Hiddink zit met Seedorf in z'n maag Verbale intimidatie is niet van vandaag of gisteren f JL WK Voetbal Kluivert: 'Staelens zei verkrachter' Bal volgen, wat er ook gebeurt j luid-Korea voorbereid op wedstrijd tegen Nederland Boos nilfe KI UPERDAG 18 JUN11998 Naast Bergkamp ook Jonk terug in basis van Oranje Naast Dennis Bergkamp maakt ook Wim Jonk z'n rentree in de basis van het Nederlands elftal, zaterdag in Marseil le tegen Zuid-Korea. En op de vleugels zullen twee uitge sproken buitenspelers worden ingezet, naast Mare Over- mars dit keer ook Boudewijn Zenden. Voor Clarence See dorf blijft er, in de tweede WK-wedstrijd van Oranje in groep E, vermoedelijk alleen een plaats over op de reser vebank. De Madrileen, van origine middenvelder, vol deed tegen België niet in de rol die hem was opgedron gen, die van veredelde rechtsbuiten. monte carlo gijsbert spierenburg gpd-verslaggever Zelden lanceerde Seedorf in Saint-Denis vanaf de flank een voorzet, waarmee de twee spit sen, Kluivert en Hasselbaink, iets konden uitrichten. Niet zonder reden moest hij na 63 minuten al het veld ruimen. En juist via de vleugels, zo staat het aanvalsplan van Hiddink in middels vast, moeten de kleine Zuidkoreanen worden be stormd. De Nederlandse bondscoach is door een scout, Jan Rab, en een assistent, Ronald Koeman, over de Aziaten geïnformeerd. Hij weet inmiddels wat hem met Oranje te doen staat. „Die Koreanen verdedigen heel ge groepeerd in het centrum. Dat betekent dus dat we elders, op de vleugels, de ruimte moeten De opdracht zaterdag is dui delijk, evenals de inbreng op nieuw van Zenden. In de oefen duels tegen Kameroen, Paragu ay en Nigeria, telkens als inval ler, had hij al de aandacht ge trokken met wilskrachtige en meer dan eens geslaagde rushes. De ex-PSVer is een specifieke linksbuiten, meer dan Overmars die zich, hoewel met gepaste te genzin, ook op de rechter vleu gel wel raad weet. Hiddink: „Overmars kan wat mij betreft net zo makkelijk op rechts als op links spelen". Als rechtsbui ten is Zenden geen optie. Bij PSV bleek een enkel experiment in het verleden tot mislukken gedoemd. Jonk keert op het middenveld terug als aangever voor Berg kamp. Wegens een liesblessure is de Volendammer in de oefen duels nauwelijks in actie ge weest. Achter z'n naam staat slechts één invalbeurt, in de laatste van de serie van drie te gen Nigeria. Tegen de Belgen speelde Jonk de laatste tien mi nuten mee, voor Ronald de Boer. De Boer, afgelopen zaterdag nog middenvelder, vormt tegen Zuid-Korea zo goed als zeker weer een aanvalsduo met Berg kamp. Het is een mutatie die Jerrel Hasselbaink z'n plaats kost. In totaal zal Oranje waar schijnlijk op drie posities wor den gewijzigd. Bergkamp, Jonk en Zenden voor Patrick Kluivert (geschorst), Hasselbaink en Seedorf. De druk om van Zuid-Korea te winnen is, na de 0-0 tegen België, toegenomen. Op de FI- FA-ranking per 15 juli '98 staan de Aziaten merkwaardig genoeg De reservespelers van Oranje doen vijf plaatsen hoger (20) dan Ne derland (25). De Koreanen speelden nog nooit een officiële A-interland tegen Oranje. Vier keer eerder plaatsten ze zich voor de eindronde van het we reldkampioenschap voetbal, in 1954, '86, '90 en '94. Een over winning werd echter nog niet behaald. Aan de kwalificatie voor vat rek- en strekoefeningen. Frankrijk '98 gingen twaalf voorronde-wedstrijden vooraf. In de Azië-groep moest het team van bondscoach Bum- Kun Cha, de Michels van Korea, afrekenen met landen als Hong kong, Thailand, Japan, de Vere nigde Arabische Emiraten, Oez bekistan en Kazachstan. De eerste wedstrijd in Frank rijk, zaterdagmiddag in Lyon te gen Mexico, eindigde na een 1- 0 voorsprong in een ontluiste rende 1 -3 nederlaag. Seok-ju Ha tekende voor de eerste rode kaart van het