1 Kok steunt Sorgdrager in PG-zaak Binnenland erheid wil af van idbouwvoorlichting 'Het lijkt nog het meest op het voeren van dieren' Gat in de markt voor private 'bommenzoeker' ERDAG4JUNI 1998 crde Pers Diensten dam» Aan de Oudezijdsvoorburgwal in Amsterdam was list parkeerbeheer gisteren hard bezig met de installatie |uwe parkeerautomaten. Binnenkort kan bij deze nieuwe Taten ook met de chipknip worden betaald, hetgeen een jnaakt aan het gezoek naar kwartjes, guldens en rijksdaal- n de gewenste parkeertijd te betalen. foto cpd robbert slagman pese prijs voor Bergen op Zoom pp zoom De Raad van Europa heeft Bergen op Zoom als Nederlandse gemeente de Erevlag toegekend. Deze prijs jiitgereikt aan gemeenten die zich bijzonder hebben inge- 9r de stedenband en het uitdragen van de Europese ge- i In totaal zijn dit jaar negentien Erevlaggen toegekend, g op Zoom onderhoudt vriendschappelijke banden met jgische Oudenaarde en het Poolse Szczecinek. Met beide ■Iteden hebben regelmatig uitwisselingen plaats op zowel If, ambtelijk als cultureel vlak. De Erevlag is de tweede Eu- iprijs die Bergen op Zoom ontvangt. In 1995 ontving de pte het Europese diploma. leiding in kerk Leeuwarden :den De politie heeft gisteravond de Grote Kerk in den ontruimd in verband met een bommelding. Bij de 'van de kerk kwam een friestalige melding binnen dat bin- j h uur een bom zou ontploffen. De melding werd gedaan en man die zei te spreken namens het Frysk Nationaal Be- gsfront, bij de politie vooralsnog onbekend. In de kerk n congres gaande over Fryslan, staat en macht 1450-1650, ""j staatkundige veranderingen in de provincie. Vlak voor [TTjmng van het congres, moesten meer dan 250 congresgan- 'M. kerk verlaten. Het congres heeft plaats in het kader van n 210 x2ing van vijfhonderd jaar Friesland. De feestelijkheden zijn «uufkasiiomstreden. Zo boycot de Ried van de Fryske Beweging 'poeibak tiviteiten, omdat die beweging stelt dat Friesland veel ou- 495 m 500 jaar geleden juist haar zelfbestuur kwijtraakte. '^Henwacht helpt Oranje-supporters ^[CLi De Wegenwacht van de ANWB zal tijdens het WK tl in Frankrijk aanwezig zijn om Oranje-supporters te hel- jdens en na wedstrijden van het Nederlands elftal staan [wegenwachten bij het stadion klaar voor kleine hulpver- aan voertuigen. Afhankelijk van de resultaten van Oranje de gele wagens drie tot zeven wedstrijddagen actief. De hatie is in handen van het steunpunt van de ANWB in samenwerking met lokale garages. EUti ien jaar cel voor doden zoontje Het gerechtshof in Arnhem heeft een 42-jarige man ieeld tot achttien jaar gevangenis en TBS met verpleging doodslag op het 10-jarige zoontje van zijn vriendin tij- _:n verlof uit een TBS-kliniek. De 38-jarige moeder kreeg "reel wegens medepleging van doodslag. De rechtbank in veroordeelde de man in september tot levenslang wegens De vrouw kreeg toen zes jaar, maar het hof achtte niet bewezen. Aanleiding voor het misdrijf was een tele- it hij eerder op de bewuste dag ontving van de Van Mes- iek, waarin stond dat hij zich weer moest melden omdat goed ging. De man zocht de schuld voor het telegram bij jen, die zou hebben geklikt over cocaïnefeestjes. De man Imeer dan twintig jaar door in TBS-klinieken en pleegde een drievoudige moord. Ook heeft hij nog twee gijzelin- ie Van Mesdagkliniek op zijn geweten. Volgens deskun- leeft de man een drievoudige stoornis die niet is te ver- ragscode krijgsmacht te vaag ic» De door minister Voorhoeve ingevoerde gedragscode [ilitairen is te vaag. Voor het leidinggevend kader biedt de rt weinig houvast om de orde te handhaven. Dit conclu de inspecteur-generaal der krijgsmacht, vice-adrhiraal Van jh zijn jaarverslag over vorig jaar. De gedragscode werd ar geleden opgesteld, na enkele affaires met jonge militai- een contract voor twee jaar hadden getekend, de zogehe- oeps bepaalde tijd (bbt'ers). Er was sprake van