Leidsch Dagblad Geen kaartjes voor WK-fans Afsluiting Terbregseplein A16 A20 Slachtoffer inbraak neemt zelf eigen vingerafdrukken Onrust over slapende BSE Kunststukjes op stelten Twijfels over Brazilië Ziekenboeg Oranje leeg >9 f9 "afés niet brandveilig Nivea stopt met crème tegen rimpels Nieuwe luchthaven in zee of Flevopolder TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. teRDAG 11 JUN11998 (Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Economie Geen extra belasting op korte vliegreizen Wit-Rusland dreigt met ontruiming van ambassades Cultuur en Kunst Consument'dupe' van nieuwe telefoontarieven Meekijken over de - s y schouder van y Rembrandt LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Op vaderdag vader gratis mee naar het Den Hartogh Ford Museum. Zie aanbieding elders in de krant Financiële strop voor reisorganisaties Acrobaten op stelten voeren de nodige kunststukjes op tij- is de openingsceremonie van het WK voetbal in het Stade de inee. Jacques Chirac, president van Frankrijk, gaf vervolgens het irtsein voor het zestiende wereldkampioenschap. foto ap jerome delay IB321,1 loverwinning op Schotland 1) is in Brazilië met vuur- erk ontvangen. Maar alle lugde kon de twijfel toch it weghalen. „We hebben sslecht gepresenteerd", al- oud-voetballer Pele, nu ster van sport. zijn nog ver van ons ni- iu verwijderd", oordeelde jberto Falcao, de middenvel- iruit de jaren tachtig. Roma- I, na zijn blessure aangetrok- in als televisiecommentator, is nog zuiniger: „Het elftal is ij zwaar tegengevallen, torcedores, fans, van het liaanse elftal wilden niets n kritiek en analyses weten, a het winnende doelpunt FfèAfMCS 9® van de Schot Boyd die zijn ei gen doelman passeerde, brak in Rio de Janeiro een groot feest uit. Mensen stormden huilend de straat op, driftig met vlaggen zwaaiend. Overal ontstaken zij vuurwerk. NKEVEEN GPD et was misschien wel het aige smetje op een verder ge- lisloos verlopen laatste dag m het Nederlands elftal in ei- in land. Terwijl bondsarts its Kessel aan iedereen die :t maar horen wilde trots irtelde dat de 'kneusjes' Den- Bergkamp en Frank de «er genezen waren verklaard, inste laatstgenoemde op itzelfde moment het voor- iofd. „Nou, dan weet hij leer dan ik. Die enkel doet nog best wel pijn." Bergkamp heeft gisteren in Zeist met glans een laatste individuele training ondergaan en zal van af vandaag weer volledig met de groep meetrainen. Ook over Frank de Boer was er lou ter positief nieuws. Volgens Kessel staat niets een optreden van hem in het duel met de Belgen in de weg. Net als de speler in kwestie is Hiddink iets voorzichtiger in die prog nose. „Vrijdag na de training zal pas duidelijk zijn of Frank tegen de Belgen inzetbaar is." f9 15 )9 i een deel van de Oranjecafés ordt tegen de voorschriften i brandbaar feestmateriaal ïbruikt. Dat concludeert de [otterdamse brandweer na ;n controle. Veel horecaza- ;n zijn met het oog op het "'voetbal versierd met on- ;r meer oranje vlaggen en iogers. Uitbaters zijn ver- icht om hiervoor materiaal te gebruiken dat door een spe- j ciale behandeling moeilijk brandbaar is gemaakt. De Leidse brandweer is voorlopig j niet van plan om actie te on dernemen. „Dat zou in overleg moeten gaan met de afdeling Bouw- - en Woningtoezicht, maar we hebben nog geen be leid ontwikkeld in die rich ting", aldus een woordvoer der. 12 juni t/m 15 |um EJ Informatie Rijkswaterstaat zie elders in deze krant. amsterdam gpd Duizenden Nederlandse supporters krijgen de bestelde kaartjes voor het WK-duel Nederland-België niet. Voor diverse reisorganisaties in het land dreigt een enorme fi nanciële strop omdat ze niet aan