Regio Zorg op maat voor ouderen Stathuys zet ssde muziek uit Daan Sloos en zijn zachte vegertje faxnf !F'nFN/VOORSCHOTENHet politiedistrict Leiden/Voorschoten ver- Het zonnetje is weer gaan schijnen Bewoonsters zorgcentrum in Noord willen line-dansen Trouwstraatje afgesloten voor sluip verkeer vidre kTERDAC 6 JUN11998 Dierenasiel 1 K Weidse dieren- I J asiel bestaat 25 jaar. Daarom is er vandaag een open-dag in het tehuis aan de Kenauweg. Blunders A —j De politie Oegst- I geest heeft geblun derd bij het oplossen van een ruzie, meent de Natio nale Ombudsman. ^^Jitslag enquête Vijfhovenbuurt ies ergEiDENBewoners van de Vijfhovenbuurt zijn dinsdagavond uit- 1 346»enodigd om te komen luisteren naar de uitkomsten van de be- -vonersenquête over de buurt die is gehouden door de Leidse ïl. in Wyve|zijns Organisatie (LWO), de politie, het maatschappelijk cliner verk en de Woningbouwverenigingen Leiden en Ons Doel. De 043"453ijepnkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Vijf- Dudeöovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden, TufnéMeer blauw op straat -zvelkomt maandag zeven nieuwe politiesurveillanten. Hiermee \jq somt letterlijk meer blauw op straat en wordt het totaal aantal 2ts te in het district op tien gebracht. andel-< ^Bijeenkomst over borstkanker ar -EiDENHet Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkanker- Datiënten houdt volgende week zaterdag een regionale contact- jlag voor jonge vrouwen met borstkanker. De bijeenkomst staat in het teken van kennismaken met elkaar, het delen van gevoe- p plens en het uitwisselen van ervaringen. De bijeenkomst wordt "gehouden in het IKW-gebouw aan de Schipholweg 5a in Leiden 4 jyiln duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Aan de contactdag zijn geen kosten verbonden. Belangstellenden kunnen zich tot en met *or%iaandag aanmelden bij Jos Scheepmaker, telefoonnummer: 071-5415047. 3-4501; Leidse ouderen die niet in een verzorgingshuis willen wonen maar wel intensieve zorg nodig hebben, kunnen vanaf maandag gebruik maken van 24-uurs zorg-op- maat. De stichting ZorgGarant Leiden (ZGL) garandeert deze Verzorgingshuiszorg thuis' voor ouderen die het met gewone thuiszorg niet redden. Ex-psychiatrische patiënt Jeroen - op de rug gezien - pakt samen met Peter Hulst van de stichting Vriendendie een terrasje aan de Nieuwe Rijn. ird 0431 iden» ruud sep ®)e muziekactiviteiten van jon- (^VWncentrum 't Stathuys staan -losse schroeven. De hiphop- •Limbiivond die vandaag op het pro- )ten2lramma stond, is afgelast en ;rij outet doorgaan van drie andere is onzeker. Na de zo- -èer hoopt het jongerencen- v a /fum met zijn muziekavonden jtte wijken naar het LVC of de ■VP. '3 Aanleiding voor het afblazen \n de muziekavonden zijn dws openhoudende klachten van om- over geluidsoverlast. |ie leidden er vorige week za- erdag toe dat de hiphop-avond im half één door de politie irerd stilgelegd. ,,De volgende iKE* er dreigt de politie de geluids- pstallatie in beslag te nemen en IS^T'lat willen we natuurlijk niet", irtelt Stathuys-coördinator C. ïppink. De problemen rond de ge- uidsoverlast van 't Stathuys zijn iinds twee jaar flink toegeno- >ERLAL men. Boven de kledingwinkel America Today op de hoek van de Breestraat en de Papen gracht werd opslagruimte ver bouwd tot luxe appartementen. De nieuwe bewoners zaten volop in de herrie van het jon gerencentrum-dat ook volgens Eppink 'zo lek als een mandje' is. ,.Ik heb daar wel begrip voor. Ze hebben echt last. En ze krij gen al twee jaar te horen dat er iets gedaan zal worden aan de herrie, terwijl er maar niks ge beurt." 