Paars-2 bijna ingekleurd Top Santé Pareo voor maar f9,95 linde vertragingen p Schiphol in zicht Binnenland Gejaagd door de wind Vermogen wordt fiscaal ietsje zwaarder belast Klimaatakkoord gunstig voor Nederlandse economie Bouwplan voor carport moet weer worden gemeld PERDAG 18 JUNI 1998 is maar één echte ombudsman Al in het jaarverslag over 1992 drong de Nationale ludsman erop aan, maar nu krijgt hij dan toch zijn zin. issecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken komt bin- ;ort met een voorstel om van ombudsman een beschermde temaken en zo de wildgroei tegen te gaan. De Universiteit (benoemde zelf een ombudsman, terwijl de Nationale Om- sman bevoegd is om ook klachten over universiteiten te on- oeken. Wat de ombudsman betreft, neemt ons land een beeld aan Denemarken. Daar kent men al sinds 1955 een /A onale Ombudsman. Ir jaar cel geëist voor incest Tegen een 33-jarige Rotterdammer is gisteren vier iist wegens incest met zijn drie dochters tussen 1990 en 'toen de kinderen 2, 4 en 6 jaar oud waren. De man ont- e gisteren in alle toonaarden en volgens zijn advocaat klop je verklaringen van de kinderen niet. Na de scheiding van nan zijn de kinderen uit huis geplaatst. Pas jaren later, in ja- rivan dit jaar, is de oudste dochter naar de politie gestapt. osie Limburg kost miljoenen lctricht De aanpak van de erosieproblemen in Zuid-Lim- jjgaaFde komende jaren enkele tientallen miljoenen guldens ten. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van de ren op de Limburgse hellingen. De provincie heeft op korte nijn een kwart miljoen gulden beschikbaar voor stimuleren- naatregelen. Ook het ministerie van LNV moet bijdragen aan lerinrichting van landelijke gebieden. Na het noodweer van maan laatste tijd staan erosie en wateroverlast hoog op de politieke eenh Dda. Jaarlijks lijden boeren in Limburg miljoenen guldens ïorensi ade omdat het land en wat daarop verbouwd wordt bij zware P zijnb enbuien van de hellingen afspoelt. In het verleden heeft de °P zijt ivincie twintig gebieden als extreem erosie-gevoelig aangewe- godsh i. Daar zijn er sinds vorige week drie bijgekomen, insdie gt''H iar cel voor mishandeling agenten De Utrechtse rechtbank heeft gisteren vijf mannen uit itveroordeeld tot celstraffen tot twaalf maanden en dienst- :ning wegens mishandeling van twee agenten in februari vo lar. De vijf zaten begin vorig jaar in een snackbar, toen één hen amok maakte. Toen de politie arriveerde, escaleerde de iade en sloegen en schopten de verdachten, die veel gedron- ihadden, een agent. Deze liep onder meer een hersenschud- hff'g °P- De officier van justitie, die zich tijdens de rechtszitting 6 Toeg waar de agressie 'in hemelsnaam vandaan kwam', had straffen van twaalf tot vijftien maanden geëist. De 28-jarige ofdverdachte kreeg twaalf maanden onvoorwaardelijk. ie, vol voo: vo: v. ieuw kabinet Aruba beëdigd ese ge- :n bera uniestad De Arubaanse gouverneur Orlando Koolman heeft voonte teren het derde kabinet-Eman beëdigd, na een formatieperio- even.0 van ruim negen maanden. Het nieuwe kabinet steunt op de uth Kc alitie van de christen-democratische Arubaanse Volks Partij in Vert VP) van premier Henny Eman en de liberale partij, de Orga- ïaarka sacion Liberacion Arubano (OLA) aangevoerd door Glenbert oes. Het vorige kabinet viel op 30 september 1997 uiteen, na Ni lenigheid tussen de twee partijen die nu opnieuw samengaan, k. Del tverkiezingen werden al op 12 december vorig jaar gehouden. Vereo he tweed Ik zies ierdaagse verwacht