Ouderenbezoek succes in Leiderdorp VVV Warmond verhuist naar kop Dorpsstraat Een dierenparadijs in Stomp wijk Leiden Regio M - D Revolutie Warmond: beroepskracht nodig voor 'jeugdzaken' Woonwijk wordt pretpark 'Bufferzones nodig langs de duinen' MAANDAG 22 JUNI 1998 I Hond schept fietster ifiderpqrpEen 56-jarige fietster werd zaterdagavond op het fietspad achter de Wederikkreek in Leiderdorp zo hard omver gelopen door een hond, dat de ambulance moest komen. De Golden Retriever liep achter de bal aan die zijn baasje, een 55- jarige Leiderdorper, had gegooid. De fietster is met een pijnlijke rug naar het Rijnland Ziekenhuis gebracht. I Inbrekers slaan toe negstgeest/leiderdorpOp diverse adressen in de regio is in het weekeinde ingebroken. Uit een huis aan het Wilheminapark in Oegtgeest verdwenen gisternacht een portemonnee met pasjes en een agenda. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen in brekers via de openstaande achterdeur binnen in een huis aan de Regentesselaan, ook in Oegstgeest. Daar missen de bewoners een laptop en een koffer met een agenda, geld en reispapieren. In Leiderdorp was gisterochtend een kantine in de Bloemerd het doelwit van inbrekers. Vanaf de bar verdween een kassa. Disco in Leiderdorp jiderdqrpBuurtvereniging '2351in Leiderdorp organiseert zaterdag 27 juni een disco-avond voor kinderen van 10 tot 16 jaar. De disco wordt gehouden in de kantine van de ijsvereni- ging aan de Mauritssingel. De deuren zijn open van 20.00 uur tot 23.00 uur. Het vrijwilligersproject om eenzame en geïsoleerde ou deren te helpen is in Leiderdorp een groot succes, terwijl het project in Oegstgeest en Voorschoten nog op gang moet komen. In Voorschoten hebben zich nog maar drie ouderen voor het project aangemeld. In Oegstgeest heeft de verzending van ruim tweehonderd brieven geen enke le aanmelding van eenzame ouderen opgeleverd. maarten keulemans Waarom de verschillen tussen de drie gemeenten zo groot zijn, is een vraag waarop ouderen- werkers uit Voorschoten, Lei derdorp en Oegstgeest geen kant-en-klaar antwoord heb ben. In Leiderdorp houdt M. van Pemis het erop dat de Oegstgeestse ouderen nog wat extra tijd nodig hebben. „Ik denk dat de reacties in die ge meente nog wel komen. Wij wa ren gewoon erg vroeg met het versturen van brieven aan ou deren." Zelf krijgt Van Pernis 'achter elkaar reacties binnen' op de brieven die ze aan tweehonderd Leiderdorpse 75-plussers heeft gestuurd. De vijf vrijwilligers die ouderenwerk Leiderdorp heeft ingeschakeld, hebben volop werk. „Het ziet ernaar uit dat we over een jaar meer vrijwilli gers nodig hebben", verwacht Van Pemis. „We zijn voorzichtig begonnen. En dat is maar goed ook." E. Heinis van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) heeft op haar tweehon derd brieven, die zijn verstuurd naar ouderen in één deel van Oegstgeest, nog geen enkele re actie gehad. De enige Oegst geestse oudere die aan het pro ject meedoet, is naar de SWOO doorverwezen door de huisarts. „Ik heb geen idee waar het aan ligt dat Leiderdorp zoveel meer succes heeft. Het kan door de vakantie komen. We laten het nog even op zijn beloop. Als we dan nog geen reacties krijgen, gaan we een andere wijk bena deren." In Voorschoten zijn nog maar drie reacties binnengekomen. T. Nijhuis van het Gecoördi neerd Ouderenwerk Voorscho ten houdt echter goede moed. warmond judy nihof De Warmondse VW verhuist in het najaar naar een groter on derkomen aan de kop van de Dorpsstraat: het pand op num mer 4 waar nu nog 't Hobby hoekje is gevestigd. Volgens se cretaris C. van Winsen is de VW aan verhuizing toe. „We knappen uit ons jasje. We krij gen steeds meer materiaal en steeds meer mensen in de win kel." De huur van het nieuwe pand is wel een stuk hoger dan die van het huidige onderko men aan het eind van de Dorpsstraat. Maar als dat pro