eidse Marathon Russen lopen record aan flarden Denummer en het gevecht met zichzelf Groenendijk van Mallorca naar de halve marathon 'Met 2.19 ga je de wereld niet over' ragt mist marathon oor een kuitblessure )it is iteressant Qpioor de rondlopers' De bondscoördinator was voor het eerst in Leiden en hij toon de zich tevreden. Gerard Nij- boer koos voor een beschei den rol, maar dat was omdat hij niet officieel namens de at- letiekunie, maar als begeleider van een EWR bedrijfsteam ac te de présence gaf in Leiden. „2.19 is een redelijke tijd voor de omstandigheden", meldde de nationaal recordhouder (2.09.01). „Maar je gaat er na tuurlijk de wereld niet mee over." Nijboer herhaalde in Leiden wat hij eerder al in het alge meen had opgemerkt over de Nederlandse marathons: „Or ganisaties willen allemaal snelle tijden, maar wat moet je daarmee? Enschede had een winnaar met een grote naam en met Krotwaar een Neder lander die goed liep. Toch was het zogenaamd niet geslaagd omdat er geen 2.10 op de klok ken stond. Hier is een par- coursrecord gelopen, nou én? Als het vijfentwintig graden is lukt dat niet en is het dan een slechte wedstrijd geweest? Mensen moeten eens wat meer kijken naar hoever je voor of achter iemand loopt. Zelf liep ik eens 2.12 in Am sterdam met 23 graden Celsi us, zat ik zes minuten voor een Tsjech die later zesde werd bij een Europees kampioenschap. Ik kwalificeerde me niet om dat ik de limiet niet gelopen had. Dat soort dingen bedoel ik." Leiden doet het in zover goed, dat er in ieder geval een substantieel aantal marathon lopers aan de start komt. „Ze hebben hier duidelijk goed te pakken hoe je lopers moet be naderen. Goed afgeschermd parcours, microfonist die er redelijk kijk op heeft en en thousiast blijft. Als er zoveel mensen lopen, dan zegt dat iets." Michiel Blom vecht tegen de tijdslimiet en tegen kanker De emoties waren hem veruit de baas. Huilend viel Michiel Blom marathon-official Robert Laan in de armen. De Hagenaar legde als laatste de 42.195 meter van de 3M marathon af, vlak achter de als nar verklede Brit David Carter. Het is een wereld van verschil. Terwijl het lopen van een mara thon voor Carter een vrolijke aangelegenheid is, gaat Blom vooral een gevecht met zichzelf aan. Blom is namelijk kanker patiënt. Zes jaar geleden werd bij de toen 35-jarige Hagenaar lymfeklierkanker geconstateerd en leek zijn wereld in te storten. Werken kon hij niet meer, hij 'verdween' in de WAO maar vertikte het om het lopen, zijn eerste en enige liefde, ontrouw te zijn. Blom had moeite met praten, voerde, nadat hij de finishlijn was gepasseerd, doorlopend een gevecht tegen zijn tranen. „Normaal spreek ik niet over mijn ziekte. Het is pas drie we ken geleden dat ik van de dok ter toestemming kreeg om te lo pen. Hij weet toch wel dat hij het mij niet kan verbieden." Genezen zal Blom nooit, zegt hij, al bevindt de ziekte zich nu in een stabiele fase. „Onze Lieve Heer wil me nog niet hebben, denk ik. Ik geniet ook van elke dag. Veel mensen vinden het een wonderlijk verhaal. Men begrijpt niet dat iemand die zo ziek is, marathons loopt. Een hardloper is eigenwijs, iemand die geflipt is. Wie gaat er nu 42.195 meter lopen? Maar lopen is voor mij een therapie, ik voel me goed als ik loop. Als ik dat niet doe, dan ga ik achteruit. Dat ik de marathon binnen de tijd heb afgelegd, is voor mij een overwinning. Afgelopen maandag heb ik nog acht kilo meter over het strand gelopen en donderdag nog een test over 14 kilometer. Dat ging bijzonder goed. Toen ik zondagochtend opstond dacht ik dat 4.59 er ze ker in moest zitten." De tijd die Blom op de klok zet te was 'bruto' 5.01 en een beetje. Een marge van drie mi nuten op de maximale tijd van vijf uur werd de laatst binnen komende lopers door de wed strijdleiding gegund. Daar vol deden Carter en Blom ruim aan. Toch toont Blom wat eergevoel. „Er moet wat van die 5.01 