Orssagen Leids peler van het jaar et grote hart an Gaby Uljee Hersman wil zich weer op allroundschaatsen richten Prijswinnaars Leids Voetbalgala Sport Al Linger concurrent van De Ridders Speler van het jaar: 1Arthur van Orssagen (ARC) Dave de Heiden (UVS) Hans van Marwijk (Docos) Talent van het jaar: 1. Wesley Slingerland (Rijnsburgse Boys) Arjan Ciere (Docos) Maarten Bak (ADO Den Haag) Trainer van het jaar: 1. Fred Filippo (w Leiden) Wim Visser (Docos) Ruud de Groot (ADO Den Haag) Club van het jaar: Docos Vrijwilliger van het Jaar: Ton Schouten (Docos) Aanmoedigingsprijs: Tim de Cler (Ajax) Topscorer (s): 1. Pieter van Schie (Lugdunum za.) en Paul Haver (Teylingen) ,'ERDAG 6 JUNI 1998 kos grote winnaar op Leids Voetbalgala anderen. Bij de Pinksterraces op Zandvoort zaten ongeveer 18.000 bezoekers en de tv schenkt er steeds meer aan dacht aan." Hoe groot ook de toeschou wersaantallen, deelnemen is onmiskenbaar een prijzige aan gelegenheid. Uljee wil over de juiste bedragen weinig kwijt. Ze wijst wel op de bijkomstigheid dat juist omdat het om zoveel geld gaat, deze hobby al snel professioneel van aard is. Er komt veel meer bij kijken dan instappen, gordels om en weg wezen. „Ik zit nu in een eigen team, waarvoor je in de eerste plaats een stichting moet opzet- Iremmeld pakte hij de microfoon, liet plichtmatig de nsen die het allemaal mogelijk hadden gemaakt de re- passeren maar eindigde met een kort dankwoord, uit hart gegrepen, aan het adres van zijn ouders. Arthur l Orssagen (31) werd gisteravond in Holiday Inn uitge- pen tot 'Leids voetballer van het jaar' en dat zijn fami- dat van dichtbij kon volgen, maakte het er voor hem sen maar mooier op. zonder moet de keuze van Van Orssagen toch een beetje wrang zijn. De Merenwijker was meer dan een decennium lang een van de boegbeelden van de blauwwitten uit de Kikkerpol der. En net nu hij een uitstapje maakt naar het zaterdagvoetbal, bij Racing uit Alphen, wordt hij kampioen en speler van 1997- 1998. „Ik weet zeker dat ieder een bij UVS mij de prijs gunt. Zo zijn ze. Maar de club dreigt toch op veel fronten de slag met het zaterdagvoetbal te verliezen. Dat zie je vooral aan jonge ex- UVS'ers die na een mislukt avontuur in het betaalde voet bal vervolgens kiezen voor de zaterdagclubs. Een hoger ni veau, meer publiek en een bete re vergoeding, ja, dat trekt." Uit Vriendschap Saam, sinds mensenheugnis de hoogst spe lende club van Leiden, had al leen doelman Dave de Heiden bij de genomineerden. En net als bij het door het Motorhuis en deze krant georganiseerde klassement van Speler van het Jaar (maar dan voor alleen de hoofdklassers, en uit de hele re- e pensio(ttiaal bijgekomen van de uitingen en felicitaties, ver- ,qq irde hij de ode aan zijn va- en moeder. „In de periode ik bij UVS speelde en zelfs >cur P^iet afgelopen kampioensjaar en. admARC konden ze niet zo vaak oen. Dit is een fantastische uiting van een toch al prach- en beialeizoen-'' ..let jury-rapport liet er geen nodiijjg] over bestaan. De sportre- on,teuren Rob Onderwater en er op bitjan van Geen van deze het \nt en Spartaan Bert Jansen, aken van een 'goede, snelle t a v ndekker met de juiste men- u' 'ieit' die ook nog eens 'jaren- ms V succesvol op topamateur- eau' is en 'zich geheel kan afferen in dienst van het elf- ook al komt hij daardoor zelf op geriit altijd aan voetballen toe'. jes wajfan Orssagen is de opvolger zijn tegenpool en voormali- clubgenoot bij UVS, Marco verzVboom. Uit zijn handen ont- g hij de gouden schoen. Voor Leidse voetbal in het alge- en en voor UVS in het bij- 5 urn; /cc/iis ir Jeffrey van As (links) heeft zojuist de