Celstraf geëist tegen handelaren 'Rechter koos voor hoogstbetaalde werknemer' Tijdbom 'Clickfonds' blijft rustig doortikken (LM verkoopt belang in Britse touroperator Economie Kleding vaak visitekaartje bedrijf ONDERDAG 18 JUNI 1998 [)verleg streekbus-CAO hervat :ht» Er komt toch weer overleg over het eerder vastgelopen ^O-overleg voor het streekbuspersoneel. De VSN Groep heeft e vakbonden uitgenodigd om vanmiddag te komen praten. Bij :t streekvervoer dreigt een staking. Eerder liep het overleg vast het loonbod van 3,6 procent, dat de bonden iets te mager iden, en de overgang van VUT naar vervroegd pensioen. „Ik aervan uit dat de werkgever iets extra's uit de knip haalt, an- erszou hij ons niet uitnodigen", hoopt een woordvoerder van leCNVBedrijvenbond. De VSN wil daarop niet ingaan maar ,oopt van de bonden te horen hoe de vergaderingen met hun aderleden zijn afgelopen. Philips bespaart fors op energie pinHOVENDe Nederlandse Philips-vestigingen hebben de afge lopen tien jaar het energieverbruik met gemiddeld 28 procent rerminderd. Philips is daarmee naar eigen zeggen koploper in de Nederlandse industrie. Het elektronicaconcern heeft zichzelf als doel gesteld om in het jaar 2000 het energieverbruik wereld led met een kwart te hebben verminderd. Negen Philips-be- drijven die gisteren intern zijn onderscheiden brachten de uit stoot van kooldioxide met 148.000 ton terug. Dat is zestig pro centvan de totale reductie die alle Philipsbedrijven in Neder land. Het concern bespaart daarmee evenveel energie als het jaarverbruik van een stad met 50.000 inwoners. In geld: zo'n 250 Geen productie pvc vanwege milieu milaan De chemische productie in het noordoosten van Italië dreigt de komende dagen grotendeels stil te vallen doordat de overheid om milieuredenen heeft gelast een afvoerbuis af te sluiten. Het betreffende chemiecomplex Porto Marghera is ei- jendom van de bedrijven Enichem en EVC. Laatstgenoemde 'oncern, dat in handen is van Enichem en het Britse chemiebe drijf ICI, is de grootste pvc-producent van Europa en staat geno teerd aan de Amsterdamse effectenbeurs. De twee bedrijven lo zen hun koelwater via de leiding in de Adriatische Zee. De lagu ne van Venetië er vlakbij zou er ernstig door zijn vervuild. Restaurantketen mag mensen ontslaan isterdam De directie van de Amsterdamse restaurantketen Dobson Uzcudun mag van de kantonrechter twee werkne mers ontslaan. Volgens de werkgever ging het om twee mensen uit Bangladesh zonder verblijfsvergunning. Met twee anderen van de tweehonderd allochtone werknemers is ook een conflict ontstaan. Maar dat lossen de eigenaren van Dobson naar eigen zeggen op met de Horecabond FNV. De bond is daar niet zo ze ker van. Steuncomité en Horecabond stappen nu naar de Twee de Kamer om het misbruik van de Wet arbeid vreemdelingen aan te kaarten. Volgens het comité worden in de restaurants 'ar beidsflexibiliteit en werkdruk tot in het absurde doorgevoerd'. Kroketten en fritessaus in een bedrijf ien polder Snackbarbezoekers kenden de combinatie al langer, maar gisteren kreeg het samengaan van kroket en fritessaus ook een financieel tintje. Remia, vooral bekend van de gelijknamige saus, en Van Dijk (Kwekkeboom, Van Dobben en Laan) gaan fu seren. Van Dijk maakt ook de margarines Gouda's Glorie cn^ Sense. Door de krachtenbundeling willen de bedrijven met een omzet van zeshonderd miljoen gulden sterker komen te staan tegenover de afnemers, die steeds grotere blokken vormen. Bij beide familiebedrijven werken in totaal 750 mensen. Nieuwe aanwinst Transavia schiphol De eerste Nederlandse Boeing 737-800 is gistermid dag op de nationale luchthaven geland. Transavia heeft acht van deze vliegtuigen besteld die zijn voorzien van de laatste techni sche snufjes. De toestellen zijn onder meer voorzien van gloed nieuwe, geluidsarme en zeer zuinige motoren. De nieuwste ver sie van het meest verkochte verkeersvliegtuig vliegt hoge, sneller en verder dan de voorgaande series. Personeelsleden van Trans avia mochten gisteren als eersten een kijkje nemen. Morgen worden de eerste passagiers naar hun (vakantie)bestemming ge vlogen. FOTO WFACAPITAL PHOTOS Gratis doorieren drogisterij-personeel utrecht Winkelmedewerkers van drogisterijen mogen op kos ten van de baas een opleiding tot assistent-drogist volgen. Met een diploma op zak kunnen zij dan meer gaan verdienen, aldus de nieuwe CAO. De arbeidsovereenkomst met een looptijd van twee jaar gaat per 1 april jongstleden in. Personeel krijgt er in vier stappen 6,4 procent bij. Verder is overeenstemming bereikt over het aantal vrije zaterdagen. De werkgevers wilden dit aantal verlagen, maar dat plan is van de baan. De nieuwe CAO geldt voor zo'n 12.000 werknemers in de branche. Etos (Ahold) valt hier niet onder vanwege een eigen arbeidsovereenkomst. Fusie Shell Pakistan en Premier Oil londen Shell gaat de gaswinning in Pakistan voortaan samen met het Britse olie- en gasbedrijf Premier Oil aanpakken. De be drijven richten een gezamenlijke onderneming op voor de win ningvan gas in nieuwe velden in zuidwest Pakistan. Shell wordt tartner voor 49,9 procent. Omdat Premier meer gasvelden in- irengt dan Shell, is afgesproken dat Shell de komende twee jaar de eerste 120 miljoen gulden aan kosten voor zijn rekening neemt. De totale waarde van de onderneming is 780 miljoen. Onderzoek staatssteun voor Nerefco gbaatsburgDe Europese Commissie onderzoekt of Nederland niet teveel staatssteun geeft aan raffinaderij Nerefco in Euro poort. Het bedrijf krijgt een subsidie van vijftien miljoen gulden voor de bouw van een gasturbine en verbrandingsoven. De in vestering moet zorgen voor een flinke energiebesparing en lage re uitstoot van schadelijke stoffen. De emissie van koolstofdioxi de, dat bijdraagt aan het broeikaseffect, gaat bij gebruik van een turbine met 23 procent omlaag. Nerefco is een gezamenlijke on derneming van BP en Texaco. De bouw moet begin volgend jaar Waar zijn. De KLM is van plan haar belang a de Engelse touroperator dnijet te verkopen. Het levert de luchtvaartmaatschappij on- beuwx geveer 120 miljoen gulden aan contanten op. De verkoop past eigens de KLM et beleid deelnemingen die niet tot kernactiviteiten behoren af te stoten waneer de gelegenheid ach voordoet. Die is aangebroken omdat de reisorganisatie First Choi- Luchtvaartpersoneel draagt al jaren voor het bedrijf duidelijk herkenbare kleding. AMSTERDAM ANP Een donkerblauw mantelpakje voor de bankmedewerkster, een swingend trendy pak voor de barkeeper, een zwoele zomerse outfit voor de kelner van het strandpaviljoen en een overall met logo voor de televisie-mon teur. Bedrijven zien kleding steeds meer als visitekaartje. „Ze wil len er mee duidelijk maken wat voor type organisatie ze zijn. Vooruitstrevend, terughoudend, modern of juist klassiek", zegt loke Geldhof van de Holland Career Workwear, dat deel uit maakt van Fenecon, de vereni ging van confectie- en tricota ge-bedrijven. De producenten van bedrijfs kleding hebben hun omzet de afgelopen jaren fors zien stijgen. Vorig jaar is die met ongeveer tien procent toegenomen tot vijfhonderd miljoen gulden. Ook voor de komende jaren verwacht Fenecon een stijging. Nederlanders zijn volgens Geldhof van origine niet en thousiast over bedrijfskleding. Ze zijn vaak vrij eigenwijs en in dividueel ingesteld en hebben niet zoveel op met uniforme kleding. Geldhof: „Of je het nou leuk vindt of niet: herkenbaar heid kan nodig zijn om naar buiten te laten zien dat je bij een bepaalde organisatie hoort. Het is bijvoorbeeld handig als je in een café kunt zien wie de kel ner is. Ook kan het zijn dat je beschermende kleding moet dragen." De afkeer van bedrijfskleding neemt volgens Geldhof wel af: „Dat is begrijpelijk, want het gaat niet meer om het sombere keurslijf waarin je je vroeger moest hijsen. Bedrijfskleding gaat nu met de mode mee of loopt zelfs op de mode vooruit. Waar nog bij komt dat de kle ding comfortabel zit." Nieuw in de branche van be- drijfs- en image-kleding is dat ondernemingen lijnen laten 'Ex-directeur BolsWessanen was te loslippig' Het openbaar ministerie (OM) heeft forse straffen geëist in de voorkenniszaak rond opties BolsWessanen in 1994 en 1995. Tegen