'Wij willen hier graag blijven zitten' Een bedrijfsmatige Lucifer 'Eigenlijk is dit huis één grote opkikker' Tuinconcert Oud-Poelgeest uitenschilderdagen in Katwijk Acrylschilderen a la Seurat, een workshop surrealistisch gtoüëverf, schetsen maken in het zand of een lezing over zee tochten en zonsondergangen. Het aanstaande weekeinde be- Jnnen de Zuid-Hollandse Buitenschilderdagen van de Katwijk- (seZomeracademie. Vanaf zaterdag 10.00 uur tot zondag 22.00 ir geven een keur van Nederlandse kunstenaars workshops en jngen bij het strandplein in Katwijk. Voor meer ionformatie: VKatwijk 071-4075444. Jeugdtheater: 'Op naar de Top' aan den rijn» De Jeugdtheaterschool Leiden e.o. presen- vrijdag de voorstelling 'Op naar de Top' in het Parktheater lAlphen aan den Rijn. In het stuk spelen de gevorderden van jopleidingsklassen een groep jongeren die wordt gevolgd in in aanloop naar een theateropleiding. De voorstelling begint m 20.00 uur. Donderdag 25 juni wordt 'Op naar de Top' nog maals uitgevoerd in de Leidse Schouwburg. 6000 aar Inschrijven GP Bollenstreek dit jaa usiLs Tot 1 juli kunnen bands en solo-muzikanten zich nog in- schrijven voor de Grote Prijs van de Bollenstreek. Tussen sep- KZ! (ember en december wordt voor het vierde jaar het popcon- IierS cours gehouden. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de diverse centra in de streek. 33p>utkampfestival is terug idorpPark De Houtkamp in Leiderdorp is op zondag 28 ,veer het toneel voor (straat) theater, muziek, dans en ander «ktakel. Theater O" brengt speels straattheater zonder woor- in, Ravioli geeft een circusshow, de pyromaniakken van Clinch ■rweven humor, acrobatiek, vuur en erotiek tot zinneprikkelen- dehoogstandjes en er is een talentenjacht voor kinderen. Het èstival begint om 12.00 uur op het centrale veld van De Hout- amp en is om 17.00 uur afgelopen. Kunstcentrum Haagweg 4 viert vijf-jarig bestaan Beatles-dag in Antonius de nieuwe kerk I IAAM: hm Ruygrok- Harzing fEFTIJD: 1 jaar BEROEP: huisvrouw 500RT HUIS: recreatiewoning Het is allemaal be gonnen toen we dit huis ongeveer een jaar hadden. We kwamen op een vakantie in Puerto Rico terecht DrtPa todaar waren overal kikkers te hop. In alle soorten en maten, ze waren daar zo'n beetje het lori 0 tonale symbool. Toen zei Dijn man: „Dat is leuk voor ons luisje. Daar hoor je ook altijd ikkers kwaken, daar in die pol ier." We hebben toen drie kik- ers gekocht, hele mooie, na- uurgetrouwe en dat was het «gin van een verzameling. In- middels heb ik meer dan hon- derd kikkers; som ge zijn echt £ZJi ton plaatje, zoals die grote por- seleinen, andere heel gek, zoals irmitt, die ik doorgaans aan I ja"1'trap heb hangen. Ik probeer v6n ook aan kikkers te komen die oneel zijn, zoals deze rie- ilectuurbak in de vorm van kikker. Ik heb zelfs een na- ^borsteltje ii QPÖ ikker! En een broche! ianneer de mensen weten dat iets verzamelt, komen ze al op verjaardagen met een r aanzetten. Zo heb ik er loze gekregen. Hele gekke zit- erbij, ook een speeldoos Itoet een kikker erop, een bon- Jtonschaal met Kermitt en een mooie Jeremy Frog naar itrix Potter. Ik heb zelfs een [ezette kikker uit Honduras, leuke van zo'n verzamel- w--Jby is dat je overal waar je hint naar bijzondere exempla- T ren zoekt. Ik heb ze van over de hele wereld, want we hebben heel wat afgereisd. Kijk deze is vaneen half-edelsteen: houd je hem zo, dan lijkt hij fluwelig poen, maar in een ander licht is Ij pikzwart. Eigenlijk vind ik Mjn collectie nu wel compleet, pensen hoeven tenminste geen pöoeite meer te doen om spe ciale kikkers voor me te kopen. leiden