Tennisbanen niDevhik Meerburg afgekeurd Schilder moet atelier in schoolgebouw verlaten Tolhuishek op afspraak te bezichtigen SUMMER (DHulshoff Leiden Regio Kunstwerk op 'druppel' Requiem voor een zwarte populier ïwoners barakken sen steun gemeente KG 26 JUNI 1998 Wegenbouwer Heijmans het schip in -a "F "FW* De vier gloednieuwe banen van tennisclub Meerburg in Zoeterwoude-Rijndijk moeten alweer worden vervangen. De in maart van dit jaar aangelegde 'hard-court' banen aan de Oranjelaan lopen scheef, er blijft water op staan, de palen waar de netten aan zitten zakken weg en vlak langs de banen zijn levensgevaarlijke greppels aangelegd. zoeterwoude dimitri walbeek De aannemer, Heijmans We genbouwmaatschappij in Woerden, heeft volgens wet houder S. Stuijt (Progressief Zoeterwoude) schuld bekend en draait op voor de kosten van de nieuwe aanleg: 4,5 ton. Volgende week begint Heij mans met het vervangen van de banen. De tennissers van Meer burg kunnen ondertussen zo veel mogelijk op de tennisba nen van de Zoeterwoudse Ten nis Club (ZTC) spelen. De her stelwerkzaamheden duren en kele maanden; na de zomerva kantie zullen de banen nog niet klaar zijn. De gebreken op het tennis- complex zijn vorige week ont dekt. Volgens een ambtenaar van de gemeente zijn de banen waarschijnlijk te gehaast aange legd. Stuijt heeft geen verklaring voor de 'mislukking.' CDA-fractievoorzitter M. Ate§ vroeg wethouder Stuijt gister avond tijdens de raadsvergade ring waarom juist Heijmans vo rig jaar de opdracht voor de aanleg van de banen heeft ge kregen. ,,Dat is toch een wegen bouwer?" Ook sprak zij van 'een verspilling van geld en energie. Volgens Stuijt betaalt de ge meente niets aan de vergissing. En de term 'verspilling' vond hij zwaar overdreven. „We hebben Heijmans uit vier aannemers gekozen. Heijmans bouwt van alles. Het is een gigant in Ne derland. Alleen dit project is mislukt." Heijmans Wegenbouw wilde vanochtend geen commentaar geven. Voorschoten wil een 3,5 me ter hoog, keramieken vrou wenhoofd plaatsen voor het NS-station De Vink in Voor schoten. Het kunstwerk, ge maakt door de Rotterdamse kunstenaar Hans van Bentem, komt te staan op de druppelvormige rotonde op het pleintje voor het station. Het object wordt maximaal vier meter breed en zes me ter lang. Het mythische vrouwen hoofd krijgt een okeren gla- zuurlaag met brons-groene vegen. Als er geen bezwaren tegen de bouwvergunning van de kunstenaar binnenko men, moet de kunstenaar het beeld nog maken. Over een half jaar is het af. Het beeld maakt onderdeel uit van het Voorschotense Beeldenplan. Dat plan zorgt er voor dat er her en der kunstwerken wor den geplaatst in Voorscho ten. Het beeld heet 'Het Vrou wenhoofd met Kasteelkroon' en is geënt op de godin 'Cy- bele'. de oermoeder die staat voor de aarde en de natuur. „Het station bracht mij op de gedachte van aankomst en vertrek. Ik wilde een beeld creëren die dit symboliseert, een soort verwelkomen of achterblijven. Het station is ook het bastion, de vesting, oftewel het thuis. Daarom de oermoeder", volgens de kun stenaar. oegstgeest judy nihof Perplex was de Oegstgeestse schilder Gerard de Wit nadat hij gisteravond tijdens een raads vergadering te horen kreeg dat hij moet vertrekken uit zijn ate lier in de Gevers-Deutz Terwee- school. Na 21 jaar. Een meer derheid