Uitzendbranche breekt opnieuw alle records "Slecht personeel bestaat niet." Economie erzoenende woorden 1 luchtvaartconflict Hoogste groei economie in acht jaar Brussel tegen steun pompen in grensstreek Poëtische muur Zware vaten voor Shell Canada DERDAG 4 JUNI 1998 958 rotunnel wil rectificatie van boek jnp^GNE-suR-MEREurotunnel, de beheerder van de spoorweg- I jy jj-el onder Het Kanaal, heeft een kort geding aangespannen UUiij dg Franse uitgeverij Editions de Seuil. In een kritisch boek de Kanaaltunnel van de uitgeverij staan volgens Eurotunnel ilijke onjuistheden'. In het boek 'De bodemloze put, mega- ecten en manipulatie' laat de Amerikaanse hoogleraar eco- Qie en management R. Bell over de risico's van ongelukken in jinel vakbondsvertegenwoordigers van Britse brandweerlie- 54 <èn een internationaal vermaarde explosievenexpert aan het cd. Enkele passages zouden niet juist zijn. Editions de Seuil échter dat het boek is gebaseerd 'op een diepgaand onder- 56 j, op een uiterst nauwgezette werkwijze en op documenten '7 ce eerste hand'. 3 m ibbtenarcn Japan misbruiken beurs 13 16 i4o_i Het Japanse ministerie van financiën is opnieuw in op- 1]ak. Tientallen ambtenaren van het departement hebben ge- ïateerd van studiebeurzen van de Wereldbank die zijn be- 6 voor bijscholing in ontwikkelingslanden. Volgens Taro q), een parlementariër van de regerende Liberaal-Democrati- 4 Partij (LDP), hebben 47 ambtenaren van financiën zo'n ia? 8ehad. De regering heeft de fout erkend. Onderminister 13 j jfinanciën Shiozaki zegde gisteren toe het systeem aan te een. Japan betaalt mee aan de beurzen, via een jaarlijkse do- 6 2r van nailjard yen (260 miljoen gulden). De regeling is op- 8 9i t door de Wereldbank om mensen uit ontwikkelingslanden 5 58jomisch bij te scholen. 14 1 TT Post stoot Waardenlogistiek af i3 10 3 16jAAG« PTT Post wil de afdeling Waardenlogistiek verkopen o |oge^transportbedrijf Geldnet. Waardenlogistiek, nu nog on- 4leel van PTT Post Filatelie, verzorgt het beveiligd transport ponder meer postzegels, strippenkaarten, telefoonkaarten en 7)aubonnen. PTT Post wil van Waardenlogistiek af omdat het 5 55; logistieke activiteiten niet als kernactiviteit beschouwt. Bij 3 ^Weling werken 32 mensen, die allen overgaan naar Geldnet. 9 sjnet is een samenwerkingsverband van PTT Post (50 pro- 2 3|)Nederlandse Veiligheidsdienst (25 procent) en waarde- o ^'sporteur Securicor (25 procent). Er werken 500 mensen. ifr stakingen in Frankrijk op komst 3 jlg van voorpagina 2.( ^■ïren gisteren voor het eerst z\ het begin van de staking 13-tie piloten van Air France j7'jverzoenende woorden te 81 in, zowel van president-di- f^-iir Jean-Cyril Spinetta als j'de vakbond SNPL, die de i9.jte vliegers vertegenwoor- g -Gisteren konden vanaf het 9>e vliegveld Charles de 29.4e zeventien procent van de vluchten van Air France 2Ügaan en dertig procent van l'frtere. 6;$ piloten van het staatsbe- 2!/staken tegen de directie f-pen om in totaal 500 mil- i|o franc (bijna 170 miljoen lo.-fen) per jaar te besparen op y ionkosten. De vliegers van i2jrance behoren tot de best ii-ïlde ter wereld. Ze verdie- J|;0 gemiddeld een miljoen 17,'ct per jaar (ruim 300.000 gul- Het salaris voor nieuwe piloten bedraagt 240.000 franc (ongeveer 80.000 gulden). Intussen gaat ook de staking van het bagagepersoneel op Charles de Gaulle de tweede dag in en dreigen de mechani- ciens van Ait. France en trein machinisten met hun eigen sta kingen/Passagiers die aankwa men op Charles de Gaulle moesten zelf hun bagage uit de stapel naast het vliegtuig zien te vissen. Ook bij deze stakingsactie gaat het om een salarisconflict. Parijse metrobestuurders die zijn aangesloten bij de commu nistische vakbond CGT kondig den aan vandaag het werk neer te leggen. Maar de directie van het openbaar-vervoerbedrijf van de metropool, RATP, zei dat die actie vermoedelijk weinig invloed zal hebben op de dienstregeling omdat slechts een klein deel van het personeel actie zal voeren. 