;en van 1,5 miljard Toerist zweert bij ANWB-Reisgidsen O Toerisme BENELUX ANIMAL KINGDOM Vechtdalpad FEITEN CIJFERS ANIMAL KINGDOM. Animal Kingdom is het vierde themapark van Walt Disney Orlando, Florida. Eerder verden achtereenvolgens het Magic Kingdom, EPCOT (de wereld van de toe- (omst) en de MGM Studios rspreli (filmpark) geopend. Bij Ani- ïa.| mal Kingdom draait het om dieren: levend, uitgestorven of voorkomend in de ver beelding. Het werd in ge bruik genomen op 22 april dit jaar. INRICHTING. In het 200 hectare grote park leven 1000 dieren, verdeeld over 200 soorten. Er staan 4 mil joen bomen, planten, strui- ïs en grassen. Het aantal persooneelsleden be draagt 2000. In totaal kostte de aanleg van Animal King- elangr dom, inclusief het parkeer terrein voor 600 auto's, 800 nijjoen gulden. ATTRACTIES. Tot de be langrijkste attracties beho- de Kilimanjaro Safari een ruige Afrikaanse ine langs olifanten, leeuwen, jachtluipaarden, aximaa !ejjra-s neushoorns, giraf- en etc (duur 30 minuten); Countdown to Extinction helse onderaardse tocht door Dinoland); de Gorilla Trail, 'It's tough to bug' (een 3D-film "fvaaruit blijkt dat het leven een insect niet over ro- gaat), de Boom des Le- akkeniVens en een boottocht over oordelS een Afrikaanse rivier. SHOWS. Er zijn meerdere shows. Daaronder de Lion King Live, Jungle Book en de Optocht der dieren RESTAURANTS. Er zijn 3rin9 tientallen restaurants waar onder het Rainforest Café watervallen en grotten TOEGANGSPRIJS. De en- reeprijs is 90 gulden. Een gse kaart die toegang tot alle Disneyparken rost 300 gulden. BEREIKBAARHEID. De Dis neyparken liggen op 25 ki lometer van het internatio nale vliegveld van Orlando, dat op meerdere dagen in de week rechtstreeks vanuit Amsterdam wordt aange togen door Martinair. EERDERE INFORMATIE, deer informatie kan wor- 'en verkregen bij alle reis- .bureaus. Er is een video be- 3e thikbaar. 1TERDAG6JUNI 1998 Geen stripfiguren ditmaal, maar echte dieren. Voor Minnie Mickey of voor Assepoester en Peter Pan, dien je je te vervoegen bij het Disney World Resort in Florida, een paar airmiles verderop. Maar hier, in het Animal Kingdom, dwalen leeuwen, neushoorns en olifanten over de steppen en klinkt in de verte het angstaanjagend gebrul van een tot leven gewekte dinosaurus. Met de opening van zijn vierde en tevens grootste themapark in Orlando, keert de Disney- company eindelijk terug naar zijn roots. Want al in de jaren vijftig predikte grondlegger Walt Disney met zijn natuurfilms voor de schoonheid en het behoud van het milieu. ANWB-Reisgidsen zijn bij Nederlandse toeristen verreweg het populairst. Dat blijkt uit een onderzoek van de redactie van de Consumentenreisgids. Van alle vakantiegangers die zich een gids aan schaffen kiest 40 procent voor een boek van de ANWB. Dat is aanzienlijk meer dan het percentage (tussen de 3 en de 7,5 procent) dat wordt gehaald door deeltjes uiit series als Capitool, Kosmos, Marco Polo, Michelin en de voorheen zo populaire Dominicus. Reisboeken van uitgeverij Elmar en de veelvuldig be kroonde Trotter scoren nog minder (1 tot 1,5 procent) terwijl de bij echte we reldreizigers zeer hoog aangeslagen gid sen van Rough Guide en het dit jaar ju bilerende Lonely Planet (25 jaar geleden verscheen de eerste) zo weinig werden genoemd, dat ze niet eens voor opsom ming in aanmerking kwamen. Op het gebied van bruikbaarheid, accu ratesse, leesbaarheid, actualiteit en praktische informatie, doen de gidsen nauwelijks voor elkaar onder. Ze kregen allemaal een cijfer dat lag tussen de 7 en de 8,5. Alleen de vrolijk opgemaakte boeken uit de Capitool-serie scoorden gemiddeld iets hoger. Uit de enquête, waaraan 2000 lezers deelnamen, kwam tevens naar voren dat 70 procent van al le toeristen tijdens de vakantie een we- i genkaart gebruikt. De Michelin-kaarten j (36 procent) bleken het populairst, die