eiden Regio Veel ideeën uit buurt voor veiliger Oosterkerkstraat Oversteken Restauratie Bibiiotheca Thysiana is halverwege -oefmarkt Marnixstraat lit voorgoed de deuren 'Aanstootgevende' stellingen geschrapt uit proefschrift 'Heeft u dat nog wel in de klauw?' Haarlemmerstraat nog niet helemaal af DAG 26 JUN11998 Vrijdag JAN PREENEN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Tennisbanen q De vier nieuwe ba- I nen van tennisclub Meerburg in Zoeterwou- de-Rijndijk moeten alweer worden vervangen. Mysterie Archeologen heb- JL I ben in Alphen mo gelijk resten gevonden van de Romeinse legerplaats Albanianae. B [ietal mishandelt man Een 31 -jarige man is gisteravond in de Kabeljauwsteeg in ;n (tussen Breestraat en Boommarkt) door drie mannen andeld. Aanvankelijk kreeg hij woorden met een man en ouw die zijn fiets hadden omgegooid. Toen hij zijn fiets jtzette en het voorval zich herhaalde, kwam het tot duw- en rerk. Plotseling verschenen twee andere mannen ten tonele men met de man die de fiets had omgegooid op het toffer insloegen. De Leidenaar wist te ontkomen door zijn ng in te vluchten. el bonnen bij snelheidscontroles n_ï Bij snelheidscontroles op de Plesmanlaan, Willem de jerlaan en Oegstgeesterweg in Leiden en Leidseweg in schoten zijn gisteren 480 bonnen uitgedeeld. Er werden automobilisten gecontroleerd. De hoogste snelheid, 94 ki- ;ter per uur, werd op de Plesmanlaan gemeten. ichting helpt probleemkinderen N/regio» „Met zijn allen de probleemkinderen zo goed mo le binnen het basisonderwijs opvangen." Dat is de doelstel van het nieuwe samenwerkingsverband Weer Samen Naar ooi in de Leidse regio dat gisteravond is opgericht. Schoolbe- en van het openbaar, katholiek, protestants-christelijk en is- itisch basisonderwijs hebben de koppen bijelkaar gestoken, bedoeling is met extra inzet en extra geld van het Rijk kin- "4»n zo lang mogelijk op de basisschool te houden. Als het niet ers kan, kunnen deze kinderen op het speciaal onderwijs te lt", aldus M. Hoen van het Bureau Openbaar Onderwijs in len. Lid van de nieuwe vereniging zijn 25 schoolbesturen van Dien in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest Warmond, Voorscho- Zoeterwoude en Alkemade. lidse raad in 3-oktoberoptocht De 3 October Vereeniging wil voor één keer af van de af- iak dat de politiek zich niet bemoeit met de viering van Lei- s Ontzet. Ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester bekoop heeft de vereniging alle raadsleden gevraagd in de bcht van 3 oktober mee te lopen. De politici worden geacht 'fractiegewijze' te presenteren en een afscheidslied voor de Igemeester te zingen op een 'bekende melodie'. Of raadsle- fbereid zijn mee te doen, is nog niet bekend. leiden Deze moeder is er als de kippen bij om haar kleintjes de eerste beginselen van het oversteken bij te brengen aan de Brahmslaan in Lei den. Kloek en kuikens lieten keurig de voorbij rijdende rode auto passeren en kwamen zonder kleerscheuren aan de overkant. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden eric-jan berendsen Met de terugplaatsing van twee metalen hemelbollen op het dak van de Bibiiotheca Thysia na wordt woensdag 1 juli letter lijk het hoogste punt van de res tauratie van het pand bereikt. Vervolgens vindt om 13.00 uur een rondleiding plaats door het gebouw op de hoek van het Ra penburg en de Groenhazen- gracht. Het bibliotheekgebouw werd tussen 1655-1657 gebouwd en heeft een voorgevel die een van de beste voorbeelden van het Hollands Classicisme in Leiden vertegenwoordigt. Bijzonder is dat in het pand al bijna 350 jaar de oorspronkelijke collectie boeken is gehuisvest. Vorig jaar kreeg Vereniging Hendrick de Keyser de biblio theek in haar bezit. Zowel het gebouw als de boeken verkeer den toen in zorgelijke staat. De Stichting tot behoud van de Bi biiotheca Thysiana, die het pand aan de vereniging heeft overgedragen, zorgt voor het herstel van de boeken. Vereni ging Hendrick de Keyser is ver antwoordelijk voor de restaura tie van het gebouw. 