103,51 104.7? 128.8$ 122,1! 103.54 113,93 102,33 102,80 103.33 110,40 113.49 100,90 101,90 112.30 100,30 101.50 108,50 100,28 107.79 105,70- 104.89 106,49 "Bel mij voor een af spraak (0800 225 55 82) en ontdek de ongekende mogelijkheden van uw eigen organisatie" |LTC'bedrijf sad vies| Wim van Leenen terug in de automatisering leiden ad van kaam Zeven jaar na het geruchtma kende faillissement van Info- theek is oprichter Wim van Leenen terug op de computer- markt. Burgemeester Goekoop opent morgen het vernieuwde onderkomen aan de Overrijn van de bedrijven waar Van Le nen en zijn familie belangen in hebben: Restart (in gebruikte computers), Microfix (PC repa ratiebedrijf), Quality Spares In ternational (levering van PC on derdelen) en de nu nog lege In- fotheek Groep NV. Wim van Leenen was in de ja ren tachtig het wonderkind van de automatisering. De gewezen programmeur bij de Leidse uni versiteit begon vanuit zijn slaapkamer een handel in com puters. Dat eenmanszaakje groeide uit tot een beursgeno teerde onderneming met 700 werknemers en een omzet van een half miljard. Op het top punt van zijn roem werd zijn vermogen geschat op 130 mil joen gulden. De Leidenaar werd uitgeroepen tot ondernemer van het jaar. Twee jaar daarna, in 1991. was de Infotheek failliet en bleef er een schuld achter van 60 mil joen gulden. Extreme expansie drift zou ten grondslag liggen aan de uiteindelijke ondergang van het bedrijf. Van Leenen zelf geeft de interim-managers die de laatste periode de touwtjes in handen hadden de schuld. Vier jaar duurde de afwikke ling van het faillissement. Uit eindelijk kreeg Van Leenen zelfs de zeggenschap over de inmid dels lege onderneming Info theek weer terug. In de tussen tijd bouwde hij samen met zijn zoon ook nog eens drie bedrijf jes op tot volwassen onderne mingen met in totaal dertig werknemers en een omzet van 15 miljoen gulden. Zijn plannen met Infotheek heeft hij nog niet bekendgemaakt. Van Leenen wacht nog op de honorereing van een claim op een groot fis caal compensabel verlies. Actiedreiging bij KPN Telecom utrecht anp De actiedreiging bij KPN Tele com neemt steeds meer toe. De vakbonden hebben het tele- comconcern gisteren een ul timatum gesteld om de reorga nisatieplannen te wijzigen. Als het bedrijf daar voor 12 juni geen gehoor aan geeft, gaat het personeel staken. De vakbonden willen dat KPN Telecom de plannen om het be drijf te centraliseren rondom een aantal hoofdkantoren deels terugdraait. Volgens de huidige opzet moeten duizenden werk nemers van plek veranderen wat vaak onaanvaardbaar lange reistijden met zich meebrengt, aldus de bonden. ,,Een deel van de mensen die in Leeuwarden werken, moet opeens naar Den Haag, perso neel uit Utrecht naar Hengelo. KPN verklaart deze mensen niet boventallig en dwingt ze zo zelf ontslag te nemen", zegt vak bondsbestuurder C. van der Wal van CFO. Ook eisen de bonden dat er geen gedwongen ontsla gen vallen, maar de directie zegt daar pas aan het eind van het jaar uitsluitsel over te kunnen geven. De stoelendans heeft vooral gevolgen voor de verkooporga nisatie, maar de bonden den ken dat het hele bedrijf bij de acties wordt betrokken. Bij de verkoopdivisie krijgen 5.000 van de 13.800 werknemers een an dere werkplek. De Abvakabo en CFO hebben KPN Telecom vorige week een alternatief reorganisatieplan voorgelegd. Daarin blijven der tien hoofdkantoren overeind. ■weering van Windows'98 deze maand maakt rechtszaak tot een farce 110,ofterdam jan van der nat 3,11 35,61 32,ol Gates lacht in zijn vuistje. 