PORT Italië vertrouwt op Cesare en Paolo Maldini 'Reiziger is een zwaar overschatte voetballer' ERDAG 6 JUNI 1998 Vader en zoon begaan met hun missie Cesare was jarenlang de vader van Paolo, zoals vroeger Paolo de talentvolle zoon van Cesare was. De vader is nu bondscoach, de zoon aanvoerder van de nationale ploeg. Het Italiaanse voetbal is in de komende weken in de ban van de Maldini's. Een voetbaldynastie met menselijke trekjes. Vader en zoon zijn bescheiden en gedreven, de vriendelijkheid zelve maar ook ijdel en met een doel voor ogen: de wereldtitel in Parijs. Ze maakten allebei een WK-finale mee en weten waarover ze praten. Cesare rende juichend het veld op na het eindsignaal van de finale van het WK'82 in Madrid. Hij viel iedere speler in de armen. Cesare was die avond de assistent van Enzo Bearzot. „De vreugde van toen is nu mijn drijfveer. Ik wil zoiets nog een keer meemaken." Paolo troostte zijn maatje Franco Baresi op het grasveld van Pasadena na de WK-finale tegen Brazilië vier jaar geleden. „Als je er zo dicht bij bent geweest, dan wil je nog maar een ding: de hoofdprijs. Tot zijn benoeming tot bondscoach was Cesare Maldini voor het grote publiek vooral de vader van Paolo. Insiders wis ten dat hij in 1963 als aanvoerder van AC Milan de Europa Cup won en dat on der zijn trainer schap Jong Italië drie keer Europees kampioen werd, maar eigenlijk was Maldini buiten Ita lië een 'nobody'. Op het schiereiland zelf was hij geliefd. Een man die alles een voudig kan uitleggen en niet als een weten schapper het voetbal benadert. Kortom een contra-figuur van de, bekritiseerde Ar- rigo Sacchi. Toen die bondscoach uit eigen wü opstapte, werd de komst van Maldini door de Italiaanse pers gezien als een vera deming. „We gaan weer gewoon voetbal len", suggereerde een bekend hoofdredac teur. „Het lijkt wel alsof we na jaren van 'nouvelle cuisine' weer brood met salami mogen eten", schreef een ander. Maldini weigerde zichzelf echter als de 'redder des vaderlands' te beschouwen. „Er valt hele maal niets te redden. Italië hoort gewoon op het WK aanwezig te zijn en ik ga deze opdracht uitvoeren. De nationale ploeg is van het hele volk, niet van een bondscoach alleen. Ik wil daarom dat ik; alle Italianen weer enthousiast krijg voor de nationale ploeg." Maldini had zich geen betere start kun nen wensen. Zijn ploeg won het WK-duel op Wembley van Engeland. De kijkcijfers gaven aan dat er sinds het WK '90 in eigen land niet zo veel Italianen naar de Squadra hadden gekeken als op die avond. „Italië houdt weer van zijn ploeg. Maldini geeft ons de emoties terug", blokletterde een sportkrant. Belangrijker nog dan de zege was de liefde van het Italiaanse volk voor de Azzurri. In het tijdperk-Sacchi was die tot een dieptepunt geslonken. De pijnlijk vroege uitschakeling op het EK '96 werd zelfs met enig ge noegen geaccep teerd. Als Sacchi maar zou opstap pen... Met Cesare waait er nieuwe wind in het Italiaanse kamp. Zijn visie is dat er se rieus moet worden gewerkt op het veld, maar dat er daar buiten tijd is voor ontspanning. „Ik wil op de training tevre den spelers zien die beseffen dat ze met hun hobby geestelijk en financieel rijk worden." Stress hoort volgens hem niet bij voetbal: „Op weg naar Wembley was het doodstil in de bus. Op gegeven moment ben ik opgestaan en heb tegen de jongens gezegd: „Luister eens, we gaan niet naar een begrafenis. We gaan een wedstrijd spelen in een van de mooiste stadions ter wereld. Dit is een feest voor jullie, waar je over veertig jaar nog aan te rugdenkt." Opeens was de stemming veel meer ontspannen, die jongens genoten tij dens de warming-up van die typische En gelse voetbalsfeer. Dan begin je ook pretti ger aan zo'n wedstrijd." Cesare Maldini is blij met de aandacht die hij krijgt. Hij praat rustig en tovert na elk antwoord een glimlach op zijn gezicht. Vader en zoon Maldini in overleg. Hij is ijdel, zijn geverfde