Japan laat geldzaken 'extern' controleren Op weg naar de koopjes een baantje zoeken Vinst KPN Telecom op erplicht werk stijgt Economie 'Dankbaar' KLM trekt lonen op met 6,5 procent Afscheid van Kai Tak is 'üsafe*- OESO: Werkloosheid industrielanden veel te hoog iANDAG 22 JUNI 1998 Supermarkten willen gratis chippen erdischf ffCHENPAMDe levensmiddelenhandel wil dat de banken su il venviü smarkten voor minimaal vijfjaar gratis chipper en chipknip zouden ten gebruiken. Gratis gebruik van automaten en geen transac- in men ikosten kan het chippen een flinke duw in de rug geven. Het j entraal Bureau Levensmiddelenhandel lanceert het idee zater- in het vakblad Distrifood. Veel supermarktketens vinden het üe jipsysteem nu te duur. Intern onderzoek leert dat 58 procent "teld. Tm aide ruim honderd ondervraagde zelfstandige ondernemers dat verd iels ziet in de chipknip. Woordvoerster Zandee van de geza- lenlijke banken noemt de eis onrealistisch. „Wij brengen de irkelijke kosten in rekening. De tarieven gaan niet omlaag." Bij e voora teer dan vierduizend supermarkten kan worden betaald met de lie Rehfipknip. htoffers •1de de le raad 3rd. Ze' ent op raad ou syst vorden iprinklers lonen bij brand ithoven Sprinklers tegen brand kosten wel een paar centen, :aar lonen de moeite. De installaties beperken de brandschade jet ruim 97 procent. Het Nationaal Centrum voor Preventie 'e leidt dat in de jaarcijfers over 1997. De gemiddelde schade vo- gjaar in gebouwen met een sprinklerinstallatie is nog geen drie rocent van de schade in panden zonder een dergelijke voorzie- iig. In totaal zijn afgelopen jaar 22 bedrijfsbranden geblust oor sprinklers. De gemiddelde schade per brand was daar I 20.000 gulden. Bij bedrijfsbranden waar een sprinklerinstallatie I PD nl'3ra'c bedroeg de gemiddelde strop 7,6 miljoen gulden. iloskou ongelukkig met IMF-eisen iOSKOuDe Russische regering gaat niet akkoord met de voor aarden waartegen het Internationaal Monetair Fónds (IMF) en akele westerse landen bereid zijn tot extra miljardensteun aan -(oskou. Sommige voorwaarden zijn volgens Aleksandr Livsjits, •gsmisdi iviseur van president Jeltsin, onaanvaardbaar. Het geld is no- müjnst jgomdat de roebel en de aandelenkoersen in Moskou lijden ader de slepende Azië-crisis en de zorgelijke Russische begro- jigssituatie. Volgens de Russische pers eist het IMF met name leden ea je privatisering van Gazprom en UES (stroom), de twee grootste il-centn gsmonopoliebedrijven van het land. Vandaag arriveerde ii kic dooi poskou een iMF-missie om de financiële situatie te bestuderen, earresta is Santa r dat hij bewija, onschu mn* De Italiaanse sportwagenfabrikant Lamborghini, die gt volge «nnenkort wordt ingelijfd door VW-divisie Audi, heeft vorig jaar ranzaSi 01 kleine winst behaald. Het bedrijfsresultaat kwam uit op vijf mwenal siljoen gulden na een verlies van 9,75 miljoen.in 1996. De om- in Kroat !lgroeide met twaalf procent tot ongeveer 66 miljoen. Lam- jaar. De orghini zegt dat de omslag in het resultaat te danken is aan rote kostenbesparingen. Het bedrijf maakt nu winst als er 195 silo's worden verkocht. In 1996 was dat nog bij 400 wagens. amborghini van verlies naar winst 1 I i ioffieautomatenmaker in problemen rjwegeinKoninklijke Olland, fabrikant van koffieautomaten, eefi surseance van betaling gekregen. Het bedrijf raakte in 59)" zin Boe'''jkheden doordat vooral in het buitenland minder koffie- i'goe-pt tomaten worden gekocht. De sterk tegenvallende verkoop «ft geleid tot acute liquiditeitsproblemen. Daarom is uitstel «betaling gevraagd. De directie heeft de overtuiging dat de ositie van Koninklijke Olland zo solide is dat de onderneming Jgeen gezonde toekomst voor zich heeft. Olland heeft onge ler 150 werknemers. 