Van Luyn wijdt altaar Bonifaciuskeg^ Pleidooi voor maatschappelijk elan moskeeën Leidsch DagbladARCHIEVEN Kerk Samenleving GMV wil met gilde imago van de kosters verbeteren Anti-Kor r; website het net VRIJDAG 26 JUN11998 redactie* dickv Zingen in de Vredeskerk katwijk» De Commissie Zingend Geloven organiseert komende zondag weer een meditatie-zangdienst in de Vredeskerk. Voor ganger is ds. P. van der Horst. Organist Rob van Efferink bege leidt de gemeentezang. Het Gereformeerd Vredeskerkkoor zingt enkele liederen onder leiding van Peter Dingemanse. Tijdens de dienst is er kinderoppas en na de dienst is er koffie. De bijeen komst aan de Voorstraat 35 in Katwijk aan Zee begint om 17.00 Bamboe-orkest in Bethlehemskerk leiden Het Indonesisch Bamboe-orkest Hidup Baru uit Den Haag geeft vandaag een concert in het Evangeliecentrum de Bethlehemskerk. Het 'angklung- en kulintangorkest' werd opge richt in 1974 door dirigent Elia Soeharno als afdeling van het zendingswerk van de Johan Maasbach Wereldzending in Den Haag. Het orkest bestaat uit angklungs (originele Indonesische bamboe schud-instrumenten) die begeleid worden door kulintangs (houten xylofoons), al dan niet aangevuld met gitaar en drum. De ongeveer 25 leden gaan gekleed in originele kleder dracht. Het repertoire bestaat uit Indonesische, Engelse en Ne derlandstalige gospelliederen en enkele Indonesische volksliede ren. Er is een grote variatie in muziekstijl (traditioneel, eigen tijds, country, prais) waaronder ook eigen composities. Het or kest trad sinds de oprichting in 1974 al vele malen op in binnen- en buitenland. Het concert begint vanavond om 19.30 uur. De Bethlehemskerk is te vinden aan de Lammermarkt 57, bij Molen de Valk. Neves prefect van congregatie Vaticaanstad De Braziliaanse kardinaal Lucas Moreira Neves, aartsbisschop van Salvador de Bahia, is gisteren door de paus benoemd tot prefect van de Vaticaanse congregatie voor de bis schoppen. Hij volgt kardinaal Bemardin Gantin op, die wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn ontslag had aangebo den. De conservatieve Neves (73), die wordt beschouwd als een van de mogelijke opvolgers van paus Johannes Paulus II, was al secretaris van de congregatie voor de bisschoppen. Dit departe ment heeft grote invloed op de benoeming van bisschoppen. Neves is momenteel voorzitter van de Braziliaanse bisschoppen conferentie. Volgens het Vaticaan komt hij naai" Rome om zijn nieuwe taak uit te kunnen oefenen. Zandbak in de kerk katwijk De H. Joannes de Doper-parochie in Katwijk aan den Rijn liet deze week een paar kuub zand aanrukken en in de kerk storten. Dit zand is nodig als decor voor de musical 'Johannes en het zand' die een groep parochianen vandaag en morgen op voert. De musical is speciaal voor de parochie geschreven door Veldwerk-producties. Johannes en het zand' gaat over het ge deelte van Johannes de Doper dat niet in de bijbel staat. In het eerste gedeelte van de musical vertelt Johannes wie hij is, waar hij vandaan komt en wat hij komt doen. Uiteindelijk komt hij er achter dat hij een speciale taak heeft en vertrekt naar de woes tijn om na te denken. Daar, tijdens de tweede helft van het to neelstuk, ontdekt hij zijn speciale taak. Op beide dagen gaat de kerk aan de Kerkstraat 70 in Katwijk open om 19.30 uur en be gint de voorstelling om 20.15 uur. Kaarten kosten 17,50 gulden per stuk. De organisatie kan niet garanderen dat er op het laatste moment nog kaarten beschikbaar zijn. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude, te Enkhuizen, te Nieuwerkerk (Zld.), te Scheveningen en te Zoeter- meer: J Schipper, kandidaat uit Veenendaal; te Aalburg, te Arn hem. te Kruiningen, te Naaldwijk, te Rotterdam-Alexanderpolder, te Rotterdam-IJsselmonde A. Schot, kandidaat uit Nieuw-Beij- erland; te Elspeet en te Ooste- rend-Texel: A. Vermey te Zwijnd- recht. Bedankt: voor Nieuw-Beijerland. Hoofddorp en Poortvliet. C. van Krimpen, kandidaat uit Nieuw- Beijerland. zwolle anp Het Gereformeerd Maat schappelijk Verbond (GMV) heeft gisteren in Zwolle ge pleit voor de oprichting van een kostersgilde. De geza menlijke inzet