l SPa verdient ton fVolkstuinders moeten iet teveel investeren' De Leidse flap loopt nog niet Sïeen behandeling voor isychisch probleemkind Grote verschillen in prijzen reisbureaus 'H> Kunsthistorica keert terug kaar oude liefde Leiden Regio ;rt ANDELF1 WANDEL IPERPAG 18 JUN11998 •t'eeinvige gevecht tussen tuinders en gemeente ardinaj. van d( d meei .ellen lock ndrik Verhoogt (82) weet als geen ander wat 1 "1 is om zijn volkstuin te moeten verlaten. Hij I I yerde vijftig jaar op verschillende Leidse Stuinen. Onlangs maakte de gemeente be id, dat volkstuinvereniging Roomburg moet ten voor een baggerstortplaats, een recrea- auwaei >ebied en een industrieterrein. „Het is een Jezus:'( wig gevecht tussen tuinders en gemeente al bout de schaarse grond hier in Leiden", zegt Ver- lelrijka |gt. ïendee )e volkstuinders kunnen maar beter niet niet is tegen eel investeren in hun tuin, adviseert Ver- ogt. ooit bestuurslid van de Leidse Bond voor toch oc laieurtuinders. „Je bent het allemaal kwijt als vertroiA iaareen andere tuin moet verkassen." spoed^ 'erhoogt begon in 1939 met wat zijn levens- i de has ige hobby werd. Zijn vader huurde grond bij prRoelofs. „Mijn oude baas verbouwde aard- lelen en groenten. Juist omdat die man alle- ct de al breuken kreeg ging ik voor hem spitten, gswooi loffelen deed hij zelf. De grond bij die boer i') ends s 2,5 cent per vierkante meter. Vandaag de stantse g huur je de grond van de gemeente voor en ondi eekwartjes per vierkante meter." nd, hos ,Het land van Roelofs begon over de spoor- i, achter de Lusthoflaan. De ingang was aan Os- en Paardelaan. We zaten daar toen met man. Per man 300 vierkante meter. In de irlog gingen alle zaden op de bon. We kregen naa ^en vaa ^et distributiekantoor voor de peul- ssiesin ïhten- De tuinen werden vierentwintig uur zaken [da8 bewaakt door gepensioneerden, omdat nen en vee' gestolen werd. lere fuc' de oorlog ging Verhoogt over op sierteelt, kmetèlhad 18 fruitbomen. Mijn vader vond dat i ze das niets, die vond het zonde van de aardap- dgrond. De gemeente kocht na de oorlog de trappe ön(i °P van boeren. Alle tuinders moesten ihuizen naar de Slaaghsloot. Die stonk zo vre- het „In die tijd zijn er twee wegen aangelegd naar )orden fnieuwe Merenwijk en die moesten over onze ün(i' De volkstuinders hebben altijd een et)e in bet verdomhoekje gezeten. Als de ge en van £ente gtood nodig had moesten de volkstuin- ezichic ders eraan geloven. We hebben flink onderhan deld met de gemeente. Er moest andere grond voor ons komen. Volkstuinders wilden hun hob by het hele jaar kunnen uitoefenen. In 1955 liet de gemeente een volkstuincomplex bij Sport park Noord voor ons aanleggen, met grindpa den en al. De Heidemij had de grond voor ons omgespit, zodat we er in de lente van '56 nog op tijd konden planten." In 1956 werd in Leiden-Noord de volkstuin vereniging 'Ons Buiten' opgericht. „Ik heb der tig jaar in het bestuur gezeten, én in de Leidse Bond", vertelt Verhoogt. „Overdag was ik met selaar, 's avonds bouwde ik in mijn vrije tijd het verenigingsgebouw, met de timmerlieden van de volkstuin. De mensen uit de Kooi waren meteen op de hand van de volkstuinders. Wij hebben vanaf het begin gesteld dat de mensen uit de buurt op onze tuinpaden mochten wan delen." „Het is altijd vechten geweest voor een stukje grond. De laatste onbebouwde grond huren de volkstuinders van de gemeente Leiden. De grond van Ons Buiten was oorspronkelijk van Warmond en Oegstgeest. Ze zijn van de ge meente Leiden nog bij Oegstgeest gaan aankloppen, maar de wethouder daar zei: laat Leiden die volkstuinen maar wegdoen." „Als ik vroeger uit mijn werk kwam ging ik vaak nog naar de vergaderingen van de AVVN, Het