Aanvallend Oranje maakt weer indruk Ruud van Nistelrooy tekent voor vijf jaar bij PSV i De Armada vaart soepeitjes op de Seine Fagnini profiteert van rustdag vedetten Sport Panorama wint eerste duel van De Boer Kaartjes snel te vervalsen Polltlcl geen partlJ Europeanen: Brazilië wint ZATERDAG 6 JUN11998 Volleybalsters dreigen EK te missen sittarpDe volleybalsters dreigen het EK in 1999 mis te lopen. Oranje verloor in de kwalificatiereeks de derde wedstrijd op rij. Polen was met 3-1 (8-15 15-8 15-6 15-12) te sterk voor de ploeg van Pierre Mathieu. Oranje kan zich nu geen nederlaag meer permitteren. Het verlies tegen Polen, dat eerder won van Tsje chië en Roemenië, betekende ook de derde nederlaag sinds de aanstelling van Mathieu. De coach is aangetrokken om zijn kracht een team in korte tijd te laten presteren. Berger blijft bij Cambuur i ffuwarden Han Berger blijft bij Cambuur Leeuwarden. De Utrechter, die de ploeg afgelopen seizoen via de nacompetitie naar de eredivisie leidde, gaat aan de slag als algemeen en tech nisch directeur. Berger kon ook in Almere een nieuwe profclub op poten gaan zetten. Begin dit jaar gaf Berger te kennen na het seizoen niet verder te willen bij Cambuur. Het bestuur had hem de baan van algemeen en technisch directeur al aangeboden, maar bereikte met de oefenmeester geen akkoord. FC Twente in tweede ronde in actie parijs Van de twee Nederlandse deelnemers aan de Intertoto begint FC Twente op 4 of 5 juli in de tweede ronde met de wed strijd tegen de winnaar van het duel tussen Ebb Vale (Wal) en Kongsvinger (Noo) uit de eerste ronde. Fortuna Sittard komt op 18 of 19 juli in de derde ronde voor het eerst in actie tegen Lei- ftur (IJsl), Vorsklava Poltava (Oek) of Akademisk Boldklub (Den). Kort geding tegen Van Seggelen haarlem Spelersmakelaar Mino Raiola uit Haarlem heeft voor zitter Van Seggelen van de WCS voor de rechter gedaagd. Het kort geding dient dinsdag in Den Haag. Raiola eist rectificatie van een in januari verschenen artikel in Vrij Nederland, waarin de preses van de spelersvakbond uitspraken over hem doet. Ook wil de makelaar een schadevergoeding van 15.000 gulden. „De WCS-voorzitter heeft onwaarheden over me verteld", aldus Rai ola. Mijnders begeleider lichte roeiers De Koninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) heeft René Mijnders bereid gevonden de selectie van de lichte vier zonder te begeleiden. Daarmee lijkt de impasse in het lichte mannenboordroeien opgelost. Mijnders begeleidde de Holland Acht naar de gouden medaille bij de Olympische Spelen in At lanta. Daarna was hij nog coach van het universiteitsteam van Oxford. Meer dan vijftien roeiers strijden om een plaats in het enige olympische boordnummer voor de lichtgewicht roeiers. Normaal trekt hij de sprint aan voor zijn chef Mario Cipollini. 1 Gisteren in de twintigste rit van de Giro d'Italia mocht Gian Matteo Fagnini zijn eigen gang gaan. Met de kennis van het voorbereidende sprintwerk in zijn achterhoofd klopte de 27- jarige Italiaan in het Zwitserse stadje Mendrisio zijn 21 mede vluchters. Marco Pantani hield op de rustdag voor de vedetten zijn leiderstrui zonder problemen in bezit. Hij arriveerde met zijn aartsrivaal Pavel Tonkov in het peloton op conden achterstand streep na een weinig e de rit. Het peloton nam gisteren rust met het oog op de individuele tijdrit van vandaag. „Ik heb ge hoord dat het tijdritparkoers veel bochtenwerk telt en steeds op en neer gaat. Dat zou me wel uitkomen", zei de Italiaanse kanshebber, die in de speciali teit van vandaag een klasse minder is dan zijn tegenstander Tonkov. Eerder verspeelde Pan tani veel tijd tijdens de chrono- rit