Bankverzekeraar Fortis verhoogt bod op Generale Economie erknemer klein bedrijf ijgt meer te vertellen Contract biedt huiseigenaar garantie bij verbouwing Volkswagen nu echt eigenaar Rolls-Royce 'Bols en Wessanen: de lamme en de blinde' Feministische economie RDAG 6 JUN11998 logovens ontwikkelt nieuwe machine CHTpen. Hoogovens Staal heeft een overeenkomst gesloten met ipvr Zwitserse Soudronic Neftenbach voor de ontwikkeling van QieuWe machine voor de productie van dun wan di ge stalen -en met een grote diameter. Dergelijke lichtgewicht buizen Jen gebruikt bij hydrovorm-technologie. Dat is een proces DPTIEfbijmet behulp van vloeistof onder hoge druk complexe on- -ielen kunnen worden gevormd. Vooral autofabrikanten heb- 2 veel belangstelling voor deze techniek. Er bestaat echter nog 3 i installatie om grote buizen te vervaardigen voor carrosse- 3 elen. Met de ontwikkeling van de nieuwe machine is vier j Den gulden gemoeid. Naar verwachting komt de commer- 3 productie van buizen in 1999 op gang. 3 l merkleren royaal aangeschaft 3 jaag Nederland geeft weer meer geld uit aan kleding. In 3 l stortte de consument zich massaal op de zomermode. De 3 iet in de kledingbranche lag toen bijna twaalf procent hoger 3 in april vorig.jaar en kwam uit op 11 miljard gulden. Vooral 3 ,e middelgrote kledingzaken en kleine boetieks rinkelde de 3 a flink. De grote ketens boekten nauwelijks omzetstijging. 3 ling zat een paar jaar in het verdomhoekje van de portemon- In 1994 en 1995 daalden de omzetten zelfs. In 1996 keerde 3 a |ij voorzichtig, de trend zet zich nu stevig voort. a eer uitzendwerk in eerste kwartaal jtburgUitzendwerk zit nog steeds in de lift. In het eerste 3 a rtaal van dit jaar werkten de uitzendkrachten samen bijna 5 a iiljoen uur gewerkt, vijftien procent meer dan in dezelfde ode vorig jaar. Dat komt overeeen met 163.000 volledige ba- De omzet van de uitzendbureaus ging met 25 procent om- 1 b g tot drie miljard gulden. Dat is, aldus het Centraal Bureau ;de Statistiek (CBS), inclusief niet-uitzendactiviteiten (advi- j ïg, consultantcy en dergelijke). Sinds 1995 is de omzet van a ranche verdubbeld. Bankverzekeraar Fortis heeft zijn bod op de Generale Bank met 16 procent verhoogd. Fortis biedt nu 28.675 Belgische frank per aandeel Generale Bank. „Daarmee zitten we 7,2 procent boven het bod van ABN Amro", al dus een woordvoerder van Fortis. In totaal biedt Fortis nu 25,5 miljard gulden voor de Generale Bank. De verho ging van het bod is 'gewoon een volgende stap in de bie- dingenstrijd', aldus de woordvoerder. gen en eigen middelen financie ren. „We gaan dus niet nog meer extra aandelen uitgeven. Ondertussen kwam het be stuur van de Generale Bank gis teravond in Brussel in spoed vergadering bijeen op verzoek van enkele commissarissen die het bod van ABN Amro alsnog willen blokkeren. De statuten van de bank bieden daartoe de mogelijkheid via de uitgifte van extra aandelen die aan de eerste Pas gisteren kreeg Fortis toe stemming van de aandeelhou ders om een hoger bod uit te brengen op de grootste bank van België. De extra ruimte die de aandeelhouders boden, werd direct gebruikt. Volgens M. Lip pens, bestuursvoorzitter van Fortis AG, de Belgische tak van Fortis, zal Fortis de verhoging van het bod volledig via lenin- bieder, Fortis AG, zouden wor den toegekend. In de Belgische financiële wereld staat deze constructie bekend als de 'gif- pil'. Volgens de 'gifpil-procedure' kan een onderneming een als vijandig beschouwd bod probe ren af te slaan door het kapitaal met tien procent te verhogen en dit pakket eventueel aan een 'vriendelijke' partij te verkopen. Volgens een goed