BLIK in de toekomst D Lange weg naar de weg van morgen C 131 ZATERDAG 6 JUN11998 Demo '98: automatisch geleide voertuigen op rijksweg 11 bij Rijnwoude Bewegend Nederland zit te vaak vast. En de situatie dreigt alleen maar erger te worden. Het verkeersinfarct dwingt deskundigen op zoek te gaan naar nieuwe vormen van mobiliteit. Onlangs hebben zij hun eerste gedachten over verkeer en vervoer in het jaar2027geopenbaard; richtingwijzers voor een nieuw beleid, dat eind volgend jaar vorm moet krijgen in een Nationaal Verkeer en Vervoer Plan (NWP). ZalAVG, oftewel Automatische Voertuig Geleiding, een oplossing zijn voor de problemen? Rijnwoude biedt bij 'Demo '98' als eerste gemeente in Europa volgende week een kijkje in de verkeerstoekomst. 'Sciencefiction die werkelijkheid wordt. door MARIETA KROFT en JAN KUY5 op de door henzelf omgedoopte 'cow side'en 'train side' van rijksweg 11, die dwars door de polder langs een spoorlijn loopt, aan het oe fenen met vier Buicks Le Sabres. Auto's van een miljoen gulden per stuk, vol met de meest geavanceerde apparatuur, die speciaal voor Demo '98 uit Amerika zijn gehaald. De proef met de automatisch geleide Buicks (PATH) is één van de vijfden demon straties die volgende week gegeven worden. „PATH toont de meest vergaande manier van automatische voertuiggeleiding", merkt Soe- teman op. „De auto's reageren op magneten in het wegdek en rijden constant op tien me ter van elkaar, 150 kilometer per uur, zonder dat ze hoeven te worden bestuurd. Een auto mobilist die de AVG-weg oprijdt kan dus rus tig even gaan slapen, de laant lezen of zich opmaken." De aanwezigen kunnen verder kennis ma ken met de peoplemovers die mensen vervoe ren en containervervoerrobots die nu al in de havens in Rotterdam rijden. „Kleine karretjes rijden automatisch, door zenders geleid, op een apart terrein", legt de projectleider uit. „Je kunt het vergelijken met een trein, zonder rails." De bezoekers aan Demo '98 krijgen ook de kans een vrachtwagen zonder chauffeur voorbij te zien rijden. Het gaat hier om het project 'CHAUFFEUR' van Daimler Benz en Fiat-dochter Iveco. De eerste vrachtwagen heeft een chauffeur. De tweede zonder be stuurder volgt automatisch op korte afstand. Zo kunnen arbeidskosten worden uitge spaard, maar volgens Soeteman is er nog een flinke hobbel te nemen voordat dit systeem praktijk kan worden: de verkeerswetgeving. „Hoe lossen we het op als de voorste vracht wagen nog door het groene stoplicht kan rij den en de volgende niet meer?" Het heeft de organisatie heel wat moeite gekost om ook de 'cruise control' te kunnen demonstreren. Een auto met cruise control houdt automatisch een bepaalde afstand tot de voorganger. Het aantal kop-staartbotsin- gen kan zo aanzienlijk worden teruggedron gen. Soeteman: „Deze ontwikkeling is ver. De cruise control gaat bijna de productiefase in. Fabrikanten doen dan altijd een beetje ge heimzinnig en zijn niet zo happig om hun product te laten zien." Getoond wordt verder de Urban Drive Control': een auto met een UDC kan com municeren met een stoplicht. De snelheid wordt automatisch aangepast aan het mo ment dat het stoplicht op groen springt. Op trekken en remmen kan zo beperkt blijven." Zuur Twee miljoen gulden kost 't het ministerie van verkeer en waterstaat om Demo '98 naar Nederland te halen. Het moet een tikkeltje zuur zijn voor het Alphense bedrijfsleven en de bewoners van Zwammerdam die met smart op het nog ontbrekende stuk rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bodegra ven zitten te wachten. Hetzelfde ministerie heeft daar immers nog geen geld voor. Soete man toont begrip, maar relativeert: „Voor dit geld leg je slechts een kilometer snelweg aan. Bovendien gaat het hier om een investering inde toekomst." Projectleider Hans Soeteman: „Science fiction is de AVG al lang niet r De projectleider legt het belang van die in vestering uit: „Een van onze doelstellingen is een prikkel geven tot discussie. Door de ver voerssystemen zelf te ervaren, hopen we dat de AVG op de agenda's van beleidsmakers en politici komt." Een breed draagvlak is vol gens Soeteman een eerste vereiste om te ko men tot meer automatisch geleide voertuig systemen. „Er zullen best mensen zijn die zelf de car-boy in de auto willen zijn, die zelf willen uitmaken of ze naar links of naar rechts