Preken houdt politicus Ab Harre wijn nederig Kerk Samenleving ZATERDAG 6 JUN11998 S1 Het gebouw van de Tweede Kamer is bekend terrein voor Ab Harrewijn. Als partijvoorzitter van Groenlinks woonde hij de af gelopen jaren regelmatig de vergaderingen van zijn Tweede-Ka merfractie bij. Aanvankelijk leek het erop dat hij vier jaar geleden al in de Kamerbankjes plaats zou nemen, maar de slechte verkie zingsuitslag van Groenlinks gooide toen roet in het eten. Harre wijn nam plaats op de reservebank. De Utrechtse hervormde predikant had in die tijd vooral naam gemaakt als vurig pleitbezorger voor uitkeringsgerechtigden. Als bedrijfspastor van DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken) liet hij geen gelegenheid onbenut om te wijzen op in zijn ogen on rechtvaardige toestanden in de maatschappij. „Profetisch rondbanjeren", noemde hij dat. Ook was Harrewijn zeer nauw betrokken bij 'De Arme Kant van Nederland'. Met zijn benoeming tot voor zitter van GroenLinks, in janu ari 1995, veranderde dat. „Ik kon niet meer optreden als spreekbuis van De Arme Kant. Die beweging moet ook een goede open lijn hebben naar andere politieke partijen zoals het CDA en de PvdA", zegt Harrewijn. Wel bleef hij zich naast zijn partijvoorzitterschap inzetten voor diverse daklo- zenprojecten en bleef er ook nog voldoende tijd over voor zijn grote passie: het dansen. Harrewijn is zakelijk leider van een choreografencollectief. Saillant detail: de naam van het collectief is Het Kabinet en de eerstvolgende productie die het gezelschap van 12 tot 28 juni op de planken brengt heet - met een knipoog naar de ver kiezingsslogan van GroenLinks - 'Het Kabinet deinstvoor de verandering'. Harrewijn kan er de humor wel van inzien en bezweert met klem dat hij geen enkele rol heeft gespeeld bij de naamgeving. Als partijvoorzitter van Groen Links opereerde Harrewijn vooral in de luwte. „Na het ver kiezingsdebacle van vier jaar geleden was het doel om de partij organisatorisch, politiek en financieel weer op de rails te krijgen. Mijns inziens is dat uitstekend gelukt. We hebben dit keer met z'n allen eensgezind naar de verkiezingen toegewerkt. Van on derling wantrouwen of bloedgroepenstrijd was in tegenstelling tot de vorige verkiezingen geen enkele sprake. De uitslag van elf zetels was voor ons natuurlijk fantastisch. Maar daarnaast ben ik heel blij dat er binnen de partij weer een echte debatcultuur is ontstaan." Nu hij tot Kamerlid is gekozen (hij stond op de tiende plaats) moet Harrewijn zich meer in de schijnwerpers profileren. Maar dat is Harrewijn wel toevertrouwd. „Waar ik wel moeite mee heb, is de 'one-liner'. Die verschrikkelijke kretologie die het politieke debat steeds meer in z'n greep krijgt, omdat politici moeten sco ren voor de televisie. Dan sta ik dus niet vooraan te hijgen. Ik vind het allemaal veel te ongenuanceerd en slecht voor de poli tiek. Het leven is zoveel rijker en dieper." Hoe hij zijn rol als volksvertegenwoordiger ziet? „Je ziet mij niet het land inhollen met de vraag: 'Nou mensen zeg maar wat jullie willen'. Zo werkt dat niet. Je moet proberen hier in Den Haag dingen voor mensen te bereiken. Maar de vraag is wel hoe een motie die je er hier doorheen weet te krijgen in de praktijk uit pakt. Daar moeten wij als Tweede-Kamerleden veel meer op ge spitst zijn. Geeft bepaalde wetgeving meer speelruimte voor mensen of perkt het die ruimte juist in? Het is van het grootste belang datje als Kamer goed contact houdt met mogelijke part ners in de samenleving die veranderingen kunnen dragen. Ik denk daarbij niet alleen aan traditionele organisaties