23 2P raet 'e<^ereen reafiseert het 2;7n, maar in feite heeft 'Mister o.5trosoft' de reeds geruime tijd jRedende oorlog tussen zijn 25'2?rijf en de Amerikaanse justi- i5.6jal gewonnen. Er zijn welis- j ^pr drie aanklachten inge- o.oóotnd tegen de lancering van 0-3hdows'98, maar de eerste zit- 132,75ter rechtbank is gepland op eptember. Op dat moment bben miljoenen pakketten n weg al gevonden naar de nsument en kan de rechter vorige befwelijks nog iets doen tegen 1 immer groeiende monopo- van Microsoft, iar gaat het nu allemaal om? euw icrosoft heeft met het pc-be- 340 18|ringsProgramma Windows 340 jwel de hele wereldmarkt in hden. Dat is inmiddels een .00 27f geaccepteerd gegeven. In de nieuwe versie echter is de Inter net Explorer, het programma ('browser') waarmee over het Internet kan worden gesurft, ge ïntegreerd. En dat nu zit de concurrenten - die op het ge bied van besturingsprogram ma's ontbreken - niet lekker. Vooral de onafhankelijke brow ser Netscape, nu nog wereld wijd de meest gebruikte, ziet de bui al hangen. Het meeleveren van Internet Explorer bij Win- dows'98 zal Netscape een gi gantisch stuk van de markt gaan kosten en zou op termijn het bedrijf zelfs wel eens de kop kunnen kosten. Bij de aankomende rechtszaak spelen drie dingen. In de eerste plaats gaat het om dat meeleve ren van Explorer. „Maar", zegt Microsofts adjunct-directeur Benelux John Mangelaar, „het is technisch niet meer mogelijk om dat los te koppelen. Het programma is helemaal klaar en de pakketten schieten in hoog tempo van de lopende band af." Daarnaast wil de Amerikaanse overheid niet meer dat het be ginscherm van Windows opflitst op'nieuwe machines van pc-le- veranciers. Microsoft heeft ech ter met tal van hardware-fabri kanten afspraken over het mee leveren van bepaalde program ma's aan kopers van nieuwe pe's. Windows is er daar een van en omdat dat nu eenmaal het besturingsprogramma is, verschijnt het befaamde wol kenveld automatisch. De in de ogen van Microsoft merkwaardigste eis is dat Nets cape in de doos zou moeten worden meegeleverd. Mange laar: „En dat is natuurlijk net zoiets als McDonald's vragen om Whoppers (de 'Big Mac' van Burgerking, red.) te gaan verko pen. Eigenlijk wilden Mangelaar en product manager operating sys tems Benelux Robert Fransen gistermiddag in Amsterdam niet al te lang stilstaan bij het juridische steekspel. Microsoft had de pers uitgenodigd om kennis te maken met Win- dows'98. Echt nod(ig was dat niet, want in vakkringen zijn de afgelopen maanden test-versies uit en te na bekeken en geëva lueerd. En iedereen is behoorlijk onder de indruk van de kakel verse uitvoering, die in de En gelstalige versie vanaf 25 juni en in het Nederlands vanaf 8 juli in de winkel ligt. De belangrijkste verbeteringen zijn de stabiliteit en de snelheid. Bij normaal gebruik lijkt het on mogelijk het programma te la ten crashen. En de snelheid is indrukwekkend. Het bewijs daarvan werd gele verd door gelijktijdig twee com puters op te starten: een Pen- tium-90 met '98 en