Politie blunderde bij slepende ruzie' Leiden Regio Concurrent uit eigen huis Kunstwerk jubilerend Centrum '45 fcc- v> Conferentie voor jeugd in Warmond 'Rioolsloot' Zoeterwoude stinkt weer AUTOBOOT 'Stikvoort Bocht' Wassenaar investeert miljoen in eigen containeroverslag J-ERDAG 6 JUNI 15 nderzoek Ombudsman naar burenconflict Oegstgeest politie van Oegstgeest was medeverantwoordelijk )r het voortduren van een burenruzie, die jarenlang edde aan de Koninginnelaan. Tot dat oordeel komt de tionale Ombudsman na onderzoek van een conflict sen drie Oegstgeestse families. Volgens de Ombuds- in heeft de politie van Oegstgeest jarenlang geblun- rd. istgeest maarten keulemans Scheenstra van Oegstgeest - klachten over de gang van za- politie zag de burenruzie ten ken van tafel. De Ombudsman [echte als een 'echte' straf- vindt dan ook dat de politie 'niet behoorlijk' heeft gehan deld. C. Krieger, vroeger bewoner van de Koninginnelaan, had de Ombudsman ingeschakeld, om- lc, en stelde strafrechtelijk ïerzoek in. Bovendien veeg de baas van de politie - offi- el de Leidse burgemeester, ar in praktijk burgemeester dat hij vindt dat de politie hem vaak heeft 'lastiggevallen', zoals hij het noemt. De Oegstgeeste- naar sleutelde sinds 1984 in de garagebox van zijn ouders aan Italiaanse auto's. De buren pik ten dat niet, omdat ze last had den van lawaai en stank. Vol gens hen had Krieger een ille gaal garagebedrijf. Terwijl Krie ger volhield dat het gesleutel aan auto's gewoon zijn hobby was. Er volgde een slepend con flict, waarbij de buren telkens de politie belden, en Krieger voortdurend agenten over de vloer kreeg. „Het verbaast me dat de politie steeds op de mel dingen van de buren inging", zegt Krieger. „Terwijl er in al die jaren nooit iets onrechtmatigs is aangetroffen." De Ombudsman vindt die klacht gedeeltelijk terecht: de politie had moeten inzien dat het niet boterde tussen Krieger en de buren, en had moeten be middelen in de ruzie. Ook zijn de agenten onduidelijk geweest tegenover de Oegstgeestenaren. ,Als ze bij me hadden aange beld, had ik aan de hand van mijn boekhouding zo kunnen aantonen dat ik helemaal geen garagebedrijf heb", zegt Krieger achteraf. „Maar in plaats daar van is er een strafrechtelijk on derzoek ingesteld." Het verwijt van Krieger dat de politie te vaak bij hem over de vloer is geweest, vindt de Om budsman overigens onterecht. Als er een klacht komt, moet de politie altijd reageren. „Er kan immers niet worden beoordeeld of er sprake is van overlast, voordat dit ter plaatse wordt be zien." Krieger, die tegenwoordig een bedrijf voor auto-onderdelen heeft in Leiderdorp, is niet van plan het er verder bij te laten zitten. „Ik ga zeker nog een tentoonstelling boerderijen iderdorpBurgemeester Michiel Zonnevylle opent vandaag m 13.00 uur de Boerderijententoonstelling in de Leiderdorpse udheidkamer, Ericalaan 3b. De tentoonstelling is daarna iede- zondag- en woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur te bekij- ;n. Het aangekondigde boek 'Landelijk leven in Leiderdorp sschreven door Claudia Thunnissen, ligt anders dan de bedoe- ng was nog bij de drukker. Het is eind juni klaar. fancy fair Leiderdorp iiderdorpMontessori-basisschool Elckerlyc, G. Bomansstraat houdt vandaag van 11.00 tot 16.00 uur een grote fancy fair, iet allerhande feestelijke activiteiten. De opbrengst wordt ge- ruikt voor een opknapbeurt van het interieur van de