Globetrotten voor de Heer TV WEER Het Gesprek van de Dag Vermeend wint eerste slag ir DONDERDAG 18 JUNI 1998 Vermeulen weet het beter We leven door prikkels. Chaos is leven. Regelmaat kondigt de dood aan. Een televisiescherm is een voorspelbaar, regelmatig ding gewor den in de huiskamer. Zeker als 'ie altijd aan staat. Waar de televi sie altijd aan staat, kijken mensen veel minder. Tussen een grijs beeld en altijd dezelfde programma's, is bijna geen verschil. Het is een vaststelling uit 'Vermeulen weet het beter', een titel die de lading dekt. Na een week van middelmatige en slechte voet balwedstrijden betrappen we ons er op dat het toestel aanstaat, maar dat we niet meer kijken. We lezen de krant, hobbyen op de schootcomputer en leggen de girootjes op volgorde. Op de achter grond wat kleurrijk gefriemel op een groen vlak. Mevrouw Buys deelt in de malaise. Ook nu weer. „Zet 'm even, op twee, een leuke wedstrijd: Chili-Oostenrijk", klinkt het om kwart over vijf uit de keuken. Er zijn momenten waarop het moeilijk valt de huwelijksbeloften na te komen. We straffen onszelf met een avondje RVU, de enige van de veer tien zendgemachtigden die gisteren de drie publieke zenders be volkten waar de educatieve taak nog echt serieus wordt genomen. Drie programma's waar geen hond naar kijkt. Te beginnen met de slotaflevering van 'The African Dream'. Het is een heel eind van de palmbomen van Juan-les-Pins naar de kleiveldjes van So- weto, waar een voetbalcarrière een mogelijkheid is om je te ont worstelen aan werkloosheid en toenemend geweld. Verplichte kost voor Hiddink en zijn selectie in de voorbereiding op Zuid-Ko rea. Dan Werken aan Werk', het Klokhuis voor volwassenen. Over de schoenenindustrie in Brabant, waar nog maar drie van de ooit 500fabrieken goed draaien. We volgen Johan van Herck, al 32 jaar bovenleer-inkoper. Gelooide kop. Heeft vijftien jaar gezocht naar een methode om een stuk leer van de achterkant van een paard te bewerken. Absoluut waterdicht. Een paard staat niet voor niks altijd met zijn kont naar het slechte weer. Dan Bram Vermeulen, de man die al twintig jaar bewijst op ei gen benen te kunnen staan, maar tot aan zijn dood zal worden herinnerd als de partner van Freek de Jonge. Deze aflevering van 'Vermeulen weet het beter' heet: Regelmatig sterven. Vermeulen weet waarom we doodgaan. Als er niets meer is te beleven. Als er geen informatie is, nemen we ook niets waar. Als je oude mensen in leven wilt houden, moet je zorgen dat ze iets meemaken. We zien senioren aquajoggen, stijldansen en tapdansen. En luis teren naar een optreden van Conny Vink. Alles heeft zo zijn prijs. Vermeulen maakt een vervreemdend programma. Een lawine van archiefbeelden, snel gemonteerd, aan elkaar gepraat met die bekende hese stem. Veel prikkels. Televisie om oud mee te worden. COMMENTAAR Wie in Nederland pensioen opbouwt, wordt fiscaal in de watten ge legd. Betaalde premies zijn namelijk aftrekbaar voor de belasting. In ruil daarvoor moeten 65-plussers over hun pensioen belasting betalen. Dat is een hele gunstige regeling. De meeste mensen heb ben in hun werkzame jaren immers een aanzienlijk hoger inkomen dan wanneer ze met pensioen gaan. Ze vallen in hun jonge(re) ja ren daarmee in een hoger belastingtarief dan tijdens hun oude dag. In veel gevallen komt de huidige regeling er op neer dat de fiscus 50 of 60 procent van de premie voor zijn rekening neemt en van de uiteindelijke