't Stathuys heeft inmiddels., een kant en klaarplan voor een verbouwing waarmee het pand aan alle moderne eisen moet gaan voldoen. Voor de verbou wing is een bedrag van drie mil joen gulden nodig, waarvan de gemeente twee miljoen zou moeten dragen. De planning van het jongerencentrum is er op gericht om begin volgend jaar te beginnen met de verbou wing. Bejaarden kunnen hulp krijgen bij het opstaan, aankleden en bij het huishouden. Ook kun nen ze gebruik maken van de alarmdienst, dagverzorging - verpleging en maaltijdvoorzie ning. De hulp wordt gegeven door personeel de leiden peter blok Het leven van een chronisch psychiatrische patiënt ziet er doorgaans pikzwart uit. Zelfs de allerkleinste lichtpuntjes lijken voor eens en voor altijd te zijn uitgebrand. Maar ook na de zwaarste regenbui komt zonneschijn. Vroeg of laat komt er voor psychiatrische patiënten een einde aan hun persoonlijke lijdensweg. Bij hun terugkeer in de maatschappij blij ken ze echter veel vrienden en kennissen van weleer voorgoed te zijn kwijtgeraakt. Eenzaamheid is derhalve een veel voorko mende kwaal bij ex-psychiatrische patiën ten. „Het grote gevaar ligt op de loer dat ex- patiënten - opnieuw - in een sociaal isole ment terechtkomen", zegt Peter Hulst, pro- jecüeider van de stichting Vriendendienst Zuid-Holland-Noord. Om die reden is de stichting Vrienden dienst in 1996 het project Maatjes gestart. Hierbij worden ex-patiënten gekoppeld aan een maatje, met wie hij of zij eens per week bijvoorbeeld kan gaan winkelen, wandelen, markten of schaken. Gezellig een terrasje pakken, naar de film gaan of naar een con- tot de mogelijkhe- t-patiënt staat cen- cert behoort den. De wen! traal. „Voor mij is dankzij dit project het zonL netje weer gaan schijnen", stelt Jeroen (28), een ex-patiënt. Hij leed aan zware depres sies. Begin 1994 werd hij hiervoor voor het eerst opgenomen. In september 1996 werd hij uit Endegeest ontslagen. Daarna duurde het nog ruim een jaar, voordat hij zich bij de Vriendendienst aanmeldde voor het maatjesproject. De Vriendendienst koppel de Jeroen in november 1997 aan maatje Adeline Joekes. Tot nu toe bevalt het maatjesproject zo wel Jeroen als Adeline 'uitstekend'. Weke lijks gaan ze samen koffie drinken, uit eten of naar de bioscoop. Adeline Joekes (44) noemt het persoonlij ke contact met Jeroen haar belangrijkste drijfveer. „Ik vind het altijd bijzonder leuk om nieuwe mensen te leren kennen. Jeroen is een heel gezellige, vrolijke jongen. Ik zit dus goed. Wij spreken doorgaans koetjes en kalfjes. Het is altijd Jeroen heeft me zelfs een spoedcursusjt temet gegeven." Éénderde van alle maatjes is vroeger zelf psychiatrisch-patiënt geweest. Volgens Pe ter Hulst van de Vriendendienst heeft dit feit zowel voor- als nadelen: „Zij kunnen zich door hun verleden goed inleven in de gevoelens van de ex-psychiatrische patiën ten, maar lang niet iedereen zit daar op te wachten." Jeroens maatje Adeline heeft geen psychiatrisch verleden. Dit tot groot genoegen van Jeroen: „Ik heb bewust geko zen voor iemand die géén psychiatrisch verleden heeft. Ik vind het belangrijk een vrienden- en kennissenkring op te bouwen met mensen van buiten de psychiatrie. An ders blijf je maar tobben. En dat was nu juist niet mijn bedoeling." De Vriendendienst is een initiatief van de GGZ-partners, de Leidse Welzijns Organisa tie (LWO), Stichting Thuiszorg Groot Rijn land en de Stichting Rijn-, Duin- en Bollen streek. De Vriendendienst is naarstig op zoek naar meer vrijwilligers. De telefoonnum mers van de Vriendendienst Zuid-Hol- land-Noord: Regio Leiden: 071-5168130, Regio Rijn-, Duin- en Bollenstreek en Al phen aan den Rijn: 071-5161322. gingshuizen Lo- rentzhof en De Robijn. Directeur van verzorgingshuis Rijn en Vliet en van de stichting ZorgGarant Lei den, F. van Oosten, verwacht