miljoenste loper Het bestuur van de Vierdaagse verwacht dit jaar de irgstei |joenste loper te kunnen inschrijven. Het wandelevenement 't vo°' Nijmegen wordt voor de 90ste keer gehouden, van 21 tot en 124 juli. Enkele tienduizenden wandelaars hebben zich tot toe ingeschreven. Volgens het bestuur zal het totaal aantal ilnemers net als de voorgaande jaren rond de 35.000 schom- m( tien. Aan de enorme opstoppingen rond de handmatige kaart - ïde ter. (n[roie aan fmjsh komt een einde, omdat de lopers nu een annerkaart meekrijgen. Defensie is vorige week begonnen met opbouw van het militaire tentenkamp in de bossen van Heu- ensoord bij Nijmegen. Hier worden tijdens de Vierdaagse WO militaire lopers, onder meer uit de Verenigde Staten en listralië, ondergebracht. ïeeris neefto genie liphol al enig weken mee ipt. Door aanloopproble- bij de ingebruikname van nieuw computersysteem pn "^Luchtverkeersbeveiliging phet vluchtschema vanaf be- deze maand vrijwel perma- it in de war. )e vertragingen liepen nog is extra op door het slechte er, terwijl capaciteitsproble- n bij de verkeersleiding in eerlir cijfer ïdelipi «TOL» RUDOLF KLEUN Iding: uten speelden, mets De Luchtverkeersbeveiliging nvacht tegen het einde van en. ze maand helemaal uit de nWII nloopproblemen te zijn. g En- itap voor stap worden de be en md uurw echter steekt w tokje voor ensioenvlucht k, ma milag: n Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten Ondanks laatste financiële hobbels DEN HAAG GPD PvdA, WD en D66 zijn optimistisch over paars-2, al blij ven de gesprekken over het geld wat moeizaam verlopen. „Ik kan niet ontkennen dat er spanningen zijn en dat de meningen op sommige punten ver uiteen lopen", zei PvdA-onderhandelaar Wallage gisteren. Zonder details te geven zei Wallage dat er 'enkele forse bezuinigingsbedra gen zijn gevonden' waarmee ruimte wordt geschapen voor nieuwe uitgaven. ven over het verloop van de ka binetsformatie. Een verzoek van Groen Links om dit te doen, kreeg steun van het CDA, SP en de regeringspartijen PvdA en D66. Coalitiepartner WD wil liever wachten tot de informa teurs hun werk hebben afge rond. Groen Links-leider Rosen- möller drong dinsdag al aan op een uitnodiging aan de infor mateurs om inlichtingen te ge ven over de kabinetsformatie. De informateurs lieten dezelfde dag nog weten daarmee liever te wachten tot ze hun opdracht hebben beëindigd, maar gehoor te zullen geven aan een verzoek daartoe als de Kamer daaraan zou hechten. Gisteravond acht ten zij het „niet gewenst" in te gaan op het verzoek van de CDA-fractie om schriftelijke in lichtingen over het verloop van de informatiebesprekingen. Het CDA noemt deze reactie „onbegrijpelijk". Een woord voerder liet weten dat het CDA niet heeft gevraagd om schrifte lijke inlichtingen over de voort gang van de informatiebespre kingen, maar om „feitelijke in formatie", zoals bijvoorbeeld CPB-rapporten, die de informa teurs gebruiken om tot besluit vorming te komen. Ook WD'er Bolkestein erkende dat hij vóór de verkiezingen een veel vlottere kabinetsformatie had verwacht. De materie is echter weerbarstiger dan hij had gedacht. „U denkt wellicht dafr we zitten te toepen, maar niets is minder waar. Het is ge woon vreselijk ingewikkeld", al dus de liberale voorman. Bolke stein stelde dat veel dossiers „tot in detail bekend zijn. Maar een eindresultaat staat ons nog niet voor ogen". Volgens hem biedt overeenstemming op on derdelen nog geen garantie voor een akkoord. ,,Als je rede lijke bedragen optelt, kan de som