af. Voordat ik over de startlijn heen was, waren er al vijf minuten voorbij." Volgende week legt hij met nog elf andere lopers 12 uur lang bij Den Haag Atletiek aan de Laan van Poot een ultralange afstand af. Ooit werkte hij bin nen die tijd 86 kilometers af. Dan volgt in augustus de eerste en waarschijnlijk ook enige, Haagse Marathon, gehouden in verband met het 700-jarig be staan van de residentie. „Dat is altijd al een droomwens van mij geweest, een marathon in Den Haag. Daarna ga ik kortere af standen doen. Ik heb al zoveel gevraagd van dit lichaam, meer mag ik eigelijk niet vragen." zaai Buskermolen was in de- de vorm, liep bijna dezelfde maar moest wel vier atleten )p het er voor laten gaan dan vorig Er was meer tegenstand ;onnetldat het prijzengeld steeds :r wordt in Leiden, denkt de nuidenaar. Met 2.32.44 werd hersti jeteraan wel weer de beste 12-1 o o-atleet en zelfs de beste .asslut lerlander. Vijfduizend gulden in plaats ep in 13000 voor de eerste plaats gelijl eelt natuurlijk wel en ook de pouk ede en derde plaats zijn veel i. T er waard. De top komt nog arteus maar de subtop van de ester! sen wel. Dit is interessant zege ir de broodlopers", aldus trai ikermolen. Uaauw )ver zijn eigen race was hij et 9-6 t tevreden. „Maar misschien het tempo toch te hoog, it na 35 kilometer kreeg ik van mijn hamstring. Vorig land; 'had ik dat ook een beetje, de voorbereiding was d, dus dan verwacht je het t. Het kan ook zijn dat ik te d ging tussen 30 en 35 kilo- ik haalde daar nog een sin. Het is en blijft natuurlijk marathon en die begint pas t na dertig kilometer. De zaak ken je nooit." let 1.14.25 halfweg verloor skermolen terrein, maar daar Iden bijna alle lopers last „Qua tijd scheelt het niet reel, vorig jaar had ik 2.31." een derde en twee vierde atsen kan Buskermolen ook I een achtste plek wel tevre- izijn. „Dat moet wel. Ik had Jg binnen de 2.30 gelopen, ir dat wil ik altijd. Ik denk dat dat nog best kan, ook al ■ik veertig." 'eede regio-atleet werd op 'entiende plaats Ben Kerk- jfin 2.44.37. „Ik verlies ieder een minuutje", meldde de ofarendsvener van Leiden iek. „Tussen 20 en 25 kilo ter heb ik de eerste vrouw getrokken, maar dat heeft genekt. Toch doe je dat, dan je iets om voor te lopen." ('eergoden zijn (letiekweekeinde ed gezind gezichten van organisatoren nden een week op donderen, tor de weergoden bleken het ■ds Atletiek Weekeinde goed gens fnd. Zowel de Gouden Spike >en wi zaterdag als de Leiden Mara- Wass on op zondag werden na een d-Bel{ van regen en vooral voor werk Ningen van nog veel meer ld. UI pn grotendeels gespaard. Het 15 van de lopers trof gisteren b betere omstandigheden n in de afgelopen zeven edi- 5van de marathon. 5 Ochtends een buitje voor broodnodige zuurstof in de tht, de temperatuur ruim on- "de twintig graden en vooral: °g- De enkele hoosbui die Jaf half vier loskwam, was u dat betreft niet meer dan Schoonheidsfoutje. Michiel Blom op weg naar de finish, voor hem loopt de als nar verklede Brit Nick Carter. foto dick hogewoning deeln d" Bi eer meer deelnemers an de Nati gü In totaal deden er 7500 lopers mee aan de achtste editie eidse ïdë Leidse marathon, een stijging van zes procent in vergelij- rsoonl emet vorig jaar. Meer dan 90 procent van alle deelnemers 'ter (4,j Jde de finish. De marathon verliep zonder noemenswaardige een de jukken. Drie mensen werden met ademhalingsproblemen Vani diet ziekenhuis gebracht, maar mochten dat gisteren ook 'n de verlaten, t de a ikrt oofdprijs voor Vrouwen weg «1!