Algemeen Verbond van Volkstuinders Ne derland in Amsterdam. Zij hadden veel ervaring met de uitbreiding van grote steden ten koste van volkstuinen. Zij steunden onze schrijfacties naar Leidse wethouders. Nu speelt diezelfde discussie weer bij volkstuinvereniging 'Ons Bui ten'. De plannen van de gemeente zijn nog vaag. De volkstuinders zitten er nu met 400 mensen, maar ze mogen blij zijn als er 150 mensen kunnen blijven! Da's toch zonde? Men sen hebben zoveel plezier van de tuin, dat moet je ze niet afnemen. Zelfs in de wintermaanden was ik mijn vruchtbomen nog aan 't snoeien. Ik maakte altijd jam van onze vruchtbomen en we hadden de hele winter bramensap voor over de pudding." Kindergeld bijna nergens te vinden 'kb Sü< onlijke Hendrik Verhoogt weet wat het is Onderzoek Consumentenbond in Leiden en Utrecht Jojo's te koop voor iets minder dan 8 gulden, of 150 flappen. De Vliegershop aan de Haar lemmerstraat is de eerste winkel die in de etalage aandacht be steedt aan de Leidse flap. Twee maanden geleden introduceer de T. Scheffer van Leiden Pro motie/VW met P. Labruyère van winkeliersvereniging Haar lemmerstraat het eigen kinder geld voor Leiden. Achteraf ge zien te vroeg, vindt Labruyère. „Scheffer wilde graag de pri- Met de flappen zouden kin deren op zaterdagmorgen spe ciale artikelen kunnen kopen. Of een ijsje gaan eten. Ook moeten er attracties komen zoals ezeltje rijden en een kin dertreintje. Labruyère ziet het liefst overal in de stad bordjes verschijnen met prijzen in flap pen erop. Maar zo hard loopt het niet. „Ik heb er mijn handen vol aan", zegt hij. „Ik moet eigenlijk bij elke winkel een etaleur langs sturen om voor te doen hoe ze de actie kunnen brengen in hun winkel. Je moet alles voorkau- Winkeliers kunnen het kin dergeld kopen bij de VW en vervolgens uitdelen aan klanten en hun kinderen. De winkeliers mogen zelf bepalen hoeveel flappen ze uitgeven en wat ze de kinderen ervoor te koop aan bieden. D. Schulp van de Vliegershop heeft al wel wat kinderen bin nengekregen met flappen. „Ik sta achterop het briefje van 30 flappen, je ziet dat ze vooral met 'mijn' flappen binnenko men. Ik heb natuurlijk ook veel producten die leuk zijn voor kinderen. Andere winkeliers staan er wat sceptischer tegen- De actie is bedoeld om meer mensen op de rustige uren naar de Leidse binnenstad te lokken. Scheffer wil graag ook de musea betrekken bij de Leidse flappen. Maar die reageren afwachtend. M. Otter van promotiebureau Leiden Museumstad vindt het wel een leuk initiatief. „Musea willen graag laagdrempelig zijn. Maar de entree is al vaak gratis voor kinderen. Wij zien niet zo veel mogelijkheden. Een apart geldsysteem heeft voor ons geen meerwaarde. Scheffer vindt dat ondernemers het nu moeten oppakken. „De softe sector zal niet het voor touw nemen. De ondernemers moeten de kar trekken, anders sterft het initiatief een langzame dood." Scheffer vindt niet dat hij de flappen te vroeg heeft ge ïntroduceerd. „Ondernemers worden pas enthousiast als ze erover lezen in de krant." Winkelier G. Wisse heeft in zijn meubelzaak geen artikelen die hij aan kinderen kan verko pen voor flappen. „Ik ga ze wel uitdelen aan mijn klanten. Kin deren moeten tegen hun ouders zeggen: 'zorg dat ik die flappen krijg'. Maar het zal wel een jaar duren voor deze actie goed loopt." ic/leiden ruud sep •langri lerÜ jmoet zo snel mogelijk wor ds Q behandeld en het liefst hij daarna worden ge- <e is dsf33151 i11 een begeleid-wonen- ïensttf oject. Alle experts zijn het er fje sfeg rei eens: als er niet snel ordt ingegrepen, gaat het he imaal fout met de 19-jarige idat fiflenaar die gisteren in Den terechtstond voor drie en een mishandeling, helaas: voor behandeling