van de politiek wil in het atelier op de zolder van de school een lerarenkamer ma ken. Behalve De Wit moet ook de modelspoorclub weg van de zolder, want het college wil bei de gebruikers gelijk behande len. „Er ligt weliswaar meer druk op het vertrek van De Wit, maar we willen niet meten met twee maten", aldus wethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest). „Een volkomen verrassing. En een rotstreek", vond De Wit. Hij kon wel janken. Zonder een greintje argwaan was de schil der naar het gemeentehuis ge komen. Hoe vaak had hij niet gehoord van gemeentebestuur ders dat hij zijn atelier voorlopig kon houden, ook al wordt de zolder verbouwd. Met een paar aanpassingen was dat geen punt. In zijn zak zat een huur overeenkomst die burgemeester en wethouders hem hadden toegestuurd. De Wit was het niet met alle punten eens, maar ging ervan uit dat hij daar met de raadsleden wel uit zou ko men. Tegen het voorstel van B en W in, besloot een meerderheid van de raad echter om de kun stenaar geen contract aan te bieden. „Dan krijgt De Wit een sterkere rechtspositie dan hij ooit heeft gehad. En dat is niet de bedoeling van ons allen", zei WD-raadslid E. van Bellen. Maar de doorslag gaf de plot selinge mededeling van wet houder Steens dat de verbou wing van de zolder 'veel duur der' uitvalt dan zij had ge raamd. En daardoor zag ze zich genoodzaakt om de lerarenka mer te schrappen. Geen lera renkamer, maar wel een atelier op de zolder; dat kon er bij de raadsleden niet in. „Het onder- wijsbelang staat vooropvond M. van den Brandeler (WD). „Het gebouw moet optimaal zijn voor leerlingen én leraren", sprak ook PO-raadslid M. Noort. Hij zat bovendien nog met iets anders in zijn maag: de brandgevaarlijke verfspullen van De Wit. Een brandwerende muur was hem te kostbaar. „En dus moeten we het mede-ge bruik van de zolder door De Wit maarbeëndigen." Alleen A. Koningsveld (D66) en CDA-raadslid P. van den Bosch stemden tegen het voor stel om de schilder en de mo delbouwers weg te sturen. Van den Bosch vond dat de gemeen te moet zorgen voor vervangen de ruimtes, maar die keiharde garantie wilden B en W niet ge ven. En Koningsveld zag niet in waarom twee gebruikers zou den moeten wijken voor één le rarenkamer. De kunstenaar vond dat hem een loer was gedraaid. „Ze heb ben gewoon een stok gezocht waarmee ze mij konden slaan." Bij de opening van zijn laatste expositie hadden de aanwezige gemeentebestuurders nog 'alle maal mooie beloftes' gedaan. „Ik heb het nog op band staan", aldus De Wit. Na afloop van de vergadering bekroop hem steeds meer het gevoel dat burgemeester en wethouders eigenlijk altijd al van hem af wilden. Dat konden ze volgens hem alleen niet hardop zeggen, omdat er zoveel verwachtingen waren gewekt. „En dus hebben ze het de raad laten zeggen." De Wit over weegt om toch in de school te blijven zitten. „Ruim twintig jaar heb ik in die school geze ten. Daar ontleen je toch rech ten aan?" Sm1 ley Davidsonfestival in Warmond OOft) 1( s Gem. dnd» Liefhebbers van Harley Davidsons kunnen zondag 3.30 Gf i een motorfestival bezoeken in Warmond. Daar gaat om iv Laurej go uur het vijfde Harley Davidsonfestival van start bij het irant Meerrust in de Dorpsstraat. Behalve de motoren zelf nuziek van de Warmondse metalformatie Warmouth en rband rtutch Queen Cover