geïnformeer de bron wordt deze optie in de bestuursvergadering 'serieus besproken'. Onzeker is wel of de Belgische commissie voor het bank- en kredietwezen, die eer der deze week zowel het bod van ABN Amro als van Fortis goedkeurde, met de uitgifte van extra aandelen zou instemmen. Een woordvoerder van ABN Amro reageerde gisteravond onaangenaam verrast op het besluit van het Generale-be- stuur om een extra vergadering te beleggen over de mogelijk heid ABN Amro de pas af te snijden. Donderdag nog benadrukte ABN Amro-baas Kalff dat het di rectiecomité van de Generale Bank het bod van zijn concern had verwelkomd. De meeste commissarissen, die in de Raad van Bestuur de meerderheid hebben, gaven vorige week vrij dag echter de voorkeur aan For tis. Een besluit over 'gifpilproce- dure' kan met eenvoudige meerderheid worden genomen. Als de Generale Bank deze weg bewandelt, betekent het dat Fortis vrijwel zeker ruim 50 pro cent van de Generale Bank in handen krijgt. ïieel in Europese onderne en met minder dan dui- Iwerknemers, krijgt in de 3 «nst ook kans op mede- mschap. De EU-lidstaten 1 dat deze bepaling wordt 3 aomen in het statuut voor jesevennootschappen. is het echter nog niet. de oprichting van deze Eu- e vennootschappen wis- e EU-ministers van sociale i de afgelopen dagen in nburg bijeen echter op- v geen overeenstemming reiken. De discussie over logelijkheid om een Eu- ;e vennootschap op te ;n, sleept al bijna drie de- ia. Vooral Groot-Brittannië tte zich altijd tegen het ipe dat er in een Euro NV 1 T op bepaalde momenten :e moet zijn van informatie werknemers of bonden. Dat t lijken de Britten nu ech- laten varen. Luxemburg tekenden de ;n, momenteel EU-voorzit- onderdag geen protest aan i een intitiatief om bij op- jrnden wijzen .12tO-voorstel ör KLM af 1veen rudolf kleun >AO onderhandelingen bij LM zijn gisteren opnieuw iniger geworden. De bon- ïebben het door de lucht- maatschappij voorgestelde ét aan arbeidsvoorwaarden vezen. José Smeets van Bondgenoten noemt de ttellen 'een slagroomtaart je meteen doorheen prikt'. Joop Hofland van vakbond 0nie is het pakket 'een kasteel'. De bond is som- If het over twee weken tot IAO-akkoord kan komen. I bonden hebben eerder égeven dat ze met een jkurele loonsverhoging wil- aeedelen in de recordwinst je KLM het afgelopen jaar geboekt. De KLM wil de hemers echter vooral met (jentele, eenmalige loons- ipgingen tegemoet komen, turele loonsverhogingen jen de positie binnen de al lies met Northwest en Alita- jntasten. KLM kwam gisteren met 'oorstel voor een twee jaar ide CAO met twee keer procent structurele loons- 3ging, plus in het eerste leen eenmalige uitkering issei fler procent en in het twee- ,930 Lj een van zes procenti 0p 5 3i (vaarde dat de resultaten 305 I verslechteren. Daarnaast 3 05 de KLM één procent als de 3] 13 nemers maximaal vijf keer ?'ns Fste z'ektedag voor eigen X56 F1? nemen. De KLM wil 3.25 Ir de betaling voor ploe- 2-7j iiensten veranderen, de be- 335 f§ v°or gedeeltelijk arbeids- 3,00 Schikten verminderen en 5 66 fnsi°enleeftijd optrekken, i'oi e laatste voorstellen zijn 006 6 direct van tafel ge- 3.32 r Smeets: „Het pakket is i,20 p ook veel te mager. De 2 75 stellen betekenen dat men- er op termijn op achteruit De FNV en De Unie wil- •nder andere een structure- Onsverhoging van 3,75 pro- jorige tfper jaar gjj onderhan den zijn in totaal zeven Ipn betropkken die vier ver is 54cJen^e CAO's moeten afslui- jroor in totaal zo'n 26.000 bemers. 