een voormalige directeur van het bedrijf eiste de officier van justitie vijftien maanden celstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Drie optiehandelaren hoor den straffen tussen de twaalf en vijftien maanden tegen zich eisen, deels voorwaardelijk. AMSTERDAM ANP Tegen vier andere verdachten eiste het OM tussen de zes en twaalf maanden cel, waarvan ook een deel voorwaardelijk. De zaak tegen twee verdachten werd geseponeerd wegens ge brek aan bewijs. De officier van justitie vindt verder dat de ver dachten het voordeel dat ze bij de optiehandel behaald heb ben, moeten terugbetalen. Dat varieert van enkele tienduizen den guldens tot ruim vier ton bij één van de optiehandelaren. De verdachten zouden puto pties hebben gekocht (waarmee men geld verdient als de aande lenkoers daalt). Volgens de offi cier van justitie blijkt uit het be wijsmateriaal duidelijk dat de verrichte transacties op de op- tiebeurs overduidelijk 'niet marktconform' waren. Diverse keren werd explosief gehandeld kort voor (slechts ten dele voor af aangekondigde) persberich ten uitkwamen, waarin Bols Wessanen een lagere winstver wachting bekendmaakte. Ook constateerde de officier een duidelijk relatiepatroon tus sen de verdachten. In het Bent- veldse etablissement Blanje Bleu, gelegen tegenover het woonhuis van de toenmalige di recteur, zou deze onder meer tegenover de eigenaar zijn mond voorbij hebben gepraat over de gang van zaken bij zijn bedrijf. Die informatie ging 'rondzingen' en kwam optie handelaren ter ore die ook re gelmatig een vorkje prikten in het drank- en spijshuis. Verder zou uit het onderzoek duidelijk zijn geworden dat de directeur de enige persoon met voorkennis was die als bron in aanmerking komt. Ondanks een categorische ontkenning van de verdachte stelde de officier dat 'hij het risico aanvaardde dat hij meer vertelde dan hij mocht'. Volgens de officier is het indi recte bewijs dat hij aandroeg voldoende om tot een veroorde ling te komen. De argumenten waarmee de optiehandelaren en andere verdachten hun transacties probeerden te recht vaardigen noemde hij 'achteraf geconstrueerd'. De officier con stateerde ook dat het opvallend is dat alle verdachten op het zelfde moment geld beschik baar hadden. Beursfraude houdt financiële wereld nog twee jaar bezig AMSTERDAM GPD De beursfraude tikt als een tijdbom on der de stoel van bankiers, beleggers en beurshandel. Uit de vele puzzelstukjes die Justitie bij elkaar heeft gesprokkeld komt van tijd tot tijd een passend plaat je. En een arrestatiegolfje, waarin een topman van SNS Bank gisteren voorlopig de laatste was. „Het grijpt allemaal in elkaar. Veelal gaat het om persoonlijke relaties, tussen banken, pensioenfondsen, vermogens beheerders en effectenhandelaren. Die moeten door justitie en de FIOD alle maal nader worden onderzocht. Sommi ge onderzoeken duren gewoon één of twee jaar", aldus een nauw betrokkene. De laatste tijd is het werkterrein van Operatie Clickfonds uitgebreid naar per sonen die zaken deden met de baas van een aantal financiële vehikels in exoti sche oorden met soepele fiscale regelin gen. Vorig jaar haalde Justitie al kilo's papier en tienduizenden guldens aan contanten uit zijn Amsterdamse appar tement. De man lijkt inmiddels een goed heen komen te hebben gezocht. Hij bezit de Zwitserse nationaliteit en doet heel hard zijn best om in oorden te vertoeven waar uitlevering op grond van belastingont duiking niet mogelijk is. Justitie wacht trappelend het moment af waarop hij op Schiphol opduikt. De afgelopen week legde de fiscus be slag op zijn miljoenenvermogen, terwijl vier van zijn relaties werden opgepakt. Het gaat om een medewerker van SNS Securities, de effectendochter van de bank, een effectenhandelaar van zaken bank Credit Suisse First Boston, en me dewerkers van commissionair Oudhof Effecten en belegger MN Services, dat voor het pensioenfonds voor de Metaal nijverheid werkt. Clickfonds spreidt zich inmiddels als een olievlek uit over de Nederlandse bank-, beurs- en beleggingswereld. Van drie eerdere hoofdverdachten, die waar schijnlijk