Eerste gevecht om EU-geld verloren Informateurs: 3,5 miljard voor belastinghervorming Nog geen subsidie voor huurders bij koop huis -rjsss--:r:c Binnenland Ontruiming kraakpand Sorgdrager wil Eerste Kamer in BSir Energiebedrijf eerder over de brug bij storing Beter overleg provincie en Brussel over zwemwater iisdag 16 juni 1998 Is Persbureau CPD ermisten op Waddenzee gevonden muiden Een reddingsboot heeft gistermiddag op de Wadden- i^eenvermist rubberbootje met twee opvarenden opgepikt, eiden werden al sinds zondagavond gemist. Volgens een irdvoerder van de Kustwacht in IJmuiden verkeren de twee ndheid. Zeven reddingsboten en een helikopter de marine zochten het zeegebied af. Uiteindelijk trof een ddingsboot de vermisten aan op een zandplaat ten oosten van xel. Het tweetal was daar terechtgekomen na een technisch kement aan het bootje. Ze hebben de nacht op het water en Tpde zandplaat doorgebracht. n uitzaaiingen bij prins Claus Het lijkt er vooralsnog op dat prins Claus weer hele- jjaaïgezond wordt na zijn prostaatklierverwijdering vorige week 74 insdag in Hamburg. Testen op eventuele uitzaaiingen zijn tot usver allemaal negatief gebleken, aldus de Rijksvoorlichting- [jenst: „En dat is dus heel positief." De prins wordt nog wel ver- "m Ier onderzocht en kan ook nog niet naar huis. Hij wandelt wel e' indoet ook regelmatig aan gymnastiek. De prins kreeg het afge- H0n V: °Pen weekeinde bezoek van koningin Beatrix, prins Willem- 'ordvoe iexander, prins Johan Friso en voor het eerst ook van prins Ifdet :°nstantiin- "rinses Margriet in getuigenbank haag» Prinses Margriet is vanmorgen in het Paleis van Justi- in Den Haag door vice-president Punt gehoord in de zaak- jjtmans. Margriet moet, als inmiddels zoveel getuigen, duide- jeid verschaffen over de vermeende aversie in overheidskrin- tegen journalist Willem Oltmans. De aankomst van de prin- vond plaats in het diepste geheim. Het verhoor heeft achter iloten deuren plaats. Oltmans eist een schadevergoeding van Ijoenen guldens van de Staat omdat hij ervan overtuigd is dat oral het ministerie van buitenlandse zaken hem altijd in zijn »rk heeft gedwarsboomd. Dat prinses Margriet ooit zou heb- i gezegd: „Waarom was het dat wij niet van Oltmans moch- houden?", is voor de omstredën journalist een duidelijke (wijzing voor zijn stelling dat hij structureel is gedwars- imd. De prinses zou dat hebben gezegd tijdens een bezoek Canada, dat Oltmans als verslaggever voor Story versloeg, blij dat ^ns Bemhard is inmiddels ook voor een getuigenverhoor op- Ik Ir geroepen. Hij moet 6 juli verschijnen. erker' bozel wliami nsesta I dat Z: donn; isterva wordt, iozend- en carr jonnen igeres: ich kar Nieuwe trend bij inbraken tRNHEMDe politie in Arnhem heeft een nieuwe trend in dief- stallen van dure auto's vastgesteld. De autodieven kijken wat er op de oprit staat, dringen de woning binnen en stelen de auto sleutels en de bijbehorende autopapieren. Vervolgens gaan ze er metMercedessen, Volvo's en Audi's vandoor. De politie kreeg in krap twee maanden al tientallen aangiften van diefstallen en po gingen daartoe binnen. De daders richten zich bijna uitsluitend op auto's, want vaak komen ze niet verder dan de hal. Een paar keer verdwenen echter ook dure fietsen en bromfietsen. 'Weg met limiet Eindhoven Airport' eindhoven Staatssecretaris Meijling (defensie) wil af van de be~ staande limiet aan het aantal civiele vliegtuigen dat gebruik mag maken van Eindhoven Airport. Hij heeft een ontwerpbesluit in voorbereiding waarin alleen nog maar de geluidszonering geldt als maatstaf. Secretaris R. van Bokhoven van de commissie die toeziet op de naleving van de milieuregels rond het vliegveld heeft dit desgevraagd bevestigd. Eindhoven Airport maakt ge bruik van de faciliteiten van de militaire vliegbasis Eindhoven. Destijds is met Defensie afgesproken dat er jaarlijks niet meer dan ruim negenduizend vliegtuigen gebruik van mogen maken. De vliegvelddirectie heeft dit jaar al een groot aantal aanvragen moeten afwijzen. Amsterdam De politie in Amsterdam is vanoch tend begonnen met de ontruiming van totaal vijf kraakpanden in de binnenstad. Rond half negen was het eerste pand in de Vondelstraat ontruimd. De actie verliep rustig. De politie arresteerde drie krakers die binnen zaten. Ze protesteerden door verfbommetjes, teddyberen en confetti naar buiten te gooien. De politie zette een waterkanon in. Ook kraakpanden in de Utrechtsedwarsstraat, de Vijzel straat en een zes maanden geleden gekraakt café in de Peperstraat moesten worden ontruimd. In het laatstgenoemde pand bevond zich een veganistisch eetcafé. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN D66-minister Sorgdrager van justitie wil lid van de Eerste Kamer te worden. Dat heeft ze de lei ding van haar partij laten weten. Nog een keer minister worden ziet ze niet zitten, zo zei ze gis teren tijdens een congres voor vrouwelijke onder neemsters in Otterlo. Eerder liet ze al weten in een nieuw kabinet niet te willen terugkeren op Justitie. „Voor mij is vier jaar genoeg. Minister van justitie zijn is een emotioneel vak. Er wordt veel van je gevraagd. Dus moet je dat niet te lang doen. Je komt in zo'n baan te weinig aan jezelf toe", aldus Sorgdrager. Ze zei verder dat haar benoeming als i min of meer toevallig is geweest. Dat gold ook voor,haar benoeming tot procureur-generaal. Ze heeft dus absoluut niet aan carrièreplanning ge daan. „Op een gegeven moment was ik gewoon de oudste omdat allerlei andere mensen weg wa ren en dus werd ik waarnemend PG. Als dat niet gebeurd was, was ik geen PG geweest en dus ook geen minister", aldus Sorgdrager. De demissionair minister zei verder 'een lui varken' te zijn. „Als dingen me gevraagd worden, doe ik ze goed. Maar ik ben niet iemand die zich vanuit zichzelf erg uitslooft", aldus een openhar tige Sorgdrager. Nederland krijgt onvoldoende steun Duitsland Nederland heeft de eerste slag verloren in de strijd om verlaging van zijn miljardenbijdrage aan de Europese Unie. Premier Kok slaagde er gisteren niet in bij zijn Eu ropese collega's de erkenning af te dwingen dat de Ne derlandse EU-afdracht onredelijk hoog is. De zuidelijke landen staken daar een stokje voor, uit angst voor lagere ontvangsten voor henzelf. Cardiff paul koopmanlijke verklaring om zich straks des te harder te verzetten tegen een korting voor iedereen", analyseerden diplomaten. De steun die Kok had verwacht van bondskanselier Kohl bleef be perkt. De bondskanselier nam genoegen met de verklaring om het risico van totaal gezichtsver lies door een zuidelijke blokka de te voorkomen. Een dergelijke nederlaag zou Kohl geen goed doen bij de bondsdagverkiezin gen in september. Dit najaar presenteert de Eu ropese Commissie een voorstel voor een nieuwe financiering van de EU. Het besluit over een eventuele verlaging van de Ne derlandse EU-afdracht valt ech ter op zijn vroegst in maart vol gend jaar. Dan kómen de EU- leiders in een extra top in Duits land bijeen om het nieuwe landbouwbeleid en de verdeling van de regionale steunfondsen vast te leggen. De financiering van de EU is daar onlosmakelijk mee verbonden. De verwach ting is dat deze extra 'vechttop' extreem moeilijk zal worden. marc peeperkorn De slotverklaring die de rege ringsleiders vandaag in Cardiff (Wales) opstellen, zal slechts melding maken van het feit dat Nederland, Duitsland, Oosten rijk en Zweden een kortingsre geling willen als de EU-betalin- gen te hoog worden. De inzet van Kok was de bevestiging dat de Nederlandse bijdrage een probleem is. De premier erken de na afloop van de eerste dag van de EU-top dat dit niet ge lukt was. „We kwamen gewoon niet verder." De slotconclusies moeten immers door alle EU- landen onderschreven worden. Nederlandse diplomaten be nadrukten dat met name Span je, Griekenland en Italië zich onverbiddelijk toonden in hun verzet. Ook het Britse EU-voor- zitterschap hield de boot af, uit vrees de alleen voor Groot-Brit- tannië geldende kortingsrege ling kwijt te raken. „De Britten speelden gigantisch dubbelspel. Die willen nu een zo slap moge- Uitstel van de besluiten tot no vember wordt dan ook niet uit gesloten. Kok was evenmin ingenomen met het besluit van zijn colle ga's om in oktober een mini- topje te beleggen in Wenen over de vraag