Over vette cake en armenkost Stappen op hoog niveau Smaak DONDERDAG 18 JUNI 1998 Een overzicht van 500jaar Nederlandse eetcultuur T" Halve zolen tellen niet mee. Ko mende zomer bewegen we ons 'op niveau'. Hoog niveau zelfs. En daarvoor hoeven we niets meer te doen dan alleen maar een paar schoenen met plateau zolen aan te trekken. Keus ge noeg trouwens, want of je nu kiest voor zomerse sandalen, sportieve sneakers, makkelijke slippers of stadse laarsjes, geen model meer dat ons niet centi meters boven het maaiveld uit tilt. De echo van de jaren zeventig, die al seizoenen lang door mo deland schalt, wordt ook door de schoenen onverminderd weerkaatst. De consument is de retro-look nog lang niet beu, al le voorspellingen ten spijt dat de sexy stilettohak het komende seizoen de toon zou zetten. Wie de hippietij d aan den lijve heeft ondervonden, krijgt mis schien wat nostalgische gevoe lens bij het zien van al die 'hooggeplaatste' stappers, maar anderzijds zijn de modellen weer zo aan de hedendaagse ei sen aangepast, dat ze heel actu eel ogen. Het typische motto van de jaren-negentig 'less is more', oftewel 'hoe eenvoudiger hoe beter', valt namelijk duide lijk aan de schoenen af te lezen: eenvoudige klittebandsluitin- gen, amper opvallende uitsnij dingen, simpel vlechtwerk en sobere details. Afgezien dan van die zolen, want daarin zit variatie genoeg. Diep gegroefde profielzolen van rubber of crêpe, brede leren zo len met stoere stiksels, bolle 'hoovercrafts' van rubber of poro-materialen (niet alleen on der sportieve sneakers, maar zelfs onder sandalen), schaal- of kuipzolen, plateaus van kurk... praktisch elk type zool is wel vertegenwoordigd. En daarbij komt nog eens een grote verscheidenheid aan hak ken. De naar beneden breed uitlopende blokhak blijft favo riet, zowel in een hoog als in een laag model. Maar sleehak- ken doen het eveneens uitste kend, terwijl ook de cowboy- hakken weer helemaal terug zijn. Een ding is zeker: met zulke hakken en zolen sta je stevig met beide benen op de grond. Strompelen op hoge, ongemak kelijke schoenen, zoals in de ja ren zeventig, is er niet bij. Com fort is het sleutelwoord. De hele snit is daar ook op afgestemd. De meeste schoenen zijn breed van model met een afgeronde carrévormige, bolle neus, die de tenen flink de ruimte geeft. Ver stelbare enkelbandjes, riempjes Ook de sandaal staat op stevige hoogte. foto cpd over de wreef en inzetten van elastiek bieden nog extra draag- gemak. En het binnenwerk is doorgaans voorzien van een stevig voetbed. Er kan dus flink gestapt worden de komende tijd. Op hoog niveau, wel te ver staan. ■■I HEINZ OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1Onderkruiper; 2. winstge vend; 3. streek in België; 4. be zinksel; 5. orkestleider; 6. her inneren; 7. artsenijwinkel; 8. aversie. CRYPTOGRAM haast a c lover f--n-snip wijzer-a-a e-e-e-r-a goedgeefs -u-e-d-o zwengels Met hun levenswerk, een gastronomische bibliotheek, bieden Joop Witteveen en Bart Cuperus de sleutel tot inzicht in bijna vijfhonderd jaar Neder landse eetcultuur en haar om zwervingen over de wereld. Sappig om te lezen en door spekt met anekdotes. 