blemen oplevert, springt de ge meente bij. Zij wil garant staan ior eventuele tekorten. Met het pand van 't Hobby hoekje gaat de VW er niet al leen wat ruimte betreft op voor uit, vindt Van Winsen. „Deze lo catie springt meer in het oog, is dicht bij de gemeentehaven en is goed bereikbaar. En er is meer parkeergelegenheid." Het zou volgens hem wel goed zijn als Warmond betere aanlegmo gelijkheden kreeg, zodat meer waterrecreanten het dorp aan doen. Nu varen veel mensen door. Van Winsen gaat ervan uit die plaatsen er komen. „Er ;n recreatienota verschenen, rin in aanlegplaatsen wordt De verhuizing van de VW naar de kop van de Dorpsstraat is mogelijk geworden omdat A. Kraan van 't Hobbyhoekje het na zes jaar voor gezien houdt. „Het loopt niet. Ik denk dat Warmond te kleinschalig is voor winkel als deze", aldus Kraan, die wel gewoon secreta risvan de Warmondse onderne mersvereniging wil blijven. Een eigen bedrijf hoeft voor haar niet meer. „Maar ik ga wel een baan zoeken, want de hele dag tussen vier muren zitten lijkt me niks", zegt ze lachend. De VW zit nu nog in een voormalig slijterijtje naast café De Zon en draait geheel op vrij willigers. Als het aan secretaris Van Winsen ligt, blijft dat ook in de toekomst zo. De druk van de overkoepelende organisatie om een professionele kracht aan te trekken wordt wel steeds groter. „Dat heeft te maken met de ge wenste uniformiteit in de VW- wereld. Maar we werken hier met zes vrijwilligers en dat wil len we zo houden. Elke dag staat er een andere vrijwilliger in de winkel. Dat gaat goed." Uit de inkomsten van <3e ver koop van VW-bonnen, water kaarten, fietskaarten, vaarver- gunningen en de boeking van korte reisjes binnen Nederland wordt de huur betaald. Trots is Van Winsen op de nieuwe pro motie-actie die de VW met de Warmondse ondernemersvere niging en de Stichting Promotie Kaag heeft ontwikkeld. „Het is een papieren tasje met een wandeling, een informatie-fol der over de winkels in War mond en een recreatieboekje. Het wordt vanaf donderdag gra tis verstrekt aan de mensen die wat langer in Warmond blij- Het enige dat de VW in War mond niet doet, is het verkopen van theaterkaartjes. „Daar heb ben we geen apparatuur voor." Het is volgens Van Winsen nog maar de vraag of die apparatuur er in het nieuwe onderkomen wel komt. „De kosten die je moet maken om theaterkaartjes te verkopen zijn hoog." Volgens Van Winsen wordt wel gedacht aan uitbreiding van Warmond se souvenirs. De WV verkoopt nu alleen flessen Kaagwater. „Het idee is om een bordje of een lepeltje te ontwikkelen met de Kaag erop." s gisteren open dag op de boerderij ritje maken met paard en wagen. stompwuk sander becker Wie langsloopt bij het bedrijf van de Stompwijker Kees van Swieten ziet het meteen: dit is geen gewone boerderij, maar een heus dierenparadijs. Lammetjes darte len vrolijk door de wei, broedvogels strijken voldaan neer, en ook de koeien verkeren in een opgewekte stemming. „Mijn beesten zijn hartstikke blij", constateert Van Swie ten. „En dat komt allemaal doordat ik op biologische veehouderij ben overgestapt." Twintig jaar geleden was het bedrijf van Van Swieten nog net als elke andere boer derij. De tent draaide prima, maar er was één probleem: de koeien en schapen von den het een saaie boel. .Ze stonden dag in dag uit in een eentonig grasland, met als enige afwisseling een paardebloem of een madeliefje. In 1980 bracht Van Swieten daar veran dering in. „Ik begon me te bekommeren om de vlinders en de bijen in het weiland", zegt de boer. „Het scala aan dieren en plan ten wilde ik zo groot mogelijk maken. Ik stopte met het strooien van gif, zodat aller lei verdwenen kruiden en plantjes weer te rugkwamen. Vlinders, bijen en vele soorten broedvogels volgden als vanzelf." Veldleeuweriken, graspiepers, en ooie vaars, beesten die zich jaren niet meer