Brand Scala College is aangestoken Helken was voor boer Koole hét rustpunt DE BOER OP Rijn Veenstreek Bedreiging en diefstal: eis zestien maanden Onderzoeksbureau looft beloning uit Boskoper vrijgesproken van incest met dochter 1 oningbou wvereniging it woningen splitsen Damhert 'Bambi' vindt stekkie Gemeente knapt buurt op met bewoners Uk irlingen van de Albert esmanschool uit Rotterdam ïdden pech deze week. Kort lordat zij op de fiets bij de mpeerboerderij van Johan Noorden kwamen, sen kalfje geboren, ioms hoor ik na vijftien jaar gasten, die zoiets hebben leegemaakt op onze boerderij, itzij zich dat nog goed herin- Zelf kan ik het me dan iet meer voor de geest halen, laar zij weten er nog alles van. ontdek je hoe zo'n geboor- jwordter- iren", zegt creatieon- ememer uit oorden, oole (42) is iu twee jaar rariër 'schoolt zich omtot recreatie-ondernemer dwongen, want de boerderij was te klein om er personeel bij te nemen en te groot om voor mij alleen te behappen. Boven dien had ik ook de zorg voor de gang van zaken rond de recrea tie. Dan bestaat de kans datje twee dingen half doet, terwijl ik kwaliteit wil. Vandaar die enor me stap die begin 1996 is ge zet", vertelt hij. „Vooral het melken mis ik. Dat beleefde ik als rustpunten van de dag. Lek ker onder de koe even de zorg van je afzetten. Als geheel denk ik dat we een verstan dige beslis sing hebben genomen. Vooral door Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en In deze aflevenng aandacht voor Johan Koole en zijn kampeerboerderij. oluit actief ide recrea- Voor die Iwas hij oer. Hoe- el gasten al eel lang 'elkom zijn pdefami- eboerderij au de Ho- edijk. „Mijn uders zijn ik schat o'n dertig iar geleden, Bee begon- en. Wan eer precies sniet terug ^vinden. Al heb ik wel van oijn ouders gehoord hoe het is jonnen. Op een gegeven mo- oent stond er een groepje ge- ökt en gezakt voor de deur dat 'nderdak zocht. Ze mochten 'lijven en werden in de loop der aten gevolgd door vele ande en. Ik schat dat er nu zo'n A.OO'O mensen bij ons hebben tlogeerd of gekampeerd. Al is tot wel een heel ruwe schat- ing. 'inds twee jaar is de inwoner [on Noorden boer af. Alle meik oeien zijn uit de stal verdwe en. Wat rest zijn twaalf 'vlees- oeien' en wat kleinvee. Een be- j Üssing die Johan en zijn echt- enote Joke met pijn in hun 'art hebben genomen. „Mijn [Pa heeft deze boerderij in 1905 •aten bouwen. Ook mijn vader 1 ooeft er op 'geboerd'. Emotio neel deed het ons wel wat, toen "ij dat besluit namen. Noodge die investerin gen die ik, als wij als boer waren doorgegaan, hadden doen. Al moet ik nu uiteraard ook investe ren om kwa liteit te blij ven bieden." De hoeve aan de Ho- gedijk biedt Die worden gehuisvest in twee afzonderlijke ruimtes. Dat zijn een fraai verbouwde stal en de voormalige hooiberg, die is uit gebouwd. Daarnaast kunnen ook kampeerders terecht bij Koole. Er is ruimte voor zo'n 35 tenten of caravans. In een cen trale ruimte zijn de toiletten en douches. Op een van de kampeerveldjes staat ook een trekkershut, die is opgenomen in een route van de Stichting Trekkershutten Ne derland. Daarnaast is er gele genheid om te sporten. Volgens Koole komen de meeste gasten - per jaar zijn dat er zo'n 3500 - uit de omgeving. „Zeg maar op fietsafstand van Noorden. Daar naast ook groepen uit Duits land, Frankrijk of Groot-Brittan- nië. Bij de kampeerders zijn ook de Nederlandsers ver in de meerderheid. Vooral mensen uit de grote steden die vrijdag avond naar hun rustige stekkie op de camping trekken." De gasten - veelal zijn dat scho len, verenigingen, scouts en dergelijke - verblijven op basis van zelfverzorging. „Dat is een bewuste keuze. Nu kunnen de scholen zelf bepalen wat ze wil len eten. Bovendien scheelt het ook in de kosten. Bij een schoolreisje wordt heel vaak naar de prijs gekeken en als je zelf voor het eten zorgt is dat aanzienlijk goedkoper. Boven dien wilden wij die rompslomp niet", vertelt Koole. „Dat dit systeem aanslaat