nog altijd onredelijk zijn." Er is nog altijd niet voldoende geld gevonden voor de beloofde extra investeringen in zorg en onderwijs. Verder verschillen de fracties van mening over bezui nigingen op Defensie en extra geld voor snelwegen en spoor lijnen. Tot slot bakkeleien de partijen nog over de hoogte van het financieringstekort en de in schatting van de economische groei. De Tweede Kamer heeft giste ren besloten in te gaan op het aanbod van de informateurs om mondeling inlichtingen te ge- tekening wim stevenhagen Recordpoging met grootste vliegers SCHEVENINGEN ANP Een aantal liefhebbers probeert tijdens het Scheveningse Vlie gerfeest op 27 en 28 juni de twee grootste vliegers ter wereld op te laten. Vorig jaar viel een soortgelijke recordpoging in het water door slechte weersom standigheden. De nieuwe po ging gebeurt onder leiding van organisator Van der Loo. De vliegers hebben een op pervlakte van 650 vierkante me ter en wegen 250 tot 280 kilo. „In de Trilobyte, een soort zee dier, passen ongeveer 45 perso nenauto's", vertelt Van der Loo. Bij het oplaten van deze enor me doeken zijn bulldozers van zes tot acht ton nodig voor te genwicht. Gevaar voor publiek is er niet omdat de organisatie het terrein afzet met hekken. Als de vliegers, de Trilobyte en de Manta, een half uur bo ven het strand blijven hangen, komen ze in het Guiness Book of Records. „Ook wanneer één vlieger zo lang in de lucht blijft", zegt Van der Loo. De organisatie van het feest haakt in op het 750-jarig be staan van de gemeente Den Haag met drie vliegers in de vorm van ooievaars. Met het oplaten van deze 'Haagse vo gels' opent burgemeester Deet- man het evenement op 26 juni. Naast de supervliegers en de ooievaars staan er tal van ande re demonstraties op het pro gramma. De Duitse groep No Limit toont haar bestuurbare vliegende Sesamstraat en de Italianen laten een zeemeermin los in de lucht. Uit China komt een team dat een honderd me ter lange Drakenvlieger oplaat. perkingen minder en wordt ook de overlast voor de reizigers minder", verklaart een woord einde is in zicht van de irme reeks vertragingen waar voerder. Hij erkent dat er deze maand wel erg veel overlast is. „Wij willen graag punctueel zijn, maar een gewenningspe riode is onvermijdelijk. Het nieuwe systeem moet tientallen jaren meegaan, tegelijk is er een enorme druk bij de invoer er van." Een woordvoerster van de luchthaven bevestigt dat de ver tragingen in ieder geval gisteren zeer binnen de perken zijn ge- R giste mden Schiphol nog eens extra bleven. „Dan praat je over tien tot vijftien minuten, ook op het drukke traject naar Londen. Voor ons valt dat nog binnen het schema. De weersomstan digheden zijn nu ook gunsti ger." HiNDELOOPENVoor surfers was het de laatste dagen ideaal weer en zij trokken dan ook massaal het water op. Zo ook bij Hindeloopen, Fries land. Het IJsselmeer is er bezaaid met de kleurige zeilen van de surfers. foto gpd jan de vries DEN HAAG ANP De fractiespecialisten die zich in opdracht van de informateurs bezighouden met de herziening van het belastingstelsel, overwe gen het vermogen van rijke Ne derlanders ietsje zwaarder aan te slaan dan minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën hebben voorgesteld. Volgens een vorig jaar ver schenen nota van beide be windslieden moet de vermo gensbelasting verdwijnen en plaatsmaken voor een heffing die neerkomt op één procent van het vermogen. De werk groep van paarse fractiespecia listen neemt dat plan nagenoeg geheel over, maar wil