voorlopig geen plek. Daarom eiste de officier van sritie gisteren met enige te- tnzin acht maanden cel plus Ier maanden voorwaardelijk, de praktijk betekent dat dat verdachte, die al drie maan- een ikke twee maanden op vrije rkleidf neten komt. tmoeii De Leidenaar moest zich e P1 en verantwoorden voor inbraken in de kantine van zwembad De Vliet en in twee woningen aan de Hogewoerd. Verder stond hij terecht voor mishandeling van zijn ex-vriendin. De ver dachte erkende in grote lijnen dat hij alles wat hem ten laste werd gelegd heeft gedaan. Schadeclaim Maar min of meer los van de zaak lag er nog een schade claim van zijn ex wegens gijze ling, mishandeling en seksueel misbruik in haar eigen woning. De vrouw, die bij de zitting aanwezig was, verklaarde dat ze van deze zaken nooit aan gifte heeft durven doen. Ze eis te een schadevergoeding van 10.000 gulden. De officier van justitie nam die eis niet over. Wat hem betreft moet het slachtoffer het doen met 500 gulden voor mishandeling. De psychiater die de man voor de terechtzitting onder zocht kwam tot een weinig hoopvolle conclusie. De ver dachte is zwakbegaafd. De kans dat hij zich verder ont wikkelt op het criminele pad achten de deskundigen zeer groot. „Hij is psychisch, fysiek en sociaal een probleemkind", aldus advocaat A. Stellingwerf. „Haal hem uit de gevange nis, maar laat hem niet los. Koppel er een maatregel aan, en niet zo'n kleine ook", advi seerde de raadsheer. Maar ook hij moest erkennen dat dat niet zal lukken. „En dan komt het EHBO-koffertje van de offi cier van justitie: sluit hem op, misschien kunnen we hem daarna dan helpen." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden eric-jan berendsen Er zijn grote verschillen iri de kwaliteit van de service van reisbureaus. Dat con cludeert de Consumentenbond naar aanleiding van een praktijkproef naar de kennis van vliegtarieven bij 49 reisbu reaus in Leiden en Utrecht. De kennis van vliegtarieven is bij medewerkers van reisbureaus niet slecht, maar enkele bu reaus geven absurd hoge tarieven op of tarieven die op de vertrekdatum niet meer geldig zijn. Gewaagd naar de prijs van vliegtickets naar New York en Jakarta werden de on derzoekers geconfronteerd met respec tievelijk 25 en 34 verschillende prijzen en prijsverschillen van ruim 500 tot 900 gulden. Veel reisbureaus weten boven dien niet hoe lang de vluchtduur is of willen dat pas uitzoeken als er daadwer kelijk is geboekt. Dat blijkt uit een on derzoek van de Consumentenbond uit gevoerd onder 14 reisbureaus in Leiden en 35 in Utrecht. In de eerste weken van april bezocht de consumentenorganisatie de winkels en testte het personeel op hun kennis vliegtarieven naar New York en Jakarta. Zakenreisbureaus bleven buiten be schouwing. De Consumentenbond be oordeelde de bureaus onder meer op het aantal en de hoogte van de tarieven die ze gaven, de juiste gegevens over de luchtvaartmaatschappij, het overstap pen en de reisduur. In totaal kon ieder reisbureau voor New York en Jakarta samen 22 juiste antwoorden geven. Van de 49 reisbu reaus die onder de loep werden geno men, hadden er 29 (59 procent) een sco re van 18 of hoger. Dat gold voor 10 van de 14 Leidse reisbureaus (71 procent). Vroom Dreesmann en de NBBS Reis- winkel aan de Breestraat scoorden in Leiden het hoogst met 20 punten. Vier reisbureaus, waarvan één in Leiden, hadden minder dan de helft van de ant woorden goed. Reisbureau Merenwijk scoorde 5 punten, met daarbij de aante kening dat voor een reis naar New York geen tarieven werden verstrekt. Van de bezochte reisbureaus adver teerden er 39 met voordelige tarieven op raamaffiches of borden voor de deur. In gevallen stond bij die prijzen de toevoeging 