hoe de EU dichter bij de burger kan komen te staan. De premier noemde het plan 'vrij wazig'. „Ik ben heel be nieuwd waarover het zal gaan". Kok vreest dat de informele mi ni-top zal uitmonden in een nieuwe langdurige discussie over de machtsverdeling tussen de verschillende Europese insti tuties (ministerraden, parle ment, commissie). Dat zou de ondertekening van het Verdrag van Amsterdam, waarin de her vorming van de EU maar mondjesmaat werd gereali seerd, ernstig kunnen vertragen. Het idee voor een informele bijeenkomst is het directe ge volg van de brief die bondskan selier Kohl en de Franse presi dent Chirac onlangs aan hun collega's stuurden. Het tweetal schrijft dat de EU zich van de burger dreigt te vervreemden en wijt dit aan een te ver doorge schoten Europese bemoei- en regelzucht. Kohl en Chirac plei ten er daarom voor dat beslui ten waar de burgers mee te ma ken krijgen, zoveel mogelijk door de lokale of nationale overheden worden genomen. den haag gpd jrigja? De informateurs Kok, Zalm en n vani Borst leggen zich er niet zonder ;en. meer bij neer dat de belasting- ds ma; hervorming in de komende ka- ichttë binetsperiode een lastenver lichting van vijf miljard gulden vergt. Ze hebben de belasting werkgroep gevraagd om ook te studeren op een variant die 3,5 miljard gulden kost. Aanvankelijk moest de werk- oep twee scenario's bekijken, die ook in de belastingverken- ning van de bewindslieden 7,1uie t zijns zal no Zalm en Vermeend van financi en zijn uitgewerkt: één met een lastenverlichting van 2,5 mil- en één waarvoor vijf mil jard nodig zou zijn. De werk groep kwam tot de bevinding dat 2,5 miljard gulden te weinig Ook 3,5 miljard gulden is vol gens eerwfractiespecialist echter 'kiele-kiele'. Willen alle burgers er door de belastingherziening op vooruit gaan, dan is vijf mil jard 'smeergeld' toch echt ge boden, stelt dit Kamerlid. De werkgroep is het er in gro te lijnen over eens dat de belas tingtarieven (nu 37, 50 en 60 procent) fors omlaag moeten naar circa 50, ruim 40 en ruim 30 procent. Verder moet de be lastingvrije som (het bedrag dat iedereen voor de belasting mag aftrekken) worden omgezet in een heffingskorting, een voor iedereen gelijk bedrag. Deze maatregelen moeten, behalve door lastenverlichting, gefinan cierd worden door het schrap pen van fiscale aftrekposten en door het verhogen van energie heffingen en de BTW. Flink wat lastenverlichting is ook nodig om het verschil in beloning tussen werken- en niet-werken via belastingmaat regelen aantrekkelijker te ma ken. Ook het voornemen om de eerste belastingschijf in tweeën te knippen - zodat voor de laagstbetaalden een nog lager tarief geheven kan worden - kost veel geld. De werkgroep is gisteren op nieuw bijeen geweest, maar is nog niet tot een akkoord geko men. Ambtenaren zullen een aantal varianten nog eens door rekenen. Betrokkenen wijzen erop dat de sfeer in de werk groep 'bijzonder goed' is, maar noemen de materie erg inge wikkeld. De fractiespecialisten verwachten het later deze week definitief eens te kunnen- wor den. Het plan van de PvdA'ers Duivesteijn en Van der Ploeg om huurders een inko mensafhankelijke subsidie te geven als ze hun huis kopen, komt niet concreet in het regeerakkoord. FVdA enerzijds en WD en D66 ander zijds hebben elkaar slechts gevonden op de algemene tekst dat het eigen woning- bezit onder lagere inkomens bevorderd moet worden. De PvdA wacht nu af of een nieuw ka binet alsnog een zogeheten individuele koopbijdrage invoert. Gebeurt dat niet, dan houden de PvdA'ers vast aan hun al ingediende wetsvoorstel. Dat is al mede ondertekend door het CDA en kan waarschijnlijk ook rekenen op steun van GroenLinks en SP. Daarmee is er een ruime Kamermeerderheid voor het plan. De individuele koopbijdrage geeft mensen met een laag inkomen dertig jaar lang een maandelijkse bijdrage bij aankoop van een woning. Net als bij de huursubsidie wordt jaarlijks getoetst of hun inkomen nog aan de subsidie-eisen voldoet. De subsidie wordt niet aan de koper verstrekt, maar aan de hypo theekverstrekker. IKB-ontvangers beta len bovendien geen overdrachtsbelas ting, zes procent