4 ii 'De tijd van blote kont, knuppel en speer is voorl *r- De keuzes van Straver LI E] eastern Met dillema's heeft Marinus A. Straver nauwelijks moeite. Wij legden hem er een paar voor. Hij koos en legt uit. Nederland of Brazilië? „Nederland, natuurlijk. Het is een fan tastisch team. Ze maken zeker kans. Ja hoor, ik houd wel van voetbal. Ik kijk graag naar een mooie Europacup wedstrijd of naar Oranje. Maar als ik eerlijk ben, vind ik het heerlijk dat er in de Leidse regio geen betaald voetbal is. Het legt zo'n druk op je korps." De korpsbeheerder of de korpschef als politiebaas? „De korpsbeheerder moet de baas van de politie blijven. Ik ben dan wel de professionele baas van de politie maar het beleid moet worden gemaakt door iemand, die je daar politiek op kunt aanspreken. Als die politiek verant woordelijke baas (in Hollands Midden is dat burgemeester Goekoop van Lei den) er niet zou zijn, dan was de mi nister van binnenlandse zaken de baas. En dat is geen goede zaak. Niet voor de gemeenteraden en niet voor de burgerij. Het politiebeleid moet in de regio worden gemaakt." De gulden of de Euro? „Het moet de Euro maar worden. Dat is ook wel gemakkelijk." Kok ofBolkestein? „Kok. Geen van beide heren heeft mijn politieke kleur - ik stem D66 - maar ik heb grote waardering voor Kok als mi nister-president. Bolkestein hamert weliswaar steeds op versterking van de politie. Maar dat doen eigenlijk alle partijen. Ik laat overigens mijn politie ke voorkeur niet van slechts één on derwerp afhangen." Leiden of Haarlem? „Leiden. In Haarlem liggen mijn roots. Maar Leiden is de stad - met Gouda, de tweede grote stad in deze regio - waar ik nu voor ga." Goed nieuws voor mensen, die niet precies meer konden volgen hoe het bij de politie Hollands Midi werkt. De 'contactmedewerker'heer voortaan gewoon weer 'wijkagent'. Een kleine wijziging die Ri Straver doorvoerde. De korpschef, die bij de stoelendans na de IRT-ajfaire uit Haarlem moest vertré. zit in Hollands Midden inmiddels anderhalf jaar stevig in het zadel. Volgens zijn naaste medewerk heeft hij in die tijd een flinke lijst veranderingen op zijn naam staan. Hoog tijd voor een gesprek door ANNET VAN AARSEN EN AD VAN KAAM Ries Straver „In Haarlem liggen mijn roots. Maar Leiden is de stad waar ik nu voor ga." FOTO HIELCO KUIPERS De tentoonstelling naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 2 augustus in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1. Leiden, telefoon 071-516 88 00. De openingstijden van het mu seum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur. Toegangsprijzen: Volwassenen 10 gulden. Jeugd van 4-18/OP/65+ 7,50 gulden. Groepen (min. 10 personen) 7,50 n de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld. Nee, over 'zwakke punten' zul je hem niet horen als het gaat over het korps Hollands Mid den. Ries Straver spreekt nooit in dergelijke negatieve termen. Liever heeft hij het over 'verwonderpunten', sinds zijn aantreden een gevleugelde uitdrukking in het hoofd bureau in Leiderdorp. De 'onderbezetting' op de wijkbureaus was wat hem betreft één van de grootste. „Het Leidse bureau binnenstad moest het doen met 35 mensen. In Haarlem zaten er bij zo'n zelfde wijkteam 60. Dat was iets dat me direct opviel, dat de basispolitiezorg zo zwak bezet was in Hollands Midden", zegt Straver. „Het wijkgebonden werken stond als prioriteit in alle nota's. Maar het was niet verankerd in de structuur van de organisa tie. Het accent lag meer op specialismen. En als je keek naar stafpersoneel en ondersteu ning, zat daar toch ook wat meer vlees op de botten. Maar als een wijkagent op vakan tie was, bleef zijn werk noodgedwongen lig gen." De cijfers tonen het aan. Van de medewer kers van het korps Hollands Midden werkt slechts veertig procent in de basispolitie zorg. „Ik heb al na drie maanden gezegd dat dat anders moet. Binnen afzienbare tijd is het