uitkering slechts een fractie naar de schatkist weet te loodsen. Veel vermogende Nederlanders vinden die regeling echter nog niet riant genoeg. Sinds jaar en dag wijkt een aantal van hen na pensio nering uit naar een land waar ze er fiscaal nog beter uit springen. De Nederlandse villawijk in het Belgische Brasschaat is daarvan een bekend en schrijnend voorbeeld. Die handelwijze valt slechts te kwalificeren als diefstal van de ge meenschap. Eerst laten de rijken de gemeenschap vaak voor meer dan de helft meebetalen aan de opbouw van hun pensioenkapitaal. Vervolgens geven ze nul op het rekest wanneer die aan de deur komt om het haar toekomende deel op te eisen. Al vaak is geprobeerd om de pensioenvlucht met internationale af spraken aan banden te leggen, maar veel heeft dat niet opgeleverd. Het verlies van het ontvluchte land is immers de winst van het vluchtland. Dat krijgt een aantal rijken binnen de grenzen die daar veel geld uitgeven en ook nog eens belasting betalen. Met het vonnis van de Haagse rechtbank heeft staatssecretaris Ver meend een eerste slag tegen de pensioenvluchtelingen gewonnen. Maar de 'getroffenen' zullen de uitspraak met een beroep op Eu ropese regelgeving aanvechten en daarbij zijn ze bepaald niet kans loos. Het onderstreept nog eens hoe noodzakelijk het is dat binnen de Europese Unie goede onderlinge afspraken worden gemaakt over het ontmoedigen van belastingvlucht. Maar minister Zalm constateerde vorig jaar op Prinsjesdag al dat iedereen wel de mond vol heeft van het onderling afstemmen van belastingwetgeving, maar dat daarvan in de praktijk weinig terechtkomt. Vermeend heeft de eerste slag gewonnen. Dat is winst. Maar of hij ook de oorlog heeft gewonnen, valt helaas nog zeer te betwijfelen. ■osie 'Geen mens is zonder zonde, ook Olson de evangelist niet' Gelovigen geloven heilig dat God overal is. Wat onomstote lijk vast staat is dat de Ameri kaanse evangelist Paul R. Olson in alle uithoeken van de wereld is geweest om het Woord van The Lord te verkondigen. Naar eigen berekening heeft hij, reeds 42 jaar dienstbaar aan de Heer, er bijna 200 miljoen 'air- miles' op zitten. Olson liet in middels aan de douaniers van 150 landen zijn paspoort zien. De globetrotter uit Minneapolis verscheen gisteravond voor de vijftiende maal in zijn 63-jarige leven in Haarlem, meer bepaald in de Elim-Kapel van de stich ting Johan Maasbach Wereld zending. En Deo Volente zal Olson daar ook vanavond onge twijfeld weer vol bezieling pre ken. „Sinds jaar en dag stap ik zater dag in het vliegtuig om waar dan ook in de wereld het evan gelie te verkondigen. En meestal zet ik donderdag dan weer voet op Amerikaanse bodem. Twee dagen per week ben ik dus thuis. Ik hou mijn gezin wel eens voor dat vrachtwagen chauffeurs en vertegenwoordi gers ook veel van huis zijn voor hun werk." De Heer kwam al in een pril sta dium van zijn leven tot hem. Senior was predikant, vandaar. „Ik was een jochie van zeven, toen mijn vader mij apart nam. Hij zei: 'Dat je vader christen is, betekent nog niet dat jij dat ook bent. Jij zult de Heer ook moe ten aanvaarden als je Redder'. En hij vroeg: 'Zal ik je daarbij helpen'. Ik antwoordde: 'Yes'. Vader sprak: 'Bid met mij'. Hij bad dat de Here Jezus in mijn hart kwam. En zo geschiedde. Ik voelde me beter dan ooit tevo ren. Opgelucht. Bevrijd." Paul Olson: „Ik zie het onheil naderen. Het ergste wapengekletter ooit. Niet voor niets probeer