270.00c 18 en 19 juni praten beide pen verder. richting van Europese vennoot schappen ook kleine onderne mingen te verplichten tot infor matie van medewerkers. Dat initiatief kwam mede tot stand na een interventie van de Nederlandse minister Melkert. „Daardoor kunnen we in feite de reikwijdte van de Europese ondernemingsraad uitbreiden tot alle Europese bedrijven", al dus de bewindsman donderdag. Melkert denkt dat de oprich ting van Europese vennoot schappen hierdoor een stapje dichterbij kopit. Toch wil hij nog een aantal voorwaarden in gevuld zien, alvorens in te kun nen stemmen met de Europese onderneming. Daarbij denkt Melkert vooral aan regelingen om bij fusies de medewerkers van de grotere partner meer zeggenschap te geven. De minister wil ook strenge voorwaarden verbinden aan een eventueel besluit van werknemers om af te zien van hun recht op inspraak. De Europese vennootschap zou voordelen kunnen bieden voor bijvoorbeeld Amerikaanse of Japanse; investeerders die in verschillende EU-landen activi teiten beginnen. Zij zouden niet langer in alle verschillende lid staten aparte nationale dochter ondernemingen hoeven op te fichten. Rotterdam Een luchtfoto van de gloednieuwe Eastman Chemical-fabrieken in Europoort. Met de bouw van de twee fabrieken is een investe ring gemoeid van vijfhonderd miljoen gulden. Eastman is de belangrijkste producent van PET (polyethyleen tereftalaat), waarvan flessen voor frisdrank en water wordt gemaakt. foto anp amersfoort anp Particulieren die hun huis laten verbouwen kunnen dit zwart op wit laten vastleggen in een ver bouwingsovereenkomst. De Vereniging Eigen Huis en het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid (NVOB) hebben de nieuwe overeenkomst opgesteld. Het NVOB is met 4.300 aangesloten bedrijven de grootste onderne mersorganisatie in de bouw. Jaarlijks geven particuliere huiseigenaren voor meer dan drie miljard gulden uit aan ver bouwingen. Beide organisaties verwachten dat dit bedrag de komende jaren zal stijgen om dat mensen steeds meer geld uitgeven aan de verfraaiing van hun huis en verbetering van wooncomfort. Het is daarom van groot belang dat opdracht gever en aannemer hun afspra ken op een gemakkelijke wijze kunnen vastleggen. In de voorgedrukte overeen komst worden alle relevante on derdelen van de verbouwing in gevuld. De keuze van materia len, een vaste prijs, de opleve ringsdatum met daaraan gekop peld een boete voor te late ople vering, en afspraken hoe even tuele gebreken moeten worden hersteld, zijn erin opgenomen. Aan de overeenkomst is een ga rantieregeling van de NVOB- aannemers gekoppeld, die er onder meer voor zorgt dat een verbouwing wordt afgemaakt als een aannemer failliet gaat. Verder geeft de regeling garan tie op het afgeleverde werk. De nieuwe overeenkomst, die na twee jaar onderhandelen tot stand is gekomen, biedt de veel al niet deskundige particuliere opdrachtgever maidmale zeker heid bij een verbouwing. Eigen Overnamepoging Britse miljonairs op valreep mislukt kondigde advocaat M. Shrimp- ton namens Britse en Ameri kaanse miljonairs aan met een hoger bod te komen. Maar Vic- kers liet gistermorgen weten 'geen geloofwaardige offerte' te hebben ontvangen. Tijdens de vergadering en na dat het bod van BMW was afge wezen, verscheen Shrimpton alsnog ten tonele. Hij kreeg tij dens een schorsing van een half uur de gelegenheid duidelijk heid te geven over een alterna tiefbod. Shrimpton zei ten min ste 460 miljoen pond (1,5 mil jard) op tafel te kunnen bren gen, maar vroeg daarvoor meer tijd. Die kreeg hij niet. Vickers-topman C. Chandler noemde het voorstel van Shrimpton 'onwaardig'. Hij zei er geen vertrouwen in te heb ben dat op korte termijn een re delijk bod is te verwachten. Na de interventie van Shrimpton stemden de aandeelhouders met overweldigende