UIT M Italië zet schoppers uit Kameroen te kijk Youri Djorkaeff is het gezeur van Franse supporters zat m iê- WK Voetbal Ook Chili laat zich verrassen X ^OERPAP 18 JUNI 1998 FRANCE 98 CIJFERS 2 2 0 0 6 5-1 2 0 2 0 2 2-2 k^ïidAfrika-Denemark Elke seconde telt voor Oosten rijk bij dit WK. Voor de tweede achtereenvolgende keer ont nam de ploeg van Herbert Pro- haska de tegenstander in de slotminuut de zege. Terwijl Chi li zich al in de volgende ronde waande, bracht Ivica Vastic de Zuid-Amerikanen met zijn ge lijkmaker terug op aarde. De Chilenen bleken de beel den van de wedstrijd tussen Oostenrijk en Kameroen (1-1) niet zorgvuldig te hebben be studeerd. Ze vervielen eveneens in de fout de tegenstander in de laatste minuten de ruimte te ge ven. „Het is onbegrijpelijk", zei een verbouwereerde bonds coach Nelson Acosta na afloop. „Het doelpunt was er ineens. We stonden verdiend op voor sprong en dan geven we het één minuut voor tijd nog uit han den. Ik snap het niet." Het superduo 'ZaSa' had in de zeventigste minuut zijn naam opnieuw eer aangedaan. Na zijn twee treffers tegen Italië (2-2) profiteerde Salas in een co-productie met Ivan Zamora- no van een moment van onop lettendheid in de Oostenrijkse verdediging. Doelman Konsei had met een prima reflex nog wel een antwoord op de kopbal van Zamorano. Ook de rebound van Salas pakte hij, maar na overleg met zijn lijnrechter be sloot de Egyptische arbiter Ghandour dat de inzet achter de lijn was geweest. Salas mocht zich vanaf dat moment met drie doelpunten topscorer van het WK noemen. Bondscoach Prohaska had zijn ploeg vooraf nog zo inge prent de twee aanvallers in het strafschopgebied geen meter ruimte te geven. Ondanks een nerveus begin leek de achter hoede te slagen in deze op dracht. Zamorano en Salas, bei den bestraft met een gele kaart, probeerden het Oostenrijkse doel wel onder druk te zetten, maar slaagden er niet in de ver dedigers te passeren. Aanvallend kon Oostenrijk hier echter weinig tot niets te genover stellen. De trainer leek Chili met goede bedoelingen te willen bestrijden. In tegenstel ling tot het duel met Kameroen posteerde de bondscoach Haas ten koste van Herzog naast de eenzame recordinternational (93ste interland) Polster in de spits. De aanvoer van achter bleef echter uit. Pas in de 38ste minuut kreeg Haas de enige echte Oostenrijkse kans, maar zijn schot werd geblokt. Chili kreeg met beter spel in de tweede helft een terechte be loning voor de aanvallende in stelling. De Zuid-Amerikanen verspeelden echter de mogelijk heid voor een goede uitgangs- posititie in groep B. De ploeg trok zich terug in het eigen strafschopgebied. Deze houding hield ook de kansen van Oos tenrijk op de tweede ronde overeind. Het onverwachte doelpunt van Vastic kwam uit de lucht vallen, maar was prachtig. „We hebben opnieuw bewe zen dat je nooit moet opgeven", zei de Oostenrijkse coach. „We hebben tot het laatst gevecht als leeuwen en hebben opnieuw een doelpunt afgedwongen. Ik zie dan ook kansen voor ons. Hopelijk kunnen we nu tegen Italië als eerste scoren." Het overtuigende bewijs dat het Chileense doelpunt van Marcelo Salas tegen Oostenrijk geldig was. De Oos tenrijkse keeper Konsei heeft de bal achter de lijn gestopt. Groep b. St. Etienne: Chili - Oosten rijk 1-1 (0-0). 70. Salas 1-0. 