school. ïervolle vermelding voor Voorschoten oorschoten De gemeente Voorschoten heeft een eervolle ver leiding gekregen bij de uitreiking van de Gemeentelijke Na- jurprijs 1997. Die ging naar de gemeente Kampen. Voorscho en was een van de vier genomineerden, met een project om na- jurlijke oevers aan te leggen. Het ging daarbij om de zogeheten plas-drasoevers' aan het professor Zeemanplantsoen en het Al- iert Schweitzerplantsoen in de Vlietwijk. ht Het bedrijf Prima public-relations verdubbelt haar omzet. Onverwacht zegt een aantal medewerkers tegelijk op. Aan de overkant vestigt zich een nieuwe onderneming: Communicado! Een initiatief van de vertrokken werknemers, die zich direct bij de klanten van het PR-bedrijf presenteren. Concurrentiebedingen waren er niet. Wat nu? Teekens Advocaten treedt op tegen oneerlijke concurrentie. TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advocaten in de EU Leiden, Kanaalpark 144 Tel 071 - 579 17 00 Katwijk, Nijverheidstraat 6 Tel 071 - 408 05 94 oegstgeest Directeur J. Schreuder van het Centrum '45 en de Tsjechische kunstenaar A. Hnizdil onthul den gisteren aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest een kunstwerk dat de Tsjech vervaardigde ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het centrum. Hnizdil liet zich voor het kunstwerk inspireren door een van de verhalen van'de Amerikaanse, joodse schrijver Elie Wiesel. Deze winnaar van Nobelprijs voor de Vrede bracht het laatste oorlogsjaar door in concentratiekampen en schreef vele verhalen over de ontberingen in die kampen. Het ijzeren en koperen kunstwerk in de tuin van Centrum '45 stelt onder meer de ellende voor die joden in de concentratiekampen moesten doorstaan. Gisteren overhandigde directeur Schreuder ook het eerste exemplaar van een lustrumboek aan een 'cliënt van het eerste uur.' Vanwege het jubileum houdt het Centrum '45, landelijk centrum voorde behandeling van verzetsdeelnemers en oorlogsgetroffe nen, dit weekeinde een open dag voor cliënten en ex-cliënten. foto hielco kuipers aam: A.J. Jordaans Woonplaats: Oegstgeest eroep: Kok, eigenaar van nack A.J. eeftijd: 65 urgerlijke staat: gehuwd, 3 Inderen, 3 kleinzonen Joe zit dat nu met die roep- laam van u: A.J. Eigenlijk heet ik Adriaan Johan na les. Als kind noemden ze me '"r idje. Ik woonde toen ook al in Jegstgeest, mijn grootvader vas eigenaar van café-restau- ant De Roode Leeuw. Toen ik «n jaar of 18 was begon ik het «nderachtig te vinden, zo'n {rote vent met zo'n kinderachti- |e naam. Vanaf dat moment esloot ik dat ze me maar A.J. ïoesten noemen. Sindsdien ent iedereen me als A.J., tot de lurgemeester aan toe. Hoe moet het nu met uw snack- ar nu u vorige maand 65 bent eworden? j ja... Ik voel me lekker en ik zie r als een berg tegenop om te itoppen. Ik hoop dus gewoon log even door te gaan. Vanneer heeft u voor het laatst evochten? k vecht nooit. Nooit gedaan )ok. Nee, zelfs niet als kind. j Wroeger was ik brildragend. Het ïerste wat ze dan raken als je ^aat vechten is je bril. Zonder iril was ik knap gehandicapt, loor. Nee, ik kan het met mijn nondje wel af. Wat zou u doen met de Oegst- geestse 'hangjeugd', als u het voor het zeggen had? Ik zou ze ergens een onderko oien geven. En de leiders van die groepen de zaak laten run hen. Zodat je ze verantwoorde lijkheid geeft. Ja, daar heb ik over nagedacht. Ik ken al die gasten, ik heb er al honderden meegemaakt. Niks mis mee, hoor. Vroeger