'Hendrick de Keyser' stelt zich ten doel het behouden van his torisch of architectonisch waar devolle huizen in Nederland. De vereniging bezit meer dan 300 panden verspreid over het hele land. Emarkt De long aan de üxstraat in Leiden gaat za- igmiddag definitief dicht, vanwege de moordende .urrentie in de bedrijfstak geheel uit eigen vrije wil. ïaresse Marja de Jong wil tijd aan haar gezin beste- De gelijknamige winkel de Frederik Hendriklaan in irdorp blijft wél open. n poster met daarop Te hing eind vorig jaar al ;r de ramen van de zaak de Marnixstraat. Toch is de el nog niet verkocht. Er zijn djkers, maar kopers hebben nog niet gemeld, idanks het streven van de eente om in Leiden buurt- ;els te handhaven, komt er 'stwaarschijnlijk geen nieu- upermarkt in het pand. „Er ze week wel iemand van de eente geweest die het over werkervaringsproject had", ;lt De Jong. „Die dame kwam hier als klant en zei dat ze er op het stadhuis werk van zou maken." Die inspanning zou dan voor niets zijn, want dat of er daad werkelijk een nieuwe super markt aan de Marnixstraat komt met werkplekken voor jongeren, lijkt De Jong bijzon der onwaarschijnlijk. „Dan had de gemeente drie maanden ge leden moeten komen en had den we misschien pog iets kun nen regelen. Nu is het te laat." D. Toet, bestuiirsmedewerker van wethouder H. Kruijt (economische zaken/CDA), be treurt de sluiting van de winkel. „Want zo'n zaak heeft een heel belangrijke functie in de buurt. Aan de andere kant is het voor de gemeente natuurlijk heel moeilijk om de marktontwikke lingen te beïnvloeden. Dat klei ne winkels verdwijnen, is een verschijnsel in het hele land. De mensen doen het zelf door in de grote supermarkten hun bood schappen te gaan doen." Bewoners van de Oosterkerkstraat/Ir. Driessenstraat en omgeving hebben in groten getale gereageerd op de op roep van de gemeente mee te denken over maatregelen die de verkeerssituatie in deze straat moeten verbeteren. Tot nu toe belden 34 mensen hun ideeën door, nadat zij begin deze maand een brief van de gemeente hadden ge kregen. De gemeente hoopt door de buurt te raadplegen, waardevolle tips voor verbeteringen binnen te krijgen. Juist bewoners weten hun eigen buurt is. leiden herman joustra Het is de bedoeling dat de ge meente alle ideeën en tips over mogelijke maatregelen binnen kort onder de loep neemt, zon der daarbij de eigen verkeers technische kennis over boord te gooien. „Het is niet zo dat een eventuele maatregel per defini tie afkomstig is van een buurt- hoe de verkeerssituatie in bewoner", laat een woordvoer der weten. Hoewel buurtbewo ners al jaren klagen over de in hun ogen uiterst onveilige ver keerssituatie - vooral de hoge snelheid waarmee sommige au to's langsrijden is hen een doom in het oog - zijn de aan gedragen oplossingen beslist niet altijd eensluidend. „De één pleit voor verkeersdrempels, de ander juist weer niet", zegt de woordvoerder. De gemeente wil over een maand of twee een speciale avond beleggen met de buurt bewoners, waarbij nog een keer alle aangedragen oplossingen worden bediscussieerd. „In principe zijn er tal van maatre gelen mogelijk", zegt de woord voerder. „Maar belangrijk is na tuurlijk of een maatregel echt efficiënt is. Daar draait het om. En hoewel het om de veiligheid gaat, is het natuurlijk niet de bedoeling dat zo'n maatregel in de miljoenen loopt." Directe aanleiding voor de ac tie van de gemeente vormde het dodelijk ongeluk van 14 maart. Toen kwamen op de hoek van de Oosterkerkstraat en de Lan- gestraat een jongen en meisje om het leven, nadat ze waren gegrepen door een automobilist die met veel te hoge snelheid over de brug met de Heren gracht was gereden. De chauf feur overleed korte tijd daarop aan zijn verwondingen. Uit cijfers over de periode van 1994 tot en met 1996 blijkt dat op de kruispunten Heren gracht/Oosterkerkstraat vier keer gewonden vielen bij onge lukken. Dertien keer was er sprake van een ongeluk met louter materiële schade. De woordvoërder van de gemeente benadrukt echter dat de discus sie met de buurtbewoners de gehele Oosterkerkstraat en Ir. Driessenstraat betreft en niet al leen het stukje tussen Lange- straat en Herengracht. Geneticus teruggefloten Een proefschrift zonder eigen stellingen is geen proefschrift. Groot was dan ook de verba zing van Groninger geneticus J.C Oosterwijk toen hij van de decaan van de medische fa culteit van de Leidse universi teit te horen kreeg dat twee van zijn uitspraken waren ge schrapt. De zinsneden 'Het gen