Fans, verzamelaars en liefhebbers van John, Paul, Geor ge en Ringo kunnen zondag 28 juni hun hart ophalen in het An- tonius Zalencentrum aan de Mare. Dan is namelijk weer de Beat Meet, de Beatles-verzamelaarsbeurs. Behalve lp's, singles, cd's memorabilia wordt ook Ed Dieckmann verwacht, de schrijver nhet complete overzicht van de in Nederland verschenen Beatles- en soloplaten. De Beat Meet is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Vijf jaar geleden was kun stenaar Frank Kappé het wachten op een geschikt atelier beu. Hij had er ge noeg van te moeten wer ken in de ruimte waar hij ook woonde: een kamertje dat zo klein was dat hij noodgedwongen zijn ets- pers als eettafel gebruikte. Samen met vijf andere kunstenaars kraakte hij in maart 1993 de voormalige Ambachtsschool aan de Haagweg. Vervolgens vormden zij de school om tot een kunstcentrum, waar inmiddels ruim zestig kunstenaars hun atelier hebben. leiden bernapette van der goes Of zij daar kunnen blijven is nog altijd niet duidelijk. De ge meente Leiden, die eigenaar van het pand is, zwijgt in alle ta len. Dit in tegenstelling tot de kunstenaars zelf. Die grijpen het eerste lustrum van het kunst centrum aan om eens flink van zich te laten horen. „In feite hebben wij geholpen het ate- lierbeleid van de gemeente vorm te geven", zeggen Frank Kappé, voorzitter van de lus trumcommissie, en Pim de Vroomen, voorzitter van de Stichting de Leidse School die het kunstcentrum bestuurt. Vanaf het begin zochten zij een goede samenwerking met de gemeente. „Wij wilden niet als krakers gezien worden, maar als kunstenaars. Daarom hebben we zo snel mogelijk een stich ting gevormd zodat wij zaken konden doen met de eigenaar. In het begin was dat de Dienst Domeinen, later werd het pand aangekocht door de gemeente. We spraken toen af dat het kunstcentrum een aanvulling zou zijn op het gemeentelijk atelierbeleid. En dat werkt goed. Geregeld stuurt de gemeente Het atelier aan de Haagweg van beeldend kunstenaar Mary Geradts. kunstenaars naar ons door." Minder tevreden zijn zij over de zwijgzaamheid van de ge meente als het gaat om de toe komst van het kunstcentrum. „Wij mogen het gebouw gebrui ken in ruil voor redelijk onder houd en hebben inmiddels al behoorlijk wat opgeknapt. Maar we staan nu voor uitgaven die onmogelijk zijn op te brengen. Het dak is lek, en moet eigenlijk vervangen worden. Ongeveer een jaar geleden vroegen wij de Het maakt je huis natuurlijk ook erg'vol. Ook in de tuin staan kikkers. Eentje kun je op de waterslang aansluiten. Eigenlijk is het huis één grote 'Opkikker', zo hebben we het ook genoemd. Niet al leen vanwege al die kikkers, maar je kikkert hier letterlijk op. Mijn man heeft indertijd zelfs een vlag voor de 'Opkikker' ont worpen en ook het naambordje op de deur geeft aan dat hier kikkers huizen. Dat heeft hij trouwens ook zelf gemaakt: uit plexiglas. Het is hier een heerlijk oord. 's Zomers hoor je 's avonds de kikkers in de sloten kwaken. En soms lopen ze hier te huppelen rondom het huis. Toen dat e gebeurde, heeft mijn man hem weer aan de slootkant gezet. Want ik heb al ge- noeg kikkers in huis. tekst: annemiek ruygrok foto hielco kuipers Suggesties voor deze rubriek zijn welkom. U kunt op werkdagen tussen 10.00 en 14.00 uur bellen met Anne- miek Ruygrok, tel. 071- 5356486. gemeente de kosten daarvan voor rekening te nemen. We wachten nog op antwoord. Wel hebben wij inmiddels uit een brief aan de buurtbewoners be grepen dat de gemeente welis waar probeert het gebouw te behouden, maar dan niet voor de huisvesting van kunstenaars. Het merkwaardige is dat