bewijzen de scholen en dergelijke zelf. Er zijn er die elk jaar terugkomen. Dat is kennelijk het bewijs dat ze het leuk bij ons vinden." Bij een rondgang door de kam peerboerderij wordt duidelijk dat Koole in de loop der jaren veel heeft geïnvesteerd. „Toen mijn vader begon was over nachten bij de boer een nog on bekend fenomeen. Alleen waren er hier en daar wat kampeer ders. In tegenstelling tot nu wa ren er helemaal geen regels. De gasten hadden de beschikking over een enkel wc'tje en een keukenblokje. Dat was het. Douches zijn pas veel later ge komen. Nu krijgen we lof toege zwaaid over wat we bieden." Een opmerking van Koole die wordt versterkt door de twee kwartiermakers van de Rotter damse school die opmerken dat alles er perfect uitziet. „Daar ge niet ik van en het bevestigt ook dat we op de goede weg zijn." Koole moet er alles aan doen om in de aandacht van de toe risten te blijven. „Het is een markt die vol is. De IVLTO, de belangenorganisatie binnen de landbouw, heeft aangedrongen op uitbreiding van het hoeve toerisme. Eigenlijk zonder te beseffen dat er dan ook veel meer mensen gebruik van de voorzieningen moeten maken dan nu het geval is. De spoeling is dus dun. Dat is nog steeds het geval. Dus bijblijven en zorgen dat er over je gesproken wordt anders mis je de boot. Dat vraagt veel inzet." Ondanks dat hij het boer zijn nog steeds mist is Johan Koole niet ontevreden over zijn huidi ge ondernemerschap. „Contact met mensen vind ik prachtig. Sommige groepen vinden het leuk als je 's avonds langskomt om een borreltje met ze te drin ken en wat over mijn werk te vertellen. Anderen willen dat niet. Die ervaring krijg je vanzelf en hou je rekening mee. Over het algemeen gaat het prima en vinden de gasten het leuk dat je wat vertelt over wat er in het' dorp en de omgeving te doen NDERDAG 18 JUN11998 Brandstichting is de oorzaak van de brand die vorige week woedde in het Scala College. In advertenties in di verse bladen, looft een schadeonderzoeksbureau een 'aantrekkelijke beloning' uit aan degene die een tip kan geven die leidt tot aanhouding van de dader. Tot nu toe hield de politie over de oorzaak een slag om de arm. 2^^Jmingbouwvereniging Alke- TrwLflde gaat grotere woningen Wli/litsen in kleinere wooneenhe- Welke panden daarvoor in "*®merking komen moet nog Irrien onderzocht. In haar be ll Ijftsplan 1998 - 2003 heeft de ..yjrtMningbouwvereniging wo- H J Jgsplitsing opgenomen om- jpa-i! de behoefte aan woningen JLJLJJor één of twee persoonshuis- iii'iiii i:iii%jgudens in de gemeente toe- ]QK|nt. o u wverenigingen volgens directeur marktgerichter gaan ■J'llTfcken. „De vraag naar huur- ™"*ÉÉizen neemt af want steeds eer mensen kopen een huis. jningbouwverenigingen n Beten daarom klantvriendelij- r en flexibeler worden." lurverhogingen moeten zo perkt mogelijk blijven en het niet langer noodzakelijk dat woningen bij vertrek van de huurders in oude staat worden terug gebracht. Als de woning bouwvereniging de verandering een verbetering vindt, mag de wijziging gehandhaafd blijven. Dit gaat echter niet op voor het vergroten van de woning. Een serre aanbouwen of een dakka pel plaatsen wordt niet goedge keurd door de woningbouwver eniging. Het belang van de -huurder komt ook naar voren in de 'prestatieafspraken' die de wo ningbouwvereniging met de ge meente maakt. Naast afspraken over het huurbeleid, de woning toewijzing en individuele huur subsidie, wordt hierin ook de leefbaarheid van de woonom geving behandeld. Daarbij voert de verhuurder ook overleg met zorgverlenende instantie over de huisvesting van mensen die hulp nodig hebben. den haag/alphen aan de run cerberus Voor bedreiging met een wapen en diefstal uit een woning is gis teren op de Haagse rechtbank tegen een 36-jarige man uit Al phen aan de Rijn een celstraf geëist van 24 maanden waarvan acht voorwaardelijk. Officier van justitie E. Kole achtte op grond van de verkla ringen van twee jongens bewe zen dat de man een vuurwapen