Band. Het evenement wordt georgani- nddienjdoor jongerensociëteit Ut Sloepie. Warmond weer Op ruim een meter boven de grond is een ring uit de schors weggezaagd. En ziets is dodelijk voor een boom. FOTO HIELCO KUIPERS leiderdorp afke van der toolen De zwarte populier is dood. Althans, op sterven na dood. Zijn bloesem hangt in droevige sliertjes terneer. Zwarte rouwranden vreten zijn blaadjes weg. De machtige takken eindigen in verschrom pelde twijgjes. Nóg verheft hij zich boven alles en iedereen in de Leiderdorpse Emmastraat. Maar dat zal niet lang meer duren. De zwarte populier is vermoord. Vorig jaar overleefde hij ternauwernood een qanslag: acht tien diepe boorgaten in zijn bast, met azijnzuur erin. Maar dit keer is het gelukt. Het wapen: een zaag. De dader wist precies wat hij deed. Op ruim een meter boven de grond zaagde hij een nette ring schors weg uit de stam. En zoiets is dodelijk voor een boom. De dader heeft bekend. Hij woont in de Juli- anastraat, pp twintig, dertig meter afstand van de populier. Het was een kwestie van levensbelang, zegt hij zelf: „De boom of ik." De wollige pluisjes waarmee de boom zijn zaad verspreidt, verstop ten volgens hem de luchtpijp van zijn CV-ketel. Kwalijke dampen zouden daardoor zijn huis vul len. „En mensen zijn belangrijker dan bomen. Ettelijke keren heeft hij de gemeente verzocht iets aan die pluizenplaag te doen. Een groepje al lergische buren deed met hem mee. Maar steeds kreeg hij nul op het rekest. De gemeente rooit niet zo maar bomen die in de kracht van hun le ven zijn. „Voor de gemeente zijn dus bomen wél belangrijker dan mensen", concludeerde de da der, en hij nam het heft in eigen handen. De gemeente stelt hem aansprakelijk voor de schade, maar dat neemt hij voor lief. Nu al geeft de verzwakte boom nauwelijks meer pluisjes af. „En daar heb ik graag vijfhonderd gulden voor over." Of dat genoeg is, is nog maar de vraag. De boom moet worden gekapt, en er moet een nieu we voor terug. En daar zou nog wel eens een boe te bovenop kunnen komen. Wat voor soort boom de nieuwe wordt? De ge meente weet het nog niet. „Het moet in ieder ge val een boom worden met draagvlak!', zeggen ze daar. Dat betekent dat de omwonenden mogen meepraten over de keus. Eén ding is zeker. Een Populus Nigra, oftewel zwarte populier, zal het niet worden. ingebiei Jen, tel. Van >or grati wond arie schakenbos Architecten heeft zich ggetrokken uit de proce- rondom het Warmond- aciaal-cultureel centrum. Leidse bureau ziet geen om voor 9 juli met een 'tsontwerp te komen. !rkl current Jonkman en khamer blijft vooralsnog nige kandidaat over. idegev;e Warmondse politiek en en m oot gisteravond met en Klinkman door lan. Pas als de gemeente- op 9 juli 'nee' zegt tegen ontwerp van dit Am- •egartik Dorste bureau wordt naar idServii ere architecten gezocht. &D wilde, alvorens met plan te komen, eerst adig met de toekomstige ruikers overleggen om zo ion een verantwoord ontwerp ni omen. De gemeente eist 71-405 ter dat een schetsontwerp 'allen). r 9 ju}j kiaar js en dus g&D de tijd daarvoor te lasseng k Warmondse gemeente- werd gisteravond nogal rvallen door het nieuws B&D afvalt. „Zij willen nog een keer de compe- aangaan," aldus burge- if ester I. van der Wel. Na- het CDA om een schor- vroeg werd besloten de slagen weg te vervolgen, egin