als vakbon den, maar ook aan allerlei nieuwe initiatieven als een cliënten platform in de zorg of een organisatie van daklozen." In de praktijk betekent dat volgens Harrewijn dat veel tijd, geld en energie geïnvesteerd moet worden in het controleren van wet geving. „Dus meer onderzoek doen, meer hoorzittingen met di verse maatschappelijke groeperingen, rondetafelgesprekken, noem maar op. Burgers en organisaties van burgers serieus ne men. Dat vind ik belangrijk. Ik hecht heel veel waarde aan de zeg genschap van mensen over hun eigen leefomgeving." Samen met Paul Rosenmöller krijgt Harrewijn portefeuille sociale zaken en werkgelegenheid, is hij tweede woordvoerder op de ter reinen gezondheidszorg en welzijn en is hij - nota bene destijds als aankomend dominee vrijgesteld van dienstplicht - eerste woordvoerder op defensie. Binnen het gedachtegoed van het Ab Harrewijn bij zijn installatie in de Tweede Kamer. christendom - 'Gij zult niet doden' - en ook GroenLinks is pacifis me een groot goed. Hoe verhoudt zich dat dan met het gebruik van geweld bij bijvoorbeeld vredesoperaties? Daar zit een zekere spanning in, erkent Harrewijn. „Ik verwacht dan ook dat anderen mij profetisch op mijn vestje zullen spugen als ik de juiste balans niet weet te vinden." Als Tweede-Kamerlid blijft Harrewijn op de bres staan voor min der bedeelde Nederlanders: werklozen, bijstandsmoeders, WAO'ers en daklozen. Nu de vorming van Paars-2 in volle gang is, is Harrewijn bang dat er van een aantal fraaie verkiezingsbe loften straks weinig terecht zal komen. „Natuurlijk moet je in de politiek compromissen met elkaar sluiten. Maar over bepaalde zaken hebben partijen zich zo duidelijk uitgesproken dat je geen water bij de wijn mag doen. Neem de gezondheidszorg. Alle par tijen zijn het erover eens dat er een minimale volumegroei van zo'n 2 procent moet komen. Als je daar nu weer op afdingt van wege de uitkomst van CAO-onderhandelingen, dan ben je als po litiek ongeloofwaardig bezig. Een andere zaak waar Harrewijn zich zorgen over maakt zijn de uitkeringen. „GroenLinks en SP zijn de enige partijen die zich tij dens de campagne vierkant hebben uitgesproken voor verhoging van de uitkeringen. Maar ook premier Kok heeft gezegd dat de uitkeringen bij een groei van de economie met meer dan 2 pro cent verhoogd moeten worden. 'Koppeling-plus' heet dat in het politieke jargon. Nou, de vooruitzichten voor 1999 zijn uitste kend. Kok is aan zijn stand verplicht om dat dan ook te doen, an ders is hij geen knip voor de neus waard." Macht corrumpeert. En soms wordt er veel te veel water bij de wijn gedaan. Idealen verbleken vaak als er geregeerd moet wor den. Is GroenLinks al zo ver om mee te regeren? Harrewijn: „Ik vind dat GroenLinks zich moet voorbereiden om de volgende keer mee te doen als potentiële regeringspartij. We zijn niet al leen een oppositiepartij die zegt hoe het niet moet, we komen ook met alternatieven. Dat is de afgelopen regeringsperiode al het geval geweest. Maar zeker nu we met z'n elven zijn, mag van ons de komende periode vaker verwacht worden dat we met goed onderbouwde alternatieven komen." Maar wat blijft er over van de idealen van GroenLinks? „Het een sluit het ander niet uit. Natuurlijk moeten we fel oppositie blijven voeren en dingen aanklagen waar het nodig is. Aan de andere kant: als je wat kunt binnenslepen, moet je dat ook niet nalaten." Om zich niet helemaal door het politieke bedrijf in te laten pak ken, gaat Harrèwijn ook in de toekomst door met preken. „Ik wil contact met de kerk houden om mezelf te dwingen afstand te ne men van de dagelijkse