op hen heeft gericht. De bedrei ging had plaats op 14 maart van dit jaar toen één van de jongens geld pinde bij de bank op de hoek van de Paradijsstraat in Al phen aan de Rijn. Twintig mi nuten later werd de Alphenaar door de jongens herkend, over meesterd en overgedragen aan de politie. Zelf ontkent de man en beroept hij zich op een alibi. De diefstal, waarbij afgelopen zomer tweehonderd CD's, een fiets en honderd gulden werden buit gemaakt, is volgens de offi cier van justitie, ondanks de ontkenning van de man, even eens bewezen. De bewoonster kreeg bericht van de bank dat een overschrijving van twee honderd gulden naar het reke ningnummer van de Alphenaar niet was uitgevoerd wegens sal dotekort. Omdat de vrouw zelf geen geld had overgemaakt, is dit volgens de officier het bewijs dat de 36-jarige Alphenaar in het huis is geweest. De bewoonster miste bij te rugkeer van vakantie de CD's en de fiets. Tijdens de vakantie had zij de huissleutel aan de vrien din van de Alphenaar gegeven zodat deze voor de kat kon zor gen. Toen de vriendin een keer verhinderd was, heeft zij de sleutel aan haar vriend gegeven om de kat te voeren. Op de strafzitting vroeg de bewoonster een schadevergoeding van 7.800 gulden voor de vermiste CD's en fiets. Officier van justi tie Kole eiste dat 7000 gulden aan het slachtoffer wordt toege- Uit het psychologisch rapport blijkt dat de Alphenaar een groot drinker is. Hij heeft zelf verteld op een dag in het week end zes flessen rum en drie krattep bier te hebben opge dronken. De man wil echter op houden met drinken en heeft zich aangemeld voor het afkick centrum De Hoop in Dordrecht. Behandeling en celstraf mogen van de man echter niet te lang duren omdat zijn eveneens drankzuchtige vriendin hem anders dreigt te verlaten. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. alphen aan den rijn marieta kroft „De brand is aan de buitenzijde begonnen", aldus politiewoord voerder H. Schimmel. „We heb ben geen technische storing kunnen vinden. Mogelijk is er daardoor sprake van brand stichting." Voor de verzeke ringsmaatschappij van de school is het echter zo klaar als een klontje dat de brand is aan gestoken. Deze heeft het bureau Stekelenburg SOB te Bavel inge schakeld om de schade te on derzoeken en de dader op te sporen. Volgens C. Binnenkamp van het onderzoeksbureau zijn er nog geen tips binnengekomen. „Als we binnen een week nog geen reactie op onze adverten ties hebben gehad, verwacht ik ze ook niet meer. Het rende ment is doorgaans ook niet zo hoog." Binnenkamp kan niet zeggen hoe groot de beloning is die een tipgever krijgt. „Dat ge beurt in onderling overleg met de politie en de tipgever." De schade van de brand die vorige week dinsdagnacht woedde, loopt in de miljoenen. Volgens directeur A. van Gils moet er alleen al aan boeken voor een half miljoen gulden worden weggegooid. Verder gingen de entree, de conciërge ruimte en de garderobe verlo ren. Het hele schoolgebouw liep rook- en roetschade op. Leerlin gen moesten vorige week uit wijken naar andere scholen in Alphen aan den Rijn. „Dat is bijzonder prettig verlopen", blikt Van GUs terug. De proef werken die de leerlingen deze week nog hebben, doen ze in de dependance van het Scala Col lege aan het Burgemeester Vis serpark. De herstelwerkzaam heden zijn inmiddels in volle gang. „De hele zomervakantie wordt doorgewerkt. Het entree gebouw zal na de vakantie nog niet helemaal klaar zijn, maar de leerlingen kunnen er wel weer terecht." DEN HAAG/BOSKOOP Een 47-jarige Boskoopse vader is in hoger beroep vrijgesproken van jarenlange incest met zijn dochter. De Haagse rechtbank acht de verkrachtingen en het seksueel misbruik van het nu 17-jarige meis je tussen 1984 en 1996 niet bewezen. De officier van justitie eiste tijdens de zitting twee weken geleden nog vier jaar. De Boskoper heeft de beschuldigingen altijd ontkend. Rechter J. Borgesius hield met deze uitspraak een eerder vonnis van eind vorig jaar hoog. Toen