meerder heid voor het bod van VW. Voor veel Britten is het een gruwel dat Rolls-Royce in han den komt van een Duits bedrijf, en dan ook nog een met zo'n 'proletarische' naam en imago. BMW, dat enkele jaren geleden Rover overnam, heeft in elk ge val nog het nodige prestige. Omgekeerd is de aankoop van Rolls-Royce voor Volkswagen een uitgelezen mogelijkheid tot statusverhoging. Volkswagen (VW) heeft het po- kerspel om Rolls-Royce gewon nen. De aandeelhouders van de huidige eigenaar, het Britse concern Vickers, verkozen gis termiddag zoals verwacht met ruime meerderheid het overna mebod van VW boven dat van BMW. Een poging van een groep steenrijke Rolls-fans om het tij op de valreep te keren, mislukte. Vickers bood de fabrikant van Juxe auto's vorig jaar te koop aan. BMW was aanvankelijk fa voriet, vooral omdat het Beierse bedrijf motoren levert aan Rol ls-Royce. Na exclusieve onder- Toen advocaat Shrimpton gisteren namens een groep Britse en Ameri kaanse miljonairs kwam praten over een nieuw bod, werd hij van alle kanten bestookt met vragen van journalisten, foto »aplouisa buller handelingen bereikte BMW eind april overeenstemming met de directie van Vickers over een bod van 340 miljoen pond (1,1 miljard gulden). Het ge vecht leek beslist, maar VW liet het er niet bij zitten. Volkswagen kwam met een bod van 430 miljoen pond (1,4 miljard). De directie van Vickers zag zich onder druk van aan deelhouders genoodzaakt BMW te laten vallen en adviseerde in te gaan op het hogere bod. Af gelopen donderdag verhoogde VW zijn kansen nog verder met een akkoord waarbij dochterbe drijf Audi voor 120 miljoen pond (390 miljoen) de motoren fabrikant Cosworth overneemt van Vickers. Alleen rijke Rolls-fans leken VW nog te kunnen dwarsbo men. Het afgelopen weekeinde Huis en NVOB hopen dat er daardoor minder geschillen ko men tussen consument en aan nemer. Die ontstaan nu vaak door onduidelijke contracten of het geheel ontbreken van een schriftelijke overeenkomst. Mocht er ondanks de water dichte nieuwe overeenkomst toch een onoplosbaar conflict ontstaan dan kan dit worden voorgelegd aan de Raad van Ar bitrage voor de Bouwnijverheid. Jeltsin erkent fouten met markteconomie MOSKOU KRF-Rtr-AFP De financiële crisis in Rusland is het gevolg van het enorme be grotingstekort en een gebrek aan ervaring van de regering in het omgaan met de prille mark teconomie. Het ergste van de crisis is inmiddels achter de rug, maar het grootste probleem, de overheidsfinanciën, moet nog worden opgelost. Dat heeft de Russische presi dent Jeltsin gisteren gezegd in zijn wekelijkse praatje voor de radio. „We moeten het eerlijk toegeven, wij zijn ook schuldig aan onze problemen." Eind vo rige maand ontstond paniek op de Russische financiële mark ten, die pas in de loop van deze week enigszins tot bedaren kwamen. Het verdedigen van de natio nale munteenheid is de belang rijkste taak van de regering, al dus Jeltsin. „De crisis bedreigt de stabiliteit van de roebel. Dat zou kunnen leiden tot hogere prijzen en hogere kosten voor levensonderhoud voor de bur gers. We zullen dit niet toela ten", verzekerde hij. Daarom zal de regering haar begrotingstekort moeten aan pakken. niet alleen op federaal niveau, maar ook in de regio's en de gemeenten. „We moeten leren leven met de beschikbare middelen. De regering moet stoppen te veel te lenen." Optiehandelaar in voorkenniszaak: amsterdam ed blaauw „Bols en Wessanen werden op de beursvloer vergeleken met de lamme en de blinde. Nie mand in de financiële wereld had vertrouwen in die fusie." Dat zei gisteren een 37-jarige Haarlemse optiehandelaar voor de Amsterdamse rechtbank. De