in en rond Triëst. „Daar za ten lange, rechte, stukken bij. Dat is in mijn nadeel. Nu ziet het er iets beter uit." De grasmat van de Arena lag er mooi bij voor een sport - boycot, maar ook voor een demonstratie van mooi voet bal. Van het eerste kwam nauwelijks iets terecht, van het tweede des te meer en Oranje was er verantwoordelijk voor. amsterdam gijsbert spierenburg gpd-verslaggever Het Nederlands elftal bracht de fans gisteravond in de oefen wedstrijd tegen Nigeria, de der de en laatste in de oefencam pagne, van begin tot eind tot groot enthousiasme. Met een fraaie uitslag en, zeker in de eerste helft, met een speelwijze die in de eerste plaats op aan vallen was gebaseerd. Voor de massale opwinding in Amster dam was alle reden. Een week voor het eerste WK-duel, in Pa rijs tegen België, lijkt Oranje de smaak en de grote vorm te pak ken te hebben. Paraguay, afge lopen zondag, en Nigeria, gis teravond, werden overklast, bei de met 5-1. Tien doelpunten in twee wedstrijden, het is een ge middelde dat internationaal niet onopgemerkt kan blijven. Het legioen raakte opgewon den van het spel van het natio nale elftal dat Nigeria te kijk zet te op een manier die even spec taculair als indrukwekkend was en perspectieven biedt. De op stelling en de speelwijze zijn duidelijk in het team, dat Over- mars opnieuw als belangrijkste speerpunt had en z'n snelheid als gevaarlijkste wapen. De linksbuiten van Arsenal was een voortdurende plaag voor de Nigeriaanse verdedi ging, net als afgelopen zondag voor die van Paraguay. Met een voorzet (op Hasselbaink, 1-0) en een doelpunt brak de snelheids duivel nog voor rust de weer stand van de Afrikanen, die ver volgens verdoofd rondliepen. Met alle middelen moest Overmars worden afgestopt, vaak ook met ongeoorloofde ac ties. Z'n bewakers, eerst Shak- Collina fluit eerste duel Oranje De 42-jarige Spaanse arbiter Jose-Manuel Garcia Ararida fluit op woensdag 10 juni het openingsduel van het WK voetbal in Frankrijk. Hij werd gisteren aangewezen voor de wedstrijd tus sen titelverdediger Brazilië en Schotland, in groep A. Het duel wordt in het nieuwe stadion in St. Denis bij Parijs gespeeld. De openingswedstrijd van Oranje, op 13 juni tegen België, staat onder leiding van de Italiaan Pierluigi Collina. Op 20 juni bij Nederland - Zuid-Korea hanteert de Pool Ryszard Wojcik de fluit. Mario van der Ende kreeg bij de verdeling van de eerste 34 wedstrijden Argentinië - Japan, uit groep H, toebedeeld. Dat du el vindt plaats op 14 juni in Toulouse. Van Nistelrooy: „PSV bouwt nu aan een nieuwe ploeg, daar wil ik mijn steentje aan bijdragen." foto cpd PSV heeft de transfer van Ruud van Nistelrooy afgerond. De aanvaller van Heerenveen te kende gisteren een vijfjarig con tract bij de Eindhovense club. De 21-jarige voetballer had in Friesland een verbintenis tot medio 2000. De vergoeding die PSV aan Heerenveen betaalt is niet bekend, maar volgens PSV- voorzitter Harry van Raaij is het 'meer dan tien miljoen gulden, want dit is voor ons de duurste aankoop in de historie van de club'. De Eindhovenaren waren al geruime tijd met Van Nistel rooy en Heerenveen in onder handeling. Club en speler bereikten don derdagavond overeenstem ming. Heerenveen bleek vol gens de preses echter 'een heel grote hobbel'. „Er waren vele kapers op de kust, ze stelden zich niet makkelijk op. Maar we hebben wat we wilden: kwali teit, en een Nederlander. We hebben we nu weer dertien landgenoten in de selectie." Bij PSV is er deze zomer een complete leegloop. Tot nu toe vertrokken Stam (Manchester United), Numan (Glasgow Ran gers) en het duo Cocu en Zen den (naar Barcelona). Ook Nilis wil per se