ik zo veel mogelijk mensen te winnen voor het evangelie." fotos united photos de boer rob hendriks Olson komt tot een bekentenis. In de pubertijd stond een ande re Paul in hem op. Het begon te gisten in z'n geest, de rebellie brak uit. Amper 15 jaar oud ver liet hij het ouderlijk huis en wendde zich tevens af van God. „Op zekere dag werd ik aange klampt door iemand, die mij vertelde dat mijn moeder op sterven lag. Of ik haar nog wilde zien. Natuurlijk wilde ik dat, ik hield zielsveel van'mijn moeder. Op de avond dat ze stierf heb ik aan haar bed de Heer om ver giffenis gevraagd. Gelukkig ben ik met Hem in het reine geko men. Sindsdien heb ik me nooit meer van de Heer afgewend." Waarmee hij geenszins wil be weren nadien nooit meer een zonde te hebben begaan. No- body is perfect, ook niet prea cher Paul Olson. „Maar immo rele zonden heb ik mezelf nooit toegestaan. Laat ik zeggen dat God mij in die 42 jaar pure and clean heeft gehouden. En ach, op deze leeftijd hoef ik me niet zo bar veel zorgen meer te ma ken, hahaha." Hij ziet het als zijn opdracht hulp te bieden aan de lijdende medemens. Hoeveel prostituées hij niet met andere medewer kers van het Safehouse Interna tional in de VS van de straat heeft gehaald, niet te tellen. „Ze wilden uit het leven stappen, maar konden er niet uit. De pooiers in Amerika hebben na melijk losse handjes. Die zien er zelfs niet tegenop hun vrouwen dood te slaan. We hebben veel van die vrouwen op het vlieg tuig gezet met bestemming een city waai die pooiers ze onmo gelijk konden vinden." Een paar jaar geleden schreef hij het boek 'Hoe een melaatse aan te raken'. Het betrof alweer een handreiking naar de onder drukte medemens. „Want er zijn niet alleen fysieke melaat sen, ook sociale. Zeg maar de verstotenen van de samenle ving. Het Woord Gods kan ver andering in iemands leven aan brengen. Helaas pakt niet ieder een die helpende hand aan. Nee, ik beschouw het niet als een nederlaag als iemand mijn hulp niet accepteert. Ik gaf een jaar of 25 geleden college aan een universiteit in West-Indië. Een van die studenten wees mijn boodschap af, omdat ik blank was. Sindsdien heb ik voor hem gebeden dat God ie mand stuurt, voor wie hij wel ontvankelijk is." Het demasqué van de tv-domi- nee James Baker raakte Olson destijds tot in het diepst van z'n ziel, temeer omdat ook hij tot de Pinksterbeweging behoorde. Niettemin besloot Olson barm hartigheid te tonen. „Nadat Ba ker uit het ambt was gezet en vervolgens voor vijf jaar de cel inging, heb ik hem regelmatig bezocht. Met nog iemand an ders was ik de enige die hem niet meed. Ik denk dat Baker in de gevangenis God werkelijk heeft gevonden. Dat hij nu echt een christen is." De dictie waarmee brother Olson zijn geloofsgenoten pleegt toe te spreken, is geladen met overtuigingskracht. Afwis selend ingetogen, gesticulerend, de handen devoot gevouwen om daarna met een breed ge baar de stem tot een krachtig volume te laten aanzwellen. Ook in de Elim-Kapel ontlokt hij daarmee applaus en instem mende amens. Olsons woorden treffen zichtbaar doel. Hij ver breidt opperste blijmoedigheid onder de bijna 60 broeders en zusters. Onvoorwaardelijke overgave aan de Heer wordt hier met een glimlach beleden. Maar als hij op z'n woord mag worden geloofd, dreigen er ban ge dagen. Olson ziet bijvoor beeld in New Age de religie van de anti-christ, die volgens hem reeds is geboren. De bijbel zegt hem wat dat betreft