sturen, remmen of optrekken. Als ie dereen dat wil, zal zo'n AVG er niet komen." Persoonlijk is hij ervan overtuigd dat het Nederlandse wegennet over dertig tot vijftig jaar wel automatische voertuiggeleiding kent. „Het is een milieuvriendelijk en verkeersvei lig systeem. Stel dat we het aantal verkeers doden van 1200 per jaar terug kunnen drin gen tot 1100, dan is dat toch een geweldige uitdaging?" ijnwoude maakt over ruim een H Mweek een sprong in de toekomst. De tijd gaat er dertig jaar vooruit. Het ministerie van verkeer en waterstaat en TNO laten er van 15 tot en met 19 juni de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van automatische voertuiggeleiding zien. Onbe stuurde auto's, vrachtwagens en andere au tomatisch geleide voertuigen rijden over zes kilometer nog niet in gebruik genomen stuk rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. Dit onder het toeziend oog van be leidsmakers, politici en industriëlen uit de hele wereld. Science fiction wordt werkelijk heid. „Science fiction is de AVG eigenlijk al lang niet meer", relativeert projectleider Hans Soeteman van Rijkswaterstaat in de keet langs rijksweg 11 in Rijnwoude. „Maar dat mensen dat zo opvatten kun je hen niet kwa lijk nemen. Tot nu toe is er nauwelijks publi citeit over geweest. Magneten Varianten Zolang er geen adequate alternatieven zijn, zal het autoverkeer blijven toenemen en kan ook de AVG een forse uitbreiding van het we gennet niet voorkomen. De modellen van Verkeer en Waterstaat over "Verkeer in het jaar 2027' bieden daarom vooral meer van hetzelfde: meer autostroken dus. In variant 1 voorzien de toekomstdenkers een supersnelle AVG-strook voor Europees verkeer, een baan voor landelijk verkeer en een baan voor regionaal verkeer. Een vierde strook is de servicebaan, bestemd voor het doen van boodschappen. In een tweede variant bepaalt de markt het vervoer. Dat betekent een groot aanbod aan mogelijkheden, waarvan de meest comforta bele en de meest snelle het duurst zijn. De weg is een product. Wie snel ergens wil zijn, betaalt daar fors voor. Wie geen geld heeft, komt in de file of neemt, zoals nu, de fiets. Want een beetje overheid houdt bij wijze van algemene voorziening het fietspad in stand. In de derde variant heeft de markt aan zienlijk minder te vertellen en heeft diezelfde overheid veel meer invloed. Zij zorgt voor haar burgers. Daarom wordt er rekening ge houden met het milieu, hebben rijken en ar men evenveel kansen en is een fiets onmis- 1996 in Nederland jaarlijks zes tot negen mil joen lege autostoelen rond. Een vorm van nutteloos vervoer. In datzelfde jaar bereiken de files een nieuwe recordlengte. Gevolg: 63 miljoen uren wachten oftewel een berekende schadepost van anderhalf miljard gulden. Nederland herbergt 166 auto's per vierkan te kilometer en staat daarmee ver bovenaan in de lijst van autodichtheid. Dit cijfer illu streert hoe gewild de auto is als vervoermid del. Zelfs als het ding half leeg rondrijdt. Ook in het lijstje van het aantal kilometers per personenauto per jaar neemt Nederland een hoge klassering in. De afgelegde afstand per auto per dag blijft groeien. Nederland wordt steeds mobieler. Geen wonder dat het verkeer hier vast loopt. Of beter: steeds vaker vastloopt. Geen wonder ook dat deskundigen zich zorgen maken over hoe Nederland Distributieland in beweging kan blijven. Gezien de populariteit van de auto en de beschikbare ruimte is het vinden van een oplossing allesbehalve een eenvoudige opgave. Temeer, omdat de tech nologie (nog) geen pasklare oplossingen biedt. De deskundigen moeten zich behelpen Probleem Hèt grote probleem voor de toekomstkijkers is dat de toekomst zich niet makkelijk laat voorspellen. Wat vandaag een reële mogelijk heid lijkt, is morgen achterhaald. De voor spelde groei van Schiphol voor het jaar 2015 wordt al in 2002 gehaald. Het toont eens te meer de betrekkelijkheid van voorspellingen. De ambtenaren die zich buigen over het wegennet in de toekomst zijn dan ook voor zichtiger geworden. Stellige uitspraken doen ze niet. Bovendien blijft de discussie open. Elke opvatting is welkom, zowel een kritische als opbouwende. Vandaar ook dat zij stellin gen hebben neergelegd, waarover iedere be langstellende zich mag buigen, zoals 'De weg moet niet onder de grond' en 'De weg moet leuker