deze maand koos de ïeenteraad de twee archi- tenbureaus uit een groep vier. Op 9 juli zouden de overblijvende bureaus schetsontwerp presente- waarna de gemeente- d een definitieve keuze maken. Het Tolhuis langs de Haarlemmertrekvaartweg staat te koop voor circa anderhalf miljoen gulden. Wie het monumentale Tolhuishek aan de Haarlemmertrekvaartweg in Oegstgeest wil bezichtigen, moet met ae eigenaar bellen voor een afspraak. Hierover heeft de ge meente met de eigenaar van het Tolhuis overeenstemming bereikt. Een aantal raadsleden was niet helemaal tevreden over deze 'bezoekregeling', zo bleek gisteren tij dens een raadsvergadering. Ze vinden ei genlijk dat het hek én het huis doorlopend te bezichtigen moeten zijn. Volgens wet houder G. van Eisen kan de gemeente de ei genaar onmogelijk dwingen om iedereen maar op zijn terrein te laten rondlopen. „Daarvoor hebben we geen enkel pressie middel. Ik denk dat we blij moeten zijn dat de eigenaar aan deze regeling heeft meege werkt." Het Tolhuis - dat dateert van de ze ventiende eeuw - is steeds minder zichtbaar voor het publiek, nu het fietspad langs het Tolhuis-terrein wordt afgesloten. Vorig jaar augustus drongen raadsleden er bij Van Ei sen op aan om ervoor te zorgen dat het ter rein wordt opengesteld. Het Tolhuis staat momenteel te koop voor circa anderhalf miljoen gulden. Het pand moet volgens de gemeente voor zo'n zelfde bedrag worden gerestaureerd. De overeenkomst over de 'bezichtigingen op afspraak' gaat ook over op de nieuwe eige naar. in teken droge Kaagweek warmond Vanaf dit weekeinde staat War mond weer in het teken van de jaarlijkse Kaagweek. De feest- week wordt vanavond om zeven uur officieel op het gemeente huis geopend door burgemees ter I. van der Wel. Aansluitend vindt de uitreiking plaats van de elfde 'Sloepie Wisselprijs' voor de meest succesvolle jeugdzei- ler en de uitreiking van de War mondse Sportprijs. De ope ningsavond wordt na een bar becue in park Groot Leerust en het tobbetje steken in de Dorps straat afgesloten met muziek, een roeisloepwedstrijd en vuur werk. Ook in het weekeinde staan er tal van activiteiten op het programma: een kindermarkt, een barbecue en helicopter- vluchten boven Warmond. De jaarlijkse bosloop gaat om elf uur 's ochtends van start vanuit het park. 's Avonds is er het 'Bil- lenprikkersfeest' met live-mu- ziek. Zondag staat onder meer een fïetspuzzeltocht en een rondvaart op het programma. De 'droge' Kaagweek vervolgt na het weekeinde piet onder meer voorstellingen van scho len, een bridgedrive en een wie lerronde (maandag), touwtrek wedstrijden en klaverjassen in park Groot Leerust (dinsdag). De feestelijkheden worden dinsdagavond afgesloten met een optreden van de Warmond se groep TUSH. Leiden; Nieuwe Rijn Den Haag Leidschendam Rotterdam Hilversum Is Volle Kerk 1st Her Brienei Prot ndwerkers in Zoeterwoude r woude Standwerkers komen in actie tijdens de tweejaar- braderie op dinsdag 30 juni (van 19.00 tot 22.00 uur) en 1 jtan 14.00 tot 22.00 uur) in Zoeterwoude-dorp. Onderne- Brusqen en verenigingen presenteren zich in meer dan vijftig ■n langs het Watertje. Utopia Toneel verzorgt op woensdag (van 14.00 tot 16.00 uur) een poppenkastvoorstelling voor igd, op het terrein naast de slagerij. Op deze plek worden :ste avond dansvoorstellingen voor kinderen