'La Bonne Cuisine du Périgord' van La Mazille (1928) is het lievelings boek van kookgeschiedenis-au- teur Joop Witteveen. „Kookboe ken van nu zijn vaak niet meer dan technische beschrijvingen van het maken van een gerecht. Er spreekt geen plezier uit." Toen Witteveen het boek van La Mazille ruim dertig jaar geleden op de kop tikte, wist hij niet dat de aankoop het begin zou zijn van een hobby die uitmondde in een indrukwekkend weten schappelijk werk: de 'Bibliothe- ca Gastronomica'. In twee kloe ke, chique delen staan vrijwel alle gastronomische boeken, die zijn gedrukt tussen 1474 en 1961 in Nederland, België en de gebieden onder Nederlands ge zag. Niet alleen Nederlandse uitga ven, maar ook boeken in het Afrikaans, Duits, Engels, Frans, Fries, Javaans, Latijn, Maleis, Spaans en Soendanees. Ook zijn Nederlandstalige kookboeken van over de hele wereld opge nomen. Het maken van het handboek, dat Witteveen sa men met Bart Cuperus schreef, bleek een 'gruwelijke hoeveel heid werk'. „Toen we acht jaar geleden begonnen met het in de computer invoeren van ze venhonderd titels, konden we niet voorzien dat het overzicht zou uitgroeien tot bijna het tienvoudige. De kans dat we nu nog een kookboek tegenkomen dat we niet kennen achten we redelijk klein", lacht Witteveen. Het eerste deel van het hand boek bevat 6400 gastronomi sche werken (in alfabetische volgorde), het tweede een han dig registerdeel met 159 tref woorden. Bij alle boeken staat waar ze te vinden zijn. „We zijn begonnen in 1474 met het oudst bekende boek op gastro nomisch gebied, 'Liber Rurali- um Commodorum' van Petrus de Crescentiis. We zijn gestopt bij boeken uit 1960." Dat jaartal markeert voor beide auteurs een kentering in het kookge- beuren. De Nederlandse en Bel gische keuken ondergingen in toenemende mate invloeden van buitenaf. Bovendien werd steeds meer voedsel kant en klaar ingeblikt of ingevroren en rukten de supermarkten op. Neemt niet weg dat in de perio de na 1960 waarschijnlijk net zoveel kookboeken zijn ver schenen als tussen 1474 en 1960. De oplage van de 'Bibliotheca Gastronomica' is klein: twee honderd exemplaren. Het is geen boek voor het grote pu bliek, maar een delicatesse voor liefhebbers, zoals gastronomen, koks, wijnkenners en antropolo gen. „We zijn jarenlang op strooptocht gegaan om de boe ken op te sporen." Zo'n 1800 van de boeken in de 'Bibliothe ca Gastronomica' zijn onderge bracht in de Stichting Gastrono mische Bibliotheek. De twee auteurs beheren de bibliotheek, samen met gastronoom-schrij ver Johannes van Dam. De col lectie is op afspraak toeganke lijk voor het publiek. Tijdens hun speurtocht deden de onderzoekers tal van interes sante ontdekkingen. Via een mevrouw uit Hawaii kwamen ze het kookboek op het spoor van ene Frederik Lodewijk Winter. Dat bleek in het bezit te zijn van het Koninklijk Instituut van Land-, Taal- en Volkenkunde in Leiden. „We konden de tekst op het boek niet eens thuisbren gen. Met behulp van een pro fessor lukte dat wel. Het bleek een boek uit 1865, gedrukt in Joop Witteveen en Bart Cuperus, auteurs van de gastronomische bibliotheek. foto cpd het Oud-Javaans, zodat de kok kies in Surakarta vertrouwde Nederlandse gerechten konden koken voor hun meneer. Vóór 1870 mochten Indiëgangers na melijk hun echtgenotes niet buiten Batavia meenemen." Ze hadden zelfs de ingrediënten voor de Nederlandse hap. In de bergen ten zuiden van Soera- baya was het klimaat geschikt voor het kweken van aardappels en aardbeien. Wie de auteur is van 'Aaltje, de volmaakte en zuinige keuken meid' (1803), hét kookboek voor de burgerkeuken, zal waar schijnlijk altijd een raadsel blij ven. „Het boek ging van de ene uitgever naar de andere", vertelt Witteveen. Het populairste kookboek was 'Eenvoudige berekende recep ten' van Martine Wittop-Ko ning. Er verschenen maar liefst 62 drukken. In totaal gingen er 315.000 exemplaren over de toonbank. Wittop-Koning bood de burgerpot: eenvoudige re cepten voor makkelijke gerech ten. De trefwoorden in het register geven blijk van een ruime visie op de gastronomie. Ze variëren van aardappelen en armenkost tot patisserie, tafeldekken, vege tarisme, radiokoks en kamperen