'ordis schrapt weer 45 banen poen Producent van medische apparatuur Cordis in Roden ichrapt opnieuw 45 banen. Het Amerikaanse moederbedrijf ohnson Johnson heeft de Roder vestiging een extra kostenbe sparing opgelegd. Cordis wil die kostenbesparing bereiken door iciënter te gaan werken en banen te schrappen. Hiervoor wrdt een vrijwillige vertrekregeling in het leven geroepen. Voor '«vakbonden komt de reorganisatie niet als een verrassing. Eer ier al werden honderd tijdelijke arbeidscontracten niet ver- tfgd. Bij Cordis Roden werken nu nog 1.400 mensen. Het be- irijflevert gespecialiseerde medische apparatuur voor de be handeling van hart en bloedvaten. IT-bedrijven scoren goed in Nederland Nationale bedrijven scoren goed op de ranglijst van Rotste bedrijven op het gebied van informatie-technologie in •island. Drie automatiseringsconcerns van eigen bodem staan ide top-10: Origin (5de), Roccade (7de) en CMG (9de). De top- -idie marktonderzoeker IDC samenstelde over 1997 wordt aan- ïvoerd door het Amerikaanse automatiseringsconcern Getro- ics. In 1996 stond IBM nog aan kop. CMG is een nieuwkomer ide top-10. De 25 grootste IT-ondernemingen zetten vorig jaar jimen zestien miljard gulden om, veertien procent meer dan in S6. IDC schat dat de totale informatie-technologiemarkt in Werland 19,5 miljard gulden waard is. WAAG ANP nettowinst van KPN Tele- voor diensten die het be ll wettelijk verplicht was uit meren is vorig jaar met 3,7 ^ent gestegen tot 2,1 miljard ^en. Dat blijkt uit de rap- fage die het bedrijf heeft uit- tacht aan de Opta, de toe- Inhouder op de telecom- ïkt. regering verplichtte de na de privatisering tijdelijk laantal taken exclusief uit te non zoals het onderhoud van 'telefoonnet. Op 1 juli 1997 r,iel het laatste 'alleenrecht' "deze concessie, dat van de *te telefonie. Desondanks KPN op de vroegere mo- Druk op regering neemt toe na crisisberaad in Tokyo Nieuwe CAO met eenmalige uitkeringen Japan heeft vandaag een speciaal bureau geopend dat toezicht gaat houden op de financiële handel en wandel van de regering. De oprichting is onderdeel van een pak ket maatregelen waarmee premier Hashimoto een door zichtiger financieel beleid wil gaan voeren. Het bureau neemt taken over van het ministerie van financiën. Dat kreeg door corruptieschandalen en de ineenstorting van een aantal financiële instellingen een slechte naam. TOKYO ANP-AP-GPD-Rtr-AFP Het bureau gaat inspecties uit voeren bij banken en make laarskantoren en krijgt ook ta ken op het gebied van vergun ningen en reguleringen. Om de onafhankelijkhgeid van het bu reau te benadrukken is de voor malige openbare aanklager Masaharu Hino tot directeur- generaal benoemd. De meeste andere medewerkers zijn echter afkomstig van het ministerie. Aanvankelijk leek Japan onge voelig voor de internationale druk om ernst te maken met economische hervormingen. Minister Matsunaga van finan ciën zei gisteren nog op televisie dat niet voor half juli concrete stappen waren te verwachten. Hij gaf daarmee voedsel aan de vrees dat de Japanse regering met echte actie wil wachten tot na de Senaatsverkiezingen op 12 juli. De G-7, de groep van zeven grootste