toernooi, na een fameuze tackle van achteren. Met tien man raakten de Korea nen hun hoofd kwijt. Op de tribune in Lyon volgde Jan Rab de verrichtingen van de foto ep a Zuidkoreanen op de voet. De lessen van de superscout van Hiddink schijnen echter een groot geheim te bevatten. Zijn telefoonnummer wordt door de KNVB-staf angstvallig niet ge noemd. Hiddink deed met z'n selectie gisteravond ook al ge heimzinnig. De training was voor de verandering achter ge sloten deuren. la turbie gusbert spierenburg gpd-verslaggever Een Belg, Patrick Snitze, gere nommeerd verslaggever van de Waalse krant Gazette Sports, snuffelt wat rond op het trai ningsveld van Oranje in La Tur- bie, nabij Monte Carlo. Hij speurt naai' een antwoord op de vraag waarom die vermaledijde Hollanders zich toch zo opwin den over die in zijn ogen welis waar een tikje provocerende, maar verder in wezen louter professionele opmerking - 'ver krachter' - van Lorenzo Stae- lens aan het adres van Patrick Kluivert. „Waarom al die ophef', zegt Snitze. „Bij ons in België is dat toch niks. In het Otten-stadion van AA Gent is de derde doel man van de nationale ploeg, Fi- lip van de Walle, het afgelopen seizoen nota bene door z'n ei gen Supporters uitgescholden voor 'Dutroux' omdat hij een keer een wedstrijd slecht had gespeeld. Filip komt uit Charle roi, uit de streek van Dutroux. De dag nadien heeft hij ontslag aangevraagd én gekregen en dan is hij naar Eendracht Aalst gegaan. En daar speelt hij goed. Ik kan niets anders zeggen". Een naïeve Nederlander (Kluivert), aldus luidt het wijze oordeel van Snitze, heeft zich in z'n hemd laten zetten door een slimme Belg (Staelens). Onze Belg heeft erover nagedacht, zegt hij. „Ach, meneer, het is een spelletje dat is gespeeld. Het is de slimme die dé domme heeft aangepakt. Andersom zou Staelens nooit zo hebben gerea geerd, omdat hij rijp is." Verbale intimidatie is in het topvoetbal niet van vandaag of gisteren en tegenwoordig abso luut niet kwetsender dan in het roemruchte verleden. Bonds coach Hiddink was vroeger, als speler van De Graafschap en PSV, ook bepaald geen lieverd je. Hetzelfde geldt voor vele van z'n illustere generatiegenoten. De - veelal racistische en anti semitische - voorbeelden zijn legio. Berucht was de affaire-Muller in de jaren zestig. De Ajacied Bennie Muller hinderde in de wedstrijd tegen stadgenoot DWS de doelman van de tegen partij, Jan Jongbloed, bij het uit trappen van de bal. Jongbloed schold Muller vervolgens uit voor 'pleurisjood'. Jaap van Praag, de toenmalige voorzitter van Ajax, maakte de zaak aan hangig bij de tuchtcommissie van de KNVB. Jongbloed werd geschorst. Het racisme in de voetbalsta dions was in die jaren het he vigst in de steden Utrecht (DOS) en Den Haag (ADO). Als rapporteur van een groot lande lijk ochtendblad bezoekt Muller tegenwoordig nog veel eredivi siewedstrijden. Meer dan eens moet hij de neiging onderdruk ken de stadions vroegtijdig te verlaten. Opzien baarde in diezelfde ja ren ook de zaak-Prins. Tijdens de wedstrijd Sportclub Ensche de - Ajax stond de Ajacied Co Prins tegenover z'n ex-ploegge noot Arend van der Wel, de meester van de provocatie. In een onbewaakt ogenblik fluis terde die Prins toe: „Speelt je zuster nog steeds de hoer?". Co- otje aarzelde geen moment. Pardoes ging Van der Wel knock-out. Bruut en meedogenloos was in de jaren zeventig de reputatie van de Feyenoordverdediger Ri- nus Israel, bijgenaamd IJzeren Rinus. Met Theo Laseroms, ali as Theo De Tank, vormde de la tere assistent-bondscoach van Oranje op de slagvelden een af schrikwekkend centraal verde- Patrick Kluivert kan a turbie «gpd Het hoge woord is er uit. 