90. Vastic 1-1. Scheidsrechter: Ghandour (Egy). foto reuters Oostenrijk: Konsei; Feiersinger; Schot tel, Pfeffer en Cerny (46. Schopp); Ma- hlich, Kahbauer (46. Herzog), Pfeifen- berger en Wetl; Haas (74. Vastic) en 1 1 0 0 3 3-0 1 1 0 0 3 1-0 De grote 'jongens' onderstrepen langzaam maar zeker hun status op het wereldkampioenschap voetbal. Waar Nederland als een van de grote favorieten nog wacht op zijn eerste overwinning, hebben Brazilië, Duitsland, En geland, Frankrijk en Italië met duidelijke zeges laten zien dat zij de ervaring en mentaliteit hebben om in 's werelds grootste voetbaltoernooi toe te slaan. montpellierIn het internationale voetbal is marcel van der kraan/gpd het accent heel zwaar op de ar beid van middenvelders komen te liggen. Een bewijs daarvan was de verwijdering van Chel sea's Roberto di Matteo en Ju- ventus' Angelo di Livio uit de basis. Het duo had tegen Chili te weinig gepresteerd en moest tegen de 'ontembare leeuwen' plaats maken voor Luigi Di Bia- gio en Francesco Moriero. Zolang de resultaten het gelijk van Maldini bewijzen, zal hij weinig concessies doen aan zijn systeem. „Wie prijzen wil win nen moet in het internationale voetbal wel eens keuzes maken die de schoonheid niet ten goe de komen. Maar op een WK kun je niet alleen aan entertainment denken", verdedigde de Itali aanse bondscoach zijn keuze. Maldini onderstreepte zijn fi losofie nog eens door in de tweede helft de ene artiest (Ro berto Baggio) te vervangen door de andere (Del Piero). Twee spektakelvoetballers tegelijk vond hij echt te riskant. Daar mee lijkt de Italiaanse speelstijl een paar jaar te worden terug geworpen. Net als in het verle den leunde men in het volge pakte Stade de la Mosson van Montpellier op de defensie en het hechte middenveld, waarbij de doelpunten uit counters of standaardsituaties moesten ko- De 'squadra Azzurra' moest in zijn eerste duel (tegen Chili) nog genoegen nemen met een punt, maar gisteravond maakte het elftal van Cesare Maldini korte metten met Kameroen (3- 0). Daarmee deed Italië een gro te stap op weg naar de achtste finales van het WK. De druk op de Italiaanse ploeg is groter dan menige Eu ropeaan waarschijnlijk ver moedt. De bevolking in de laars van Europa verwacht dat aan voerder Paolo Maldini en de zij nen met niets anders dan de wereldbeker uit Frankrijk terug keren. In 1990 werd men op het WK in eigen land derde, in Amerika ('94) eindigde Italië als tweede, waardoor een eerste plaats nu een beetje als logisch vervolg wordt beschouwd. Maldini en zijn vader (de bondscoach) zeggen wel met die druk te kunnen omgaan, al worden zij samen een beetje ziek van de kritiek die de Itali aanse pers en het publiek voort durend spuit ten aanzien van de opstellingen. Vijftig miljoen Ita lianen wilden dat Maldini se nior tegen Kameroen zijn droomvoorhoede zou presente ren: Roberto Baggio en Alles- sandro del Piero samen met centrum-spits Christian Vieri in een drie-mansaanval. Cesare Maldini trainde de af gelopen dagen weliswaar in een 4-3-3 formatie, maar hij vindt het kennelijk te link om in een wedstrijd ook zo aan te treden. In de openingsfase leverde dat al een voorsprong op. De kale terriër Luigi Di Biagio kopte uit een corner van Roberto Bag gio 1-0 binnen, waarna de deur bij de Italianen definitief op slot ging. Daar veranderde zelfs wei nig aan toen de Afrikaanse 'houthakkers' kort voor de pau ze met tien man kwamen te staan. Doelpuntenmaker Di Biagio mocht dankbaar zijn dat hij zijn boven- en onderbeen niet brak toen de afschrikwek kende libero Kalla van Ka meroen hem met twee gestrekte benen van voren torpedeerde. De Australische scheidsrechter Edward Lennie hoefde geen se conde na te denken of hij de Afrikaanse 'beul' moest sparen. „Wegwezen, van het veld", schreeuwde de