toegangsbewijzen kun nen komen, terwijl de reizen geboekt en betaald zijn. sen die via de Lotto hun kaartjes zouden krijgen. Volgens Liesker waren de tickets via de officiële kanalen besteld, bij het Belgi sche bureau CIB. Liesker: „Dit bureau is door de FIFA (de wereldvoetbalbond) officieel aangewezen als make laar. Er liggen rechtsgeldige contracten. Het is onbegrijpelijk Van de Kerkhof Beheer, het be drijf van oud-profvoetballer Re- né van de Kerkhof, voorziet meer dan een miljoen gulden schade. Dat zegt advocaat Paul Liesker namens het bedrijf. Van de Kerkhof moet 1735 fans te leurstellen, onder wie 600 men- dat de FIFA zich daar niet aan houdt. De heer Pauwels van CIB heeft ons in een fax gemeld dat de FIFA fraude en bedrog pleegt. Hij vermoedt dat de kaarten zijn doorverkocht aan de Brazilianen, via de connectie met hoofdsponsor Nike. De nieuwe FIFA-voorzitter Blatter zou dit hebben gestimuleerd." Van de Kerkhof vreest dat hij behalve de financiële strop die hij al tegemoet ziet, ook nog schadeclaims aan zijn broek kan krijgen door de affaire. Hij voelt zich bovendien in zijn eer en goede naam aangetast. „De ze zaak krijgt nog een staartje", zegt Liesker dan ook. Ook Tickets Events, OAD, M M Travel en reisorganisatie Granada zitten met de handen in het haar. Ze zouden duizen den Nederlanders vervoeren naar het duel in Parijs, maar de toegangskaartjes zijn ook hier nog niet binnen. Het is een raadsel waar de tickets zijn. „Bel maar een ander, ik ben het helemaal zat. Ik hoop dat ik de kaartjes nog krijg, anders ga ik failliet", zegt een woordvoer der van Tickets Events in Am sterdam. Ook Cupido van den leiden Kinderen waren gistermiddag enkele uren de baas op straat. Ook in Leiden. In het kader van de negende Nationale Straatspeeldag werd gepleit voor veilig verkeer en meer speelruimte. Begeleid door de politie trokken kinderen demonstrerend door de stad. Op de Bees tenmarkt werden aan wethouder T. van Rij van verkeer boeken, teke ningen en een video aangeboden onder het motto 'we willen weer buiten kunnen spelen'. Dat geldt ook voor de kinderen die aan het Jac ques Urlusplantsoen wonen. Voor hen werd gistermiddag een trap muur in gebruik genomen. Tot gisteren werden voor het voetballen vooral de garagedeuren gebruikt. De achterkant van de muur wordt beschilderd door een in de flat wonende kunstenaar. Pagina Leiden: 'Ik laat me niet wegsturen, het is mijn straat' foto loek zuyderduin Proefin Bollenstreek goed bevallen regio leiden wim koevoet De politiepet past de burger kennelijk zo goed dat hij in het vervolg zelf vingerafdrukken moet nemen. In de Bollen streek, een van de acht distric ten van politiekorps Hollands- Midden en in de Arnhemse re gio, is een proef met deze zelf werkzaamheid van slachtoffers van inbraken zo goed bevallen dat de methode nu toe is aan een landelijke introductie. Volgens woordvoerster C. van Osnabrugge, medewerkster van de korpsrecherche van Hol lands-Midden, boeken hierdoor politie én slachtoffers tijdwinst. Bij bewoners van huizen waarin is ingebroken, laat de politie een inktstrip, kaartjes voor af drukken, een instructie en een portovrije retourenveloppe ach ter. De bewoners moeten met dit setje hun eigen vingeraf drukken afnemen en opsturen. De politie kan deze dan vergelij ken met die van de inbreker. Van Osnabrugge: „Zo wordt voorkomen dat de politie over bodig onderzoek doet naar de vingerafdrukken van de bewo ners. Voor de bewoners is dit ook heel handig. Die zijn bijna nooit allemaal aanwezig op het moment dat de politie aan het onderzoek begint en moeten dan in tweede instantie naar het politiebureau komen. Dat hoeft in het vervolg