man wordt er van verdacht met voorkennis te hebben gehan deld in opties van het voedings- en drankenconcern. Hij zou, samen met zes ande re verdachten in de periode 1994/1995 op basis van vier voortijdig uitgelekte persberich ten succesvol in put-opties van het fonds hebben gespeculeerd. Ze zouden variërend van enkele duizenden guldens tot een ton hebben verdiend. Het is de eer ste keer dat Justitie een optie handelaar vervolgt op verden king van handel met voorwe tenschap. Het restaurant Blanje Bleu aan de Zandvoortselaan in Bentveld zou de plaats zijn waar de verdachten elkaar hadden getroffen, paar zou ook een voormalige directeur van Bols- Wessanen geregeld komen. De ze directeur wordt er van ver dacht vertrouwelijke informatie te hebben gelekt. „Ik ken die man niet en in Blanje Bleu heb ik maar één keer gegeten", zei de optiehandelaar. De zaak kwam aan het rollen toen er net voor het verschijnen van de vier persberichten opval lend veel handel in opties Bols- Wessanen was. Opties zijn het recht om gedurende een be paalde periode een aantal effec ten te kopen (call) of te verko pen (put). Op vragen over zijn werk op de beurs en zijn inbreng in zijn vrije tijd bij het beleggingsclub je Triple Sec gaf de Haarlemmer algemene antwoorden. Reden voor de rechtbankpresident mevrouw W. van Schaarden burg om te zeggen: „Erg duide lijk vond ik het niet, maar ik laat u verder maar met rust." Wel wilde de Haarlemmer kwijt dat hij in zijn werk meer affiniteit had met speculeren op beurs- dalingen dan -stijgingen. De optiehandelaar erkent dat hij in de periode voor het ver schijnen van de persberichten had gehandeld in BolsWessa- nen, maar ontkende met klem dat hij voorkennis had gehad. „Natuurlijk komt informatie uit het geruchtencircuit mij ter ore. Maar nogmaals, ik ken niemand van de directie van BolsWessa- Twee verdachten zijn niet ge dagvaard. Volgens officier van justitie H. de Graaff ligt daar een 'strategische' beslissing aan ten grondslag. De rechtbank beslis te gisteren dat het OM moest uitleggen waarom bijvoorbeeld een 52-jarige man uit Noordwij- kerhout niet wordt vervolgd. De Graaff zei daarop dat 's mans verklaring sterker was dan die van de overige verdachten. Maandag wordt de voorken niszaak voortgezet. Naar ver wachting volgen requisitor en pleidooien op 16 en 17 juni. ECONOMIEWIJZER Vrouwen en economie gaan ge woonlijk niet samen. De kans dat u die dit leest een vrouw bent, is klein. Mannen lezen nu eenmaal vooral de economie pagina's (na de voor- en sport pagina's te hebben doorge- kamd) en vrouwen lezen liever over cultuur en mode. Het aantal vrouwen in top-eco- nomische posities blijft gering. Op de beurs zie je ze nauwe lijks. Je zou zeggen dat de eco nomie een zaak van mannen is. Dat is natuurlijk niet zo. Het gaat in de economie over be drijvigheid, werk en welvaart en dat zijn zaken waar vrouwen minstens zo veel belang bij heb ben als mannen. Gelukkig begint dit onvrouwelij ke beeld van de economie te veranderen. Dit dankzij vrouwen. Een belangrijk resul taat van de feminis tische beweging is dat meer vrouwen dan ooit belangstel ling hebben gekre gen voor het man nelijke vak econo mie. Het aantal vrouwe lijke studenten in de economie is de af gelopen jaren dras tisch toegenomen. Vorige maand nog mocht aan de uni versiteit van Wage- ningen een econo me (Henriëtte Maassen van den Brink) zich in een toga hullen. En deze week zijn zeker vijfhon derd vrouwelijke economen uit de gehele wereld bijeen in Am sterdam om over feministische economie te praten. Na de radicale tijd gedurende de jaren zeventig, roept femi nisme gauw negatieve associa ties op