Veel kamerplanten kunnen in de tuin overzomeren ie Tuinieren Nog geen midzomer erkoop illega's f. Het l ele jari Accoui GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM freude wordt genoemd en een van de meest dankbare herfstbloeiers is. Er zijn vast nog veel meer planten waarmee dit spelletje lukt. Je moet er alleen wat moed voor bij elkaar rapen om van een gezonde, tierig groeiende plant zomaar de top eraf te halen. Trouwens het is nu ook zaak om planten die al uitgebloeid zijn of bijna uitgebloeid helemaal af te knippen. Een beetje zomer levert ons een twee de bloei op. Dat geldt zeer zeker voor de diep blauwe smeerwortel en de vrouwenmantel. De Alyssum vertikt het volgens mijn ervaring om nog eens te bloeien waaruit blijkt dat lang niet alle planten op dezelfde manier reageren. Zelf kijken wat ervan komt is de beste methode na een keer resultaat of mislukking weet je meer dan wanneer je het in een boek leest. Nu we toch gewapend met een snoeischaar door de tuin lopen is het zinvol om te kijken of we in het voorjaar inderdaad een deel van de uitge bloeide takken van de Forsythia en andere voor- jaarsbloeiers weggeknipt hebben. Als we vlug zijn kan het nog net, krijgen de nieuwe jonge takken een kans en vooral voldoende licht. Dat geldt ook voor de winterjasmijn. de Jasminum nudicaule die helaas veel te vaak en te lang ongesnoeid blijft en dan een wilde bende ervan maakt. Het is nog lang geen midzomer en het Sintjanslot moet nog komen, dus wie vlug is. kan nu nog dat doen wat eigenlijk al een tijdje geleden had moeten gebeu- Bij een goede verzorging kunnen de hanggeraniums een balkon maandenlang versieren. foto c »n hoor. zei de peuter toen hij zag dat ik de i van een aantal planten zo maar af aan het vaardem was. Dat mag je niet doen hoor. stel je at iemand jouw kop er zomaar afhaalt. Dat iet hoor. Hoe leg je aan een kind van vier olide er een gigantisch verschil is tussen planten ren waartoe tenslotte ook de mens gere- vordt. Met een smoesje heb ik me ervan af- ikt. In het wilde weg probeerde ik uit te leg- uur <m e plant het best vindt en dan een hele- ief naieuwe takjes gaat maken. Het blijft moeilijk t gewoon te vinden dat men toppen van in afhaalt. net een slecht geweten bleef ik desondanks aan met mijn karwei van kop eraf. Dat be- e al een paar jaar bijzonder goed. Ik houd mooiere bossiger planten aan over en ik g de bloei omdat ik altijd een paar scheuten 7>p, die bloeien dan eerder terwijl de getopte trds nog bezig zijn om nieuwe bloemen te jn. eeste succes heb ik met vaste planten die .de zomer bloeien. Als die ongeveer veertig _____neter hoog zijn. gaat van een flink aantal ten botweg de kop er een stuk af. De plan- trstellen zich snel van deze ruwe ingreep, de stengel wordt houtiger en de hele plant bossiger zo dat er ook minder steun nodig ®5^scheut die ik ongetopt heb gelaten bloeit Sinnard gewoon op de normale tijd en eer deze Hmlollnpirl is komen de getopte exemplaren aan art zodat ik heel lang bloemen heb en daar ik van. t jaar en dag doe ik dat bij Phlox, Anthemis, d Rijn F- Solidago. hoge chrysanthen bij Heleni- l nog wel meer planten. Vooral niet te ver- de Sedum telephinum die meestal Herbst- **zrfp illustratie han van der ven gooi ie energie gerust in de tuin, je hebt er geen pil voor nodig en je houdt er geen kater van over. FRANS WEGMAN Ondanks de koude-inval in de tweede helft van mei bloeien struiken en vaste planten toch enkele weken eerder dan nor maal! Het wegknippen van uit gebloeide bloemen dient dan ook eerder te gebeuren dan in het boekje staat. Laat u de plan ten zaad vormen, dan vergt dat veel energie die aan herbloei kan worden besteed. Zo kunnen riddersporen nog tot een twee de bloei in de nazomer worden verleid. Er zijn evenwel ook planten die fraaie zaden produ ceren zoals judaspenning en clematissoorten als C. tangutica en alpina. Die laat u onge moeid. Bij de rododendrons moet u op passen. Vlak onder de uitge bloeide bloem verschijnen twee lichtgroen gekleurde spruiten. Deze mogen niet verwijderd of beschadigd worden, aangezien ze de bloemen voor volgend jaar moeten leveren. De