Leidsch Dagblad Rekeningrijden in Randstad gaat door Leiden trekt meer geld uit voor daklozen en illegalen Uitgeschakeld Flonaldo' redt Noren 'hillip Cocu is weer fit [aar cel voor hooligans )V- Jaarkaart wordt nderdeel prestatiebeurs ZomerSALE 50% korting! Streep door expositie van Tadic Tarzans Jane overleden 4*. FIORELLA TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch Dagblad flSDAG 24 JUN11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 i Economie i Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Horecabedrijven blijven alcohol aan jongeren schenken Een Marokkaanse supporter treurt nadat zijn land, on- ks een 3-0 winst op Schotland, is uitgeschakeld. Pagina 23: 'Bit- d van Marokko'. foto reuters enrique marcarian 1 te Andre Flo heeft de Noren ed. Waar iedereen rekening ld met een vroegtijdige af- ht, hielp hij zijn team aan wonderbaarlijke terugkeer Je wedstrijd tegen Brazilië, orwegen móest winnen, am zelfs achter, maar toen am 'Flonaldo' in actie. Flo akte gelijk en versierde een afschop, benut door zijn imgenoot Rekdal. Noorwe- nwon met 2-1 en bereikte, tBrazilië, de tweede ronde. Dat was zuur voor de Marok kanen, die na de 3-0 zege op Schotland veronderstelden dat zij in de tweede ronde zaten. Ook Italië bereikte de tweede ronde dankzij een 2-1 zege op Oostenrijk. Chili vergezelt de Italianen na een 1-1 gelijkspel tegen Kameroen. De Chilenen ontmoeten zaterdag Brazilië, Noorwegen is gekoppeld aan Italië. ;kc- is( boven op zijn voet, wat een lichte kneuzing tot gevolg had. twee dagen rust heeft Phil- Hiddink zei op het fysieke vlak verder geen pro blemen te hebben. „Ronald de Boer heeft uit voorzorg een traininkje over geslagen, maar dat is omdat we hem nooit meer dan frmmce één keer per dag belasten." Tegen Mexico kan Hiddink niet be schikken over Kluivert. De aanvaller zit de laatste wed strijd van zijn schorsing uit. Pagina 22: Cocu: 'Ik sta die vaste plaats niet meer af de laatste minuut van de strijd tegen Zuid-Korea, ;elopen zaterdag, raakte Co- geblesseerd aan de enkel, tegenstander trapte hem werd een 38-jarige Britse voet balfan drie uur lang geope reerd nadat hij maandag rond middernacht, na de wedstrijd Engeland-Roemenië, zeer ern stig gewond raakte door mes steken in buik en longen. De omstandigheden van de steek partij zijn onduidelijk. De man liep met twee andere Britse fans door de arbeiderswijk Embalot in de buurt van het stadion toen hij werd aange vallen. nrechtbank in de Noord - anse stad Bethune heeft gis ten drie Duitsers, in de leef- dvan 22 tot 30 jaar, veroor- eld tot een jaar gevangenis- taf wegens de rellen zondag Lens rondom de wedstrijd uitsland-Joegoslavië. Na het tzitten van hun straf mogen drie veroordeelde Duitsers fee jaar lang Frankrijk niet leen ziekenhuis in Toulouse tienten die onvoldoende stu- punten halen, moeten in de Lomst niet alleen hun stu- ünanciering terugbetalen, ar ook hun OV-Jaarkaart. De breiding van de prestatie- ars gaat in vanaf het jaar 2000 voor jongeren die in 'jaar gaan studeren. •p dit moment zijn studen- die geen vijftig procent van betekent bij ons Op alle zomerSALE producten. Kom snel. «woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.). Madame Tussaud in Amsterdam staat te koop Alleen op bedevaarten wordt soms nog gebiecht Frits Hotz is geen man van grote festijnen WD wil compensatie voor automobilist via belasting De WD heeft zijn verzet opgegeven tegen invoering van het rekeningrijden. Daarmee is de weg geëffend om bin nen vier jaar automobilisten in de Randstad geld te laten betalen als ze in de spits rijden. Dit zijn de paarse partij en gisteren eens geworden. Het kabinet had al voorge steld dat dit vijf gulden per keer kost. den haag gpd De WD houdt nog wel wat sla gen om de arm. Het besluit over rekeningrijden is een onderdeel van een groter compromis over de verkeerssituatie in Neder land. De WD stemt in met het rekeningrijden als de automobi list via de belastingen weer bodegraven wim koevoet In het telefoonboek staat onder Het Bodegraafse Evertshuis, een cultureel centrum aan de Spoorlaan, de wervende tekst: 28 zalen voor iedere denkbare activiteit. Directeur G. van Ros- sem ziet zich vandaag echter gedwongen z'n eigen uitgangs punt geweld aan te doen. Hij zal de organisatoren van een schil- derijententoonstelling van ene Dusko Tadic officieel laten we ten dat ze niet terecht kunnen in zijn Evertshuis. Gistermiddag