DIT AANBOD KUNT U LATEN VAREN Vakantie is vakantie Taliban sluiten scholen wegens meisjes-onderwij vakantie keel anders geen dag Buitenland Samper wil geschiedenis in als held drugsbestrijding Nobelprijswinnaar wekt woef! met uitspraken over homo's Turkse advocaat haalt na 59 jaar alsnog zijn gelijk ,ye" '^'tyverdienen^ Stena Line sonen en de auto met Stena Zo'n aanbod slaat u toch niet in de wind? Dus kom snel naar| DAEWO( t DONDERDAG 18 JUNI 1998 ndeR bogota ap De Colombiaanse president Er nesto Samper zegt van alle kan ten met de dood te zijn be dreigd, door drugshandelaren, linkse rebellen, paramilitaire groepen en politieke vijanden. Dat is volgens hem de reden dat hij het land na afloop van zijn ambstermijn in augustus, nood gedwongen een paar maanden zal moeten ontvluchten. „Ik besef heel goed dat ik na mijn aftreden van bijna ieder een in Colombia het meeste ge vaar zal lopen", aldus de 47-ja- rige Samper. Hij weet nog niet naar welk land hij zal uitwijken, maar hij overweegt Spanje of Groot-Brittannië. „In elk geval niet naar de Verenigde Staten, om redenen die bekend zijn", zegt hij. Sampers toeristenvisum voor de VS werd twee jaar geleden inge trokken in verband met de ver denking dat hij zes miljoen dol lar van drugshandelaren had aangenomen om campagne te kunnen voeren. Komend week einde reist Samper op zijn di- plomatenvisum naar New York om de top over drugshandel bij te wonen die begin volgende week bij de Verenigde Naties wordt gehouden. Onder Samper hebben linkse rebellen in Colombia terrein ge wonnen, is de werkloosheid ge stegen tot 14,5 procent en is het land een stuk minder aantrek kelijk geworden voor buiten landse investeerders. De VS weigerden twee jaar achtereen met Colombia samen te werken in de bestrijding van de drugs handel, waardoor Samper in een politiek isolement kwam en het centrale gezag in Colombia werd verzwakt. Samper slaagde er ook in de na tionale schuld ruim te verdub belen. Volgens zijn tegenstan ders liep de schuld zo hoog op doordat Samper parlementsle den om moest kopen om te voorkomen dat hij vervolgd zou worden wegens het aannemen van drugsgeld, een beschuldi ging waarvan het parlement hem twee jaar geleden vrijsprak. „Colombia is geen gemakkelijk land om te regeren, het is een land met veel problemen", zegt Samper. „Ik was me er absoluut van bewust dat ik een moeilijke arena met een dolle stier betrad. Ik wist alleen niet dat er zes stieren zouden zijn." Ondernemers, de katholieke kerk en honderdduizenden ge wone Colombianen drongen er toen hij nog maar kort presi dent was bij Samper op aan dat hij af zou treden. Hij weigerde. „Ik besloot er de voorkeur aan te geven om niet de geschiede nis in te gaan als de president die ten val kwam door de drugs handel, maar als de president die drugshandel hielp bedwin gen en vernietigen", aldus Sam per. „Er is geen president ge weest die zoveel heeft gedaan aan de bestrijding van de drugs handel." Onder Samper werden de gevangenisstraffen voor drugsmisdrijven verhoogd en werd het eenvoudiger om be slag te leggen op bezittingen van drugsbaronnen. Ook wijzig de het parlement de grondwet om de uitlevering van drugs handelaren weer mogelijk te maken. Reeds veroordeelde drugsbazen, zoals Gilberto en Miguel Rodriguez, de leiders van het Cali-kartel, die geld stortten in Sampers campagne fonds, kunnen echter niet wor den uitgeleverd. Volgens de meeste politieke commentato ren pakte Samper de drugshan del alleen maar aan omdat de Verenigde Staten hem daartoe dwongen. De door Samper als kandidaat naar voren geschoven ex-minis ter van binnenlandse zaken Ho ratio Serpa won eind mei op het nippertje de eerste ronde van de presidentsverkiezingen. De opiniepeilingen geven ech ter aan dat de kandidaat van de Conservatieve Partij, Andres Pastrana, de op 21 juni te hou den tweede ronde zal winnen. Pastrana was degene die in 1994 als eerste met de beschul diging kwam dat Samper, van wie hij zojuist de