I van de ANWB kwamen met 16 procent op de tweede plaats. http://www.marathoncruise.com/ animking.htm http://www.geocities.com/ Hollywood/Set/2825/ akupdate.html http://www.disney.com/ DisneyWorld/ThemeParks/ disneyanimalkingdom.html Zaans Museum Op de Zaanse Schans in Zaandam wordt op 12 september aanstaande een nieuw museum geopend. De expositie geeft in eerste aanleg een beeld van de belangrijke rol die de Zaan streek heeft gespeeld in de industrialisatie van Europa. Maar ook komen veel andere aspecten van de Zaanse geschiedenis aan bod. Hoofdthema's zijn onder meer 'Windkracht', 'Water', 'Supermarkt' en 'De Zaanstreek in Vogelvlucht'. Kaarten Langs de Overijsselse Vecht is een gemarkeerd wandelpad aangelegd van in totaal 60 kilometer. Het traject is verdeeld in vier dagetappes, loopt van Zwolle via Dalfsen, Ommen en Hardenberg naar Gramsbergen en begint en eindigt bij een NS-station. De route van dit zogenoemde Vechtdalpad staat beschreven in een boekje dat verder informatie bevat over cul tuur, natuur en landschap van het Overijsselse Vechtdal. Het is voor 19,50 te koop bij alle langs het traject liggende VVV- Vliegen naarSion Opnieuw wordt geprobeerd een vliegverbinding tot stand te brengen tussen Amsterdam en Sion, de hoofdstad van het Zwitserse kanton Wallis. Na vergeefse pogingen van onder meer Transavia, heeft nu Crossair aangekondigd, dat zij de ko mende winter elke zaterdag een vlucht tussen beide steden gaat verzorgen. Er wordt daarbij vooral gemikt op het vervoer van Nederlandse skiërs, die vanaf Sion per bus binnen een uur in vermaarde wintersportdorpen kunnen zijn als Veyson- naz, Verbier, Haute Nendaz en Crans Montana. Toren van Babel Tot en met 2 november is in het Bijbels Openluchtmuseum in Heilig Landstichting (bij Nijmegen) een tentoonsteling te zien die de toren van Babel tot onderwerp heeft. De expositie toont aan de hand van objecten, gravures en maquettes en dergelij ke wat voor een bouwwerk de toren van Babel precies was en hoe kunstenaars in de loop der eeuwen met het thema zijn omgesprongen. Informatie: Bijbels Openluchtmuseum, telefoon 024 - 38 23 11 0. 'WaddenTREK' Hoewel het 'hoppen' over en langs de Waddeneilanden door allerlei oorzaken (ruzie tussen de organisaties, ongunstige weersomstandigheden en het afhaken van touroperator De Jong Intra Vakanties) niet echt van de grond wil komen, is het programma opnieuw uitgebreid. Naast de al langer bestaande aanbiedingen zoals een meerdaagse tocht van Texel, via Vlie land, Terschelling en Ameland naar Schiermonnikoog is nu ook het prachtige maar toeristisch nog volstrekt onontdekte Wiermgen in een arrangement opgenomen. Hetzelfde geldt voor het Duitse eiland Borkum dat nu vanaf Schiermonnikoog kan worden bereikt. Een overzicht van alle mogelijkheden is opgenomen in de gratis gids 'WaddenTREK' die kan worden öpgevraagd via telefoonnummer 071 -53 68 83. WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' ge noemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iels over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is net Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mogelijkheden om een reis te plannen. Disney's Animal Kingdom is nog maar net open, maar nu al is er op het Internet een cult ontstaan rond dit vierde themapark van Walt Disney World. Tientallen internetters hebben liet park al aangegre pen om er een eigen website over te maken. Wie dat doet kan zelfs kostenloos lid worden van een speciale club: The Animal Kingdom Webring. De zoekopdracht Disney+Animal+Kingdom levert in één klap 261 hits op. De meeste zijn sites van aanbieders van huurhuizen, reizen en rondritten in de omgeving van Orlando. Om een indruk te krij gen van het park is een bezoekje aan Maraihoncruise de moeite- waard en op de AKupdate bij Geocities is de complete ontwikkeling Maar je hebt natuurlijk baas boven baas en het zal geen verwonde ring wekken dat de eigen site van Disney er met kop en schouders bovenuit steekt. Zo kun je er onder meer videobeelden zien van de 'Grand Opening' en wat heel aardig is, je kunt een formulier invul len met je eigen wensen in het park. Wat wil je zien, waar wil je Ook nu verschijnen vlak voor de grote zomertrek weer tal van geactualiseerde landkaarten. Zo gaf de ANWB twee, elkaar enigzsins overlappende wegen kaarten uit. Eén van Nederland (schaal 1 300.000, prijs 9,95 gulden) en één van de Benelux (schaal 1 .