voor een goe de kwaliteit van het kosters vak kan het imago van de kerkelijke dienstverleners verbeteren. Dat zei J. Westert, alge meen secretaris van het GMV, bij de diploma-uitrei king aan 26 deelnemers van de eerste kosterscursus. Het gilde moet de kwaliteit van het vak waarborgen door certificaten uit te geven en de vakbekwaamheid van de kerkbewaarders verder te ontwikkelen. De stichting moet worden geleid door werkgevers en werknemers. De nu gediplomeerde kos ters zijn nog niet volleerd, zei Westert tegen hen. Toen hij enkele cursusavonden bezocht, viel het hem op dat 'gastheerschap bij u zelf moet beginnen'. Het gaat om persoonlijke verzorging, rookgewoonten, taalgebruik en de 'houding van als ie mand aan mij komt, zijn de rapen gaar'. Het van oorsprong gere formeerd-vrijgemaakte GMV is een organisatie van werk nemers en werkgevers. Het CNV presenteerde half april het eerste Handboek voor de koster. Daaruit bleek dat de koster een professionele gastheer is die elke dag van de week mede het gezicht van de kerk bepaalt. Hij of zij is een alleskunner die oog heeft voor details. Godshuis na brand weer in gebruik genomen ALPHEN AAN DEN RUN Nu de herstelwerkzaamheden na de brand in de Bonifacius- kerk in Alphen aan den Rijn ge reed zijn, wijdt de bisschop van Rotterdam, mgr. A.H. van Luyn, komende zondag het nieuwe al taar in. Aan deze bijzondere vie ring werken de drie koren van de Sint Bonifaciusparochie mee. In de nacht van 7 mei ont stond er door brandstichting schade aan de altaartafel, het podium en de muren achter het hoogaltaar van de kerk. Ook was er op andere plaatsen veel rook- en roetschade. De repara tie en het het herstel van de schade duurde vijf weken en in deze periode kerkten de paro chianen in de St. Jozefzaal, iets wat volgens pastor J. Steenvoor den positieve gevolgen had: „Het 'kerkgebeuren' in de Jozef zaal werkte heel verbroederend! Steeds spontane hulp om op te bouwen en zondags na de laatste Mis alles weer op te rui men. Ook het vieren zelf, dicht bij elkaar, uit volle borst samen zingen, de gezellige sfeer en ontmoeting, dit alles was hart verwarmend! Zo heeft het nega tieve gebeuren van de brand ook positieve effecten", aldus de pastor. De parochianen zijn blij met de vernieuwing van het litur gisch centrum. Het priesterkoor is voorzien van nieuwe vloerbe dekking. Voor de muren achter het hoogaltaar zijn vier sets gor dijnen aangeschaft in de kleu ren van het kerkelijk jaar: groen, rood, paars en wit. Daarnaast is er een aantal aanpassingen doorgevoerd om de liturgische ruimte in overeenstemming te brengen met de eisen van het Tweede Vaticaans Concilie. Zo is er een lessenaar gemaakt voor de schriftlezingen en de prediking. Hierin zijn twee ko peren ornamenten verwerkt van de vorige altaartafel die onher stelbaar was beschadigd. De ze tels voor de celebrant, de lector en de misdienaars hebben ver anderingen ondergaan. Het nieuwe altaar is kleiner dan het vorige maar lichter en transpa ranter, met in het midden even eens een koperen ornament van de oude tafel. In het weekend van 13 en 14 juni nam de parochie het kerk gebouw alweer in gebruik. Nu heeft de inwijding van het altaar plaats. De feestelijke viering be gint om 10.30 uur. Speciaal medeleven van de Bonifacius parochie gaat uit naar de 'broe ders en zusters' van de Mara- nathakerk waar de brand die in dezelfde nacht werd gesticht veel ernstiger gevolgen had. Zij kunnen voorlopig nog niet te rugkeren naar hun vertrouwde kerkgebouw. Schadebedr; lYlaranathakf* loopt nog op alphen aan den rijn» saskia buitelaar g om rde drii en. Hei bedrij ivesting Het opnemen van de loutse aan de door brand vei yendan Maranathakerk duurt rmee gi dan verwacht. Acht wi i vonn de brand is nog steed: partijei het roet verwijderd eiken h ben schade-experts keiaar verzekeraar hun weiog gar niet kunnen afrondi aanni komen steeds weer itegoe bij", verklaart voorzit e spoe de Kerkeraad Algemede drie ken G. Brussen de vert iers be Het gaat om scha voor door de nawerking o de niei dus na afloop van de Zoals de glas-in-lood et ged die alsnog zijn gesp s Wal en de verslechterende