eiden Regio René Diekstra: 'Ik sta hier omdat ik dit wil Goed gehandeld en toch straf m .-j -Actievoerder vandidaat burgemeester Beproeving voor busreizigers bijna voorbij Zuster van Dalai Lama naar Leiden GERECHT Vulcans en Klingons op Leidse markt DAG 23 JUNI 1998 jan preenen, 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Stek yy s~ Jongerencentrum I O Stek in Hazerswou- de-Dorp viert het 25-jarige bestaan met een optreden van Armand. Helikopter yy De helikoptervluch- I ten, onderdeel van de feestelijke Kaagweek in Warmond, mogen van de rechter doorgaan. er gewonden bij botsing fietsers [jen* Doordat een 51-jarige Leidenaar plotseling op de 'ver- ferde' helft van het fietspad aan de Willem de Zwijgerlaan reed, Lste hij op een plaatsgenote (36) die daar met haar twee kin- jren op een snorfiets reed. De vrouw en haar kinderen van 8 en Jderhalf kwamen ten val en liepen schaaf- en snijwonden op. Jman ging eveneens onderuit en brak zijn neus. >tta e Creai nijs ade eni te cai ks lilt; 3en_r irao brui randstichting atletiekbaan Het afgelopen weekeinde is een springkussen op de atle- kbaan in de Leidse Hout in brand gestoken. Het kussen werd likt bij het (polsstok)hoogspringen. Ook een deel van de nststof-atletiekbaan raakte onherstelbaar beschadigd. De ei- aaar, het Sportbedrijf Leiden, deed gisteren aangifte. De scha- ivvordt op 50.000 gulden geschat. ÏEVRA den» De Leidse wiskundeleraar laco Breukels is tijdens het jderlands Kampioenschap Puzzelsport in Utrecht geëindigd een zesde plaats. Daarmee komt hij net te kort om mee te Dpartem «n aan de wereldkampioenschappen die eind september wor- jezins n gehouden in Istanbul. Alleen de vier beste Nederlanders ;en deelnemen aan de wedstrijd die draait om logisch den- analytisch inzicht en Tekenvaardigheid. De winnares is D. «tman-Verhoef uit Heerhugowaard. Tot de finale waren 38 en ispraakavond verplaatst 14A, bad irakers sigarettenautomaat opgepakt jen» Een 16-jarige Leidenaar en een jongen uit Voorschoten l) zijn gisteravond in de Van 't Hoffstraat in Leiden opgepakt, twee worden ervan verdacht in die straat een sigarettenauto- jat te hebben gekraakt. De automaat was opengebroken en in fietstas van een van de knapen werd gereedschap gevonden. sde plek voor Breukels •n» De inspraakavond over de plannen van de gemeente G et de Oostvlietpolder is verplaatst van het buitencentrum Kor- Vliet naar de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan 13. Tot de rhuizing is besloten, omdat er een enorme opkomst wordt orbeha nvacht. De gemeente wil de polder deels gebruiken voor bag- itort en een stuk als bedrijventerrein inrichten. De inspraak rond is dinsdagavond en begint om acht uur. SSi edewerker Eurodusnie solliciteert nmiddellijke afbraak van het ationsgebouw en de aanpa- nde kantoren. RTL, SBS en 'ronica van de kabel. Een ge dongen verhuizing van de fee McDonald's-vestigingen het slachthuisterrein, ilvering van de bierprijzen het LVC en een zwaailicht d iedere politiepet. Het zijn maar een paar ele- enten uit het 'tienpunten- an' van doctorandus David ervoort, actievoerder en kan- daat voor het burgemeester- hap van Leiden. Vervoort profileert zich na- iukkelijk als medewerker van ït links-radicale informatie- lactiecentrum Eurodusnie. Sterker nog: Eurodusnie laakte deze week de kandida- ïur van haar medewerker we- Idkundig. De actievoerders melden dat its. Vervoort' vanaf de op- chting betrokken is bij het "tiecentrum en tevens actief bij de 'vrije