tot oer-Hollandse suggesties voor de verwerking van kliekjes. Uit de hoeveelheid kookboeken per onderwerp valt globaal af te lezen hoeveel interesse er voor een bepaald onderwerp was. Voor bakken was altijd veel be langstelling, gezien het aantal titels. „Veel echt goede kookboeken hebben we niet aangetroffen. Er wordt maar heel weinig uitge legd over de werking van kook- processen. Waarom doe je boter in het deeg? Waarom is een Hollandse cake de vetste die er is?", zegt Cuperus, zelf een bak- fanaat. Uit het register kun je ook op maken dat eind vorige eeuw de belangstelling voor vegetarisch eten enorm opbloeide. Het eer ste vegetarische restaurant in Nederland dateert ook uit die tijd (1898). Wie er even voor gaat zitten doet tal van andere ontdekkingen. In 1769 ver scheen, zo vinden we onder het trefwoord 'Armenkost', een boek met 'Onderrichtingen voor de slavenhandelaren': wat voor eten geef je je slaaf? Voor boeken over vermageren bestond tot 1960 weinig interes se. Er zijn slechts veertien titels bekend. En toen de margarine haar intrede deed, steeg het aantal boeken over vlees. Dieet - goeroes als Dr. Atkins en Michel Montignac blijken al een voor ganger te hebben gehad in Ri chard Mackarness met zijn boek 'Vet maakt u slank' (1960). De geliefdste auteur was Gayel- ord Hauser. Zijn boek 'Blijf jong, leef lang' (1951) beleefde zeven drukken. Koken Cuperus en Witteveen zelf wel eens recepten uit hun grote verzameling kookboeken? Beiden slaken een diepe zucht. „Dat is een probleem. Het zit 'm niet in het nakoken zelf, maar in de geringere kwaliteit van bijvoorbeeld groenten en fruit. Dat maakt het een stuk minder leuk. Waar kun je nog die goeie ouwe aardbeien vin den, waar nog smaakvolle kom kommers? Uit huishoudschool- boeken koken we in elk geval niet. De gerechten zijn kapot vereenvoudigd", zegt Witte veen. De huishoudscholen, die eind vorige eeuw opkwamen, heb ben volgens Witteveen de Ne derlandse eetcultuur geen goed gedaan.Alle franje werd van het eten gehaald. Smakelijk was minder belangrijk dan voed zaam en gezond. Er was maar één huishoudschoolkookboek dat kruiden gebruikte: het Rot terdams kookboek. ('Bibliotheca Gastronomica. Eten en drinken in Nederland en België 1474-1961', uitg. Lin naeus Press (tel. 020 - 694 34 03), prijs 445 gulden) TOM POES Tom Poes en de Grootdoener Intussen was Tom Poes door het gat in de deur naar binnen gestapt, waar juffrouw Doddel onbekommerd be zig was een kopje thee in te schen ken voor haar galmende gast. „Al leen... tik", bulderde deze. „Verwoest altijd... prr... tsj... altijd- altijd-altijd al... tsj... prr." „Ja hoor", zei de gast vrouw. „Stil maar - en drink maar lekker op. Straks zal ik je nog een beetje schoner proberen te maken. En kijk, daar is Tom Poes ook. Dat is gezellig!" „Nee", riep Tom Poes, „het is niet gezellig. U kunt beter mee naar buiten komen, want direct wordt de robot misschien gevaarlijk!" „Zou het?" vroeg juffrouw Doddel. Ze keek naar haar morsige bezoeker die geen raad wist met zijn thee - en glimlachte. „Nee hoor", zei ze. „Ik geloof er niks van. Hij is een stum- perd. Zo onhandig, hè? Maar aardig, hoor. En Ollie zegt, dat hij net zo doet als hij. Nou dan!" „Ja", zei Tom Poes, „hij doet nu wat heer Bommel gedaan heeft; zitten en thee drinken en over gevaar praten. Maar als heer Ollie buiten in de war raakt, kan de robot heel vervelend worden." „Het gevaar schuilt in Bommel", prevelde de professor, die buiten ademloos achter heer Ollie aan rende.Als hij zich nu maar rustig een kalmerende injectie liet geven, in plaats van als een dwaas voor mij uit te draven." K-Chili c Iji'-Oosteni iê-Kamer ■if-Kamerc tlgié-Me