vijftig procent geworden. Dat tikt aan", zegt Straver gedecideerd. Misschien heeft hij makkelijk praten. Hol lands Midden heeft het tij mee. Het mag zich nu het snelst groeiende korps van Ne derland noemen terwijl tijdens de beruchte reorganisatie van de politie, een paar jaar geleden, het mes er fUnk in moest. Momen teel puilen de klassen op de politieschool uit. Maar toch, die extra dienders komen er, het accent van de personeelsuitbreiding ligt bij de 'gewone agent'. „Let op... We kunnen de regio never blauw verven. Maar het gaat ook niet zo zeer om méér blauw op straat. Een wijkteam bestaat niet uit aanwezigheidspolitie, maar uit poli tie die bezig is", meent Straver. „Het is enorm arbeidsintensief werk. We willen hel der maken dat de norm is: 'Inbreken doe je niet'. Hoe doe je dat? Door bijvoorbeeld ac tief te rechercheren. Niet pas na honderd inbraken maar al na drie of vier. De wijk teams hadden nauwelijks sterkte om te re chercheren. Dat gaat veranderen. En daar naast moeten we ook investeren in netwer ken, in partners met wie we samenwerken. Neem nou de jeugdproblematiek. Die kun nen wij met repressief optreden niet oplos sen. Maar we kunnen wél andere instanties inschakelen, we kunnen bijvoorbeeld sa menwerken met scholen. Het project 'Doe effe normaal' is daar een voorbeeld van. In het begin van dit jaar ge start, krijgt het nu langzaam vorm. Het is de bedoeling dat wijkagenten een basisschool adopteren. Ze geven geregeld een uurtje les aan de groepen zeven en acht: over vanda lisme, over winkeldiefstal. Zo leren de kin deren iets over normen en waarden. Maar ook raken de leerlingen vertrouwd met de wijkagent en kloppen ze eerder aan als er iets aan de hand is. „Het wordt méér en beter", zegt Straver. „Dat kost geld maar het betaalt zich terug. De kosten van onveiligheid en criminaliteit zijn gigantisch hoog. Als je investeert in vei ligheid, ben je op den duur een stuk goed koper uit." Met dergelijke problemen valt het in de re gio volgens hem overigens alleszins mee. „Ja natuurlijk. We maken hier ook gevallen mee van geweld op straat, gèweld rondom uitgaan. We kennen straatroof en overval len. We hebben in Hollands Midden zware criminaliteit, maar dat is eigenlijk nooit zo zichtbaar voor de gewone burger. En we hebben te maken met drugsoverlast hoewel in de hele regio het aantal klachten daarover is gedaald. Maar ondanks al die problemen valt het relatief gezien in Hollat wel mee. Het is hier geen AmsttA ~J\ Het prioriteitenlijstje voor de kf\.l ren staat hem helder voor ogen „Geweldsdelicten blijven een ze zegt hij. „En natuurlijk de jeugi^J tiek. De bestrijding van woning blijft belangrijk. En de verbeterfd T leefklimaat en wijken en buurte onderwerpen, waar volgens StrJSt - opgetuigde wijkteams mee aan moeten. Straver ziet een bloeiende toekc WK het korps. Toch pakten zich onl onweerswolkjes samen aan delTtg€ rekeningen wezen uit dat Hollai in het jaar 2002 - uitgerekend tfiSCl ment dat het korps met 300 ma soneel op sterkte is - in de rodellldi doordat het ministerie van binn zaken is overgestapt op een anikt€i van financieren. De natuurlijke van agenten zou vanaf dat morf6lcL meer kunnen worden vervange het korps opnieuw zou krimp» VC „We kunnen niet schrappen ini gen", zegt Straver. „Er moet de!é? hl ren flink wat geld naar huisvest» tiebureau in Alphen moet in hel u6 hetzelfde geldt voor een fors aa: bureaus. En we moeten flinke \dd1l vesteren in informatietechnolo^ kunnen we niet meer mee met!V6T gelijke investeringen kunnen wi schrappen. De tijd van blote kot4 6) en speer is allang voorbij." „Dat financieringsprobleem iscOtSt niet alleen een heikel punt in Hi den", besluit Straver, „het speelb als het niet wordt bijgesteld, straks met z'n allen écht een pre Maar eerlijk gezegd maak ik me zorgen over. Ik verwacht gewoa Rijk er wat aan doet."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 52