drankmis- liefstal en het gebruik van soft- en harddrugs. De ge- )de bevat alleen algemene standpunten en geen concrete ten, waaraan militairen zich moeten houden. De inspec- neraal betreurt dit. w] 1,411 s.89| jemsanering fractie sneller yej •1 klein beetje sneller. De provincie hoeft niet langer het leve besluit tot sanering ter inzage te leggen. Dat scheelt "ken tijd. Als omwonenden last zullen hebben van de sa- Jof er dreigt gevaar van blootstelling aan de vervuiling, let saneringsplan wèl ter inzage worden gelegd. Zuid-Hol- "Ihaar milieuverordening aan het moderniseren. Overbo- ichte regels worden geschrapt. Het niet langer ter inzage l leggen, betekent overigens niet dat de burger geen be- kan maken. Lang voordat het definitieve saneringsplan i, moet de provincie het onderzoek bekend maken en H burgers reageren. r Van Aartsen (land- jtvil dat de landbouw- iting binnen enkele ja- Sel op eigen benen staat, je komt een einde aan Mange bemoeienis van beid met de voorlichting ren en tuinders. In een ui de Tweede Kamer Van Aartsen dat hij de stichting Dienst Land- foorlichting (DLV) om hen tot een Naamloze >chap, met de overheid aandeelhouder. Ver- I gaat de overheid op r een bedrijf of organi- het overheidsaandeel pemen. nieuwe situatie ver lok de zeggenschap van lbouworganisaties met de landbouwvoorlichting. Om de DLV op gang te helpen, voegt de minister 13,6 miljoen gulden aan het vermogen van de dienst toe. Dit geld komt uit de landbouw-begroting. De DLV heeft een omzet van bijna honderd miljoen gulden en een personeelsbestand van ruim achthonderd. Directeur Tacken verwacht niet dat de verande ringen tot ontslagen leiden. „Concreet verandert er niet veel." De privatisering van de DLV past in de gedachte van de overheid dat het vergaren van kennis de verantwoordelijkheid is van agrarische ondernemers. Subsidie past daar niet bij. Het ministerie zal de DLV wel blij ven gebruiken om overheidsbe leid naar de boeren en tuinders te sluizen. Wallage blijft bij mogelijke terugkeer PG Premier Kok blijft bij zijn harde oordeel dat hij in januari over het optreden van het college van procureurs-gene raal velde. Kok omschreef die toen als 'kinderachtig'. Ook voelt hij zich niet verkeerd geïnformeerd over de gebeur tenissen door justitieminister Sorgdrager, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. PvdA-fractieleider Wallage daaren tegen blijft twijfelen aan de lezing van Sorgdrager over de 'muiterij der procureurs'. Volgens hem biedt het verslag van Sorgdrager over de gezagscrisis ruimte voor verschil lende interpretaties. den haag gpd-anp Wallage baarde vorige week op zien door bij een reconstructie van de affaire rond Docters van Leeuwen in het tv-programma Zembla de terugkeer van de su- per-PG niet uit te sluiten. Een nieuwe minister van justitie moet daarover 'in volle vrijheid' kunnen beslissen, stelde hij. Hij noemde Docters van Leeuwen een man van grote kwaliteiten. Kok, plaatsvervangend minis ter van jusititie Dijkstal en Wal lage werden gisteren door de oppositie aan de tand gevoeld hoe zij nu werkelijk denken over de gezagscrisis tussen het OM en het ministerie van justi tie. Wallage zei gisteren zuinigjes dat hij de lezing van de minister heeft 'geaccepteerd', maar hield vervolgens weer een slag om de arm. „Kijkend naar het feiten verslag van de minister kunnen verschillende visies op de wer kelijkheid een plek krijgen." Over de verhouding tussen Sorgdrager en Docters van Leeuwen zei hij: „Het uit elkaar pellen van de verhoudingen is complex." CDA, GroenLinks, RPF en SP wilden van Kok en Dijkstal we ten of er daadwerkelijk sprake kan zijn van een terugkeer van de ontslagen voorzitter. Kok weigerde op deze vraag in te gaan zolang de ontslagprocedu re van Docters van Leeuwen nog loopt. Namens Sorgdrager huldigde ook Dijkstal als minis- AT5 weigert politie banden voetbalrellen AMSTERDAM ANP ter