0,1 Wachtlijsten voor operaties op buis 'Wie ben je eigenlijk, waar kom je vandaan?' let succes van een 'broddelwerkje' ras! Binnenland CPB-cijfers over geluidloze groei Schiphol wekken woede Bezoek snel onze winkel in de buurt, of bel 0800-0064 PERDAG 18 JUN11998 ihqven Honderden treinreizigers zijn gistermiddag gestrand jrdat het treinverkeer rond Eindhoven plat lag door een bom- /verlig, Een onbekende zei in een telefoontje met de spoor- gpolitie dat er op het station in Eindhoven een bom zou ont- ffen. Het station werd meteen ontruimd nadat het telefoontje ld drie uur was binnengekomen. De NS legde ook alle trein- keer rondom Eindhoven stil. Daardoor deden zich ook elders lagingen voor. De melding bleek loos te zijn. Om half zeven jhet station weer open. Rond het station was sprake van een te chaos. Gestrande reizigers wisten niet waar ze naar toe esten en probeerden te weten hoe ze hun reis konden voort- [en. (zie foto) De NS zetten weliswaar bussen in, maar die ar- erden pas kort voor vijf uur. Ook hebben reizigers lange tijd reinen vastgezeten die vlak voor het station moesten stop- FOTO ANP BERT JANSEN gen jaar voor moord op caféganger De rechtbank in Assen heeft gisteren een 39-jarige man Bruchterveld (Overijssel) veroordeeld tot negen jaar cel voor doodschieten van een cafébezoeker in Coevorden vorig jaar vember. Tegen de man was twaalf jaar gevangenisstraf geëist, topenbaar ministerie beschuldigde zijn vrouw en neef ervan lebben meegeholpen aan de moord. De vrouw zou naar de •fhebben gebeld met de vraag een pistool vanuit hun woning rde bar te brengen. Zij hebben elke betrokkenheid steeds eend. Tegen hen was acht jaar gevangenisstraf geëist. De chtbank sprak hen vrij. uur. it 82, It PA Ha i irf""" ik\ illentelers besparen energie Ruim vijfhonderd bollentelers en bloemenkwekers iben afspraken gemaakt over drastische besparingen op rgie. In het jaar 2005 willen zij het verbruik van energie met na een kwart verminderen. Dan ook willen zij vier procent nde benodigde energie halen uit duurzame bronnen als zon wind. Een en ander is vastgelegd in een meerjarenafspraak, igisteren is ondertekend door 550 telers, de Koninklijke Alge- ie Vereniging voor Bloembollencultuur (KAVB), het Pro- tschap Tuinbouw en de overheid. De Meerjarenafspraak voor de bollen is een van de eerste, waarin een doelstel voor zon- en windenergie is opgenomen. De bollentelers ken energie te besparen door regelmatiger onderhoud van ratuur, een betere isolatie van ruimten en leidingen, het ge- van klimaatcomputers en energieschermen en het moder eren van cv-ketels. inderrechter niet naar probleemwijk isterdam Kinderrechter H. de Groot gaat toch niet naar het nsterdamse stadsdeel Slotervaart/Overtoomse Veld om zich de hoogte te stellen van de problemen met Marokkaanse jon- I ren. Van het bezoek is afgezien vanwege de spanningen in de jk lurt en ter voorkoming van verdere incidenten tussen de poli- leen Marokkaanse jongeren, aldus een woordvoerster van het Wenbaar ministerie (OM). De rechter was van plan vrijdag sfeer gaan proeven om zich een beter oordeel te kunnen vormen nde achtergronden in de zaak tegen drie Marokkaanse jonge- ndie tijdens de rellen in april zijn opgepakt. De zaak tegen de jP inderjarige jongeren wordt in de rechtbank voortgezet. Wan- er dat gebeurt, is nog niet bekend. Ook een 18-jarige jongen oet ook nog voor de rechtbank verschijnen. Zijn raadsman, r.M. Veldman, wil dan een groot aantal getuigen horen die en verklaring hebben die sterk afwijkt van wat de politie zegt. utomobilist raast langs wegwerkers iebergen Bijna één op de zes automobilisten raast met te gro- snelheid