verkiezingen had verloren, zijn campagne met drugsgeld had bekostigd. Als Samper wordt gevraagd te reageren op de uitspraak die Pastrana eerder deed dat Sam per de corruptste president is geweest die Colombia ooit heeft gehad, zegt hij dat de grondwet het hem verbiedt in te gaan op vragen die verband houden met de verkiezingen. „Op 8 augus tus na mijn aftreden, kan ik op al deze zaken ingaan en ik ver zeker u dat ik bijna niet kan wachten om antwoord te ge ven", zegt hij. Verenigde Naties roepen op tot spoedoverleg enai KHiNGI male a laide at. die ivank De Taliban, de religieuze strij ders in Afghanistan, hebben deze week zeker 107 particu liere scholen, die onderwijs gaven aan meisjes, gesloten. Ondanks het feit dat de Tali ban al eerder een verbod op onderwijs aan meisjes hadden afgekondigd waren de scho len tot dusver nog wel in staat gesteld in stilte door te gaan met de lessen. De sluiting werd bekendge maakt door minister van reli gieuze zaken Haji Khulimud- din, die waarschuwde dat overtredingen van het verbod zouden worden gestraft. Het was niet duidelijk waarom de scholen nu niet meer door de Taliban worden gedoogd. De 107 particuliere scholen' bo den onderwijs aan meer dan 6.500 kinderen, van wie de helft meisjes. De Taliban maken de dienst uit in de hoofdstad Kabul en tweederde deel van de rest van Afghanistan. De Taliban voerden nadat ze in septem ber 1996 Kabul hadden inge nomen een streng islamitisch bewind in. Zo verboden ze onderwijs voor meisjes omdat dat tegen de leerstellingen van de islam in zou gaan. Op jongensscholen werden daar na nog wel meisjes van onder de acht jaar toegelaten, maar alleen om uit de Koran te le ren. Na hun achtste jaar moe ten meisjes van school af. Khulimuddin zei dat de Ta liban verschillende particulie re scholen aan huis hadden ontdekt die onderricht gaven aan meisjes van 14 en 15 jaar. „Deze scholen opereerden te gen de grondbeginselen van de islamitische wet", aldus de bewindsman. De Verenigde Naties hebben gisteren opgeroepen tot spoedoverleg met de Af- nendei bberu •tmee Taliban-leiders. VN zeggen in een verldj uitgegeven in het zende Pakistan dat de si, 'vernietigende gevolgen' hebben voor het welzijn veel van de mensen die ei slechtst aan toe zijn, vrouwen en kinderen. De VN waarschuwen de liban dat de sluiting in stn 38e.' met een vorige maand gé)min ten overeenkomst om j Pen,lT bleemgebieden' te bespre! zoals het onderwijs en de zondszorg voor vrouwen meisjes. Het akkoord ve ook in een gezamenlijke missie die zich zou den met humanitaire en wikkelingsvraagstukken, danks talrijke oproepen de VN een datum, tijdstip agenda vast te stellen, h e deze commissie tot dm niet bijeen. d)ben ii de ti sjwffl lorden rlogii deVc WVOR ordte fsjo ORGANIZACION ELECTORAL 01 REC1STRADUR1A NACIONAL R' De Colombiaanse president Ernesto Samper heeft plaatsgenomen in het stemhokje tijdens de verkiezingen eind mei. foto ap madrid dpa-anp ANKARA Rtr Zijn cliënten hebben het niet meer mogen meemaken, maar uiteindelijk heeft de Turkse ad vocaat Mustafa Yildirim zijn ge lijk gekregen. Het hof van be roep gaf hem gelijk in een rechtszaak die uit 1939 dateert. De zaak ging over een stukje land in West-Turkije dat door twee dorpen wordt opgeëist. De oorspronkelijke klagers en ge daagden zijn allang overleden. „Het was mijn lot deze zaak af te sluiten", zei Yildirim tegen het Turkse persbureau Antalya. „In de loop der jaren hebben vijftien rechters zich ermee be ziggehouden. Zes van mijn col lega's die erbij betrokken wa ren, zijn dood." Yildirim nam in 1963 de affaire op zich als advo caat van de inwoners van'Ha- cialiler. De afgelopen 59 jaar is de zaak steeds doorgeschoven tussen twee lagere rechtbanken en het hof van beroep, waar zij al drie keer is besproken. Een bezoek aan het dorp Ah- metaga, dat door het hof in het ongelijk is gesteld, leert evenwel dat er nog genoeg werk is voor een volgende generatie advoca ten. „We respecteren de wet, maar we