haren geven daar blijk van. „Ik ga elke veertien dagen naar de kapper. Ik schaam me er niet voor dat ik mijn haren verf. Maar ik blijf er wel jong uitzien, mag dat alsjeblieft. Of moet ik als bondscoach grijs worden", aldus de ele gante grootvader van 66 jaar op het hoog tepunt in zijn loopbaan. Wanneer hij over zijn loopbaan praat, blijkt zijn ouderdom. Hij heeft twee voorbeelden voor het trai nerschap: Nereo Rocco en Enzo Bearzot. Onder de legendarische Rocco was Maldini aanvoerder van AC Milan. Hij werd later diens assistent bij de roodzwarte club. In de jaren tachtig vervulde hij die rol onder Enzo Bearzot. „Ik heb een schat aan erva ringen opgedaan. En al die lessen komen me nu van pas." Hij won als speler vier landstitels met AC Milan (een minder dan zoon Paolo) en speelde twee Europa Cup finales. Hij nam deel aan een WK, in Chili. „Een dieptepunt in mijn loopbaan. We wa ren het slachtoffer van een schandalige thuisfluiter in een hels stadion. We verlo ren met 2-0 van Chili en na één ronde kon den we onze koffers pakken. Ik was blij dat we naar huis mochten..." Twintig jaar later maakte hij de mooie zijde van een WK mee. Uiteindelijk duurde het nog lang voordat hij bondscoach werd. In eerste instantie werd hij gepasseerd toen Vicini werd geko zen. Daarna kreeg Sacchi de voorkeur van de bond. Maldini's kansen léken verkeken, vooral toen Jong Italië in juni 1991 met 6-1 verloor bij Jong Noorwegen. Bondsvoorzit ter Matarrese had de ontslagbrief al aan de pers voorgelezen, maar formeel was Maldi ni's ploeg nog niet uitgeschakeld voor het EK en daarom mocht hij zijn karwei afma ken. Opeens won Jong Italië alle wedstrij den én de Europese titel. Matarrese, die kandidaat is om Johansson op te volgen als UEFA-voorzitter, kon tot zijn verdriet niet anders doen Maldini's contract verlengen. Hetzelfde scenario deed zich voor in 1994 en in 1996. De bondsvoorzitter was na die finales tot tranen toe geroerd: „Maldini is onverslaanbaar." Tot groot verdriet van Sacchi, die de speelstijl van Maldini hekel de. Toen de oud-coach van AC Milan er de brui aan gaf en Matarrese uit de Romeinse burelen was verjaagd, stond Maldini klaar, met het volk aan zijn zijde. „Het was niet zo moeilijk om de nationale ploeg van de ene op de andere dag over te nemen. Ik kende alle internationals al van Jong Ita lië", aldus Maldini nu. Dat zijn zoon Paolo de aanvoerder onder Sacchi was, maakte de start alleen maar gemakkelijker. Voet ballend Italië vertrouwde met een gerust hart de WK-missie aan 'vader zoon' toe. Maldini juhior begint aan zijn derde WK: „Ik ben tien jaar bij de nationale ploeg en ik heb twee keer de kans op een wereldtitel verspeeld na een serie strafschoppen. In 1990 ging ik met brons naar huis, vier jaar later met zilver. Het wordt nu tijd dat ik de beker pak." Paolo debuteerde ooit onder zijn vader in Jong Italië. „Natuurlijk was het lastig voor mij om hem te selecteren, maar iedereen kon zien dat Paolo een uit zonderlijk talent was", aldus de vader. Pao lo zelf zegt over zijn relatie: „Thuis schei den we het voetbal van de andere zaken en voor de rest gaan we met elkaar om zoals elke bondscoach met zijn aanvoerder. Hij vraagt me wel eens advies, maar als zoon weet ik dat hij toch altijd zijn eigen weg gaat. In dat opzicht lijkt hij zelfs een beetje op Sacchi." Cesare praat over Paolo zoals hij over el ke andere speler praat. Hij zal hem nooit met 'mijn zoon' benoemen. Paolo is een van de spelers. Hij is een ideale aanvoerder voor een trainer. Ik geef hem vaak minder complimenten dan hij verdient om te voorkomen dat men gaat zeggen dat ik hem voortrek." 