M.; Lang niet 'alles-kits' Ibij publieke omroep U utfje lattbel casterman ZATERDAG 13 JUN11998 Jan-Willem Bult ijvert voor meer kwalitatieve jeugdtelevisie geboui het bei tvalsw ca. 4lj ing is nd me tie voot arkeerq terrein Perji/ ISI srzorc lalow je tuil keukf IS, irvolli haard s badi nsluiti door GERARD VAN PUTTEN Vergeleken met het middels in jeugdsentiment jrzonken kinderuurtje van de jaren vijjfig, biedt ingeren-tv nu het beeld van n volwassen aanpak. Maar wie Jan-Willem Bult goed beluistert, kan tot geen xjiidere conclusie komen dan dat jongerentelevisie de 'alimero van het publieke omroepbestel is. De Haarlemmer denkt als indredacteur Jeugd TV bij de KRO enig recht van spreken te hebben. „De IPRO daargelaten geldt de iigd bij de publieke omroep niet als een speerpunt, 'erwijl die wel de doelgroep die in de volgende eeuw het voortbestaan moet garanderen. oewel intussen aan I de verkeerde kant van de dertig beland, heeft Jan-Willem Bult hoegenaamd niets ingeleverd van het idealisme dat doorgaans aan jongeren hangt. Gekomen van Kindernet, dat hij vanuit budget nul in krap tweeën half jaar modelleerde naar een ge waardeerde jeugdzender, is Bult bij de KRO sinds september gedreven bezig met een missie die verder reikt dan de Hilversumse Emma- straat. In het kader van het zogehe ten AKN-samenwerkingsverband heeft hij van zijn collega's bij AVRO en NCRV de zegen gekregen om de omroepbazen te overtuigen van het belang van jeugdtelevisie. Ze hebben Bult al lang herkend als de drammer die zich niet zomaar iets uit het hoofd laat praten. „Ik denk dat de publieke omroe pen het meest gevarieerde aanbod brengen van wat in Europa aan jeugdtelevisie is te zien. Het pro bleem zit 'm niet in wat wij uitzen den, het zit 'm in de tijdstippen waarop wij niet uitzenden. Al meteen na mijn komst hier, merkte ik dat bij de publieke omroep de klassieke opvatting heerst dat och tendtelevisie niet goed is voor kin deren. Dan zeg ik: er zit anders wel bijna een miljoen 's ochtends te kijken. Maar niet naar de drie pu blieke omroepen, die zenden dan niks uit. Dat stoort me. Drie uurtjes per dag, dat was het dan. En op zondag is er alleen de VPRO met Villa Achterwerk. Op zich een góed programma, maar wel voor een be perkte doelgroep. Het punt is dat wij er dan niet zijn voor de kinde ren die naar iets anders willen kij ken. De commerciëlen zetten daar dagelijks vijftig uur tegenover." Niet dat die volgens Bult nou zo geïnteresseerd zijn in kinderen. Gemakshalve verwijst hij naar de inhoud van de spots, doorgaans amper op jeugd afgestemd. „Maar bij de commerciëlen hebben ze wel verrekte goed door dat kinderen de tv aanhouden. Zodat op een gege ven moment ook de ouders gaan kijken - en dus ook naar het nieuws. Een van mijn stokpaardjes heeft te maken met Ontbijt TV. Wordt elke werkdag door de KRO uitgezonden. Ik begrijp nog steeds niet waarom daar geen cartoons of wat voor jeugdprogramma's dan ook aan voorafgaan. Dan zou je met dat programma ook in jonge gezinnen landen. Ik vind dat de publieke omroepen er mede schul dig aan zijn dat kinderen met ge welddadige tekenfilms in aanra king komen. Het succes van de zender Fox Kids stoelt niet op kwa liteit, maar op het ontbreken van voldoende concurrentie. Daardoor heeft dat station nu onder kinderen een bereik van vijftig procent." Ongelukje Bult werkt voornamelijk buiten beeld, maar hij is bepaald niet het type om zijn opvattingen in de be slotenheid van de studio uit te dra gen. STER-directeur Vis leerde Bult al kennen en zal hem vermoedelijk ook nooit meer vergeten. Nog maar pas in dienst bij de KRO sprak Jan Willem-Bult de reclame man in niet mis te verstane be woordingen aan op een geweldda dige commercial, uitgezonden vlak voor het programma Alles-Kits. Bult: „Daarin werd een tiendelige reeks over de Tweede Wereldoor log aangeprezen met bombarde menten, brandende huizen en al." De baas van de STER sprak van een ongelukje. Diens toezegging dat Jan-Willem Bult: „Ik vind dat de publieke omroepen er mede schuldig aan zijn dat kinderen met gewelddadige tekenfilms in aanraking komen." FOTO FOTOGRAFIE TON KASTERMAN DANIE"LLE VAN COEVORDEN het nooit meer zou gebeuren, nam Bult voor kennisgeving aan. KRO's nieuwe ambitieuze eindredacteur