politieke werkelijkheid." Dat betekent een forse tijdsinvestering. In politieke termen is het niet erg efficiënt om een preek te houden voor veertig mensen, terwijl je via radio of televisie tegelijkertijd tienduizenden mensen had kunnen be reiken. „Ik vind het een heerlijke vorm van niet-efficiënt bezig zijn. Niet mijn politieke werkelijkheid staat centraal, maar een bijbelgedeelte, de kerk, de liturgie. Dat is een hele andere kant van de werkelijkheid. Het worstelen met een bijbeltekst is voor mij een vorm van reflectie. Het houdt me nederig." Z'n rechten als predikant geeft Harrewijn dan ook niet op. „Ik wil de titel dominee met verve dragen. Mensen mogen mij daar ook op aanspreken, maar ik zal er geen misbruik van maken. In de Kamer wil ik mij er niet op laten voorstaan omdat ik in eerste in stantie volksvertegenwoordiger ben. Als ik pleit voor verhogin van de uitkeringen met 5 of 10 procent, doe ik dat niet als dor nee, maar als Tweede-Kamerlid van GroenLinks." Als politicus en predikant is Harrewijn blij met de kritische breng van kerken op het terrein van het armoedevraagstuk er. asielproblematiek. Hij verbindt wel een aantal voorwaarden de kerkelijke inbreng zoals deskundigheid in de zin van ver trouwd zijn met de problematiek en betrokkenheid. „Het m< terugslaan op jezelf. Als je je met asielproblematiek bezig hou moet je als kerk in principe ook bereid zijn de poort open te c voor een op straat gezette vluchteling. Je moet consequenties je woorden verbinden." Dat de inbreng van kerken slechts een doekje voor het bloede en dat in deze maatschappij steeds meer mensen buiten de b: vallen, wil er bij Harrewijn niet in. Hij is beslist geen doemden ker. Hij herinnert zich een bezoek aan Jamaica, waar een zwaj van hem enige tijd werkzaam was als ontwikkelingswerker. „0 danks de schrijnende armoede heb ik daar heel erg genoten c dat de mensen zo goed feest konden vieren. Dat past heel goe bij mij. Ik vertik het om alleen maar de donkere kanten ergen; „De kern van het Evangelie is hoop in donkere dagen. Dan de: ik aan Mozes en het volk Israël op de vlucht voor de troepen Farao. Uitzichtloos. En wat gebeurt er? Het water van de Rode Zee wijkt. Er is weer perspectief. Prachtig toch? En weetje ook heel wezenlijk is in het Evangelie: iedereen mag er zijn. Al iemand daklozen of zwervers zonder meer afschrijft, kan ik he woest worden. Omdat het niet waar is. Het is gewoon hartstik! fout. Zo is het allemaal niet bedoeld." Foto uit de archieven ANNO 1898 Maandag 6 Juni Advertentiën - Café ,,De Nieuwe Trasmolen", Nieuwe Rijn No. 72, hoek Middelstegracht. De ondergeteek- ende bericht, dat hij bovenstaande zaak heeft overgenomen en beveelt zich beleefd aan, belo vende eene goede consumptie en nette bedie ning. Achtend: Uw Dw. Dnr., Wilh. Rombaut. Nieuw! De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij hedenavond op de Haarlem merstraat 94 een zaak in Tabak en Sigaren opent. Hopende door een druk bezoek vereerd te mogen worden. Aanbevelend, Uw Dw. Dnr. E.A. De Chateau, Haarlemmerstraat 94. Het Sub-Comité voor de in September te Lei den te geven Kinderfeesten heeft voor den Kin deroptocht ongeveer 7500 Nationale en Oranje- Vlaggetjes noodig, in drie grootten en voorzien van Stokken. Stadgenooten wordt verzocht hun ne schriftelijke opgaaf van prijzen en afmetin gen vóór 11 Juni in te zenden bij den Secret.- Penningm. D.J.M. De Hondt, Pieterskerkgracht 3. De ondergeteekende heeft de eer te berich ten, dat ten gevolge van het overlijden van ha ren Echtgenoot M. Koppeschaar zij de Zaak van Chemische Wasscherij en Kunstververij op den zelfden voet blijft voortzetten en zich bij het ge achte publiek ten zeerste aanbeveelt. Wed. M. Koppeschaar-De Rijk, Breestraat 26. 