t Harde aanpak van Marokkaanse jeugd I is hier geen vliegtuig te zien' Kwart zwangerschappen via IVF leidt tot meerlingen Binnenland jnderhalf miljoen bijen Ipdood in Vlaardingen Strepen testen Marco Bakker verschijnt dinsdag voor de rechter Zeeuwse huisartsen willen garanties bij thuisbevallen ;DAG 6 JUNI 1998 RDAG efeningen Defensie illegaal' pk» Het ministerie van defensie voert militaire oefeningen »t Waddengebied uit zonder daarvoor de juiste vergunnin- A te hebben. Daarmee stelt Defensie zich boven de wet en V het afbreuk aan het kabinetsbeleid om militaire activiteiten »t Waddengebied af te bouwen, stelt de Waddenvereniging. --^Njurist van de natuurbeschermingsorganisatie heeft uitge- it dat een groot aantal vergunningen van Defensie voor mili- oefeningen verouderd, onvolledig of niet openbaar zijn. De [denvereniging maakt zich ook boos over het feit dat Defen- Pftee oefeningen in het Waddengebied de laatste tijd intensi- terwijl afgesproken is de militaire activiteiten te verminde- J^jVorige week nog wilde Defensie een grootscheepse oefening oen midden in een kolonie zeldzame vogels. Onder druk van /addenvereniging verplaatste Defensie die naar een minder 2n gatief reisadvies Indonesië verlengd pppoRPHet negatief reisadvies voor Indonesië, uitgezon- I Bali, is verlengd tot en met 15 juni. Eerder was de datum 8 juni afgesproken daar de ambassadeurs van de Europese i i de politieke situatie in Indonesië nog niet stabiel genoeg jen. Het platform heeft geadviseerd het reisadvies te hand- ;n en te verlengen. Het platform bestaat uit vertegenwoordi- van de ANVR, de ANWB, reisverzekeraars en het ministerie buitenlandse zaken. jnde professionele autodieven gepakt i'ERDAMMet de aanhouding van zeven mannen heeft de po- in Amsterdam een internationale bende autodieven opge- m De verdachten hebben binnen vijf maanden minstens 66 Ts met een gezamenlijke waarde van vijf miljoen gulden gemaakt en doorverkocht. Het vermoeden bestaat dat de Sessioneel opererende bende, die meestal op bestelling lever- Omgetrokken was bij veel meer diefstallen. Twee verdachten, 22-jarige Amsterdammer en een 22-jarige man uit Purmer- stalen in Nederland en Duitsland auto's door ze met een ^P|n een vrachtwagen te hijsen. Ook slopen zij huizen binnen autosleutels te ontvreemden, om zo de voor het huis gepar- iderxle wagens mee te nemen. De man die als katvanger voor de inisatie werkte, is nog voortvluchtig. j>INGEN CONNY TAHEU -nkt een zacht, maar door- ;end gezoem rond de bij- ïten die langs een van de strekte velden in de Vlaar- le Broekpolder zijn neerge- Datzelfde gezoem moeten •andalen hebben gehoord ze tijdens de pinksterda- ;n afgelopen woensdag de n naderden en hun snode ïen ten uitvoer brachten, een simpele duw- en trek- iging tekenden ze het Ivonnis van 1,5 miljoen bij- de sloot is het geknakte riet zichtbaar. Daar viste Van Drift afgelopen maandag kasten uit. Alle bijen waren :onken. „Ik weet niet hoe ze in het water hebben ge- i, want ik kom hier niet el- ag", vertelt hij. Het waren kweekvolken, vier afkom- uit Oostenrijk en vier uit land. Nieuwe sterkere bij lken. Weg investering in tijd en moeite. Eén kast hij laten staan in de hoop aet nog goed zou komen. rgeefs. De bijenhouder uit de lege kast de deels m 1de honingraten met larven |Warren en werksters. „Kijk, l^zit het begin van een ko- TOnecel." Met een mesje s^ijdert hij de was. De grote er is leeg. Woensdag was het opnieuw raak. Toen hebben vandalen een ijzeren lat onder twintig kasten weggetrokken. „Alle kas ten lagen op de grond, twee honderd raten lagen door el kaar. En het regende pijpenste len. Ik wist niet waar ik moest beginnen.'' Rondom de kasten trof hij talloze dode bijen. Doodgestoken door soortgeno ten uit de andere kasten. „Elk volk heeft een eigen ko ningin en zij scheidt een geur af. De werksters vliegen op die geur af en komen dus nooit bij de buurman in de kast. Daar zorgen ook de wakers wel voor. Maar nu viel er niets te verdedi gen en bijen gaan natuurlijk op de zoete honinglucht