Jeugdtelevisie had nóg een vraag in petto. Bult wilde wel eens weten hoe het had kunnen gebeuren dat een kinderuitzending was omlijst door een Libresse-reclame. Bult: „De man bestond het te zeggen dat kinderen toch ook wel eens hun moeders van damesverbandje zien wisselen. Nou sorry, maar die kin deren ken flc dus niet." Het moet anders in Hilversum, zegt Bult na amper negen maan den KRO. Meer zendtijd voor de kinderen op Nederland 1, 2 en 3 en de programmering in een logischer volgorde. Zo'n 300.000 peuters en kleuters zitten, zo weet Bult, avond aan avond naar het Jeugdjournaal te kijken. Omdat het tussen Sesam straat en Klokhuis zit. „Geen goeie combinatie. De jongste kinderen zijn nog niet toe aan het Jeugdjour naal. Ik heb geroepen: waarom zouden we Sesamstraat en Jeugd journaal niet op hetzelfde tijdstip op twee verschillende zenders uit zenden?! Dan dwing je tot een keu ze. Daar is niks mis mee. Misschien dat mijn kritiek anders doet ver moeden, maar ik voel me volko men op m'n plaats in Hilversum. Ik laat me elke morgen met genoegen vijf kwartier in de file opsluiten. Te meer omdat het mijn ideaal is meer jeugdtelevisie te krijgen van de kwaliteit, die van het publieke bestel mag worden verwacht. Ik ben bereid heel veel energie te ver bruiken om dat doel te verwezen lijken." Vooralsnog wordt Bults gedach tegoed gedwarsboomd door de plannen waarmee de Raad van Be stuur speelt om de jeugdprogram mering op termijn op Nederland 3 te parkeren. „Het luchtballonnetje dat is opgelaten, baart mij grote zorgen. Het enige dat ik hoor is: Veeg alles maar bijelkaar en gooi het op 3. Dan heb je een soort Ket- net, dat zo'n succes is in België. De haalbaarheid van die gedachte wil men laten onderzoeken. Daar stel ik dan tegenover dat wij al lang een Ketnet op Nederland 1 hebben. Al- les-Kits dus. Het heeft alleen niet voldoende volume. Dat ene uurtje per dag zou ten minste verdubbeld moeten worden. Ik heb al geroe pen dat er geen peperduur rapport van McKinsey voor nodig is om succesvolle jeugdtelevisie te ma ken." Tamelijk scheef Hij heeft het niet bij woorden gela ten. In voorbereiding heeft Bult on der meer een jeugdserie, die het midden zal houden tussen drama en soap. Op zich acht hij het een prima zaak dat KRO's omroeplei- ding hem daarvoor ruimte geeft. Maar kijkend naar het totale om- roepbudget heeft Bult wel vastge steld dat jongerentelevisie wordt gemaakt voor een gemiddelde uur- prijs, die ongeveer eenderde is van wat de programmering voor vol wassenen kost. Een verhouding die in zijn optiek tamelijk scheef ligt. Zoals Bult het uitdrukt moesten er facts and figures, feiten en cijfers komen om de geachte leden van de Raad van Bestuur mee om de oren te slaan. Vandaar dat hij met me deweten van zijn collega's van AVRO en NCRV de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek de opdracht gaf een onderzoek te houden naar het kijkgedrag van kinderen. De bevin dingen daarvan bevestigden wat Bult al dacht te weten. „Er is onder meer in kaart gebracht hoeveel kinderen zaterdag en zondag Ne derland 1 zien. Die zender trekt op zaterdag, als Alles-Kits er is, gemid deld 31.000 kinderen per program ma. Op zondag is er geen Alles- Kits, waardoor er maar 6.000 jon geren per programma naar Neder land 1 kijken. Dat zegt iets. De Raad van Bestuur heeft het tegen gaan van vergrijzing van het pu blieke bestel hoog in het vaandel staan. Maar dan moet je de jeugd vooral niet op Nederland 3 zetten, want dan worden Nederland 1 en 2 zenders waar alleen ouderen nog naar kijken." De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 2 augustus in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1Leiden, telefoon 071 5168 800. De openingstijden van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur. Toegangsprijzen: Volwassenen ƒ10. Jeugd van 4- 18/GP/65+7,50. Groepen (min. 10 personen) 7,50. Museumjaarkaart toeslag 3. Kosten van de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld. Een vlieger!... I Monmkjes die met een vlieger j speten— Ziet er met erg serieus uit! Hf Dat speelt maar— dat speelt geen mens die zich om Jou bekommert. Jk ga maar eens op verkenning... Maar eerst mijn schoenen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 51