industrielanden, en tien andere Aziatische landen die zaterdag voor spoedoverleg in Tokyo bijeen waren, vinden dat Japan te traag is met maat regelen om de economische malaise te bestrijden. Tokyo moet met spoed werk maken van de voorgenomen hervor mingen, menen deze landen in hun verklaring. Dat is van vitaal belang voor Japan, de rest van Azië en de wereldeconomie. Premier Hashimoto kondigde gisteren aan de 'probleemlenin gen' bij de banken, de wortel van alle kwaad, aan te pakken. De enorme hoeveelheid on- aflosbare leningen bij banken, geschat op vierhonderd miljard gulden, weerhoudt banken er van nieuwe leningen af te slui ten. En dat vormt een rem op de Japanse economie. Ook heeft Hashimoto kortingen op de vennootschapbelasting en de inkomstenbelasting beloofd. Deze maatregel moet de bin nenlandse consumptie stimule ren, waardoor de teruggevallen import uit Aziatische landen weer kan toenemen. De regering zwijgt echter in alle talen over de grootte van de kortingen, en wanneer ze in zouden moeten gaan. De Libe raal-Democratische Partij heeft aangekondigd morgen een to taal plan bekend te maken, waarin maatregelen staan om het financële systeem weer ge zond te maken. hongkong De Kai Tak-luchthaven van Hong Kong loopt op zijn laatste benen. Over twee weken wordt het vliegveld gesloten. Kai Tak werd in 1925 geopend en bepaalde decennia lang de ontwikkeling van het financiële- en zakencentrum op het eiland, dat op de achter grond zichtbaar is. De nieuwe luchthaven heet Chek Lap Kok en kostte een slordige veertig miljard gulden. Voor dat bedrag werd een com pleet nieuw eiland gemaakt om de luchthaven een plekje te geven. foto reuters bobby yip AMSTELVEEN ANP/RUDOLF KLEUN Na een slotronde van ruim zes tien uur onderhandelen hebben de KLM en de bonden zaterdag ochtend vroeg een principe-ak koord gesloten voor een nieuwe CAO. Het personeel krijgt in to taal een loonsverhoging van 6,5 procent structureel plus drie eenmalige uitkeringen. De CAO, die per 1 augustus ingaat, heeft een looptijd van 26 maanden en geldt voor zowel het grond- als het vliegend personeel. Bij het CAO-overleg zijn naast de KLM zeven vakbonden en - verenigingen betrokken. Een KLM-woordvoerder stelt dat de maatschappij een goed jaar achter de rug heeft en het per soneel met structurele en inci dentele loonsverhogingen wil danken voor zijn inzet. FNV-on- derhandelaar J. Smeets ziet met name de eenmalige uitkeringen als rechtstreeks voortvloeiend uit de boekwinst van 1,6 miljard gulden die de KLM overhield Astra stopt samenwerking met Merck NEW YORK KRF-AFP-ANP Het Zweedse farmacieconcern Astra zet een punt achter de ge zamenlijke onderneming met de Amerikaanse branchegenoot Merck. Het bedrijf gaat in een nieuwe onderneming nauwer samenwerken met zijn volledige dochteronderneming Astra USA. De actie vormt onderdeel van een miljardenplan om de belangen van Astra in de Vere nigde Staten ingrijpend te her structureren. Het Amerikaanse bedrijf, met de naam Astra Pharmaceuticals PL, vertegenwoordigt veertig procent van de omzet van de Zweedse Groep. Door de in greep denkt Astra per jaar twee honderd miljoen gulden te kun nen besparen. De nieuwe com binatie krijgt een personeels sterkte van rond de 3.800. Sinds 1992 werken Astra en Merck in de VS nauw samen. In 1994 vormden zij daar een ge zamenlijke onderneming. De Amerikanen hielpen de Zweden hierbij aan toegang tot de enor me markt in de VS en kregen in ruil daarvoor