langs wegwerkers. Dat is de verkeerspolitie van de LPD in Driebergen de afgelopen zes weken gebleken tijdens 1 lelheidscontroles bij wegwerkzaamheden. Van de 83.743 weg- bruikers die de politie bij wegwerkzaamheden door het hele LI nd controleerde, reden er 14.606 te snel. De politie wijst erop si ter veel ongevallen plaatshebben op de plaatsen waar aan de eg wordt gewerkt. In 1996 registreerde de politie op dergelijke caties 1.289 ongelukken en in 1997 ruim 1.400; een toename et bijna negen procent. GPD Geassocieerde Pers Diensten Rotterdamse ziekenhuizen geven snel inzicht Omwonenden en milieuclubs praten over 'pure misleiding' amsterdam anp „Dit wordt een doorbraak in het denken van arts, patiënt en ziekenhuis." Met deze woorden en een toetsaanslag stelde S. Korthuis, de Rotterdamse wethouder van volks gezondheid, gisteren een revolutionair nieuw registratie systeem voor ziekenhuiswachttijden in werking. Via dit systeem, ZWIER genaamd, kunnen per ziekenhuis de wachtlijsten voor verschillende soorten operaties in één oogopslag worden bekeken en vergeleken. rotterdam gpd Via ZWIER (Ziekenhuis Website Informatie voor Eerstelijn Rijn mond) kunnen zowel artsen als patiënten snel inzicht krijgen in de wachtlijsten van de diverse heelkundige afdelingen. Patiën ten kunnen zo snel(ler) gehol pen worden. De wachtlijsten verschillen in de regio Rijnmond per zieken huis enorm. Volgens de initia tiefnemer, de chirurg H. Bonjer, moet bij het Dijkzigt-ziekenhuis voor een liesbreuk-operatie vaak negen weken worden ge wacht, voor een galblaas soms twaalf en voor een eenvoudige spatader-ingreep soms wel vijf tien weken. Bonjer: „Bij het Cla- ra-ziekenhuis zijn die wachttij den aanmerkelijk korter. Waar om sturen huisartsen hun pa tiënten dan niet naar Clara? Dat komt door een gebrek aan in formatie. Ze weten eenvoudig niet wat de wachttijden zijn omdat een huisarts nu eenmaal niet de hele tijd kan zitten bel len hoe het daarmee zit." Daar komt nu dankzij ZWIER verandering in. Patiënten kun nen de wachtlijstinformatië" via Internet op het computer scherm bekijken of via een vaste pagina op Stadstext op de beeldbuis. Voor de gemiddelde patiënt zal Stadstext, dat in 650.000 huishoudens kan wor den ontvangen, waarschijnlijk de voornaamste bron van wachtlijstinformatie zijn. Het is laagdrempelig, heeft een groot bereik, is gebruikersvriendelijk en actueel. Vooralsnog gaat het om een proef van ongeveer een half jaar waaraan een beperkt aantal zie kenhuizen deelneemt. Verwacht wordt echter dat alle veertien ziekenhuizen in het Rijnmond gebied binnenkort zullen gaan meedoen. Bewonersverenigingen en milieuorganisatie rond Schiphol noemen de berekening dat de luchthaven 55 miljoen passa giers kan verwerken zonder ex tra geluidsoverlast te veroorza ken 'absurd'. Het Centraal Plan bureau (CPB) had in opdracht van informateurs Kok, Borst en Zalm een berekening van de groeimogelijkheden gemaakt die op dat getal uit kwam. Volgens Platform Leefmilieu Schiphol is het een 'pure illusie' dat een toename met ruim tien miljoen reizigers mogelijk is zonder de wettelijke geluids- grenzen te overschrijden. Tot nog toe geldt een maximum van 44 miljoen passagiers. „Het CPB vaart blind op de cijfers die luchtvaartorganisaties noemen. Het is pure misleiding. Kenners zullen dat getal absoluut niet serieus nemen. Met dergelijke uitlatingen probeert het CPB de bevolking te masseren, zodat Schiphol steeds verder kan uit breiden", aldus een woordvoer der. A. Oberski van het Platform Vliegoverlast Amsterdam noemt de aantallen 'absurd'. „Er pas seren nu 34 miljoen passagiers per jaar, en wij constateren al