dat dit jaar zo'n 40 Leidse oude ren kunnen meedoen. „Er is ex tra geld voor vrijgemaakt omdat er behoefte aan is. In dit geval gaat het om uitgebreide zorg voor een beperkte groep: oude ren die wel in aanmerking ko men voor een verzorgingshuis maar die graag de regie willen blijven voeren over hun eigen leven." „Zij kunnen 24 uur per dag en zeven dagen per week een be roep doen op diensten van de twee verzorgingshuizen. Vol gend jaar doen ook Roomburgh en 't Huis op de Waard mee. Dan kunnen we in totaal zo'n 90 Leidse ouderen helpen." Ouderen die gebruik willen maken van de diensten van de Hulp voor senioren die het met gewone thuiszorg niet redden ZGL kunnen contact leggen met een zogeheten 'zorgbemidde- laar'. Deze onafhankelijke per soon handelt de aanvraag af en legt contact met de betrokken artsen en dienstverleners. „Het is de bedoeling dat de ouderen steeds met dezelfde zorgbemid- delaar con tact hebben en 24 uur per dag bij hem of haar terecht kun nen", aldus Van Oosten. „De zorgbe- middelaar kent alle mogelijkheden van de verzor gingshuizen in Leiden en komt eens in de drie maanden langs om te vragen of alles goed gaat en alle afspraken worden nage komen. De oudere krijgt boven dien op schrift de garantie dat hij of zij de hulp krijgt die nodig is, tot aan eventuele opname in een verpleeghuis of zieken huis." Voor deze zorg-op-maat moet wel betaald worden. Afhankelijk van het inkomen wordt van de ouderen een eigen bijdrage ge vraagd. Die bijdrage is maxi maal tien gulden per uur. Meer informatie bij de verzorgings huizen Lorentzhof, telefoon- nunuher 071 - 5149545, en De Robijn: 071 - 5769333. robert montanus \ssertiviteitscursussen voor angsthazen, huiswerkbegelei dingvoor scholen zilvervisjes, .Ben praatgroep voor besneden 1 katers en bingo en klaverjassen Loeien in he veehal om de verveling te verdrijven. Het is straks allemaal mogelijk als SP'er Daan Sloos zijn zin krijgt en Leiden eindelijk een dieren- tvelzijnsnota krijgt, p p Bloos is een gevoelig mens. Hij zit dan wel voor die linkse acti- van in §emeen~ teraad, maar hij zal nog geen vlieg kwaad doen. Het slachtvee in de Groenoordhallen, de vis- j pfsen in zuurstofarme vijvers, de dieren in het asiel: ze hebben in :l?e Sloos een bevlogen voorvechter. ;ken ais djeren mochten stemmen - .jZoals wat onbekookte Demo- '"-/ f 3?craten °P een congres van D66 7 onlangs voorstelden - zij zou- 6565 ^en 'n Leiden vast hun stem ge- edlinn(ven aan Sloos. Want de koekoek de griet, de dronken en de nuchtere kalveren zijn in zijn wereldbeeld de echte verworpe nen der aarde. Hij is een a-typi- ■pche socialist, Dierenwelzijn is Sloos' stok- den ejPaafhje. Maar vreemd genoeg 2O-470n°et hij dat in de Leidse poli- ^tiek in volstrekte eenzaamheid Niemand die hem of Sa eens te hulp schiet als hij het ialist lopneemt voor al wat kruipt of 073-69fpootjes heeft. D66, GroenLinks, jDe Groenen - partijen die toch jde zorg voor het milieu hoog in TPXFL^et vaanhel hebben - ze laten hem allemaal zwemmen. Op zijn best kan hij een sneer krij- <e igen. „Wilt u soms het vissen in de kus de Leidse wateren afschaffen?" 665, Sloos heeft intussen buiten de 30-297 politiek wel iets bereikt. Kritisch te paa Paunabeheer en de Dierenbe- terming willen met dieren- Fei o4iWethouder Alexander Pechtold praten over viswedstrijden voor .44 jongeren (kunnen die zo'n spar- seerd te'en(^ glibbertje wel onge- adverti schonden van de haak krijgen, vroeg Sloos toen hij van de ■wedstrijd hoorde) en over val- 2-519* ken die op zilvermeeuwen ja gen. Tot dierenwelzijnsbeleid zullen die gesprekken, getuige de stemming in de commissie, niet leiden. Arme Daan. Hij botst met zijn stokpaardje steeds tegen de muur. Als hij erg