werd hij name lijk getipt dat deze Tadic de Ser viër is die door het Haagse VN- tribunaal tot twintig jaar gevan-' genisstraf is veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Hij heeft deelgenomen aan etnische zui veringen in Bosnië, aan mis handelingen in Servische ge vangenenkampen en heeft ei genhandig twee moslim-politie mensen gedood. Volgens Van Rossem hebben de organisatoren tegen hem 'gejokt'. „Ze wilden een zaaltje huren voor het uitwisselen van foto's. Pas toen ik de uitnodi ging voor de tentoonstelling on der ogen kreeg, bleek dat het om schilderijen gaat van ene meneer Tadic. Inmiddels weet ik ook dat de tentoonstelling in feite een politieke manifestatie is, bedoeld om Tadic te rehabi literen. De organisatoren zijn overtuigd van zijn onschuld." De belangrijkste reden om de tentoonstelling te weigeren is dat de openbare orde wel eens zou kunnen worden verstoord. Er worden zaterdag in Bodegra ven 20.000 mensen verwacht op het eerste Nederlandse festival voor dweilorkesten. Pagina 17: 'Die schilderijen van Tadic bijten echt niet' enigszins wordt gecompen seerd, Daarnaast moet er meer geld worden uitgetrokken voor nieuwe wegen. Met die combi natie aan maatregelen moet het fileprobleem worden aange pakt. De PvdA-kant van het com promis bestaat uit meer geld voor het openbaar vervoer en uitbreiding van het aantal we gen waar niet harder dan 100 kilometer per uur mag worden gereden. Dit laatste om de C02- uitstoot terug te dringen. Het compromis ligt nu bij de onder handelaars Wallage, De Graaf en Bolkestein, die het compro mis naast de andere wensen- lijstjes en het kasboek voor de komende jaren zullen leggen. De WD was altijd fel tegen de invoering van rekeningrijden. De partij voelde meer voor in voering van zogenoemde be- taalstroken. Hierop konden au tomobilisten tegen betaling langs de file rijden. In de prak- phoenix De Iers-Amerikaanse actrice Maureen O'Sullivan, wereldberoemd geworden door haar rol van Jane in een reeks Tarzanfilms, is op 87-jarige leeftijd in het Amerikaanse Phoenix overleden. O'Sullivan, moeder van onder meer actrice Mia Farrow, debuteerde in 1932 in 'Tarzan the Ape Man'. Haar verschij ning baarde opzien, niet in de laatste plaats vanwege de minimale lapjes waarin ze was gehuld. Hoewel ze ook rollen in serieuzere producties speelde, bleef O'Süllivan voor filmliefhebbers toch vooral Jane. Zoals haar in 1984 overleden tegenspeler Johnny Weissmuller - de scènefoto komt uit 'Tarzan Escapes' (1936) - voor z'n fans vooral Tarzan is gebleven. archieffoto het benodigde aantal studie punten halen, alleen de ontvan gen studiefinanciering schuldig. Nu dit gaat veranderen, kan dit studenten die de prestatienorm niet halen duizenden guldens extra kosten. PvdA, D66 en WD zijn het er over eens geworden dat studen ten de keuze moeten houden tussen een week- of een week endkaart. leiden ruud sep Leiden wordt aantrekkelijker voor daklozen en il legalen. Plannen van wethouder J. Laurier (GroenLinks/sociale zaken) om daklozen voort aan de maximale woonkostentoeslag te geven en 'gedoogde' illegalen een uitkering te verstrekken, werden gisteravond in de commissie sociale za ken enthousiast ontvangen. De raadsleden waren alleen bezorgd over de onvoorspelbare financiële gevolgen van de maatregelen voor de gemeente. De naar schatting ongeveer veertig Leidse dak lozen gaan er met ingang van 1 juli 375 gulden op vooruit. Die woonkostentoeslag komt bovenop de bijstandsuitkering van negenhonderd gulden die zij al ontvangen. Daklozen hebben dan wel geen woonlasten, maar leven op straat is ook duur, zo luidt de redenering van Laurier. Daklozen zouden met het extra geld meer perspectief hebben op een normale plaats in de samenleving. Om in aanmerking te komen voor een uitkering moeten daklozen een postadres hebben binnen de gemeente. In Leiden kunnen zij gebruik ma ken van het dienstencentrum voor daklozen, De Bakkerij aan de Oude Rijn. Leiden is niet de eer ste gemeente die een woonkostentoeslag ver strekt aan daklozen. Amsterdam ging Leiden voor. Verschillende raadsleden vroegen zich bezorgd af, of een hogere uitkering niet tal van daklozen naar Leiden zou lokken. In de ambtelijke notitie over het onderwerp wordt gewaarschuwd dat daklozen hun plaats van inschrijving mede kun nen laten afhangen van de hoogte van de uitke ring. Door een wetswijziging moeten daklozen zich vanaf volgende maand laten inschrijven in één van de veertig grotere gemeenten. In kleinere plaatsen vervalt hun recht op een uitkering. Wethouder Laurier zei niet bang te zijn voor een massale toeloop van daklozen. Maar hele maal wegnemen kon hij de vrees bij de commis sieleden niet. Voorlopig gaat de gemeente uit van veertig daklozen die in aanmerking komen voor de hogere uitkering. „Maar de cijfers kunnen na tuurlijk altijd veranderen", zei Laurier. 