anarchistische idiozender' Koekoeroe Ree- den» ruud sep De doctorandus woont sinds tien jaar in Nederland en is geen lid van een politieke par tij. Hij meent daardoor - aldus het persbericht - 'bij uitstek geschikt te zijn voor de functie als boven de partijen staand'. Zijn sollicitatie is inmiddels bevestigd door de commissa ris van de koningin, terwijl de burgemeesterskandidaat ook al een eerste gesprek heeft ge had met de gemeentesecreta- Onder leiding van burge meester Vervoort wordt de Leidse binnenstad binnen vijf jaar volledig autovrij. De bus sen gaan uit de Breestraat en worden vervangen door een Voor het nieuw te bouwen station van rode baksteen komt een park dat verboden is voor honden, scooters, festi vals en politie. Leiden sluit in 2001 haar luchtruim voor pas sagiersvliegtuigen en schrapt artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht waardoor kra ken gemakkelijker wordt. Leidse psycholoog in het hol van de leeuw leiden caroline van overbeeke „Als iemand ooit in een dergelijke situatie ver zeild raakt: pleeg alstublieft een telefoontje met me! Ik kan u advies geven en ik vraag er weinig voor." Gelach. René Diekstra voelt zich meer en meer op zijn gemak in de grote collegezaal van het Gorlaeus Laboratorium van de Leidse Rijks universiteit. De Leidse psycholoog vertelt 'in het hol van de leeuw' over het 'leergeld' dat hij be taalde sinds hij anderhalf jaar geleden als hoogle raar ontslag nam wegens beschuldigingen van De pers mag geen vragen stellen tijdens Diek- stra's lezing die door zo'n 200 mensen wordt bij gewoond. „Hij geeft college vanavond", zegt zijn woordvoerder kortaf. Na afloop snellen er vele studentes op hem af die hem vragen zijn laatste boek te signeren. De exemplaren van 'O Neder land, Vernederland'waarin Diekstra uitlegt hoe hij na een gevecht met zichzelf van de 'mestvaalt' afkwam, gaan als warme broodjes over de toon bank. Aan het begin van de avond is het onrustig in de grote collegezaal. Vooraan staan fotografen en camera's. Maar René Diekstra laat op zich wach ten en komt tien minuten te laat en zichtbaar nerveus binnen via een zij-ingang. Het is de eer ste keer dat hij in het openbaar spreekt op een plek die hem vroeger zo vertrouwd was: een Leid se collegezaal vol studenten. Diekstra is uitgenodigd door de Leidse studie vereniging - klinische- en gezondheidspsycholo gie - Daidalos en het studentenplatform van het Nederlandse Instituut voor Psychologie (NIP). De stu denten heb ben eerder bij het college van bestuur geïnformeerd of de psycho loog welkom is op de uni versiteit. „Nie mand deed er moeilijk over", zegt Salvatore Vita le van Daida los. De psycho loog leest zijn tekst van avond groten deels van pa pier. „Het is lang geleden en ondere andere om standigheden dat ik hier eerder heb gestaan. Ik heb aan dit verzoek voldaan onder één voorwaar de: dat is dat het verhaal dat ik hier vertel mijn ei gen verhaal is. En ik kan u verzekeren: dat is zo." „Waarom begeef ik me in het hol van de leeuw? Ik sta hier omdat ik dat wil. En niet om mijn angst te overwinnen, mezelf te bewijzen of omdat ik geen 'nee' kon zeggen. Nog niet zo lang gele den dorst ik niet de straat op, dorst ik mensen niet in de ogen te kijken, uit angst voor hun oordeel. Nu denk ik: Ik ben niet vol maakt, maar ik ben goed genoeg om met open ogen en op ei gen benen een gesprek aan te gaan. Ik heb geleerd dat vluchten zinloos is." Diekstra ver haalt over de weg die hij ging sinds de 'bodem