teleurgesteld raakt vinden we hem straks nog terug in India. Bij dat clubje as ceten dat alleen nog met een zacht vegertje de straat op gaat en overal waar zij een voet zet ten eerst het gedierte aan de kant vegen. Da's pas dierenwel zijnsbeleid! Stoelen en hersentjes Met de verkiezingen net achter de rug en een verfrissende zo mervakantie voor de neus doen de dames en heren politici het eventjes wat rustiger aan. Ze slaken af en toe een kreetje, tus sen de dutjes op het pluche door, ze stellen hier en daar een licht kritisch vraagje, ze blade ren een rapportje door, zoals het onlangs verschenen en ui terst onschuldig ogende ge meentelijke boekwerkje 'Econo mie en verkeer in Leiden-cen trum, effecten van autoluw be leid', en dat is het dan. Zou je tenminste denken, maar die vlieger gaat niet altijd op. Zo hier en daar is nog wel een poli ticus te vinden die zijn her sentjes op volle toeren laat wer ken, bij het minste of geringste onrecht met de vuist op tafel slaat en elke notitie en elk rap port zo uiüegt, dat zijn partij er door in het zonnetje wordt ge zet. En de politieke tegenstan ders in een donker, somber hoekje. SP'er Cor Vergeer is zo iemand. Die meende in het gemeentelij ke rapportje gelezen te hebben TEKENING MAARTEN WOLTERINK dat het college duchtig had ge faald. Sterker nog: dit rapport zaagde volgens hem de poten onder de stoel van het college- beleid vandaan. Cor haalde dat uit de volgende gegevens in het rapport: Gegeven 1: Meer dan negentig procent van de Leidenaars doet zijn dagelijkse boodschappen in eigen stad. Iets meer dan zeven tig procent doet dat in het cen trum. Gegeven 2: van de men sen die de binnenstad bezoeken zet 32 procent de auto in een parkeergarage, eveneens 32 procent rijdt het karretje een parkeerterrein op en 36 procent laat de bolide gewoon op straat staan. Gegeven 3: Het winkelen de publiek heeft zo zijn eigen routes door de stad. Negen van de tien mensen die naar het centrum komen, lopen over de Haarlemmerstraat. Drie op de tien op de Breestraat. Drie op de twintig loopt over Aalmarkt en Vismarkt, het tussenliggende gebied. De komst van de Boom- marktgarage en opwaardering van het Aalmarktgebied zullen een verschuiving van enkele procenten te zien geven. De conclusies van Cor: „Het parkeerprobleem in Leiden is op te lossen door beter gebruik van de huidige parkeergarages en parkeerterreinen. Dus de Boommarktgarage is niet nodig. Ontwikkeling van het Aalmarkt gebied draagt niet bij aan een betere economische positie van de binnenstad." En hij schopte tegen de wiebelende stoelen van het college. Mede-opposant Jacques de Coo (LWG/De Groenen) is ook zo ie mand. Al had hij het rapport iets anders gelezen dan Cor, en toch ook weer niet. „Er is géén parkeerprobleem, er is genoeg ruimte op straat. De Boom marktgarage is dus niet nodig." En hij schudde driftig aan de collegezetels, alsof het appel boompjes waren. Hassan El Houari (van college partij PvdA) is nog zo iemand. Al had hij weer iets anders gele zen dan Cor en Jacques, maar toch ook weer niet. Hij had geen wankele collegestoelen ge zien. Hoe kwamen de heren er bij! „Natuurlijk, de parkeerpro blemen vragen om aandacht. En ik ben het ermee eens dat parkeergarages en parkeerter reinen beter benut kunnen wor den. Maar ik lees niet in het rapport dat de Boommarktgara ge niet nodig is. Dit rapport on dersteunt juist het beleid van het college." En hij ging er nog eens lekker bij zitten. Je hoorde het kraken. Volgens Cor en Jacques waren het de collegestoelen. Volgens Hassan waren het de zeteltjes van de oppositie. aap rietveld en herman joustra Bewoonsters van zorgcentrum 'Noorderlicht' willen op maan dagavond line-dansen in de kantine van Roodenburg. De