weg. De spits beslist daarover na het WK. Van Nistelrooy is gehaald voor een van die twee spitsposi- ties. Samen met De Bilde en Bruggink kan hij de strijd aan gaan voor een basisplaats. „PSV bouwt nu aan een nieuwe ploeg, daar wil ik mijn steentje aan bijdragen. Uc kan .hier goed doorgroeien en wil gewoon sla gen. Ik heb een gesprek met Ar- nesen gehad over de toekomst hier, en dat zie ik duidelijk wel zitten", zei Van Nistelrooy. Bij de Eindhovenaren wordt hij herenigd met Theo Lucius, nu nog van FC Den Bosch. Van Nistelrooy speelde vier seizoe nen bij de Bosschenaren. Een jaar terug maakte hij de over stap naar Heerenveen, waar hij debuteerde in de eredivisie. Bij de Friezen maakte hij diepe i) P druk als schaduwspits. H scoorde dit seizoen veertie J keer. Daardoor stond hij in d belangstelling van vele club Welke wilde hij gisteren nil I kwijt op de in allerijl belegd persconferentie, waar h meteen zijn contract tekende, Marciano Vink blijft bij PS> n De middenvelder heelt ee nieuw contract getekend voc r één jaar. Vink was langdurig gt blesseerd, sinds hij in het se zoen 1996/1997 in het uitdu< met RKC zijn kniebande scheurde. De medische staf va e PSV heeft de voetballer echti fit verklaard na een uitgebreid i keuring. Jerrel Hasselbaink in duel met de Nigeriaan Celestine Babayaro. poke, later Okpara, moesten hun charges beiden met een ge le kaart bekopen. Kort na rust leverde Overmars een derde bij drage: een afgemeten pass op Kluivert (3-0). De Milanees zou ook nog voor de vierde treffer tekenen, een schitterende uit haal, na een voorzet van See- dorf. Invaller Van Hooijdonk maakte de vijf vol. Het machtsvertoon van Ne derland was onverwacht groot tegen de Nigerianen, die door foto anp insiders in Frankrijk als één van de kandidaten voor de wereldti tel worden beschouwd. De olympische kampioenen van Atlanta zijn echter nog ver ver wijderd van de grote vorm. Trainer Milutinovic beschikt over een imponerend arsena; sterren, maar nog lang niet ovt een team. In organisatorisch e tactisch opzicht waren de ti kortkomingen groot. De interland, die zoveel st< had doen opwaaien, was ha verwege al beslist. De tweed helft werd door beide coacht aangegrepen voor een aant; wissels: Ronald de Boer, Stat en Cocu maakten plaats vot Jorik, Bogarde en Davids. Lati kwamen Zenden en Va Hooijdonk nog Overmars e Hasselbaink vervangen. De wis seis verstoorden het ritme nai welijks. Slechts door concentre tieverlies konden de Afrikanei via een strafschop van Kant iets terugdoen. Reiziger ontbrak in de opste ling die Hiddink als z'n favoriet voor ogen heeft. De lichtgeble1 seerde rechtsback werd u voorzorg op de bank gehoudei Hiddink gunde de opengevalle plaats aan Hasselbaink. Z'n dt buut in de basis bekroonde d man uit Leeds met een doel punt. Met iets meer geluk ha hij er nog twee meer kunne maken. Nederland - Nigeria 5-1 (2-0). 32.1 la; selbaink 1-0, 38, Overmars 2-0, Hi Kluivert 3-0, 64. Kanu 3-1 (strafschop 74. Kluivert 4-1, 77. Van 1 Iooijdonk 5- Scheidsrechter: Messina (Ita) Tor man (Nederland), Shakpoke, (ioclwi Okpara (Nigeria). Nederland: Van der Sar, Winter, I ran de Boer, Stam (46. Bogarde) en Ni man; Ronald de Boer (46. lonk), Sc< dorf. Cocu (46. Davids) en Overmai (75. Zenden); Kluivert en Hasselbain (75. Van Hooijdonk). Nigeria: Rufai (46. William Okpara Shakpoke (21 Eguavoen), West, 01 echukwu en Babayaro; Finidi (46. B; Amerikanen grootverdieners Een wereldtitel levert de Ame rikaanse voetballers het mees te op van alle deelnemers, 1,5 miljoen gulden. De Iraanse voetballers stelden zich het meest bescheiden op. In het kleine voetballand duif den ze niet eens over een pre- de