prijzen overhandigd in de 'talent van het jaar'. Naast hem Maarten Bak en Arjan Ciere s op de voorgrond de 20-jarige winnaar Wesley Slingerland. foto mark lamers gio) eindigde hij op de gedeelde tweede stek. „Ik heb Arthur een paar jaar voor me in de verdedi ging gehad en als hij het bij ARC net zo goed heeft gedaan, ver dient hij de prijs", aldus De Hei den die zich een goedlachse verliezer toonde. Vorig jaar stond hij ook bij de laatste drie op het podium. De grappig be doelde voorspelling dat hij er volgende keer wel weer eens bij zou kunnen zijn omdat een doelverdediger zich nu eenmaal beter kan onderscheiden in een ploeg die laag op de ranglijst staat, kon hij wel waard'eren. „Ik had nu graag gewonnen maar wie weet komen er inderdaad meer kansen." Grote winnaar van het gala werd Docos. Vijf nominaties le verden uiteindelijk twee Leidse 'voetbal-oscars' op. Ton Schou ten als vrijwilliger en de hele vereniging als club van het jaar. Voorzitter Paul Wijnen: „Einde lijk komt er bij ons uit wat er al jaren inzit. Een promotie naar de tweede klasse en, wat voor de toekomst veel belangrijker is, een grote jeugdafdeling die weer helemaal op poten staat. De aanvulling naar 'een' wordt hierdoor verzekerd. Dat de successen van het Leidse voetbal vrijwel zonder uitzondering alleen te vinden zijn in de lagere regionen van het amateurvoetbal, had op het welslagen van het De Bolster Voetbalgala in ieder geval geen enkele invloed. Iedereen die ook maar iets met het trappen tegen een bal in georganiseerde vorm te maken heeft, gaf acte de presense. De kaarten a 75 gulden vlogen de afgelopen da gen de deur uit en toch behoor lijke sponsors als Amstel, De Bolster het Leidsch Dagblad en Het op Zondag deden graag mee. Het onüokte organisator Wim van Duivenbode gister avond voorafgaand aan de offi ciële uitreikingen al de toezeg ging dat de vierde editie in 1999 er 'op zeker' zal komen. Van Duivenbode en consorten blij ken een gat in de markt te heb ben aangeboord. Wellicht om dat er in Leiden op voetbalge- bied eigenlijk bitter weinig valt te vieren, slaat een feestje als het voetbalgala juist enorm aan. 'HENAAN DEN RUN» MAN LEEFMANS n vrouw in de autoracerij is ang niet meer uniek maar n die daarin presteert, blijft ph bijzonder. Gaby Uljee (22) t Alphen aan den Rijn is nog ijd een van de weinigen die strijd op snelheid over het fait met in hoofdzaak manne ke collega's aankunnen. „Om it ik de laatste tijd bijna iedere ce voorin eindig, staan de eeste, directe concurrenten et eens meer stil bij het feit it ik een meisje ben. En daar .at het ook niet om. Als je met '0 op de Tarzanbocht af komt tten, op het juiste moment in remmen moet omdat je an- ïrs in de grindbak belandt, oet je over een groot hart be- hikken." In haar bungalowtje achter it Alphense stukje Rijndijk irraadt een hoeveelheid dure lampagne-flessen op de kast i hobby én het succes daarin, snnis en paardrijden waren de ote liefdes in haar tienertijd laar die werden, eenmaal vol- assen, ingeruild voor de auto- lort. Of, zoals Uljee het om drijft: „Ik heb één pk ingeruild )or een veelvoud daarvan." De geboren Hazerswoudse /vam met de racerij in aanra- flg via haar vader Hans. „Hij sed door de jaren heen in ver killende klassen maar door et drukke werk van een eigen lak, hield hij het op een gege- in moment voor gezien. Ik hg vaak mee en zat in die tijd t de klas bij Sandra van der joot die ook racete. Uiteinde ik liet ik me inschrijven voor 2n cursus bij de rensport- ihool van Huub Vermeulen." Uljee maakte haar debuut in e zogeheten Pearl Citroën axo-klasse. „Dat sprak me wel in. Het is een echte 'opstap- lasse' waarin