af. Dus krijg je oorlog en steken ze el kaar dood", legt hij uit. Het was voor Van der Drift onmogelijk te achterhalen wel ke raten in .welke kast hadden gezeten, zodat hij ook deze twintig kasten moest afbreken. „Ja, dit komt hard aan. Het is eeuwig zonde." Van vandalisme heeft hij in de* Broekpolder de afgelopen ja ren geen last gehad. En nu is het twee keer vlak na elkaar raak. Nee, de bijenhouder heeft geen wraakgevoelens en hoopt niet dat de daders flink te gra zen zijn genomen door de die ren. i - i - i rtimiiniiMMi heerenveen Medewerkers van het wegen bouwkundig onderzoeksbureau KOAC WMD onderzoeken de stroefheid van markerings- strepen in een proefvak op de A7 bij Heeren veen. Ze laten een hamertje met daaraan een rubbertje over de aangebrachte strook verf slingeren. Op een metertje kunnen ze de stroefheid aflezen. Ook de witheid en zicht baarheid bij dag en nacht worden gemeten. In het proefvak testen vershillende verffabrikan- ten onder de supervisie van Rijkswaterstaat hun nieuwste produkten uit. Tijdens deze ex tra controle bleek een aantal stroken al los te zitten. De proefperiode zal een paar jaar du ren. FOTO ANP ALEX DE HAAN Advocaat richt ziclr op zender in ArenA Zanger Marco Bakker komt dinsdag voor de rechter wegens het doodrijden van een vrouw terwijl hij zwaar gedronken had. De 60-jarige bariton is dood door schuld in het verkeer ten laste gelegd en gevaarlijk rijge- drag. Bij het ongeluk, 31 oktober vorig jaar, kwam een 38-jarige vrouw om het leven. De zanger was die avond in het stadion opgetreden tijdens een gala feest. Na afloop stapte hij in zijn Opel Omega, die geparkeerd stond op het vip-parkeerdek van de ArenA. Volgens oogge tuigen scheurde hij weg, waar bij hij het slachtoffer schepte. De auto van Bakker boorde zich in een portiersloge. Het gerechtelijk laboratorium berekende dat Bakker op het moment van de aanrijding tus sen de 1,1 en 1,9 promille alco hol in zijn bloed had, wat om gerekend betekent dat hij tien glazen sterke drank op had. Het exacte promillage viel echter niet meer vast te stellen. Er ver streken vijf uur voor de politie een bloedproef kon afnemen. Bakker kan dan ook niet wor den vervolgd voor het rijden on der invloed, omdat het alcohol promillage is gebaseerd op een berekening. In het proces kan die berekening wel een rol spe len om de schuld van de zanger aan te tonen. Marco Bakker zelf beweerde die bewuste dag slechts ander half glas wodka te hebben ge dronken. En hoewel er geen technische gebreken aan zijn Hoofdofficier Amsterdam vindt problemen escaleren AMSTERDAM ANP De problemen met Marokkaanse jongeren in de hoofd stad zijn langzaam aan het escaleren, vindt hoofdofficier Vrakking van Amsterdam. Hij bepleit begeleiding om meelopers vroegtijdig op te vangen en is zelf van plan de 'harde kern' hard aan te pakken met een lik-op-stukbe- leid. jongens de politie en de ver dachten op te wachten waarna er een vechtpartij ontstond. Het was de derde confronta tie in korte tijd tussen de politie en Marokkaanse jongeren. Maar volgens een politiewoord voerder was er dit keer niets aan de hand. Circa vijftig jongens probeerden te verhinderen dat de politie met de verdachten het bureau binnen ging. Uitein delijk lukte het wel en is er met een paar jongens, de politie en Aanleiding is een nieuwe con frontatie tussen Marokkaanse jongeren en de politie in de Am sterdamse wijk de Rijp, in het pinksterweekeinde. De politie probeerde toen na een melding van een autodiefstal zeven jon gens te arresteren. Deze hadden echter niets met de diefstal te maken en verzetten zich hevig. Bij het politiebureau stond een groot aantal vrienden van de chtverkeersbeveiliging modernste ter wereld Marokkaanse ouders 'een goed gesprek' gevoerd, zo laat hij we ten. Hij heeft het incident dan ook niet naar buiten gebracht. Hoofdofficier Vrakking is ech ter verontrust omdat er in ver schillende stadsdelen duidelijk sprake is van een harde kern jongeren van rond de twintig, die uit is op een confrontatie met de politie en waar de