'Verkrachter', riep Lo renzo Staelens tegen Patrick Kluivert. De spits van Oranje heeft dat gisteren in het trainings kamp van het Nederlands elftal bevestigd. Hij wilde er verder geen woord meer aan vuil ma ken. En bondscoach Guus Hiddink ook niet meer. „Zand er over." Dat is ook de mening van Lorenzo Staelens. De uitlating van Kluivert wil de Belgische verde diger bevestigen noch ontkennen. ,,Ik heb altijd gezegd als hij zijn woorden bekend maakt, zeg Uc wat ik heb geroepen. Maar nu kom ik daar niet meer op terug. Wat telt is onze match tegen Mexico. Dat incident met Kluivert mag niet in de groep blijven,hangen." Huivert raakte door de opmerking zó van de kaart dat hij Staelens een duw met de elleboog gaf. De rode kaart betekende twee wedstrijden schorsing. Kluivert zal pas vanaf de achtste fina les weer inzetbaar zijn. De spits van Oranje raakte ruim een jaar gele den betrokken bij een seksschandaal. Er werd een aanklacht wegens verkrachting ingediend. Tot een rechtszaak kwam het niet; er bleek on voldoende bewijs om tot vervolging over te het trainingsveld van Feye- noord, onmiddellijk na z'n transfer van DWS. Hans Kraay senior, één van de routiniers van Feyenoord, was het slacht offer. Israel gaf op de van hem bekende wijze z'n visitekaartje af. Kraay zeeg neer, kermend van de pijn. Er volgde een lange blessurebehandeling. Toen de kruitdampen eindelijk waren opgestegen, richtte Kraay zich met een nog van pijn vertrok ken gezicht tot de nieuweling. „Kijk voortaan uit, klootzak, je had m'n benen wel kunnen bre ken?". Israel kort: „Nou, en?" Johan Cruijff was een feno menaal voetballer, maar in het strafschopgebied van Feye noord waagde hij zich aldoor met het lood in de schoenen. Is rael had de gewoonte 'Cruijffie' bij de opkomst van de elftallen even toe te spreken. ,,Als jij bij ons in de zestien komt, kom je er niet meer levend uit". Gevierendeeld bijna werd ook Arie Haan na een charge van Is rael, nota bene in het trainings kamp van Oranje ter voorberei ding op het WK van 1974. Israel en Haan waren concurrenten voor de positie in het centrum van het elftal. Haan werd op ze ker ogenblik bijna door midden gezaagd. Op de grond liggend zag hij hoe Israel op hem neer keek: „Beter een halve haan dan een héle haan". Zo beschouwd valt de schade voor Patrick Kluivert nog mee. Historisch was zijn debuut op Jaap stam over bet kopduel foto reuters Jaap Stam wil zich geen top specialist noemen. „Want wat is dat, een topspecialist?" Er is - vreemd genoeg in het internationale topvoetbal - nog steeds geen echte koptrai- ner. De koppende variant van keeperstrainer Frans Hoek moet zich nog melden. Lange mannen, die worden vaak ge zien als de koppers van de ploeg. „Maar lengte alleen heeft niets met koppen te ma ken." „Ik was nooit een kopper. In mijn jeugd, bij DOS Kampen, speelde ik op het middenveld. Pas later, toen ik in het eerste kwam, werd ik verdediger. Toen móest ik wel koppen." Maar meer dan een bal op zijn kop nemen, was het niet. „Ik kreeg pas echte aanwijzingen bij de profs, bij Zwolle. Daar leerde ik eigenlijk hóe ik moest koppen, moest springen ook." „Toen merkte ik ook dat leng te alleen geen goede kopper maakt. Het gaat voornamelijk om timing. Lengte is eerder een nadeel. Waarschijnlijk wa ren die spelers altijd in het voordeel, zodat ze nooit hoef den te trainen op sprong kracht. Ze wonnen het toch al tijd wel. Een goede kopper wordt niet altijd geboren, hij wordt ook gemaakt." Op de training? Stam: „Ja, maar riiet regelmatig. Het gebeurt af en Dat is toch gek, voor zo'n be langrijk onderdeel? De keepers hebben hun eigen trainers en het niveau is de laatste jaren flink gestegen. Maar koptrai- ners, die zijn er niet. Stam: „Nee, dat is zo. Maar we zitten nu op het niveau waarop we het koppen wel beheersen. Je moet het alleen bijhouden. Een speciale trainer... Het zou kunnen. Voor iedere