van vrouwen die erop uit zijn mannen klein te maken. Feministische economie roept wellicht gelijksoortige associa ties op. Die zijn evenwel onte recht. Feministische economie is een vrij recente beweging van vooral vrouwelijke economen om aandacht te vestigen op de rol van vrouwen in de econo mie. Die aandacht was zonder meer nodig. Zo lang mannen naar onze economie keken, zagen ze over het hoofd wat vrouwen in die economie presteerden. Zij hielden alleen rekening met het werk dat werd betaald en dat wps tot niet zo lang geleden vooral mannenwerk., Het waren de vrouwen die erop wezen dat vrouwen zeker de helft van alle arbeid in dit land verrichten door thuis te werken en voor kinderen en ouders te zorgen. De mannenblik leidde tot het merkwaardige resultaat dat de gemeten economische activiteit zou afnémen wanneer een man zijn huishoudster trouwde. De huishoudster zou hetzelfde werk blijven doen (zoals boenen en koken), alleen werd het nu niet meer betaald en werd het dus niet meer gerekend als eco nomische activiteit. De feministische economie maakt verder een belangrijk punt van de ongelijke beloning ARJOKLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit van mannen en vrouwen voor gelijksoortig werk. Zolang vrou wen overheersen in een beroep als de verpleging hebben ze weinig te verwachten in termen van beloning. Neemt het aantal mannen in de verpleging toe, dan gaat ook de beloning omhoog. Dankzij het werk van feministische econo men worden beleidsmakers alerter op de discriminatie van vrouwen in de arbeidsmarkt. Een ander belangrijk resultaat van de feministische economie is de toenemende aandacht voor zorg. Zoals gezegd, hadden mannen alleen oog voor zorg wanneer ervoor wordt betaald. Feministische economen zoals de Amerikaanse Nancy Folbre, en de Nederlanders Henriëtte Maasen van den Brink en Irene van Staveren laten dui delijk zien dat zorg een andere behan deling vereist dan een normale econo mische dienst. Terwijl de mannelij ke economen het vooral hebben over individuen die op eigenbelang uit zijn, betogen zij dat zorg te maken heeft met intermenselijke re laties, met wederke righeid dus, en daarom grotendeels buiten de markt omgaat. Mensen zorgen voor elkaar zonder dat er een som geld te genover staat. Een dergelijke vorm van zorg is een waarde op zich; het is de basis van inter menselijke relaties die zo be langrijk zijn voor een gezonde economie. Inmiddels hebben ook veel mannelijke economen oog ge kregen voor de betekenis van de wereld buiten de geregistreerde economie om. Het gevolg is dat mannelijke politici als Rosen- muller, Marijnissen en Wijers nu volop bezig zijn met de pro blematiek van de verdeling tus sen zorg en werk. Opmerkelijk is ook de inbreng van feministi sche economen in ontwikke lingslanden. De mannelijke economen die zich met ontwik kelingswerk bezighielden, had den sterk de neiging zich op het werk van mannen te concentre ren. Was er geld te verdelen, dan ging dat naar mannen. Feministische economen wezen er evenwel op dat in veel ont wikkelingslanden het belangrij ke werk door vrouwen wordt gedaan. Zij halen bijvoorbeeld het water en verbouwen het land, terwijl de mannen met el kaar over politiek praten. Geef geld aan de mannen en er ko men gebouwen waar ze beter kunnen praten. Geef het geld aan vrouwen en er komen wa terputten en instrumenten voor de landbouw. Het ligt zo voor de hand, nu we dit weten. Maar er kwamen fe ministische economen bij kij ken om daarachter te komen. Kortom, feministische econo mie is wezenlijk. U kunt me de ze week dan ook in Amsterdam vinden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9