al werd de man vrijgesproken vanwege gebrek aan bewijs. [reep in kassa ubiaan den rijn. Een textielzaak in de Ridderhof in Alphen nden Rijn is gisteren een paar honderd gulden lichter ge lakt. Een volgens getuigen ongeveer 30-jarige man kwam vlak sluitingstijd binnen. Hij liep recht op de kassa af, drukte op lop, haalde het papiergeld eruit en wandelde de winkel tuit. De politie stelt een onderzoek in naar de diefstal. am in de pan j(j aan den rijn. In een keuken van een pand aan het Gouden Énplantsoen in Alphen aan den Rijn is gisteren brand uitge- Jken. De 38-jarige bewoner was in slaap gevallen op de bank iwnl er een pan op het vuur stond. Daar sloeg vervolgens de jinin. De bewoner werd wakker van de rookontwikkeling en [tde fik zelf te blussen. De ouders van de man, die op de eer erdieping lagen te slapen, werden voor onderzoek overge- it naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. een HSL door het Groene Hart' louDE» De Stichting 'Geen HSL door het Groene Hart' gaat Tberoep bij de Raad van State. De stichting protesteert tegen keuze van het tracé dwars door het Groene Hart. Bovendien e weinig onderzoek gedaan naar de effecten van een boor- Bèl. itische school naar Marsdiep hen aan den rijn De islamitische basisschool An Noer in Al len verhuist na de zomer naar het Marsdiep. De drie groepen je nu nog in gebouw Essenburg les krijgen, gaan in augustus ir Marsdiep 291, enkele tientallen meters naast het hoofdge- iiw van An Noer. Volgens directeur van de basisschool M. Ozir Itookdeze behuizing tijdelijk, omdat nog onduidelijk is wat er [ide toekomst met die noodgebouwen gebeurt. eidsplan WBVAlkemade rupwetering/ noordwukerhout Bambi heeft in de tuin van het Cen- Alkemade heeft Bambi, die twee weken op een opvangadres in Nieu- trum voor Psychiatrie Langeveld in Noordwijkerhout een thuis gevon- we Wetering heeft vertoefd, anderhalve week geleden overgedragen den. Het damhert dat op 18 mei na wilde achtervolgingen in RijpWete- aan de dierenbescherming die het plekje voor het hert vond. Daar leeft ring werd gevangen, vermaakt zich uitstekend op haar nieuwe plek. ze nu met vijf reeën en een bok. Bambi werd meteen door de groep het beest heeft zich nooit gemeld. De gemeente opgenomen. foto dick hocewoninc saskia buitelaar Betere straatverlichting, speeltuintjes opknappen, geen vuil meer op straat. Bewoners, gemeente en de Woningbouw Stichting Alphen (WSA) slaan de handen ineen om de Edelstenenbuurt op te knappen. Voor de herinrichting van het openbaar gebied heeft de gemeente uitdrukkelijk de hulp van de wijk ingeschakeld. Drie werkgroepen, be staande uit dertig bewoners, maken binnenkort een rondje door de Edelstenenbuurt, om te zien waar het vandalisme zich concentreert en welke r slecht aan toe zijn. In oktober ko- t voorstellen om de wijk leefbaarder te maken. De flats aan de Briljantstraat en het Topaas plantsoen hebben een negatief imago, vooral door de verwaarloosde en rommelige woonom geving. De waardering van bewoners voor hun wijk is onder het gemiddelde, bleek vorig jaar uit de stadspeiling. Daarom hebben de gemeente en de WSA de afgelopen maanden onderzocht wat de knelpunten zijn in de woonwijk tussen de Saf fierstraat, Diamantstraat, President Kennedylaan en Planetensingel. Voor bijna een miljoen gulden moeten verzakte wegen, rioleringen en groen voorzieningen aangepakt worden. Daar gaat de gemeente volgend jaar mee aan de slag. Plannen om het openbare gebied op te knap pen, moeten de komende drie maanden op tafel komen. De WSA heeft al toegezegd daarvoor 84.000 gulden te betalen. De stichting wilde in het kader van het project 'flat voor de toekomst' de Topaasflat sowieso opknappen. Nu de hele wijk een beter imago moet krijgen, wil de SWA daaraan graag bijdragen. Het resterende bedrag voor het openbaar gebied, 126.000 gulden, moet van de gemeente komen. De gemeenteraad ver gadert daar begin juli over.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23