nieuwkomers en 2el jongeren zitten die bijvoor- Beid weinig of niet hebben ge- art- Dat er uit onze regio rela- ef veel racers afkomstig zijn, is let helemaal toevallig. Brmeulen woont in Hazers- foude en de 'Van der Slootjes' Alphen. Zij kunnen mensen *cht warm maken voor de auto sport." De resultaten van Uljee, uit mondend in een prijzenplank die letterlijk op instorten staat, spreken sindsdien voor zich. De Alphense is inmiddels zover dat ze de overstap naar een 'zwaar dere' klasse overweegt. „Toen ik begon, had ik bijvoorbeeld nog heel weinig kennis van het tech nische gedeelte. Dan vertelde ik de monteur na een test dat de motor een raar geluidje maakte en dan probeerde ik dat 'ker- oem-keroem' na te doen. Daar werd hij gek van en hij heeft me vervolgens bepaalde zaken uit het hoofd laten leren. Nu is het zo dat ik het zelfs kan voelen als er remblokken van een ander merk opzitten." De mogelijke overstap naar een zwaardere klasse dan de '1.6 zestienklepper' van de Ci troën Saxo, wil nog niet zeggen dat Uljee uiteindelijk door wil groeien naar de Formule-boli des. „Ik hou het bij tourwagens. Met een 'dak' boven mijn hoofd. Dat vindt mijn vader ook prettiger." Het autoracen heeft ook het privéleven van de studente communicatie aan het Ichtus in Rotterdam niet onberoerd gela ten. Ze heeft haar hart verpand aan Tim Coronel, zelf ook tour- wagenrijder. Hij is de tweeling broer van Tom Coronel die in Japan aan het Formule 3000 kampioenschap deelneemt. „Er zijn niet veel vrouwen die aan racen doen, maai' het is ook niet zo verwonderlijk dat ik een vriend heb die uit hetzelfde, toch aparte wereldje komt. Als je - man of vrouw - zó intensief met iets bezig bent, is het moei lijk aan iemand van buiten uit te leggen waarom je daar zoveel tijd insteekt en daar zo fanatiek mee bezig bent. Tim begrijpt dat wel, en ik van hem. Daarbij kunnen we op elkaar steunen. Jos Verstappens vrouw doet, niet toevallig, aan karten." De naam is gevallen. Jos Ver stappen, het boegbeeld van de vaderlandse autoracerij. „Na tuurlijk. Hij heeft het hoogste bereikt. Nederland is in vergelij king met bijvoorbeeld Duits land of Frankrijk niet zo race- minded maar dat is aan het ver- Arthur van Orssagen, kampioen met het Alphense ARC op het veld, met Bax uit Voorhout in de zaal en nu ook Leids voetballer van het jaar. foto marklamers Nominaties Bollenstreek Voetbalgala KATWIJK CERTJAN VAN GEEN Het eerste Eleven Bollenstreek Voetbalgala wordt groots aan gepakt. Met bijna 1000 gasten, optredens van onder andere Rene Froger en de verkiezing van de voetballer en het talent van het jaar moet het voetbal gala een jaarlijks terugkerend evenement worden. Jerrel Lin ger (FC Lisse), Marco de Rid der (w Katwijk) en André de Ridder (w Noordwijk) zijn de genomineerden om op vrijdag 12 juni in Hotel Oranje geko zen te worden tot beste voet baller van de Bollenstreek van het seizoen '97/'98. Naast de zes zaterdaghoofd klassers, nemen ook KRV (eer ste klasse zaterdag) en WSB, SJC en Foreholte (tweede klas se zondag) aan het gala deel. Zo kan het dat Erik Bouw meester van WSB, naast Hen drik van Beelen en Dick Kuyt van Quick Boys, genomineerd is voor de titel talent van het jaar. De spelers zelf kiezen uit beide drie opties de speler en het talent van het jaar. De no minaties kwamen overigens tot stand via peilingen bij de technische staven van de clubs en sportjournalisten van het Leidsch Dagblad. De spelers kunnen zelf niet bepalen wie de trainer en de club van het jaar wordt. Een aparte jury maakt die titels bekend. Volgens Marcel Hengst, voorzitter van de Stichting Voetbalgala Bollenstreek, ver