genoeg. Lees Openbaring 12:18, respec tievelijk Openbaring 17:12 en jren op mijn eei maatrej herinric Openbaring 17:13 er maai fcatste I na. „Ik zag uit de zee eenh nda. Ia opkomen met tien horens- adeorr zeven koppen. En op zijnh enbuie rens tien kronen, en op zijn yincie i koppen namen van godsli rDaar ring. En de tien horens die; zaagt zijn tien koningen (d ninkrijken). Dezen zijn één zin (vereniging) en gevent, kracht en macht aan hetbf Olson is ervan overtuigd dj en ander slaat op de vornu van de Europese Unie, volg hem op termijn funest vo wereldvrede. „De bijbel vo: spelt dat uiteindelijk tien m llld"U£ op de voorgrond van het \\f reldtoneel verschijnen end r^( iarc ofdverc ti-christ de omvangrijke machtsbasis zullen geven a de hele wereld te veroveren kan het niet anders zien. Vo jgyV het eerst in de Europese gt schiedenis zijn landen berci hun cultuur, hun gewoontf teren f zelfs hun taal op te geven, 0 één te worden. Helmuth Kc «litie v: heeft al gezegd dat een Vere nigd Europa alleen maar ka Bcion bestaan bij de gratie van éa oes. Hf parlement en één leider. Ni lenighe hem zijn ze al op zoek. Del iverkie ropese Unie dreigt de Veren Staten als economische machtsfactor naar de tweed! plaats te verdringen. Ik ziet „ECEN onheil naderen. Het ergstei |joens pengekletter ooit. Niet vooi r niets probeer ik zo veel mo- mensen te winnen v evangelie. Hij is onze enige hoop en zal, zo staat het ini (;en bijbel, na al deze ellende ter ltro[e keren op aarde. Wanneer is mner| te voorzien. De Heer heefto|r verboden voorspellingen te doen." GERARD VAN PUTTEN 'ierd Nijme ït 24 ji Hoedenparade bij Ascot-races Ladies' Day tijdens de Royal Ascot-races in Engeland staat traditioneel in het te ken van de hoofdbedekkin gen. Ook gisteren waren er heel wat 'topstukken' te be wonderen bij de rennen in het stadje ten westen van Londen, die nog tot morgen voortduren. De hoedenpa rade begon al in de trein op weg naar de paardenraces. foto ap MENSELIJK Vrouwen raken opgewonden van de gen van komkommers, terwijl de reuk vanï tershave ze koud laat. Behalve komkom mers brengen ook gebak, lavendel en snoepjes de dames in hogere sferen. Dit - IT sies van Amerikaanse onderzoekers die vrouwen ongeveer 30 verschillende geut lieten ruiken. Babypoeder bleek evenee: 1(jg£ een stimulerende werking te hebben, te 5 wijl naast aftershave ook de geur van ke sen een vermindering van de opwindin) weeg bracht. De vader-zoonrelatie Ongewone zonnewende-warmte De komende dagen voltrekt zich een ware thermische explosie. Werd het vandaag op veel plaatsen nauwelijks warmer dan 16 graden, mor gen komt het kwik al uit op 23 en in het weekeinde rond 30 graden. Eindelijk zomerse temperaturen dus. Zeer warm weer is rond de langste dag overigens tamelijk ongewoon. Meestal verkeren we met de langste dag in een thermische dip. In de kalenderklimatologie staat deze periode bekend als de Schaapscheer derskou. Kenmerkend voor de Schaapskou zijn de koele noordwesten winden waarmee uitgestrekte wolkenplakkaten van de Noordzee worden aangevoerd. De naam Schaapscheerderskou gaven onze voorouders aan deze pe riode omdat het rond half juni vaak somber en koel weer was. Van dat weertype maakte men gebruik om de schapen van hun wollige vacht te ontdoen daar de beesten het niet zo prettig vinden geschoren te worden onder de brandende zomerzon. Wat klimatologsich rond de datum van de zonnewende opvalt is niet zo zeer een