had den laten zien, kwamen plotsklaps weer op dagen. „Het barstte ineens van de broeden de vogels. Het leek wel een volière." Van Swieten vond het resultaat zo schitterend, dat hij twee jaar geleden besloot volledig op biologische veehouderij over te stappen. Om in aanmerking te komen voor een felbegeerd eco-keurmerk moest hij voldoen aan de normen van de Stichting Commer ciële Alternatieve Landbouw (SCAL): een aantal jaar zonder bestrijdingsmiddelen werken, zo weinig mogelijk dierenmedicij- nen gebruiken, en het voer dicht bij huis in kopen. „En niet te vergeten: je dieren heel vriendelijk behandelen", voegt Van Swieten toe. Dat laatste betekent dat de dieren een dikke laag zaagsel krijgen om op te slapen, en een ruim weiland om lekker te kunnen grazen. „De koeien zijn tegenwoordig veel gezonder dan vroeger. Ze worden minder snel ziek, ze zijn eerder drachtig en ze leven een stuk langer: meestal worden ze zo'n zes jaar. Koeien in de ouderwetse omgeving worden hooguit vier jaar. Niet alleen de dieren zijn bij de biolo gische aanpak gebaat, ook de consument is Maak een Oegstgeestse tiener nooit uit voor 'hangjongere', en noem een paaltje dat in Oegstgeest op stoep staat geen 'Oegstgeeste- naartje'. Over de overeenkomst tussen parkeren en inbreken en het verschil tussen een project groep en een stuurgroep. aaltjesvoetbal. Menig va- I derlandse stervoetballer is er z'n loopbaan mee be- gonnen. Er is nog nooit onderzoek J naar gedaan, maar wie weet is er een verband tussen de hoeveelheid _L_ paaltjes in een gemeente en het f door diezelfde plaats voortgebrach te aantal profs. Denk maar aan het C/D Amsterdammertje, en je weet ge- rr noeg- Er zijn echter gemeentes die hun LU ambities op een ander terrein heb- ben liggen dan op het groene gras met die middenstip. Ooit gehoord Cl van Oegstgeestenaartjes? Wij niet. En dat is nog officieel beleid ook. Paaltjes, die staén niet, vindt het ge- meentebestuur van Oegstgeest. Al 3 zijn er natuurlijk uitzonderingen. Want paaltjes op de stoep zijn erg, maar auto's op de stoep zijn nog véél erger. Vandaar dat hier en daar toch een plukje Oegstgeestenaartjes staat. Niet genoeg om het Oegst geestse Ajax (ASC) tot Amsterdamse Ajax-hoogten op te stuwen, maar toch. Neem nu dat hoekje naast spij kerbroekenwinkel Park-Side aan de Terweeweg. Juist, vlak naast dat parkeerterreintje. Blijkbaar trekken parkeerders parkeerders aan, en was op deze plek voldoende sprake van een noodsituatie opi er een paar robuuste palen neer te zetten. Snelkrakers experimenteren met een nieuwe i Oegstgeestse Terweeweg binnen te komen. 1 ondanks de paaltjes op de s Maar dat de ene noodsituatie de andere niet is, dat wil die winkelier maar niet snappen. Hij vroeg de ge meente om dat rijtje paaltjes een eindje door te trekken. De goede man wordt de laatste tijd namelijk, nogal geplaagd door 'snelkrakers'. Dat zijn lieden die met een auto de etalage rammen om er vervolgens pijlsnel vandoor te gaan met de buit. Helaas voor hem gaat er niets bo ven een helder en consequent be leid. De gemeente verkocht hem dan ook een helder en consequent 'nee'. Past niet in 't straatbeeld, werd daar voor de duidelijkheid aan dupeerde spijkerbroekenwinkelier vanaf deze plaats een welgemeende raad geven. Beste man, je moet je boodschap wel weten te verpakken. Dat rammen van die pui, daar moet je het niet op gooien. Die honderd gesnaaide spijkerbroeken, daarop ook niet. Het sleutelwoord is hier: fout par keren. Dat is immers wat die snel krakers strikt genomen doen. Je zal zien dat de gemeente dan niet weet hoe snel het de Oegstgeestenaartjes moet aanslepen. Met als bijkomend voordeel dat er toch nog hoop is voor het Oegst geestse Ajax... Uit medelijden willen wij de j Morgen wordt een van de belang rijkste dagen in de geschiedenis van Oegstgeest. De gemeente wacht dan eén grote