van de aankoopprijs. Volgens de WD'er Hofstra is de rege ling 'te duur en te betuttelend'. Hij be twijfelt of mensen uit de allerlaagste in komensgroepen ondanks de financiële steun de lasten van een eigen woning kunnen opbrengen. Hofstra vindt uit breidingvan de huidige 'gewenningsbij- drage' voldoende. Daarin krijgen men sen met huursubsidie die een huurwo ning kopen afhankelijk van hun inko men 750 tot 5.000 gulden, uitgesmeerd over de eerste vijf jaar. D66 steunt de opstelling van de liberalen. De PvdA vindt dat niet voldoende voor de laagste inkomens. PvdA-woord- voerder Duivesteijn noemt de opstelling van zijn WD-collega schrijnend. ,,De WD is toch minder voor het eigen wo- ningbezit dan ze altijd zegt." WIM STEVENHAGEN Mfl UIW^OM utrechtGPDge Raad dat de energiebedrijven wel degelijk met vergoedingen over de brug moeten komen als de stroomvoorziening uitvalt. De energiebedrijven kwamen daarop met een regeling met een ondergrens van driehon derd gulden en een maximum van drieduizend gulden. Omdat de meeste schades onder de driehonderd gulden lagen, bood de regeling weinig soelaas. Een woordvoerder van de Re- mu verklaarde in een reactie dat het bedrijf zich aan de nieuwe regeling zal houden. Gedupeer den van de stroomstoring van vorig jaar hebben daar echter niets aan. Het bedrijf zet proce dures om onder schadevergoe dingen uit te komen, voort. Energiebedrijven gaan voortaan eerder over tot vergoeding van schade aan particulieren bij het uitvallen van de water-, gas-, warmte- of stroomvoorziening. Alle schade vanaf 125 gulden wordt vergoed, tot een maxi mum van drieduizend gulden. Dit is het gevolg van een over eenkomst tussen de Consu mentenbond, EnergieNed en Vewin. Tot nu toe sloten de energie bedrijven de aansprakelijkheid bij storingen uit. De Remu in Utrecht weigert nog altijd de schade van particulieren als ge volg van de stroomstoring van vorig jaar juni, te betalen. Vorig jaar al bepaalde de Ho- haarlem theo V 1997. Bovendien meet Brussel het hele jaar door terwijl Noord- Holland alleen kijkt in de zo mermaanden. Afgesproken is dat Noord-Holland de eigen rapportages voortaan naar Brussel opstuurt, zodat er geen verschillen in beoordeling meer optreden. In Zuid-Holland speelt exact hetzelfde probleem. Zo heeft Brussel dit jaar het zwemwater van Katwijk afgekeurd, terwijl de provincie Zuid-Holland het water juist 'van goede kwaliteit' noemt. „De Commissie werkt met cijfers van verleden jaar en niets is zo veranderlijk als zwemwater. Bovendien inter preteert Brussel het niet bin nenkrijgen van gegevens als 'het water is onvoldoende", aldus woordvoerder J.N. Wigboldus. monica wesseling De provincie Noord-Holland gaat beter overleg voeren met de Europese Gemeenschap in Brussel over de kwaliteit van het zwemwater. De situatie dat Noord-Holland zwemwater goedkeurt en Brussel afkeurt, zal niet meer voorkomen. Dat beloofde de Noord-Hollandse gedeputeerde mevrouw A. Wil- dekamp gisteren. Zij antwoordde dit op vragen van het D66-statenlid G. Le Bel le. Die wees op de verschillende beoordelingen van het Noord- Hollandse zwemwater vorige maand. De provincie keurde het water goed met gegevens over 1998 in de hand terwijl Brussel zich baseerde op cijfers over GESLAAGD VOOR VWO-EXAMEN? UITNODIGING VOOR LEIDSE ZOMERDAGEN „„examen, moet je ech, Nu je geslaagd ben, -^„^„Ualre stud.e die pas,- je al een keuxe gemaakt voor 70Veel anderen toekomstverwachtingen. keuze nog veranderen. organ,seert onze universi- loverwogen studiekeuze mogelhk te mak 8» kun je deelnemen Om een welover g donderdagen 18 e - n ;e over alle Uidse opleidingen en Q d„ systeem Stad en studentenle- samen met studr— samen met studenten v hutzenen studentenvereniging c„ op dc door jou gekozen dag tu, zomerdagen te ^^^«raal le zi|n. Daar staan stude, 11 uur in de hal van s achten. studenten su kun je op de zomerdagen *e,en °°k rn door belden me, zijn musea, studenten- ,ndje maken door lci ten op je t lk hoop dat je komt. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN Studielijn: (071) 527 1111 www.leidenuniv.nl/studiesite

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3