voor de erfzonde zal nooit worden gevonden' en 'De stamboom van Josef (Mat- theus 1:1-17, Lucas 3:23-38) zou in het licht van de onbe vlekte ontvangenis beter door de lijn van Eva naar Maria ver vangen kunnen worden', wa ren volgens decaan, B. Ver meer, aanstootgevend. De geneticus die deze week in Leiden promoveerde, schreef zijn stellingen omdat hij zich ergert aan de 'haarklo verij' van theologen, „terwijl ze zwijgen over heikele punten als de vreemde stamboom van Jezus", zo verklaart hij in Dag blad Trouw. De medisch onderzoeker die een alternatieve methode ont wikkelde om via het bloed van zwangere vrouwen vast te stel len of er afwijkingen zijn aan de ongeboren vrucht, schreef de stellingen op persoonlijke titel, iets wat gebruikelijk is in een proefschrift. Een promo vendus dient die beweringen tijdens zijn promotie ook te kunnen te verdedigen. Het komt zelden voor dat de doc tor in spe vooraf te horen krij gen dat zijn stellingen onac ceptabel zijn. In het promotie reglement is die bevoegdheid van de decaan overigens wel vastgelegd. De decaan geeft in Trouw te kennen dat hij slechts bij hoge uitzondering stellingen af keurt. „Dat doe ik alleen als de inhoud discriminerend of be ledigend is, bijvoorbeeld ten opzichte van het koningshuis of een religieuze groepering", aldus Vermeer. „Kijk, als vrij zinnige protestant kan ik op zich best leven met die twee zinnetjes van Oosterwijk. Maar ik probeer me ook te verplaat sen in zeer gereformeerde per sonen, die er aanstoot aan kunnen nemen. Daarom heb ik een restrictief beleid ge voerd." De geneticus reageerde te leurgesteld op het besluit van de decaan. „Mijn stellingen zijn voor honderd procent ver dedigbaar, genetisch interes sant en prikkelend voor de geest. Ik heb van de decaan niet één goed argument ge hoord dat zijn beslissing recht vaardigt." Oosterwijk besloot de zaak verder te laten rusten en nam dinsdag zijn doctors bul in het Leidse Academiege bouw in ontvangst. andelaren jagen inten de dood in' wim koevoet 0lg van voorpagina ttelijk gezien kun je fietsen- ielaren die bromfietsen op en niets maken, de Bovag ze hooguit als lid schrap- Maar ze jagen hun eigen ten de dood in en vermoor- hun eigen markt", stelt de se Spartamet-verkoper R. der Berg vast. omfietshandelaar Bert van Meij vindt het verhaal van collega allemaal maar on- ,Heb je wel eens gezien wat moordwapentuig je bij de a en Blokker kunt kopen? die keukenmessen kun je je rman- of vrouw ook naar de ^^ere wereld helpen. Zijn nu lema en Blokker gewetenlo- |H winkelbedrijven? Iedereen JP ft z'n eigen verantwoorde- W eid.?" p dezelfde golflengte zit zijn ?a in Valkenburg, G. Hoek- „Ik zal niet zeggen dat ik it opvoer. Maar weet je, als it niet doe dan gaat de klant en deur verder. Het oeren gebeurt trouwens niet met als hoofddoel de snel- te verhogen. Dikwijls ge- flA 1 het om startproblemen en nde uitlaten te verhelpen." m der Meij en Hoekstra ge- ïllii n wel dat het rijgedrag van snor- en bromfietsers zo verslechtert als Mulder irteert. „Wat je ook steeds :r ziet is dat ze een bij een rfiets behorende oranje stic- op een bromfiets plakken, de helmplicht te ontduiken, ardvoerder R. Blom van de tie noemt dat ook als een de voornaamste proble- it Mulders onderzoekt blijkt 73 procent van de snorfiet- zich niet houdt aan de rimumsnelheid van 25 kilo ter per uur. Zes jaar geleden dat 50 procent. C. Vergeer (SP) legt wethouder Kruijt het vuur na aan de schenen Het stukje straat bij de Harte- brugkerk: voor lopig nog geen nieuwe stenen. FOTO HIELCO KUIPERS leiden herman joustra De volledige herbestrating van de Haarlem merstraat laat naar alle waarschijnlijkheid nog zeker een half jaar op zich wachten. Terwijl de rest van de winkelstraat recent is voorzien van nieuwe, rode klinkers, liggen er in het stukje voor de Hartebrugkerk nog steeds grijze stenen. De reden voor het op onthoud is gelegen in een 'procedurele te genvaller', zo laat een woordvoerder weten. De herbestrating vond plaats in het kader van het gemeentelijke project 'Binnenste Beter', een opknapbeurt van het centrum van de stad. Leiden gaf een tijdje geleden een kunstenaar de opdracht een ontwerp te maken voor het gewraakte stukje winkel straat, mede door de Hartebrugkerk een van de bekendste