dienen de voetballers in de Bollenstreek een dergelijk eve nement. Het idee keek hij af van Leiden, waar gisteren voor de derde keer het Leids voet balgala werd georganiseerd. In Noordwijk is het gala echter een stuk luxueuzer. „Hier wordt topvoetbal ge speeld en dat is niet te verge lijken met Leiden", aldus Hengst. „We pakken het daar om grootser aan dan Leiden. We hebben het op een be paald niveau neergezet. De kaarten kosten dan ook 375 gulden per stuk. Misschien dat er mensen denken: 'kan het wat minder'. Maar dat is niet de doelstelling. Het is een voetballersfeest, waarbij de sponsors ook bijeen kunnen komen om elkaar wat beter te leren kennen. Het lijkt mis schien duur, maar men wordt wel van zes uur 's avonds tot twee uur 's nachts in de wat ten gelegd. En de opbrengst van de avond gaat naar de Stichting 'Doe een Wens'." In commercieel opzicht pik te Hengst misschien een onge lukkig jaar om het eerste gala te organiseren. De Bollen streek leverde dit jaar niet de kampioen in de Hoofdklasse A. Hengst: „We hadden na tuurlijk liever gezien dat Kat wijk of Lisse de titel had ge pakt in plaats van ARC. En dat Ter Leede is gedegradeerd is ook niet gunstig. Maar het wordt wel feest." Lugdunummer Pieter van Schie en Paul Haver van Teijlingen schudden elkaar de hand. De twee eindigden met 24 goals gelijk in het regionale topscorersklassement en ontvingen uit handen van Rien Bergers (Wout Bergers Sport) een pakket voetbalaccessoires. foto mark lamers Bij nieuwe broodheren horen nieuwe doelen. Martin Hersman richt zich in de Sanex-schaats- ploeg niet meer alleen op de 1500 meter. „Ik wil me via de NK afstanden plaatsen voor de all round-toernooien. Zeker op de klapschaats hoor ik ook op de 5 kilometer thuis. Tijdens de enige world-cup die ik het afgelopen seizoen reed, was ik de snelste van de B-ploeg aldus de Sassenhei- mer. Een keuze voor een uitgebreider wedstrijd programma die hij na enig overleg met anderen maakte. „De Sanex-ploeg laat mij daarin volledig vrij, als ik maar presteer", reageert Hersman la chend. Hersman hoefde na zeven jaar KNSB - drie sei zoenen junioren, vier seizoenen senioren - niet lang na te denken over het aanbod van de com merciële Sanex-ploeg. „Ik heb in het verleden al tijd gezegd dat als een team met betere begelei ding zich zou aandienen ik de overstap zou ma ken. Deze ploeg heeft jonge trainers en een uitge breide medische begeleiding. Bovendien zijn ze snel in het nemen van beslissingen. Ik heb bij de KNSB ook voor die manier van werken gepleit, maar de schaatsbond is nu eenmaal een log or gaan." Hersman was er niet de persoon naar om in het KNSB-kamp zaken die hem niet zinden onge merkt voorbij te laten gaan. Zo verliet hij in 1996 samen met Gianni Romme en Jeroen Straathof de kernploeg uit onvrede over het beleid van de schaatsbond. Ondanks de verruimde regelgeving van de Internationale Schaats Unie ontzegde de KNSB de schaatsers destijds het recht op een pri- 'vésponsor. Pas nadat aanvullende premies in het vooruitzicht waren gesteld, werd het conflict bij gelegd. De schaatsenrijder die teleurstellend zesde werd tijdens de Olympische Spelen in Nagano toont zich achteraf niet ontevreden over de voor bereiding op dat belangrijke toernooi. „Henk Gemser heeft binnen de mogelijkheden van de KNSB het uiterste gedaan, maar hij moest daarin wel veel werk steken. Bovendien is het niet struc tureel." Gesprekken met de bond leverden niet de nodige duidelijkheid. „De KNSB is vaag en on zeker", aldus Hersman. Hij twijfelde daarom niet. over het 2-jarige contract van Sanex. „Een over eenkomst naar ieders tevredenheid." Zo