- 420.000, prijs 12,95 gulden). Beide kaarten zijn voorzien van alle afritnum mers en bevatten een compleet plaatsnamenregister. Nilsson Lamm importeerde de splinter nieuwe, geheel bijgewerkte Mi- chelin-wegenkaart van Frank rijk (schaal 1 1.000.000, prijs 13,50 gulden) en is be gonnen met de uitgave van topografische kaarten 1 25.000) van Nederland. Het zijn prachtige, zeer gedetail leerde plattegronden die vooral geschikt zijn voor wandelaars en fietsers. De prijs van de kaarten is 12 gulden per stuk. leven", laat hij via een zegsman weten. „Dat geldt net zo goed voor mensen als voor dieren." Nee, Michael Eisner - naar ver luidt goed voor een salaris van 60 miljoen per jaar - wijst liever op de tientallen landschapsar chitecten, zoölogen, biologen en andere wetenschappers die zijn aangetrokken om de werke lijkheid van Afrika en Azië hier in Florida zo dicht en zo verant woordelijk als mogelijk te bena deren. Om dat te bewerkstelli gen werd voor het Animal King dom het lieve sommetje van 800 miljoen dollar uitgetrokken en een terrein van 200 hectare aangekocht, zo groot als een moderne stadswijk. Ter verge lijk: Epcot, tot dan toe het In dat licht bezien heeft het nog lang geduurd eer Disney, groot geworden met tekenfilms waar in dieren een dominante rol spelen, de echte natuur centraal stelde bij de aanleg van wat zonder overdrijving de aller grootste dierentuin ter wereld mag worden genoemd. „Op zoek naar een nieuw thema", zo verklaart neef Roy Disney deze opmerkelijke omslag, „kwamen we via Bambi en onze oude en Oscar-winnende natuurfilms ei genlijk vanzelf weer uit bij de actualiteit van nu. We wilden een levend iets waarmee we de bezoeker niet alleen kunnen vermaken, maar ook iets leren met betrekking tot het milieu en het noodzakelijke behoud daar van. Dat is de boodschap van het Animal Kingdom, het park van de toekomst." Maar dat is toch vooral een hy pocriete boodschap menen die renactivisten die zich, een paar dozijn sterk, bij de Hollywood- geregisseerde opening van het Koninkrijk der Dieren op 22 april met borden aan de toe gangspoort posteerden. 'Ben je net zo wreed voor je kinderen, Eisner?' stond op één daarvan te lezen. Daarbij refererend aan de 1000 dieren die voortaan hun dagen bij Disney in gevan genschap moeten slijten. En die een veelvoud aan mensen dag in dag uit in een lange optocht aan zich voorbij zien trekken. Dat is geen Animal Kingdom, maar een Tragic Kingdom, zo vinden zij. Kritiek De president van het mega- concern, met 45.000 werkne mers wereldwijd marktleider in de entertainment-industrie, legt de kritiek achteloos naast zich neer. Zoals hij evenmin warm of koud wordt van het feit dat nog tijdens het acclimatiseren reeds tien dieren de betrekkelijke vrij heid van het safaripark met hun leven moesten bekopen. „De dood hoort nu eenmaal bij het In Animal Kingdom keren in de attractie 'Countdown to Extinction' zelfs de dinosaurissen weer terug. Een truck van Kilimanjaro Safaris brengt de bezoekers van Animal Kingdom binnen de kortste keren in het hartje van donker Afrika. FOTO'S THE WALT DISNEY COMPANY grootste park van Disney en goed voor zeker drie dagen pret, meet krap de helft. In de aanloop naar het nieuwe Kingdom, in drie jaar tijd, poot ten de ontwerpers vier miljoen bomen, planten en gewassen in 