dip in de gemiddelde temperatuur maar meer de schaars heid van uitgesproken hoge etmaalgemiddelden. Zo werd het in deze eeuw zowel op 17 als 18 juni 10 keer warmer dan 20 graden maar op 20 en 21 juni scoorden de gemiddelden in De Bilt slechts 4 en 6 keer boven de 20 graden. Zonnewendehitte hadden we in 1936 toen het op 18,19, 20 en 21 ju ni meer dan 30 graden werd. Deze temperaturen staan nog altijd overeind als datumrecords Morgen begint de dag met bewolking. Tijdens de middaguren komt er gaandeweg steeds meer zon en met 23 graden en een zwakke tot matige wind uit het zuidwesten zomert het al vrij aardig. Tijdens het weekeinde wordt het warm tot zeer warm zomerweer. Bovendien is er flink wat zon maar op zaterdag kan een schampend front nog wol kenvelden veroorzaken. Tegenwoordig lijken vooral vaders aan 'het lege nest' te lijden. Steeds weer stuit ik op mannen die roepen dat ze het zo jammer vinden, dat hun kinderen de deur uit zijn. 'Ik vind er niets meer aan. Vroeger was ik blij als het weekend werd. Nu denk ik: wat heb ik thuis eigenlijk te zoeken?', bekende een man mij. Een ander vond dal de glans een beetje van zijn leven af was. 'Ki rul er en brengen enorm veel beweging in je leven, afleidingen vrolijkheid', zei hij. Een derde man vond, een beetje triest: 'Het was altijd zo vanzelfspre kend dat ze er waren. Nu ze het huis uit zijn en hun eigen leven leiden, realiseer ik me dat die fase voorgoed voorbij is. Heb ik er wel genoeg van genoten, vraag ik me af Had ik niet mijn vaderschap nog meer inhoud moeten geven?' Deze vaders zijn vaak de zonen van mannen die zelf niet met hun ge voelens te koop lopen en nog steeds een grote onbekende voor hun zonen zijn. De klassieke vader-zoonrelatie is er een van rivaliteit: ze moeten de liefde voor eenzelfde vrouw delen. Het jongetje wil met zijn moeder trouwen, de va der kijkt wantrouwend naar de kleine indringer die zoveel aandacht en genegenheid van zijn vrouw claimt. Her jongetje blijft, soms levenslang, opboksen tegen de almacht van de grote man, die aanvankelijk alles be ter weet en kan, maar dat HELEEN CRUL standpunt dikwijls ook blijft huldigen als de zoon al lang volwassen is. Daardoor krijgen zonen van hun vader vaak weinig ruimte vooreen eigen identiteit, en erkenning. En in die strijd om de macht en autoriteit tussen vaders en zonen, blijven de zonen meestal, diep in hun hart, hunkeren naar een duidelijk gebaar van liefde van hun vader, een uitgesproken compliment, een tastbare toenadering tot vertrouwelijkheid. Veel mannen van veertig, vijftig jaar wach ten daar nog steeds op. 'Hij heeft nooit eens gezegd dat hij van mij hield.'Hij valt mij al tijd in de rede als ik iets vertel.'Ik zou zo graag één keer van hem horen dat hij trots op mij is.'Ik ken mijn vader eigenlijk hele maal niet. hij blijft een vreemde voor mij', zo vertrouwen mannen mij nogal eens toe. als ik er naar vraag. En steeds weer word ik bevestigd in de com plexiteit van de vader-zoonrelatie. Vaders die ontoegankelijk lijken voor hun zonen, zonen die zich groot houden, zelfs een bepaald soort afzijdigheid creëren naar hun vader toe, maar een heilige eed doen zelf nooit zo'n va der te worden. Ze koesteren grote verwach tingen van de relatie met hun eigen kinde ren. willen er veel in investeren, maar hopen tegelijkertijd alsnog het felbegeerde schouder klopje van hun eigen vader te krijgen. Dat krijgen ze alleen, zo hebben ze het idee, door