35 Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het wereldkampioenschap op 10 juni wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komend WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan Har Meijer. De huisarts, die sinds kort in Leiderdorp woont, is algemeen voorzitter van de voetbal- en cricketvereniging ASC. Zelf voetbalt hij nog in het zevende, waar hij rechtsback en strafschoppenspecialist is. Har Meijer zakt achterover in zijn bank en komt meteen met belangrijk nieuws. „Let maar op, Bergkamp is niet op tijd fit. En het risico dat het er weer in schiet is levensgroot", zo luidt het oordeel van de huisarts over de dijbeenblessure van onze midvoor. „Die jongen heeft een zwaar seizoen gehad, hij heeft gespeeld in regen en sneeuw, hij heeft zich geforceerd. Ik zie 'm niet spelen." Maureen Meijer fungeert even als assistent- bondscoach en valt haar man bij. „En als-ie wat heeft, dan is het een watje." Door de telefoon beloofde Meijer al een paar verrassingen in zijn opstelling. De eerste is zijn rechtsachter. „Daar moet Ooyer spelen, die jongen heeft bij Roda veel gescoord. Ik vind 'm veel beter dan Reiziger, die is echt te zwak. Reiziger kan een bal afpakken en verder niks, een zwaar overschatte voetballer. Die jongen had nooit bij Ajax weg moeten gaan, ik zie 'm nooit meer ergens in het eerste elftal van een grote club spelen." Balen Als dat met Bergkamp nou maar niet dezelfde kant op gaat als met Romario en Gascoigne. 't Gezicht verborgen in de han den liet Romario zich gewillig vangen door de fotograaf die - daar is hij fotograaf voor - het moment van de clic goed time de: want Romario pulkte géén vuiltje uitz'n oog, Romario was in rouw gedompeld, dat zagen wij ook zonder fotobijschrift wel. Tranen. Dikke tranen. Hoe hartverscheurend ook, de tranen van Romario vielen in het niet bij het geweeklaag van Gascoigne. Gazza was voor het Engelse voetbal een voetballer van groot gewichten juist dat laatste, een kilootje of acht, is hem nu fataal geworden. (Was het slim, nude hele natie hem opjutte te mon- tignaccen, ongegeneerd mee te werken aan een campagne ten bate van een Britse shoarma-ke- ten, vraag ik mij af? Gascoigne, de omvangrijke buikpartij deels ontbloot, die goedlachs zijn tan den zette in een broodje shoar ma, waarbij opviel dat de saus als ware het regendruppels in straaltjes over zijn kin gleed en dat de foto ook overigens elke rimpel die duidde op een niet al te zorgzaam sportleven eer aan deed). Gascoigne, om een lang verhaal kort te maken, blijft thuis. Een huilbui van hetdik- kertje was het gevolg en de En gelsen huilden mee. Gascoigne was zo aangedaan dat hij tij dens de vlucht naar huis zelfs vergat het vliegtuig kort en klein te slaan, dat wil wat zeggen. Hoe zou dat eventueel gaan met Bergkamp? (Nee, die verruïneert zeker geen vliegtuig, maar daar zullen we het vanaf nu niet meer over heb ben). Stel dat Dennis de pers bij een roept om zijn niet-meedoen bekend te maken. Zullen er dan ook tranen vloeien? Geen tranen van Bergkamp zelf in elk geval. Bergkamp hoort qua dramatische expressie thuis in de categorie Sammer (ook géén WK). Sammer zei één keer dat het 'Scheisse' was en daar mee basta. Bergkamp zal zeggen dat hij er van baalt. Maar tranen? Lijkt me niet. Bergkamp ontbrak dit seizoen in het kampioensduel van Arsenal, alsmede in de Cup Final. Desgevraagd zei Berg kamp dat het jammer was en dat-ie er van baalde. Hoe? Als een stekker, gok ik. Balen is wel zo'n beetje onze ui tersteemotie. Rensenbrink schoot in de laatste minuut op de paal. „Dat was balen", zei Rensenbrink en nam nog een slok uitzijn flesje sinas. Van Loen zag Grün over het hoofd: „Balen zeg!" Wat deed Jan van Dijk een dag na de degradatie van FC Gro ningen? Hij nam een baaidag op. Wij balen wat af. Gascoigne baalt natuurlijk ook wel eens, maar dan gaat er ook meteen een stewardess aan of barst hij in snikken uit. Gazza kreeg van Glenn Hoddle de laatste kans in en tegen Marokko. Engeland won met 1 - 0, maar niet dankzij Gascoigne en eigenlijk ook niet ondanks Gascoigne. Gascoigne deed mee, maar veel deed hij er niet toe. Toch viel hij op. Uit het ooggetuigeverslag in De Volkskrant: „De hymne voorde wedstrijd klonk