g), Vis: teit van muren en raai >sen i nen. Het is nog ond vankei wanneer de schade w hts te nitief kan worden onte1 steld. Half mei schal fsunits bestuurslid van de kei iraveni de schade al op meyastgo een miljoen gulden, s De kerk is van bini;, middels helemaal W grotendeels houten in was totaal verwoest, achtermuur zitten grote gaten. Een gerucht dat h< ker is of de kerk no| herbouwd, weei Brussen ten stelligste. II over is binnen de kei'"^- nog geen discussie g( - Pas als de verzekera. is, kijken we wat we gaan doen." geen de 1< sul ardwi /eth ft no{ :verd inciël hting Kul dafrel irbije in t aeent amsterdam anp Moskeeën in Nederland moeten op maatschappelijk vlak actiever worden. Ze moeten er zelf voor waken dat islami tische jongeren niet op het verkeerde pad raken. „Moslims dienen zichzelf een zorg te zijn." Dat zei de Nederlandse imam A. van Bommel gisteren tijdens een bijeen komst van het Mozeshuis in Amster dam. Elke moskee heeft volgens hem wel een jongerengroep, maar die biedt vaak niet veel meer dan koranlessen. Imams richten zich vooral op de 'ver grijsde eerste generatie', aldus Van Bom mel. In moskeebesturen krijgen jonge ren vaak geen kans. Toch zijn de weinige jeugdige moskeegangers volgens Van Bommel bij uitstek geschikt om een brug naar de Nederlandse samenleving te slaan. „Zij zijn op school en op straat voortdurend geconfronteerd met een negatief imago van de islam. Zij hebben zich daardoor de gewoonte eigen ge maakt om zeer kritisch naar de eigen ge meenschap te kijken." Linkse jongens De allochtonen die het gemakkelijkst contact leggen met de Nederlandse sa menleving zijn echter de 'linkse jongens' die hun islamitische achtergrond achter zich hebben gelaten. Van Bommel be treurt het dat veel succesvolle, hoogop geleide moslims 'uit de problematiek stappen' door na het aanvaarden van een goede baan naar een eengezinswo ning buiten de grote stad te verhuizen. Van Bommel vindt dat autochtone Nederlanders zich wel wat kritischer ten opzichte van de moslims mogen opstel len, bijvoorbeeld ten aanzien van de mi litante organisatie Milli Görüs, die zater dag 40.000 mensen in de Amsterdam ArenA verzamelde. „De Nederlandse sa menleving moet blijven doorvragen: waar staan jullie voor en hoe willen jullie moslimjongeren laten inburgeren?" Nederlanders die de islam niet vijan dig gezind zijn, zijn vaak juist overdre ven onkritisch, vindt Van Bommel. Ze durven moslims geen kritische vragen te stellen uit angst hen te kwetsen. Zelf ziet de imam in de massabijeen komst van Milli Görüs geen ander sig naal dan 'kijk, wij zijn er ook'. „Dat is de enige boodschap die ik eruit kan destil leren. Die mensen staan op de onderste sport van de maatschappelijke ladder en zijn nog steeds in gevecht om hun aan wezigheid te manifesteren. Ze zien de is lam als het enige middel dat ze daartoe hebben." De prestigieuze Al-Azt versiteit in Caïro is blij Amerikaanse Internet 1 America Online een heeft verwijderd waarojm uit de koran werden P eerd. De universiti woensdag nog met stappen tegen de provi j dreigd. „We hoeven g f ontschuldigingen. We woon blij dat de pagina ten", zei een woordvoei de universiteit. America heeft de website verwijdi dat er informatie op sti beledigend was voor m Dat is in strijd met de lei voorwaarden. Het bedri verscheidene klachten website ontvangen, woordvoerder. Moslims de universiteit per telet per fax opgeroepen te website op te treden. De siteit is van plan een cor in te stellen die maatreg gen anti-islam-website: nemen. nen de st :oen turee idite ester iteel Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Zaterdag 25 Juni INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur! Het is mij de beide keeren, dat ik zitting heb gehad in een stembureau, duidelijk gebleken, dat de tegenwoordi ge wijze van stemming niet direct op den naam van geheim" aanspraak kan maken. Zonder er uitdruk kelijk op te letten, heb ik, gezeten achter de gewone tafel, van vele kiezers kunnen zien op wie(n) zij hun stem uitbrachten. Voor degenen, die achter in het lo kaal staan, is dit nog gemakkelijker, hetzij op het oogenblik, waarop