voetbalclub Roodenburg zelf is wanhopig op zoek naar alloch toon kader. Gemeenteraadslid Driek van Vugt (SP) verlangt la gere contributies van de sport clubs en betere gratis voorzie ningen voor jongeren. Zo maar een greep uit de opmerkingen die gisteren werden gemaakt tij dens het vierde wijkcafé Noord. De bijeenkomst in de kantine van Roodenburg was een initia tief van projectbureau wijkont wikkeling Noord. Het doel is op langere termijn de kwaliteit van de leefbaarheid van de wijk te behouden of te verbeteren. Door het organise ren van een maandelijks wijkca fé wordt geprobeerd de bewo ners van de wijk bij dit streven te betrekken. Dit lijkt nu aan te slaan. Opnieuw was de bijeen komst beter bezocht dan de vo rige edities. Het thema van de middag was 'Sport in Noord' en werd uitgebreid met onderwerpen als spel, recreatie en vrije tijdsbe steding. Aad van der Luit van het Sportbedrijf Leiden pleitte ervoor 'om eerst goed te kijken in Noord wat we allemaal al hebben en dat veel intensiever te gaan gebruiken. Alleen maar klagen helpt niemand verder'. Van der Luit zou graag zien dat een aantal straten in de wijk volledig verkeersvrij wordt ge maakt. „Logisch dat kinderen niet meer spelen op straat, het is spelen met je leven." Een medewerkster van het LWO greep deze opmerking aan om de zomeractiviteiten van het zogeheten sleuteldroppro- ject onder de aandacht te bren gen. Dat project houdt in dat kinderen -klusjes kunnen op knappen en daarvoor namaak - geld krijgen, waarvoor ze speel goed kunnen huren. Zes weken lang, drie dagen per week staan voor de jongsten allerlei leuke en spannende dingen en uit stapjes op het programma. Om alles gladjes te laten verlopen wordt nog gezocht naar vrijwil ligers, het liefst van Marokkaan se afkomst. leiden Trouwstraatje (de Koornbrugsteeg) zou je met de auto toch in de Breestraat kunnen komen. „Dat probleem is voorzien", zegt gemeente woordvoerder P. Eilander. „In de oorspronkelijke plannen voor de herinrichting van de Breestraat en omgeving zou ook de Botermarkt worden af gesloten. Dan was die sluiproute al onbruikbaar. Maar nu de afsluiting van de Botermarkt van de baan is gaan we het Trouwstraatje maar fysiek af sluiten, met een paaltje of zo." Met de fotocamera's wordt binnenkort een proefopstelling gemaakt. „Want dat wordt met die detectielussen in het wegdek nog heel inge wikkeld", zegt Eilander. „Ze moeten echt alleen illegaal verkeer detecteren." Met de komst van de camera's op de Breestraat wordt ook het 'Trouwstraatje' van de Botermarkt naar de Breestraat afgesloten. Sluipverkeer over de pas opgeknapte winkelstraat wordt daarmee onmogelijk. Vermoedelijk in augustus komen er camera's op de Breestraat die automobilisten die het inrij- verbod negeren op de foto zetten. Illegaal verkeer in de straat wordt vanaf dat moment bijna auto matisch 'beloond' met een bekeuring. Slimme automobilisten hadden echter al be dacht dat de camera's, die alleen klikken als ver keer de straat inrijdt, gemakkelijk konden worden omzeild. Via het Gangetje, de Botermarkt en het Videocamera legt diefstal vast De politie heeft gistermiddag drie Hagenaars van 17, 20 en 24 jaar aangehouden die twee ra dio's met versterkers hadden gestolen uit een groothandel voor geluidsapparatuur op het industrieterrein Roomburg. De activiteiten van de Hagenaars zijn op de video vastgelegd. Bo vendien werd de diefstal opge merkt door een klant. 1 Spiegelwanden 1 Spiegels op maat I Spiegels met lijst I Glazen meubelen I Vitrines I Tafels volgens model I Motlefstralen I Hardglazen deuren I Alles uit eigen atelier Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-5218055

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13