een hef fing van 1,2 procent. De PvdA had eerder al voorgesteld deze heffing hoger te maken dan in het voorstel van Zalm en Ver meend. Tot dusver verzette de WD zich daar steeds tegen. Of vermogenden daadwerkelijk meer gaan betalen is een ande re kwestie, want de tarieven voor de loon- en inkomstenbe lasting gaan in het plan ook voor de mensen met hogere in komens fors omlaag. De fractiespecialisten willen ook de belastingvrije som (het bedrag dat iedereen voor de be lasting mag aftrekken) omzetten in een heffingskorting, een voor iedereen gelijk bedrag. De frac tiespecialisten spreken ook over het schrappen van de voetover heveling: de mogelijkheid voor kostwinners om de belasting vrije voet van hun niet-werken- de partner over te nemen. De PvdA wil de voetoverheveling omzetten in een fiscale gift aan de niet-werkende partner. De WD en D66 voelen daar echter weinig voor omdat dit een 'cos metische operatie' zou zijn. Minister de Boer: 'Toenemende steun voor Europese ecotax' huis, zoals een keukenuitbouw, dakkappellen of erkers was voor 1992 veelal een vergunning no dig. Om de burger, en niet te vergeten de gemeentelijke amb tenarij, allerlei rompslomp te besparen voerde de rijksover heid in 1992 een algehele vrij stelling in om voor kleine bouw sels vergunning aan te vragen. Ook voor de bouw van een carport in de voortuin was sinds 1992 geen vergunning meer no dig. Carports blijken echter steeds vaker een bron van bu renruzies. Niet iedereen is be reid eerst met de buren te over leggen. En tegen een eenmaal neegezette carport is het moei lijk nog bezwaar maken. DEN HAAG RIEN POLDERMAN Wie in zijn voortuin een carport of een ander klein bouwsel wil neerzetten moet dat voortaan weer melden bij de gemeente. Een buurman heeft dan he recht daar formeel bezwaar te gen te maken, waarna de meente dat bezwaar moet be oordelen. De Tweede Kamer heeft deze meldingsplicht gisteren op voorstel van het CDA-Kamerlid Biesheuvel opgenomen in een wijziging van de Woningwet. Daarmee wordt een oude rege ling, die in 1992 was afgeschaft, gedeeltelijk weer hersteld. Voor kleine verbeteringen aan een LUXEMBURG. ANP Haagse rechtbank heeft W3ifatss.ecretaris Vermeend van anciën in een kort geding pensioenvlucht in het ge- L Rijke gepensioneer- kunnen met de rechterlijke l hoort sPraak m het buitenland de <en zs n'et meer ontlopen. "gal wat Nederlanders 'en pensioenkapitalen over landen, met name naar 'gië, waar een veel lager be- (f- ^gtarief geldt. De staatsse- e'aris had, vooruitlopend op "vonnis, al opdracht gegeven iJ1 alle belastinginspecteurs 'har' nnaar het buitenland overge helde pensioenvermogens te Er is een Europees klimaatak koord en het voldoet ook nog aan de harde eisen van het Ne derlandse kabinet. Minister De Boer van milieu was dan ook dik tevreden toen zij gistermid dag op de moeizaam verlopen onderhandelingen terugkeek. De omvangrijke investeringen die Nederland moet doen, zijn volgens haar zeker niet alleen maar een last. De Boer: „Je investeert ook in je eigen economie. Dat geld komt de industrie ten goede, stimu leert technologische ontwikke lingen en zet de consument aan om zuiniger met energie om te gaan. Het is goed voor je con- LUXEMBURG ANP Nederland heeft het eerste, belangrijk succes behaald in de moeizame onderhandelingen over klimaatmaatregelen in Europa. Zoals mi nister De Boer van milieu wilde, moet Neder land in het jaar 2010 zes procent minder broei kasgassen uitstoten dan in 1990. De EU-landen praten nog verder over gemeenschappelijke