'vanaf of een aantekening dat deze alleen geldig waren tot een be paalde datum of op bepaalde vluchten. De NBBS Reiswinkel in Leiden en de NBBS-reisbalies in de postkantoren han teerden begin april nog steeds de 'dag prijzen van 9 februari'. Op de borden stond een tarief van 985 gulden voor Ja karta terwijl er binnen een ticket van 1500 gulden werd aangeboden. Anders om adverteerde V&D in Leiden met ta rieven van 734 gulden voor New York en bood tickets aan voor 599 gulden. Telefonisch werd de reisbureaus in Leiden en Utrecht gewaagd naar de prijs van een retourtje naar New York voor een volwassene met kind. De goedkoop ste kaartjes, 599 gulden voor een volwas sene en 449 gulden voor een kind, van de Belgische maatschappij Sabena (to taal 1048 gulden), werden door 17 reis bureaus aangeboden. Het duurste kaart je voor volwassene en kind samen was 1573 gulden. Een verschil van ruim 500 gulden. Het duurste volwassenen-ticket kostte 1098 gulden. Ook voor een retourtje Jakarta voor volwassene werd telefonisch infor matie ingewonnen. Hier liepen de prij zen uiteen van 989 gulden tot 2175 gul den. Overigens bleek het goedkope kaartje op de vertrekdatum echter niet meer geldig te zijn. Reisbureau Holiday Land aan de Pelikaanstraat in Leiden gaf een prijs op van 2100 gulden en meldde desgevraagd dat dit de goedkoopste mo gelijkheid was. Ronduit bedroevend was de informa tie over de reisduur van dergelijke vluch ten, constateert de Consumentenbond. Een overstap kan de reisduur aanzienlijk verlengen en dat kan een belangrijke af weging zijn bij de keuze. Informatie over de reisduur bleek echter niet of moei zaam verkrijgbaar. Veel reisbureaus ble ken pas bereid dat uit te zoeken op het moment dat de klant daadwerkelijk wil de boeken, of wisten het gewoon niet. Op 93 aangeboden Jakarta-tickets kreeg de Consumentenbond 43 keer geen in formatie over de reisduur. Van de vijftig keer dat wel een reisduur werd ge noemd, bleek de informatie maar in acht gevallen correct. J. Nieuwland opent hondentrimsalon jetalinj kn.dorith ligtvoet 4864® RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON071-535 64 26, FAX 071-532 19 21 nieuwe kapperswinkeltje een wat eigenaardige lig- het is ingeklemd tussen de eshops Kimono's en Le s. Menig ondernemer zou vanaf zien om op die plek te Crava' ®nnen. Maar J. Nieuwland \f 8 in de voormalige kappers- - al aan de Morsstraat 16 een *de locatie. De kunsthistorica alleen geen mensen, honden. in art decostijl gebouwde ®dje is de afgelopen maan- zorgvuldig verbouwd. „Wat betreft heb ik voordelen van n studie", zegt Nieuwland. hondentrimsalon betekent •r haar de terugkeer naar een nsdag ude liefde. „Ik heb in de jaren ventig al een keer een trimsa- gehad, maar ik ben daarna ^geschiedenis gaan stude- Ik heb een aantal jaren be- Jurs- en beleidsfuncties uitge rend bij woningbouwvereni gingen, maar ik zocht iets an ders. Waarom niet opnieuw een trimsalon? Ik knipte nog steeds mijn eigen honden en die van kennissen, dus ik had mijn vaardigheid op peil gehouden. „Door dit pand te kopen, kan ik lopend naar mijn werk. Echt een verademing als je jaren bij Delft in de file hebt gestaan. Het werk heeft trouwens nog meer leuke kanten. Ik kan met hon den en hun eigenaars omgaan en dit bedrijf biedt me de mo gelijkheid in deeltijd te werken. Ook het ondernemerschap spreekt me aan." De hondentrimsalon heet Jo- li-Coeur, naar het aapje uit Hec tor Malots 'Alleen op de wereld'. De benedenverdieping is voor zien van twee kaptafels, een bad en een wachtruimte voor baas of bazin. Hoewel de meeste ba zen niet op hun troeteldier zul len wachten, want een beetje knipbeurt duurt al snel ander half uur. Bepaalde hondjes, J. Nieuwland