niet meer." Uit de proeven van het afge lopen jaar bleek dat de resulta ten van de zelfgemaakte vinger afdrukken in orde zijn. Ook de reacties van de slachtoffers van inbraken zijn volgens Van Os nabrugge positief. „Zij zien de voordelen onmiddellijk in en kijken er niet gek van op." De politie laat het nemen van de eigen vingerafdrukken alleen over aan de slachtoffers van in braken. In andere gevallen, stelt Van Osnabrugge, past de poli tiepet de politie beter. haarlem patrick van den hurk De Britse veeboer in de cartoon op de voorpagina van The Independentslaakt een doodsreutel. De oorzaak: in zijn hart steekt zo'n beroemd Zwitsers legermes. Want uitgerekend gisteren, op de dag dat Europa bekendmaakte dat er na twee jaar on der voorwaarden een einde kan komen aan het exportverbod op Brits rundvlees in verband met de gekke-koeienziekte BSE, gooide het Alpenland nieuw roet in het eten. Uit Zwitsers onderzoek zou zijn gebleken dat er op elke zieke koe die daadwerkelijk verschijnse len van BSE vertoont mogelijk honderd zijn die de ziekte in stilte en daardoor niet ontdekt met zich meedragen. De gegevens staan vandaag in het wetenschappelijke tijdschrift New Scientist. Ze zijn gebaseerd op onderzoek in BSE-kuddes met een in Zwitserland ontwikkelde snelle test. Daarbij werden op 1.761 dieren acht runderen met 'slapende BSE' ontdekt, relatief ruim hon derd keer zo veel als het officiële besmettingsper centage. Hoewel de test nog moet worden her haald bij BSE-vrije kuddes, heeft het bericht de Britten verontrust. Zou blijken dat het aantal 'gekke koeien' inder daad honderd keer hoger ligt, dan kan Groot- Brittannië hervatting van de export vergeten. Ook de gevolgen voor de volksgezondheid zou den enorm kunnen zijn. Volgens de Zwitsers zouden overigens ook landen waar nauwelijks BSE is geconstateerd, zoals Ne derland en België, zich zorgen moeten gaan ma ken. Zij zouden onwetend honderden tot duizen den besmette koeien kunnen herbergen, dieren die als 'gezond' de voedselketen ingaan. Europa telt nog maar één land dat BSE-vrij is: Italië. Nieuw systeem Schiphol geeft veel vertraging schiphol rudolf kleun Aanloopproblemen bij de intro ductie van een nieuw compu tersysteem voor de luchtver keersbeveiliging zijn al dagen lang oorzaak van massale ver tragingen op Schiphol. Het nieuwe systeem -AAA, Amsterdam Advanced Aircontrol - geldt als het modernste ter wereld. Er is ruim 350 miljoen gulden in geïnvesteerd. Tweede pinksterdag is het in gebruik ge nomen. De introductie ervan was nodig onder andere vanwe ge dreigende capaciteitsproble men van het oude systeem. Een woordvoerder van de Luchtverkeersbeveiliging (LVB) erkent dat de introductie niet vlekkeloos loopt. „Het gaat om aanloopproblemen. Daardoor hebben we voorlopig structu reel vijftien procent minder ca paciteit. Dat duurt zeker nog deze week en misschien nog langer." De gevolgen ervan wor den nog eens versterkt door problemen bij de verkeersbevei- liging rond Londen, door de slechte weersomstandigheden en door de bouwactiviteit op Schiphol waardoor minder vliegtuigen tegelijk kunnen wor den afgehandeld. Volgens een woordvoerster van Schiphol ondervinden alle vluchten gevolgen van de aan loopproblemen. Het effect is echter het sterkst op vluchten van en naar Londen. Een gezag voerder op die route liet giste ren in zijn uitleg aan passagiers niets aan duidelijkheid te wen sen over. Hij adviseerde -na een vertraging van ongeveer drie uur- zijn passagiers Schiphol voorlopig maar te mijden. Berg van Cupido Tickets is ten einde raad. „Ik heb pas vijftig kaartjes te pakken gekregen. Ik snap er niets van, er moeten nog dui zenden kaartjes