OPLOSSING Dit ouderwetse beeld van de kersenpluk verdwijnt zo lang; hand. De meeste kersen komen tegenwoordig uit het buitenh jjUni FOTO.A raguay-B Kersen 1 Het lijkt wel of kersen een beetje uit de mode zijn. Ne derlandse fruittelers produce ren aanzienlijk minder kersen dan ze vroeger deden. De tuinbouworganisatie maakt veel reclame voor aardbeien, die ze steevast 'zomerkonink- jes' noemt. Toch horen ker sen net zo bij de zomer'als Kersen 2 De boomgaarden van Gelder land, Utrecht, Noord-Brabant en Limbing telden in het ver leden heel wat kersenbomen. Zoals alle ouderwetse fruitbo men waren dat zogenaamde hoogstambomen. Ze zijn moeilijk te verzorgen en te oogsten en daarom wordt het meeste hedendaagse fruit op laagstam gekweekt. Bij kersen lukt dat niet zo goed. De hoge kersenbomen maken de ar- aardbeien. Ten onrechte L wordt gesproken over me ^.pai sen. Vroeger heetten de rMJD vruchten 'maaykersen $na noemd naar de maand w in het gras wordt gemaaid ^e' ni dus. Bijna alle kersenh men tegenwoordig uil lijke landen, zoals Griëft land. beidskosten te hoog om ugit dabei te kunnen werkei tand bierland België heten de Pj'" sen krieken. Daar hebbel ^d' dan ook het kriekenbierfi gevonden. Brouwers vers geplukte kriekéfl. rei; pleet met schillen en f op jong, nog niet gei bier trekken. Na een m of wat is het bier rooi! smaakt het aangenaam mtsiand naar vruchten. Kersen 3 De meeste kersen zijn zoet. Maar er zijn buitenbeentjes, zoals het Franse kersenras Bigarreau Napoléon. Een kers met een gele schil, rode blos en gelig-wit vruchtvlees. Vers is de vrucht nauwelijks te eten, maar gekonfijt zijn zulke bigarreaux beroemd. Er be staan wel 600 verschillende kersenrassen. Zure kersen, die Publieksprijs Damesbladen Margriet en Li- belle hebben dit jaar voor het eerst hun publieksprijs uige- reikt. De lezers konden kiezen uit tien verschilende catego rieën met nieuwe produkten in supermarkten en drogiste rijen. Een speciale vakjury had de nominaties vastge steld. Het beslissende woord was aan de lezers. In de cate gorie haarverzorging kwam Pantene Pro-V Flexible iand «goslai officieel morellen heten,**n|8d' eigenlijk een andere soort1 n vrucht. De morel is cor cieel trouwens veel bék ker dan de zoete kers. Uit 5juni re kersen maakt de indui sap, compote, jam en niet met alcohol ingelegde c kersen. Ook de banketbak! g-™- rij werkt graag met de wal icemen viger zure kersen. Cclombl stand Engelan doemen Cclombi Hairspray als beste uit dl Een reactie van een lezeres „Normaal heb ik de pesta die dingen, maar dit voelt woon lekker." De Actieve nieuwingslijn van Oil ofC won de eerste prijs op gel van huidverzorging. Een! res: „Wat het allemaal in houdt, wat er dus op staal klopt ook allemaal. Wat he J'"3'1® met je huid doet." en' Bacteriën Sanasept is de eerste sprayrei niger die de veroorzakers van voedselvergiftigingen, bacte riën, te lijf gaat. Het doodt 99.9 procent van de bacteriën maakt streeploos schoon en is veilig voor mens en dier. Vooral te gebruiken op plaat sen waar veel ziekteverwek kende bacteriën voorkomen en schoonmaken alleen niet voldoende is. Er kan hierbij worden gedacht aan koelte Nov» magnetron, aanrecht, snij- terto i plank, douche en toilet. Val ff«), i wege de kleur en geurloze! jjjj^ menstelling is het bijzonde (Oos)! geschikt om te desinfectert jM«). op plaatsen waar voedsel wordt bereid. Naar schattii fe(Du is het huishouden de bron van tenminste 500.000 g len van voedselvergiftiging per jaar. Woensdag 16 juni stond er een fout in de opgave van de kruis woordpuzzel. Gisteren was er een rectificatie, vandaag volgt de oplossing.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26