Ü! De prijs voor de 'mooist versierde straat' ging net als vo- i. jaar naar de Vrouwenweg in Zoeterwoude. De bewoners in f straat krijgen daarvoor de hoofdprijs van 2000 gulden. De r? J* juwenweg werd uitgekozen door de aüeten, die de Zijlsingel tweede aanwezen. De Morsweg en de Dorpsstraat in Zoeter- Nederl e"1<^'^en ex aeclu0 °P derde plaats, in G Dimitri Riyoukhine heeft de Leidse Marathon op zijn naam geschreven. Vorig jaar was de 31-jarige wegatleet uit het Russische Nijniy Novogorod de grote onbekende. Onderweg naar zijn tweede opeenvolgende zege in de Sleutelstad toonde hij al trekjes van een doorgewinterde specialist. Riyoukhine versloeg gistermiddag in een flau we korte eindsprint zijn maatje Vladimir Tontchinsky uit Wit-Rusland. De winnaar dook met een tijd van 2.19.27 onder het parcoursrecord, dat sinds 1995 op naam van de dit jaar teleurstellende viervoudig winnaar Jarostaw Lewandowski stond. Het was een van tevoren opge zet plannetje, dat vakkundig in praktijk gebracht werd. Riyouk hine had er luttele tellen na de finish op de Willem de Zwijger laan geen enkele moeite mee om dat te erkennen. Hij was met zijn vriend Tontchinsky, in woner van Tarasawa Minskiy (Minsk), in de auto gestapt. Ze hadden er kilometers lang over kunnen bomen. „We wisten al vrij snel dat we sneller waren dan de anderen", aldus Riyouk hine. „Je moet tijdens de wed strijd alleen nog even kijken hoe je weg kunt komen. Daarover hadden we samen al nage dacht." Het tempo in de openingsfase lag hoog. Bewust, fase één luid de immers zo snel mogelijk het kaf van het koren scheiden en overzicht krijgen. Alleen de uit Djibouti afkomstige Omar Moussa, luid toegejuicht van wege zijn knaloranje outfit, zijn landgenoot Abdi Saïd en Le wandowski konden met moeite volgen. Met amper vier kilome ter in de benen bleek het eerste speldenprikje van de Russische coupplegèrs al voldoende voor een lichte afscheiding. Vrolijk communicerend accepteerden ze het terugkomen van de wor stelende Lewandowski en de toen nog opvallend gemakkelijk lopende Moussa. Reden voor kortstondige verongelijkte blik ken vormde het ontbreken van de tijdwagen vóór de eerste ma rathonlopers. Waar in andere jaren de steile J.H. Oortbrug scherprechter was, gaf dit keer Moussa juist daar blijk van een opleving. De Djiboutaan, die in Dongen woont, dichtte met grote passen solo het gat naar Riyoukhine en Tontchinsky. De aansluiting precies op het 30 kilometer- punt was van korte duur. Mous sa - met een verbeten gezicht - verloor al op de Rhijngeester- straatweg het contact en werd bijgehaald door Saïd en de on afgebroken uit de wind lopende Lewandowski. Het leidersduo kwam halver wege op de Haagsche Schouw brug door na 1.07.53 - op de halve marathon goed voor de vierde tijd - en verdeelde onder weg ontspannen de premiepot. Van sprints was als verwacht geen sprake. De hegemonie werd onverwacht doorbroken 2.19.27 (oude record 2.20.14). Riyoukhine: „Ik denk onder het lopen veel aan mijn fysieke ge steldheid. Hoe voelt mijn li chaam aan. Daarbij grijp ik wel vaker naar spieren om ze wat los te schudden." Tontchinsky nam in april nog deel aan de marathon van Parijs en deed het daarna even rusti ger aan. Vorige week vertegen woordigde hij tijdens de Europa Cup in het Zweedse Malmö zijn land op de vijf kilometer. Een ideale voorbereiding op de 42 kilometer en 195 meter in Lei den had hij daarom in tegen stelling tot zijn directe concur rent niet. Toch zocht de zilveren finisher geen verklaring op dat vlak. „Dimitri is de betere sprin ter, dus ik wist dat ik het moei lijk zou krijgen. Ik ben natuur lijk wel teleurgesteld over die tweede plaats." Vrouwen Karin a Szymanska, afkomstig uit een klein dorp nabij Torün was de snelste op de marathon bij de vrouwen. De kleine Pool se, die het parcoursrecord op 28 seconden miste, toonde zich ui termate verheugd over haar ze ge. „Het is de eerste keer dat ik hier loop en ik breek meteen mijn persoonlijke record. Voor het eerst onder de 2.40. Nu denk ik voorlopig niet meer aan marathons, alleen nog maar aan augustus, want dan ga ik trouwen." Szymanska, die vanaf haar zevende aan adetiek doet, liep in Leiden haar vijfde mara thon. Vorig jaar won ze verras send in Warschau. De Russische Tatiana Perepelkina eindigde op ruime