een carrière te maken waarmee ze hun vader evenaren, liefst nog overtreffen. De tiagedie van veel mannen is, dat deze drijfveer het vaak wint van hun intentie zelf een goede vader te zijn. Vandaar, zo vermoed ik, hun gevoelens van spijten verlies als de kinderen de deur uitgaan. Dat is tegenwoor dig bovendien dikwijls een weerbarstige, complexe fase in een mensenleven. Want ontheven van de directe zorg voor kinderen, begint de zorg voor je ouders, word je gecon fronteerd met hun sterfelijkheid. De Engelse schrijver en criticus Blake Morrison (1950) schreef over dit proces een ontroerend boek. Het is in een Nederlandse vertaling uitgege ven door Nijgh Van Ditmar onder de titel: En wanneer zag jij voor het laatst je vader?'. Een indringende vraag, want soms komt de dood van een vader onverwacht en moet de zoon zijn gemiste kansen om meer contact te krijgen en zo te achterhalen wat voor een soort mens zijn vader eigenlijk was, onder ogen zien. Dankzij het feminisme weten we hoe ambi valent en lerstikkend de moeder-dochterre latie kan zijn. Hoe moeilijk het is voor moe der en dochter om zich los te maken van el kaar. en een eigen identiteit te ontwikkelen. Maar over de vader-zoonrelatie lees en hoor je niet veel Daarom vraag ik er altijd naar, als ik een man een beetje beter leer kennen. Dat gebeurde ook toen ik tijdens een reis een 38-jarigeAmerikaan ontmoette. Hij klaagde over het feit dat zijn vader hem nooit eens een zoen gaf Altijd die afstandelijke hand druk. Ik raadde hem aan zijn vader dan zelf maar eens te zoenen. Enige tijd later kreeg ik een brief van hem, waarin hij mij vertelde dat te hebben gedaan, hetgeen geleid had tot een echte verzoening. Een moet de eerste zijn. lec Slok en Zonder linkerachterband honderdveertigL er, te lometer per uur rijden. Dat het mogelijki; en bij bewees een 29-jarige ENSCHEDEERgistf inden nacht op de Al bij Bathmen. De melding: rtens; iemand zonder linkerachterband en metf? doofde lichten richting Al reed, kwamror nvach half vier bij de Deventer politie binnen, ze m Agenten zagen de bewuste auto, een VWJ nloop ta, de auto de Al opdraaien, richting En- itap vt schede. Rijdend opeen 'blote' velg en mei een snelheid van 140 kilometer per uurw den diverse vrachtauto's ingehaald. Ter hoogte van Bathmen slaagde de politieel de man een stopteken te geven. Op hetm? ment dat de auto stopte, wisselden de b( inzittenden snel van stoel, wat echter wed opgemerkt door de politie. De adem van eigenlijke bestuurder rook naar drank, ma een blaastest wees geen te hoog promilags uit. De Enschedeër kreeg wel een proces.? -ü**! baal voor onverantwoord rijgedrag. 'Hè? Dat kan toch helemaal niet?' Dat was ongeveer de eerste conclusie van MICHEL PORTIER uit Ede toen hij hoorde dat hij# 10,1 had gehaald voor zijn eindexamen^ kunde-A. ,,lk had er wel een extreem goed] gevoel over achteraf, maar toen ik dit dacht ik gelijk dat het wel wat te maken za hebben met landelijke ophogingen. c En dat was ook zo. Eigenlijk had de leerl ir; van het Pallas Athene College in Ede eenSp gehaald, maar landelijk kwam er bij de cij fers 0,4 punt bij. Zo kwam Michel, die info matica wil gaan studeren, uit op een cijf# ,VQ[ dat in feite onmogelijk is. Overigens heeft' er niet bepaald veel dagen voor geleerd: heb er misschien een kwartiertje of een uurtje naar gekeken." bij het mind nku: ting veld n60 Bovf k «fade

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2