kwam er hier een jongen van een jaar of zestien. Een echte doerak, een donder- straal. Die werkt tegenwoordig bij de KLM. Ik ben echt trots op hem. En zo is het met al die jon geren. Het worden allemaal heel normale mensen. Ze moe ten alleen even door die periode heen. Wat weet niemand van u? Ik ben nogal een open boekie, ik praat over alles. Ik praat hier de hele dag met iedereen over van alles en nog wat. Over hoe trots ik ben dat ik net een nieu we kleinzoon heb, bijvoorbeeld. Nee, ze weten alles van me. Al leen mijn pincode weten ze niet. Hoe reageert u als ze u 'schele' noemen? Ach, ik ben al heel lang kaal en scheel, dus het went. Het ligt er aan wie het zegt. Als ik met een stel bekenden sta, dan vind ik het best. Maar ze moeten niet op straat ineens 'schele' tegen me roepen. 'Kale', 'schele': ik heb het al duizend keer ge hoord. Dat gaat dan 999 keer goed, tot het de duizendste keer net een vent is, van wie ik het niet pruim. Nee, dan gebeurt er niets. Maar vervelend vind ik het dan wel. Wat is er'in Oegstgeest niet goed Ik zou het niet weten, ik vind het een perfect dorp. Hooguit verbaas ik me over die bloem bakken op de Lange Voort. Dan hoor je datje daar flink gas moet geven, omdat je dan eer der dan je tegenligger tussen die bakken door kunt komen. Dat heb ik van horen zeggen, hoor: ik rijd zelf geen auto. Bent u thuis ook een keuken prins? Thuis mag ik niet koken. Ik maak te veel rotzooi, ik ruim namelijk nooit op. En boven dien: mijn vrouw kookt heel lek ker. Waar heeft u zich de afgelopen week aan geërgerd? Het klinkt misschien raar, maar ik erger me niet zo gauw. Wat me hooguit verbaast, is dat er nog steeds mensen klagen over de vliegtuigen boven Oegst geest. Ik heb meer last van brommertjes zonder knalpot. Hoe vaak bent u gestopt met ro ken? Dat is niet meer te tellen. Ik heb wel eens gehad dat ik zei: elk heel uur neem ik er eentje. Maar dan was het tien over half, en dan dacht ik: kom, ik neem hem nu alvast. En 's avonds zei ik dan tegen mezelf: ach, het is nu avond, nu mag ik weer vrij uit roken. tekst maarten keulemans foto •hielco kuipers Jongeren in Warmond krij gen op 15 juni de kans om hun reactie te geven op aanbevelingen die de ge meente doet in de con cept-beleidsnota 'Preven tief Jeugdbeleid War mond'. Dat kan tijdens de jeugdconferentie die wordt gehouden in het ge meentehuis. Deze bijeen komst is bedoeld voor jon geren van 12 tot 23 jaar. De conferentie is het ver volg op een bijeenkomst die in november werd ge houden, waar jongeren van allerlei leeftijdscatego rieën hun wensen kenbaar konden maken. De ge meente wil de conferentie ook gebruiken om ideeën op te doen voor participa tie van de jeugd in ge meentebeleid. Jongeren die niet bij de eerste bij eenkomst waren, dienen zich voor de conferentie op te geven bij Ine van Holland, tel. 3061110. klacht indienen. Bij het straf rechtelijke onderzoek heeft de politie een aantal van mijn klanten gebeld. Die mensen werden vervolgens geconfron teerd met allerlei beschuldigin gen aan mijn adres. Ik werd bij mijn klanten afgeschilderd als een milieucrimineel. Daardoor ben ik heel wat inkomsten mis gelopen." Burgemeester Scheenstra was gisteren, vanwege vakantie, niet bereikbaar voor commentaar. Een woordvoerder van de poli tie liet weten nog niet te willen reageren op de uitspraak van de Ombudsman. zoeterwoude dimitri walbeek De sloot achter De Kievit in Zoeterwoude stinkt opnieuw. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft het watertje noodgedwongen weer vol moeten storten met rioolwater. Anderhalve week geleden liep de sloot, de afgelopen jaren dichtgeslibt, ook al vol na een rioolstoring. Toen zei het hoogheemraadschap dat zo'n storing slechts enkele keren per jaar voorkwam. Deze week was het echter opnieuw raak. „We konden twee dingen doen na die storing", zegt een woordvoerder van het hoog heemraadschap. „het water in de sloot laten lopen, of weer terug de huizen in laten gaan. Toen hebben we voor het eer ste gekozen." Dat de rioolsloot door de lozingen ondertussen steeds verder volloopt, is ook een voldongen feit voor de wijk Vogelweide, meent de voor lichter van het Hoogheem raadschap: „Probleem is dat het gaat om een doodlopende sloot. Je kunt er niets anders doen dan de natuur haar gang laten gaan." De buurt wordt ondertussen een beetje moedeloos van de 'beerputlucht' die weer is op gekomen, volgens buurtbe woonster E. Hauser. „De sloot is deze week nog smeriger ge worden. Als de eenden er in zwemmen, komen ze met hun poten in de drek terecht. Zo hoog staat de drab al. En als de eenden er door zwemmen, komt die beerputgeur weer los." Een rioolkenner van het hoogheemraadschap is eergis teren bij Hauser langsgeweest om mee te delen dat Rijnland voortaan elke twee weken wa termonsters komt nemen. Hauser: „Maar ja, wat schieten we daar mee op?" Het verantwoordelijke wa terschap Meer en Woude, dat in 1992 al is gesommeerd de sloot te zuiveren, wacht onder tussen op de vergunning om de sloot uit te baggeren. Maan dag is het verlenen van een vergunning voor een bagger- depot aan het Molenpad, waarin het rioolslib moet wor den verzameld, onderwerp van discussie tijdens een zitting van de Raad van State. Meer en Woude moet deze vergun ning eerst krijgen voor het kan beginnen met het uitbaggeren van de sloot. Volgens het waterschap hou den sommige omwonenden van De Kievit en omliggende straten het schoonmaken van de sloot zelf tegen door steeds bezwaar te maken tegen het plaatsen van het baggerdepot bij hen in de buurt. Ondertus sen klaagt de buurt al jaren over stankoverlast. Op warme dagen kunnen de ramen niet open vanwege de reuk. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof. 071-5356416 COMMENTAAR Vluchtelingen ongewenst De wethouders Smitsloo (WD) en Van Eisen (Progressief Oegst geest) hebben zich deze week in wel heel ongelukkige bewoor dingen uitgelaten over de huisvesting van tweehonderd vluchte lingen in Oegstgeest. Smitsloo wenst te benadrukken dat de op vang niet door het gemeentebestuur is 'geïnitieerd'. De dorpsbe woners mochten eens denken dat het omgekeerde het geval was; dat het gemeentebestuur uit eigen beweging een loyale bij drage zou willen leveren aan de tijdelijke huisvesting van een groep vluchtelingen die keurig alle ellenlange procedures heeft doorlopen. Zijn collega-wethouder Van Eisen maakte het zo mogelijk nog bonter door de huisvesting van de vluchtelingen te vergelijken met het onderbrengen van criminelen. Zo ontstaat het beeld dat het bestuur van een gemeente met 20.000 inwoners geem ruimte ziet om 200 (internationaal erkende vluchtelingen tijdelijk onder dak te bieden. Toegegeven: de uitlatingen zijn een schoolvoorbeeld van de in Nederland volkomen gepolariseerde en vastgelopen discussie over het asielbeleid. Illegalen, asielzoekers en erkende vluchtelin gen worden met de