is de Sassenheimer zeer te spreken over het feit dat hij tijd krijgt om zich op zijn studie te richten, ook al wil hij zich in zijn eerste jaar voor de nieuwe ploeg bewijzen. In de voorbereiding op de Spelen was dat - Heisman studeert aan de HEAO in Haarlem - erbij ingeschoten. „In de eer ste vijf weken van het nieuwe schooljaar ben ik gewoon in Nederland en in januari heb ik vijf tentamens. Ik krijg van de Sanex-begeleiding de gelegenheid om mijn studie te doen", zegt Hers man. Een combinatie is allerminst makkelijk. „Mijn topsportcoördinator raadde mij het des tijds al af." Slaagt Hersman voor zijn tentamens, dan volgt later in het jaar nog de afstudeerop dracht. Naast zijn studiemogelijkheden spreekt de Sas senheimer over de individuele begeleiding bin nen zijn nieuwe ploeg. Naast fysiotherapeut Jillert Anema krijgt de schaatser te maken met de trai ners Arie Koops en Geert Kuiper. „En wat binnen de ploeg niet mogelijk is, wordt uitbesteed. Het wordt allemaal veel individueler. Dat kan ook veel makkelijker met twee heren en twee dames in de ploeg", doelt Hersman op zijn teamgenoten Rintje Ritsma, Frouke Oonk en olympisch kam pioene Marianne Timmer. Hersman, die net is hersteld van zijn inspan ningen in Naganó ('Vlak voor de Spelen kreeg ik maaggriep waardoor ik vijf kilo aan gewicht ver loor en die zitten er net weer aan') kan volgende week weer aan de bak. „Dan vinden de eerste krachttest en conditietest plaats. De uitkomsten dienen als rode draad voor de trainingen. Ik ben nu eenmaal iemand die anders op krachttrainin gen reageert dan Ids Postma of Rintje Ritsma", aldus de kersverse Sanex-rijder. SCOREBORD Oefenwedstrijden: Kopenhagen: Denemarken - Kameroen (0-2). 16. Oman Biyik 0-1, 23. Oman B Parijs. Roland Garros, 20,8 miljoen gul- Mannen, halve finales: Moya (Spa/12) Mantilla (Spa/15) 5-7 6-2 6-4 6-2, Corre tja (Spa/14) - Pioline (Fra) 6-3 6-4 6-2. Vrouwen, dubbelspel, halve finales: Hingiv (Zwi/Tsj/2) - Sanchez- 7-5 7-6, Daven- WIELRENNEN d'ltalia. Twintigste etappe, Boario Terme - Mendrisio: 1 Fagnini (Ha) 137 km in 3.31.29. 2. Piccoli (Ita). 3. Bel li (Ita), 4. Colombo (Ita), 5 Rebellin (Ita), 6. Sjefer (Kaz), 7. Puttini (Zwi), 8. Profeti (Ita). 9. Lanfranchi (Ita), 10. De Paoli (Ita), 30. Pantani (Ita) 7.20, 36. Tonkov (Rus). I, 2. Tonkov 1.23, 3. Guerini (Ita) Gaby Uljee: „Het is nietzo verwonderlijk dat ik een vriend heb die uit hetzelfde, toch aparte wereldje komt." foto hielco kuipers ten en de boekhouding bijhou den. Dan moet je aan je eigen pr werken door de publiciteit te zoeken en sponsors en relaties uit te nodigen.. Verder is'er na tuurlijk het onderhoud en tu ning van de wagen bij een ge specialiseerde firma Beek Auto- racing in Leidschendam. Je bent vanaf woensdag al bezig met een raceweekeinde en er moet altijd geld bij. Het prijzengeld dat je pakt, vloeit vrijwel auto matisch terug en wat je aan het eind van het jaar mocht over houden, neem je ook weer mee naar het volgende seizoen." „Het team bestaat uit acht man onder wie een monteur, twee racers, twee hulpjes, een manager, iemand voor de cate ring. Allemaal enthousiaste Uljee ondervond dat laatste nog eens vlak voor de afgelopen Paasraces. Ze maakte een aardi ge smakker bij tests op Zand voort. Niet haar schuld, wel een behoorlijk beschadigde wagen. „Er zat geen wiel meer op zijn plaats. De monteurs hebben twee dagen continu doorge werkt om mijn wagen klaar te krijgen. 'Kanjers' zijn het. Die stonden natuurlijk wel met tra nen in hun ogen toen ik op de training de tweede tijd reed en uiteindelijk als derde finishte."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 39