oude bloem wordt tussen duim en wijsvinger voorzichtig uitgebro ken. De binnenskamers uitgebloeide hortensia kan op een zonnige plek in de tuin worden gepoot. De oude bloemen knipt u uit de plant, en wel net boven het bruinige hout. Meng flink wat mest door de grond. De strijd tegen de bladluizen is al weer enkele weken aan de gang. Een eenvoudig middel is nog steeds de koudwaterstraal uit de tuinslang waarmee u die groene diertjes verwijdert. Dit moet stelselmatig gebeuren. Middeltjes als zeerpsiritus en brandnetelgier komen ook in aanmerking, evenals het fijn- wrijven van de groene belagers toe. Moet u uw toevlucht ne men tot de spuitbus, kies dan een biologisch samengesteld middel dat alleen luizen doodt en geen bijen en hommels. Vingerhoedskruid Verschijnt er op de bladeren van Mahonia of van uw rozen een grijze schimmel, spuit dan tijdig met een zwavelhoudend middel. Op een apart bedje kunt u zoge noemde tweejarigen als dui zendschoon, muurbloem, stok rozen en vingerhoedskruid in de schaduw zaaien. Spelen klei ne kinderen in de tuin, dan kunt u beter wachten met het vinger hoedskruid, dat namelijk giftig is. Dit geldt ook voor de peultjes van de gouden regen, die zowel voor kinderen als voor kippen giftig zijn. In de tweede helft van juni kan een aantal kamerplanten in de tuin worden gezet. Op een plek met halfschaduw kunnen wor den ingegraven: kamerden, ka merlinde, Fatsia en Hedera. Laat de potrand zo'n twee cen timeter boven de grond uitste ken. Dit voorkomt het 'overwor- telen'. Andere, zoals Agave, ole ander, Fuchsia en Yucca, zet u op het terras. In de volle zon kunnen de sterke vetplanten overzomeren. Geef de planten in de bloembakken steeds vol doende water en mest! Hark, voordat u gaat maaien het ga zon eerst af waarbij u onkruiden als hondsdraf en muur verwij dert. Regel het maaien voordat u met vakantie gaat en maai niet tekort, waardoor de gras wortels bij droogte door de zon beschenen worden. Dat is heel slecht. dig wat bladgroenten kunnen oogsten. U kunt met zaaien doorgaan als u maar de zomer- rassen kiest. Erwten en peultjes en capucijners komen nu op het menu, evenals de zomer- worteltjes. Over de aardbeien hebt u de netten aangebracht. Neem eens een proef met vruchtdunning. Na de oogst kunnen de ranken worden weggenomen, tenzij u de jonge plantjes eraan wilt la ten opgroeien, om ze uit te planten. Laat ze - aan de rank - in een potje met goede aarde wortelen. Over een poosje zet u ze op een nieuw aardbei-bed. op de vrijkomende stukjes grond kunt u diverse koolsoor ten uitplanten. Voor zaaien komen alleen nog boeren- en spruitkool in aan merking. Koolsoorten kennen een wisselteelt van tien jaar! Houd daar wel rekening mee. Let bij het planten op een ver dikking van de wortel: de knol- voet. Zulke planten moet u in de container ter vernietiging af voeren. Zodra zich in de bloem kool een 'kooltje' vormt, knakt u er een groot blad overheen zo dat het mooi wit blijft. Na de langste dag worden er geen asperges meer gestoken. De planten moeten nu de lange groene stengel gaan maken, die vol met rode besjes komen te zitten. In de fruittuin worden bij de druiven de 'dieven' weggeno men. Bij optreden van meeldauw ook hier tijdig zwa velen. Bij appels, peren, prui men en perzik kan na de langste dag vruchtdunning nodig zijn. Daarvóór heeft zich de juni-val reeds voorgedaan. Niets veront rustends - er blijft voldoende fruit aan de takken om te rijpen. 'GAVE OPLOSSING AT ep op elke regel de letters weg, die en het woord vormen dat overeen- t met de omschrijving. De resteren- ïtters vormen van boven naar bene em en van links naar rechts een citaat. untig; 2. zot; 3. voorstelling in de Ugftt£>; 4. glanzend wit; 5. hap;6. kleur; 7. Plpt met de vuist; 8. goudstaaf; 9. gla- i^Klok; 10. landbouwwerktuig; 11 "arlijvig; 12.oogvocht; 13. muziekte- 14. gebak. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal. 1. Odalisk. 3. Ui, Sar, Go. 4 Strak. 5. Top, Ram. 6. Mensaap. 7. Val, Aal. 8. Desem. 9. Ra, Gom, De. 11. Parodie. Verticaal. 