enorme overlast in het centrum van Amsterdam." Ook de werk groep Vliegverkeer Bijlmermeer is verbaasd over de genoemde getallen. „Wij willen eerst zien hoe die berekeningen zijn uit gevoerd. Met de huidige stand van zaken lijkt het mij niet haal baar", zegt L. Wesseling. De Commissie Geluidhinder wil nog niet reageren op het rap port. Het CPB deed het gevraagde cijferwerk samen met het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaart instituut NLR en het RIVM (Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu). Laatstge noemde twee instellingen zijn het echter niet eens met de con clusie van het CPB dat Schiphol 55 miljoen reizigers kan verwer ken zonder dat de gestelde la- waaigrenzen in het gedrang ko- Van der Vlist bemiddelt bij Schiphol schiphol anp Ex-gedeputeerde van Zuid-Hol land J. van der Vlist, nu dijk graaf in Noord-Holland, treedt op als bemiddelaar in gesprek ken tussen rijksoverheid, Schip hol en de milieubeweging over de toekomst van de luchthaven. De gesprekken worden gevoerd op advies van de commissie In 't Veld, die het kabinet daarover heeft gerapporteerd. Deze com missie bepleit een gezamenlijk sturingsmodel voor de luchtha ven, bestaande uit rijk, Schiphol en milieubeweging, zodat alle betrokkenen kunnen meepra ten. Van der Vlist gaat als onaf hankelijke gespreksleider met deze groeperingen om de tafel. ouderkerk sander roouakkers De veel te grote, zwarte Chevro let rijdt tergend langzaam het terrein van de Algemene Be graafplaats in Ouderkerk aan den IJssel op. Door de ruiten is het kistje te zien, waarin het ba bylijkje zit dat vrijdag door voet ballende jongeren werd gevon den. De Idst is iets meer dan een halve meter lang. 'Rust en vre de' staat op het hek dat het ter rein afbakent. Dat is ook zoals alle aanwezigen zich gedragen; rustig en vredig. De chauffeur stapt uit, maakt de klep open en tilt het kleine kist je uit de wagen. Hij geeft het kistje direct door aan de enige drager die voor dit karwei nodig is. De drager loopt vervolgens door het kerkje en gaat direct naar de begraafplaats, waar hij de kist na een kleine 'afdaling' op de bodem van het graf neer zet. Het naamloze meisje is op haar voorlopig laatste rustplaats aangekomen. Burgemeester J. de Boe is de enige die het woord voert. Van het twintigtal aanwezigen is on geveer de helft van de pers, de andere helft van politie of ge meente. Er zijn slechts twee 'ge wone' burgers die een bloeme tje komen brengen. „Het heeft heel wat losgemaakt in het dorp", zegt de burgemeester na afloop. „Mensen stellen zich al lerlei vragen en gaan nadenken over wat er precies is gebeurd. Iedereen praat er over. In zo'n kleine gemeenschap grijpt het behoorlijk in." Ook De Boe zelf zit nog met een heleboel vragen. In zijn toe spraak verwoordde hij er een paar. „Hoe kon zoiets gebeu ren? Moet zoiets gebeuren? Wie ben je eigenlijk? Waar kom je vandaan? Het is zo onbekend voor ons." Het zijn vragen waarop voorlopig nog niemand het antwoord lijkt te weten. Politiewoordvoerders, van Al ten zit met dezelfde vragen. Twintig politiemensen zijn met de zaak bezig, maar de moeder is nog altijd niet gevonden. Wel heeft de politie inmiddels dui delijke vermoedens. Het zou gaan om een vrouw van Zuid- Amerikaanse afkomst. Zij was een week voordat het lijkje werd gevonden in Ouderkerk, om op de plaatselijke braderie haar koopwaar aan de man te bren gen. „Verschillende getuigen hebben inmiddels gemeld dat de vrouw zich geruime tijd rond de hangplek heeft opgehouden, waar het lijkje later is gevonden. Daarnaast heeft sectie uitgewe zen dat het gaat om een kind met zwarte haren", zo onder bouwt Van Alten