0546 - 54 21 21 Women's Wear UITVERKOOP tot 50% korting IN-WEAR*Bogie for Women *Stills*Soap-Studio BI RGSTEEG 5 TEL.: 071-5134314 tijk bleek het echter niet overal haalbaar in de toch al zo dicht bebouwde Randstad extra rij stroken aan te leggen. Het besluit over de maxi mumsnelheid is een typisch paars compromis. Minister De Boer (milieu) wil dat er op alle snelwegen een maximum komt van 100 kilometer per uur. Dat staat ook in het partijprogram ma van de PvdA. Dan vervuilen auto's de lucht minder met C02, het belangrijkste broeikas gas. De WD ziet daar niets in en D66 vindt het niet realistisch. Veertien kandidaten voor Oegstgeest oegstgeest afke van der toolen De nieuwe burgemeester van Oegstgeest wordt geko zen uit veertien sollicitan ten. Zeven van hen zijn vrouw. De WD is met ze ven kandidaten het best vertegenwoordigd. Één ding is zeker: de nieuwe burgemeester is tussen de 40 en 56 jaar oud. De meeste kandidaten heb ben al ervaring in het be sturen van een gemeente: vijf zijn al burgemeester, en vier zijn (oud-)wethouder. Alle grote partijen zijn ver tegenwoordigd. Naast de zeven WD'ers hebben zich drie D66'ers gemeld, en van de PvdA en de CDA ieder twee. De commissaris van de koningin, J. Leemhuis, se lecteert binnenkort acht kanshebbers uit de veertien sollicitanten. Die worden vervolgens door de vijfkop pige vertrouwenscommis sie uitgenodigd voor een gesprek. De commissie kiest dan een favoriet, maar Leemhuis heeft het laatste woord. Van de Oegstgeestse par tijen hebben WD en Pro gressief Oegstgeest zich uit gesproken voor een vrou welijke burgemeester. De huidige burgemeester, S. Scheenstra, gaat op 1 no vember met pensioen. HET WOORD IS AAN Robert Lembke Je moet niet steeds dezelfde fout maken: er is keus ge noeg. eerst i - regenen r onweer 11720° "720® 11721° 30% 40% 30% 40% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 -6,7 20 -8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving16 Meningen12 Regio15,17,18,19 RTV/programma's11 Sport21 t/m 25 Strips10 Uitgaan26 Winnares schrijfwedstrijd De Haarlemse Willemien Spook (43) heeft de landelijke lezers- schrijfwedstrijd 'Wurgende Spanning' gewonnen. Haar verhaal 'Verse Makreel', dat zaterdag in de bijlage van deze krant wordt afgedrukt, werd door de jury gekozen als 'het origineelste'. De wedstrijd was uitgeschreven door de boekwinkelketen Bruna en de dagbladen van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) in het kader van de Maand van het Spannende Boek. Daarin werd extra aandacht besteed aan thrillers, detectives en politieromans van eigen bodem. De opdracht voor de lezers was een fictief krantenbericht uit te werken tot een compleet moordverhaal. Willemien Spook, medewerkster van deze krant, slaagde daar het beste in. De jury, bestaande uit een uitgever, een bibliothecaris, een misdaadschrijver, een recensent en een boekverkoper, vond haar verhaal 'uiterst intrigerend en verfrissend'. Pagina 2: 'Schrijven is mijn redding* H B 0-opleidingen In Leiden Culturele en Maatschappelijke 3 hogeschool 1 071-53 54 500 Leiden Volkswagen lease rijders verlost van lange levertijden. Voorschoten - De vraag naar de nieuwe modellen Golf en Passat van Volkswagen is sinds de intro ductie van het nieuwe model der mate groot dat er levertijden zijn ontstaan van een half jaar tot negen maanden. Dit heeft bij Kamsteeg Auto Lease geleid tot een opmerkelijke actie. Diegenen die een Volkswagen Golf of Passat leasen krijgen bij dit bedrijf tijdens de wachttijd op de bestelde auto zonder meerkosten respectievelijk een geheel nieuwe Audi A3 of A4 aangeboden. (lees verder in deze krant: 'De levertijd van een Volkswagen mag best even duren. BEROEPSKLEDING Ook voor vrijetijdskleding Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 5121072 Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:Voorleuers:M/V Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 "712141 "4001 14" maandag i/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1