1. Fuut, Vort. 2. Oma. 3. Dm, Speld, Na. 4. St, Eg. 5. Laar, Solo. 6. Ra, Em. 7. Sr, Kraam, Pi. 8. Apa. 9. Zoom, Loet. Heer Ollie en de knopenmaker ston den geheel ontdaan naar de gedaan te te staren, die uit het moeras klom. Het was een vormloze modderfiguur die zich, begroeid met kroos en wie ren, in de richting van de toeschou wers bewoog, terwijl hij van tijd tot tijd een hol geluid uitstiet. „W-wat is d-dat?" herhaal Pastuiven Verkwil met bevende lippen. „De ro-roro- bot", fluisterde heer Bommel. „Ik d- dacht dat hij in de blubrblubber ge zakt was... maar hij komt er weer uit. Hoe vreselijk is dit alles..." „Rororo..." riep de gedaante op ge barsten tóón. „Rorororo... tik, brr... rororobot..." Zo sprekende beklom hij de heuvel en doemde nu groot, en in een kwade geur, voor de omstan ders op. Dit was te veel voor hen; Verkwil stiet een snerpende gil uit, heer Ollie sloeg de handen voor het gelaat en beiden namen de vlucht. De eerste kwam zodoende weer te rug bij de schaapskooi waar hij pas nog zo ruw van verwijderd was. Maar deze keer zag hij reeds van verre, dat daar eindelijk de politie was, die hij zocht. „Ei, ei", zei Sickbock juist tot de commissaris. „Wat u me vertelt is heel ernstig. Er moet iets gebeuren, want uit uw woorden begrijp ik, dat het factotum geheel uit de hand is gelopen. Zijn vergrotende eigen schappen zijn door de instelling op Bommel een monstervorming ge worden. Welnu, ik heb een plan; maar het is wat schokkend, vrees ik." H T W R DOOR JAN VISSER Warme lucht drong gisteren naar onze omgeving op, maar was aan het einde van de middag nog met verder gevorderd dan het zuidoosten van Nederland. Daar bereikte het kwik in Hoensbroek om 18 uur een waarde van bijna 24 graden. Bij ons was het overdag meestentijds met veel warmer dan 14-15 graden (Bloemendaal 15,2 graden). Dat kwam doordat van het zuiden veel sneller een gebied met bewolking en buiige regen kwam opzetten. Uit het wolkendek viel 's middags re gen. Op enkele plaatsen heeft het zelfs even gegoten. Tijdens de afgelopen nacht is de warme lucht ook tot onze streken doorgedrongen en vandaag overdag is het dan ook aanmerkelijk aan genamer dan gisteren. Wellicht is de term aangenaam met helemaal van toepassing, want door een combinatie van weinig wind (hooguit zwak tot matig uit richtingen tussen zuid en oost) en een hoge lucht vochtigheid voelt het klam aan. De maximumtemperaturen bereiken waarden tussen de 24 en 27 graden, dichtbij zee is het minder warm. Het weerbeeld kenmerkt zich door bewolking, maar er is ook zonne schijn. Tijdens de middaguren nemen van het westen uit de buien kansen weer toe. De buien kunnen vergezeld gaan van onweer, (zwa re) windstoten en hagel, maar of ze van het kaliber worden zoals een jaar geleden het geval was, kan pas op het laatste moment worden be keken. Morgen zijn er vervolgens weer enkele opklaringen, later afgewisseld door een enkele bui. De wind waait uit het zuidwesten en is aan de kust vrij krachtig. De temperaturen scoren aan de kust niet hoger dan 17 graden, elders wordt het 18-20 graden. Na het weekeinde gaat ju ni op de wisselvallige toer. De temperaturen kunnen op dinsdag nog boven de 20 graden uitkomen, later in de week is het met 16 graden wel bekeken. Dan namelijk gaat de wind uit het noordwesten waaien. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zaterdag eerst nog wat zon, maar langs de west kust kans op een bui. Daarna van tijd tot tijd re gen, soms met onweer; vooral in het zuidoosten kan flink wat water vallen. Maxima van 15 graden rond de Poolcirkel tot iets boven de 20 plaatselijk in het zuiden Zweden: Zaterdag eerst nog goede kansen op zon. Daarna vanuit het zuiden flink wat regen en onweer. Middag- temperatuur zaterdag van 15 graden rond de Pool cirkel tot 20 plaatselijk in het zuiden, zondag in het zuiden maxima tot 25 gra- Denemarken: Zaterdag kans op regen en onweer, met plaatselijk veel water. Zon dag in de loop van de dag droger en weer wat zon. Middagtemperatuur rond 21 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vaak bewolkt, maar soms ook zonnige momenten. Van tijd tot tijd buien en zondag in Ierland een straffe noorden wind Middagtemperatuur zaterdag rond 17 graden, maar in Engeland, Wales en Oost-Schotland ongeveer 22; zondag overal iets frisser België en Luxemburg: Zaterdag in het oosten eerst kans op zon Verder enkele stevige regen- en on weersbuien en maxima meest tussen 25 en 30 graden Zondag met meer druk kend, koeler, minder nat en soms zon. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag stevige regen- en onweersbui en, waarschijnlijk met uitzondering van Bretagne. Zondag in de Vendee goede kans op zon, elders nog steeds bewolkt maar minder nat. Temperatuur zater dagmiddag van 17 graden in Bretagne tot 30 in het oosten; zondag niet meer drukkend, bij maxima meest tussen 20 en 25 graden. Portugal: Zaterdag bewolking en plaatselijk regen. Zondag vooral in de zuidelijke helft kans op zon Middagtemperatuur zaterdag vlak aan zee van 19 graden rond Porto tot 24 bij Faro; zondag overal warmer. Madeira: Perioden met zon Droog. Middagtempe ratuur rond 24 graden Spanje: Minder buien en meer zon, het eerst in de zuidelijke streken Maxima in het binnenland rond 30 graden, zondag in Andalusie wellicht zelfs 35. Aan de Cos ta middagtemperaturen meest tussen 25 en 30 graden, maar aan de Costa Verde iets lager Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Droog. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur van 22 graden in het uiterste noorden tot ruim boven de 25 verder zuidwaarts. Tunesië: Zaterdag zonnig. Zondag wat meer be wolking en misschien een bui. Maxima van 30 graden of hoger Zuid-Frankrijk: Zaterdag regen- en onweersbuien, soms met veel neerslag. Zondag vooral in het westen zonniger en droger. Maxima tus sen 24 en 30 graden, langs de westkust op beide dagen wat koeler. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, misschien ook een regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. Italië: Zomers, met in het midden en zuiden veel zon. in het noorden een paar stevi ge onweersbuien. Maxima van 30 gra den of hoger. Corsica en Sardinië: Eerst zon, vanaf zaterdagmiddag kans op enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Malta: Zonnig en warm. met maxima van 30 graden of hoger. Griekenland en Kreta: Bijna overal zonnig Middagtemperatuur van 25 tot 31 graden. Turkije en Cyprus: lp het algemeen zonnig. Maxima tussen 23 en 27 graden. Duitsland: Zaterdag eerst zonnig, drukkend en tro pisch warm. Daarna vanuit het westen overgang naar koeler weer, ingeluid door plaatselijk flink wat regen en stevig on- Zwitserland: Soms zon, maar vooral stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur on geveer 25 graden, zaterdag vooral in het noordoosten zelfs boven de 30. Oostenrijk: Zaterdag zonnig, erg warm en bijna overal droog. Zondag in het oosten wei nig verandering, vooral in Tirol toene mende kans op flink wat regen en stevig onweer. Maxima zaterdag ruim boven de 30 graden, zondag in het westen iets minder hoog. Polen: Flink wat zon en hoge temperaturen; maxima van 27 tot 33 graden In het westen vooral zondagmiddag kans op Tsjechië en Slowakije: Zomers, met veel zon en middagtempe raturen boven de 30 graden. Zondag middag in Tsjechie toenemende kans op Hongarije: Zonnig en tropisch warm. Maxim; boven de 30 graden. ZONDAG 7 JUNI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 05 22 Zon onder 21.54 Maan op 18.53 Maan onder04.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.00 15.20 02.33 14.53 Laag 10.25 23.14 10.06 22.55 MAANDAG 8 JUNI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 21.55 Maan op 19.56 Maan onder04.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.36 15.56 03.09 15.29 Laag 11 25 23.54 11.06 23 35 Weerrapporten 05 juni 20 u Maastricht Aberdeen Athene 16 11 16 9 19 8 6.0 17 11 6.0 21 11' 0.5 16 7 0.0 32 19 0.0 28 21 0.0 25 15 0.0 29 17 0.0 29 18 11.0 to 3 32 17 0.0 28 2.0 Klagenturt l<cht t> Kopenhagen half be LasPaimas onbe« 17 11 OU 30 12 0.1 26 17 0.0 30 16 0.1 17 12 26 18 00 22 14 0.0 28 18 4,0 18 10 0J) 29 13 0.0 25 14 16,0 26 17 ïaio 18 0.0 29 0.0 Wenen 24 16 50 31 18 0.5 30 22 0 1 17 10 0.1 17 8 0.0 28 19 0.0 29 15 0.0 31 13 0.0

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27