de helft van de winst op Astra's producten. Ver uit de grootste winstbron is Lo- sec, een middel tegen maag klachten. Ondanks de uitbundige econo mische groei in de industrielan den blijft de werkloosheid een hardnekkig probleem. Het aan tal werklozen neemt de komen de tijd slechts licht af en komt niet onder de 35 miljoen. Dat schrijft de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in haai- halfjaarlijks rapport over de werkloosheid dat zij vanmid dag publiceerde. Het stuk komt morgen ter tafel in Parijs waar de ministers van sociale zaken van de 29 aangesloten landen bijeenkomen. De OESO, die nadrukkelijk wijst op het gevaar van een so ciale tweedeling, onderstreept de situatie van gezinnen zonder werkenden. Het aantal huis houdens dat uitsluitend uit niet-werkenden bestaat, is dui delijk gestegen behalve in de VS, Nederland en Ierland. Ook de jeugdwerkloosheid krijgt in Parijs aandacht. Nu sla gen maar drie van de vijf schoolverlaters erin snel een baan te vinden. De helft van hen krijgt dan bovendien slechts tijdelijk werk. De organisatie merkt op dat de economische groei in 1997 met 3,1 procent op het hoogste peil in de afgelopen acht jaar lag. In 1998 en 1999 valt het tempo terug tot 2,4 procent. De gestage economische groei helpt in de welvarende landen maar een beperkt aantal werklozen aan een baan. Vorig jaar slonk het leger werklozen tot 35,4 miljoen vergeleken met 36,4 miljoen in het jaar ervoor, maar volgend jaar zakt het aan tal niet verder dan 35,1 miljoen. Dat komt neer op zeven pro cent van de beroepsbevolking. In de EU zijn de vooruitzich ten een stuk somberder. Vorig jaar bedroeg de werkloosheid in de Europese landen 11,2 pro cent, dit jaar bedraagt dat 10,9 procent en in 1999 10,5 procent. Uitzendreus opent Job Shops in supennarkten en winkelcentra den bosch-hamburg «gpd nopolie-activiteiten winst ge maakt. Buiten deze oude concessie activiteiten leed het bedrijf een verlies van 156 miljoen gulden. Dat komt door het verlies op buitenlandse deelnemingen en aanloopverliezen bij nieuwe diensten, zoals Het Net. Ook de tariefsdalingen bij internationa le telefonie zorgden voor om zetverlies. TNT Post Groep maakte op de verplichte activiteiten een winst van 693,5 miljoen. TPG is wettelijk verplicht tot onder an dere het vervoer van brieven tot 500 gram. Van een volledige vrije postmarkt is pas in 2003 sprake. Adecco, het grootste uitzendbu reau ter wereld, begint dit na jaar met banenshops in super markten, winkelcentra en uni versiteiten en op stations. Het gaat om interactieve computer zuilen waar werkzoekenden het vacature-aanbod kunnen bekij ken en zich kunnen aanmelden. Volgens Sjaak SLx, directeur van Adecco in Nederland, is de Job Shop 'veelbelovend' De nieuwe manier van werven moet die ex tra uitzendkrachten opleveren, om wie de uitzendbureaus van wege de krapte op de arbeids markt zitten te springen. Als het experiment in Nederland slaagt, wordt het aantal 'Job Shops' uit gebreid. Op weg van de roltrap naar de uitverkoopjes in warenhuis Kar- stadt in Hamburg staan de rode zuilen van de Job Shop. Dage lijks nemen tientallen klanten tussen het winkelen door even een kijkje bij de banencompu- ter van Adecco. Wekelijks trek ken de 23 Duitse Job Shopss bij na elfduizend nieuwsgierigen aan. Vierduizend baanzoekers melden zich daadwerkelijk aan, tien procent van hen kan vrijwel meteen aan de slag. De Job Shop werkt simpel. Door het scherm aan te raken, kun