3000 soorten. Ze legden rots partijen, rivieren, een tropische oase en de 40 meter hoge Tree of Life aan en gaven samen met een batterij aan medewerkers een compleet andere invulling aan het begrip 'dierentuin'. Dit alles uiteraard volgens het be proefde Disney-concept. Eentje dus die de graad van perfectie ook bij het Animal Kingdom angstig dicht benadert. De wel gemeende kritiek van de activis ten omtrent de gelimiteerde vrijheid van de dieren ten spijt, is het resultaat van een huive ringwekkende echtheid en schoonheid. Daar kun je ge woon niet om heen. Krakende radio Want stap voor de grap maar eens in een truck van de Kili manjaro Safaris. Die voert je, al hotsend en botsend, in een handomdraai weg van de be woonde wereld voor een tocht van een half uur naar de step pen van Afrika. Na een odyssee over modderige paden, langs ruige rotspartijen, door dicht kreupelhout en over smalle bruggetjes, sta je ineens midden in het wijdse en glooiende land schap van de Serengeti oog in oog met zebra's, neushoorns, kudde's antilopen en olifanten. Een eigenwijze giraffe steekt zijn lange nek nieuwsgierig uit naar de krakende radio van de zwarte chauffeur die contact houdt met de parkopzichters. Even verderop rekt een manne tjesleeuw zich in het zonnetje behaaglijk uit en imiteert schaamteloos de klaterende wa terval terzijde van hem. Goed, die leeuw en zijn leeuwinnen kunnen - overigens onzichtbaar voor het oog - niet van dat uit gestrekte plateau af. Maar je krijgt toch niet één, twee, drie de indruk dat zij daar nou zo onder te lijden hebben; daarbij nog eens in acht genomen het aangename temperatuurtje van zo'n 30 graden. Er zijn dieren op onze planeet die het wat dat betreft beduidend slechter heb ben getroffen. Trouwens, over echtheid en ori ginaliteit gesproken; het prach tig nagebouwde dorpje Haram- be is een aardig voorbeeld van hoe zorgvuldig Disney te werk is gegaan bij het scheppen van zijn nieuwe koninkrijk. Zulu's uit Zuid-Afrika werden overge vlogen om op authentieke wijze de rieten daken van de hutten en restaurantjes te vlechten. Zij deden dit, op traditionele wijze, blootvoets en kwamen prompt in aanvaring met de Ameri kaanse equivalent van onze Ar- bo-dienst. Ze dienden schoenen aan te doen om uitglijden op de daken te voorkomen. Na een korte staking van de Zulu's kne pen de overheidsdienaren van Kissemee County in Florida als nog een oogje toe. Dat ogen dicht, is voor voor veel bezoekers - 30.000 op openings dag - het motto als ze zich wa gen aan de zogenaamde Count- down to Extinction in Dino land, één van de vijf segmenten waaruit ook dit park naar geijkt model is opgebouwd. Het is de allermodernste Disney-attractie in de zin van snelheid en spe ciale effecten en overtreft in die zin de Tower of Terror in de MGM-Studios of Space Moun tain in het Magic Kingdom en Parijs met gemak. Een helse rit die je 65 miljoen jaar terug in de tijd voert langs angstaanjagende dino's. Jouw specifieke pro bleem: een enorme asteroïde komt met duizelingwekkende snelheid recht op de aarde af. En dat zal je weten ook... Wat dat betreft gaat het er be schaafder aan toe bij de live-op- voering van de Lion King, het enige onderdeel van het uitge strekte dierenpark waar Disney toch nog even teruggrijpt op zijn papieren tijgers, in casu Minnie Mickey, Goofy en de rest. Voor kinderen, maar ook voor grote 'kinderen', een knal lend Broadway-spektakel dat met wat slappe Amerikaanse humor begint, maar uitmondt in een spetterende finale. Net als in de fantastische 3D-film 'Het valt niet mee om een insect te zijn' is de aankleding prach tig, het verhaal boeiend, en zijn de décors schitterend. Maar wat is nieuw? Wat dat betreft onder scheidt het Animal Kingdom, de jongste loot aan de stam, zich bepaald niet van al die andere Disney-producties.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 41