linie één. Ik zou daar niet op tegen zijn." De trucjes van het luchtge vecht? Stam: „De bekendste truc is natuurlijk het vastpakken staat dan als aanvaller helemaal vast. je komt niet omhoog. Wat ook heel goed werkt is, voor dat de bal komt en de tegenstander al omhoog De stoere stopper, man van staal, stijgt uit boven het grijze wolkendek van aanvallers en verdedigers. Er wordt een hoekschop genomen en in het strafschopgebied heerst de nerveuze chaos. Alleen de topspecialist maakt zich geen zorgen. Hij weet waar de bal zijn baan rond de aarde zal besluiten. Hij is er klaar voor. Jaap Stam is de rots van Roquebrune Cap Martin, pleisterplaats van Oranje. Jacob (Jaap) Stam. Geboren: 17-07-72 in Kampen. Getrouwd met: Ellis van Wa veren. Clubs: Zwolle, Cambuur, Willem II, PSV, (m.i.v. 1 juli Manchester United). Interlands: 15. Doelpunten: 1 Rugnummer: 3. i het shirt. Je gaat, je kont naar achteren duwen. Dan lijkt het net alsof hij over je heen hangt." Kent hij de beste koppers van de wereld? De duurste stopper ter wereld denkt lang na. En komt met een verrassende naam. „Marris Huizingh. Daar had ik de grootste problemen mee. Hij is slim. Dreigt, heeft een goede timing. Bosman kan het ook." Is er verschil tussen aanval lend en verdedigend kop pen? Stam: „Dat is er, al is het moeilijk aan te geven. Het is meer het gevoel. In de aanval is een misser al leen maar jammer, in je ei gen verdediging kan een fout fataal zijn. Toch vind ik verdedigend koppen makkelijker. Misschien voel ik me meer op mijn gemak. Meer thuis. De essentie van het lucht gevecht? De hoekschop komt, Stam vertelt. „Op het moment dat die bal ver trekt, of soms al eerder, weel je wat voor bal het wordt. Een indraaier, een wegdraaien Je voelt waar-ie gaat komen. Dus daór zou je naar toe willen gaan." I lij doet het niet, hij moet zijn tegenstander volgen. En dan komt het moeilijk ste onderdeel van de strijd, zegt Stam. „Want je hebt alleen maar oog voor de bal. Die volg je, wat er ook gebeurt. Ja, natuurlijk pro beer je je tegenstander in de gaten te houden. Maar de bal is belangrijker." Dan loop je hel risico dat er iemand vóór je de bal raakt, of schampt. Dat de koers anders is geworden. Je zit er dan naast. Stam: „Dat kan niet anders. Ik heb geen ogen in mijn ach terhoofd. Je móet je tegen- loslaten, al is het een fractie van YPE MINKEMA d-Korea heeft het plan van pak voor de tweede WK- Istrijd, zaterdag tegen Ne land, al klaar. Bondscoach um-kun Cha gaf gisteren aan th vooral te concentreren op dekking van het trio Berg- i, Overmars en Seedorf. |Zij zijn de gevaarlijkste spe- van Nederland", meende ibefenmeester, die de directe f genstanders van het drietal al nwees. Seedorf zal - indien jspeelt - geconfronteerd wor- n met Sung-yong Choi. Min- ungLee dekt Bergkamp, terwijl oung-il Choi zich bezighoudt iet Overmars. De 'vrije rol' in de Zuid-Ko- reaanse defensie is weggelegd voor Myung-bo Hong. „Hij zal druk moeten uitoefenen op de speler in balbezit", aldus Bum- kun Cha. „We zullen het accent leggen op de verdediging. Daar bij moeten we profiteren van onze sterke punten, zoals de snelheid." De Aziaten, die in de eerste wedstrijd met 3-1 van Mexico verloren, wisten ook in de voor gaande vier WK's waar ze verte genwoordigd waren nimmer een duel te winnen. Drie keer speelde Zuid-Korea gelijk, acht keer verloor het land. Na de ne gende WK-nederlaag, tegen Mexico, heeft het land een doel saldo van 10 voor en 37 tegen. rie keer ben ik ze nu tegen gekomen. Twee keer Da- één keer Lee; drie eige- van één stukadoorsbe- ijfin Edinburgh met armen kabels. Redelijke afgeschei- in van The Tartan Army trek- allen beminnelijke va- |rs zonder kaartje, door ijk. Met kilt en zonder irshort, zoals Lee pontifi- duidelijk maakt. Liefheb van een