zullen alle middelen aanwenden om ons gelijk te krijgen." Juridische procedures duren in Turkije vaak gruwelijk lang. Er kunnen maanden, soms ja ren zitten tussen hoorzittingen van één zaak. Doorgaans komt dit door de ingewikkelde be roepsprocedures. Nobelprijswinnaar Camilo Jose Cela heeft in Spanje voor op schudding gezorgd door uiting te geven aan zijn afkeer van ho moseksuelen. Tijdens een pers conferentie keerde de 82-jarige schrijver, die in 1989 de Nobel prijs voor literatuur won, zich tegen de deelname van homo's aan de feestelijkheden ter ere van de honderdste geboortedag van schrijver Federico Garcia Lorca.Als mij ooit zo'n eer ten deel valt, zou ik van de bijval van de homoseksuelen afzien", zei de auteur. De Spaanse vereniging van mannelijke en vrouwelijke ho moseksuelen reageerde woe dend. „Zulke uitlatingen zijn een Nobelprijswinnaar onwaar dig en bovendien volledig over bodig", aldus een woordvoer der. Hij verwees naar de homo- seksualitëit van Lorca, die mede om zijn seksuele geaardheid in 1936 door de aanhangers van generaal Franco om het leven is gebracht. Volgens de woord voerder is de kwaliteit van het werk van de auteurs vanfc nancj en niet hun seksuele voori Cela kreeg vooral beke: door zijn boeken La fami 'Ol Pascual Duarte (1942), di moires van een arme bo in drift een aantal mof"''" pleegt, en La colmena (D A enkorf, 1951), een portie r Madrid kort na het eindev Spaanse burgeroorlog, hartstocht voor de taal e; '"Ti voorliefde voor scabreuze! stimuleerden hem een baij merj woordenboek te publiceren lié ge ELK JAAR VERHUIZEN ZO'N 10.000 MENSEN WEGENS BURENGERUCHT. Mensen kunnen last hebben van vliegtuigen, maar ze kunnen nog veel meer last hebben van elkaar. Van burengerucht, 's Zomers alle ramen potdicht. Dreunende house-muziek terwijl je de kinderen voorleest. Het gevoel dat anderen jouw huis binnendringen. De onmacht en de razernij. Na verloop van tijd is het minste geluid voldoende om je op de kast te jagen. Dit kan allemaal voorkomen worden met een beetje begrip, wat overleg en simpelweg rekening houden met elkaar. De maatschappij moet alles doen om Nederland leefbaar te houden, vinden we allemaal. Maar wie is die maat schappij? Dat zijn wij. Dat ben jij. DE MAATSCHAPPIJ. DAT BEN JIJ, g Dit Is een publicatie van de Stichting Ideële Reclame (jmr telefoon: 0800-0013, Internet: http://www.rlv.net/slre Kijk, het woord zegt het al Dat betekent dus gewoon vakantie En dat klinkt dus gewoon heel anders dan werken Even wat anders: wat dacht je van een vakantiebaan voor 'n uurtje per dag, waarmee je vakantie hoeft te missen? Vul de bon in of bel voor meer informatie over een krantenwijk bij jou in de buurt (023) 515 01 10. ^^enindeVaka% vakanfe <?neo IK WILGEEN DAG VAKANTIE MISSEN MAAR WÉL WAT BIJVERDIENEN. Stuur deze bon naar In de periode van 1 juni tot en met 1 sep. ben ik beschikbaar van tot Dagblad uitgeverij LET OP! Als je je voor minimaal 3 weken opgeeft, krijg je 25 PIEK VAKANTIEPREMIE! Damiate bv, afdeling Naam Adresantwoordnummer 41 6, \V Postcode Telefoon aV.an1®1 Woonplaats Geboortedatum (min 15 jr.) Nl\ vrai bijverdienen in 2000 VC Haarlem. Een postzegel is niet nodig. ^dienen ,8.1 W' *31 bi\ve<® '«'at bijverdien *ai™ Hu Maak nu een proefrit en ontvang 3 retourtjes Engeland met Stena Lil» Mis de boot niet en rij deze maand nog langs de Daewoo dealer, inruilvoordeel bovenop de ANWB/BOVAG-koerslijst. Zo ontval Want wie nu een proefrit maakt in een Daewoo, ontvangt een u minimaal 3.500,- op de Daewoo Lanos, 4.000,- op' retourticket voor twee per- Daewoo Nubira en maar liefst 4.500,- op de Daewoo Line naar Engeland. Bij aanschaf van één van onze nieuwe model- showroom voor een len profiteert u daarnaast ook nog eens van een aantrekkelijk Daewoo deal op maat. U BENT TOE AAN 'N DAEWOO VAN: LEITHON CARS, Maredijk 175/Kruising W. de Zwijgerlaan/Schipholweg/Oegstgeesterweg, Leiden, 071 - 5212911

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6