onder zijn bestaan werd wegge slagen' en leest voor uit zijn boek. Na afloop rea geert een ouder stel teleurgesteld. „Het eerste deel van zijn verhaal was erg persoonlijk, dat vonden we wel interessant. Maar daarna werd het toch meer een preek. Nee, we studeren geen psychologie en hebben zijn boek ook niet gele zen. We zijn gekomen uit nieuwsgierigheid, om dat we dit een curieus geval vinden. Zó bekend zijn en zó diep vallen..." „De man heeft de gave van het woord, hij haalt de hele wereldliteratuur erbij. Maar die levensles sen kunnen we ook wel bij een ander halen. Ook geeft hij zijn fouten nog steeds niet voor 100 pro cent toe. Het is jammer dat hij onvoldoende zelf kennis heeft. Zijn zelfonderzoek is niet diep ge noeg gegaan." Diekstra beantwoordt na zijn openbare college een groot aantal vragen uit het publiek. Die gaan nauwelijks over zijn eigen rol in de plagiaataffai re, maar voornamelijk over de media en het uni versiteitsbestuur. Een student wil wel weten: „Wat had u gedaan als u in de schoenen van rec tor Lammert Leertouwer had gestaan en u het ge val Diekstra had moeten beoordelen?" „Dat weet ik niet", antwoordt de psycholoog. „Maar wat ik absoluut niet gedaan zou hebben is op zo'n amateuristische wijze laten uitzoeken wat er van die beschuldigingen klopt. De straf vind ik minder van belang dan de vraag of de procedure rechtvaardig was. En dat was niet het geval. Daarom blijf ik erbij dat mij onrecht is aan gedaan. Ik zou willen dat mijn zaak opnieuw werd bekeken door een nieuwe, onafhankelijke commissie." „U bent mijn goeroe", zegt een vrouwelijke fan onomwonden. Diekstra moet erom lachen. „Wat is uw ultieme vorm van wraak?", vraagt een an der. „De beste manier waarop ik Lammert Leer touwer onder de trein zou kunnen krijgen? Dat speelt niet! Het gaat mij erom datgene te herstel len waarin je tekortgeschoten bent. Mijn belang rijkste wraak is dat ik ben opgestaan en ben door gelopen. Dat ik mijn eigen weg probeer te vinden, zonder iets van een ander te moeten." wasm leiden dorith ligtvoet Zonder na te hoeven denken de bus instappen was er gisteren op het station in Leiden niet bij. Bij de meeste bushaltes kregen passagiers gisteren te maken met de tijdelijke opheffing van halteplaatsen. Met de hand ge schreven mededelingen verwezen de nietsvermoeden de busreiziger naar de haltes waar de bussen dan wel stopten. Hoewel veel mensen op de borden tuurden en inlichtingen vroegen bij het informatiekantoor viel de chaos mee. De veranderingen hebben te maken met de herin richting van het nieuwe station. Aan het Stationsplein en de Stationsweg komen vijf nieuwe haltes, terwijl de bussen die nu gebruik maken van de tijdelijke bussta tions aan de rechterzijde van het station verhuizen naar het nieuwe busstation aan de kant van het belasting kantoor. „De eerste keer sta je natuurlijk op de verkeerde plek te wachten. Maar de tweede keer overkomt je dat niet meer", zegt een meisje dat geregeld bus 45 neemt naar de Merenwijk. Ze moet nu bij het 'kraakpand' tegen over het station instappen. „Het is alleen jammer dat er aan deze kant geen bushokjes zijn. Als het regent, zal ik moeten schuilen aan de overkant." „Wat wel vervelend is", vervolgt ze haar verhaal „is dat ze vandaag bezig zijn met asfalteringswerkzaamhe- den. Zonet stond hier nog een dame te wachten op bus 49. Door de werkzaamheden reed de bus niet door tot de halte, maar stopte net na de hoek. Die vrouw heeft daardoor haar bus gemist." Datzelfde