tie ners tegen op kijken. Volgens justitie zijn de vrienden bij het politiebureau in de Pijp via zak telefoons opgeroepen. Die groepen moeten op elke overtreding worden vervolgd om 'de angel eruit te halen', vindt justitie. Vroegtijdige op vang, scholing en gesprekken met ouders moeten een einde maken aan het meelopen. Huisartsen op Schouwen-Duive- land willen weer thuisbevallin gen doen op voorwaarde dat er mogelijkheden komen voor snel transport naar een ziekenhuis bij complicaties. Per ambulance duurt dat volgens hen te lang omdat de afdeling verloskunde in Zierikzee gesloten is. De medici willen met de direc tie van de Oosterscheldezieken- huizen in Goes en Zierikzee on derhandelen over een oplossing. Voorzitter De Doelder van de Districts Huisartsen Vereniging (DHV) Zeeland noemt uitbrei ding van de ambulances met een helikopter als mogelijke op lossing. De afdeling verloskunde in het ziekenhuis in Zierikzee werd eind vorig jaar gesloten uit fi nanciële overweging. Na protes ten ging de afdeling weer open. De ziekenhuisdirectie besloot een commissie van deskundigen onderzoek te laten doen naar de toekomst van het hospitaal. luchtverkeersleiders beschikken in hun nieuwe onderkomen op Schiphol-Oost over veel geavanceerdere radarschermen. ir dan 350 miljoen gulden heeft de ptverkeersbeveiliging er in geïnvesteerd, r staat tegenover dat de dienst nu over modernste systeem ter wereld beschikt het luchtverkeer te begeleiden. Dat sys- n is bovendien gehuisvest in een spik- pternieuw gebouw op Schiphol-Oost. e afgelopen week is het nieuwe systeem Bcieel Amsterdam Advanced Air Traffic 'trol System - in gebruik genomen. Dat lekkeloos verlopen, verzekert directeur ^oopmans van de dienst. „We hebben de Mtfopen maand drie keer proefgedraaid, ■de derde keer, op 17 mei, zeiden de ver- Wsleiders al, laten we maar gewoon door is Het loopt prima." Volgens Koopmans at bijzonder. Elders gaan dergelijke in ducties met veel aanloopproblemen ge paard. „Maar wij hebben vanaf de eerste voorbereidingen de verkeersleiders bij het project betrokken. Dat is essentieel. Je hoort elders ook hoe het niet moet. Dan wordt een systeem opgebouwd en vervolgens worden de mensen erbij betrokken." Dat er een nieuw systeem moest komen, stond voor alle betrokkenen als een paal boven water. Het oude was twintig tot vijf entwintig jaar oud. De kans op uitval werd daarmee steeds groter. Bovendien is het luchtverkeer tussen 1992 en 1997 met ruim 56 procent gegroeid en kwam het systeem daarmee aan zijn grenzen. Het nieuwe sys teem kan in principe echter eindeloos wor den uitgebouwd. „Zodat Schiphol ook in derdaad mainport Schiphol kan worden", aldus Koopmans. De verkeersleiders regelen in principe al het luchtverkeer boven Nederland, met uit- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER zondering van doorgaande vliegtuigen op grote hoogte. Die vallen onder het systeem van Eurocontrol. Met het nieuwe systeem beschikken de verkeersleiders over veel ge avanceerdere radarschermen die ook weersomstandigheden gedetailleerd' weer geven. Een andere verbetering betreft het werkklimaat. De verkeersleiders werken nu in een zaal met veel betere klimaatregeling, met aangepast licht en een golvend dak dat voor een rustige akoestiek zorgt. Aan de noordkant zijn ramen die uitkijken op het parkeerterrein. Sommige van de verkeers leiders missen wat dat betreft hun oude werkplek op Schiphol-Centrum. „Er is hier geen vliegtuig te zien. Maar ja, in principe kun je een centrum als dit probleemloos overal neerzetten. Eurocontrol kan zit toch ook in Limburg." Een op de vier zwangerschappen die door rea geerbuisbevruchting tot stand komen, leidt tot meerlingen. Dat blijkt uit onderzoek van TNO naar 1976 IVF-zwangerschappen in Nederland. Meerlingen hebben een grotere kans op vroegge boorte, een te laag geboortegewicht en gezond heidsproblemen. Het onderzoek, waarvan de resultaten na de zomer worden gepubliceerd, is het eerste in Ne derland. TNO benaderde in de afgelopen twee jaar bijna tweeduizend