ik met de duikopleiding bezig was, moest ik spullen bij andere gemeenten lenen. Het is dat we als korps een hechte eenheid vormden en dat we elkaar staande hielden, maar we moesten vaak genoeg door de knieën om aan het broodnodige materieel te ko men. Het was roeien met de rie men die we hadden. Toen we er bij de herindeling extra dorps kernen bij kregen maar geen ex tra materieel en mankracht, was dat voor mij reden om er tijde lijk mee te stoppen. Mijn eigen functie zou teruggebracht wor den tot een halve betaalde dag per week, terwijl de werkdruk juist toenam. Ik had juist ge hoopt dat er door die herinde ling een volwaardige brand weerpost zou komen. Maar De Lange bleef niet stil zitten. In de periode van twee jaar dat hij naast zijn reguliere werk bij de gemeente wat meer vrije tijd had, nam hij zitting in het bestuur van de woning bouwvereniging. Ook zit hij in de ondernemingsraad van de gemeente. Na die twee jaar kwam hij toch weer terug bij de brandweer. „Die brandweer blijft toch altijd trekken. Ik zal het de komende tijd nog wel moeilijk krijgen." Op 2 juli is de Koudekerker voor het laatst be velhebber van de brandweer. Dan draait het korps bijna vol ledig op vrijwilligers. Vier gewonden in Nieuwkoop nieuwkoop Vier mensen zijn gister avond tegen half twaalf op de Nieuwveenseweg in Nieuwkoop gewond ge raakt. Een vrachtwagen chauffeur (22) reed vanaf het erf de Nieuwveense weg op richting Nieuw koop. Een 24-jarige auto mobilist uit Ter Aar botste vervolgens van achteren op de vrachtwagen. In de auto zaten vier mensen die met onbekend letsel naar verschillende zieken huizen zijn overgebracht. De politie nam in het AMC in Amsterdam een bloed proef af van de Ter Aarder. De politie heeft vanochtend bij een inval in een pand aan de Lan- geweg in Roelofarendsveen duizend wietplantjes in beslag geno men. De politie, die met zes man het pand binnendrong, heeft een 41-jarige man en 33-jarige vrouw van bed gelicht. Het stel dat het huis onderhuurde was waarschijnlijk zo'n drie maanden op zolder bezig met de wiethandel. De straatwaarde van de duizend plantjes bedraagt 60 a 70-duizend gulden. en daarom strijdig met de twee wetsartikelen, zegt Alphen. Die conclusie trok overigens ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Ze vroeg in een brief aan staatsse cretaris Nuis om een vergoe ding. Tot nu toe is hij niet op dat verzoek ingegaan. Het ministerie heeft nog geen mening over de weigering van Alphen, zegt een woordvoerder. Het Commissariaat voor de Me dia heeft gemeenten gevraagd hoe het met de oprichting van programmaraden staat en hoe de kosten tussen de kabelmaat schappijen en de gemeenten zijn verdeeld en het ministerie wacht die inventarisatie af. Het Commissariaat laat een soortgelijk geluid horen. „Een aantal gemeenten is er nog niet in geslaagd om een program maraad te kiezen", licht een voorlichter de afwachtende houding toe. „Verder zijn de onderlinge verhoudingen tus sen de kabelmaatschappijen en de gemeenten over wie verant woordelijk is, niet helemaal dui delijk." Met het vragenlijstje dat het commissariaat de lokale overheden toestuurde, wil het daarin inzicht krijgen. Problemen of eventuele sanc-' ties van een kabelexploitant hoeft Alphen niet te verwach ten. De gemeente heeft het net in eigen beheer en is dus niet afhankelijk van een kabelmaat schappij. De programmaraden bepalen welke 15 tv- en 25 radiozenders in het basispakket voor het ka belabonnement komen. Alke made, Jacobswoude, Rijnwou de, Boskoop, Ter Aar, Nieuw koop, Liemeer en Bodegraven vormden een gezamenlijke raad. Die wens hebben ook ge meenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Zij zijn alleen nog niet zo ver. „Ik vind dat Alphen te zwaar aan deze zaak tilt", zegt burge meester A. Meerburg van Alke made. „Het hoeft helemaal niet zo'n grootse taak te zijn. Ik schat dat wij ook niet met een zwaar orgaan worden opgeza deld." Meerburg onderschrijft wel de motivatie van Alphen om zich te verzetten. „In beginsel moet voor nieuwe taken voor gemeenten nieuw geld komen. Alleen het kost ons en de ande re gemeenten geen cent. We hebben het zo geregeld dat de Casema de kosten betaalt en ons er daarom niet meer druk over gemaakt." „Interessant", zegt gemeente secretaris A. Meester van Ja cobswoude. „Je stelt in elk geval een daad. Ik zal dit zeker vol gen. De algehele gedachte hij gemeenten is bij wat het rijk overhevelt, dat de zak met geld - als hij al meekomt - niet toe reikend is. Het is een vorm van bezuinigen waarvan ook Ja cobswoude zegt: Zo ga je niet met elkaar om." rijnstreek/alphen aan den run robbert minkhorst Alphen oogst sympathie met zijn besluit om geen program maraad voor de kabel in te stel len. Tegelijk zaait de gemeente twijfel bij het ministerie van on derwijs, cultuur en wetenschap en het Commissariaat voor de Media, de verantwoordelijke in stanties. Zij kunnen niet aange ven welke consequenties de op standige houding van Alphen heeft. De gemeente had genoeg van de Haagse tendens om rijksta ken zonder toereikende gelden over te hevelen naar lagere overheden, motiveerde wethou der S. Lyczak eerder deze week het collegebesluit. Hij haalde onder meer de eenmalige extra uitkering van minister Zalm (fi nanciën) aan. Voor Alphen was de maat vol en twee andere wetsartikelen boden de gemeente de moge lijkheid haar principiële be zwaar kracht bij te zetten. De strekking van artikel 2 uit de Fi- nanciële-verhoudingswet en van artikel 108 van de Gemeen tewet is dat het rijk geld be schikbaar stelt voor nieuwe ta ken en verantwoordelijkheden voor gemeenten. De instelling van een programmaraad, opge legd door het rijk, is geheel voor eigen rekening van gemeenten Vraag het wedstrijdformulier! ijk

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21