de achterzijde van het stembiljet aan den voorzitter wordt vertoond, hetzij op het oogenblik, waarop het biljet in de bus wordt gewor pen. Dit komt doordat de meeste kiezers hun stembil jet niet dichtvouwen en hierop toch zijn de biljetten ingericht, daar immers aan de achterzijde aan weers kanten de stempelafdruk voorkomt die den voorzitten moet vertoond worden. Hierom geef ik allen kiezers, die er niet op gesteld zijn, dat de andere in het stern- bureel aanwezigen kunnen zien, op welken candidaat zij hun stem uitbrengen, den raad: Vouwt bij den les senaar uw biljet dicht. Daardoor blijft uw stem ge heim. Verder neem ik deze gelegenheid te baat om er den kiezers nogmaals attent-op te maken, dat de eenige wijze, waarop men tegenwoordig kan stemmen, is, door het witte stipje voor den naam van den candi daat zwart te maken. Bij de laatste verkiezing moest ons bureau verschillende biljetten van onwaarde ver klaren, omdat de kiezer wel op duidelijke, maar op een andere wijze zijn stem had uitgebracht. Men den- ke er aan: iedere bijvoeging maakt het geheele stem biljet van onwaarde. J.C. Van der Lip. ANN01973 dinsdag 26 juni LEIDEN Op 63-jarige leeftijd is gisteren na een langdurige ziekte overleden oud-wielrenner Jan Riethoven. De Leidenaar, een broer van de voorzitter van de Leidse Ren- en Tourvereniging Swift, Joop Riethoven, genoot tussen 1930 en 1940 grote ver maardheid in de wielersport. Het hoogtepunt van zijn carrière lag in 1935 toen hij met Stef Veger in het Antwerpse sportpaleis het wereldrecord op de tandem ver beterde. Een prestatie, die nog altijd niet is overtroffen. Met zijn zwager Jan Verschoor, die enkele maanden geleden overleed, vormde Riethoven lange tijd een vast koppel, dat tot de sterkste in de (avond)zesdaagsen behoorde. De keerzijde van de medaille is dat Jan Riethoven veelvuldig ge wond raakte. Zo liep hij in 1937 door een val tijdens een wedstrijd op de Oegstgeeste Abtspoelweg een schedelbasisfractuurop, waardoor hij een zilveren plaat in het hoofd kreeg. VOORSCHOTEN Het enige Voorschotense openbare badhuis, gevestigd in het instruktiebad De gewichtheffers van De Spartaan uit Leiden, die het afgelopen weekeinde opnieuw het clubkampioenschap van Ne derland behaalden. Staand v.l.n.r. T.H. Brand (coach), M. Anneeze, A. Swagers, F. Marijt, H. Filippo en voorzitter Zirk- zee. Gehurkt: Th. Sanders (links) en D. van 't Riet. foto archief leidsch dagblad Vlietwijk, is al sinds half april "tij delijk" gesloten. De vaste klan ten, altijd wekelijks nog ongeveer honderd of meer, moesten zich maar gaan behelpen met een teil tje thuis. Bij navraag blijkt dat de warmwaterboilers defect zijn. Als alles goed gaat wordt het badhuis begin augustus weer geopend. Het badhuis in Voorschoten is al lerminst een winstgevende zaak voor de gemeente. Zo lang er ech ter nog steeds huizen zijn zonder een douche is de gemeente wet telijk verplicht een badhuis in stand te houden. Het defect gera ken van de boilers ziet de ge meente dan ook als overmacht. Blijft de vraag waarom de herstel werkzaamheden zo lang moeten duren. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red Groot Leiden AJ B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. EStraatsma, chef red. Regio Leiden agtl ninj 'rge Hen. 71 htei 023 aise 023 Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot iJmiD ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veist ee, het automatisch afschrijven van het abc ld, ontvangen 1,- korting per betaft ucB7EiiniNr: DPB PCKT n g< :d.' LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE!^ Dor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere ItL ?n), is een samenvatting van het rt n n- /s uit het Leidsch Dagblad op gelui n d( beschikbaar Voor informatie 0486-486 s ta (Centrum voor Gesproken Leduur, Grai ïikl ■■1 E K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. 1 di Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fees iari Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensd 13.00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 Iwi

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16