vrouwen die door in vitro fertilisatie (IVF) zwanger waren geworden. Het onderzoeksinstituut volgde de moeders en kinde ren vanaf zestien weken zwangerschap tot een week na de geboorte. Verder is bij tweehonderd IVF-eenlingen van twee jaar ge keken naar hun psycho-motori sche gesteldheid. De IVF-vrouwen bleken met gemiddeld 34 jaar bijna vijf jaar ouder dan 'gewone' moeders. In liefst 482 gevallen leverde de re ageerbuisbevruchting een meerling op. Dat is veel meer dan bij reguliere geboorten. Het doel van het onderzoek is de effecten en bijwerkingen van een IVF-behandeling in kaart te brengen. Dat is moeilijk omdat het om een specifieke groep wat oudere vrouwen gaat die vaak verminderd vruchtbaar zijn. IVF-klinieken en voorstanders van de techniek hechten daarom weinig waarde aan bestaande buitenlandse onderzoeken. Die geven bijvoorbeeld aan dat 30 procent van de IVF-kinderen te vroeg (vóór 37 weken) wordt ge boren. De kans op overlijden binnen een week na de geboorte blijkt in Frankrijk bijna drie keer zo hoog. TNO zet voor het eerst de bevindingen van de IVF-moeders af tegen een controlegroep van 2000 vrouwen die op een natuurlijke wijze zwan ger is geworden. Ook worden de gegevens verge leken met die uit de landelijke verloskunderegi- stratie. Dat maakt het mogelijk de effecten van negatieve factoren, zoals leeftijd, gezondheid en rookgedrag, te elimineren. „We willen weten of er meer problemen voorkomen bij IVF-eenlingen. Als dat zo is, hoe komt dat dan? Ligt het aan de Onderzoek TNO eerste in Nederland auto zijn aangetroffen, wijt hij het ongeval zelf aan een hape rende cruise control, waardoor zijn voertuig op hol sloeg. Zijn advocaat Verbunt laat onder zoeken of het functioneren van de cruise control kan zijn beïn vloed door een steunzender die stond opgesteld in de ArenA. Die zender was tijdelijk in be drijf om zo'n tweehonderd por tofoons tijdens he,t bedrijfsfeest te kunnen gebruiken. De Rijks dienst voor Radiocommunicatie verleende een vergunning, met de waarschuwing dat daardoor andere radio-elektrische syste men gestoord konden raken. Verbunt hoopt het bewijs te vinden in drie hooit opgehel derde ongevallen met een Inter liner-bus. In september 1996 sloeg die spontaan op hol bij een verkeerslicht en duwde daarbij drie auto's van de weg. Een half jaar later reed diezelfde bus om onverklaarbare redenen een wasstraat uit. En in septem ber vorig jaar was het opnieuw raak. Toen reed het voertuig plotseling vanuit parkeerstand in op een busstation in Eindho ven. Mocht de raadsman kunnen aantonen dat het ongeval is ver oorzaakt door de steunzender, dan is de kans groot dat Bakker wordt vrijgesproken. Zo niet, dan staat hem maximaal drie jaar cel te wachten als ook over matig drankgebruik wordt mee gewogen. Blijft het bij gevaarlijk rijgedrag, dan staat daarop ten hoogste twee maanden cel, een geldboete of een alternatieve straf. Toen een van de drie gynae cologen van de Ooster- scheldeziekenhuizen ziek werd ging de afdeling opnieuw dicht. De huisartsen besloten daarop geen thuisbevallingen meer te doen. Vooral in de zomer zit de tweebaansweg naar Goes vaak vol met toeristen en zorgt een brug vaak voor files. Het onderzoek naar de toe komst van het ziekenhuis in Zierikzee is inmiddels afgerond, maar de ziekenhuisdirectie wil daarover nog geen mededelin gen doen. De Doelder stelt wel dat de huisartsen deze week naar aan leiding van het rapport de mo gelijkheden hebben bekeken om bij definitieve sluiting van de afdeling verloskunde in Zie rikzee toch thuisbevallingen te kunnen blijven doen. „We eisen als groep de verantwoordelijk heid voor de thuisbevallingen op Schouwen-Duiveland op. Dat maakt onze positie bij het stellen van eisen bij de zieken huisdirectie wat sterker." moeder of alleen aan de IVF-behandeling?", zegt onderzoekster Buitendijk. „Het lijkt erop dat IVF inderdaad van invloed is óp een laag geboortege wicht en een te vroege geboorte. Niet alleen bij meerlingen, maar ook bij eenlingen." Het onderzoek naar bijwerkingen van