worden voor de gebruiker.' Kortom, de weg naar de weg van de toe komst is nog lang. Het zijn drukke weken voor Soeteman. Zijn mobiele telefoon staat niet stil. „Kijk, daar gaat er één", roept hij plots met onverholen enthousiasme. Hij wijst uit het raam naar buiten waar een auto onbestuurd voorbij zoeft. Amerikaanse specialisten zijn momenteel met een ruime fantasie en met het grote voorstellingsvermogen van kunstenaars. Die laatsten schetsen al tientallen jaren buizen met magneetschuivers die personen vervoeren. Populair in de verbeelding zijn ook de geautomatiseerde autotreinen, die het eigen voertuig na het aankoppelen compu tergestuurd met hoge en veilige snelheid over de hoofdbaan leiden. Waarna de reiziger na het loskoppelen zelfstandig en op eigen kracht in de regio zijn weg kan vervolgen. Het uitgangspunt voor het denken over de toekomst blijft het slimmer, creatiever en be ter gebruiken van het wegennet. Op elk mo ment verplaatsbare rijstroken, het inschake len van tijdelijke bruggen om zonder hinder de weg te onderhouden, verbeterde reisinfor matie en automatisch goederenvervoer zijn slechts kleine stapjes om het systeem niet verder te doen vastlopen. Iedereen weet dat daar de definitieve oplossing niet zit. Even min als in telewerken of het verkleinen van de afstand tussen wonen en werken. Veel denkers concluderen snel, dat geen enkel voorstel de almaar groeiende stroom auto's kan indammen. Alleen het beperken van het recht op bewegen zou een oplossing kunnen bieden. Iedereen krijgt jaarlijks een maximum aantal kilometers toegewezen. Los van controleproblemen zal het gemor niet van de lucht zijn. Is bewegen niet bij uitstek een uiting van vrijheid? En wie waagt het aan die vrijheid te tornen? Hogesnelheidstrein Hetzelfde geldt voor het wellicht uitvoerbare plan van een geautomatiseerde autotrein, of tewel volgens de plannenmakers het Hoge- snelheids autowegennet (HSA). Je klikt je au to in op het systeem van Automatische Voer tuig Geleiding (AVG) en vervolgens 'rijd' je veilig naar de afrit van bestemming. Inder daad, een autovariant op de Hogesnelheids trein. Het lijkt ideaal, maar welke autorijder wil zich zo passief laten vervoeren. Autovervoer is, het woord zegt het al, zelf de snelheid en richting bepalen. Zelf kiezen voor het halen van een ijsje op een moment dat je schikt. Ook dat is vrijheid. En welke autobestuurder offert die op door zich dwingend te laten ver voeren in een collectief systeem als de auto trein? baar. De overheid heeft het zo voor elkaar dat woon- en werkafstanden korter zijn, waar door de mobiliteit is afgenomen. Auto's zijn bijna onbetaalbaar. De automobilist wordt in steden via op afstand bedienbare snelheids begrenzers aan banden gelegd. Het openbaar vervoer floreert. l iles zijn al vanzelfsprekend gewor den. De opgeheven middelvinger en een fikse scheldpartij behoren eveneens tot de dagelijkse ingrediënten van het autoverkeer. Voeg daarbij de almaar toe nemende drukte, de irritante vermenging van personen- en goederenvervoer en de onze kerheid over hoe laat je op je eindbestem ming zult zijn en de zegeningen van (auto)mobiel Nederland zijn geteld. Wie ook nog eens per bus of trein wil reizen, mag zich buigen over een wirwar van net niet kloppen de aansluitingen en een schromelijk tekort aan effectieve informatie. Hoog tijd dus voor een diepgaande bezinning over wegen naar de toekomst. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft die bezinning al zo'n jaar of twee gele den in gang gezet. Afgelopen week zijn de eerste resultaten gepresenteerd in het kader van het project Wegen naar de Toekomst: be scheiden aanpassingen aan de auto voor de korte termijn en weinig verrassende verge zichten voor de langere termijn. De auto van de toekomst is in 1998 nog ver weg, ondanks de voorzichtige introductie van de 'intelligente cruise control', die de snel heid constant houdt, en experimenten met bots-detectie, waardoor de afstand tot de voorganger automatisch wordt geregeld. Air bags en aangepaste remsystemen zijn anno 1998 voorbeelden van de technologische vooruitgang, die het verkeer veiliger moeten maken. Het denken over totaal andere ver keer- en vervoerssystemen is nog maar net begonnen. Volgens cijfers van het CBS rijden er in

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47