zijn vermoe dens. Inmiddels is het verhaal over de vrouw uit Zuid-Amerika al drie keer in de vorm van een politie bericht op televisie geweest. Tot dé tip heeft dat echter nog niet geleid. „Het zou heel goed kun nen dat de groep waarmee zij rondtrekt al weer in een heel ander deel van het land zit", zegt Van Alten. Het wordt nog moeilijker om de l'li vrouw op te sporen, omdat zij zich in een hele lastige positie bevindt. „Zij zal zichzelf niet melden", denkt Van Alten. „Want wij haar ook zoeken om dat ze een strafbaar feit heeft gepleegd. Het is niet duidelijk of het kind al dood was toen het werd achtergelaten. Ze heeft het kind te vondeling gelegd, of ze heeft het om het leven gebracht. Maar wij willen als politie wel benadrukken dat de moeder mogelijk ook zelf slachtoffer is." In zijn toespraak aan het graf Op de algemene begraafplaats in Ouderkerk aan den Ussel wordt het naamloze meisje begraven dat vrijdag door voetballende jon gens werd aange troffen. FOTO gpd MARTIN DROOG wilde De Boe dat onderstrepen. „Onze gedachten gaan hierbij ook uit naar de onbekende ou ders en wel speciaal naar de moeder. Ook onbekend voor ons." Aan de begrafenis is mede voor de moeder van het kind juist zo veel aandacht geschon ken. Zij zou via de media kun nen horen wat er met haar kind is gebeurd en waar zij het even tueel ooit nog eens zou kunnen terugvinden. Weer babylijkje zwolle anp Voor de tweede keer in korte tijd is een babylijkje gevonden, dit keer in Zwolle. Sectie moet uitwijzen of de pasgeborene om het leven is gebracht of dood is geboren. De politie heeft ach terhaald wie de moeder is. Zij is niet aangehouden. Het 'open baar ministerie in Zwolle doet verder geen mededelingen. wg hester schaaf WUW |p j lenloop veranderde in hordeloop, pan iek daarentegen in pannenkoek, zeeë- [werd zee-egel en een kippeëi een kippe- Met de introductie van de nieuwe spel- eind 1995 was het gedaan met de ziele ust van schrijvend Nederland. De nieu- ispelling zou 'niet te leren', 'inconse- pt' en 'beschamend broddelwerk' zijn. ïr het lijkt erop dat Nederland zich er 'iddels bij heeft neergelegd. Vandaag uitgever SDU het miljoenste exem- 'arvan het groene boekje uit aan demis- nair minister van onderwijs Ritzen. Bete- it dit dat de nieuwe spelling is geaccep- rd? van de felle tegenstanders van de uwe spelling is nog steeds H. Coenders, 'acteur bij Kramers Woordenboeken. Na I groene boekje twee maanden intensief hebben gebruikt, kwam hij destijds met i vernietigend oordeel: 'inconsequent, fdig en onoverzichtelijk'. De oplage van J miljoen noemt hij nu dan ook 'opmer- 'jk'. „Een miljoen exemplaren verkocht, dat is een keihard gegeven. De nieuwe "'ling heeft blijkbaar toch wortel gescho- Toch denk ik dat mensen het boekje oral kopen uit behoefte naar richtlijnen, derlanders hechten waarde aan hun taal juiste spelling ervan." Smulders, directeur van het Genoot- 'ap Onze Taal, sluit zich bij deze gedach- oan. „Acceptatie is een groot woord. Ik "k dat het eerder zo is dat mensen hou- zoeken. Het is nu toch de officiële spel- 8 die gevolgd móet worden. Een oplage van een miljoen zegt wat dat betreft niets over de vraag of de spelling werkelijk inge burgerd is. Het kopen van dat boekje ge beurt meer uit bittere noodzaak dan uit blijdschap over de nieuwe spelling." De spellingwijziging van 1995 had tot doel de taal te vereenvoudigen en een einde te maken aan het bestaan van een toegela ten spelling naast de voorkeurspelling. Dit laatste is tot op zekere hoogte gelukt, hoe wel er nog steeds zowel 'stennes' als 'sten nis' mag worden geschopt, en 'woordeloos' naast 'woordloos' en 'woordenloos' blijft