ploeggenoten ligt de hoogste premie klaar, maar vlak daar achter volgt Engeland met 1,3 miljoen per speler. Het gat met de achtervolgers is groot: Spanje (550.000 gulden), gast land Frankrijk (360.000 gul den) en titelverdediger Brazilië (330.000 gulden). Van de KNVB krijgt een Oranje-speler ongeveer 200.000 gulden bij het behalen van de titel. rV Stervoetballer Ronald de Boer heeft gisteren in kort geding voor de rechtbank in Amsterdam tevergeefs geëist dat uitgever VNU de volledige oplage van het weekblad Panorama (200.000 stuks) uit de handel haalt. In het blad staat een interview met een naamgenoot van De Boer die fel van leer trekt tegen bondscoach Guus Hiddink. De president van de rechtbank wees de eis af. Ze vindt de zaak niet extreem genoeg. De Panorama terughalen is bijna onuitvoer baar, oordeelde zij. De voetballer, zelf niet aanwezig in de rechts zaal, liet zijn advocaat ook een schadevergoe ding eisen van 50.000 gulden en een rectificatie in een volgend nummer van het blad. De rech ter doet hierover donderdag uitspraak. Als De Boer het geld inderdaad krijgt toegewezen, gaal dat naar de actie Spieren voor Spieren. Volgens de voetballer suggereert Panorama met het ar tikel dat het een interview met hem heeft ge had. Hij voelt zich in zijn goede naam en eer aangetast. Panorama meent dat duidelijk is dat het om een grap gaat. De Ronald de Boer in het artikel is een 36-jarige sportmasseur, die onder meer zegt dat bondscoach Guus Hiddink een lafaard is. j parus dpa Supporters zonder kaartje ir het WK voetbal hoeven nog niet te wanhopen. Een toegangsbiljet voor een van de wedstrijden in Frankrijk is bin nen vier uur te vervalsen. Dat blijkt uit testen, uitgevoerd in opdracht van het WK-organi- satiecomité CFO. De valse tic kets zijn nauwelijks van echt te onderscheiden. „Tegen de tijd dat je bij de ingang een vals van een echt kaartje hebt on derscheiden, is de tweede helft al begonnenzei de CFO-^ tegenwoordiger. de Ka- voetbalbond, Vin cent Onana, zou een aardige manier van bijverdienen heb ben gevonden. Justitie ver denkt hem ervan in Europa WK-kaartjes te hebben ver kocht die voor fans uit zijn ei gen land waren bedoeld. De politie in Kameroen hield On ana gisteren op het vliegveld aan toen hij op het punt stond naar Frankrijk te vertrekken. Europeanen voorspellen een nieuwe wereldtitel voor de Brazilië, dat in de finale Duits land verslaat. Dat blijkt uit on derzoek onder 2800 inwoners van zeven Europese landen. De ondervraagden in België, Frankrijk, Spanje, Duitsland, Italië, Groot-Brittannië en Ne derland noemen Brazilië het meest (24 procent) als winnaar van het WK. Duitsland en Ita lië volgen met 12 procent. Ne derland (2) blijft ver achter. Een rechtbank in Parijs heeft gisteren de eis van 32 euro parlementariërs afgewezen. Zij vonden dat de kaartver koop van het WK niet eerlijk is verlopen. De rechtbank deed uitspraak op formele gronden. De eisers waren zelf geen partij, zij wilden geen kaarten hebben. Maradona bij WK Diego Maradona heeft toe stemming gekregen het WK in Frankrijk te bezoeken. Hij mag wegens een rechtszaak Argentinië niet verlaten. De rechter nu voor vijftien da gen een uitzondering ge maakt. Vier journalisten ei sen een straf van vier jaar te gen Maradona nadat ze in fe bruari 1994 door de voetbal ler werden beschoten. Moegestreden Pioline kan Spaanse finale niet voorkomen Na elke partij op Roland Garros maakte Cédric Pioline de indruk dat hij op de intensive care moest worden opgenomen. EJe Fransman was op z'n minst toe aan een uitgebreid dutje. :pea, Na zijn derde vijfsetter van het toernooi, woensdag tegen de Marokkaap Hicham Arazi, liet hij alle