overkomt een oudere dame uit Den Haag. Zij staat in het bushokje voor het informatiekantoor. „Ik neem altijd bus 45 en die stopt normaal gesproken op de Stationsweg ter hoogte van de hypotheekadvi seur. Alle lijnen daar zijn tijdelijk opgeheven. Omdat ik dat niet wist, miste ik mijn bus. Maar zo erg is dat niet. Hier kan je tenminste wachten in een bushokje. En ik ben baas over mijn eigen tijd." Een jonge vrouw die bus 48 neemt, had vooraf meer informatie gewenst over alle wijzigingen. „Ik heb er nergens over gelezen", zegt ze. „Maar als je aan komt lopen en goed op de borden kijlct, zie je toch wel waar je heen moet." Dat vindt ook de Katwijkse dame die bij het nieuwe busstation aan de kant van het belastingkantoor staat te wachten. Ze wijst naar de palen met busnummers die bij de halteplaatsen zijn aangebracht. „Ik kom niet zo vaak op dit station, dus ik heb gevraagd waar ik heen moest bij het informatiekantoor." Ze wijst omhoog naar de haltepalen. „Maar ook met even rondkijken vind je de goede bus wel. Die gele bollen met busnum mers zijn in ieder geval duidelijk te lezen." leiden eric-jan berendsen Jetsun Pema, de zus van de Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, komt zater dag naar Leiden. Pema is president van de kinderdor pen in India en woont in Lei den de herdenkingsbijeen komst van de Stichting Hulp aanTibetanen (SHAT) bij. In 1950 werd Tibet gean nexeerd door China en in 1959 werd het land bezet. Sindsdien zijn veel Tibeta- nen gevlucht naar India en daar in ballingschap gegaan. Jaarlijks vluchten nog steeds meer dan 2000 kinderen van Tibet naar India, een barre tocht over de Himalaya. De kinderen worden opgevan gen in speciale dorpen. SHAT sponsort sinds 35 jaar twee van die dorpen. Ter gelegenheid van dit lustrum wordt zaterdag in het Rijks museum voor Volkenkunde vanaf 13.30 uur een bijeen komst gehouden. In het mu seum wordt momenteel de tentoonstelling 'Met Kuifje naar Tibet' gehouden. Pema spreekt zaterdag on der meer over de toekomst van de generatie jonge Tibe- tanen in India. Daarnaast is er een videoboodschap van de Dalai Lama en is er de ge legenheid de tentoonstelling te bezoeken. Gokkast gekraakt In een horecabedrijf aan de Breestraat in Leiden is zondag avond een gokkast opengebro ken. De eigenaar van de zaak deed gisteren aangifte. Volgens de man zat er 2000 gulden in de machine. Van de mogelijke da ders is een signalement bekend. hvas een wat ongelukkige irijding geweest, vorig jaar iop de Morsweg. De fietser Jzijn hand uitgestoken. iar op het laatste moment eg hij toch niet af. Een 25-ja- psychiatrisch verpleegkun- uit Leiden werd - door de gestoken hand - op het ver arde been gezet. Ze reed met ir auto de man van zijn fiets, 'zag er niet zo ernstig uit, 'schaafwonden, leneer wilde eigenlijk zo weer zijn fiets stappen om naar is te rijden. Maar ik zag dat een paar keer naar zijn ifd greep. Ik vond dat ik hem niet weg kon laten gaan. Dus n ben ik naar het winkeltje de hoek gelopen en heb ik politie en de ambulance ge- arschuwd", verklaarde de aleegkundige gisteren tegen antonrechter. dze de hulpverleningsdien- n niet gewaarschuwd, dan dze er waarschijnlijk nooit ir wat van gehoord. Nu kreeg het incident een staartje: justitie besloot te vervolgen. „Een boete vari 350 gulden", vroeg de officier. En die eis werd door de kantonrechter overgenomen. Echt aardig vond de Leidse deze gang van zaken niet. Ze had - zo meende ze - juist gehandeld en toch kreeg ze straf. De