dit nog steeds niet officieel aan ons is meegedeeld. Binnenkort opent de gemeente een ateliergebouw aan de Garenmarkt, maar dat is in feite nu al te klein. Het biedt plaats aan twintig kunstenaars, terwijl er op dit moment dertig op de wachtlijst staan. De ge meente had beter voor ons ge bouw kunnen kiezen. Nu wer ken hier ruim zestig kunste naars en als sommige ruimten wat handiger worden ingedeeld, kunnen er met gemak tachtig in. Op die manier is het moge lijk in één klap het hele atelier probleem op te lossen." Om te laten zien wat er alle FOTO MARJOLEIN VAN DAM maal in het kunstcentrum aan de Haagweg gebeurt, is onlangs ter gelegenheid van het eerste lustrum een fotoboek versche nen. Kunstenares Marjolein van Dam legde haar indrukken vast op de gevoelige plaat, Afke van der Tooien schreef er teksten bij en Jos Agasi verzorgde de vorm geving. Samen bezochten zij de ateliers van de kunstenaars om de sfeer van het gebouw in woord en beel te vangen. Het boek geeft tevens aan hoeveel verschillende kunstvor men er worden beoefend. Be halve tekeningen, schilderijen en beeldhouwwerken, maken de kunstenaars installaties, mo numentaal werk, videokunst en zelfs theater. In de grafische werkplaats kunnen j.e zelf hun werk afdrukken en In het cur suslokaal is ruimte om les te ge ven. Ook is er een gast-atelier voor buitenlandse kunstenaars en in de eigen galeriö wordt elke maand een tentoonstelling ge houden. „Ik vind het belangrijk en in spirerend dat hier zoveel ver schillende kunstenaars wer ken", zegt Halbe Nicolai, schil der en lid van de lustrumcom missie. „Je blijft op die manier goed op de hoogte en leert van eikaars ervaringen. Ook kun je via de mensen die hier werken gemakkelijk in contact komen met galeries en met andere kunstenaars." Zelf is hij bezig met de voor bereidingen van een project om het werk van de kunstenaars van het kunstcentrum te pro moten. „Ter gelegenheid van het lustrum geven wij een luxe doos uit met daarin afbeeldin gen van onze kunst. Daarmee willen we het bedrijfsleven en de bewoners van Leiden voor ons werk interesseren. De doos is te koop tijdens de Kunstroute in september. Ver der organiseert het kunstcen trum dit jaar performances, ten toonstellingen en workshops. Voorzitter Pim de Vroomen: „We willen de stad laten zien dat we dit een goed pand vin den en tonen wat hier allemaal mogelijk is." Het fotoboek 'I need a pure white wall, vijf jaar Kunstcen trum Haagweg 4' te koop bij boekhandel Van Stockum, Breestraat 113, Leiden. Prijs 39,50. In de galerie zijn de fo to's tot en met 5 juli - van don derdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur - te zien. recensie wunand zeilstra 'Lucifer' van Joost van den Vondel door eindexamenkandidaten van de Toneel academie in Maastricht. Regie: Peter de den. De kans om een klassieker van eigen bodem te spelen heeft voor de afstuderende kandida ten van de Maastrichtse Toneel academie aantrekkelijke kanten gehad. Na afloop van Vondels 'Lucifer' laten de spelers echter ook wel blijken dat het flink wat werk heeft gekost om zich de dichterlijke taal eigen te maken. Zelfs enige tegenzin moest wor den overwonnen. Bovendien moesten ze heel veel schrappen teneinde eindeloze herhalingen te voorkomen. Maar het was wel, zoals ze vertelden, 'kappen uit respect voor de schrijver, juist orrt Vondel als het ware te helpen'. Al dat schrappen heeft een speelbare kern van het stuk overgelaten. Er zit in deze voor stelling een aardige spanning tussen enerzijds het archaïsch taalgebruik en anderzijds de he dendaagse kleding in een be drijfskantine-achtige ambiance. In