journalisten bijna cur-j drie uur wachten op zijn ziele- een: roerselen. Hij deed eerst zijn ogen dicht. In vijf partijen had hij op dat moment 15 uur en 15 minuten gestreden. Pioline. de laatste week de j tennisheld aller Fransen, had gisteren de pech dat hij voor een finaleplaats moest strijden t tegen een Spanjaard, die een in tensieve tennisdag heel goed i aankan zonder siësta. Als het moet, houdt Alex Corretja de ballen urenlang binnen de lij nen, als een menselijke tennis- :rmg kanon. De 24-jarige Catalaan leicft was dus de slechtst denkbare tegenstander voor de moege streden Pioline (29). Diens ne- I derlaag was dan ook onvermij delijk, al verloor hij wel opval- lend kansloos: 6-3 6-4 6-2. Daardoor verschuift Frankrijk nu alle aandacht naar het aan- aa" staande WK voetbal in eigen land. Daarentegen kan de Spaanse koning Juan Carlos jeze zich - net als vier jaar geleden met Bruguera en Berasategui in de finale - opmaken voor een weekeindje Parijs, want Corretja staat morgen oog in oog met zijn landgenoot Carlos Moya. De overeenkomst met 1994 is bovendien dat nu Arantxa San- chez-Vicario weer voor de hoofdprijs gaat. Vandaag speelt de kleine terriér uit Barcelona tegen Monica Seles. Het gnkel- van spel op Roland Garros telt drie Spaanse finalisten: de Armada heeft bezit genomen van de Sei ne. eur Cédric Pioline kon dat giste- RC ren niet voorkomen. De Parijze- /er. naar had alles overwonnen om bij de laatste vier to komen: kramp in de eerste ronde en la- Corretja won in de halve finale van Roland Garros opvallend gemakkelijk van Pioline met 6-3 6-4 6-2. foto epa ter een aan uitputting grenzen de moeheid. Hij wist dat hij Corretja met snelle punten moest verslaan, lange rally's wa ren dodelijk. Maar de Fransman met de sublieme backhand miste de kracht om vaak naar het net op te trekken. Hij was als een wiel renner die met een paar Alpen etappes in de benen de l'Alpe d'Huez moet beklimmen. In de derde, en laatste, set slaagde hij er nauwelijks nog in het ene b,een voor het andere te zetten. „Nee", zei Pioline naderhand met gevoel voor understate ment, „ik was niet honderd pro cent. Ik voelde dat alles een stukje langzamer ging. En als je moe bent, neem je foute beslis singen op de baan." Terwijl Alex Corretja een typi sche loopgravenspeler is, mag zijn opponent in de finale de allround-kwaliteiten worden toebedacht die McEnroe toe juicht. Voor Carlos Moya, die Felix Mantilla in vier sets klopte (5-7 6-2 6-4 6-2), wordt het de tweede finale van een Grand Slam-toernooi - en net als in het geval van Pioline op verschillen de speelvelden. In 1997 drong de Spanjaard door tot de eindstrijd van de Australian Open, waarin Pete Sampras hém slechts acht ga mes gunde. Het 21-jarige vrou wenidool van Mallorca is een stuk aanvallender ingesteld dan Corretja. Hij wil zelfs niet verge leken worden met de typisch Spaanse speelstijl: kamperen op de baseline, geduldig en gede gen wachtend op de dingen die komen gaan. Moya beschouwt zichzelf zelfs als een betere speler op de snellere hardcourt-ondergrond. „Ik heb daar al bewezen dat ik goed kan spelen. Op gravel is het moeilijker om agressief te spelen. Fysiek steek ik nu goed in elkaar, dat is het verschil met bijvoorbeeld vorig jaar. Dit jaar heb ik op gravel in Monte Carlo gewonnen en nu sta ik hier in de finale. Ik denk dus dat ik mijn gravelspel een stuk heb verbeterd. Ik was heel blij met mijn zege in Monte Carlo. Want dat is toch het op één na be langrijkste graveltoernooi van de wereld." Tussen hem en de winst in de allerbelangrijkste staat nu alleen nog een menselijk tenniskanon.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37