doorbraak in het al jaren voortsukkelende jongerenbeleid. U weet wel: 'jongeren', dat is dat schorriemorrie waartegen de ge meenteraad een jaar geleden nog een samenscholingsverbod wilde uitvaardigen. Sindsdien heeft Oegstgeest een enorme inhaalslag gemaakt. Wist u bijvoorbeeld dat wethouder Heieen Steens onlangs zelfs een keer met de jongeren aan de Lange Voort heeft gepraét? Het is slechts een symptoom van de glasnost die als een tornado door het Oegstgeestse raadhuis raast. Zo heeft het dorp sinds september een speciale 'projectgroep' om over jon- gerenzaken te praten! Zonder jon geren erin weliswaar, maar toch. De projectgroep heeft inmiddels een reeks spectaculaire successen geboekt. Zo is het praatteam het er onlangs over eens geworden dat het woord 'hangjongeren' beter niet meer kan worden gebruikt. Zo'n term is alleen maar denigrerend, is de conclusie van negen maanden intensief vergaderen. En dat is nog niet alles. Zo hebben de jongeren van Oegstgeest sinds kort een heuse 'jongerenwerker'. Die mag de kleumende jongeren op straat uitleggen waarom Oegstgeest nog altijd geen hangplek, jongeren centrum of jongerencafé heeft. En dan hebben we het nog niet eens over de revolutie die morgen avond plaatsvindt. De 'project groep' maakt dan plaats voor een 'stuurgroep' jongerenbeleid! Daarin zitten weliswaar nog altijd geen jon geren, maar dat wordt ruimschoots goedgemaakt door het feit dat ook scholen mogen meepraten. De be leidsmakers hebben van horen zeg gen dat scholen in direct contact staan met jongeren. U begrijpt dat het een gedenkwaardige avond wordt. Zonder jongeren, maar wel met veel mooie toespraken. De jongeren denken misschien dat ze gewoon een kroeg, coffeeshop, hangplek of disco willen. Gelukkig weten ze op het raadhuis beter. Tie ners hebben veel meer aan een nieuw overlegorgaan, is daar de al gemeen heersende opvatting. Met de jongeren zelf aan tafel gaan zitten? Kom, kom. Het blijven na tuurlijk wel kinderen, die jongeren. „Het is heel spannend. We heb ben onze tweehonderd brieven net de deur uitgedaan, dus we moeten nog even afwachten wat dat oplevert. Intussen heb ben we wel al een telefoontje gehad van iemand die zei: het is echt een godsgeschenk. Dat geeft toch aan dat we op de goede weg zijn." Het project 'activerend oude renbezoek', dat vorige maand van start ging, is bedoeld om ouderen die in een sociaal isole ment verkeren weer op het goe de spoor te brengen. Ouderen die zich aanmelden, krijgen be zoek van een speciaal getrainde vrijwilliger, die met de oudere bekijkt wat de beste manier is om de persoon in kwestie een duwtje in de rug te geven. „Het kan daarbij gaan om heel uit eenlopende dingen", zegt Van Pernis. „We hebben bijvoor beeld mensen verwezen naar de ouderensociëteiten. Terwijl we een andere oudere de weg heb ben gewezen naar de biblio theek." Uniek is het project niet: in Meppel, Rijswijk, Zoetermeer, Roosendaal en Groesbeek bleek het 'activerend ouderenbezoek' direct een groot succes. Warmond heeft een part-time beroepskracht nodig ter ondersteu ning van het jeugd- en jongerenwerk. Dat constateren burgemees ter en wethouders in hun concept-beleidsnota 'Preventief Jeugdbe leid Warmond'. Het is de bedoeling dat deze medewerker, met een groep vrijwilligers, activiteiten gaat ontwikkelen voor Warmondse kinderen en jongeren. Uit een enquete onder de jeugd en uit jeugdconferenties is gebleken dat jonge Warmonders niet tevreden zijn over de mogelijkheden voor vrije tijdsbesteding in hun dorp. B en w willen hier wat aan doen en daarvoor is in hun ogen 'een pro fessionele aanpak' nodig. De beroepskracht, die komt te werken in het nog te bouwen sociaal-cultureel centrum, staat op het wensen lijstje van B en W voor volgend jaar. Verder willen B en W geld uittrekken voor het opknappen van speeltuin Het Vossenhol. De gemeente