het begin lijkt het stuk een stevige alledaagse machtscon frontatie binnen een groot con cern te tonen. Alleen staan hier niet de sociale partners tegen over elkaar, maar de Luciferis- ten tegenover het goddelijk ge zag. In plaats van vele bedrijfs- geledingen zijn het hier de Machten, Krachten, Serafijnen, Cherubijnen en anderen die de onderlinge strijd aanbinden uit vrees dat de eigen positie wordt bedreigd door de pas gescha pen mens. Zelfs ondanks al dat rigoureu ze schrapwerk zit er op den duur iets eentonigs in de voor stelling. Dan zijn de standpun ten duidelijk, alleen herhalingen volgen slechts nog. Het tekstge- bruik van de spelers klinkt op zulke momenten ook wel wat minder geïnspireerd. Plotseling tegen het einde komt daar ge lukkig verandering in. Tenslotte wordt de grote strijd aangege ven door een fragment met ste vige muziek, waarbij de volu meknop flink is opengezet. Er volgt nog een muzikale vocale uitbarsting en daarna is er slechts de anticlimax: de strijd blijkt tevergeefs geweest, de dreiging van de mens is weg, Adam is uit het paradijs verdre ven. In deze laatste seines zijn de spelers op hun best.j Er zijn dan gewoon voor een paar spelers meer mogelijkheden om zich nog even te profileren: individu eel en gezamenlijk. Ér is name lijk op dat moment eenvoudig weg meer theatraal gebaar in de voorstelling die juist zo bedrijfs matig en zakelijk begint. Iets meer van dergelijk gebaar zou wenselijk geweest zijn. De voor stelling blijft nu iets te lang kleurloos hangen. Of je nu in een woonwagen woont of in een Wassenaarse villa, of je van een rijk gedecoreerde woonkamer houdt, of van een interieur dat strak staat van het design, wie thuis blijft wil het naar z'n zin hebben. Ingesponnen in z'n eigen coconnetje. In het ene kun je niet meer lopen van de spulletjes, in het andere heb je een paar rolschaatsen nodig om van de ene naar de andere kant te gaan. Hoe, waar en waarom? Rolling Stones breken record De Rolling Stones breken dit jaar met de kaartverkoop van hun concerten in Am sterdam en Den Haag hun eigen record, maar uitver kocht zijn zij (nog) niet. Tot nu toe zijn ongeveer 300.000 toegangsbewijzen voor de Nederlandse optre dens in het kader van de Bridges to Babylon Tour over de toonbank gegaan. Voor het concert op 5 sep tember in Den Haag (Malie veld) zijn evenwel nog een kleine 30.000 plaatsbewijzen beschikbaar, aldus organisa tor Mojo Concerts in Delft. De Stones vestigden in 1995 hun eerste verkoopre cord' met 292.000 kaartjes voor zeven concerten. De bestverkopende artiest na de Britse groep is Tina Tur ner die met veertien concer ten in 1996 270.850 liefheb bers wist te trekken. Lenette van Dongen, Sikulu, Willem Nijholt/Gerrie van der Klei, Anne wil Blankers, Jenny Arean/Paul de Leeuw, Matilde Santing, Deelder/Brood/Chabot, Toneelgroep De Appel, Toneelgroep Amsterdam, De Vliegende Panters, Ramses Shaffy, Pippi Langkous, Nederlands Dans Theater, Sanne Wallis de Vries en nog vele vele anderen MAANDENLANG VOORPRET met een theaterabonnement van de LEIDSE SCHOUWBURG Bel voor gratis toezending van het Seizoenprogramma '98-'99 (071-5131941). Snelle bestellers maken meer kans op kaarten. Het congrescentrum Oud-Poelgeest organiseert zondag 28 juni om 11.30 uur in de tuin van het kasteel een gevarieerd muziekpro gramma. Ben Hurrelbrinck, Irene Wiekhart en Sjef Weijers spelen stukken voor piano en saxofoon. Voor deze niet alledaagse combi natie is muziek geschreven door Donizetti, Von Suppé, Fauré en Poulenc. Bij regen biedt het Koetshuis onderdak.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11