zijn bij Fransen die willen verkopen. Maar ik heb al twee weken lang vijf man in Parijs rondlopen en ze van gen bot." Ook Van den Berg wijst de beschuldigende vinger richting FIFA-voorzitter Blatter. „Ik heb van diverse kanten ge hoord dat Blatter kaartjes heeft lopen uitdelen, om stemmen te winnen voor zijn kandidatuur. rijswijk anp Beiersdorf NV heeft de ver koop van zijn Nivea anti-rim- pelcrème Q10 opgeschort. In sommige gevallen leidt het ge bruik ervan tot overgevoelig heid van de huid. Q10 is pas sinds kort op de markt. Het product is uitge breid dermatologisch getest, maar zorgt desondanks bij ge bruikers voor huidirritaties. In een advertentie in de gro te ochtendbladen adviseert het bedrijf het smeren te stop pen wanneer er klachten zijn. De klachten zullen na het sta ken verdwijnen, zegt Beiers dorf. HET WOORD IS AAN Louis Paul Boon Meisjes die al te zeer nadruk op de boezem leggen, bren gen me daarmee in de war. Ik weet nooit wat ik doen moet, want kijk je ernaar dan voelen ze zich aange rand en kijk je er niet naar dan voelen ze zich beledigd. 9715° 117160 8718° 40% 70% 60% 30% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur27 t/m 32 Economie8,9 -3,5 -6,7 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,14,15 RTV/programma's25 Sport17 t/m 23 Strips24 Uitgaan 32 De bon is vandaag voor een korting van 10 gulden op het lezersmenu in het Lisser Spijshuis in Lisse. Maasvlakte en Markermeer vallen af den haag gpd De Tweede Maasvlakte en het Markermeer zijn voorlopig afge voerd van de lijst van mogelijke lokaties voor uitbreiding van Schiphol. Een eventuele nieuwe luchthaven komt óf in de Noordzee, of in de Flevopolder. Omdat de Noordzee vermoede lijk te duur is, maakt de Flevo polder de beste kans. Tot die conclusie zijn gisteren de on derhandelaars over een tweede paars kabinet gekomen. De fractieleiders van PvdA, WD en D66 hebben niet willen wachten op nieuwe gegevens over de mogelijkheden voor groei op Schiphol, alvorens de lokaties over nieuwe luchtha vens onder de loep te nemen. In opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt on derzocht hoe met een ander ba nenstelsel de capaciteit van Schiphol kan worden opgerekt. De resultaten komen vermoe delijk pas volgende week. De drie paarse partijen gaan er vanuit dat hoe dan ook op enig moment over een nieuwe luchthaven beslist moet wor den. Met name de WD wil dat er in het nieuwe regeerakkoord al lokaties worden opgenomen. PvdA-fractieleider Wallage be nadrukte dat met de nu ge noemde lokaties de keuze nog lang niet definitief is. Daarvoor zijn nog vele onderzoeken noodzakelijk. Overigens heeft de voorkeur voor Noordzee en Flevopolder geen gevolgen voor het eerder al door het kabinet genomen besluit tot aanleg van een Tweede Maasvlakte. De onder handelaars bevestigden op nieuw dat besluit, waarin ook de aanleg van een groot natuur gebied is opgenomen. Het gemeentebestuur van Rotterdam blijft voorstander van een vrachtvliegveld op de Tweede Maasvlakte. Volgens het Rotterdamse gemeentebe stuur is dat nodig om de econo mie van de havenstad van een breder fundament te voorzien. Gedeputeerde J. Nolten (WD, luchtvaart) noemt het schrap pen van de Rotterdamse locatie 'jammer, maar niet dramatisch'. Zuid-Holland vindt het vooral belangrijk dat Schiphol de enige nationale luchthaven blijft. „En wij begrijpen dat de informa teurs daar vanuit gaan." Ja, ik wil een ab< op het Leldsch Dagblad. (I.v.m. controle,bezorging) 1 Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 9-4,15) I i automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95,15) i Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1