je een beroep kiezen. De compu ter meldt dan of Adecco werk heeft. Zo ja, dan vraagt hij per soonlijke gegevens, opleiding, ervaring en hoeveel je wilt ver dienen. Vervolgens kijkt de computer of er nog steeds een baan is die bij je past. Als dat zo is, worden de gegevens ver stuurd naar een Adecco-kan- toor in de buurt. Een consulent neemt dan de volgende dag contact op voor een gesprek. Het Job Shop-systeem is in Duitsland uit nood geboren. De Oosterburen kennen geen uit- zendtraditie zoals in Nederland. Het inlenen van arbeidskrach ten wordt in Duitsland nog al tijd gezien als 'slavenhandel'. De drempel om voor tijdelijk werk bij een bureau aan te klop pen, is dan ook hoog. Om ar beidskrachten te werven, moe ten uitzendbureaus hoge kosten maken. Kantoorruimte op plek ken die in het oog springen, kost een vermogen en ook ad verteren is duur. Met het plaatsen van de banen- kiosken in warenhuizen en win kelcentra zijn de wervingskos ten sinds 1996 met zestig pro cent gedaald, vertelt Torsten Block, Job Shop manager bij Adecco Duitsland. Maar het systeem biedt niet alleen finan ciële voordelen. „Job Shop is ook een marketing-instrument. Het is een manier om Adecco bekender te maken. De meeste mensen stappen niet direct voor een baan naar de Job Shop, maar komen meer uit nieuwsgierigheid." De aantrekkingskracht van de Job Shops beperkt zich niet al- Een elektronische vacaturebank bij de ingang van een Duits warenhuis. leen tot werkzoekenden. Ook steeds meer winkels en waren huizen raken geïnteresseerd in de kiosk, die immers voor extra klandizie of service kan zorgen. Zo is Adecco in Duitsland in de slag met woonwarenhuis Ikea. Wie een kast koopt en daarop bij het magazijn moet wachten, kan ondertussen Job Shoppen, zo is het idee. Het succes van de Job Shop in Duitsland krijgt navolging in de rest van de wereld, waar Adecco actief is. in 45 landen. In Zwit serland wordt geëxperimen teerd met een drietalig systeem. In Noorwegen wordt Job Shop na de zomer geïntroduceerd. In de Verenigde Staten heeft Adec co al ruim driehonderd Job Shops, Zweden, Finland, Span je, Portugal, Italië en wellicht Polen volgen later. Dit najaar wil de uitzendreus met een handvol Job Shops het systeem in Nederland uitprobe ren. De Nederlandse Job Shop wordt uitgebreider dan de Duit se. Werkzoekenden kunnen zich niet alleen aanmelden, maar ook het vacature-aanbod bekijken en dus gericht sollici teren. Er zou bovendien al con tact zijn met 's lands grootste kruidenier Albert Heijn. aan de verkoop van aandelen Northwest. „Toen het slecht ging is er behoorlijk ingeleverd, dan mogen de mensen nu ook meeprofiteren." Ze is over het geheel genomen tevreden over het onderhandelingsresultaat. Knelpunten in de onderhan delingen waren de verdeling tussen incidentele en structure le verhogingen en het van tafel krijgen van een systeem van 'fi nanciële prikkels' om het ziek teverzuim te verminderen. Het hoge ziekteverzuim is wel aan leiding voor verscherpte contro les. Ook vakbond De Unie zal het akkoord met een positief advies aan de achterban voorleggen. Onderhandelaar J. Hofland be treurt het echter wel dat er geen overeenstemming is bereikt over een winstdelingsregeling. De KLM'ers krijgen dit jaar drie procent structureel meer salaris. Per 1 juli 1999 komt er 2,5 procent structureel bij en per 1 april 2000 nog eens één procent meer loon. Daarnaast zijn er eenmalige uitkeringen voorzien op 1 oktober 1998 (vijf