achterstand als twee de in 2.48.43. Bijna was hij er. Om twee voor twaalf arriveerde Alfons Groe nendijk bij de start van de halve marathon. En toen werd de profvoetballer tegengehouden. „Ik mocht niet verder, daar om besloot ik maar om ille gaal bij LOI, vlak bij mijn huis, te star ten." Groenen dijk zal zijn naam daarom niet tegenko men op de of ficiële uitsla genlijst. Zijn tijd van 1.27.50 komt niet in de boeken te recht. De oud- Spartaan en komend sei zoen speler van FC Utrecht zal er geen traan om laten, daarvoor heeft hij te veel op hete kolen gezeten om toch nog mee te doen op de grote Leidse loopdag. „Ik ben vanmorgen uit Mal lorca vertrokken en landde om tien over half elf op Schiphol. Vervolgens moest ik erg lang op mijn koffers wachten en pas om half twaalf stapte ik bij mijn schoonvader in de auto. Ik moest en zou lopen in Leiden. Het was een race tegen de klok, maar het leek te lukken, tot ik werd tegengehouden." Dan maar tegen de regels, want „in Leiden lopen is een feest en Tjeerd Scheffer is een goeie vriend van mij. Die had nog mijn startbewijs en mijn num mer tijdens mijn vakantie bij mij in de brievenbus gegooid. Vandaag heb ik hier, na 1996, voor de twee de keer gelo pen. Het is me weer erg goed beval len. Dat ik me vanmorgen zo heb moe ten haasten, vond ik ach teraf ook wel leuk, ik houd er namelijk van om me zelf een beetje pijn te doen. Die tien dagen op Mallorca heb ik niet stilge zeten, daar heb ik ook wat voor me zelf getraind. Op dit mo ment voel ik me topfit. Zijn officieuze eindtijd ligt volgens eigen zeggen ongeveer op het niveau van zijn persoon lijk record: „Ik heb onderweg nog wat dingen moeten doen, waarvan het opspelden van het startnummer, ergens halverwe ge, nog het minst moeilijke was. Ik heb ook nog een sanitaire stop moeten houden, die me wat tijd kostte en aangezien ik geen toiletpapier bij me had, zou ik nu graag een einde ma ken aan dit gesprek." Fons mag gaan. ;itten •000 m n m« ijf kilo 'ttmg i ijn Ui P N' MARC VAN DERJAGT liet :l opv hoede mvea ld va: t la h •rke ra fstand zich tefan! eijden de 11) oaf" Pragt heeft zich door een blessure moeten terugtrek- 1 J P voor deelname aan de Leid- iarathon. De Hilversummer, tar van de eerste editie in had gisteren zijn laatste athon willen lopen. De at- van Leiden Atletiek reageer- reëmotioneerd over het af- „Ik ben ontzettend teleurge steld", zo gaf een zichtbaar aan gedane Pragt vlak voor aanvang van 'zijn' marathon aan. „Het begon eigenlijk al op Tweede Pinksterdag toen tijdens een trainingsloopje mijn rechterkuit opspeelde. Ik heb het bewust niet gemeld, omdat ik hier zo graag wilde lopen. Een paar da gen rust heeft niet geholpen." Dimitri Riyoukhine neemt afstand van Vladimir Tontchinsky wanneer de lopers voor de tweede keer de Vrouwenweg passeren. toen Riyoukhine vlak na het 30 kilometer-punt op het Europa viaduct over de A4 wegsnelde van zijn loopgezel. Op de Vrou wenweg - voor de gelegenheid omgedoopt tot Bonkevaart - moest de verbouwereerde Tont chinsky het antwoord schuldig blijven. Dankzij een korte af- snijmanoeuvre geraakte de Wit- Rus weer bij de Rus. „Ik heb hem toegebeten: Wat ben jij nu van plan?", gaf Tontchinsky desgevraagd toe. „Ik vond dat we even moesten aanzetten om het parcoursrecord te kunnen breken", luidde het verweer van Riyoukhine. De Rus, die vorig jaar tijdens de marathon van Lyon 2.15.64 liet klokken, leek in de slotkilo- meters het onderspit te moeten delven. Hij greep twee keer naar zijn linkerhamstring, maar bleef in het spoor van Tontchinsky, die voor de Friesland Marathon dit jaar 2.13.80 nodig had. Het bleek een staaltje van psycholo gische oorlogsvoering. In het zicht van het finishdoek was een kleine versnelling genoeg voor de winst in een tijd van De Poolse Karina Szymanska wordt gefeliciteerd met haar zege op de marathonfoto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27