pint zonder een itje agressie. Lee, de inne- ler, David I, the organiser, en 'tvid II, just for the fun. Hun de France is een Tour of ity. „Ben je er niet bij, hoor [er niet bij." eerste ontmoeting, in La Pub Dublin in hartje Nantes, len ze op door hun onaf- leidelijkheid. Vrienden als ittenband, opgegroeid in een 'iterbuurt van sjiek Edin- rgh. Hun ketting is zo sterk als de zwakste schakel. Als één gaat waggelen, weten de ande ten hoe laat het is. Time to say J idbye. hebben nog geen bal ge nen, niet in Parijs, niet in Nantes, niet in Bordeaux. De jacht op kaartjes voor Schot- land-Noorwegen is opnieuw vruchteloos. 3500 francs voor negentig minuten; er is een grens, hebben ze bepaald. Voor dat bedrag kunnen ze lang naar alle thuis wedstrijden van Hibs, het koosnaampje van hun Hiber nian. Liever een aardigheid voor 'our wifes', aan het einde van rit, dan platzak door het wervelende zwarte-marktme- chanisme. 'n de marge van het WK viert de lol zijn verjaardag, elke dag. ie, David I en David II zijn ik van goedheid en goed van id. Een pin van France am met een kleurrijk spelenderwijs WK-haantje voor Lee's zoon Jason wordt gekoesterd. Als Martin Geyssler, verslaggever van Scottish Television - het RTL4 van Schodand - in het licht van rellen in Marseille naar mijn objectieve mening vraagt over het vriendelijke Noors-Schotse volksfeest in Bordeaux, luisteren David I, David II en Lee aan de zijkant vol trots mee. De Schotse definitie van vriendschap zit in kleine din gen. Maar maak niet de fout ze een megaglas 'lager' aan te bieden. Dan krenk je ze en worden ze boos, heel erg boos. „Never ever do that again." Jatter rekent Engeland rellen niet aan 3e... mus» De poging van Engeland om het WK van 2006 naar het jetbalgekke eiland te halen is niet bij voorbaat kansloos door ■rellen met Engelse supporters in de Franse havenstad Mar- Dat heeft de nieuwe FIFA-president Joseph Blatter giste- i Parijs verklaard. „Het probleem van de hooligans is niet f n I iuter het probleem van Engeland. I Iet is een maatschappelijk lobleem dat ons allemaal veel hoofdbrekens bezorgt. Hooli- ins die opgepakt worden, moeten boeten voor hun daden en jeen zwarte lijst worden gezet. Ik kan er geen ander woord oor bedenken, de relschoppers moeten gewoon hangen. Het is 5el triest. De sfeer in de stadions is juist geweldig tijdens dit iK. Daar is voetballen een feest, zoals de bedoeling is." stuurt Asprilla naar huis Faustino Asprilla is tijdens het WK voetbal uit de van Colombia gezet. Dat verklaarde bondscoach Hernan lario Gomez gisteren tijdens een persconferentie. De 28-jarige uitte de dag tevoren heftige kritiek aan het adres van iomez, kwam een uur na het afgesproken tijdstip in het spelers- Kjtel terug en ontbrak gisterochtend tijdens de training. „Hij leeft zichzelf buitenspel gezet", verklaarde Gomez. Asprilla kon iet niet verkroppen dat de coach hem maandag in de eerste ïedstrijd tegen Roemenië, die met 1 -0 verloren ging, vijf minu- en voor tijd wisselde. Volgens hem kwamen anderen meer in anmerking voor een vervanging. foto epa/afp Meer celstraffen in Marseille is pen* ei terem 'P orar mus» De Franse justitie heeft nog twaalf voetbalsupporters tot Bvangenisstraf veroordeeld in verband met de onlusten in Mar- lille rond de maandag gespeelde wedstrijd Engeland-Tunesië. Irie Engelsen kregen dinsdag twee en vier maanden gevange- lisstraf en twee Duitsers kregen drie maanden elk. Woensdag ?rden vier Duitse en drie Engelse voetbalfans veroordeeld die ach schuldig hadden gemaakt aan vandalisme. Acht beklaagden •vijf Engelsen en drie Fransen - moeten op 17 juli voorkomen, lijf dagen na afloop van het WK. In Marseille zaten woensdag naar aanleiding van de onlusten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25