de Engelse ploeg onbekend in de oren. Na kort overleg brachten de spelers, daartoe aangezet door gangma ker pur sang Gascoigne, hun volkslied zelf maar ten gehore. Gascoigne, zo stel ik het mij voor, hoorde uit de loudspeakers Green Green Grass of Home, her kende wél Tom Jones, niet het volkslied, stapte uit de rij en zong als een Wiener Sangerknab het God Save Our Queen. Dat zie ik Bergkamp niet 1, 2, 3 doen. Wie wel trouwens? Winston? Meer een neuriër. Edwin? Goede keeper, slechte stem. Patrick? Zeker weten van niet. Ed? Zeer zeker weten van niet. Phillip? Kent 13 coupletten, maar niet het eerste. Ronald? Kijkt Frank aan. Frank? Kijkt Ronald aan. Edje? Niet vanwege zijn zangtalent geselecteerd. Cla rence? Durft na die penalty niet nog eens. Jaap en Arthur? Die balen er goed van. Aron? Nog nooit meegemaakt, balen hoor. Gelukkig hebben we nog ons Oranje-legioen: „Olé. olehé, olé, ohéleh....' Frank Snoeksis verslagge- ver van Jaap Stam is ook bij Meijer een zekerheid. „Die is 'bui ten-categorie'. Die man is fantastisch. En hij kopt ze er ook nog in." Naast Stam speelt Bogarde. „In het centrum van de verdediging heb je iemand nodig die gemeen kan spelen, dat is Bogarde." Op links speelt Frank de Boer. „Die is op die positie een klasse beter dan Numan. Hij vindt het zelf niet leuk om aan de zijkant te spelen, maar het is toch het beste. Hij maakt te veel fouten." Op het middenveld van de te genwoordig in Leiderdorp wo nende Meijer is een belangrijke rol weggelegd voor Seedorf, die centraal moet spelen. „Seedorf wordt een van de grote spelers van het toernooi, die jongen speelt de sterren van de hemel. Okay, misschien moet-ie soms wat eerder afgeven." Naast de speler van Real Madrid staat zijn maatje Edgar Davids. „Die is on misbaar. M'n enige angst is dat- ie een rode kaart oploopt. Maar hij is niet weg te denken, je hebt 'm absoluut nodig." Aan de buitenkant op links staat Mare Overmars. „Het is grote klasse hoe hij is teruggekomen van zijn blessure. Die jongen heeft een enorm doorzettingsvermogen om dit niveau weer te halen." Rechts speelt Ronald de Boer. „Die moet niet te veel combineren, meer schieten Ro nald! Patrick Kluivert fungeert als een van de twee spitsen. „Kluivert is een wereldspits als-ie iedereen nu maar ver der met rust laat." De assistent-bondscoach be moeit zich er even mee. „Die Kluivert pres teert helemaal niks." Maar bij de bondscoach is hij een 'zekerheidje'. „Het wordt een van de grote spelers van het toernooi." Bergkamp staat naast Kluivert. „Maar ik zie 'm dus niet meedoen. Dat is jammer, want dat scheelt per wedstrijd een doelpunt. Als Bergkamp niet kan spelen, dan zet ik Zenden er in. Die jon gen kon wel eens een heel goed toernooi gaan spelen. Hij is geremd door Advocaat, maar op het WK kan hij zich laten zien." Met zoveel enthousiasme over de kwaliteit van het spe lersmateriaal moet Oranje hoge ogen gaan gooien. Meijer heeft toch twijfels. „Die coach, Hiddink, is brandhout. Ik geloof wel dat een aardige man is, maar het is geen voet- baldier zoals Cruijff of Wim Jansen. Als er problemen ko men, kan Hiddink de spelers niet in de hand houden. Met Cruijff hadden we het gehaald." De kwartfinale is daarom volgens Meijer het hoogst haalbare. „Wereldkampioen wordt Italië. Die jongens moeten het hele jaar toch het hardst werken. Frankrijk is een andere favoriet. Outsiders zijn Duitsland, Nigeria en Nederland." Ook op andere gebieden wil Meijer nog wel een voor spelling doen. „Ik vrees dat er verschrikkelijk hard ge speeld gaat worden." En: „Er komen veel rellen met hool igans. Die Engelsen breken de boel af. Het wordt een beestenbende." Meijer denkt dat hij de meeste wedstrijden vanaf z'n driezitsbank zal volgen. Ook een wedstrijd als Japan-Ja maica? „Nee, zover ga ik niet. Hoewel, als het buiten re gent, dan zit ik geheid ook naar die wedstrijd te kijken."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35