gegeven. enkomst overslag Zoeterwoude ijtwouDEZoeterwoudenaren kunnen woensdag 1 juli in de ?nkooi informatie krijgen over het nog te bouwen overslag- n voor huisvuilcontainers aan de Hoge Rijndijk in Zoeter- e. De plannen voor het station zijn ingrijpend gewijzigd de gemeenten in de Leidse regio, verenigd in de Gevulei, vergestapt op een nieuw systeem van huisvuil ophalen, ïij blijven de aangeleverde containers aan de Hoge Rijndijk en en worden ze alleen op vrachtwagens en later op een overgeslagen.' Omwonenden verzetten zich eerder tegen mst van het overslagstation, omdat zij bang waren voor ge en stankoverlast. ng- oogert. ndeweij 9.30 bardam K rs Padn ds 10 ds ;za 19 antorunj» szang. (Ni 10 ds Leeuw impen r, Rotte en opg< vieri ooflaan pints) :en opg< ut; Kie lOdsS ema An ich. vief 45 Eui viering l.za 17 vierinj kenmarkt Amnesty Voorschoten iCHOTENDe werkgroep Voorschoten van Amnesty Interna- c organiseert een markt voor tweedehands boeken in de Iq alkantine van SVLV in het Burgemeester Van der Hoeven park. Op 1 juli (14.00 tot 17.00 uur) is de verkoop louter be- voor jeugd en jongeren. Donderdag 2 juli (18.00 tot 21.00 vrijdag 3 (10.00 tot 21.00 uur), zaterdag 4 (10.00 tot 17.00 en zondag 5 juli (van 10.00 tot 13.00 uur) is de verkoop voor ib issenen. De opbrengst is bestemd voor activiteiten van Am- etbalkaarten voor scholieren (|n '0 schoten Zeshonderd Voorschotense scholieren hebben oegangskaartje gekregen voor de feestelijke oefenwedstrijd oetbalclub Voorschoten '97 tegen Feyenoord op 11 juli. De trijd is georganiseerd omdat het vernieuwde sportpark eest af is. De gemeente betaalde 5000 gulden voor de kaar- laarvoor leverde de voetbalclub 600 kaarten, die tien gul ler stuk kosten. De basisscholen in Voorschoten hebben de en 'op creatieve wijze onder de geïnteresseerde scholieren :eld.' ivorden uit onze kamers opt!" Met die noodkreet een groepje bewoners e studentenbarakken aan Gereide Rijnsburgerweg zich 1 ivond tot de 1 :nteraad. De studenten 'als inwoners van Oegst- steun van de raadsleden Centrale Opvang Asiel- H rs (COA) vluchtelingen in 1°^. barakken wil huisvesten. z'studenten vinden dat hun aas, de Stichting Leidse ntenhuisvesting (SLS), nieuwe huisvesting' bieden aan de studenten Chr D 'reid zijn te vertrekken. En nirantie krijgen ze naar ei- iggen niet. iC weigert de SLS - volgens I herenl «temen - garanties te ge- an de mensen die de ba il niet uit willen. Zo wil de SLS maximaal acht barakken re serveren voor in totaal tachtig studenten. Zij wonen echter nu nog verspreid over het terrein. „De mensen die moeten gaan 'indikken', moeten wel nieuwe gordijnen en vloerbedekking kopen. Maar dat wordt niet ver goed", wist Reinier Feiner. Wethouder G. Kempen zei zich niet te willen mengen in de discussie tussen, studenten en hun huurder, maar collega-wet houder M. Smitsloo dacht daar een tikje anders over. Hij wierp zich op als bemiddelaar. „Het ligt ons na aan het hart om dit op een chique manier op te los sen", aldus Smitsloo. Maar de studenten zeiden na afloop van de vergadering dat ze daar hoogstwaarschijnlijk niet mee geholpen zijn. Ze overwegen het over een andere boeg te gooien en 'ludieke acties' te gaan voeren. ikman, Geen op idschei 10 Ge Oec. $D Architecten kt zich terug

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19