volgend jaar voor de rechter komen, vermoedt Justitie dat zij rijke re laties hebben geholpen zwarte beleg gingswinsten buiten het bereik van de fiscus te houden dan wel wit te wassen. Daarvoor waren - illegale - anonieme rekeningen nodig, zouden vermogens beheerders steekpenningen hebben ont vangen en werd er beursfraude ge pleegd: strafbare handel met (voor-)ken- nis die andere beleggers niet hebben. Om hen juridisch met zwaar geschut te bestrijden plakt Justitie bovendien het etiket 'criminele organisatie' op deze mensen en hun kompanen. Het openbaar ministerie is nu bezig het witwascircuit te ontrafelen. Het Lon- dense bedrijf Financial Trading Con sultancy is daarin de draaischijf. Volgens Justitie zouden de gisteren en vorige week opgepakte vijf verdachten dubieu ze inkomsten via ITC genoten hebben en zouden ze hun klanten geholpen heb ben bij belastingontduiking. ontwerpen met zo'n grote ver scheidenheid dat medewerkers de kleren kunnen uitzoeken die bij hen passen. Roklengten ver schillen, blazers variëren in ma teriaal. kleur en model. Medewerkers vinden dat vol gens Geldhof prettig omdat ze zich op een werkdag geen zoi- gen meer hoeven te maken over de samenstelling van hun gar derobe. „Ze kunnen volstaan met het letten op de weersver wachting om te kiezen tussen korte en lange mouw, rok of broek, jasje of vestje." Bedrijven schakelen voor het ontwerpen van hun imagekle- ding vaak ontwerpers van naam in zoals Frans Molenaar. Hij kleedde onder andere de Haag se vuilnismannen, het perso neel van Volkswagen, Hoog ovens en Heineken. Ook coutu riers krijgen kansen. Zo heeft Akzo Nobel de 27-jarige Mickel Kalalo het ontwerp laten maken voor de outfit van receptionis Schoolverlater steeds minder zonder werk MAASTRICHT ANP De werkloosheid onder school verlaters is in 1997 flink ge daald. In 1996 was negen pro cent van de schoolverlaters werkloos, vorig jaar was dit te ruggelopen tot vijf procent. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Maastricht dat vandaag werd gepubliceerd. De werkloosheid onder afge studeerden in het kort middel baar beroepsonderwijs blijft hoog. Tien procent van de leer lingen had na anderhalf jaar nog geen werk. De werkloos heid onder schoolverlaters van het mbo en hbo is daarentegen laag, respectievelijk drie en vier procent. De onderzoekers benadruk ken dat er vorig jaar weinig ver anderd is aan de overige ar beidsmarktomstandigheden van afgestudeerden. Tussen de twintig en dertig procent heeft een flexibel dienstverband. Der tig tot veertig procent geeft aan dat zij tegen hun zin in deeltijd werken. Allochtone schoolverlaters van mbo en hbo zijn vaker werkloos en hebben een grotere kans op een flexibel contract dan autochtonen. De positie van vrouwen is slechter dan die van mannen. Vrouwen zijn va ker werkloos, hebben vaker een flexibel contract en hun werk sluit minder goed aan op hun opleiding. Daarnaast verdienen zij minder. Symposium over historische staking bij Hoogovens in 1973 ce Holidays vandaag een bod heeft uitgebracht van ruim 360 miljoen gulden op alle aandelen van de Unijet Group. KLM werd destijds voor 34 procent eige naar van Unijet omdat het tot de overgenomen inboedel be hoorde van Air UK, nu KLM UK. De KLM verwacht dat met de verkoop - na aftrerk van de kos ten - in tweede kwartaal een winst van bijna honderd mil joen in de boeken kan worden bijgeschreven. DE KNIPE EP BLAAUW Zijn verontwaardiging over mis standen, zijn kritiek op over heidsbesluiten, zijn idealen over een betere samenleving. De voormalige hoogleraar sociale geschiedenis is anno 1998 in ve le opzichten nog dezelfde strijd bare Ger Harmsen als in 1973, ten tijde van de historische sta king bij Hoogovens. „Dat die rechter na twee weken die sta king verbood en koos voor de hoogstbetaalde werknemers, dat vind ik onbegrijpelijk. Daar kan ik me nog altijd boos over maken." Ger Harmsen, 76 inmiddels, woonachtig in een verscholen boerderij op het Friese platte land, is morgenmiddag (aan vang 13.00 uur) in het vakbond scentrum in Beverwijk één van de gasten op het symposium over inkomenspolitiek en vak- bondsstrijd. Aanleiding is dat het precies 25 jaar geleden is dat 2.300 medewerkers (van de toen 22.000) van Hoogovens het werk neerlegden. Zij eisten een eerlijker prij scompensatie. 