een Pen- tium-120 met '95. De eerste won het ruim. Eigenlijk met net zo'n voorsprong als Bill Gates zijn wedstrijd tegen justitie zal gaan winnen. Want een forse boete lijkt de maximale straf. Maar hoe hoog die ook zal uit vallen, het zal hem niet kunnen deren. Tenslotte werd al eens uitgerekend dat Gates zich de moeite van het bukken kan be sparen, wanneer er een tien-dollarbiljet op straat ligt. In de luttele seconden die hij no dig heeft om het op te rapen, verdient hij namelijk een veel voud daarvan. Allochtonen vaker naar uitzendbureau Etnische minderheden ge bruiken steeds vaker uit zendbureaus als opstapje naar de arbeidsmarkt. Vorig jaar was ruim dertien pro cent van alle uitzendkrach ten allochtoon, een stijging van vijf procent vergeleken met 1995 en een toename van twee procent ten opzich te van vorig jaar. Ook werken steeds meer uitzendkrachten fulltime in plaats van in deel tijd. Allochtonen stappen eer der naar een uitzendbureau dan baanzoekers van Neder landse komaf. „Van de totale werkzame beroepsbevolking is namelijk slechts acht pro cent allochtoonaldus voor zitter R. Mantel van de ABU tijdens de presentatie van het jaarverslag 1997. „Ze ge bruiken de uitzendbureaus om werkervaring op te doen en zien het als een opstap naar vastwerk." Uitzendkrachten werken langere periode bij bedrijf Net als in 1996 hebben de uitzendbureaus vorig jaar alle records gebroken. Per dag gingen ruim 270.000 krachten aan de slag, 45.000 meer dan het jaar daarvoor. Ze be zorgden de bureaus een gezamenlijke omzet van 8,3 mil jard gulden, een stijging van ruim zestien procent. Sa men draaiden de uitzendkrachten 286 miljoen uren (1996: 243 miljoen) en daarmee nemen zij 4,2 procent van alle banen in beslag. De brancheorganisatie Algeme ne Bond Uitzendondernemin gen (ABU) heeft verder bekend gemaakt gemaakt dat het aantal personen dat jaarlijks uitzend- werk verricht juist afneemt. Vo rig jaar waren dat er 770.000, te genover 800.000 in 1996. „De gemiddelde uitzendbaan duurt echter steeds langer", zegt ABU-voorzitter R. Mantel. „Met minder uitzendkrachten maken we dus meer uren en halen we een hogere omzet. De parttime uitzendbaan wordt ingeruild voor een voltijdbaan", ver moedt hij. De uitzendbureaus hebben een bewogen jaar achter de rug. Bijna alle wettelijke regels zijn aangepast. In de eerste plaats werd de Wet Flexibiliteit en Ze kerheid goedgekeurd door de Eerste Kamer. Daardoor krijgen uitzendkrachten recht op scho ling, pensioen en een vast con tract. Ook hoeven uitzendbu reaus niet langer een vergun ning te hebben doordat de 'Wet allocatie arbeidskrachten door intermediairs' (Waadi) is inge voerd. Door die laatste wet wordt het voor bedrijven minder aantrek kelijk om uitzendkrachten in te huren. Ze worden namelijk ver antwoordelijk gesteld voor de afdracht van belastingen en so ciale premies. Voorheen lag die verantwoordelijkheid bij de uit zendorganisaties. Als een bu reau nu failliet gaat, moet de in- huurder de portemonnee trek ken. De ABU heeft daarvoor een oplossing bedacht. De organisa tie heeft de Stichting Financiële Toeslag (SFT) in het leven ge roepen die de risico's gaat dra gen. Gaat een bureau over de kop en kan het de premies en belastingen niet betalen, dan wordt er geld uit de gezamenlij ke pot gehaald. Alle ABU-bu- reaus zijn verplicht deel te ne men aan de SFT die begin vol gende maand van start gaat. Bij de ABU zijn inmiddels 110 uit zendorganisaties aangesloten, die 90 procent van de totale uit- zendmarkt in handen hebben. De