arbiter. Dat de spelers van Kameroen in de spelerstunnel nog tekeer durfden te gaan tegen de Italia nen en het arbitrale trio, bewees dat zij nergens voor terug dein zen. Het Nederlands elftal kreeg in de aanloop naar het WK al een voorproefje van het fysieke geweld dat Kameroen zonder schroom denkt te kunnen han teren. Gisteravond kreeg het de rekening dus gepresenteerd met vier keer geel en één keer rood. De overmacht van de Italia nen kwam de ploeg, voor wie het nu een loodzware klus wordt om de tweede ronde nog te bereiken, in de slotfase nog duurder te staan. Christian Vieri knalde 2-0 en 3-0 binnen, nadat doelman Songo'o Kameroen al een paar keer met kunst en vliegwerk op de been had ge houden. Groep B. Montpellier Italië - Oosten rijk 3-0 (1-0). 8. Di Biagio 1-0, 75. Vieri 2-0, 88. Vieri 3-0. Scheidsrechter Len nie (Aus). Toeschouwers: 35.500. Rode kaart: 43. Kalla (Kam). Gele kaart: Costacurta, Di Biagio (Ita), Njanka, Song. Wome, Angibeaud (Kam). Italië: Pagliuca; Nesta. Costacurta, Cannavaro en Maldini; Moriero (84. Di Livio), Dino Baggio, Di Biagio en Al- Di Matteo li (62. Di N to Baggio (65. Del Piero). Kameroen: Songo'o; Njanka, Kalla, TOPSCORERS ialas (Chl), Vieri (Ita) 3; Hernandez 0 2, 3. Di Biagia (Ita), Vastic (Oos) Mi- ivic (Joe), Batistuta (Arg), Lawal, Oli- «h.Adepoju (Nig), Hierro, Raul (Spa), Ro- toto Baggio, Vieri (Ita), Henry, Dugarry tf'a), Ronaldo, Bebeto, Rivaldo, Sampaio (Bra). Burley. Collins (Sch), Hadda, Hadji IMar), Harvard Flo, Eggen (Noo), Polster Njanka (Kam),Rieper (Den), Pelaez Seok-ju Ha (ZKo), Earle (Jam), Prosinecki, Stanic, Suker (Kro), Shearer, kholes (Eng), Mie (Roe). Klmsmann, Möl- clairefontaine gert v 0 0 1 0 0-1 Eigen doel: Boyd (Sch). Chippod in (Sch), Sam- Berg (NooJ^Stojkovic, IJap), Staelens. Defiandre (Bel), Amor, Campo, Nadal (Spa), Okechukwu (Nig), weper, Wieghorst, Nielsen (Den), De- jchamps, Zidane, Petit (Era), Di Livio, -rff Cannavaro, Costacurta, Di Biagio (Ita), Par- E iryfaguez, Acuna, Villaroel, Salas, Estay, Za- Rojas (Chl), Stoitsjkov, Ivanov ine (Sch). Ipoua, \ngibeaud (Kam), Schöttel (Oos), Ming Sung Lee Ordiales, Garcia Aspe (Mex), Stae- Jeflandre (Bel), Soldo, Simic (Kro), Campbell (Eng), Clayton, Ibane (Tun), Petrescu, Filipe- iu (Roe), Santa (Col), Jere- Hejduk, gpd-verslaggever Hij vond het niet leuk om voor de eerste keer ver van huis zon der zijn ouders kerstmis te vie ren. Youri Djorkaeff diende zich in december ergens hoog in de bergen bij de Franse ploeg te vervoegen. Opdracht van bondscoach Aimé Jacquet. De aanvaller van Inter Milan be greep er niks van. Maar nu bijna een half jaar later is hij een stuk wijzer geworden. „In het Franse team draait alles om het collec tief. En als spelersgroep groei je inderdaad enorm naar elkaar toe als je samen kerstfeest viert. Het was een hele aparte erva ring." Youri Djorkaeff (30) is één van de vaak zo verguisde aanvallers in het Franse elftal. De verdedi gers en middenvelders oogsten in de regel louter complimen ten. De aanvallers krijgen steeds het verwijt naar hun hoofd ge slingerd dat ze te weinig scoren. Youri Djorkaeff, in de voorste li nie de eerste keus van bonds coach Aimé Jacquet, wordt een beetje moe van alle kritiek. Hij heeft het verhaal al zo vaak ge hoord. „We hebben de eerste wed strijd met 3-0 van Zuid-Afrika gewonnen, maar dan wordt er weer gelegd dat we door die twee eigen doelpunten van Zuid-Afrika zelf eigenlijk maar één keer hebben gescoord. En zo valt er altijd wel wat te zeu ren. Ik kan er niet meer wakker van liggen. Natuurlijk wil elke aanvaller in elke wedstrijd zo vaak mogelijk scoren. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Er zijn genoeg wedstrijden waarin het niet wil lukken, dat moet je ge woon accepteren. De fans be grijpen dat niet altijd." De aanvaller, zoon van de Franse oud-international Jean Djorkaeff, heeft leren leven met de zure reacties van de suppor ters. Daarom was hij ook aange naam verrast door het enthou siasme van het Franse publiek tijdens de eerste groepswed strijd in Marseille. „Een maand geleden werd er bijvoorbeeld in Italië nog meer over het WK ge praat dan in Frankrijk zelf. Maar de stemming is volledig omge slagen nu het toernooi eenmaal begonnen is. Ik hoop dat de sen zo enthousiast blijven ns niet laten vallen als we met 1 -0 van Saudi Arabië We zijn in de voorbe reiding op het WK al teveel uit gefloten in de stadions." Frankrijk is vanavond in het Stade de France in Saint-Denis bij een zege op Saudi Arabië al nagenoeg zeker van een plaats in de volgende ronde. Samen met Denemarken strijdt de ploeg van Aimé Jacquet dan waarschijnlijk in 'de laatste groepswedstrijd om de eerste plaats in groep C. Maar Youri Djorkaeff weigert allerlei be spiegelingen los te laten op het vervolg van het toernooi. „Laten we nu eerst maar proberen om Saudi Arabië te verslaan. Dan bekijken we daarna wel weer wat er in die wedstrijd tegen Denemarken moet gebeuren. En, geloof me, die wedstrijd wil len we ook winnen. Dat is nu het enige wat ons bezighoudt. Youri Djorkaeff: „Ik weet niet of we goed genoeg zijn om wereldkampioen te worden." foto reuters Zoveel mogelijk wedstrijden de volgende ronde terecht het Franse elftal juist in te winnen. Dan kom je vanzelf komt." schatten. Die ene wedstrijd te- heel ver in het toernooi, hoef je Youri Djorkaeff vindt het gen Zuid-Afrika heeft hem nog je nooit af te vragen of je wel in moeilijk om de ware kracht van niet genoeg bewijsstukken op- GESPROKEN Verslaggever Paul Onkenhout in de Volkskrant: „Veteraan Franky van der Eist, al bijna tivintig jaar profvoet baller en in Belgié meervoudig winnaar van de sportiviteitsprijs, bekende deze week een voorstander te zijn van verbale intimidatie. Op het veld gelden andere gedragsregels dan op straat, beoogde hij. En zo is het. Hoe vunzig en laag bij de gronds de provocatie van Stae lens ook geweest mag zijn, in de jungle van het topvoetbal kijkt niemand, behalve Nederlanders, er raar van op". Hector Drazer, commentator bij Radio Argentina, in Sport week over Maradona: „Diego heeft er een puinhoop van gemaakt. En daar mogen alle Argentijnen zich schuldig aan voelen. We hebben hem het •i God te zijn." Guus van Holland, verslagge ver van NRC/Handelsblad in Sportweek over de kritiek van Johan Cruijff over Oranje: „Laten we het zo zeggen: nor maal gesproken horen vakgeno ten zo niet met elkaar om te gaan, maar Cruijff is nu een maal zo. Die denkt altijd alleen maar aan zichzelf. Als er een vriendje op die plek zou zitten zoals Wim Jansen, had hij zich ingehouden, maar aan Hiddink heeft hij volslagen maling. Babangida in Sportweek: „Volgevreten luie vedetten?Jour nalisten weten niet dat we twee keer per dag heel hard moeten trainen, dat we het hotel niet uitkunnen en dat er zelfs in het restaurant nog bewaking achter ons aan komt. De Brazilaanse journalist Gilmar Ferreira in Sportweek: „Het beeld dat wij Brazilanen van Pelé hebben, is in de loop der jaren wel een beetje veran derd. Als Pelé met zijn voeten het spel opende, viel vroeger ieder een stil, maar als hij tegenwoor dig zijn mond