van justitie ad interim deze opvatting. Wel beloofde hij de echte minister van justitie te vragen of zij alsnog schriftelijk een oordeel wil geven op de uit zending. Sorgdrager brengt de ze week een werkbezoek aan de Antillen. CDA-woordvoerder Van de Camp zal de kwestie binnenkort weer aankaarten als Sorgdrager schriftelijk op vra gen heeft geantwoord. Volgens de CDA'er onderschrijft Wallage alleen vanwege de 'coalitiever houdingen' de visie van Sorg drager. „Ik denk dat hij de wer kelijkheid toch anders beleeft." Het debat werd gehouden een dag nadat de beroepscom missie van Justitie had geoor deeld dat Docters van Leeuwen terecht was ontslagen, maar dat illustratie wim stevenhagen het optreden .van de minister niet geheel vlekkeloos was. Het advies van de commissie om Docters bovenop zijn wachtgeld een gouden handdruk van twee keer zijn jaarsalaris (totaal 450.000 gulden) te geven, heeft Sorgdrager niet overgenomen. Zij vindt een extra jaarsalaris voldoende. De lokale televisiezender AT5 uit Amsterdam weigert banden met niet-uitgezonden beelden van voetbalrellen af te staan aan justitie. Het gaat om opnamen van de rellen tijdens de bekerfi nale Ajax-PSV, op 17 mei in Rotterdam. SBS6 heeft wel banden afge staan van de rellen. De banden zijn in beslag genomen op last van de rechter-commissaris. „Vrijwillig hadden we dat nooit gedaan, maar bij dergelijke zware juridische middelen rest te ons weinig anders. Wij von den bovendien dat het om een zware maatschappelijke zaak gaat en om een belangrijk maatschappelijk probleem. We hadden kunnen kiezen voor een proefproces, maar daar hebben we van afgezien", aldus een woordvoerder van SBS6. AT5-hoofdredacteur Van Dijk wil de banden echter niet over handigen, omdat de zender geen verlengstuk van justitie wil zijn. Bovendien zouden AT5- joumalisten zijn bedreigd na het vertonen van AT5-materiaal bij een rechtszaak. Volgens de advocaat van de zender heeft het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens bepaald dat het overdragen van dergelijk materiaal alleen nodig is als er sprake is van een dringende maatschappelijke noodzaak. Daar is volgens AT5 in dit geval geen sprake van. Voorzitter Abram van de journalistenvak bond NVJ staat volledig achter Van Dijk. Hij is van mening dat journalisten 'nooit' banden moeten afstaan aan de politie. den haag Een paar weken geleden toog kroonprins Willem-Alexander al even over de grens om in Munster de feestelijkheden te bezoeken rond de Vrede van Munster, nu 350 jaar geleden. Morgen wordt het vredesverdrag in de Ridderzaal herdacht, waarvoor gisteren de nodige tie relantijnen werden opgehangen. foto anp Raymond rutting Verslavingszorg kritisch over eigen methadonprogramma Al twintig jaar probeert de verslavings zorg de schade van heroïnegebruik te beperken. Wat is er in al die tijd be reikt? En wat niet? Die vragen worden deze week gesteld op een Europese drugsconferentie in de Jaarbeurs in Utrecht. Mieke Bot, directeur van de Utrechtse verslavingsinstelling Cen trum Maliebaan, zette gisteren als in leidende spreker de toon. De gezond heid van verslaafden laat nog steeds te wensen over en de overlast is evenmin verdwenen. De tolerantie voor junks neemt af en politie en justitie koersen af op een hardere aanpak. utrecht marcel van silfhout Bij het doornemen van de tekst van haar speech, is er af en toe een wat moedelo ze blik. Nee, ze is zeker niet negatief over wat er met twintig jaar Nederlands drugsbeleid is bereikt. Maar tegelijkertijd heeft ze ook twijfels. Doen we het wel zo goed? En, om de knuppel maar eens in het hoenderhok te gooien, is een harde aanpak van politie en justitie het probe ren waard? Mieke Bot kan maar over één ding stellig zijn: „Ook ik heb de oplossing niet." Vandaar dat ze het liefst vragen opwerpt. Zelfs als dat niet in haar straatje past. Want hoewel ze weinig heil ziet in een repressief