bestaan. Velen vinden dat, door de vele uitzonde ringen op de regels, van vereenvoudiging helemaal geen sprake is. Daarnaast houdt het Van Dale-woordenboek er op sommige punten een andere spelling op na dan het groene boekje, wat de algehele verwarring nog eens ten goede komt. Zowel Kramers Woordenboeken als het Genootschap Onze Taal legde zich uitein delijk 'onder protest' neer bij de spellingwij ziging. „We volgen de regels wel", zegt Smulders „omdat het blad Onze Taal nu eenmaal bij veel scholen en overheidsin stellingen terecht komt en deze verplicht zijn de nieuwe spelling te hanteren. We hebben geprobeerd met uitgevers en dag bladen een blok te vormen tegen de nieuwe spelling, maar dat is helaas niet gelukt. We hebben ons geconformeerd, maar onder zwaar protest." Niet iedereen wenst zich neer te leggen - bij de 'spellingsramp'. Uitgeverij Van Oor schot pleegt nog steeds passief verzet door het trema te handhaven, de tussen-n vol gens de oude spelling te gebruiken en leen woorden consequent naar de oorspronkelij ke spelling te schrijven. „Een blijk van ge ringschatting van de Nederlandse taal", noemt directeur W. van Oorschot de nieu we spelling. „Een aantasting van het taal beeld. Er is complete verwarring over ont staan en die zal nog lang voortduren." Op een enkeling na is geen van Van Oor schots auteurs voorstander van de nieuwe spelling. „Grote schrijvers als Campert, Mu- lisch en Haasse zijn allemaal tegen. En de dames en heren die de wijzigingen erdoor gedrukt hebben, mogen nog blij zijn dat de oude Hermans dood is. Hij zou ze gefileerd hebben." Van Oorschot en Smulders zijn vooral kwaad over de manier waarop de wijzigin gen destijds zijn doorgevoerd. „Dat is veel te snel gebeurd, zonder ruimte voor discus sie vooraf. De nieuwe regels werden pas be kend toen het boekje al gedrukt was. Het is ons gewoon in de maag gesplitst", zegt Smulders. „Er wordt met ons gespeeld", vindt Van Oorschot. „Het interesseert ze geen bal als alle achttienplussers opnieuw moeten leren spellen. Maar ze zoeken het maar uit. Over een paar jaar wordt de spel ling opnieuw herzien, dan kan de SDU weer een nieuw boekje drukken." Ondanks alle kritiek vindt de SDU de op lage van een miljoen een feestje waard: „Op een miljoen bureaus in Nederland staat het nieuwe groene boekje. Dat betekent vol gens ons toch dat de spellingwijziging inge burgerd raakt." Helft gebruikers van slaappillen is verslaafd nijmegen anp Ongeveer de helft van alle men sen die slaapmiddelen gebrui ken, is verslaafd. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen onder vierhonderd gebruikers van deze middelen. Hoogleraar biolgische psychi atrie F. Zitman van de Katholie ke Universiteit Nijmegen on derzocht tweehonderd mensen die door hun huisarts slaapmid delen krijgen voorgeschreven. Daarnaast is studie verricht naar tweehonderd gebruikers van slaapmiddelen in de psy chiatrische polikliniek. Zitman concludeert dat de helft van de onderzochte slaap middelen-slikkers naar interna tionale maatstaven verslaafd is te noemen. „Ze vertonen ont wenningsverschijnselen als ze moeten stoppen. Ze kunnen niet meer zonder, anders wordt hun dagelijkse leven ontregeld." Om de verslaafde mensen in Nijmegen te helpen, is het Rad- boudziekenhuis eind vorig jaar begonnen met een afkickpro gramma. Tien patiënten zijn in middels van hun verslaving af geholpen en kunnen zonder pil len de dag doorkomen. LIBERTEL ff - motorola startac 70 vanaf: MOTOROLA STARTAC 70 FORMAAT: 9,83 X 5,23 X 23,25 CM I ab°nnement Lw.y. ƒ282- (excL belkosten) CRATIS: aans|uiting I t w-v. ƒ105,75 9

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5