'Geen procenten maar centen' was hun motto. En hun tweede leus was: 'Iedereen van laag tot hoog in de CAO'. De historicus, die tientallen boeken schreef, onder meer over het socialisme, de arbei dersbeweging en Marx contra marxistische ideologen, heeft de staking nauwgezet gevolgd en de invloed en betekenis ervan beschreven in diverse uitgaven. „Net als toen vind ik dat de in- komensvloer hoger moet liggen. Maar verder, waarvoor ze toen streden was eigenlijk peanuts. Ik bedoel, vandaag de dag ver dienen grote delen van de wer kende bevolking genoeg." De staking had weinig te maken met een intern conflict, het ging eerder om een politiek doel: in komensnivellering. „De gebeur - Ger Harmsen: „Een mens moet een bepaalde welstand hebben om fatsoenlijk te kunnen zijn." FOTO LEEUWARDER COURANT1AN DE VRIES tenissen bij Hoogovens vorm den de inleiding tot de grote na tionale staalstaking. Hoogovens fungeerde als katalysator. Pas toen de rechter na twee weken ingreep, is de staking massaal door andere bedrijven overge nomen." Om de aanleiding van de sta king beter te begrijpen, moeten we een aantal jaren terug in de tijd, zegt Harmsen. Naar het eind van de jaren vijftig. „Het starre beleid van Drees, overi gens met de beste bedoelingen. We moesten zuinig aan doen. We waren een lage lonenland. Maar het gevolg was dat bouw vakkers in het oosten van het land de grens overtrokken en in West-Duitsland stukken meer verdienden. En havenarbeiders uit Rotterdam gingen in Ham burg aan de slag voor een sala ris dat in eigen land ondenk baar was." Als reactie daarop kwamen de loongolven in de jaren zestig. Loonsverhogingen in procenten waardoor verschillen alsmaar groter werden. Arbeiders en vakbeweging waren dat in het begin van de jaren zeventig beu en maakten zich sterk voor een eerlijker prijscompensatie. Binnen het Velsense bedrijf stonden voor- en tegenstanders, die in de meerderheid waren, fel tegenover elkaar. „Voor zo'n doel mag je een sociaal bedrijf als Hoogovens niet gebruiken", oordeelden ze. De acties leid den ertoe dat medewerkers met hogere salarissen zich verenig den in de Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel VHHP. In het boek Concern in Beweging, 75 jaar Hoogovens staat: 'Dat was nieuw, voorheen had het hogere kader nooit zo'n behoef te aan een eigen vakorganisa tie'. „Nog altijd ben ik van mening dat alle werknemers van hoog tot laag in één bond thuishoren. Zo'n Unie BH LP of hoe die bond tegenwoordig heet, het is voor mij nog steeds een graai enclub, een bond zo'nder enig ideaal." Harmsen - voormalig CPN'er, ex-PSP'er en nu PvdA'er - kijkt morgen samen met de andere forumleden Max Rood (advo caat van de gezamenlijke bon den in 1973), Herman Bode (destijds vakbondsonderhande laar bij Hoogovens) en Henk van der Kolk, coördinator ar beidsvoorwaarden FNV) terug op die turbulente weken in fe bruari en maart 1973. Tegelij kertijd komt aan de orde of er in 1998 sprake is van eerlijke inko mensverhoudingen en of er na de eeuwwisseling nog ruimte is voor een strijdbare vakbewe ging- De oud-hoogleraar werkt zon der televisie nog elke dag van de ochtend tot diep in de avond, tot dat het radioprogramma 'Met het Oog op Morgen' be gint. „Ik ben met een aantal boeken bezig. Schrijven is lastig en moeilijk. Lesgeven is leuker." Ouder worden betekent af en toe een lichamelijk ongemak. „Ik heb sinds februari een kunstknie. Maar ouder worden houdt voor mij niet automa tisch in dat je ook milder wordt. Ik kan me nog over tal van za ken in de maatschappij boos maken. Over de belangrijkheid die aan geld wordt toegekend bij voorbeeld. Natuurlijk, een mens moet een bepaalde wel stand hebben om fatsoenlijk te kunnen zijn. Maar als ik aanbie dingen over koopsompolissen, rentetarieven, hoor dan lijkt het alsof geld het hoogste goed is. En dat is pertinent niet waar."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9