drugsbeleid, heeft ze begrip voor pogingen van de Rotterdamse poli tie om onhandelbare verslaafden onder dwang af te laten kicken. De verslavings zorg, zoveel is inmiddels wel duidelijk, bereikt immers niet alle verslaafden. Vandaar dat ze nu zegt; „Werkt het, dan is het mooi meegenomen. Misschien be reiken ze een groep die wij niet zien. Maar het moet natuurlijk niet zo zijn dat ze na twee jaar weer worden uitgezwaaid en wederom de straat opgaan." Niet de mens die hulp nodig heeft, staat dan centraal, maar de overlast. Toch begrijpt ze die hang naar meer re pressie wel, steekt zelfs de hand in eigen boezem voor het ontstaan ervan. Want het nu twintig jaar gevoerde zogeheten harm reduction -beleid was er vooral op gericht om de schade van het heroïnege bruik te beperken door onder meer het verstrekken van methadon en schone spuiten. „Maar", zegt ze anno 1998, „nu komen we erachter dat we daarmee niet zo heel veel hebben bereikt, behalve dat ze wat gezonder zijn geworden." Het probleem vafi op straat hangende, dealende en gebruikende verslaafden is er immers nog steeds. Terwijl het voor namelijk om dezelfde groep gaat als on geveer twintig jaar geleden: zo'n 24.000 verslaafden, waarvan eenderde veelal op straat verkeert. Echt veel nieuwe heroïneverslaafden, be halve dan de zorgwekkende groep ex- psychiatrische patiënten die op straat in aanraking komt met het uiterst versla vende goedje, zijn er niet bijgekomen. Een uitstroom was er wel, maar niet dus danig dat de groep echt kleiner is gewor den. Bot pleit voor een meer uitgebreide aan pak. Alleen het verstrekken van me thadon of heroïne is niet genoeg. „We zijn vergeten om verslaafden een flitsend leven te geven." Dus naast het begeleid wonen en nazorg vooral ook een baan of boeiend vrijwilligerswerk aan te bieden. „Je moet zorgen dat ze niet meer geïnte resseerd zijn in de drugsscene." Het geldt toch voor iedereen dat je een interessant leven wilt, zegt ze. „Als je mij van mijn werk haalt en ik mag daarna niets meer doen, dan ben ik bij wijze van spreken ook zo aan de alcohol." De vraag is, wat vinden verslaafden leuk. „Je ziet dat ze daar nooit over hebben nage dacht. Sommigen zijn al zo lang op straat. Die hebben de fase waarin je je draai in het leven vindt simpelweg over geslagen." Het is die richting van hulpverlening, meent Bot, die de verslavingszorg verder zou moeten opgaan. Maar wachtlijsten, geldtekort en hoge werkdruk staan dat nog in de weg. Bovendien is de kans groot dat politie en justitie de versla vingszorg in de wielen gaan rijden met een hardere aanpak. Ook de verslavingszorg zelf, vindt ze, is er schuldig aan dat mensen buiten de boot vallen. „Mischien beperkt het be staan van het methadonprogramma de mogelijkheden voor verdere behande- Wachtlijst EOC groeit gestaag Gemeenten willen snel zo'n onderzoek, alleen al uit angst dat er tijdens de bouwwerk zaamheden eentje zou kunnen exploderen. Oud-EOC'er Van Riel schat de gemiddelde wachttijd na een aanvraag op één tot twee jaar. Wat erg lang kan zijn voor gemeenten die zit ten te springen om uitbrei dingslocaties. Het liefst zou Van Riel samen werken met zijn vroegere broodheer, zodat zijn bedrijf het opsporen voor z'n rekening neemt en het EOC het daadwer kelijke opruimen. Maar ook tot opruimen is Van Riel bereid wanneer het allemaal te lang duurt. Volgens hem heeft hij daarvoor na twaalf jaar in dienst te zijn geweest van het EOC vol doende ervaring opgedaan. Of die kennis ook de komen de jaren voldoende zal blijken, vraagt EOC-commandant Hui- bers zich echter af. „Da's alle maal kennis uit het verleden. Het zal hem best moeite kosten om bij te blijven, al is die infor matie wel voorhanden." In te genstelling tot de 'commercië- len' heeft het EOC het grote voordeel rechtstreeks, zonder dat er geld aan te pas komt, in ternationaal kennis en ervaring te kunnen uitwisselen met soortgelijke