kanton rechter: „Ik geef toe, een hele boel mensen hadden de politie waarschijnlijk niet gewaar schuwd. Maar dat telefoontje was niet meer dan uw menselij ke plicht." De vrouw: „Er zit niets anders op, ik zal moeten betalen." Nu maar hopen dat ze, als ze nog eens in een derge lijke situatie verzeild raakt, op nieuw naar de telefoon stapt. Kraanwagen Veel dramatischer waren de ge volgen van een ongeluk, vorig jaar maart op de Leidsestraat in Hillegom. Een 30-jarige kraan machinist uit Zoeterwoude zag in een flits dat zijn vrije door- gang werd geblokeerd door een fietser, die links op de rijstrook stond te wachten tot hij afkon slaan. De Zoeterwoudenaar draaide, om de fietser te ontwij ken, in een reflex het stuur naar rechts. „Het was of dat, of dwars over die man heen", verklaarde hij gisteren. Helaas reed er aan de rechter kant van de brede kraanwagen ook een fietser. Deze hoogbe jaarde man kwam door de uit wijkmanoeuvre van de kraan machinist ten val en vervolgens reed de kraanwagen over zijn rechterbeen heen. De artsen in het ziekenhuis kwamen tot de conclusie dat ze niet veel meer konden doen dan het been on der de knie te amputeren. De kraanmachinist is nog steeds van mening dat hij niet anders had kunnen handelen. „En geloof me, ik was er vrese lijk van overstuur. Nog steeds." Maar volgens de officier van justitie viel de Zoeterwoudenaar wel degelijk een verwijt te ma ken. „U anticipeerde te weinig in die smalle straatjes. Terwijl u in een uitzonderlijk breed voer tuig rijdt. Die 68-jarige man, die lekker van zijn pensioen aan het genieten was, kan nu niet meer fietsen", oordeelde hij. De kraanmachinist verdiende straf, volgens de officier, een boete van 750 gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maan den. De raadsvrouwe van de kraan machinist gooide het over een andere boeg. „Hier past ontslag van rechtsvervolging. Het was een kwestie van overmacht. Voor mijn cliënt was er geen andere optie dan uitwijken naar rechts. En dat dat vreselijke ge volgen had, weet hij donders goed." De kantonrechter hoefde zich niet over de schuldvraag te bui gen. Hij ontwaarde een fout in de tenlastelegging. „Daarin staat linker rijbaan. Dat is de linkerkant van de hele weg. Er had moeten staan: linker rij strook. Ik moet meneer vrijspre ken." annet van aarsen Als abonnee bent u ons heel wat waard! leiden dorith ligtvoetNit Pickers presentatie van de snelst welke blooper er in de se- Star Trek-fanclub: wie ziet het rie of in de films zijn gemaakt? Oog in oog staan met Vulcan mister Spock. Of een Klingon of Romulan ontmoeten. Dat kan zaterdag op het Hooglandse Kerkplein. Sciencefiction- en fantasy-liefhebbers zijn, soms in buitenaardse uitdossing, aan wezig. De themamarkt, die daar elke zaterdag wordt gehouden, staat dit keer in het teken van sciencefiction, fantasy en het paranormale. Op het plein worden grote toernooien Magic the Gathering, Star Trek en Middle Earth gehouden. Ook zijn er le vensgrote bordspelen waaraan iedereen kan meedoen. Spelers geven de hele dag informatie en uitleg over de soms ingewikkel de spelregels. In sommige kra men worden sciencefictionboe- ken, computerspelen, strips en speelgoed verkocht. Andere kra men staan in het teken van de tarot. Kinderen kunnen zich laten schminken tot hun favoriete Star Trek of Star Warsfiguur. Star Trekfans kunnen zich op hun kennis laten testen bij de ti uniitit ixifvbud i jt's party time

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13