en meest geliefde plaat sen in de stad. Het ontwerp voor die plek, waarbij ook delen van de Stille Mare en de Lange Mare zijn betrokken, voorziet echter in het verdwijnen van enkele parkeerplaat sen op de Lange Mare. Wil de gemeente daartoe daadwerkelijk overgaan, dan kan dat niet zomaar van de ene dag op de ande re. „Door tal van procedures die verplicht doorlopen moeten worden, kost dat een halfjaar", zegt de woordvoerder. „En dat is jammer. We hadden gehoopt direct na de bouwvak aan de slag te kunnen, maar dat wordt nu zeker volgend jaar als het ontwerp geh andhaafd blijft." Bijkomend probleem is bij het ontwerp ook een stuk tuin van de Hartebrugkerk is betrokken. Dat stuk zou bij de straat getrok ken moeten worden. Gemeente en kerk zijn hierover in gesprek. Om genoemde redenen is het ontwerp opnieuw onderwerp van gesprek binnen de geméente. „Sommigen denken er nu aan op het ontwerp misschien dusdanig te ver anderen dat de parkeerplaatsen behouden blijven." Is eenmaal een keus gemaakt, dan volgt eerst nog overleg met buurtbewoners en winkeliers over het ontwerp. „Want die moeten zich natuurlijk ook in het ontwerp kunnen vinden." Pas dan kunnen de stra tenmakers aan het werk. Hoe dat ontwerp er op dit moment uit ziet? „Dat is moeilijk uit te leggen", zegt de woordvoerder. „Er wordt in elk geval op sommige plekken gebruik gemaakt van na tuursteen." leiden herman joustra Hoe was het mogelijk dat de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) de door de gemeente ge vraagde financiële gegevens niet had verstrekt? Een aantal vragen over de gevolgen van de nieuwe CAO welzijn voor de fi nanciële huishouding van deze instelling niet had beantwoord? C. Vergeer (SP) legde gister avond tijdens de commissie welzijn wethouder H. Kruijt het vuur na aan de schenen. „Een instelling die weigert de ge meente gegevens te verstrek ken... Waar is de politieke stu ring van de LWO? Heeft u dat nog wel in de klauw?" Vergeer reageerde op een voorstel van burgemeester en wethouders om dit jaar een ex tra bijdrage van 300.000 gulden in de begroting op te nemen. De reden van dit voorstel: in 1997 werd een nieuwe CAO voor de welzijnssector en de bi bliotheken afgesloten. De hoge re salarissen die hier het gevolg van waren, leidden tot grote kostenstijgingen voor gesubsi dieerde instellingen, zoals de LWO. Daarom besloot Leiden eenmalig een extra bijdrage van 300.000 gulden in de begroting op te nemen, ter compensatie. Om dat bedrag op een goede manier te kunnen verdelen vroeg Leiden de instellingen aan te geven wat de gevolgen van de nieuwe CAO waren, en hoe ze dachten die gevolgen op te vangen. Van de LWO kreeg de gemeente echter onvoldoen de gegevens. Dat de welzijnsor ganisatie botweg had geweigerd de informatie te verstrekken, zoals Vergeer beweerde, was volgens wethouder Kruijt een verkeerde voorstelling van za ken. „Het is een lastiger verhaal dan sommigen van u denken. De LWO bleek onvoldoende in formatie te kunnen geven." Van Leiden krijgt de welzijnsorgani satie jaarlijks een budget voor het uitvoeren van haar taken. Het is de bedoeling dat die in stellingen steeds op de uitvoe ring van die taken worden be oordeeld. Kruijt: „Het is duide lijk dat we duidelijker afspraken moeten maken met de instellin gen over welke output nodig is, wat we verwachten van de in stellingen." Vergeer bleef echter bij zijn standpunt. „Het blijft een ge brek aan sturing." A. Flapper, directeur van de LWO, reageerde vanochtend verbaasd. „Wij hebben een hele stapel gegevens verstrekt. Ons werd eerst gevraagd aan te ge ven wat de gestegen loonkosten waren. Dat hebben wij gedaan." „Toen zei de gemeente ver volgens: 'nee, we willen een uit splitsing: van de stijging door de CAO en de stijging door perio dieke salarisverhogingen'. Wij hebben daarvan een schatting gegeven." „Dat vond de gemeente nog niet genoeg. Uiteindelijk heb ben we èlle loonverdeelstaten van alle onze mensen gegeven. Om die te bekijken is natuurlijk heel wat werk." Als abonnee bent u ons heel wat waard! Deze week heeft u van ons het boekje met de Verwencheques ontvangen. Zomerse aan biedingen speciaal samengesteld voor u. We hopen dat u er veel plezier aan zult beleven!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15