's Avonds na 8 uren gesloten. Gedurende Ju ni Opruiming van alle voorhanden Axminsteren nieuw-Brussels Tapijten en Loopers, tegen ver minderden prijs. Hasselman Pander, Leiden. ANNO 1973 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. woensdag 6 juni LEIDEN Een kloeke duik in het water kan op een zonnige en warme voorjaarsdag verfrissend zijn. Maar zoiets geldt natuurlijk niet voor een auto. Pareltjes zweet zullen dan ook wel het voorhoofd van de eigenaar van deze auto (een 21-jarige Leidenaar) hebben getooid toen hij zag hoe een takelwagen zijn karretje weer op het droge moest zetten. Vermoedelijk heeft de autobezitter door de hoge temperatuur vergeten de nodige vergrendelingen uit de voeren toen hij de auto parkeerde langs de Oude Singel. HAZERSWOUDE Hare excellentie de minis ter van Volksgezondheid en Milieuhygiëne Irene Vorrink, de echtgenote van premier Den Uyl, Liesbeth, Pipo de Clown (Cor Witschge) en de voorzitter van de commissie Milieuhygiëne Ha- zerswoude, wethouder L. Verweij, hebben gis teravond het vandaag (Wereldmilieudag) uit te geven milieuganzenbord uitgeprobeerd. In het gemeentehuis van Hazerswoude was een came raploeg van AVRO's Televizier-magazine pre sent, om dit spelletje milieuganzenborden bij de vaderlandse tv-kijkers rechtstreeks op de buis te brengen. Ria Bremer presenteerde dit programma-item, nadat eerder beelden waren getoond van een meestal schoon Hazerswoude. Vanaf vandaag kunnen de Hazerswoudenaren zich gaan bekwamen in het spelen met het milieuganzenbord, want iedere hoofdbewoner krijgt het spel, door K.H. Dekker in de Commis sie Milieuhygiëne als idee gelanceerd en daarna prompt door de commissie overgenomen, thuis bezorgd. Het 'schouwspel' werd aan wal gadegeslagen door vele nieuwsgierigen, die zelfs raamkozijnen en dakgoten als tribuneplaat sen benutten. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR tstraat 82 s: Postbus 54, ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? DIRECTIE B M. Essenberg, V.M.J. Bouterse (ad/und) J, Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (ad/und) F. Klein Schiphorst (ad/und) PUBUC RELATIONS 071-532) Het 071-531» briel Maandag t/m vri^ag^an 8.30 tot 17uJ f®*1' 071- 535 een RUBRIEKSADVERTENTIES mOE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uuj mar 071-5141 het i sten ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: id (acceptgiro) aal (acceptgiro) W.H. C.M.Steve I. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chefsportr VOOl I i dun ...tatabonnrf1™!' i 1.- korting per betaling. Zie LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAff Voor mensen die moeilijk lezen, slechte c; de hebben of blind zijn (of een andere leesham eole hebben), is een samenvatting van het regioni dan nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidsca? beschikbaar Voor informatie 0486-486486 t„lt, (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). >rde K E. Straatsma, holj WÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊMHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊm ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdag Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. r Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst j T INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis:tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord:tel. 0172-463131. I Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111. t

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14