Defensie-onderde len in het buitenland. Huibers heeft er dan ook wei nig moeite mee dat een bedrijf als van Van Riel opsporingswerk gaat verrichten. Echt nieuw is het ook niet, aangezien er vol gens hem in Nederland al drie tot vier particuliere bedrijven actief zijn in de explosievenop- sporing. „Die houden zich on der meer bezig met bodemon derzoek op de plaats van nieu we startbanen bij vliegvelden." Ook daar zijn volgens Huibers wel eens oud-EOC'ers bij be trokken, maar dan vaak pas na hun pensionering. De comman dant weet dat in het buitenland vooral veel ex-werknemers van de Britse en Amerikaanse explo- sievenopruimingsdiensten als particuliere 'bommenzoekers' aan de slag gaan op plaatsen waar veel mijnen liggen zoals in Cambodja en Angola. Als een gemeente het EOC in schakelt, ziet het daar nooit een rekening van. Of ook het werk van particuliere explosievenop- sporingsbedrijven zal worden vergoed, hangt af van een com missie die momenteel de finan ciële regeling voor het werk van het EOC tegen het licht houdt. Het EOC kan daarbij wel eens haar exclusieve vergoedings recht kwijtraken, onder druk van de Europese wetgeving voor eerlijke concurrentie. Maar op welke manier bedrijven als dat van Van Riel kunnen worden ingeschakeld, is nog punt van overleg tussen de Tweede Ka mer en de ministeries van de fensie en economische zaken. culemborg gpd Het Explosieven Opruimings commando (EOC) uit Culem- borg heeft er geen enkele moei te mee als commerciële bedrij ven explosieven gaan opsporen. Volgens EOC-commandant ma joor Huibers is het een goede zaak als zo de achterstand in het opsporen van explosieven kan worden aangepakt. De 'commerciëlen' mogen voorlo pig alleen speuren: het tot ont ploffing brengen moeten ze aan 'Culemborg' overlaten. Toen hij tot vorig jaar nog bij het EOC werkte, merkte A. van Riel dat de dienst met een steeds langere wachtlijst aan onderzoeklocaties te kampen kreeg. Het Explosieven Oprui mingscommando springt meteen in om aangemelde ex plosieven op te ruimen. De tijd die overblijft, wordt besteed aan minder dringend opsporings werk op toekomstige bouw plaatsen. Naast de 2.500 tot 3.000 op- ruimacties, is er jaarlijks tijd om zo'n 25 locaties te onderzoeken. Omdat er echter per jaar onge veer honderd aanvragen bin nenkomen, staan er zo'n ne gentig plaatsen op de wachtlijst. Een gat in de markt meende Van Riel. Hij nam ontslag bij het EOC en begon zijn eigen bedrijf. ling. Om die methadon te krijgen, moet men bijna elke dag naar de bus, op altijd hetzelfde tijdstip en met dezelfde groep mensen. Eigenlijk lijkt het nog het meest op het voeren van dieren." Wellicht valt de boodschap van Bot goed bij het internationale gezelschap dat ze gisteren heeft toegesproken. In plaats van te pochen over hoe vooruitstrevend Nederland wel niet is - wat wel meevalt aangezien Zwitserland verder is en oók in Groot-Brittannië al op kleine schaal heroïne wordt verstrekt - is het eerlijk om te zeggen dat ook hier nog lang niet genoeg gebeurt. Goed, stelt ze, het aantal harddrugsver- slaafden is relatief laag in'Nederland, we hebben minder gevallen van overdosis, de aids-epidemie is beperkt en verslaaf den kunnen hier tenminste bij de hulp verlening terecht. Dat is in veel andere landen nog lang niet het geval. „Maar we hadden toch iets meer moeten doen." Maar dan nog, mijmert Bot, de versla vingszorg kan ook niet alles. Ze haalt een voorbeeld aan van dicht bij huis, uit de Utrechtse wijk Zuilen, waar ze woont. „Laatst trof ik een oudere vrouw op een bankje in de regen. Ze zat daar heel zie lig te zijn. Met alleen twee plastic tassen waar haar hele hebben en houwen in zat. Ik heb geprobeerd met haar te pra ten, haar aangeboden te helpen. Maar ze gaf totaal geen sjoege. Ergens houdt het dan op. En tja, denk ik dan, wie valt nou eigenlijk wie lastig?"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5