regelmaat van de klok op een hoop gegooid en zelfs door gezaghebbende commentatoren als mr. G.B.J. Hil- termann voorzien van het etiket 'etnische profiteurs'. Maar in dit geval gaat het om een herkenbare groep oorlogs- en vervolgingsslachtoffers die na lang wikken en wegen door jus titie is toegelaten. Zeker voor besturen van relatief probleemloze gemeenten als Oegstgeest moet het een erezaak zijn een ruim hartige bijdrage te leveren aan de opvang van deze vluchtelingen en dit vanzelfsprekende mededogen onder de bevolking uit te dragen. Bij het afscheid van de vorige gemeenteraad roemden uiteenlo pende politici de ongedwongen dialoog die zij vrijwel elke zater dag onder het winkelen met hun kiezers voeren. Het is te hopen dat de burgers van Oegstgeest hun leiders vanmiddag in de De Kempenaerstraat en op de Lange Voort een lesje leren in com passie. voorschoten Op een lantaarnpaal aan de Voorschotense Wijn gaardenlaan, voor de deur van het Texaco-tankstation, hangt een mysterieus straatnaambordje: 'Stikvoort Bocht, 29-3-1998.' Niemand weet wie het aan de paal heeft gehangen, maar het nutsbedrijf EWR weet wel dat er op die dag een lantaarnpaal omver is gereden. De bekendste 'Stikvoort' in Voorschoten, de eigenaar van het Wapen van Voorschoten Erik Stikvoort, kent het bordje niet en zegt dat hij de onfortuinlijke automobilist niet was: „Ik hoor er van op. Mis schien is het grappenmakerij. Maar er zijn meerdere Stikvoorts in Voorschoten hoor." Ook andere Stikvoort-families zeggen niets te weten van het ongeluk. foto loek zuyderduin wassenaar dimitri walbeek Wassenaar investeert ruim een miljoen gulden in een eigen containeroverslag bij de com- posteerinrichting aan de Hoog- eboomseweg. Het Wassenaarse huisafval hoeft hierdoor minder vaak verreden te worden naar de toekomstige overslag van de Gemeenschappelijke Vuilver- verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) in Zoeterwoude. Een andere besparing is dat de gemeente niet over hoeft te schakelen op de nieuwe vuilnis wagens die de andere gemeen ten in de Gevulei aanschaffen. Wassenaar heeft berekend dat de investering van een miljoen gulden 'op termijn' wordt terug verdiend. En misschien zelfs meer dan dat. Het aantal 'ver keersbewegingen' wordt name lijk met een vuiloverslag aan merkelijk minder, en dat levert geld op. Daarnaast heeft Wasse naar met de composteerinrich- ting in de gemeente al de nodi ge 'infrastructuur'. Er hoeft daarom relatief weinig geïnves teerd te worden in het overslag station, dat ook nog over een langere periode kan worden af geschreven dan de vuilniswa gens van de andere gemeenten. De Gevulei en de provincie hebben het Wassenaarse plan goedgekeurd. Wassenaar wil eind dit jaar beginnen met de bouw van het overslagstation. In de regeling van de Gevulei is wel de optie opgenomen dat Wassenaar altijd nog mee kan doen met het systeem van ge sloten containers, dat de andere gemeenten hebben gekozen. Het huisvuil wordt daarbij in gesloten containers gegooid, die in Zoeterwoude worden overge laden op vrachtwagens. In Was senaar wordt het huisafval 'ou derwets' in grote containers ge perst. De gemeenteraad moet de in vestering nog goedkeuren, maar heeft zich eerder wel achter het idee van een eigen overslagsta tion geschaard. De Brabantse firma Geesink/Kiggen krijgt de opdracht om de persinstallatie en containers te leveren.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17