wil deze zomer met het be stuur van de speeltuinvereniging een 'plan van aanpak' maken. dat, meent Van Swieten. „De melk van deze eco-koeien is gezonder en lekkerder. De melk is wel iets duurder dan die van gewo ne koeien: eco-melk kost tussen de 1,75 en 2,10 gulden per liter, terwijl je voor gewone melk maar 1,15 gulden betaalt. Maar de consument heeft het ervoor over." Van Swieten bezit nu 40 melkkoeien, 40 kalveren, 80 schapen en 100 lammetjes. De schapen, die worden gehouden om hun wol en vlees, grazen in de Vlietlanden. De overi ge dieren staan bij de boer op het erf. De Stompwijker zou voor geen goud meer van zijn biologische aanpak willen afwijken. „De meerwaarde ervan is enorm: ik word echt blij als ik zie hoe vrolijk en gezond al die dieren zijn." Het is volgens Van Swieten goed ais zo veel mogelijk mensen zijn verrijkte weiland leren kennen. Gisteren hield hij al een open huis op de boerderij. Bezoekers konden rondkijken en proeven van ecologische zui velproducten. „Ik denk er ook over om rondleidingen te gaan geven in mijn wei land, bijvoorbeeld aan mensen uit de Rand stad. Dan kunnen stedelingen weer leren genieten van de natuur, met al haar rust en schoonheid. Dit is zo'n prachtige ervaring, dat gun ik iedereen." oegstgeest De Oegstgeestse wijken Haas wijk en de Morsebel stonden afgelopen zaterdag vol merkwaardige voorwerpen. Een zweefmolen op de Kerckwervelaan, een midgetgolfbaan in het Hella Haaseplantsoen en (foto) een klimhelling op het Richard Holpad; voor een middag waren de woonwijken veranderd in een pretpark. De toestellen waren geplaatst vanwege het 'pleintjesfeest', een jaar lijks speelfestijn georganiseerd door Buurtgroep Haaswijk. Voor het eerst in jaren hadden de Haaswijkers mooi weer op hun feestdag. Desondanks werd de dag slechts bezocht door zo'n 700 kinderen, ongeveer honderd minder dan vorig jaar. „Misschien heeft het iets te maken met het feit dat de kinderen in de wijk wat ouder worden", opperde L. Beerenfenger van de buurtgroep. Het feest is vooral be doeld voor kinderen tot tien jaar. foto mark lamers monique witteman Stichting Duinbehoud wil dat er in de Duin- en Bollenstreek buf ferzones komen tussen duinen en bollenvelden. M. Janssen, di recteur van de stichting, pleitte daar gisteren voor tijdens de jaarbijeenkomst van de Stich ting Zuid-Hollands Landschap in Leeuwenhorst Congrescen trum. „Nu is de overgang tussen duinen en cultuurland zo strak. Bovendien hebben de bollen- kwekers problemen met de ho ge waterstand. Met bufferzones los je dat probleem op. Dan stroomt het water niet meer op het bollenland, maar laat je het afvoeren via bijvoorbeeld een sloot. We moeten immers geen last van elkaar hebben." Het ligt in de bedoeling dat de natuurmensen na de zomerpe riode veel voorlichting gaan ge ven over de komst van zogehe ten ecologische verbindingszo nes. Dat wil men doen via een folder, tentoonstellingen en voorlichtingsbijeenkomsten. Janssen: „Het is heel belangrijk dat die zones er komen. Nu hebben we overal 'losse' stukjes landschap in de streek. Voor flo ra en fauna is dat zeker niet ide aal. Als je nagaat dat watervleer muizen in het Keukcnhofbos in Lisse de weg niet kunnen vin den naar het Leeuwenhorst - bos... Via een moerasverbinding is dat wel mogelijk." Opzichter van het Zuidhol lands Landschap J. van den Berg ging dieper in op het be lang van de zones. „De natuur in de Bollenstreek is zo versnip perd. De dier- en plantpopula- ties zijn geïsoleerd. Het gaat he lemaal niet goed met de Hora en fauna, eigenlijk in heel Neder land niet." Van den Berg vond bovendien dat de 'zo fleurige bollenvelden' alleen maar scha delijk zijn voor het milieu. Ilij pleitte ervoor combinatie-eco logische zones te maken, waar bij natuur en cultuur met elkaar verbonden worden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11