de IVF- behandeling is laat op gang gekomen. In 1983 werd de eerste reageerbuisbaby in Nederland ge boren. Tien jaar later pas begon TNO met het on derzoek. „Het is ook voor mij verbazingwekkend dat het allemaal zo lang heeft geduurd. Als er een nieuw medicijn op de markt komt, wordt dat van tevoren uitgebreid getest. Met de medicamenten voor IVF is dat niet of nauwelijks gebeurd. Eerst hoorde je alleen maar de succesverhalen. Gelei delijk aan wordt duidelijk dat er ook minder goe de kanten aan zitten", zegt de TNO-onderzoek- ster. Ook over de effectiviteit van reageerbuisbevruchting is tot nu toe weinig bekend. Na het aanvankelijke enthousiasme kwam steeds meer twijfel. De gezondheidsraad concludeerde onlangs dat nog niet is aange toond dat de IVF-techniek met regelmaat adequaat werkt. Bui tendijk pleit voor nader onder zoek. „De kans op een zwanger schap na een IVF-behandeling is ongeveer 15 procent", aldus Buitendijk „Men nam altijd aan dat de kans op spontane zwangerschap bij IVF-ouders nul was. Maar dat kun je eigenlijk alleen zeggen voor vrouwen met afgesloten eileiders. In andere ge vallen is het elke maand mogelijk zwanger te ra ken. Een IVF-behandeling wordt gemiddeld 2,5 keer gegeven. Het zou best kunnen dat de sla gingspercentages uiteindelijk heel dicht bij elkaar liggen. Maar niemand weet dat zeker. Er is nog geen onderzoek naar gedaan." Buitendijk vindt dat IVF-centra vaker moeten aangeven wat de beperkingen van IVF zijn. „Vroeger was de techniek alleen voorbehouden aan vrouwen met afgesloten eileiders. Inmiddels kan in principe iedereen met een vruchtbaar heidsprobleem aankloppen. Zo'n behandeling is erg ingrijpend, zowel lichamelijk als emotioneel, terwijl de effectiviteit niet vast staat. Daar mogen de centra de vrouwen wel wat meer op wijzen." Ontlastingdienst in de slag met Renkummers De Gelderse gemeente Ren- kum beschikt vanaf gisteren over een Ontlastingdienst, speciaal opgericht om de communicatie tussen ge meente en burgers te verbe teren. De Ontlastingdienst rijdt tien weken met een bus door de gemeente en daagt inwoners uit hun zegje te doen over gemeentelijk be leid. De Ontlastingdienst is op uitnodiging van de gemeente bedacht door het Amster damse kunstenaarsduo Attwell Affourtit. Volgens Simon Angel van A A slaat de naam op de wens om ambtenaren en bevolking te onüasten van wrevel en on behagen. „Daarom lijkt het logo sprekend op dat van de Belastingdienst. De naam heeft niets te maken met menselijke uitwerpselen." De Ontlastingdienst verza melt gedurende tien weken alle reacties. Het duo maakt daarna een evaluatie met be leidsaanbevelingen. De Ren kumse raad zal het eindpro duet serieus bespreken en eventueel maatregelen ne men, belooft beleidsmede werker Bult. Renkum heeft 30.000 guldenuitgetrokken voor het project. Verdachte moord Andrea Luten na vijf jaar aangehouden De politie Drenthe heeft een 28 jarige Meppelaar aangehouden voor de moord op Andrea Luten uit Ruinen in 1993. Een speurhond van de politie vond het 15-jarige meisje op 10 mei 1993 dood in de bossen bij Gijsselte. Ze was diezelfde dag om het leven gebracht toen zij per fiets op weg was van haar school in Hoogeveen naar het ouderlijk huis in Ruinen. De arrestatie volgt op een anonieme schriftelijke tip die eerder bij misdaadverslaggever De Vries is binnengekomen. Te gelijk met de aanhouding heeft de politie huiszoeking verricht in twee woningen in Meppel en Ruinerwold. De verdachte is in verzekering gesteld, maar ontkent elke be trokkenheid. De man behoort niet tot de kennissen- of vrien denkring van het slachtoffer. Een maand na de moord hield de politie al een verdachte aan. Deze bleek niets met de zaak te maken te hebben. Later heeft de politie ten onrechte nog een aantal verdachten in het vizier gehad. Een man heeft in die tijd verklaard dat hij de dader was en een andere man als medeplichtige aangewezen. Onderzoek van de recherche wees echter uit dat de bekente nis op fantasie berustte.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5