economische groei heeft het niveau van begin jaren negentig bereikt. In het eerste kwartaal nam het volume van het binnen landsproduct met 4,2 procent toe ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Uit de recente geschiedenis waren alleen de jaren 1989 en 1990 beter. Toen groeide de economie met gemiddeld 4,4 procent. In 1991 zwakte die opeens af naar 2,3 procent. Het lopende kwartaal belooft ook veel goeds. Volgens P. Oomens van het CBS staat Nederland een inhaaleffect te wachten voor de economische schade van de varkenspest. Vorig jaar sloeg de pest toe vanaf het tweede kwartaal. Net als in de afgelopen kwartalen groeide de commerciële dienstverlening het snelst. In formatica-, telefoon- en uitzendondernemin gen zijn de motor achter de toename van 5,2 procent in deze sector. De bouw profiteerde van een zachte winter, vrijwel zonder vorstverlet. Vergeleken met een jaar eerder was de productie daardoor tien procent hoger. De warme winter drukte wel de aardgaswinning met elf procent, wat weer negatief bijdraagt aan de totale economische groei. De industrie groeide met zes procent. Opnieuw was de toenemende vraag van consumenten een belangrijke oorzaak van de groeiende economie. In het eerste kwartaal groeide het volume van de bestedingen met 2,9 procent, iets lfiger dan vorig jaar. Het CBS tekent daarbij aan dat de feestinkopen voor Pasen dit jaar in het tweede kwartaal vallen. Bovendien hoefde de consument minder te besteden aan a De Europese Commissie heeft gisteren officieel bezwaar aan getekend tegen Nederlandse staatssteun aan 624 noodlijden de pomphouders in de grens streek met Duitsland. De finan ciële hulp, die in totaal 126 mil joen gulden bedraagt, is in strijd met de Europese regels, meent Brussel. De steunmaatregel kan vol gens de commissie gevolgen hebben 'voor de handel en de concurrenten in Duitsland. De zogeheten minimisregel, die kleinere overheidssubsidies toe laat, is daarom niet van toepas sing. De Europese Commissie be twist ook de visie van de Neder landse regering dat het gaat om individuele steun. Ze meent dat meeste benzinestations niet als afzonderlijke, onafhankelijke ondernemingen kunnen wor den beschouwd. In feite controleren grote olie maatschappijen een groot deel van de tankstations. Bovendien zijn er eigenaren die meerdere stations in hun bezit hebben. Ondanks schriftelijke verzoeken hebben de Nederlandse autori teiten niet aangetoond dat de hulp niet in de zakken verdwijnt van deze grote eigenaren, con stateren de diensten van Eu- ropesees commissaris Van Miert (concurrentiezaken). ede» Het nieuwe gebouw van Veenman Drukkers in Ede heeft een bijzondere muur. In totaal 218 meter van de gevel rondom inclusief ruiten is voorzien van poëtische teksten. Het gaat om het gedicht Bal Masque van K. Schippers, een favoriet dichter van de bedrijfsleiding van Veenman Drukkers, foto anp marcel antonisse Maastricht Via Maastricht Aachen Airport zijn gisteren reusachtige stalen drukvaten naar het Canadese Edmonton getransporteerd. Het gaat om drie vaten met een totaal gewicht van 65.000 kilo. Het vliegtuig is een Antonov 124, een van de grootste transportvliegtui gen die er bestaan. De in Maastricht gemaakte vaten worden gebruikt bij de raffinage van olie bij Shell Canada. Het gaat om drie meter hoge vaten met een doorsnede van zes me ter. Het Maastrichtse bedrijf Vesselheads is een van de weinige bedrijven ter wereld die deze vaten kan maken. foto anp

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9