procent) en twee keer twee pro cent op 1 oktober 1999 en in juli 2000. Afgesproken is dat onder zoek wordt gedaan naar onder meer zorgverlof, deeltijdpen sioen, bereikbaarheid van Schiphol, werkdruk en stress. Verder is 9,5 miljoen gulden uit getrokken voor kinderopvang en buitenschoolse opvang, krijgt het grondpersoneel tussen de 51 en 54 jaar één tot vier ex tra vrije dagen en wordt de pen- sioenregelinggemoderniseerd. Staking wordt kostbaar voor General Motors detroit anp-krf De staking bij General Motors, 's werelds grootste autoprodu cent, breidt zich als een olievlek uit. Het aantal werknemers dat GM op non-actief heeft gesteld, ligt al boven de 100.000. Begin volgende week dreigen alle GM- assemblagefabrieken in de VS en Mexico op slot te gaan. Dat zou een kostenpost van een miljard gulden per week beteke nen. De problemen begonnen twee weken geleden onder de ruim negenduizend werkne mers van een GM-onderdelen- fabriek en een dochterbedrijf, beide in Flint (Michigan). De vakbond UAW zet zich in voor behoud van werkgelegenheid. GM werkt nog altijd duurder dan de concurrentie en wil daarom flexibeler werken. De UAW is bang dat het autocon cern productie naar lagelonen- lonen zoals Mexico wil verhui zen. Sindsdien heeft het ene na het andere GM-bedrijf noodge dwongen de productie stopge zet. Acht van de tien assembla gefabrieken liggen stil en 88 toeleveranciers zitten zonder werk. Autodealers raken intus sen door hun voorraden heen. Analisten houden er rekening mee dat de staking tot halver wege juli voortduurt. GM heeft traditioneel twee weken vakan tie vanaf 26 juni,, vooruitlopend op Onafhankelijkheidsdag op 4 juli. Het heeft volgens hen voor GM weinig zin de productie de komende dagen weer te begin nen als de fabrieken daarna weer twee weken dichtgaan. Het productieverlies voor GM zou kunnen oplopen tot een kwart miljoen auto's. Eensgezindheid over Polygram amsterdam anp Seagram en Philips zijn het eens over de verkoop van Polygram. Het Canadese dranken- en amusementsconcern betaalt bijna 21 miljard gulden voor de muziek- en filmdochter van Philips. Dat is ongeveer 400 mil joen gulden minder dan eerder was overeengekomen. Seagram biedt nu 115 in plaats van de eerder aangekon digde 117 gulden per aandeel. Als voornaamste reden noemt Philips de verwachte slechtere resultaten van Polygram in het tweede kwartaal. Seagram be taalt het 75 procents-belang van Philips in Polygram gedeeltelijk in nieuw uit te geven aandelen Seagram en gedeeltelijk in cash. Analisten becijferden eind vo rige maand dat Philips op de verkoop van Polygram een boekwinst van meer dan 12 mil jard gulden zou boeken. Analis ten en beleggers reageerden toen teleurgesteld. Op de Am sterdamse effectenbeurs was de reactie vanmorgen na tien mi nuten handel wederom duide lijk: Philips verloor 2,00 op 172,00 en en Polygram zat 0,40 in de min op 107,60. drogen op vluchtheuvel jwjdrecht Griendwerker De Lange uit Barendrecht heeft een als va jel ongebruikelijke plek gevonden om zijn riet te laten drogen, jtis een nieuw stuk weg dat nog niet in gebruik is genomen, mhet werkverkeer niet te hinderen maakt hij gebruik van de pie vluchtheuvel die in de weg is aangebracht. De droogplaats jrmt een uitstekend alternatief voor andere plekken die door iOf ^overvloedige regenval nog steeds erg drassig zijn. Daar loopt it riet de kans te gaan rotten. foto wfa rien celeijnse

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7