in haar hondentrimsalon Joli Coeur. „Een langharige hond gaat n na weken lang nauwelijks haren. Een kortharige hond verliest altijd haartjes." zoals sommige s worden geplukt. En die techniek neemt nog meer tijd in beslag. Toch is er wel het een en an der veranderd sinds Nieuwland haar vorige salon van de hand deed. Ook op het gebied van het hondenkapsel bestaan trends. De tentoonstellingspoedel met het kale kontje, de getrimde pootjes en de pluim op de staart wordt anders gekapt dan pak weg twintig jaar geleden. Bo vendien zijn andere honden in de mode. Yorkshire terriërs en golden retrievers zijn populair. En die kunnen geregeld een trimbeurt gebruiken. Sommige mensen nemen be wust een kortharige hond, om dat ze daar veel minder werk aan hebben. Bovendien denken ze hun huis op die manier te vrijwaren van hondenharen. Volgens Nieuwland is dat een misvatting. „Een langharige hond gaat naar de kapper en verliest daarna weken lang nau welijks haren. Een kortharige hond verliest altijd haartjes. De eigenaar van zo'n hond gaat immers nooit naar een hon dentrimsalon. hooguit om de hond een keer kaal te laten scheren als hij huidproblemen heeft." De Leidse zit er niet mee dat haar buren hasj en wiet verko pen. Beide coffeeshops zijn pas om vier uur 's middags open. Bovendien doen de eigenaars hun best de omgeving netjes te houden. „De contacten zijn goed", zegt Nieuwland, wijzend op een blauwe hortensia die ze een paar weken geleden heeft gekregen tijdens de opening van haar salon. „De Morsstraat is een leuke plek", vervolgt ze. „Er zijn hier veel kleine winkels. Er staan allemaal monumentale pandjes, de historische haven is vlakbij en je hebt de gezellig heid van de binnenstad." KORT EN ZAKELIJK Café-brasserie Het Huis De Bijlen aan de Morsstraat in Leiden houdt morgen avond een presentatie en proeverij van de Brand-bie- ren. Op het terras voor de Morspoort is er vooral aan dacht voor de speciaal-bie- ren Brand Up en Brand Im perator. Daarbij worden de culinaire toepassingen die met beide bieren mogelijk zijn niet vergeten. De pre sentatie en proeverij begin nen om zes uur. De muzika le omlijsting is in handen van het gezelschap Gila Da Costa met op jazz en latin- funk geïnspireerde num mers. In navolging van de Klerks-winkels in de omlig gende gemeenten worden ook de namen van de Leid se vestigingen veranderd in Gall Gall. Ter gelegenheid hiervan organiseert deze slijter een 'Tour de Vin'. Wie een stempelkaart haalt en deze in de zes Leidse slijte rijen laat afstempelen kan een fiets verdienen. Ook is het mogelijk je gewicht in wijn te winnen. Meedoen kan van donderdag 18 tot en met zaterdag 20 juni. Deelnemers zijn overigens niet verplicht iets te kopen. Lezing Amerikaanse politicus over groene succesformule leiden Een stad waarin De Groenen al le touwtjes stevig in handen hebben. In Leiden is het een utopie, in het Californische Ar eata de realiteit. Jason Kirkpa- trick, loco-burgemeester van Areata brengt maandag 6 juli een bezoek aan Leiden. Hij is vertegenwoordiger van de Green Party of California en lid van het stadsbestuur van Area ta, waar De Groenen in de meerderheid zijn. Kirkpatrick wil in Leiden zijn in Californië succesvolle methode toelichten om de politieke doelen van de Groenen te realiseren. Hij komt naar de Sleutelstad op uitnodi ging van Margje Vlasveld van LWG/De Groenen. Kirkpatrick houdt zijn spreekbeurt in de Groene Salon aan de Hoogland se Kerkgracht 17. Die begint om zeven uur 's avonds. Paps voelt zich de koning te rijk met zo'n houten ton (0 60/65 cm). Decoratief en eveneens goed te gebruiken als minivijver of plantenbak. Van 79.00 voor

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19