maatregelen. Ook dat is voor Nederland een hard punt. EU-voorzitter Groot-Brittannië wilde Neder land verplichten tot een reductie van 8 procent. Dat was voor De Boer onacceptabel. Nu er overeenstemming is bereikt over de Europese reductiepercentages, zal Nederland maatrege len nemen om zijn redüctie te realiseren. Maar in 2002 bekijkt Nederland of het daarmee wil doorgaan. De overige EU-leden moeten dan kunnen bewijzen dat ook zij zich vergaand in spannen om de lucht minder te vervuilen. Ver der moet dan overal in Europa een milieubelas ting, de ecotax, zijn ingevoerd, zowel voor huis houdens als voor grootverbruikers (de indu strie). Nederland eiste niet dat de gehele EU zich al tijdens de Milieuraad, gisteren in Luxemburg, tot de invoering van een ecotax verplicht. „Een aantal landen heeft nog tijd nodig om daar de noodzaak van in te zien." Naast Nederland wil len Denemarken, Oostenrijk, België, Zweden en Finland ook zo'n heffing invoeren, zei De Boer. Ook Duitsland en Groot-Brittannië zouden daartoe bereid zijn. asten met het hoogste tarief currentiepositie en voor het '60 procent. bovendien wil de staatssecre- kijken of er met terugwer- SL, "de kracht teruggevorderd "worden. Hij onderzoekt de óelijkheid om iedereen die J^!„rrafjanuar' 1995 in strijd met Nederlandse belastingwet te belas imago van de Nederlandse in dustrie." Nederland heeft al veel gedaan om zijn industrie schoner te maken en de burger tot milieu vriendelijk gedrag te bewegen. Maar De Boer is er van over tuigd dat er nog meer kan. Daarom vindt zij het ook niet erg als landen slechts in beperk te mate een beroep kunnen doen op andere landen om hun klimaatdoelstelling te halen Nederland mag in het buiten land 'schone lucht' kopen door daar te investeren in projecten die de uitstoot van broeikasgas sen terugdringen. Welk deel van hun eigen opdracht landen zo mogen vervullen, wordt in no vember bepaald op de volgende VN-klimaatconferentie, in Buenos Aires. Nederland gaat voorlopig uit van 40 procent, en dat vindt De Boer wel mooi. Uit idealisme, „omdat je het als rijk land niet kan maken je vervuiling op een arm land af te wentelen". Maar dus ook uit economisch oog punt. Dat laatste moet de WD aan spreken. Die fractie wil dat elke klimaatgulden zo efficiënt mo gelijk wordt besteed. Welnu, je klimaatgeld in het buitenland besteden is volgens De Boer he lemaal niet zo slim als het mis schien lijkt. „Je drukt dan wel je kosten, maar ziet er zelf niets meer van terug. Het is in feite de uiterste vorm van vrijgevig heid." De afspraken die de milieumi nisters hebben gemaakt over gezamenlijk beleid lijken overi gens niet erg indrukwekkend en vooral een voortzetting van be staand beleid. Toch denkt De Boer dat er veel is gewonnen. Bij meer landen is nu het besef doorgedrongen dat zij met el kaar aan de slag moeten. Daar om hoopt zij ook dat de Eu ropese ecotax er komt. „De steun daarvoor groeit. De Europese Commissie zal op afzienbare termijn met een voorstel komen voor zo'n Eu ropese energieheffing. Een eer dere poging van de commissie strandde. Het grote verschil is nu, aldus De Boer, dat landen als Duitsland en Frankrijk niet meer onwillig zijn. Een nieuw voorstel van de Cpmmissie maakt volgens haar dan ook meer kans. Als Nederland (evenals de overige veertien EU- leden) in 2001 de balans op maakt en moet beslissen of het zijn inspanningen ten behoeve van het klimaat voortzet, „is er misschien al een Europese ecotax".

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3