opendoet, lopen de mensen gillend weg. Pelé spuit nogal wat onzin. Jaap Stam in Sportweek: „Soms lui ik maar wat. Maar dan heb ik wel in mijn achter hoofd dat ik weet wat ik zeg. Henk Spaan in het Parool: „Guus Hiddink krijgt een 4 om dat hij maar niet tot de juiste opstelling kan komen. Nu lees ik weer dat hij Seedorf 'op tien' neerzet, naast Ronald de Boer, achter Bergkamp. Krijg je het zoveelste prestigege vecht Seedorf-De Boer. Wil de echte staan? Seedorf moet op de bank. Dat zien S we kennelijk alleen hier, voor de buis." Mar- geleverd. „Natuurlijk hebben we een goed elftal. Dat staat wel vast. Maar ik weet niet of we goed genoeg zijn om wereld kampioen te worden. Het pro bleem is dat we sinds het EK in Engeland twee jaar lang geen serieuze interlands meer heb ben gespeeld. Als gastland wa ren we automatisch geplaatst voor het WK. Dan ben je aange wezen op oefeninterlands en die vormen geen goede graad meter. Dan kun je hooguit wat dingen uitproberen. Echt onder druk hoef je dan niet te preste ren. Dat maakt het allemaal an ders. Hier op het WK is die druk er wel en ik ben heel benieuwd hoe we daar mee omgaan als we echt goede tegenstanders treffen. Dat is nu nog een vraag teken voor mij." Samen kerstfeest vieren in de bergen. Bondscoach Aimé Jac quet heeft alle middelen aange grepen om van het Franse elftal een hecht collectief te maken. Youri Djorkaeff staat onvoor waardelijk achter de werkwijze van de eigenzinnige Jacquet. .Alleen op deze manier kan er gepresteerd worden. Niet het individu, maar het team komt altijd op de eerste plaats. Alleen samen staan we sterk in de wedstrijden, dat is de filosofie die er achter zit. Het Franse elf tal is één grote familie. En je viert graag kerstfeest met je fa milie, zeker weten. Misschien vieren we op 12 juli wel weer een feestje. Na de finale in Pa rijs. Dat zou helemaal prachtig zijn. Daar doen we het allemaal Nadat gisteren de rellen ii seille het sportnieuws van de Franse voorpagina's hadden verdreven, was het vanmorgen de beurt aan de zwarthandel. Twee kranten, Le Parisien en France Soir, besteedden hun hele voorpagina aan de eerste arrestaties in het schandaal. De hoofddirecteur en een con sultant van ISL-France werden woensdag opgepakt. ISL is een Zwitsers bedrijf dat met hulp van oud-president Havelange van de FIFA werd gesticht voor de marketing van voetbalpro ducten. Voor deze WK bijvoor beeld hebben de 12 sponsors, waaronder Philips, een miljard gulden betaald aan ISL-World- wide. In ruil daarvoor mogen ze onder meer het WK-logo en de WK-mascotte gebruiken. ISL-France deed echter niet al leen in voetbalproducten, maar ook in kaartjes. Volgens Le Pari sien zegt het Zwitserse bedrijf nu dat het niets met ISL-France van doen heeft, omdat het daar in slechts een minderheidsbe lang (49 procent) heeft. Dezelfde krant wijdde ook een artikel aan een ander schandaal: de wijze waarop kort voor de WK de resterende 170.000 tic kets per telefoon zijn verkocht. Het schandaal was toen dat het voor Fransen gemakkelijker was het verkoopbureau te bereiken, omdat er voor het 'Franse' tele foonnummer relatief veel meer verkopers werkten. Volgens Le Parisien van vanmorgen be stond er echter voor Fransen nog een tweede, geheim num mer waar 'gasten' helemaal moeiteloos konden bestellen. De krant laat één van die gasten aan het woord, die met de cre ditcards van het personeel van een touroperator achter de tele foon was gaan zitten, en voila: in twee dagen tijds had hij 400 tickets.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27